NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Huidverzorging 36STE JAARGANG 3 OKTOBER 1969 ZO MAAR IETS OM OVER TE DENKEN lil-H'IHl'H'ligl llULEGEN LANGS DE STRAAT zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder No. 18 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Weet u wat ik denk? Als het u ten minste interesseert wat ik denk. Ik denk n.l., dat een welvaartsstaat de mensen een heleboel egoïstischer maakt. Dat ligt ook voor de hand. Hoe meer geld we verdienen, des te meer moge lijkheden wij hebben om daarmee wat te doen. We kunnen steeds meer wensen, die wij wie weet hoeveel jaren koester den, in vervulling laten gaan. Hoe vaak immers hadden wij al niet tegen ons zelf gezegd: „Had ik maar wat meer geld, dan zou ik..." en naarmate er meer geld binnen komt, en we enkele van die wen sen waar kunnen maken, steken er meer en meer wensen de kop op. Sommige hadden zo lang in een verborgen hoek je van ons hart opgeborgen gezeten, dat wij er vroeger nauwelijks acht op sloe gen. Maar nu, naarmate de verlanglijst kleiner wordt, treden zij één voor één op de voorgrond. Het lijkt alsof ze ons toeroepen: „Ver geet mij niet! Was je misschien verge ten, dat ik bestond? Ik heb mij lang stil gehouden, want ik was eigenlijk wel een beetje een fantastische wens. Voor al vroeger. Maar nu? Kijk eens naar je buurman of je neef! En dan die man, die twee straten verder woont en het zelfde werk doet als jij! Waarom hrj wel en jij niet?" Ja, dat is het moment, waarop we gaan piekeren. Waarom ook niet? Als zij het kunnen betalen, waarom ik dan niet? Het begint ook een beetje te ste ken, dat wij bij die anderen achter zou den blijven. Maar met de vervulling van al die wensen nemen we ook steeds meer hooi op onze vork, laten we ook veel meer van onze tijd in beslag nemen. En we hebben wel veel meer tijd... Of niet? Het is ja en het is neen. Vroeger hadden we geen televisie en gingen de mensen 's avonds wel eens bij hun buurman een praatje maken. In het kleine dorp kon men toen vaak de man nen op straat, voor het huis zien om even een luchtje te scheppen. Misschien stond er wel een simpele houten bank, waarop de bewoner van het huis even kon gaan zitten om rustig een pijpje te roken. Hij kon daar luisteren naar de wind, die ruiste door de bomen en hij tuurde eens naar de lucht. „Wat voor weer zou het morgen zijn?" Kijk, en daar kwam de buurman ook al naar buiten. Ze knikten tegen el kaar, maar al gauw kwam buurman een stapje nader. Wijdbeens bleef hij staan en vertelde op bezorgde toon, dat de jongste niet zo best was. De vrouw was er nogal ongerust over. Het kind had hoge koorts en de dokter was vandaag al tweemaal geweest. Hij kwam naast de man op de bank zitten en die reikte hem zijn tabakszak aan. Zijn pijp had buurman altijd in zijn linker jaszak zitten. En gelijk riep de man al door de ge opende deur naar binnen: „Marie, ga's even bij de buurvrouw kijken. Het klei ne ding schijnt niet zo best te zijn. Mis schien kan je even een handje helpen". Maar nu hebben we een TV. Na het eten willen we het nieuws zien en de kinderen willen alles van de dieren van de Fabeltjeskrant meebeleven. Zelf vin den we die Fabeltjeskrant ook wel leuk, al was het alleen al om de opmerkin gen die de kinderen er bij maken en omdat we zien hoe zij met alle avon turen meeleven. En dan zijn er zoveel andere programma's, die ons amuseren of waarin we iets wetenswaardigs ho ren. We vinden, dat we zo ongemerkt een heleboel leren-, maar dat het jongr ste ding bij de buren zo ziek was, mer ken we soms pas als het weer spring levend op straat komt. Want ook des zondags gaan we uit, met de auto, en dan let je er niet zo op wat er bij de buren gebeurt. We merken pas als het kleine ding weer ronddartelt, dat we haar zolang niet hadden gezien. We merken dan pas, dat we haar hadden moeten missen. In de stad is het helemaal erg. Daar kent men zijn buren vaak helemaal niet. En onze vrienden, bij wie we vroeger 's avonds wel eens even aanliepen Die hebben toch ook geen tijd meer. Het gaat hun net zoals ons zelf en we zou den hen misschien bij hun TV-program- ma storen of zelf mee moeten kijken naar iets, dat ons niet interesseert. In het groot bemoeien we ons met de levenswijze van mensen, die aan het an dere einde van de aarde wonen. In het 'groot hebben we kritiek op allerlei za ken, waarvan we vinden, dat ze anders moesten worden gedaan. We weten over al wat van af, want in de TV-program ma's wordt ons dat haarfijn verteld. Maar het kleine ding van de buren is ziek en we weten het niet. En met die beide oudjes, die boven ons wonen, gaat het ook niet al te best en dat weten we ook niet. Gebrek aan belangstelling Gebrek aan tijd? Is dat gebrek aan tijd eigen lijk ook geen egoïsme? (Nadruk verboden) De meest moderne I COLLIERS-HANGERS KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur HET DREIGENDE SLAGERSMES Dit had een buitengewoon slechte film kunnen worden, te beginnen bij het ogenblik waarop Sientje haar liefde be kende tot het moment, waarop haar va der door de politierechter werd vrijge sproken. De pa van Sientje, overigens een eer zaam slager, had sinds jaar en dag verschil van mening met de kruidenier. Het feit dat de kruidenier ook boter- hambeleg verkocht was daaraan niet vreemd. „Haal uw vleeswaren bij de slager!" placht de pa van Sientje uit te roepen, telkens wanneer de kruidenier in zijn omgeving vertoefde. Op een dag kwam Sientje thuis, en zij zag er bleek en zorgelijk uit. „Wat is er aan de hand, Sientje?" vroeg haar vader. Want ook slagers hebben harte lijke momenten. Sientje barstte in snik ken uit. En pas na lang aandringen van vaders kant was zij er toe te bewegen de ware oorzaak van haar bleekheid en van haar zorgen te bekennen: zij was verliefd geworden op de zoon van de kruidenier; erger nog, zij had de jeug dige kruidenier die dag haar jawoord gegeven! De slager, dit horende, stiet een kreet uit zoals slechts zelden uit een mense lijke keel naar voren is gekomen. Hij stond met een bebloed schort voor bij het hakblok, een mals stukje kalfsvlees uit te benen. In zijn opwinding gunde de man zich geen tijd het bloederig schort weg te werpen, noch legde hij het lange slagersmes van zich. Integen deel, op gele klompjes rende hij de straat over naar de woning van de krui denier, nageoogd door de verbaasde dor pelingen, want buitenaf pleegt men niet zo'n haast te maken. De vrouw van de kruidenier stond net achter de toonbank een pond suiker af te wegen toen de bebloede slager met opgeheven mes binnenstormde. „Waar is je man."' brulde de slager. „In de badkamer!" antwoordde de kruidenierse. Tegelijk gutste alle sui ker op de grond want het drong tot haar door, dat zij daarmee het lot van haar man had bezegeld, die zo aan stonds bloot en zieltogend in de bad kamer zou worden gevonden, met het slagersmes in het kruideniersvlees. Zij liet de suiker vallen en draafde naar de politie. De slager was ondertussen de trap opgestormd. Hij wierp de deur van de badkamer open, waar de kruidenier net rechtop onder de douche stond. „Man!" riep de slager, maar verder kwam hij niet. De kruidenier, die toch al niet zo'n sterk hart had, draaide van schrik de koudwaterkraan geheel open. De schrik van de slager, het bebloede schort, het lange mes en de gulle scheut koud water bleken te veel voor hem. Hij begon enigszins wazig te kijken, ver toonde een blauwig-paarse kleur en zeeg ineen. Het tafereel van de zieltogende krui denier werkte er aanstekelijk toe bij de slager te kalmeren. Hij legde het mes terzijde en de kruidenier op de divan in de kamer. Toen op zijn hulpgeroep de kruideniersvrouw niet kwam opdagen was immers naar de postcommandant gehold greep de slager dekens, begon de blauwe kruidenier enthousiast te wrijven en riep ondertussen luidkeels: „Help, help!" Dit hulpgeroep drong tot de toeschietende politieman door, die door de kruideniersega was gewaar schuwd. „Gelukkig, hij leeft nog", snikte de vrouw, om vervolgens flauw te vallen in het hoopje gemorste suiker. De wachtmeester gunde zich geen tijd daar nader op in te gaan. Hij trok zijn wapen, wierp de kamerdeur open en zag daar de slager, die de blote kruide nier stond op te poetsen met een wol len deken. Toen tenslotte iedereen weer tot be wustzijn was gekomen schreef de poli tieman het proces-verbaal. „Bedreiging", had de kruidenier gezegd. En dat stond ook op de dagvaarding. Maar tijdens de zitting zei de kruidenier dat hij het toch niet zo zeker wist. En de slager zei dat hij alleen maar eens kwam praten. Zo werd de slager vrijgesproken. De jongelui zijn ondertussen toch ver loofd. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Tortelduifjes. Als mijn tortelduifje alle veertjes uittrekt, heeft hij dan een of andere ziekte? Als uw tortelduifje alle veertjes uit trekt, is dit meestal een gevolg van een tekort aan kalk en mineralen. U moet het dus een kleine hoeveelheid van deze stoffen extra bij het voer geven. In uw dierenhandel, waar u het voer koopt, kan men u wel aan preparaten helpen, die deze stoffen bevatten. Ontsnapte parkiet. In onze buurt vliegt al enige weken een grote parkiet die ergens uit een kooi is ontsnapt. Hij laat steeds een schel geluid horen. Hoe kan ik hem vangen en wat moet hij eten? Ik zou het jammer vinden als hij de winter niet overleefde. Het verschil tussen parkieten en pa pegaaien is vaak zo gering, dat de grens niet zuiver te trekken is. Maar in ieder geval behoren ze alle tot de zelfde familie. Het voedsel bestaat uit zaad en opfokvoer: pitten en noten en papegaaienvoer. Verder is het gewenst verschillende keren per dag een stukje vers fruit te geven of wat komkommer, tomaat of een worteltje. Dit alles ter afwisseling van het menu. Het vangen is niet zo eenvoudig. Probeert u eens het voeder in een ruime kooi te geven en zo langzamerhand het dier er aan te wennen. Tarief voor caravan. Wat is het al gemeen geldend tarief voor de opslag van een caravan, regen- en windvrij, van november tot mei? Voor het regen- en ^windvrij stallen van caravans gedurende het wintersei zoen bestaan geen algemeen geldende tarieven. De streek van het land, de zaak van vraag en aanbod en de ac commodatie in het algemeen oefenen verschillende invloeden uit op de tarie ven. Maar in het centrum van het land zijn ons gevallen bekend van 10,per m2 gedurende het winterseizoen en van 15,per maand voor caravans van 4 meter lengte en 20,per maand voor grote van 6 meter en daarmee kunt u dan het u opgegeven tarief vergelij ken. Tatoeëren. Welke soort inkt wordt gebruikt bij het tatoeëren en is deze inkt in de handel te koop? Welke kleu ren kunnen onder de huid worden ge bracht en welk apparaat wordt ervoor gebruikt? Het tatoeëren gebeurt tegenwoordig met een speciaal daarvoor vervaardigde naald, die elektrisch wordt aangedreven en die althans in Nederland niet in de handel is. De inktsoort, die er voor ge bruikt wordt, is Oostindische inkt en die is in verschillende kleuren verkrijg baar. In deze inkt bevindt zich een stof om de inkt langer houdbaar te doen zijn, fenol genaamd, die bij de getatoe- eerde persoon infectie kan veroorzaken, terwijl ook tengevolge van de ingreep als zodanig allerlei andere, soms ge vaarlijke infecties kunnen worden ver oorzaakt, die dan geneeskundige be handeling noodzakelijk maken. Zichzelf WERELDDIERENDAG 4 OKTOBER Een mensenhater heeft eens gezegd: „Naarmate ik de mensen beter leer ken nen, ga ik van de dieren houden". Het lijkt ons een wat overtrokken uitspraak, al zijn de dagbladberichten met al him „menselijke haat" schijnbaar in over eenstemming te brengen met de opmer king van deze misantroop. Gelukkig behoort het tot één van de verworvenheden van de moderne maat schappij dat wij ons onze verantwoorde lijkheid voor het dier bewust zijn ge worden. Het dier, als belangrijk deel van de schepping, vervult in het biologisch milieu een onmisbare rol. Daarnaast echter is het als gezelschap en als ver schijningsvorm pur sang al even belang rijk. Wat zouden b.v. amateurfotografen moeten beginnen zonder het meest fo togenieke dier, de kat. Deze erfenis van de oude Egyptenaren heeft als duisdier een vaste plaats in onze maatschappij gekregen en dat is in de foto-albums en de tentoonstellingen van fotoclubs goed merkbaar. Bijgaande amateurfoto toont een ka rakteristieke houding van het fenomeen kat. De amateurfotograaf zag „in een flits" het leuke silhouet en maakte een foto, daartoe door de moderne en snelle camera in staat gesteld. Werelddierendag? Geef Does een stuk worst, Minetje een extra stukje vis en... maak er een foto van. tatoeëren komt praktisch niet voor, daar er speciale vaardigheid voor vereist is. Het gebeurt dus bij meestal alleen bij zeelieden bekende adressen in één van onze grote handelssteden. Vrijstelling. Mijn zoon (geboren 27-5-'49) vaart sinds 1964 bij de koop vaardij. In 1968 is hij opgeroepen voor de militaire dienst en voorlopig vrijge steld omdat hij vaart. Hoe lang moet hij nog blijven varen om definitief te wor den vrijgesteld? Zijn er restricties aan de vrijstelling verbonden? Stuurlieden en werktuigkundigen ont vangen voorlopige vrijstelling van dienst plicht tot 1 januari van het jaar waarin zij de leeftijd van 27 jaar bereiiken. Voor de overige groepen werknemers geldt de datum van 1 januari van het jaar waarin zij 26 jaar worden. Na die datum worden zij buitengewoon dienst plichtig, hetgeen inhoudt, dat zij slechts in tijd van oorlog voor militaire dienst plicht worden opgeroepen. D.D.T. Mijn zwarte bessen, die vol met ongedierte zaten, heb ik bestoven met D.D.T. Kan ik die bessen nog wel gebruiken De veiligheidstermrjn voor D.D.T. is 4 weken, d.w.z. er moeten minstens 4 weken verlopen zijn tussen de aanwen ding van D.D.T. en het oogsten. Verder verdient het aanbeveling het fruit voor het gebruik flink te wassen. Wanneer u zwarte bessen zo behandelt kunt u ze gerust gebruiken en wecken. Boomkanker. In onze tuin staat een 50 jaar oude appelboom die aan het verkankeren is. Zijn de vruchten van deze boom nog wel goed voor men selijk gebruik? De vruchten zijn even goed voor men selijk gebruik als van een gezonde boom. De kleur is vaak van deze kankerbo men nog mooier dan van een gezonde boom. Over het algemeen is hij klein van stuk. De boom is al te oud om nog de kanker te gaan bestrijden. Antieke stenen. Wat is de prijs van antieke rode en gele handgevormde ste nen en plavu:zen? Hierop is in het algemeen geen ant woord te geven, daar dit geen courant artikel is zoals gewone stenen en pla vuizen. Meestal zijn deze stenen en pla vuizen van afbraak van oude gebouwen als b.v. kerken enz. Vooral na de oorlog met zijn vele vernietigingen waren deze sterk in trek. Zo werden b.v. voor oude moppen prijzen gevraagd en besteed van 35 tot 40 cent per stuk. In gevestigde zaken zal men u misschien wel z.g. an tieke stenen en plavuizen kunnen leve ren, maar voor echte antieke moet u zich vervoegen bij een grote bouwfirma, welke veel huizen enz. afbreekt. Mis schien dat die u direkt of na verloop van tijd wel kan helpen. Carbolineum. Door het bespuiten van schuren met carbolineum zijn ruiten en kozijnen bestoven met de groene stof. ,Hoe kan ik deze verwijderen? Automobilisten, de herfst staat voor de deur, dus het natte jaar getijde. Juist nü is 't noodzakelijk de banden van uw auto te contro leren. Zorgt ervoor dat de banden van een goed profiel voorzien zijn, want dat verhoogt de vertragings capaciteit van uw voertuig. Rijden ïfïet „gladde" banden betekent sol liciteren naar een plaats in het zie kenhuis! Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert Voor de ramen neemt u verwarmde terpentijn (au bain marie verwarmd). Voor de kozijnen eveneens terpentijn, maar slechts heel lauw. Voor de ramen kunt u zonodig ook gebruik maken van spiritus, maar de kozijnen zullen daar mee wel beschadigd worden, althans wat de verf betreft. Vrijwel koude ter pentijn is dus hiervoor het enige middel. Aanleg elektrisch licht. Als er in het huis in de slaapkamer geen elek trisch licht is, is de eigenaar dan ver plicht dit te doen aanleggen? Dat hangt er van af, hoe dat huis verhuurd is. Hebt u de kamer gehuurd zonder elektrisch licht, dan bent u daar mee akkoord gegaan en kunt u nü geen beroep doen op uw huiseigenaar. U zult de kosten van de aanleg zelf moeten dragen. Daarin heeft uw huiseigenaar gelijk. BRAND BESTRIJDEN MET PINGPONG-BALLETJES Vluchtige stoffen kunnen, wanneer ze in brand raken, dood en verderf zaaien. Het gebruik van water om zulk een brand te blussen is in vele gevallen le vensgevaarlijk. In fabrieken en raffina derijen waar het risico van zulk een ca lamiteit dagelijks aanwezig is, zijn spe ciale bestrijdingsmiddelen aanwezig, die een schuimlaag vormen. Maar er zyn chemische verbindingen, die ook met schuim niet te blussen zijn, omdat de brandende stof het schuim aantast en „afbreekt". Men heeft thans een proef genomen met de bestrijding van zulk een brand door op de vloeistof plastic balletjes te spuiten alvorens een schuim laag aan te brengen. De plastic balletjes smelten en vormen een beschermende laag voor het vervolgens op de bran dende vloeistof te spuiten schuim, dat nu niet meer wordt aangetast. (DIA) YVE MELD INGE Van 511 oktober 1969 Zaterdag 11 oktober: .Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 10.25 11.12 3.47 4.25 Maandag 11.57 5.06 5.44 Dinsdag 0.36 1.08 6.17 6.46 Woensdag 1.37 1.59 7.10 7.33 Donderdag 2.23 2.39 7.53 8.12 Vrijdag 2.59 3.09 8.29 8.45 Zaterdag 3.31 3.42 9.00 9.17 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1