Gehandicapt P.S.V. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND i WATERSTANDEN. 36STE JAARGANG No. 17 26 SEPTEMBER 1969 LANGS DE STRAAT GOUDEN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. VERRASSEND GOEDE KANS OP TWEEDE RONDE EUROPACUP Het Eindhovense P.S.V. heeft de uitstekende vorm waarin het, ondanks vele ernstige blessures, verkeert goed gedemonstreerd tegen Rapid Wien in Wenen. De mannen van Kurt Linder, een Oostenrijker, brachten de Weners de eerste nederlaag sinds vijf jaar op eigen grond voor een Europacupwedstrijd toe. Eerlijk zeiden de Eindhovenaren na de met 21 gewonnen wedstrijd in het Praterstadion, dat de overwinning meer was dan wat ze hadden verwacht. Het zal nu een hele toer worden voor trainer Karl Rappan en zijn mannen van Rapid Wien om op woensdag 1 oktober in het uitverkochte Philips sportpark P.S.V. een zodanige slag toe te brengen, dat het fraaie uitzicht van de Eind hovenaren op de tweede ronde in het Europacuptoemooi voor bekerwinnaars een illusie wordt. RAPID WIEN SCHAKELDE VORIG JAAR REAL MADRID UIT. Het lag geheel in de lijn van de ver wachtingen, dat Feijenoord het IJsland se K.R. Reijkjavik van de kaart zou spe len. Toch is het in de geschiedenis van het Europacupvoetbal nog niet voorge komen, dat een keeper de bal 12 keer uit het net moest halen. De Rotterdam mers wisten, dat zij een zwakke tegen stander hadden. Daarom pleit het voor hun wedstrijdmentaliteit, dat zij na de grote 70 voorsprong bij de rust toch nog door gingen. Feijenoord en P.S.V. kunnen zich mo gelijk plaatsen voor de tweede ronde in de Europacuptoernooien voor respectie velijk landskampioenen en bekerwin naars. De loting voor deze toernooien wordt geregeld en is niet geheel en al open, althans niet voor de eerste en tweede ronde. Plaatst een team zich voor de tweede ronde door een echte zwakke tegenstander uit te schakelen, dan moet voor de tweede ronde op een sterkere tegenstander worden gerekend. Het zit er dik in, dat Feijenoord in de tweede ronde een pittige tegenstan der krijgt te bekampen, althans een club uit de Europese middenklasse. Omdat we Ajax en Feijenoord tot de Europese topklasse mogen rekenen, zal de Rot terdamse ploeg het in die ronde wel redden. Rapid Wien behoort tot de ster kere clubs en als P.S.V. woensdagavond 1 oktober a.s. niet verliest, mag het in de tweede ronde een tegenstander ver wachten, die niet tot de topclubs be hoort. Formaliteit. Na de 122 overwinning van Feijen oord op K.R. Reijkjavik is de tweede wedstrijd, die op woensdagavond 1 ok tober ook in het Feijenoord-stadion ge speeld wordt, een formaliteit. Dit is of ficieel de thuiswedstrijd voor K.R., dat een vast bedrag van Feijenoord toege zegd heeft gekregen. Om toch voldoen de publiek te trekken, hebben de Rot terdammers de toegangsprijzen tot min der dan de helft van het normale tarief teruggebracht. Degenen die goedkoop veel doelpunten willen zien, kunnen dus goed terecht op 1 oktober in de Feij- enoord-kuip. In Eindhoven is het ^Philips sportpark uitverkocht. De 21 zege in de thuis wedstrijd tegen Rapid Wien is een fraaie basis om de tweede Europacupronde te bereiken. Toch oppassen. Maar de P.S.V.'ers zullen zich goed moeten herinneren hoe het 't vorig sei zoen is gegaan met de wedstrijd tussen Ajax en Benfica. Niet te vroeg juichen dus. Rapid is een sterk team, hoewel het er aanvallend in dit seizoen nog. niet uit is gekomen. Vorig seizoen was het Rapid Wien, dat Real Madrid, na een gelijk spel van 33 in Wenen, op Spaanse bodem met 13 uitschakelde. En dat zegt toch wel iets. Bovendien is het voor heel P.S.V. te hopen, dat in de komende competitie wedstrijden vóór 30 september niet nog meer spelers een ernstige blessure krij gen. Houden de Eindhovenaren echter de vorm waarin zij nu verkeren en blijven alle spelers fit, dan mag normaal ge sproken worden verwacht, dat zij zich in de thuiswedstrijd niet door Rapid zul len laten verrassen. En dat betekent dan de tweede ronde in de Europacupwed strijd. In haar huidige vorm kan P.S.V. wedijveren met Ajax en Feijenoord. Kun nen de Eindhovenaren die vorm besten digen, dan kunnen zij een heel eind ko men in het toernooi van de Europese bekerwinnaars. (Nadruk verboden) TOM NODDY DE KANNIEMEEJRJONGEN „Ik had last van bobbels", hijgde de wat haastig toegeschoten barkeeper, die tijdelijk het vak van huwelijksmakelaar had uitgeoefend. „Een soort bobbels dat geld uit zak ken klopt", veronderstelde de politie rechter. „Nou ja, knobbels, hoe noemen jullie dat... Waar je niet mee achter een tap kast kon staan als animeer jongen. De klanten liepen al weg voor ze een bor rel bij je bestelden". „Een duidelijk geval van „kanniemeer- jongen" zei de officier. „Jawel, maar hij had er dan toch maar een speciale knobbel voor om klan ten te strikken die wat anders dan een borrel wilden", oordeelde de rechter. „Nou ja, elke man wil d'r wel 's wat...", dacht de tijdelijk buiten het ho recabedrijf gestelde buffetbediende. Zo had hij contacten gelegd tussen veel vrij gezellige heren en belangrijk minder on gezellige dames, volgens zijn zeggen uit vriendendienst en om een relatie aan een oppassende eerlijke echtgenote te helpen. In werkelijkheid en volgens getuigenis sen echter om minder vrije heren enige tijd het gezelschap te bezorgen van al leenstaande barbezoeksters. „Mag ik een vrind van me niet voor stellen aan een ouwe vriendin?" infor meerde de ervaren spiritualiënschenker. „Als u 't allemaal voor niks gedaan had", overwoog de politierechter, „maar u liet die vriendendienst dan toch maar dik betalen. En door beide partijen. U at van twee walletjes. Dat is nog erger dan op de Amsterdamse walletjes". Daar kwam nog bij, dat deze cocktail shaker ook gelegenheid had gegeven. Een bezigheid, die volgens het wetboek van strafrecht als zeèr verderfelijk met strenge straffen wordt bedreigd. „Dat was cadeau!" wierp de tapper tegen. „Bij de prijs inbegrepen zult u be doelen. En al dat geld had u ook niet nodig, want u kreeg ziektegeld. Ik vraag me af, of u wel ziek was. In bed lag u in elk geval niet". „Nee, dat was niet vrij", merkte de officier op, „dat verhuurde meneer". De verdachte sputterde nog van alles tegen. Over zijn broodwinning, die ver loren ging als hij de kast indraaide; over de relaties die hij aan een eerzaam huwelijk had willen helpen, maar toch een plaats van samenkomst zochten om kennis te maken; en over fooien die hem waren opgedrongen en die hij niet had willen weigeren om de gevers niet te beledigen. „Die broodwinning raakt u echt niet kwijt", meende de rechter, „in dat vak zit u midden tussen uw klanten. U hebt ze ook wel naar andere adressen ver wezen. Ik geloof dat ze dat in uw vak een „goed ingevoerde kracht" noemen!' „Maar ik kan bewijzen dat ik een bona-fidéle huwelijksmakelaar was. Ik heb getuigen bij me die door mijn toe doen getrouwd zijn!" De getuigen décharge getuigden stralend als het gelukkigste echtpaar ter wereld, dat zij al dit geluk te dan ken hadden aan de bona fide bemidde ling van de hun „aangerecommandeer- de huwelijksmakelaar" die hier volgens hen volkomen onschuldig terecht stond, omdat hij hen beidjes heel netjes en „in 't fatsoendelijke" aan elkaar had voor gesteld en daarvoor slechts een uiterst bescheiden provisie in rekening had ge bracht. Maar toen de politierechter in formeerde hoe lang het stelletje precies getrouwd was en er na lang aarzelen een trouwboekje op tafel kwam, bleek het dat zij hun „blikken bruiloft" al ge passeerd waren. En dat vond de rechter terecht te lang geluk om voor deze ac tuele zaak tot een „happy end" te kun nen leiden. Andere getuigen vertelden van schan dalige bedragen die zij vooruit hadden moeten neertellen om in contact te wor den gebracht met iemand van de „ande re kunne" en daarna nog eens voor de huur van een „spreekkamer". De officier eiste wegens duidelijk be wezen overtreding van artikel 250 bis van het Wetboek van Strafrecht zes maanden gevangenisstraf of duizend gulden boete. De gebobbelde barkeeper schrok zich een nieuwe bobbel en noem de die boete „een nog véél schandaliger bedrag". „Dan geeft u toe, dat uw provisie ook schandalig was. En op een schandalige daad hoort nu eenmaal een schandalige straf", zei de politierechter en vonniste conform. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z\jn en geven zo mogel\jk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Munt Ik bezit een koperen munt ter grootte van een stuiver. Aan de voorkant staat: Stad Utrecht 1768 en aan de achterkant staat een wapen met kroon, die wordt vastgehouden door twee omhooggrijpende leeuwen. Wat voor munt is het en wat is de waarde ervan? Uw munt is een duit. Destijds was de gulden verdeeld in 20 stuiver en de stuiver in 8 duiten. De waarde hangt sterk af van de staat waarin de munt bewaard bleef. Buitengewoon goed be waarde stukken zullen 1,— 1,25 waard zijn; normaal gebruikte rond 0,50 k 0,75. Huwelijksvoorwaarden. Binnenkort zal ik in het huwelijk treden met een weduwnaar met één kind. Ik vraag mij af of het wenselijk is om op huwelijkse voorwaarden te trouwen in verband met een eventueel eerder overlijden van mijn man. Het is dringend aan te raden om op huwelijkse voorwaarden te trouwen, daar u anders voor het geval uw man eerder overlijdt dan u een deel van uw eigen vermogen verliest omdat de helft van de huwelijksgemeenschap in de na latenschap valt. Een gesprek van uw a.s. man en u met de notaris over alle vermogensrechtelijke gevolgen van uw huwelijk en de te maken huwelijkse' voorwaarden en de eventuele testamen ten is van groot belang. Salarissen. Wat was in de oorlogs jaren het maandsalaris van een kapitein luitenant ter zee eerste klas bij de ma rine in Australië? Door het ministerie van defensie wor den slechts onder bepaalde voorwaarden inlichtingen zoals u wenst verstrekt. Ons werd meegedeeld, dat u zich daarover in verbinding kunt stellen met de afdeling intendance en administratie van boven genoemd ministerie. Kon. Marialaan 17, Den Haag, tel. (070) 814261. Bijstand. Wij menen dat werkne mers van 24 jaar recht hebben op het minimumsalaris, maar kunnen werkne mers (gehuwd/ongehuwd) ook aanspraak maken, indien noodzakelijk, op het mi nimumsalaris indien zij nog niet de leef tijd van 24 jaar hebben bereikt? Mis schien door aanvulling van de bijstands wet? Als een werknemer, jonger dan 23 jaar, in levensomstandigheden verkeert, dat hij zijns inziens dringend behoefte heeft aan het minimumloon, zijn er al thans termen aanwezig om zich met een daartoe strekkend verzoek tot de ge meentelijke sociale dienst te wenden. Schadevergoeding. Mijn zoon is voor de oorlog 10 jaar in Indië geweest als koloniaal. Hij had geld op een Indi sche bank staan maar is in krijgsgevan genschap al zijn papieren kwijt geraakt, zodat hij geen uitkering kreeg. Hij is nu geëmigreerd naar Australië _en hij heeft iets gelezen over een schadever goeding die uitgekeeerd zou worden aan de mensen van het K.N.I.L. Weet u er meer van? Volgens informatie van het ministerie van buitenlandse zaken zijn tijdens de Japanse bezetting van Ned. Oost-Indië de banken onaangetast gebleven. Uw zoon kon dus gewoon na de oorlog bij de bank waar hij zijn geld gedeponeerd had, informeren naar zijn bankrekening. En het feit, dat hij al zijn papieren kwijt geraakt is tijdens gevangenschap, heeft daarop niet de minste invloed. Ook nu kan uw zoon nog bij de betrokken bank zijn banksaldo opvragen. Mevjrouw! Muller-Idzenda. Waar kan ik mevrouw Muller-Idzerda berei ken met een vraag over een kamer plant Het adres van mevr. A. C. Muller- Idzerda luidt: Zandhorstlaan 7, Was senaar. Planeet Pluto. Zoals u weet is de planeet Pluto in het jaar 1929 ontdekt. Ik vraag mij aldoor af waarom men de ze planeet Pluto heeft genoemd, juist omdat pluto in het latijn de god van de onderwereld is. Als men heden ten dage weer een planeet in ons zonnestelsel ontdekt, hoe zal men die dan noemen? Van de sterrenwacht in Utrecht ont vingen wij de volgende informatie over de planeet Pluto: De planeet is 21 ja nuari 1930 ontdekt op een fotografische opname door Clyde Tombaugh. De be rekeningen omtrent de vermoedelijke storende planeet waren vooral gemaakt door Lowell in 1915 en nauwkeuriger door Pickering in 1919. De naam werd voorgesteld door de 11-jarige miss Ve- netia Bumey, een achternichtje van de classicus, die voor de manen van Mars de namen Deimos schrik) en Pho- bos vrees) had voorgesteld. Deimos en Phobos komen bij Homerus gepersoni fieerd voor als broeders, die dienaars en wagenmenners van Ares. Mars) zijn. De keuze van deze namen voor de met gezellen van de planeet Mars is dus een zeer geschikte. Hoewel de bovengenoem de informatie niet inging op de keus van de benaming Pluto, ligt de volgende toelichting meer voor de hand: Pluto, van 't Griekse woord ploutoon afgeleid, is de andere naam voor Hades, van het Griekse Aides of Aïdoneus. Van de pla neet, naar hem genoemd, is bekend, dat hij zeer klein is, reden waarom hij zo laat ontdekt is. Na de ontdekking, toen de plaats dus bekend was, heeft men hem teruggevonden op oude platen, waarop hij vroeger niet opgemerkt was, dus onzichtbaar voor zijn uiterst kleine weergave. De moeilijkheid van deze ver klaring is gevolg van de afgeleide na men van Plutus (van het Griekse plou- tus rijkdom), bij Homerus in de ko medie van Tristophanes de zoon van De- meter en Iasion, die door Zeus van zijn gezichtsvermogen werd beroofd, omdat hij alleen de braven met zijn schatten wilde bedélen. Van deze naam zijn woor den als plutocraat en plutocratie afge leid, die dus met de planeet Pluto niet in verband moeten worden gebracht. Voorzover bekend is er nog geen naam voor een volgende te ontdekken planeet geopperd, hoewel het niet onmogelijk is dat Pluto de eerst ontdekte zou kunnen zijn van een groep planeten die in groot te ver onderdoen voor de 8 andere. Ten slotte merken wij op dat de Internatio nale Astronomische Unie de namen aan de hemellichamen geeft. Deze overkoe pelende organisatie, die de internationa le samenwerking der astronomen regelt en bevordert, bestaat uit ongeveer 40 commissies, voor afzonderlijke onderde len van de sterrenkunde. Ze is in 1919 opgericht en vergadert om de 3 jaar in verschillende landen. Studietoelage. Waar kan ik inlich tingen vragen omtrent een studietoela ge? U kunt alle inlichtingen verkrijgen bij de afdeling rijksstudietoelagen van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen, R. J. Schimmelpennincklaan 3, Den Haag, tel. (070) 652920. Anton Pieek. Weet u het adres van de tekenaar-illustrator Anton Pieck? Anton Pieck woont in de Prins Mau- ritslaan 107 te Overveen. Beestjes. Vooral 's winters hebben wij veel last van de beestjes waarvan ik er eentje insluit. In onze zit-slaapkamer kruipen ze bij de muren omhoog en ver dwijnen tussen de plinten en kieren van het plafond dat met zachtboard betim merd is. Hoe kan ik ze verdelgen? Het toegezonden beestje is een z.g. diefje (Ptinus), bruin, soms gevlekt als het toegezonden exemplaar. Die kleine pasgeboren exemplaren zijn de larven, de wijfjes zijn langwerpig rond, de mannetjes meer langgerekt. Ze zijn schadelijk aan allerlei droge en ge droogde levensmiddelen. Om ze te be strijden moet u zorgen dat alle droge en gedroogde levensmiddelen in blik ken of plastic bussen zijn opgeborgen. Geen keukenafval lang laten liggen. Verder spuiten met een huishoudinsec- ticide. Jamaica Inn. Kunt u iets vertellen over de schrijfster van „Jamaica Inn", Daphne du Maurier? Daphne du Maurier werd geboren in Londen op 13 mei 1907 als dochter van de gevierde toneelspeler Sir Gerald du Maurier. Zij is de kleindochter van de beroemde schrijver en befaamde karika turist van „Punch", George du Maurier, die als zoon van een Fransman geboren, de Engelse nationaliteit aannam. In 1932 trad zij in het huwelijk met luitenant- generaal Sir Frederick A. M. Browning, Bestuurders van voertuigen, de zo mer is voorbij en de dagen worden steeds korter. Controleert daarom of de verlichting van uw voertuig in orde is! Verbond voor Veilig Verkeer Afd. KruiningenHansweert die commandant van de luchtlandings troepen was bij Arnhem en thans schat meester in particuliere dienst van prins Philip is. Zij heeft drie kinderen, Tessa, Flavia en Christian. Sedert meer dan twintig jaar woont zij op het buiten goed „Menabiliy" in Cornwall. Boekhouden. Ik heb boekhouden gehad, maar de stof is me ontgaan. Is het mogelijk, een beknopt schema op te stellen waaruit de samenhang van de diverse boeken blijkt? Wij adviseren u de vraag die u stelt schriftelijk voor te leggen aan de se cretaris van de Stichting Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens, de heer Dr. T. G. van de Vliet, Suriname- laan 33, Hilversum. Slakkenslaap. Houdt de waterslak een winterslaap? Er zijn inderdaad slakken die een soort winterslaap houden. Hiertoe behoort ook de in Nederland voorkomende wijngaard- slak die waarschijnlijk vroeger hier ge ïmporteerd is. Zij overwintert in een kuiltje in de grond en kan haar huis met een kalkklepje sluiten tegen het uit drogen. Dit klepje is onder aan de voet geplaatst. Er zijn nog meer soorten, die op een eigen manier een winterslaap houden. De echte waterslakken, die al tijd in te water leven, houden geen win terslaap. PRIKLOZE „PRIKLIMONADE" VOOR JANTJE, PIETJE EN KLORIS Per definitie zjjn kinderen dol op li monade, of dat nu koolzuurhoudende „prik-limonade" of met water aange maakte limonadesiroop is. Vele moeders zien zich met name op verjaarspartijtj es vaak voor een enigszins merkwaardig probleem geplaatst, omdat ofschoon de „prik-limonade" bij vele kinderen een duidelijke voorkeur geniet er altijd nog kinderen zijn, die er niets van moe ten hebben. Stel er is geen ranja in huis en Jantje, Pietje en Kloris halen voor alle koolzuur-drankjes hartgrondig hun neusjes op. Een simpele oplossing is echter voorhanden. U hoeft er zelfs de kruidenier en uw buurvrouw niet voor lastig te vallen. Het geheim schuilt in een suikerklontje. Een suikerklontje op gelost in een glaasje „prik-limonade" doet de koolzuur bruisend verdwijnen, verzoet het drankje en zorgt ervoor dat ook Jantje, Pietje en Kloris van het li monade-feest mee kunnen genieten (DIA). DAMESRINGEN MET EDELSTEEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 VrUdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur WEMELDEN GE Van 28 september4 oktober 1969 Vrijdag 4 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. v.m. n.m. LAAGW. vjn. n.m Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 5.04 5.40 6.14 6.47 7.24 8.06 9.03 5.15 5.50 6.25 7.04 7.44 8.32 9.45 10.36 11.13 11.52 0.08 0.45 1.31 2.31 10.54 11.29 12.25 1.06 2.00 3.05 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1