Provincies opheffen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW 36STE JAARGANG No. 14 5 SEPTEMBER 1969 LANGS DE STRAAT OVERDENKING de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. STREVEN NAAR GROTERE BESTUURSEENHEDEN Gemeentegrenswijzigingen zijn in Ne derland de laatste jaren bijna aan de orde van de dag. Vaak is dit een doorn in het oog van degenen, die binnen de oude machtsstructuur 'n zekere machts positie, invloed, gezag of erefunctie be kleedden die zij niet gaarne prijsgeven. Voorts bestaat er altijd een groep per sonen, die uit een soortement lokaal pa triotisme de bestaansgrenzen kost wat het kost wil handhaven. Maar nochtans zien we in ons land een steeds duidelij ker ontwikkeling naar grotere bestuurs- eenheden, met name naar regionale en ontwikkelingsgebieden met de stad als bezielend middelpunt. Zo vormt de ge westvorming momenteel een actueel on derwerp van discussie. Maar aan onze provinciegrenzen wordt tot nog toe nauwelijks getornd. Deze historisch bepaalde grenslijnen be staan nog steeds, ofschoon ze in vele gevallen de economische- en planologi sche ontwikkeling van bepaalde lands- streken eerder remmen dan stimuleren. Bij meeste burgers weinig provinciaal bewustzijn. Enkele jaren geleden bestonden er plannen om de gemeente Deventer uit te breiden aan de overzijde van de IJs- sel. Maar daarmee kwam Deventer aan Gelders grondgebied en dat mocht ken nelijk niet. Dus ging de geplande uit breiding niet door. Gelukkig zijn de provincies niet altijd zo zuinig op hun grondgebied. Noord-Holland stond in het begin der vijftiger jaren Urk met een royal gebaar aan Overijssel af en Zuid-Holland heeft voorzover wij weten nooit enig hartzeer gehad van de over dracht van de gemeente Oudewater aan de provincie Utrecht. Maar niet altijd zal de overdracht van een gemeente of een gebied aan een andere provincie zo gemakkelijk verlo pen. Het zal Noord-Holland een zorg zijn dat Vlieland en Terschelling sinds 1942 weer deel uitmaken van de pro vincie Friesland, maar wij zien de zure gezichten van de Noordhollandse be- stuurderen al voor ons, wanneer de provincie Utrecht het Gooi voor zich op eist en dat doet de provincie Utrecht. Terwijl de gemidelde Nederlander soms erg chauvinistisch denkt wat zijn woon- of geboorteplaats betreft, ont dekt men bij hem weinig provinciaal bewustzijn". Alleen de Friezen en in mindere mate de Zeeuwen vormen een uitzondering op deze regel. In Friesland zou er een storm van verontwaardiging opsteken, wanneer de drie noordelijke provincies tot één bestuurseenheid zou den worden samengevoegd. In Zeeland heeft men de laatste jaren de infrastructuur met grote energie aangepakt om tegenspel te kunnen bie den aan het machtige Rotterdam, dat zijn invloed tot in de noordelijke con treien van Zeeland dreigde uit te strek ken. Maar de gemiddelde Zuidhollander, Gelderlander of Utrechtenaar zal het een zorg zijn, in welke provincie hij precies woont. Het provinciaal bestuur zegt hem ook helemaal niets. Hoogstens kent hij de naam van de commissaris van de koningin, maar wat deze man precies doet, beseft hij nauwelijks en het interesseert hem ook niet. Hoe dan wel? De historische provinciegrenzen pas sen niet meer bij de structurele veran deringen, die zich in ons land aan het voltrekken zijn. Sommige provincies zouden gezien him problematiek beter tot één geheel kunnen worden samenge voegd. We denken bijvoorbeeld aan de drie noordelijke provincies, die allen streven naar een verdere industrialisa tie en betere communicatie met de rand stad Holland. De noordelijke drie zou den als één bestuursgeheel waarschijn lijk meer bereiken dan als drie afzonder lijke gewesten. En wat zou er precies tegen zijn om de provincies Overijssel en Gelderland samen te voegen? Eventueel zou ook oostelijk Utrecht nog bij dit oostelijk gewest kunnen wor den ondergebracht, terwijl de rest van de provincie Utrecht deel gaat uitma ken van Randstad-Noord met Amster dam, Haarlem en de stad Utrecht als voornaamste pijlers. De provincies Bra bant en Limburg zouden tot één ge west kunnen worden samengesmeed en tenslote zou de provincie Zeeland onder gebracht kunnen worden in Randstad- Zuid. Een dergelijk plan is vervat in een nota, die enkele jaren geleden werd uit gebracht door een studiecommissie on der leiding van prof. Ir. J. Thijsse, die adviseerde om de IJsselmeerpolders on der te brengen bij Randstad-Noord. Districten. Opheffing van de huidige provincies en vorming van een kleiner aantal nieu we districten. Dat is een oplossing, die niet alleen de commissie Thijsse maar ook de dr. Wiardi Beekman Stichting heeft voorgesteld. Ook deze stichting pleitte voor de vorming van vijf gewes ten in ongeveer de zelfde zin als de commissie Thijsse die heeft bepleit. Noch prof. Thijsse, noch de W.B.-Stich- ting geloven, dat de provincies als pleitbezorgers van regionale verlangens zulk een grote betekenis hebben, dat zij beslist moeten blijven bestaan. Als er in een bepaalde gemeente of streek ontevredenheid heerst over de gang van zaken, kloppen de gemeente besturen toch wel bij Den Haag aan de deur. Daar heeft men de provincie niet voor nodig. Trouwens, de huidige rege ling is zo, dat steden met meer dan 100.000 inwoners zelfstandig besluiten kunnen nemen terzake van bijvoorbeeld het kopen en bezwaren van onroerend goed. Die besluiten zijn niet meer on derworpen aan de goedkeuring van ge deputeerde staten. Bovendien moeten we in een tijd van groeiende internationale contacten in steeds grotere eenheden gaan denken. De ontwikkeling in de Randstad Hol land sluit in menig opzicht aan bij die in het Duitse Ruhrgebied. Internationale planning wordt een onmisbare voorwaar de en zulk een planning komt beter tot zijn recht in grotere bestuurseenheden. Er is dus alle reden om ons te beraden over de huidige provinciegrenzen en krachtig te streven naar schaalvergro ting. (Nadruk verboden) velden heb ik ze nog eens gevraagd as jeblieft öp te sodemieteren. Wat hèb ik aan dat gelazer. Als ze weer nuchter zijn, weten ze van niks en zit ik met de scherven". De verdachten ontkenden alle schuld. Ze waren onverhoeds aangevallen en ze begrepen nauwelijks waarom. De offi cier van justitie vond dat een misselijke manier van doen. Eerst een ander af tuigen, eigendommen van derden ver nielen alhoewel die er niets meer te ma ken hadden, lukraak iedereen te lijf gaan en dan nog beweren dat ze zich alleen maar verdedigden. Hij eiste we gens mishandeling tegen ieder honderd vijftig gulden boete en dan nog eens wegens vernieling honderd gulden of een maand hechtenis, onvoorwaardelijk. De politierechter vonniste conform. „En dat allenig omdat er zonodig ge spietst moest worden", mompelde de ju bilaris .„Nou, ik zat echt niet te wach ten op een komiekeling!" (Nadruk verboden) d' ARGENTY OMDAT ER GESPIETST MOEST „Ontsierd istie, edelachtbare, voor z'n leven ontsierd en dat allenig vanwege zo'n opgedrongen feestpredikatie..." „Opgedronken met een k bedoelt u ze ker", sprak de politierechter. „Die moest zo nodig", vervolgde de oude getuige, die zijn veertigjarig jubi leumfeest zag veranderen in een fikse familievete met een vechtpartij, die veel schade veroorzaakte aan gedichten en gezichten, costumering en meubilering, gangwerk en glaswerk. „Wie moest er nodig?" wilde de rech ter weten. „Die feestpredikatie, vanwege de po- lonaisemeester. En weet u wat er ge beurde?" „Ja, daar heb ik een heel dossier van..." „Nee meneer, d'r gebeurde eigenlijk heel wat anders. Die zoon vamme, die humorist is in hart en nieren meneer, die as komiek gevraagd is in Scherpe- scheel en die bij elke begrafenis de graf- delvérs aan het lachen maakt met z'n immetasies, die kon geeneens geen woord meer uitbrengen meneer, vanwege as- dat 't z'n eige vader was die jubeleerde, meer. 't Stokbrood stokte 'm zogezeit in z'n keel, hè". „En moest daarom het servies..." „Néé, meneer, luister toch 's effe. Val me nou niet elk ogenblik in me rede. As komiek wordt ie gevraagd te spiet sen, maar as zoon wist ie, dat ie geen ernstig woord zou kunnen redekavelen. Hij was geroerd, en hij roert en laat per ongeluk een lepel frambozenijs vallen in 't decolleté van z'n tafeldame en precies daarnaast zit de meest obstinate vlegel van 't hele gezelschap als zo'n soort los- vaste verkering. Krijgt me m'n zoon meteen een watjekauw... Nou, hij kon gelijk niks meer kauwen, want z'n ge bit lag in tweeën op z'n frambozenijs. Mag dan asjeblief de organisator de or de herstellen?" „Vóór die orde hersteld werd, moest eerst nog de inventaris aan diggelen", concludeerde de politierechter uit het dossier. „Maar dè.t heeft hij niet gedaan!" Er kwamen nog andere getuigen naar voren, die ieder weer een eigen lezing gaven over de verstoorde feestelijkheden. Maar ze waren het er wel over eens, dat de beide verdachten elkaar en an dere aanzittenden aan het feestdiner voor en tegen het hoofd hadden gesto ten, enige borden en glazen als wapen hadden gebruikt en dat met name de zoon van de jubilaris met een gebroken gebit, een blauw oog en een gespleten lip uit de strijd kwam, de ceremonie meester met een lichte hersenschudding het ziekenhuis in moest en een groot aantal gasten met pleisters en met hech tingen in huid en kleding naar huis te rugkeerde. Als laatste getuige trad de corpulente zaalhouder naar voren. „Ik blijf altijd rustig en beleefd", ver klaarde hij. „Ik heb ze eerst gevraagd: heren, wilt u het servies wèl heel laten. En toen er toch een paar borden sneu VERDIENT „NAJAARSBEMESTING" OVERWEGING? Wat in het vafc zit, verzuurt niet. Wat op het land aan basismeststoffen ligt (fosfaat, kalk en kali) dat zit er maar vast in. En dat komt het gewas, straks in winter en voorjaar, des te beter ten goede. Waar verdient najaarsbemesting overweging 1. Waar wintergewassen worden ge teeld; de basisbemesting versterkt de wortelontwikkeling en maakt de boven- 'ih l LIG EN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur grondse delen beter bestand tegen win terse weersinvloeden; de voorj aars groei vangt eerder aan; zodra de lentezon zijn warmte brengt, kan het gewas met pro duceren beginnen. 2. Waar in 1970 aardappelen worden verbouwd; een goed verkoopbaar con sumptie-ras moet vrij zijn van blauw; de blauwgevoeligheid wordt minimaal bij hoog kaligehalte van de grond en dat bereikt men het beste, door reeds in het najaar de grond ruim van kali te voor zien; arbeidstechnisch loont het dan, ge lijk met de kali, ook reeds fosfaat te strooien. Maar mogen vogels ook wel ongekookte rijst eten? De vogels hebben voor de vertering van hun voedsel als zaden enz. de be schikking over een maag met inhoud, die de hardste zaden verwerkt. Let u eens op, hoe b.v. kippen hun voer, dus veelal harde zaden als granen en mais, ook behoefte hebben aan gebroken schel pen (grit) om bij de vertering van dat harde zaad een handje te helpen. Het voer (zaad) wat u koopt, bevat nooit gekookte granen of rijst, maar altijd in natura. U kunt dus gerust ongekookte rijst geven. Ze zullen u er wel dankbaar voor zijn door het lekker op te pikken. Effectenwerkjes. Kunt u mij een populair boekje noemen over het omzet ten van geld in effecten? Enige populaire werkjes op dit gebied zijn: Keuiken, Effectenbezit. Waarom? Wat? Hoe? (120 blz. 4,90). Vervuurt, Oordeel zelf over effecten. Wat u van beleggingstheorie moet weten vóór u begint (156 blz. 2,—). Burengerucht. Ik heb veel last van lawaai dat door mijn buren gemaakt wordt, timmeren, radio enz. Wat kan ik doen? U dient zich te beklagen bij de po litie in uw woonplaats, die ter plaatse kan onderzoeken of er proces-verbaal kan worden opgemaakt wegens buren gerucht; Dit laatste is echter niet in alle gevallen mogelijk. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Rijksdaalders. Ik las in uw cou rant iets over rijksdaalders. Nu ben ik zelf in het bezit van 3 rijksdaalders, goed en gaaf. Ze zijn van 1858, 1860 en 1874. Zijn die nu meer waard en zo ja, waar kan ik ze verkopen? Ik heb ook nog 3 gouden vijfjes van 1912, 1 gouden tientje van koningin Wilhelmina 1897 en één van 1917 en verder een van koning Willem III 1875. Wat is de waarde De waarde van de munten hangt in zeer sterke mate af van de staat waar in ze bewaard zijn gebleven. De rijks daalders van Willem III kunt u, al naar ze een normale of weinige slijtage ver tonen, o.i. stellen op 12,50 a 20, per stuk. In- en verkoopsprijzen van de handel zullen lager resp. hoger liggen. StempeLnieuwe stukken zijn meer waard, slechtere aanzienlijk minder. De gouden vijfjes kunt u, naar de zelfde maatsta ven stellen op 85,tot 125, Meestal zijn deze munten echter goed be waard (dus dichter bij de 125,—) en zo niet, dan zullen ze moeilijk verkoop baar zijn. Het gouden tientje van 1897 kunt u naar de zelfde maatstaven op 35,40,stellen; die van 1875 en 1917 op 30,— k 35,—. De goud- waarde is rond 6 gram k rond 5,—, dus 30,Voor de verkoop dient u zich tot de munthandel of tot antiquairs te wenden. Als adres van een verzame laar die ze wellicht wil overnemen kun nen wij u noemen: C. J. Holtslag, Zuid- zandsestraat 88, Oostburg. Mosbestrijding. In onze boomgaard komt veel mos voor. Is daar een be strijdingsmiddel voor Wanneer moet de boomgaard besproeid worden? Die mosvorming in uw boomgaard kan verschillende oorzaken hebben als b.v. te weinig licht (dichte beplanting), slechte ontwatering of te weinig kalk. Daar dit uit de verte moeilijk te be oordelen is, raden wij u aan zich in ver binding te stellen met het rijkstuinbouw- consulentschap voor Zeeland te Goes, Westsingel 58, tel. landbouwcentrum Zeeland: (01100) 6440. Van daaruit zal wel een deskundige komen kijken en zonodig grondmonsters nemen. Na on derzoek krijgt u dan een advies over be mesting. eventuele drainage enz. Rabarber. Is rabarber vanaf de maand augustus niet meer geschikt voor consumptie? In juli gaf ik n.l. rabarber weg en deze werd in dank aanvaard om- idat „het gelukkig nog geen augustus" was. Wat is daarvan de reden? Komt het misschien omdat de verse appels dan op de markt komen? We moeten dit van verschillende kan ten bekijken. 1. De rabarber is een vroe ge voorjaarsgroente, dus zodra er meer groenten of fruit (b.v. vroege appels) aan de markt komen, is er voor de ra barber geen gewillige markt meer. 2. Dat in augustus de rabarber niet meer goed zou zijn, ligt hieraan dat de ra barber de groei staakt en er geen jonge stelen meer tevoorschijn komen. Jonge stelen hebben aan de voet nog witach tig roze vliezen zitten, welke bij andere stelen bruin worden. In deze toestand zijn ze niet mals meer. 3. De plant moet voor het volgend seizoen weer voedsel vastleggen. Gaan we dus door met ste len oogsten, dan is daar geen tijd meer voor en zal de plant verzwakken. 4. Dus niet te lang blijven oogsten, zaadstengels er uit houden en eens een overbemesting toedienen, b.v. in geulen rondom de plant. Adres. Kunt u mij het adres ver schaffen van G. Croiset? Dit adres is: Willem de Zwijgerstraat 21, Utrecht, tel. (030) 27877. Dierenverzorgster. Weet u een mondelinge opleiding voor dierenver zorgster Een schriftelijke cursus tot dieren verzorgster kunt u volgen bij I.Me.Vo., Baljuwenlaan 22, Amstelveen. Dit in stituut is erkend door de inspectie van het schriftelijk onderwijs. De cursus duurt 9% maand bij een normaal tempo van 4 lestaken per maand. Cursisten kunnen gedurende twee achtereenvol gende weken in het „Dierentehuis" van de Ned. Ver. tot bescherming van die ren in Amersfoort gratis praktische er varing opdoen. Na het volgen van de cursus kan het I.Me.Vo.-diploma be haald worden of een verklaring verkre gen worden. De kosten bedragen 9% x 10,80, of bij 8 lestaken per maand, 5 x 20,60. De landelijke organisatie Di- bevo, Wolvergaarde 10, Den Haag, ver zorgt een mondelinge opleiding van een jaar voor dierenverzorging voor de prijs van 450,Er wordt tweemaal per jaar examen afgenomen. De praktijkles sen worden wekelijks in Den Haag ge geven op maandag, dinsdag, donderdag of vrijdag (naar keuze) en de theorie lessen maandelijks in Amersfoort op woensdag. Vogels voeren. Doordat we altijd mussen voeren hebben we nu ook veel duiven waarvoor we altijd rijst koken. Een iegelijk, die in Hem blijft, zondigt niet! 1 Joh. 3 6. Het was voor ons een feestdag aan 's Heren Tafel. Het gebroken brood dat ons werd gereikt heeft ons gezegd: Je zus is onder de last van uw schuld aan het kruis gebroken en daarom zijn uw zonden voor eeuwig weg gedaan. De ver goten wijn sprak van de reinigende kracht van Jezus' bloed in ons leven. Maar brood en beker hebben ons ook verzekerd dat wij aan Christus, onze Zaligmaker, op het allernauwst verbon den zijn, zodat niets ons kan scheiden van Zijn liefde. Daarom kan ons ant woord zijn: Looft Hem, Die u al wat gij hebt misdreven, hoeveel het zij, genadig wil vergeven... Die in de nood uw Red der is geweest! Nu wij straks weer het leven van strijd ingaan moeten wij niet beangst worden. Wij zijn immers van Christus; Zijn bescherming, Zijn liefde, Zijn Geest wordt ons geschonken zodat wij meer dan overwinnaars zrjn. Christus geeft ons deze heerlijke belofte mee: een iege lijk, die in Hem de Here Jezus blqft, zondigt niet! Op het eerste gezicht is deze tekst ons vreemd: hoe kan Johannes d&t nu schrijven, terwijl de allerheiligste nog maar een klein beginsel der nieuwe ge hoorzaamheid heeft! Zelfs Paulus klaag de nog: ik ellendig mens, wie zal mij verlossen van het lichaam dezes doods. Zeker, dat weet Johannes ook wel, want hij schreef aan het begin van zijn brief: indien wij zeggen, dat .wij geen zonde hebben, zo verleiden wij ons zelf en in ons is de waarheid niet (1 8). En toch durft hij nu te schrijven, dat wie in Christus blijft niet zondigt. Johannes bedoelt hier dan ook niet, dat een Avondmaalsganger in geen en kele zonde meer vallen kan. Neen, daar voor kent hij de macht der zonde te goed, maar hij weet, dat de mens, die in de Here Jezus blijft, de zonde niet meer van harte kan doen! Hij kan er niet meer in opgaan, er zijn vreugde niet in hebben, er zijn element niet meer in vinden, hij kan er niet meer in leven! Wij, die Avondmaal vierden en zo dicht bij de Here Jezus Christus zijn gebracht, laten wij in Hem blijven. Dicht bij Hem te zijn betekent de dood voor de zonde. Ik kón de zonde, die Hem het kruis heeft gebracht, niet meer zien, ze staat mij tegen. En als wij er in val len, dan kunnen wij er niet in blijven, maar dan staan wij op en keren ons be zeerd naar het kruis terug. Zo draagt het Avondmaal veel vrucht. (Uit een Dagboek) WE MELD IN GE Van 713 september 1969 Donderdag 11 september: Neuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 12.40 5.45 6.23 Maandag 1.14 1.45 6.55 7.24 Dinsdag 2.12 2.35 7.47 8.11 Woensdag 2.57 3.12 8.28 8.49 Donderdag 3.31 3.45 9.03 9.21 Vrijdag 4.05 4.18 9.34 9.52 Zaterdag 4.36 4.51 10.01 10.20 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1