oneerlijke prijszaken NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND yi/UEQCN munHflRDrs WATERSTANDEN. 36STE JAARGANG No, 15 12 SEPTEMBER 1969 VRAGEN OM MAATREGELEN KINDER MONTUREN LANGS DE STRAAT Voor Baby HOOFDPIJN POEDERS de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het gaat steeds feller toe in het eco nomisch leven. De strijd om de consu mentengulden wordt in zo'n grote he vigheid gevoerd, dat zelfs de grootste bedrijven zo nu en dan adem tekort ko men om het tempo bij te houden. Dat is duidelijk gebleken uit de achter ons lig gende suikeroorlog, waarbij detaillisten in een bepaalde koppelverkoop soms geld toegaven als er suiker werd ge kocht. In andere gevallen werd het zoete goedje tegen de symbolische prijs van één cent aangeboden. Een bitter-zoete zaak voor de handel. Aan het prijzenfront wordt geen mid del geschuwd om een zaak met het aureool van goedkoop-zijn te omgeven. Men publiceert z.g. vergelijkende prijs lijsten. Men verkoopt artikelen uit een andere branche ver beneden de kostprijs. Er worden verkopen rechtstreeks af fa briek gesuggereerd, die in de werkelijk heid anders liggen. Er worden bressen geschoten in nog bestaande verticale prijsbinding. Er worden schijngeschen- ken gepresenteerd, die in werkelijkheid met postzegels of bonnen moeten wor den betaald. De eerlijkheid in het prijsbeleid is soms ver te zoeken. Industrie, handel en overheid verkeren alle in een bepaal de mate van ongerustheid, maar men slaagt er nog steeds niet in de prijskat de bel der eerlijkheid aan te binden. Regelen. De ondernemersorganisaties in mid den- en kleinbedrijf hebben in enkele recente rapporten aangedrongen op een nadere regeling van de wetgeving op het terrein van het ordelijk economisch verkeer. Bij deze wetgeving zijn o.m. betrokken de prijzenwet, de wet op de uitverkopen en de bestaande regels voor het maken van reclame, die alleen nog steunen op een privaatrechtelijke code voor het reclamewezen. Ook de wet op het cadeaustelsel heeft direkt te maken met het prijsbeleid en zal eveneens aan een nadere visie moe ten worden onderworpen. Vooral de prijs- stop die door de regering is afgekon digd, heeft de medeverantwoordelijkheid van de overheid voor een verantwoord prijsbeleid doen toenemen. De regering heeft lang geaarzeld met het nemen van stappen aan het prijzen front, die ook voor handel en industrie beschermend kunnen zijn. Zij loopt im mers steeds gevaar in een dodelijke bot sing te komen met de belangen van de consumenten, wier belang het is dat het goederenpakket zo goedkoop mogelijk voor verbruik gereed ligt. Meer waarborgen. Minder doorzichtig is de noodzaak dat het consumptiepakket ook met waar borgen omgeven dient te zijn voor kwa liteit en hoeveelheid. Daarnaast zal een voldoende aantal verkooppunten, met name voor de eerste levensbehoeften, verzekerd moeten zijn. Tenslotte zal de consument zoveel mogelijk beschermd moeten worden tegen ondoorzichtige on eerlijke praktijken van handel en indu strie. Zo zullen minimumprijzen geoor loofd zijn wanneer door prijsbederf een gehele bedrijfstak aan het wankelen raakt. De molen van wetsherziening begint te draaien nu de staatssecretaris van economische zaken een advies heeft ge vraagd over een aantal maatregelen. Hoe denkt het bedrijfsleven over mini mumprijzen? Dit is wel een zeer moei lijke materie. De kostprijzen van elk produkt lopen nogal uiteen. Stelt men de minimumprijs te laag, dan wordt een bedrijfstak gedeeltelijk uitgeroeid, zij het dat het langzaam ge schiedt. Stelt men de prijs te hoog, dan kunnen zich een aantal ondernemers sla pend verrijken ten koste van de consu ment. Bovendien wordt dan een bedrijfs tak met verstarring bedreigd, hetgeen het economisch leven schaadt. Gestreefd zal derhalve moeten worden naar een verbodsbepaling om in 't algemeen of bepaalde goederen beneden kostprijs, eventueel met een minimale winstopslag te verkopen. Jachtterrein. Bij het optreden is hier veel wijsheid geboden omdat prijs- dus ook kostprijs afspraken de consument gemakkelijk kunnen benadelen. Zodra de concurren tie wordt aangetast doen traditionalis me en economisch conservatisme hun in trede, met alle gevaren van dien. Naar onze mening zou de wetgever zegenrijk kunnen werken op het grens gebied tussen eerlijke en oneerlijke con currentie. Hier ligt voor handel en in dustrie nog een uitgestrekt vrij jacht terrein waarin men naar hartelust val kuilen kan graven voor consumenten. Men knoeit met kwaliteiten, verpakking en schijnvoorstellingen dat het een lie ve lust is, maar niet voor de consumen ten. Er zullen maatregelen nodig zijn om duidelijk de samenstelling van de pro- dukten aan te geven, met name op het terrein der voedingsmiddelen. Er wordt dikwijls gefluisterd dat Nederland het vuilnisvat is van de markt in levens middelen. Gewicht. Waarom geen gebod om op elke ver pakking het gewicht te vermelden? Be weringen in advertenties zouden voorts door bewijzen moeten worden gestaafd. Prijsbrekers zouden moeten kunnen be wijzen wat zij dan wel breken. Andere landen geven het voorbeeld van hetgeen op dit gebied mogelijk is. Zo kent het Verenigd Koninkrijk zijn „Trade descriptions law". Krachtens de ze wet mogen bestaande prijzen pas doorgestreept worden geadverteerd wan neer zij ten minste vier weken in wer kelijkheid hebben gegolden. Daar zal men een goedkope aanbieding eerst mo gen presenteren wanneer de aanwezige voorraad in een redelijke verhouding staat tot de verwachte vraag. Er is alle reden om in 't algemeen de concurrentie aan te moedigen. Waar het om gaat is, dat deze concurrentie reëel moet zijn. Het bona-fide zakenleven mag niet ten offer vallen aan de brutaliteit van kooplieden, die er de voorkeur aan geven te opereren aan de periferie van de vertrouwenslijn, die ons scheidt van het misbruik maken van vertrouwen. Cadeaus. De herziening van het bestaande ca deaustelsel zal in de zelfde geest moe ten geschieden. Zeer terecht wenst de staatssecretaris bij het aanbieden van cadeaus de consument de keuze te la ten een geschenk in geld dan wel in goe deren te aanvaarden. De waarde van een geschenk zal daarnaast reëel moeten zijn. Ook hier liggen veel voetangels en klemmen, die niet met enkele zuivering zullen worden opgeruimd. Wel gaan wij een tijdperk tegemoet waarin kansen komen voor de hardwerkende onderne mer die het dienstbetoon aan de klant niet in schijn maar in wezen in zijn bla zoen heeft geschreven. Wij zijn allen be nieuwd hoe lang het nog zal duren voor dat men tot een effectief ingrijpen komt. Wij zijn nog maar in het adviesstadium. Drs. A. VAN MIERLO (Nadruk verboden) van 's avonds nog een aantal pastorieën langs te lopen en bij elke zieleherder het verhaaltje op te hangen dat hij als ge lovig lid van juist die kerk in die ge meente belangrijke zaken had gedaan, maar helaas geen geld meer had voor de trein terug naar zijn woonplaats. En dan wist hij menig kerkedienaar een flink bedrag af te troggelen dat hij „be slist morgen" terug zou sturen, maar nog nooit gestuurd had. Verschillende getuigen kwamen ach tereenvolgens vertellen van zijn fraaie verzinsels. Allen spraken over hem als „op het oog heel betrouwbaar" en „erg innemend figuur". Maar ze kenden hem allemaal onder een andere naam. Eén getuige zei letterlijk: „Ik had hem een keer geld gegeven omdat ik zijn ver haal geloofde over dat gezin dat hij helpen wou. Maar drie weken later kwam hij terug met een ander smoesje en toen stelde hij zich voor onder een heel andere naam. Toen begreep ik dat ik beetgenomen was. En dat gezin van de eerste keer bleek toen helemaal niet te bestaan." Een ander leerde hem kennen onder de naam „Ir. de Vries". De ingenieur bestelde de beste microscoop die er was voor zijn laboratorium, maar toen hij afscheid nam, vroeg hij terloops een filmcamera te leen voor één bepaalde wetenschappelijke opname. Die filmca mera zou de volgende dag worden terug bezorgd. De handelaar wachtte vergeefs. En zo ging het voort. De officier sprak in zijn requisitoir van een onverbeterlijke natuur, een ge boren oplichter die mogelijk in de wieg al andere namen verzon om zijn eigen moeder meer zakgeld af te bedelen. De mensheid moest maar voor lange tijd beschermd worden tegen die aartsleu genaar en flessetrekker en daarom eiste hij tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. JEUGDIG EN STERK KAPELLE TEL. (01102) 1223 VrUdagavond koopavond - Geopand tot 9 uur DIRECTEUR ENER N.V. De rijzige figuur voor het hekje maakte aanvankelijk de indruk, een zeer ontwikkeld mens te zijn. Zo had hij zich ook voorgedaan. „Directeur ener N.V." noemde hij zich graag en dan sprak hij de lettertjes n en v uit met hoorbare hoofdletters alsof ze hoorden bij een welbekend gerenommeerd wereldcon cern. In werkelijkheid beheerde deze heer een éénmanszaakje. De officier van justitie noemde het kort en bondig: een oplichtersbedrijf uit niets anders be staande dan een kostbare auto en wat indrukwekkende visitekaartjes. „De directeur van een werkelijk be staande n.v. geeft altijd een visitekaartje af", verkondigde deze pseudo-directeur van een niet bestaande n.v. „Dat is mogelijk, maar op die visite kaartjes staat dan altijd de zelfde naam. En u strooit kaartjes uit met allemaal verschillende namen. Uw eigen naam heb ik er helemaal niet bij gevonden" antwoordde de politierechter. „Het gaat niet om de naam van een enkeling, het gaat om de waarde van de transactie". „Voor u, ja maar als al die transac ties van u waardeloos blijken te zijn voor anderen, en er geld mee inschieten, dan willen ze wel graag weten bij wie ze verhaal kunnen zoeken. Dan moeten uw naam en adres bekend zijn, zodat ieder zijn geld kan terugkrijgen." „Als iemand zo gek is om mij geld te geven, moet hij dat zelf weten Maar die redenering kon de politie rechter niet waarderen. Hij somde even een aantal wetsartikelen op, waaraan een eerlijk zakenman zich heeft te hou den. Hij herinnerde deze verdachte er aan, dat hij al veertien maal eerder veroordeeld was wegens oplichting en flessetrekkerij en dat hem elke keer al verteld was, dat hij verkeerd handelde en wandelde. Bovendien maakte deze onverbeterlijke fantast er een gewoonte „Wat hebt u daar nog op te zeggen?" vroeg de politierechter. „Dat die mensen me allemaal geloven kan ik niet helpen. Er zijn andere, ver standiger mensen die me direct door hebben. Die belazer ik niet. Maar ik ben nu onder doktersbehandeling. Ik zal voortaan wel op 't rechte pad blijven. Als u er nou voorwaardelijk van maakt, zult u zien dat ik voortaan niet meer hier kom. Vraagt u maar aan dokter..." en hij diepte een visitekaartje op uit zijn borstzakje. „Laat maar zitten"' zei de politie rechter, „Die visitekaartjes van u ken ik al. Tien maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk er bij." (Nadruk verboden) d' ARGENTY. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief VV\j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ster-adressen. Kunt u mij de adres sen ook geven van Charlie Chaplin, Ja mes Stewart, Doris Day en Zarah Le- ander Doris Day, Columbia, 799, Seventh Avenue, New York, N.Y. U.S.A. of: c/o M.G.M., Calva City, Hollywood, Califor nia, U.S.A.; Zarah Leander, p/a Amadeo, Wien, Osterreich; correspondentie voor Charlie Chaplin kunt u richten aan: Universal International Filius, 139, Pi- ckadilly, Londen W. 1; en voor James Stewart: Warner Bros, Seven Arts Inc., 666, Fifth Avenue, New York, U.S.A. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Muntenwaarde. Welke waarde heeft een munt van het jaar 1831 met de af beelding van koning Willem I, van zil ver, met waardevermelding van 3 gul den? Uw munt is van een schaars jaartal; er zijn er „maar" 117.400 van geslagen. Dit verhoogt de waarde uiteraard, die overigens zeer sterk afhangt van de staat waarin de munt bewaard is ge bleven. Vertoont hij geen slijtage of krasjes of vlekken, dan kimt u hem o.i. op 300,350,stellen. Zonder slijtage, maar niet geheel perfect, op 240,k 280,Bij geringe slijtage alleen op de hoogste punten van het re liëf rond 200,Bij iets meer slijtage rond 150,Is hij normaal gebruikt, dan rond 100,Bedoeld zijn ruil- of verkoopwaarden tussen particulieren; in- en verkoopsprijzen van de handel zullen lager, resp. hoger liggen. Politie. Zou het voor mij mogelijk zijn bij de gemeente- of rijkspolitie in dienst te treden? Ik ben 21 jaar en ben 8 maanden in militaire dienst geweest, maar toen afgekeurd wegens heimwee. Wij kunnen niets zeggen over uw kansen om tot de opleiding voor rijks- of gemeentepolitie toegelaten te worden. Na de sollicitatie worden inlichtingen ingewonnen o.a. ook over uw afkeuring voor de militaire dienst. Vormen die geen verhindering, dan moet u een keu ring ondergaan en dan pas komt het antwoord op uw vraag. Is het u ernst met uw voornemen, ondanks de reden waarom u afgekeurd bent, die van men tale aard was, hetgeen van groot be lang is voor het werk bij de politie, dan kunt u toch wel solliciteren, waar voor wij u aanraden eens te gaan pra ten bij de directeur van politiescholen in uw omgeving. Kleefkruid. Hierbij zend ik u enige plantjes waarvan ik graag de naam zou willen weten. Het is een kleverig plantje en komt bij ons vrij veel voor. Wij hebben hier te doen met het kleef kruid Galicum aparine. Dit behoort tot de familie van de sterbladigen of Rubiaceae. Komt in west-Europa alge meen voor. Als jongens hebben wij me nigmaal takjes of ranken naar elkaar geworpen die dan door hun kleverige stengels (haakvormige haren) op de kleren bleven zitten. Vandaar de naam. Ze gebruiken deze haakjes ook om zich in struiken enz. omhoog te werken. Naar wij ons menen te herinneren werden de wortels in vroegere tijden voor kleur stofbereiding gebruikt, waarop de soort naam aparine ook schijnt te duiden. Moeilijke economie. In de moderne bedrijfseconomie worden begrippen als „direct costing", discounted cash-flow", „present worth", „cash flow", „rate on return", „incremental cash flow" enz. gebruikt. Kunt u hiervan een Neder lands synoniem geven en een omschrij ving l Direct costing een systeem van kostprijsberekening, waarbij slechts de variabele kosten over de verschillende produkten worden verbijzonderd. De con stante kosten gaan rechtstreeks naar de verlies- en winstrekening. Present worth huidige waarde. Kan intrin sieke waarde zijn of beurswaarde. Rate of return opbrengst of rendement. Dividend gedeeld door 1 van de koers waarde. Cash flow de jaarlijks ter beschikking komende geldmiddelen in de vorm van winst en afschrijvingen. Incremental cash flow toeneming van de cash flow, die gebaseerd kan zijn op toekomstverwachting. Discounted cash flow gekapitaliseerde cash flow. Be doeld wordt de uitgerekende, tegen de geldende rentevoet, contante waarde van de verwachte cash flow over een bepaal de periode. Naam. Wat is de betekenis van de naam Johanna? Johanna betekent: God is genadig HebreeuwsJohanan) Ingenieurs-titel. Kunt u mq zeker heid geven over het voeren van ing. vóór of achter de naam van een tuinbouw kundige van de hogere tuinbouwschool in Utrecht? Zo ja, wanneer is deze be titeling in werking getreden? Dit in verband met een baan in het buitenland. Is dit ook van kracht voor een geslaag de in 1965? Wij kunnen u meedelen dat de titel ing. voor bezitters van het diploma ho gere tuinbouwschool (nog) niet wette lijk bechermd is. Er is wel een wets voorstel in voorbereiding dat zal voor stellen wie de titel ing. mag voeren. Dit behoeft u echter niet te verhinderen bij sollicitatie naar een betrekking het bui tenland deze titel te voeren als u meent daarmee uw benoemingskans te vergro ten. Rechten bij scheiding. Wanneer 2 echtgenoten gaan scheiden, heeft de vrouw dan al recht op alimentatie als de scheiding nog niet is uitgesproken? Zij zijn in gemeenschap van goederen getrouwd en hebben een eigen huis plus loods en een stukje land. Indien er een erfenis vrijkomt voor de vrouw in de periode voör de scheiding, moet zij deze dan met haar man delen? De alimentatie wordt altijd aan de vrouw toegestaan tijdens de procedure. Bij het scheidingsvonnis wordt pas be paald of de vrouw ook daarna reóht heeft op alimentatie. Is de scheiding uitgesproken op vordering van de man en niet op vordering van de vrouw, dan heeft de vrouw geen recht op alimenta tie. De vrouw heeft recht op de helft der huwelijksgemeenschap, 50 dus van alles. Er is geen enkel middel om dit te voorkomen. De waarde van huis, land, loods, vloerbedekking en meubels, plus alles wat u en uw vrouw nog meer mochten hebben, wordt getaxeerd op 50 daarvan. Komt de erfenis daarna open, dan heeft u recht op niets. Handwerken. Ik heb een zeer mooie collectie oude handwerken die ik graag aan een nuttige instelling zou willen schenken, b.v. een museum. Kunt u mij aan een adres helpen? Daar u ons nog niets naders schrijft over de soort handwerken, waaruit uw collectie bestaat, menen wij goed te doen u een zo uitgebreid mogelijk informatie adres te geven. U doet het beste zich in verbinding te stellen met de afdeling textiel van het rijksmuseum in Amster dam, Stadhouderskade 42, telef. (020) 732121. Zeer waarschijnlijk zal men u dan wel uitnodigen om met uw collectie daar een bezoek te komen brengen. Oude platen. Enige tijd geleden ben ik in het bezit gekomen van een stapel oude grammofoonplaten. Hoe kan ik de ze nu het beste reinigen, anders dan met een platenborsteltje Ze zijn n.l. enigszins vettig. Hiervoor zijn in grammofoonzaken speciale middeltjes verkrijgbaar. Graf. Hoe lang laat men een graf ongeschonden, dus wanneer komt deze plaats weer tot beschikking? Na minimaal 10 jaar. Dit hangt af van de tijd waarvoor men een plaats huurt. Men kan ook een graf in eigen dom verkrijgen. Hoe langer men het graf huurt, hoe hoger de rechten. Men kan derhalve niet goed praten van een gemiddelde. Schildpad. Hoe moet ik mijn land schildpad verzorgen? U geeft hem rauwe groente, gekook te gort of rijst, in melk geweekt brood en wat fijngemaakt vlees of gekookt ei. In het najaar maakt u een kistje met droge bladeren voor hem gereed, waar in hij dan wegkruipt om zijn winter slaap te houden. YVEMELDIN GE Van 1420 september 1969 Vrijdag 19 september: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 5.10 5.21 10.34 10.52 Maandag 5.39 5.50 11.06 11.23 Dinsdag 6.07 6.21 11.37 1-.59 Woensdag 6.40 6.56 12.10 Donderdag 7.22 7.38 0.36 12.54 Vrijdag 8.09 8.35 1.21 1.51 Zaterdag 9.15 10.01 2.27 3.06 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1