BAAYENS DO miJnHRRDT'S TUSSEN WAL EN SCHIP Wemeldingse wetenswaardigheden de speciaalzaak voor uw BRIL KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH AGENDA 4andpasla Uitbreiding straatverlichting. Volgens mededeling van de PZEM zal de uitbreiding van de straatverlichting, waarvoor de gemeenteraad een krediet van 50.000,heeft verleend, in het begin van november worden uitgevoerd. Verbetering verlichting Dorpsstraat. De verbetering van de straatverlich ting in de Dorpsstraat is een apart pro bleem. Deze straat heeft een bijzonder karakter, waarbij de verlichting moet worden aangepast. De twee rijen linde bomen nemen veel licht weg, wanneer de lantaarns dicht tegen de bomen ge plaatst worden. De lantaarnpalen dich ter bij de rijweg plaatsen levert het ri sico van kapotrijden op. Bij het gemeen tehuis zijn thans bij wijze van proef vier lantaarns neergezet, om eens te kijken hoe de zaak het beste kan worden op gelost. Hoofdstembureau. Voor de verkiezing van de leden van de raad der nieuw te vormen gemeente Kapelle is door B. en W. van Kapelle een hoofdstembureau tevens centraal stembureau gevormd, waarin zitting hebben de burgemeester en de wethou ders van Kapelle en burgemeester Van Sas en wethouder Veerhoek van Wemel- dinge. Wethouder Schouwenaar is plaats vervangend lid. Ook enkele inwoners van Kapelle zijn als plaatsvervanger aangewezen. Stembureaus. Voor de stemming voor de gemeente raad, die op 27 nov. a.s. zal worden ge houden, zijn voor Wemeldinge twee stembureaus gevormd, zij kregen de nummers 5 en 6. De stembureaus 1, 2, 3 en 4 houden zitting in Kapelle, Bie- zelinge en Schore. Stembureau 5 zal zitting houden in het Dorpshuis en niet meer, zoals voorheen, in het gymnastieklokaal aan de Dorps straat. Het bestaat uit de burgemees ter als voorzitter en de raadsleden P. J. J. Dekker en M. Zuijdwegt. Stembureau 6 houdt zitting in de school voor schipperskinderen. Wethou der Veerhoek is voorzitter. Wethouder Schouwenaar en raadslid C. M. Dagevos zijn lid. Als plaatsvervangende leden van de stembureaus zijn aangewezen dlim. J. Dagevos, C. W. Bras, J. Oudeman en J. Kroon. Registratie namen politieke partijen. Wanneer politieke groeperingen op de kandidatenlijst voor de verkiezingen met hun naam willen worden vermeld, moeten zij die naam te voren laten re gistreren. Doen zij dat niet, dan krij gen de lijsten alleen een nummer. Voor de komende verkiezingen hebben enkele groeperingen een verzoek tot re gistratie van de naam ingediend. Door het centraal stembureau is op deze ver zoeken gunstig beschikt. De aangevraagde namen zijn: Staat kundig Gereformeerde Partij, Partij van de Arbeid (P.v.d.A.), V.V.D. en Boeren Partij. Andere lijsten zullen het dus zon der (officiële) naam moeten doen. Burgerlijke stand. Geboren: Tannetje Johanna, dv. W. J. Lamper en T. J. Danker. - Geboren te Goes: Cornelis Dirk, zv. C. Hamelink en J. P. Toorenaar; Edwin Ronald, zv. M. D. Zuijdwegt en J. van Oosten. HuwelijksaangïfteJohannes de Nooi- jer, 22 j. te Dubbeldam en Neeltje An- thonia Ruissen, 19 j. Gevonden voorwerpen. Gevonden een bos sleutels, een jon gensjack en een paar handschoenen. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen In de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Zwemexamens. Dezer dagen werd voor de laatste maal in dit seizoen aan een groot aan tal jongelui zwemexamen afgenomen, in het gemeentelijk zwembad „Den Inkel". Het zwemdiploma A kon worden uit gereikt aan: J. de Bey, J. Vos, J. Pie per, F. Jeroense, E. Paardekooper, A. van de Vreede, G. Veldmeijer, E. Vier gever, J. Ver west, H. Heijboer, T. Bil, A. de Jonge, B. van Beveren, P. Polder man, B. Polderman, C. Mol, L. Kalle, E. Vogelaar, J. Walrave, R. Fijn, J. Nie- meijer, A. Waterman, M. J. Veraart, F. Geldof, H. Allewijn, C. Lievendag, E. van Eenenaam, K. Fraanje, L. de Fouw, E. Saarloos, A. van de Pas, M. Bruijn- zeel, J. Dekker, E. Allewijn, C. Vos, M. de Fouw, E. Rooze, J. Zuijdweg, N. Mo lendijk, H. Zuijdweg, C. Keijzer, H. Koch, E. Israel, R. Butijn, K. Overbeeke, M. Weststrate, J. Kole, C. van Hoven, L«. Maas, A. Willemstein, G. de Koning, B. Jung, L. Kriekaard, M. van Oosten, L. Repko, P. van Houte, M. Wiskerke, C. van Houte, A. van Zboray, N. Walrave, C. Felius, R. Notebaart, J. Jansen, A. Wagenaar, mevr. U. M. Boogaart-Vaal, L. C. Jonkheijm-Hiel en P. J. M. Jans sen. Het zwemdiploma B kon worden uit gereikt aan: F. Minnaar, B. Moelker, H. Koch, H. de Goffau, H. Jansen, R. Kakebeeke, J. Wiskerke, R. Frangoys, R. Houdé, E. Eckhardt, A. Kole, A. van Zboray, L. Nieuwenhuize, T. van der Maas, G. Verhulst, D. Kosten, K. Goud, M. in 't Veld, J. Wisse, S. Roosendaal, E. Tange, K. Westveer, L. Butijn, L. Lavooij, G. Suij, F. van de Vreede, mevr. A. A. Jeroense-Biemans, J. Louisse, E. Vreeke, J. Notebaart, F. Heijnsdijk, A. Waterman, M. Leenknegt en J. F. H. Menu. Het zwemdiploma C (Zwemvaardig- heidsdiploma I) werd uitgereikt aan: G. Verhulst, W. Hoogstrate, A. Kools, L. Flipse, J. Hoogstrate, A. Verhaagen, M. Paauwe, J. Meijer, N. Dees, R. Geel hoed, F. Legemate, H. Steketee, L. Ko le, S. Nieuwenhurjse. Het zwemdiploma D 'Zwemvaardig- heidsdiploma H) Werd behaald door: Y. Meijer, A. Leendertse, A. Bauer, mevr. A. C. iSnke-van Nieuwenhuijzen, M. Bauer, C. de Leeuw, N. Leijs, H. J. Goddijn, G. Bal, H. van Noorden, T. Feijtel, T. Los, A. van Noorden, P. J. Bakker, C. A. Wagenaar, mevr. J. Brandwyk-Elshout, J. Lukasse en J. I. M. Sponselee. Het zwemdiploma E (Zwemvaardig- heidsdiploma III) werd behaald door: N. van de Parel, J. Bauer, C. Broucke, C. A. Wagenaar, R. F. M. Clemminck, D. Legemate, H. de Wee, D. Sinke en J. W. Polderman. Het zwemdiploma F (Zwemvaardig- heidsdiploma TV) werd behaald door: M. Burger en R. Veldmeijer. In totaal behaalden dit seizoen 653 personen een diploma, n.l. 323 het di ploma A en 216 het diploma B; 56 be haalden het diploma C, 35 het diploma D, 17 het diploma E en 6 wisten het laatste diploma, n.l. F te behalen. Bij het laatstelijk gehouden zwem examen traden mevr. Wagenaar-Weg er- mans als diploma-consul en dhrn. C. Wagenaar, F. Meijers, A. van Eek en R. Tel als officials op. Prachtig resultaat voor de NOVIB. Zaterdag j.l. opende de „Instuif Krui- ningen" het seizoen met een avond in het kader van de vredesweek t.b.v. de NOVIB. Het resultaat was prachtig; er kon n.l. een bedrag van 480,over gemaakt worden aan de NOVIB. On danks het pop-festival in Goes en de in stuif te Hansweert, werd deze avond door ruim 240 mensen bezocht, een ster ke opkomst dus. Waarschijnlijk is dit voor een groot deel te danken aan de populariteit van de zeer goed spelende groep „Sop With Camel". Het succes is mede te danken aan B. en W. van Kruiningen, die alle medwerking ver leenden aan het welslagen van deze avond. Verder zag de BUMA af van premieheffing en verzorgde drukkerij Van der Peyl gratis het drukwerk. Het is fijn, dat er zoveel medewerking werd verleend door deze instanties en niet in het minst door de muziekminnende jeugd!! Schaken. Zaterdag 4 okt. werd voor de compe titie van de Zeeuwse Schaakbond ge speeld de wedstrijd D.Z.D. IWest- Zeeuws-Vlanaderen. Uitslag 53. C. M. Jansen—H. Steffen 10; L. H. v. d. KallenF. de Putter 01; W. Zuydweg J. C. Louws 10; J. KarelseJ. Lu- teyn 01; J. W. HasmanL. de Vlie ger y2y2J. van OostenJ. de Vos 1—0; W. Karelse—P. Jansen J. Quakkelaar—J. H. Welling 1—0. D.Z.D. II speelde tegen V.S.V. H uit Sluiskil. Uitslag 1%—6%. M. van Gas telJ. Dubbeldam 01; Y. Kuipers H. Destombes 01; H. van I waard en P. de Regt 01; Theo MinnaarG. Tacq 01; J. L. MinnaarJ. Ramond 01; Thijs van IwaardenW. Mariman 10; n.o.g.»K. Nieuwelink 01; mevr. A. v. d. Kallen-MeyerG. Andriessen y2y2. Door onvoldoende opkomst kon D.Z.D. II niet in zijn sterkste opstel ling aantreden. Het enige winstpunt van D.Z.D. II kwam van Thijs van Iwaarden. Deze begon zijn party om half drie, liep van half vier tot half vijf als muzikant de rondgang van de muziekvereniging mee, waarna hij wèderom achter het schaakbord plaats nam en verdiend won. Alle hulde daarvoor! Zwem- en poloclub „Zeelandia". Sinds vrijdag 3 oktober heeft de toe komstige gemeente Reimerswaal er een vereniging bij, n.l. de zwem- en polo club Zeelandia. De oprichtingsvergade ring in het Dorpshuis alhier werd zeer druk bezocht. Onder de aanwezigen was dhr. J. Lako namens de gemeente Krui ningen en dhrn. Acke en Kools namens de K.N.Z.B. kring Zeeland. Dhr. Acke vertoonde een paar films over de zwem- sport in Zeeland om de toekomstige zwemmer (ster) en poloër een indruk te geven wat het wedstrydzwemmen en poloën is. Na de pauze werd er een be stuur gekozen, dat bestaat uit: Mevr. Ribbens, voorzitster; A. J. Fokke, se cretaris; F. J. v. d. Hart, penningmees ter en leden dhi'n. Kuyper, A. J. Ie Clercq, De Wee, Rob Veldmeijer en Ge rard Eckhardt en 'niej. L. van de Parel. De contributie wërd vastgesteld op 1,per maand voor leden onder de 16 jaar en 2,— per maand voor le den boven de 16 jaar. Voor het komen de winterseizoen zijn de plannen: Con- ditietraning iedere vrijdag van 18.30 20.00 uur t/m 12 jaar en van 20.00 21.30 uur vanaf 13 jaar in de zaal aan de D. J. Blomstraat alhier. Iedere za terdag voor allenlooptraining. Vertrek 8.00 uur vanaf de zaal aan de D. J. Blomstraat. Degenen die nog lid wensen te worden, kunnen dit doen aan de zaal iedere vrijdagavond. „Help de kleuter". De afd. Kruiningen-Hansweert van het Verbond voor Veilig Verkeer orga niseert vrijdagavond 10 oktober a.s. om 20.00 uur een voorlichtingsavond in Ons Dorpshuis. Deze avond haakt in op het thema van de nationale verkeersweek: „Help de kleuter". Er wordt vrijdag avond nader ingegaan op de gevaren die de jonge kinderen op de weg be dreigen en hoe de^e kunnen worden on der-vangen. Na dë pauze wordt er een aantrekkelijke film vertoond. HOOFDPIJN poeders w werken verrassend 9erechtiad Kinderpostzegels. De leerlingen van de o.l. school heb ben voor de kindërpostzegelaktie voor een bedrag van 1044,50 aan postzegels en kaarten verkocht. De leerlingen der r.k. lagere school hebben voor 691, verkocht. Hengelwedstrijd. De hengelsportvereniging „De Pilk" hield haar zesde clubwedstrijd van dit seizoen in de Westerschelde. De vangst was uitermate slecht. Er werden slechts 36 vissen gevangen, waarvan dan nog 30 ondermaatse. De uitslag is als volgt: 1. J. Goetheer, 170 pnt.; 2. P. de Marco, 160 pnt.; 3. J. Boonman, 145 pnt.; 4. A. de Leeuw, 130 pnt.; 5. M. Polie, 105 pnt.; 6. J. Hoogesteger, 80 pnt.; 7. P. Pieters Jr., 30 pnt.; 8. C. Riedijk, 30 pnt.; 9. J. van de Velde, 30 pnt.; 10. N. v. d. Berge, 20 pnt. De Pilk organiseert zaterdag 11 ok tober haar zevende internationale con cours. Evenals voorgaande jaren wor den er veel deelnemers verwacht uit Zeeland en West-Brabant. De wedstrijd begint om 1 uur en zal drie uren duren en wordt in de Westerschelde gehouden. Er zijn prachtige prijzen aan verbonden. Direkt na afloop zal burgemeester A. Schipper de prijzen uitreiken. Sloopschip gezonken. Tegen 6 uur vrijdagmorgen is op de Westerschelde bij Hansweert de 34 m lange sleepboot Damco 19 gezonken. De Damco 19, eigendom van de firma Stolk uit Hendrik Ido Ambacht, werd naar Antwerpen gesleept. Het vaartuig zou daar worden gesloopt. Twee sleepboten van het bergings- en transportbedrijf v. d. Akker N.V. uit Vlissingen, de Zee wolf en de Willem M hadden de Damco door TRUDIE MOORST 7) „Daar zul je bij mij geen reden voor krijgen, Joke. Ik ben een heer". Gelijk drukte hij zijn lippen, op de hare. Ze weerde hem af. „Doen heren dat altijd meteen de eerste keer?" „Als ze contact hebben, anders niet. Jouw mond is geschapen om te zoenen, weet je dat?" „Smeer 'm, lelijke flirt. Morgenavond zeven uur. Pas op, als je me laat wach ten". „Hier?" „Nee, loop maar voorlangs, dan zie ik je wel. Zeg, hoe ga je nu naar huis? Waar woon je eigenlijk?" Kerkstraat. Bij de Vijzelstraat. Ik bel wel ergens een taxi". „Wacht hier even... zal ik er één voor je bellen. Ik ben zo terug". Binnen drie minuten was ze er weer. „Het is in orde. Wacht maar buiten. Hij zal er met vijf minuten wel zijn". „Hebben wij nog net twee minuten, Joke, lachte hij, haar opnieuw kussend. „Brutale hond", schold ze, doch de zucht, die ze slaakte, zei meer. Ze kus te hem éénmaal terug, daarna gaf ze hem een duw. „Tot morgenavond, en ik houd niet van griezelfilms". „Ik zal een mooie uitzoeken, Joke. Tot morgen". In de taxi stak hij tevreden een si garet op. Leuke meid, dacht hij. Kan een fijne avond worden. Knap ding met een heerlijk figuurtje. Aan Tilly van Heeve- ren dacht hij niet meer. HOOFDSTUK IV Om vyf voor twee zag hij haar wa gentje aankomen. Hij posteerde zich bij de trottoirrand. Het wagentje minderde vaart en nog voor het helemaal stil stond, had ze zich al opzij gebogen en het portier geopend. Zwijgend stapte hij in, trok het portier dicht en vrijwel meteen trok het wagentje weer op. „Goedenmiddag, juffrouw Van Hee- veren. Was het feest gisteravond naar uw genoegen?" „Uitstekend", antwoordde ze, „dank zij uw medewerking". „Daar ben ik blij om". Er was enige tijd een zwijgen tussen beiden. In één oogopslag had Pelser ge zien, dat ze een jurk droeg, die waar schijnlijk uit één der beste Europese modehuizen kwam.» Ze reed zelfverze kerd door het drukke verkeer. „Hebt u zich al afgevraagd, meneer Pelser, waarom ik u gevraagd heb van middag hier te komen?" „U zult daar wel een gegronde reden voor hebben, veronderstel ik". „Vindt u het goed, als we ergens heen rijden, waar we rustig kunnen praten?" „Niet het minste bezwaar, juffrouw". Ze reden de stad uit in de richting van het Gooi. Doch dicht bij Muiden reed ze van de rijksweg af en ging over een smalle weg om eindelijk te stoppen bij een restaurant. Ze sloot de wagen af, nadat beiden waren uitgestapt. Hij volgde haar naar binnen. Het was er heerlijk koel. Bij het raam, dat uitzag op de rivier, namen ze plaats. „Ik wou graag thee", zei ze. „Daar is het een geschikt uur voor. Ik zal twee kannetjes bestellen. Een si garet?" „Graag". Ze rookten enige tijd. Aan een kelner gaf Pelser zijn bestelling op. Pas nadat de thee was geserveerd en ze gedachte loos zich had ingeschonken, begon ze: 19 vanaf Hansweert op sleeptouw. Het schip was door de sleper Texel van de firma Gijsberts uit Dordrecht naar Hans weert gebracht. De oorzaak van het vrij plotselinge zinken is nog niet bekend. Er zijn geen persoonlijke onge lukken gebeurd. De Damco 19 ligt in het Zuidergat, ongeveer 100 m uit de as van de vaargeul richting Antwerpen. Collecte Kinderzorg. Voor de. Stichting Kipder^org. te Mid delburg werd in het derdë kWartaaï al hier 90,12 ingezameld. Eerste vernederende nederlaag voor de Boys. Het elftal van Hansweert heeft het te Biervliet maar lelijk laten zitten. Bier vliet heeft de oranje-wit mannen met liefst maar 07 huiswaarts gestuurd. Na een zo goede start in de competitie moet dit toch waarlijk een ontgooche ling zijn geweest. Wellicht goed dat men met zijn neus op de harde realiteit van de voetbalsport wordt gedrukt. Het kan hen inspireren om nog meer te trainen. Laten wij hopen dat het alleen afgelo pen zondag niet meegezeten heeft bij de Boys. Door Lijbaart en Wissel keken de Boys met de rust al tegen een 03 achterstand aan. Na de rust waren het Boekhout, De Regt en Boeckhout (2 x) die de keeper wisten te passeren. Zon dag a.s. ontvangt de Hansw. Boys thuis het elftal van Zierikzee. Voor deze zwa re wedstrijd wensen wij onze eigen man nen sterkte en succes toe. Weer een record. In de maand september werd in de weegbrug Station Rilland-Bath gewo gen 8.445.770 kg, wat weer een record aantal is. Raadsvergadering. Wederom heeft het mijnsteenvervoer door de fa. Van Oord ten behoeve van de werkzaamheden aan de Schelde Rijnverbinding een zeer langdurig de bat in de (vorige week gehouden) ge meenteraadsvergadering teweeg ge bracht. Een debat ook waar scherpe te genstellingen aan het licht kwamen. Aanleiding van de discussie was de brief van dhr. D. J. Glas bevattende de conclusie dat de gemeente de kosten van door een aantal ingezetenen terza ke van dit vervoer gevoerde rechtsge ding ten bedrage van 7200,voor haar rekening dient te nemen. In de raadsvergadering van 26 aug. j.l. was deze brief aangehouden teneinde ophel dering te krijgen omtrent een door mevr. N. G. Kamps-Visser (gem. belang) aan gevoerd punt, dat het gemeentebestuur vooraf overleg met de firma Van Oord had gepleegd ten opzichte van dit ver voer. Dit was volgens de spreekster toen bevstigd door een employé van rijkswa terstaat. Burgemeester J. C. W. Jobse verklaarde nu, dat het college met de betreffende ambtenaar de zaak had be sproken en dat het resultaat was, dat deze ambtenaar pertinent ontkende dat door hem die verklaring was afgelegd. Omdat ook B. en W. er zeker van zijn dat vooraf geen overleg is geweest, was voor de raadsvoorzitter hiermee de kous af en stelde hij voor het verzoek van reclamenten af te wijzen. Mevr. Kamps- Visser was het hiermee niet eens om dat nu dhrn. Glas en Kamps in feite voor leugenaar worden gesteld. Dhr. J. Hoekman (S.G.P.) kwam terug op eer dere toezeggingen dat er een bespréking zou plaats vinden tussen de raadsleden en de firma Van Oord. Dit raadslid wil de daar wel gevolg aan geven. Burge meester Jobse zei daar absoluut niets voor te voelen omdat dit na het gesprek met de rijkswaterstaat ambtenaar niet meer nodig was. Hij stelde dat de raad dan maar een motie van wantrouwen ten opzichte van B. en W. moest indie- In deze rubriek kunnen verenigingen of organisaties hun hoogtijdagen doen ver melden. Zij dienen deze hiertoe door te geven aan Redactie „De Scheldebode", Markt, Kruiningen, telef. (01130) 1381. YERSEKE Vrijdag 17 oktober: Lezing met dia's door Bkm. J. Vlasbom. Aquariumver eniging „Vuumeon". - Bovenzaal Oesterbeurs, 19.45 uur. KRUININGEN Nederlaagtournooi biljartclub „De Ko renbeurs". - Aanvang 8 uur. 10 okt. Korenbeurs—R.B.C., Rilland. 17 okt. Korenbeurs—A.B.I.M. Oude- lande. 29 okt. KorenbeursT.O.G., Kortgene 7 nov. KorenbeursK.O.T., Bath. 14 nov. KorenbeursWalsoorden. Zaterdag 11 oktober: Kleine instuif. Stoelendans, Quiz. - Ons Dorpshuis. Zaterdag 25 oktober: Instuif met „Uni versal Delight". - 8 u., Ons Dorpshuis HANSWEERT Zaterdag 1 november: Discobal met discjockey. Lichtshow. - Kaj Munk, aanvang 7.30 uur. Behoud van Uw tanden nen. Dhr. Hoekman probeerde nog de zaak aan te houden teneinde zelf met de firma Van Oord in gesprek te ko men, doch hij kreeg slechts de steun van mevr. Kamps-Visser en dhr. J. Wal raven (P.v.d.A.). Met 4 tegen 3 stem men besloot de raad het verzoek af te wijzen. Tegenstemmers waren mevr. Kamps-Visser en dhrn. ^Hoekman en Walraven. Nog scherper kwamen dhr. Hoekman en het college tegenover el kaar te staan bij het herstel van de schade, die de firma Van Oord aan de Hoofdweg zou hebben aangebracht. Burgemeester Jobse deelde dienaangaan de mede, dat de firma bereid is om een bedrag van 12.000,dit volgens een begroting van de dienst gemeentewer ken, te betalen voor herstelwerkzaam heden. Deze firma wenst in geen enkel opzicht verder te gaan. Met het herstel werk tijdens het transport komt het to taalbedrag aan vergoeding op circa 22.000,Dhr. Hoekman beriep zich er op, dat destijds de firma had toege zegd de gehele straat te herbestraten. Nu ze dit niet doen was dit voor hem wel een proces waard. Het aannemen van de „fooi" vond hij geen zakelijk standpunt en hij was ook van mening, dat gelet op de toezeggingen deze fir ma bij de rechtbank zeker voor „Jan Joker" komt te staan. Wethouder Mida- vaine betoogde, dat naar de mening van de rechtskundig adviseur een proces geen succes zal opleveren en dat hij meende de zaak maar te nemen zoals hij nu lag. Nog geruime tijd werd hier op over en weer door elkaar gepraat, waarbij de meningen van de raad uit een liepen van ,,'t is meegenomen" (wet houder (Midavaine) tot een „lorren- zaak" (dhr. Hoekman). Uiteindelijk werd besloten de aangeboden som te aanvaarden. Mevr. Kamps-Visser en dhr. Hoekman konden met dit besluit niet meegaan. Een ander hangijzer, het kleedlokaal op het gemeentelijk sport terrein, kwam hierop vlot er door heen. Voor de bouw 'van dit gebouw was in de aanvang een raming gemaakt tot een bedrag van 25.500,Na de inschrij ving en de daarop gevoerde besprekin gen bleek, dat de werkelijke kosten ca. 16.500,hoger liggen. Besloten werd een nader krediet te voteren en te trach ten de bouw maar snel te realiseren. Dhr. Hoekman kon ook aan dit voor stel zijn stem niet geven. Voor het aan brengen van enkele voorzieningen aan „Mag ik vragen, of dit uw beroep is, meneer Pelser? Kelner?" „Een neven-beroep". „O ja, dat hebt u al gezegd. Neem me niet kwalijk. Wat doet u verder?" „Heel gewoon: in een fabriek. Lopen de bandwerk. Het verdient goed en dat is de hoofdzaak". „En u bent vrijgezel?" „Dat ben ik. Een vrouw te krijgen is geen kunst. Wel een huis". Ze glimlachte. „Leuk zegt u dat. Het klinkt een beetje nuchter". „De waarheid is doorgaans niet zo erg romantisch, vindt u wel?" „Hangt er ook van af. Woont u in Amsterdam?" „In de Kerkstraat, bij de Vijzelstraat. Het is er wat eenvoudiger dan bij u in de laan". „Waarom maakt u van het eh... be dienen niet uw vak Kelner bijvoorbeeld. Of huisknecht". Ditmaal begon hij te lachen. „Kelner zou nog gaan. Ik heb er wel eens over nagedacht. Maar huisknecht... beste juffrouw Van Heeveren, weet u werkelijk niets interessanters voor me?" „Hebt u wat tegen het beroep van huisknecht als zodanig?" „Niet in 't minst. In bepaalde kringen vervullen ze een nuttige funktie. Ik kom 's avonds met heel wat huisknechten in aanraking. Met de uwe bijvoorbeeld. En met die bij de familie Van der Monde- le. U kent ze beiden. Vindt u mij het type, dat de hele dag in een rose geruit jasje door het huis kan hobbelen?" Ze schoot in de lach. „U drukt zich soms eigenaardig uit. Misschien hebt u wel gelijk. Hoewel... ik kan me u best voorstellen als huis knecht bij ons thuis". „Werkelijk?" „Ja. Dat is misschien de reden, dat ik u vroeg me te willen ontmoeten. Onze huisknecht wil er namelijk mee ophou den". Hij schudde zijn hoofd. „Ik kan het me niet voorstellen". „Waarom niet?" „O, ik kreeg zo de gedachte: die man is een deel van de inventaris. Huize Van Heeveren zonder dit factotum is haast ondenkbaar". „Complimentje voor onze Frans. Hij is een verwoed sportenthousiast. Voet baltoto. Een week of wat geleden heeft hij de eerste prijs gewonnen. Alle 13 goed, kan dat Zeg ik het goed Er was nog iemand. De pot was anderhalf ton, dus vijf en zeventigduizend voor hem. Hij wil nu ergens een huisje kopen met een stukje grond en gaan rentenieren. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1969 | | pagina 2