Wemeldinge in de oorlogsjaren 36STE JAARGANG No. 21 24 OKTOBER 1969 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Wemeldinge 10 mei 1940 - 28 oktober 1944 Reimerswaal Leefbaarheid O.Z.-Beveland zal evolueren de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Nu op 28 oktober a.s. in Wemeldinge bij het monument ter gedachtenis aan de slachtoffers van de tweede wereld oorlog .een krans gelegd zal worden, zul len velen met ons hun gedachten laten gaan over de donkere periode in ons leven. Het dagelijks bestuur der gemeen te verzocht mij deze herinneringen op schrift te stellen en deze via ons blad het licht te doen zien. Zeker geen ge makkelijke taak, omdat officiële gege vens vrijwel ontbreken, het moet maar van eigen ervaring of horen zeggen ge noteerd worden en ieder mens onder gaat dergelijke gebeurtenissen verschil lend. Voor mij was het zo: Op 10 mei 1940 's morgens ca. 6 uur werd er flink op de ramen gebonsd en toegeroepen dat ons land in oorlog was. Direkt vormden zich groepjes die dit bespraken en vrij wel gelijktijdig gonsde het van geruch ten over neergeschoten vijandelijke vlieg tuigen, gevangenneming van soldaten en al datgene dat wel graag geloof vond, maar dat later zou blijken alleen maar geruchten te zijn geweest. Na de middag werd een verbod uit gegeven dat voertuigen het dorp niet meer mochten verlaten en werden de mannen opgeroepen om aan het werk gezet te worden. Dit hield in dat de meeste mannen van ons dorp naar Yer- seke en dan nog meer in de polders achter Yerseke gebracht werden om daar huizen en schuren af te breken en om boomgaarden te rooien. Voor de eigenaren was dit vanzelfsprekend een grote slag en meermalen moest er moei te gedaan worden om de betrokkenen te kalmeren. De natuur die juist in de meimaand zo 'prachtig kan zijn met het tere groen en bloemen, werd wel heel hard geweld aangedaan. Later moesten ook tankvallen worden gegraven en dijken doorgraven. Terwijl de burgers hiermee nog bezig waren, werden de stellingen aan de Zanddijk reeds door de militairen ontruimd. Velen kregen ook een grote schok toen bekend werd dat de regering en daarbij ook H.M. Koningin Wilhelmina naar het buitenland waren uitgeweken. Zeer velen begrepen toen niet dat dit uitwijken inhield dat er van buiten de grenzen voor ons land kon worden ge werkt en dat een Koningin in balling schap méér voor haar land kan doen dan een Koningin in gevangenschap, iets waarop het ongetwijfeld uitgelopen zou zijn. In de loop der jaren is dat dan ook wel begrepen en veranderde de kritiek in lof voor Hare Majesteit. Hoewel er in deze eerste oorlogsdagen geen slachtoffers aan het direkte oor logsgeweld vielen, was er toch nogal wat schade in de gemeente door bran den. Aan de Westelijke Kanaalweg en aan de Daniëlstraat vielen verschillende huizen ten prooi aan de vlammen. Door de ligging aan het kanaal door Zuid-Beveland werd Wemeldinge wel met een erge vorm van oorlogswee ge confronteerd en wel doordat schepen met Belgische en Franse krijgsgevange nen door het kanaal naar Duitsland werden vervoerd. Al spoedig kreeg de burgerij geen toestemming meer om bij deze gelegenheden op de sluizen te ko men en de krijgsgevangenen van eten of drinken te voorzien. De sympathie voor hen en de afkeer was te duidelijk. Dus dan een verbod. Onder de Fransen die aan de gevech ten in ons land hebben deelgenomen wa ren in ons dorp wel doden te betreu ren, die na eerst op het kerkhof in onze gemeente begraven te zijn geweest, la ter werden, afgevoerd. Vermoedelijk naar het kerkhof te Kapelle. Zolang zij in Wemeldingse grond rustten werden de graven keurig verzorgd door een oorlogsgravencomité, waarvan wijlen mej. Gnirrep de leidende en stuwende kracht was. Ook werden bij de jaar lijkse dodenherdenking door schoolkin deren bloemen op de graven gelegd. Van de gewone soldaat had de bevol king, en dan zeker in het begin, weinig of geen last. Zij hadden voor zich de zekerheid dat Duitsland deze oorlog binnen enkele maanden zou winnen en zagen het meer als een buitenlands reisje dan als een werkelijke oorlog met alle verschrikkingen van dien. Naarmate de oorlog langer duurde, veranderde de houding, waarbij de wer king van boven naar beneden ging. De hoogste autoriteiten werden moeilijker en de lagere volgden. Tot de verschrikkelijkste dingen die ons dorp overkwam, kan wel gerekend worden 't neerstorten van een in brand geschoten Engels vliegtuig, dat in de Wilhelminastraat recht tegenover de openbare school terecht kwam op de daar staande huizen. Vier huizen wer den totaal door brand verwoest en een tiental burgers moest helaas het leven laten. Ook de bemanning van het vlieg tuig kwam in de vlammen om. De Scheldebode was toen al een jaar lang verboden, zogenaamd wegens pa pierschaarste, maar in feite door het opnemen van een advertentie die bij de Duitsers niet in de smaak viel. Boekhandelaren die vliegtuigkaarten of fotokaarten van filmsterren verkoch ten moesten deze inleveren, voor zover het afbeeldingen betrof van Duits vij andige vliegtuigen of filmsterren. Bi bliotheken moesten hun boeken van joodse en/of communistische schrijvers inleveren en werden geprest om lid te worden van de cultuurkamer. Ditzelfde gold voor schrijvers, kunstenaars enz. Velen weigerden dit te doen en geluk kig waren er in onze gemeente geen verraders, die deze en andere dingen aanbrachten. Enkele malen drongen er ook wel eens berichten ons dorp binnen over de be handeling van onze joodse landgenoten, maar deze waren wel heel vaag, naar later tot ontzetting van velen blijken zou. Het feit dat ons dorp geen joodse ingezetenen had, zal aan het niet-weten wel hebben bijgedragen. In juni 1944 begon het te dagen toen de berichten van de invasie in Frank rijk begonnen door te dringen. De BBC en Radio Oranje gooiden er een schepje bovenop en de burger kreeg weer moed, die moed zou stijgen tot laaiend enthou siasme toen Dolle Dinsdag kwam. De gelukkig weinige verkeerde burgers na men de benen en de burgerij begon te geloven in een bevrijding. Ze zou ech ter nog een week of zes geduld moeten hebben. Niettemin, de berichten over de vorderingen der geallieerden werden steeds gunstiger. Duitsers trokken ken nelijk in wanorde terug en de hoop bleef levend. Niet lang echter, want de troe pen van de vijand werden opgevangen, opnieuw gegroepeerd en pas in de laat ste dagen voor de bevrijding werd het duidelijk dat het nu niet lang meer zou duren of de beurt om bevrijd te worden kwam ook voor ons dorp. Donderdag 26 oktober maakten en kele officieren die hun kantoor op de raadszaal hadden bekend, dat de bur gemeester, een ambtenaar, de omroeper en de gemeentebode om half twaalf aan wezig moesten zijn voor het in ont vangst nemen van orders. Er was (om welke reden is nu nog niet bekend) besloten dat alle mannelijke ingezetenen van 18 tot 45 jaar zich vrijdagsmorgens om 9 uur moesten melden op het plein van de openbare school. Iedereen moest in het bezit zijn van voldoende kleren en schoeisel, twee dekens en mondkost voor enkele dagen. Vanzelfsprekend gaf dat een enorme ontsteltenis onder de bevolking. Het feit dat hen die onmis baar waren voor de direkte voedsel voorziening ontheffing konden krijgen, veroorzaakte natuurlijk een stormloop naar het gemeentehuis, waar men ech ter niet veel kon doen, want de onthef fingen waren er weinige. Iedereen zocht een goed heenkomen, maar de toegangswegen waren afgezet en niemand kon het dorp uit. Velen hebben de nacht doorgebracht in het „Slagveld" en in de buurt van ,,de berg van de burgemeester", zoals onze ge neratie de vluchtheuvel bij de Ned. Herv. kerk noemt. Anderen zochten een onderkomen in het kerkgebouw der Ge- ref. Gemeente, waarin een z.g. hemel gewelf is, en zochten daar tussen hemel gewelf en dak een schuilplaats. Onderwijl zat de ondergrondse niet stil en werden er 's avonds ten huize van wijlen de heer Adr. de Schipper Adrsz. valse persoonsbewijzen uitge reikt aan wie maar kwam. Grote schrik was er toen in vloeiend Duits het „Gu- ten Abend" klonk, gevolgd door een goedenavond van Ds. A. de Bruijn. De ze laatste had inkwartiering van Duit se soldaten en presteerde het om onder begeleiding van deze een vals persoons bewijs te gaan halen. Wijlen De Schip per verzocht hem kalm om toch voort aan zoiets niet meer te doen!! Gelukkig bleken 's morgens om half negen de Duitse officieren de zaak in de steek gelaten te hebben en waren ver dwenen. Wie zich het drama van Put ten gerealiseerd heeft, zal beseffen, aan welke ramp ons dorp ontkomen is. In de voormiddag van 28 oktober begonnen er in het dorp granaten te vallen, waardoor heel wat schade ont stond en waarbij ook enkele mensen ge wond raakten. Na de middag werd de schuur van de heer Dominicus in brand geschoten aan het begin van de Wemeldingse Zand weg. Bij het blussen daarvan werd de heer M. Noussen, commandant lucht bescherming, dodelijk gewond en de heer J. J. Ortelee, motordrijver bij de brand weer, zodanig gewond dat hij daardoor zijn hand heeft moeten missen. Andere burgers werden gewond en werden naar een ziekenhuis in Antwerpen afgevoerd, soms zonder medeweten van hun fami lieleden, waardoor natuurlijk de onge rustheid in die gezinnen nog meer steeg. Hierna is het enkele uren betrekkelijk rustig gebleven en waagden vele bur gers het om te trachten te gaan slapen. In vele gevallen kwamen meerdere ge zinnen bij elkaar en probeerde men op de een of andere wijze een slaapplaats te maken. Wie het eerst de Canadese bevrijders gezien heeft konden we niet achterha len, maar 's avonds tussen tien en half elf werd er evenals op 10 mei 1940 hard op de planken geslagen onder de kreet: „De Canadezen zijn er!" Wemeldinge was bevrijd. Bij de beschieting hebben ook nog meerdere burgers het leven gelaten. Al le namen zo in de herinnering roepen is ons onmogelijk en laten we het bij het vermelden van hen die bij de uit oefening van hun taak omkwamen of gewond raakten. De dag, volgend op de nacht van de bevrijding was er een van grote onrust. Personen moesten worden opgehaald en ingesloten, meisjes die met Duitse sol daten jomgaing hadden gehad werden kaalgeknipt (wat velen later terecht als fout gezien hebben). Een lid van de ondergrondse, die naar Kapelle geweest was, bracht vanaf de hofstede de „Jonge Bogaards" twee Duitse krijgsgevangenen mee, en meld de dit bij de commandant der Canade zen, die hem en de krijgsgevangenen uitnodigde om samen met hem te... eten! Een burger van Kattendijke kwam vragen of Kattendijke eindelijk ook eens bevrijd kon worden, wat prompt geschiedde door... één man van de on dergrondse, die ongeveer een dozijn krijgsgevangen Duitsers meebracht naar Wemeldinge. Al was er dan alle reden tot blijheid, voor vele mensen kon dit nog niet de ware vreugde zijn, omdat velen een man, een zoon of verloofde als ver plicht tewerkgestelde in Duitsland had den of ondergedoken, waarvan men de verblijfplaats niet wist. Later zou blij ken dat een Wemeldingse onderduiker reeds voor de bevrijding van ons dorp gesneuveld was, toen hij zich in het reeds bevrijde gebied als vrijwilliger ge meld had. Velen beseften toen niet dat de be vrijding van ons gehele land nog onge veer 7 maanden zou duren en wat of dit nadat wij bevrijd waren, elders nog aan doden zou kosten, afgezien van. de enor me schade die daarbij aan ons land be rokkend werd. Wemeldinge kon feestvieren, het was vrij! Dit artikel had niet geschreven kun nen worden indien wij hiervoor de me dewerking hadden moeten ontberen van de gemeentesecretaris de heer J. Oude man en van wethouder A. P. Schouwe- naar. In een vraaggesprek konden we de verschillende dingen toetsen en soms in elkaar passen. Wat de één niet wist, wist soms de ander. Mijn hartelijke dank! J. A. W. 0(,fl w lIlLLLQEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 VrUdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur Wanneer mij, als lijsttrekker van de Partij van de Arbeid in Reimerswaal gevraagd wordt hierover iets te zeggen, dan zal dit slechts een aanduiden van mogelijkheden en moeilijkheden kunnen zijn, het verhaal wordt anders te lang. Om met de moeilijkheden te begin nen: We zullen, komende uit verschil lende dorpsgemeenschappen, moeten le ren om Reimerswalers te zijn. We zul len moeten beseffen dat Waarde zo goed als Yerseke en Bath zo goed gis Krui- ningen delen zijn van Reimerswaal; dat problemen, waar dan ook, Reimerswaal- se problemen zijn, die we gezamenlijk moeten oplossen. De veranderingen in de dienstverle ning door de gemeente zullen direkt aan dacht vragen. We zullen moeten trach ten om de service zo groot mogelijk te doen zijn. Het contact met de dorps kernen door B. en W. en door het se- cretariepersoneel zal aan de behoefte aangepast moeten worden, waarbij de belangen van de bevolking op het eer ste plan staan. De vooruitzichten voor de werkgele genheid en voor de kleine zelfstandigen zijn niet zo rooskleurig, de problemen die zich hierbij voordoen vragen van het gemeentebestuur een voortvarend beleid. Getracht zal moeten worden om arbeidsintensieve bedrijven aan te trek ken. Tijdig zal de rijksoverheid op de problemen gewezen dienen te worden en medewerking bij de oplossing worden verzocht. Ik denk hierbij aan de malaise in de fruitteelt, die ernstige vormen heeft aan genomen; het visserijvraagstuk in Yerseke en de vermindering van werk gelegenheid in Hansweert bij de in ge bruikneming van het ScheldeRijnka naal. Versnelde uitvoering van openbare werken kan bijdragen tot de ontsluiting van ons gebied. Hierdoor zal het mo gelijk zijn om werk te vinden voor alle ingezetenen en nieuwe arbeidsplaat sen te scheppen. De jonge mensen be hoeven dan niet naar elders te vertrek ken. Dit is ook noodzakelijk voor de ontwikkeling van gezonde middenstands- bedrijven, het verenigingsleven, enz. enz. De vergroting van het bestuurlijke gebied geeft ook mogelijkheden. Ik denk hierbij aan het onderwijs, de recreatie en het verzorgingspeil. Doordat er een vrij groot aantal scholen in Reimers waal zijn, zal het mogelijk zijn om voor bepaalde lessen vakleerkrachten aan te trekken die niet aan een bepaalde school gebonden zijn, b.v. voor gymnastiek en zwemonderricht, alsmede voor de crea tieve vorming van het kind, waarbij het aan 'zijn scheppingsdrang uitdrukking zal kunnen geven. De mogelijkheden van onderwijsvernieuwing door de invoering van nieuwe methoden, zullen van het onderwijzend personeel en 't gemeente bestuur begrip en goede samenwerking vragen. Bij de recreatie zullen we naast de uitbouw van het bestaane, ook planning voor de toekomst moeten maken. We zullén begrip op moeten brengen voor de veranderde omstandigheden en leef baarheid in onze gemeente zo hoog mo gelijk doen zijn. Ieder mens heeft het recht om zichzelf te zijn en zich binnen de grenzen van het toelaatbare uit te leven. We zullen moeten begrijpen, dat sport en spel ook op zondag beoefend mogen worden en dat een kerkdienst niet verstoord mag worden door een scheidsrechtersfluitje of het opgewon den geroep van supporters. De bundeling van gemeentelijke dien sten kan het verzorgingspeil ten goede komen. Hierbij denken we aan de uit voering van kapitaal werken als aan het aanleggen van straten, wegen en sport velden. Het aantrekken van specialisten vaklieden behoort tot de mogelijkheden. We zullen van Reimerswaal een ge meente moeten maken waar het goed is om te wonen en te werken. Een ge meente waar men nog frisse en schone lucht in kan ademen. We zullen bij de aantrekking van industrie hiermede re kening houden. We zullen aandacht moeten hebben voor de leefmogelijkheden van de finan cieel kwetsbare groepen. We zullen de jeugd moeten helpen aan mogelijkheden zichzelf te zijn, zodat zij om zich uit te leven niet naar een andere gemeen te moeten vluchten. Deze en nog verschillende andere ta ken wachten niet alleen de bestuurders van Reimerswaal, door het vormen van commissies zal de gehele bevolking bij de opbouw worden betrokken. Ze zal het gemeentebestuur kunnen stimuleren en van voorlichting kunnen dienen, zo dat we werkelijk van onze nieuwe ge meente kunnen spreken. C. SLABBEKOORN Automobilisten, meermalen gebeurt het dat één van de beide koplam pen van uw auto stuk raakt. Koopt daarom bij uw dealer of garage een set reservelampen en leert lioe u zelf een lamp kunt verwisselen. U kunt er uzelf veel narigheid mee besparen Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert Gaarne wil ik aan het verzoek van de redactie van dit blad voldoen om enkele kanttekeningen te plaatsen betreffende de straks te vormen nieuwe gemeente „Reimerswaal". Het uit vijf gemeenten bestaande Oost Zuid-Beveland zal per 1 januari 1970 tot één gemeente samengevoegd zijn. Er zullen hiermee grote verande ringen plaatsvinden, waar de inwoners slechts langzaam aan zullen wennen. We hebben dan een groot gebied met een inwonertal van 17.000, bestuurd door één burgemeester plus 17 raads leden. Deze zullen zich bewust moeten zijn dat er van hun bestuurlijke krachten veel gevergd zal worden. Zij zullen met de inwoners eventuele moeilijkheden en problemen moeten bespreken en hen in alle opzichten behulpzaam dienen te -■ju, hetgeen zou kunnen geschieden door o.a. op elk dorp zitting te houden, waarmee de samenleving van de nieu we gemeente met zijn 17.000 inwoners ten zeerste gediend zou zijn. Men hoort van diverse zijden en leest in de krant over grote werken, die in de toekomst in de nieuwe gemeente zul len moeten worden uitgevoerd, werken die Oost Zuid-Beveland niet alleen een ander aanzien zullen geven, maar die er ook de leefbaarheid zullen verande ren. Van de grote werken wil ik hier noe men: 1. De ScheldeRijnverbinding, die in een vergevorderd stadium is geko men. 2. Een' vaste oeververbinding van Yer seke naar Tholen, waardoor het door Brabant zo vurig begeerde Reimers- waal-plan vlugger zou kunnen wor den uitgevoerd en 't Zeeuwse eiland Tholen zich meer op de rest van Zeeland zou kunnen oriënteren. 3. De toekomstige verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland met daar aan verbonden een verkaveling van de Yersekse Moer en verbetering van de ontwatering. 4. Een nieuw wegentracé dat aanslui ting kan geven van en naar de vas te oeververbinding Kruiningen— Zeeuws-Vlaanderen. 5. De afsluiting van de Oosterschelde, wat voor het dorp Yerseke van zeer grote betekenis is, daar het groot ste gedeelte van het dorp direkt of indirekt leeft van wat de zee hen geeft. Uit bovenstaande blijkt wel, dat zowel voor de land- en tuinbouw als voor de oester- en mosselcultuur en -handel, zeer belangrijke vraagstukken aan de orde zullen komen. Van zeer groot belang zal het dan ook zijn, dat de gemeente Reimerswaal raadsleden krijgt, die de mogelijkheden weten te vinden om de vele vraagstuk ken die hier mee samenhangen op te lossen en werk noch tijd zullen ontzien om onze gemeente „Reimerswaal" leef baar te maken. C. J. VAN DE VELDE Grintweg 47, Yerseke Lijstaanvoerder C.H.U. MENS EN OLIFANT Amerikaanse studies over het effect van alcoholgebruik, waarbij studenten als proefpersonen optraden hebben merk waardige resultaten opgeleverd. Wie een stevig slokje heeft gedronken kan zich meestal niet herinneren, wat hij gedu rende de periode van, nu ja, beneveling heeft gedaan. Wanneer de proefperso nen wéér dronken werden, konden ze zich evenwel de gebeurtenissen geduren de de periode van hun vorige dronken schap plotseling weer wel herinneren. Studenten die éérst beneveld waren ge weest en vervolgens in nuchtere toe stand- ondervraagd werden, leverden al even onbevredigende reakties op als de genen, die nuchter werden ondervraagd •en vervolgens dronken werden. De bes te resultaten leverden proefpersonen, die bij beide gelegenheden dronken wa ren geweest. Geregeld drankgebruik blijkt dus beter voor de studie dan zo nu en dan een slokje. Dat wordt beves tigd door een ervaring uit het dieren rijk. Olifanten in Afrikaanse reserva ten hebben de gewoonte een bepaalde vrucht te eten, die in de maag fermen teert en raken dan in een toestand die veel lijkt op die van een man, die te diep in het glaasje heeft gekeken. En men weet: olifanten vergeten immers nooit iets! (DIA). WEMELDINGE Van 26 oktober— 1 november 1969 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.01 4.14 9.31 9.47 Maandag 4.39 4.48 10.06 10.24 Dinsdag 5.14 5.22 10.44 11.02 Woensdag 5.50 5.57 11.26 11.41 Donderdag 6.26 6.37 12.08 Vrijdag 7.01 7.17 0.20 12.52 Zaterdag 7.40 8.06 1.05 1.34 Te Hansweert 35 minuten vroeger 5 minuten later*

Scheldebode | 1969 | | pagina 1