NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 36STE JAARGANG No. 20 17 OKTOBER 1969 Ontwikkelingshulp voor het Midden- en Kleinbedrijf GOUDEN HERENRINGEN lIlLLCOLN LANGS DE STRAAT de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per Kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Een paar jaar geleden hebben de rijksoverheid en het bedrijfsleven samen de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf opge richt om uitvoering te geven aan een aantal ontwikkelings- saneringsmaat regelen. Deze maatregelen beogen de struktuur van het midden- en kleinbe drijf te verbeteren door te bevorderen dat minder rendabele ondernemingen tot ontplooiing komen, dan wel worden opgeheven. Dit gebeurt door het verle nen van ontwikkelingshulp, resp. het geven van financiële bijstand bij het be ëindigen van het bedrijf. Vooral deze bedrijfsbeëindigingshulp heeft een vrij grote bekendheid gekregen. Minder be kend zijn de mogelijkheden voor onder nemers in het midden- en kleinbedrijf om ontwikkelingshulp te verkrijgen. En toch is deze hulp even belangrijk als de bedrijfsbeëindigingshulp. Door het ver dwijnen van een aantal ondernemingen als gevolg van de bedrijfsbeëindigings hulp verbeteren in het algemeen de om- zetmogelijkheden van de andere onder nemingen. Om van deze mogelijkheden gebruik te maken, kan ontwikkelings hulp worden aangevraagd voor de groei van de onderneming. Nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden kunnen ook ontstaan, wanneer bijv. wegens de vestiging van nieuwe bedrijven de bevolking in een plaats of streek sterk toeneemt. Ook dan kan een beroep op ontwikkelings hulp worden gedaan. Het is echter ook mogelijk dat voor een goede ondernemer geen voldoende ontwikkelingskansen bestaan, omdat de bevolking ter plaatse sterk vermindert of omdat de behoeften van de verbrui kers veranderen. In die gevallen kan ontwikkelingshulp worden verkregen voor de verplaatsing van het bedrijf of voor omschakeling naar een andere branche ter plaatse of elders. In al deze gevallen zullen de onder nemers toch wel graag eerst willen we ten welke koers zij moeten varen om voor hun bedrijf nieuwe winstmogelijk heden te openen. Daarom bestaat de ontwikkelingshulp van de Stichting Ontwikkeling en Sanering in de eerste plaats uit een tegemoetkoming in de kosten van bedrijfsvoorlichting, b.v. voor een doorlichting van het gehele b e - d r ij fwaarbij alle facetten van de bedrijfsvoering onder de loupe wor den genomen, of voor een deeladvies, waarbij een onderdeel van de be drijfsvoering wordt onderzocht. Met een algehele doorlichting zijn ongeveer vier k vijf dagen gemoeid, terwijl het nog gewenst kan zijn nader hand te helpen bij de doorvoering van het advies, waarvoor dan, al naar ge lang van de omstandigheden, alsnog één of meer dagen nodig zijn. Voor een deeladvies zijn min der dagen nodig, maximaal drie. Naast de hierboven genoemde be drijfseconomische adviezen be staat er nog de mogelijkheid tot het verkrijgen van een bedrijfs- tech nisch advies. Hiervan kunnen alleen de detailhandel en het ambacht gebruik maken. Bij deze adviezen gaat het meestal om: winkelinrichting, de ruim telijke omstandigheden, verbouwingen aan de pui, beoordeling van de offertes, de indeling en de samenstelling van het assortiment etc. etc. Hiermede zijn meestal twee k drie dagen gemoeid. De bedrijfseconomische en bedrijfs- technische adviezen zijn niet koste loos. Het dagtarief bedraagt 300, De subsidie die in het kader van de ontwikkelingshulp hierop wordt ver leend bedraagt 90 De aanvrager be taalt dan slechts 30,per dag. In de tweede plaats kan de ontwik kelingshulp bestaan uit een volledige vergoeding van de kosten verbonden aan de behandeling van een aanvraag om een bedrijfsontwikkelingskrediet, waar over zo dadelijk nadere bijzonderheden volgen. Voorts kan de ontwikkelingshulp de vorm hebben van een tegemoetkoming in de kosten die voortvloeien uit de ver plaatsing van het bedrijf naar elders of van de omschakeling naar een andere branche, indien het eigen kapitaal van de ondernemer door deze verplaatsing of omschakeling zeer klein zou worden. Ondernemers die op ontwikkelings hulp een beroep willen doen, moeten aan de volgende voorwaarden voldoen. In de eerste plaats: a. minstens gedurende drie jaren onaf gebroken een bedrijf uitoefenen; b. het fiscale inkomen Uit de onderne ming moet over de laatste drie jaren (1966, 1967, 1968) minder dan 16.500,hebben bedragen; c. de bedrijfsuitoefening moet rechtma tig zijn. Voor de branches waarvoor vestigingseisen gelden moet de onder nemer dus over een vestigingsver gunning van de Kamer van Koophan del en Fabrieken beschikken. Natuurlijk moet de ondernemer, die om ontwikkelingshulp vraagt capabel wor den geacht een op zichzelf gezonde on derneming doelmatig en efficiënt te kunnen beheren. Mocht blijken dat de ondernemer niet aan de eis voldoet, dan zal de aanvraag om ontwikkelingshulp worden afgewezen. In het voorgaande was al even spra ke van het bedrijfsontwikkelingskrediet. Gevestigde ondernemers, die niet over voldoende eigen middelen beschikken, wordt met deze kredietregeling de mo gelijkheid geboden hun ondernemingen tot ontwikkeling te brengen. Het be drijfsontwikkelingskrediet is één van de kredieten welke door de rijksoverheid worden gegarandeerd, dat wil zeggen indien het krediet niet kan worden af gelost neemt de overheid het verlies voor zijn rekening. Tevens is het een z.g. achtergestelde lening, want de aflossing kan worden uitgesteld, opdat eerst andere kredieten kunnen worden afgelost. Het vervult dus mede de funktie van eigen vermogen, in die zin, dat het als basis dienst kan doen voor verdere kredietverlening. De ondernemer hoeft dan zelf maar te be schikken over ten minste 5 van het benodigde kapitaal. Voor dit krediet is geen maximum vastgesteld; het mag echter niet meer bedragen dan 30 van het totale kapitaal (dit krediet zelf in begrepen), dus na kredietverlening. Het bedrijfsontwikkelingskrediet heeft een zeer lange looptijd, namelijk maximaal 20 jaar. Het kan evenals alle andere ontwikkelingshulp worden aangevraagd bij de Stichting Ontwikkeling en Sane ring voor het Midden- en Kleinbedrijf, Burgemeester Hogguerstraat 1183-1187 te Amsterdam-Sloterrneer. De aanvrager dient te voldoen aan de vereisten die al eerder in dit artikel werden genoemd. Bovendien zal dit krediet als basis voor verdere kredietverlening slechts wor den gegeven indien de ondernemer de andere kredieten kan verkrijgen zonder te zware verplichtingen op zich te ne men. Tussen haakjes kan nog worden op gemerkt, dat ondernemers in de pro vincies Friesland, Groningen, Drenthe en Zuid-Limburg, alsook ondernemers in de brandstoffenhandel, waar ook in Ne derland gevestigd, met een inkomen van meer dan 16.500,per jaar, eveneens een bedrijfsontwikkelingskrediet kunnen aanvragen. Deze kredieten vallen ech ter buiten het kader van de ontwikke lingshulp die door de Stichting Ontwik keling en Sanering wordt verleend; zij moeten worden aangevraagd bij één der kantoren van de Nederlandsche Mid- denstandsbank. Tegen de afwijzing van de aanvraag kan beroep worden aan getekend bij de minister van Economi sche Zaken. Tenslotte is het zeker ook nog van belang te vermelden dat de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf naast de individu ele ontwikkelingshulp ook collectieve ontwikkelingshulp kan verlenen. Deze hulp kan bestaan uit financiële steun voor branche- en/of streekonderzoekin- gen ten behoeve van struktuurverbete- ring en het ondersteunen van initiatie ven van regionale en/of branche-organi saties, die ter bevordering van de doel stelling van de Stichting van belang kunnen zijn. UNIEKE KOLLEKTIE VL' mn w HET VERBAASDE LIJK Een schrielig manspersoon stond in het verdachtenbankje. Want dit was Bart, de Onoverwinnelijke. Bart, de crack van ,,De Vergulde Brasem", die zijn club van zege naar zege voerde, steeds weer nieuwe bekers en lauwer takken toevoegend aan de glanzende in houd van het kastje bij Rooie Toon. Bij Rooie Toon was de narigheid eigen lijk begonnen. „Ik heb geen snipperdag meer. Ik kan niet meedoen", had Bart onthutst ge stameld, toen de secretaris de uitnodi ging van „De Vrolijke Voorn" voorlas. Maar allemaal hadden ze hem op de smalle schouders geklopt en gezegd „Toe nou" en „Kom nou". Bart kreeg er tranen van in de ogen. En de vol gende morgen heeft hij zijn baas be drogen. „Alsdat mijn schoonmoeder is overle den en alsdat ze woensdag begraven wordt. En of ik nou een dag vrij kon krijgen". De baas had het in een getypte brief met een mooi gedrukt hoofd aan de rechter geschreven. „Het kwam mij ver dacht voor, dat de man zich deze ge beurtenis zo aantrok", schreef hij. Want de baas had natuurlijk zelf ook een schoonmoeder. „Meneer", zei Bart, „ik zal je de schriftelijke bewijzen meebrengen". De hengelaarsclub zou het betalen, netjes, met droeve plicht en geduldig gedragen lijden. Onze behuwd-moeder zoals dat KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur hoort. „Ik kom ze vanavond wel ha len", zei hij. Maar die drukker was een aktieve drukker. Toen Bart die avond zo van zijn werk nog even bij zijn schoonmoe der langs fietste, werd er gebeld. Voor het raam zag hij de schaduw van de drukker. Verblekend zette hij zijn thee kopje met een pats weer op tafel. ,,'tls toch niet heet meer?" vroeg zijn schoonmoeder. „Nee nee", zei Bart, „maar ik zal wel even naar de bel gaan". „O nee, blijf toch zitten", zei de niets vermoedende schoonmama luchtig, „ik heb nog jonge benen". Bart, de schrielige kampioen van „De Vergulde Brasem" zakte als een gebro ken man in zijn stoel. Bij de voordeur hoorde hij de stem van de drukker: „Wel gecondoleerd, mevrouw, met het verlies en hier waren de kaarten". „Gecondoleerd?" vroeg de verbaasde vrouw, „Waarmee?" „O", zei de drukker nieuwsgierig, „bent u geen familie van de overlede ne?" „Overledene?" herhaalde ze. En tege lijk zag ze de naam op de bovenste van de tien rouwkaarten. Het was haar eigen naam. En ze stond er nog een paar jaar te oud op ook. „Bart", gilde ze, toen haar schoon zoon door de achterdeur probeerde weg te glippen. „Bart, wat heeft dat te be tekenen?" „Te betekenen?" vroeg Bart, terwijl hij onverschillig, doch innerlijk bibbe rend aan kwam sloffen, „hoe bedoelt u: te betekenen?" „Wat hebben de rouwkaarten te be tekenen?" „Rouwkaarten?" Verbaasd hield hij één van de zwart omrande kaarten on der zijn neus. „Meneer hier heeft ze zelf besteld", verduidelijkte de drukker. Het is moeilijk een gewetensvolle be schrijving te geven'van het toneel, dat daarop volgde. De dagvaarding ver meldde alleen maar, dat de kampioen van „De Vergulde Brasem" schurk had gezegd tegen de drukker en oud kreng tegen zijn behuwd-moeder. Dertig gul den boete kostte dat, vijftien voor iede re belediging. En „De Vergulde Bra- s,m" had de beker nog niét eens ge wonnen ook, want de dag ging niet door. „De kas van de hengelaarsclub moet 't maar betalen", vond de officier. En de secretaris, die in;een Canadese mo- torjas op de tribune stond, knikte met instemmende sportiviteit. (Nadruk verboden) KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEESE BESTEMMINGEN 1. Met het oog op een tijdige ver zending van z.g. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestem mingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pak ketten bij rechtstreekse zeepostverzen ding u i t e r 1 ij k ter post moeten zijn bezorgd, ten einde onvoorizene om standigheden voorbehouden vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Australië 28 oktober Canada i4 november Indonesië 23 oktober Nederlandse Antillen (Aru ba, Bonaire, Curagao) 17november Saba, St. Eustatius, St. Maarten (Ned. gedeelte) 17 november Nieuw-Zeeland 22 oktober Suriname 13 november Ver. Staten van Amerika 11 november Zuid-Afrika 14 november 2. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbindin- dingen kunnen, in verband met de tijd van verwerking in de transitlanden, geen inlichtingen worden verstrekt. HOE ONOPVALLEND RECLAME TE MAKEN Rondvaarten voor toeristen vindt men in elke stad die de gelukkige bezitster is van een kanalenstelsel of zoals Man haften, het centrum van New York, om geven is door water. Meestal hebben de rondvaartboten een gids, groepsleider, hostess of explicateur aan boord, die on derweg de aandacht van de boeren, bur gers en buitenlui vestigt op de beziens waardigheden die men tijdens de vaart passeert. In New York heeft dit bedrijf zich ontwikkeld tot een lucratief en dus zeer begeerd baantje, sedert onderne mende industriëlen gebruik zijn gaan maken van de mogelijkheid, deze gid sen in te schakelen in hun reclamecam pagnes. Nu spreekt het vanzelf, dat de rondvarende toeristen niet gediend zijn van al te opvallende aanbevelingen. Dan zou de aardigheid er gauw af zijn. De taak van de gids is daarom delicaat en moeilijk: hij moet deze zijn boodschap onopvallend in zijn „spiel" weven, maar toch zo, dat de opdrachtgever ermee te vreden is, Een voorbeeld: op de kade die de boot passeert staan een aantal kleine auto's van een bekend Europees merk. De gids zegt: „Daar ziet u een aantal auto's van het merk X. Het is natuurlijk niet zo best dat wij zoveel Europese wagentjes importeren en daar om hebben onze fabrieken nu ook mi- ni-cars ontworpen. We hebben de Euro pese mini's al zo in het nauw gedreven dat ze nu verplicht zijn, zoals u ziet, in kudden te reizen!" De gidsen, die dit merkwaardige vak beheersen, verdienen soms duizenden in de week. Niet aan sa laris, maar aan premies voor het tact vol weven van reclameboodschappen in hun uitleg. (DIA) BRENG DE JEUGD ONDER DAK Weet u dat in 1968 ruim 1.635.000 betalende bezoekers op onze nationale luchthaven Schiphol kwamen? U kunt een kleuren-TV winnen als u raadt hoeveel dit' er in 1969 zullen zijn. Stuur een briefkaart met 50 cent extra post zegels aan postbus 85 in Badhoevedorp en zet er op hoeveel bezoekers u in dit jaar verwacht. De opbrengst is voor een clubhuis van de speeltuinvereniging aldaar. Als tweede en derde prijs hebt u kans op een bandrecorder of een vouw fiets. Uw inzending moet 31 oktober a:s. binnen zijn. De uitslag wordt 31 ja nuari bekendgemaakt. Doe mee, win een kleurenteevee! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wesp. Hoe gedraagt zich een wesp Ik zag met tussenpozen een wesp, soms iets dragend, vliegen in heel klei ne holten. Na enige tijd lag er op het kozijn een hoopje poederachtige stof. Kan een wesp die van een steen af knagen? Heeft ze daar een nest? De wesp is bezig geweest een nest (kolonie) op te bouwen. De levenswijze van een wesp is deze, dat een moer- wesp die overwintert, in het voorjaar een plaats opzoekt, waar het nest ge bouwd zal worden. Dit gebeurt soms op de vreemdste plaatsen, zoals dat bij u het geval was. Het nestmateriaal be staat uit allerlei, veelal plantaardige, stoffen zoals papier, knaagsels van hout enz. Die poederachtige stof is daarvan afkomstig. Het nest wordt in tegen stelling tot dat van de bijen, in hori zontale verdiepingen gebouwd, met aan de onderkant de cellen, waar de moer- wesp de eitjes legt. Dus steen afknagen doet de wesp niet, daar hem veel ge makkelijker bouwmateriaal ter beschik king staat. In het late najaar sterven de wespen en blijft alleen een moerwesp over, die weer overwintert. Brommer in de winter. Is het goed voor de banden om fietsen en brommers 's winters op cementen vloeren te laten staan Cementen en stenen vloeren oefenen een nadelige invloed uit op de banden van fietsen en brommers, daar ze vocht optrekken en zo de levensduur van de banden nadelig beïnvloeden. Beter is het ze in rekken te zetten met beide banden vrij van de vloer of ze op plan ken of latten te zetten. Psychologische test. Ik heb eens gehoord over een instituut waar men getest kan worden op psychische ge schiktheid tot het rijden in een auto. Welk instituut is het en hoe werkt deze test? Het door u bedoelde instituut is de stichting psychologisch verkeerslabora- torium, Stationsweg 8, Utrecht, telef. (030) 13171, dat hoofdzakelijk voor be roepschauffeurs reeds ongeveer 25.000 keuringen verrichtte. De kosten van het onderzoek, waarvan na een week schrif telijk rapport wordt uitgebracht, bedra gen voor particulieren 145,Bij dit psychologisch onderzoek naar de psy chische en mentale geschiktheid voor het rijden wordt gezocht naar positieve en negatieve momenten in zijn persoon en omstandigheden, en naar de verhouding daartussen, voorzover van mogelijke in vloed op iemands stijl van handelen in het verkeer. De drie vraagstellingen hierbij luiden: In welke mate is iemand in staat zelfstandig en verantwoord het hoofd te bieden aan de voorkomende verkeerssituaties? Is het nodig en ook mogelijk kleine correcties of grondige wijzigingen bij hem aan te brengen? Tot welke categorie (ën), tot welke ge dragswijze of tot welke omstandigheden zal iemand zich eventueel moeten be perken bij deelname aan het verkeer? Riolering. Bij onze woning is nieu we riolering aangelegd. Elk perceel is aangesloten met de hoofdriolering maar de w.c.-afvoer is niet aangesloten en moet van tijd tot tijd geleegd worden. Als nu over enige tijd toch wordt over gegaan tot aansluiting, voor wie zijn de kosten De gemeente zorgt voor verbinding van het hoofdriool tot aan de erfschei- ding, terwijl de kosten van aansluiting tot' aan de w.c. voor rekening komen van de huiseigenaar. Schapenwol en watervlekken. - Waar kan ik witte schapenwol krijgen en wat kost het per knot? Hoe kan ik witte watervlekken uit eikenhout krijgen? Witte schapenwol is in de manufac- tuurzaken niet meer te koop, hoogst waarschijnlijk. Het beste is dat u in streken waar veel schapen worden ge houden, een advertentie plaatst. Mis schien dat daar iemand op reageert, die u daarana kan helpen. Wat de vlekken betreft: het gehele oppervlak van het meubel met een ammonia-oplossing be handelen om de was er af te weken. Zorgen dat dit secuur gebeurt. Daarna glad schuren met zeer fijne staalwol en dan weer in de gewenste kleur beitsen en later in de was zetten. Doet u alleen de witte vlekken, dan houdt u een vlek kerig geheel over. Daarom is het beter b.v. bij een kast een geheel paneel te behandelen. Bestuurders van motorvoertuigen, met de herfst komt ook vaak de voor de weggebruikers zo gevaar lijke mist. U kent misschien de slagzin van de Wegenwacht, die luidt: „Bij dichte mist overdag groot licht". Men spreekt van „dichte mist" als het zicht min der dan 200 meter bedraagt. Stadslichten zijn dan absoluut on voldoende Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert WEMELDENGE Van 19—25 oktober 1969 Zaterdag 25 oktober: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.14 10.07 2.28 3.13 Maandag 10.51 11.34 3.53 4.50 Dinsdag 12.18 5.29 6.15 Woensdag 0.55 1.23 6.43 7.19 Donderdag 1.52 2.13 7.37 8.03 Vrijdag 2.38 2.55 8.20 8.39 Zaterdag 3.21 3.36 8.55 9.16 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1