Maarschalk Lin Piao NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW WATERSTANDEN 36STE JAARGANG No. 13 29 AUGUSTUS 1969 LANGS DE STRAAT GOUOEN HERENRINGEN OVERDENKING de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs b(J vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. DE OPVOLGER VAN CHINA'S DICTATOR MAO TSJE TSJOENG SINGAPORE Op het laatste in Peking gehouden partijcongres heeft Mao tsje Tsjoeng zijn opvolger aan de 1530 afgevaardigden voorgedragen en het congres verklaarde daarop unaniem: Mao's wil zij wet. Mao's beschermeling, maarschalk Lin Piao, de huidige minister van defensie, dient reeds enkele jaren tot de machtigen der aarde te worden gerekend. Volgens het aloude Chinese recept der ondoorgrondelijkheid is over hem buiten het reuzenrijk met zijn 750 miljoen inwoners maar weinig bekend. De naam van Mao's rode kroonprins, de guerilla-strateeg en wereldrevolutionair drong pas de laatste jaren tot de wereld door en is onverbrekelijk verbonden met de zoge naamde cultuurrevolutie. In feite was Lin Piao met de uitvoering daarvan belast. DE MAN DIE DE AMERIKANEN VIETNAM BINNENLOKTE Lin Piao werd in 1908 in Huang-An in de provincie Hupeh geboren, is klein van postuur, bezit een wankele gezond heidstoestand, maar beschikt over grote wilskracht en doorzettingsvermogen. Zijn persoonlijkheid wordt omgeven door een waas van geheimzinnigheid. In geen geval is de huidige maarschalk het type van een veldheer, integendeel, hij is het prototype van de guerillaleider, officier en politicus in één persoon verenigd. In deze combinatie vinden we de fun damentele verklaring voor het bereiken van de hoogste sport op de politieke ladder door deze guerilla-strateeg en revolutionair. Mao tsje Tsjoeng was bij het ontketenen van zijn cultuur revolutie op zijn minister van defensie aangewe zen, daar deze het leger vast in de hand had. De rode machthebbers waren daar door in staat het door die revolutie ge schonden partij- en staatsapparaat weer op gang te brengen. Van het moment af dat Lin Piao tot minister van defensie werd benoemd (1959) heeft hij in het leger de wil van Mao, het terug naar de revolutionaire grondprincipes, konsekwent ten uitvoer gebracht. Tegen Tsjang kai-Tsjek. Lin Piao acht een goede kennis van de leer van Marx en Lenin en van de geschriften van Mao voor zijn soldaten belangrijker dan de theorie over de werking van het moderne machinege weer. Hij bouwde het militaire machts apparaat om tot een rood revolutieleger. een „volksbevrijdingsleger". De rode kroonprins, die de Engelse en de Russische taal uitstekend beheerst, studeerde na lager en middelbaar onder wijs aan de militaire Whampoa-academie te Kanton, welke hij in de rang van tweede luitenant verliet. Hij stond daar onder het bevel van generaal Tsjang kai-Tsjek, in die tijd gouverneur van die krijgsschool. In 1927 trad Lin toe tot de communistische partij en toen de mi litante en communistische Kwonmintang werd opgericht, werd Lin Piao één harer kommandanten Van dat moment af dateert de vijand schap tussen generaal Tsjang Kai-tsjek en kapitein Lin Piao. Het was immers Lin Piao, die er zorg voor droeg dat de militante Kwomintang in december 1927 bij het pas opgerichte Chinese rode leger werd ingedeeld. Generaal Tsjang Kai- tsjek van nationaal-China vaardigde een bevel tot inhechtenisneming uit tegen de inmiddels tot majoor bevorderde Lin Piao en verbond aan de arrestatie een beloning van 150.000 dollar. Meester in de guerilla. In die voor China zo onoverzichtelijke tijd deed Lin Piao zich kennen als een meester in de guerilla-strijd, welke haar bekroning vond in de strijd tegen Japan in de dertiger jaren. Van 1939 tot 1941 vertoefde Lin in de sowjet-unie, waarna hij naar China terugkeerde en werd be noemd tot directeur van de militaire academie in Peking. Kort na het einde van de tweede we reldoorlog (1945) werd Lin tot generaal bevorderd en benoemd tot bevelhebber van het vierde legerkorps van het Chi nese rode leger, gelegerd in Mansjoerije, met de opdracht Tsjang Kai-tjek's na- tionaal-China te bezetten. Tijdens de nu volgende militaire acties toonde Lin Piao zijn meesterschap in de guerilla-strategie aan de wereld. Hij verdreef de generaal Tsjang Kai-tsjek naar Formosa en ver nietigde de laatste resten van diens nationaal-China. In 1951 dook generaal Lin Piao plot seling in Korea op, waar hij de guerilla- strijd leidde welke was gericht tegen de aldaar aanwezige Amerikaanse legers. Daarna werd het stil om hem heen. T.b.c. Bekend werd dat Lin lijdende was aan t.b.c. en voor een volledig herstel van zijn gezondheid in de sowjet-unie ver toefde. In 1955 keerde hij naar Peking terug, werd in datzelfde jaar tot maar schalk bevorderd om in 1959 tot minis ter van defensie en tot plaatsvervan gend minister-president te worden be noemd. In 1965, ter gelegenheid van de twin tigste herdenking van de Japanse capi tulatie, sprak maarschalk Lin Piao in Peking voor het forum der partij een opzienbarende rede uit. De aandacht van de wereld werd daardoor op zijn persoon gevestigd, want hij propageerde ,,de permanente revolutie en de politiek- militaire volksoorlog". „West-Europa en de Verenigde Staten", aldus Lin, „dienen door Azië, Afrika en Zuid-Amerika te worden ingesloten en met behulp der ontevredenen en de politiek daklozen in beide kapitalistische werelddelen in een guerillastrijd te worden overwonnen. Om de vijand, het kapitalisme te kun nen vernietigen moeten we haar het land inlokken, we zullen dan ongetwij feld eigen grondgebied moeten prijsge ven, doch alleen wanneer men de vijand binnenlaat, kan de bevolking aan déze guerillastrijd deelnemen. Dan kan de volksoorlog pas goed tot haar recht komen". Het is ongetwijfeld Lins werk geweest om de Amerikanen in Viëtnam aan een guerillastrijd bloot te stellen. Ook de reeks grensschendingen en incidenten aan de Russisch-Chinese grens worden voorbereid en geleid door maarschalk Lin Piao. En hij is eveneens verantwoorde lijk voor de felle, anti-Russische propa ganda van Radio-Peking. (Nadruk verboden) DENK OM STRUKTUURBEDERF Het belangrijkste bezit van de boer is zijn land. Alle machines en trekkers zijn te vervangen, maar het land blijft en moet goed blijven. De ex-rijkslandbouw- konsulent Ir. P. W. Bakker Arkema zei dat indertijd: „Vooral in de herfst (oogsttijd) wanneer de weersomstandig heden meestal niet zo gunstig zijn, is struktuurbederf zeer groot". Als men dit kan voorkomen, moet men het be slist niet laten, aldus de heer Bakker Arkema. We vinden het daarom van groot belang dat door de vinding van een speciaal profiel, struktuurbederf kan worden voorkomen. Door het Insti tuut voor Landbouwtechniek en rationa lisatie uit Wageningen worden regelma tig proeven met banden genomen en de meest uitspringende band is nog steeds de band met het Nylabourprofiel. De belangrijkste voordelen hiervan zijn: een hogere trekkracht van 50% tot zelfs meer dan 142%. Deze hoge trekkracht ontstaat wanneer men geen of weinig „slip" heeft. Struktuurbederf ontstaat door slip; vandaar dus dat het Nyla bourprofiel het enig juiste profiel voor de iets zwaardere akkergronden is. Als men daarbij beziet dat het I.L.R.ook nog vaststelde dat de levensduur op de verharde wegen belangrijk langer is, dan kan men toch wel aannemen dat dit het juiste profiel is. Het I.L.R. mag ge zien worden als zéér objektief. Econo misch gezien is dit trekkerbandenprofiel dan ook het voordeligst! DE ZACHTAARDIGE POES De mooiprater die nu met het aller beminnelijkste gezicht van de rechtzaal voor het hekje de eer van zijn zaak stond te verdedigen, kleurde lichtelijk rose toen de officier van justitie het zware woord belastingfraude als een domper op zijn betoog zette. „Begrijpt u toch, edelachtbare, dat de goede naam en faam van mijn firma in ernstige mate zouden worden aasgetast, als een dergelijke aantijging in de krant komt „Die naam en faam zijn al aangetast", meende de politierechter, „daarom staat u hier". Het kwam ter ziting niet helemaal uit de verf wie er schuld had aan de ver keerde cijfers op het aangiftebiljet voor inkomstenbelasting. Een feit is, dat de belasting geen genoegen had genomen met de opgegeven bedragen en de be taalde penningen en na een controle tot heel andere jaarcijfers was gekomen. En dat de nijvere middenstander, die zich zelf „een der vele slachtoffers van de fiscus" noemde, een kapitale navorde ring kreeg te betalen. „Ik ben van nature een zachtaardige poes, edelachtbare. Als ik op tijd m'n eten en drinken maar krijg, spin ik van genoegen. Ik kan genoeg getuigen laten komen die u zullen verzekeren, dat ik nooit een vlieg kwaad doe „Ik dacht dat katten juist vliegen pro beerden te vangen" merkte de rechter droogjes op. De verdachte hakkelde: „Ik bedoel maarik heb heus geen extra inkomen nodig. Ik hoef helemaal geen verduistering te plegen, geen belasting geld achter te houden, geen dubbele boekhouding te voeren en geen fraude te riskeren! Mijn zaak bestaat al tach tig jaar, die zou ik daarmee ten gronde richten. Ik ben gewoon verkeerd voor gelicht. Mijn belastingconsulent is de schuldige!" „Heeft die dan de woorden uitzuiger, bloedhond, beul en provo gebruikt?" „Nee, dat was ik „Dus u erkent die beledigende termen, of althans woorden van dergelijke strek king te hebben gebezigd. Waarom hebt u dat dan ontkend in uw verklaring bij de politie?" „Maar edelachtbare, dat probeer ik u uit te leggen. Mijn zaak bestaat al 80 jaar. Ik kan geen smet op de naam van de firma laten komen. Mijn belasting consulent heeft me verzekerd, dat ik m'n belastingpapieren op die manier..." „Uw belastingconsulent hoeft hier niet terecht te staan. U hebt destijds de belastingaangifte ondertekend en daar mee ingestaan voor de waarheid van de aangifte. U hebt een te laag bedrag aan belasting betaald. Het rijk staat in om het te weinig betaalde alsnog in te vorderen. Als u dat niet wilt betalen, moet er een deurwaarder komen. Die man doet dat niet voor zijn plezier, maar omdat hij daartoe verplicht is. Als u de deurwaarder niet wilt betalen, is dat uw zaak, maar dan wordt er een deel van uw boedel verkocht tot het be drag bijeen is. Het heeft dus helemaal geen zin die deurwaarder dergelijke woorden zoals u hebt gebruikt, naar het hoofd te slingeren". „Maar die kerel beledigde mij en mijn zaak. Hij zei zelf nog veel ergere din gen. dat kunnen de getuigen bevesti gen". „Personeel dat in uw dienst is, kan hier niet getuigen. Bovendien betreft het woorden als belastingschuld, wanbe- UNIEKE K0LLEKTIE 'lil LI EG EN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur taler, valse aangifte en valsheid in ge schriften en volgens de stukken hier klopt dat allemaal heel aardig De glibberige zakenman, die je met zijn middelbare leeftijd geen oude zaak van 80 jaar zou aanwrijven, liep nu langzamerhand zo rood aan als de ver kiezingsplakkaten van enkele linkse partijen aan de overkant van de straat. Misschien brachten juist die rode bil jetten hem op het idee de politiek er bij te betrekken, want hij blies nogmaals stoom af met zijn originele oplossing: „Weet u, wie u hier moet ontbieden? Wie de schuld van alles is? Minister Vondeling, die heeft aljle belastingin specties opgedragen de oude aangiften nog eens na te pluizen. Als we een li berale minister hadden gehad, zouden wij zakenlui niet zo gedupeerd zijn. Dan zouden „Dan zou u nog zitten te spinnen als een poes, ja. Maar nu hebt u zich ont popt als een niet-zo-wijze-kater. U hebt de deurwaarder voor een hond uitge maakt en nog erger en u hebt nog alles ontkend ook. Dat is heel onzakelijk ook." De officier vorderde honderd gulden boete, of een maand hechtenis. „En als u niet betaalt" zei de rech ter, „komt die deurwaarder weer". (Nadruk verboden) d' ARGENTY. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bjjsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Salonwagen. Ik huur een salonwa gen waarvan de huur opeens van 300 tot 500 is gestegen per jaar. Ik vind dat wat veel, maar de eigenaar van de grond staat er op, anders wordt de sa lonwagen van zijn erf verwijderd. Twee andere wagens echter die op de zelfde grond staan hoeven geen 500 per jaar te betalen. Ik heb ondertussen mijn sa lonwagen verhuurd. Mag de eigenaar mij nu zomaar van zijn erf afzetten als ik weiger die 500 te betalen en de huidige bewoners er uitzetten? Er is geen contract gemaakt en van de ge meente heb ik toestemming om mijn wa gen daar te plaatsen. Het zwakke punt in heel de affaire waar u over schrijft is, dat er geen contract is opgemaakt over de huur van het stukje grond waarop uw salonwa gen staat. De prijzencontrole vanwege het ministerie van economische zaken strekt zich nie|t uit over onroerende goederen en de huurvoorschriften van wege het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening betreffen alleen wongen en bedrijfsruimten. Toch geeft het optreden van de eigenaar re den tot klacht, vooral omdat hij voor u alleen de huur verhoogd heeft en niet voor beide anderen, waarschijnlijk om dat u onderverhuurt. Wij adviseren u hem over de reden daarvan u te schrij ven en daarna de zaak voor te leggen aan de gemeentelijke dienst, die u ver gunning heeft gegeven. Waarschijnlijk, dat u bereikt dat als de eigenaar in de ze onbillijke houding volhardt de ge meente alle 3 vergunningen intrekt en dat hij onder druk daarvan toegeeft. Israëlisch jaar. Wat betekend het Israëlisch jaar van 5730 Ik heb nl. ook al eens gezien dat het in het jaar 5722 viel, op 11 en 12 september. De Joodse kalender vangt aan met de schepping der wereld, die door rabbi Hillel, die leefde in de vierde eeuw na Christus gesteld werd op 3761 v. Chr. hetgeen bevestigt, wat u schrijft 5730. Verder begint het Joodse kalenderjaar omstreeks de herfstnachtevening d.w.z. in aansluiting met het etmaal waarop de duur van de nacht en de dag gelijk zijn nl. wanneer de zon op haarjaarlijk- se tocht langs de ekliptika de hemel- evenaar aan het begin van de herfst passeert. Voor Nederland is dat op plm. 52» N B. op 23 september. De kalender behoort op de zonneloop gebaseerd te zijn en zo telt het jaar 365, 2422 dagen. Dit was echter moeilijk te bepalen, zo dat o.m. de Joodse kalender uitgaat van een „maanjaar" van 12 x 29,5 is 354 da gen, met 6 maanden van 29 en 6 maan den van 30 dagen en in de 19 jaren 7 schrikkeljaren met 13 maanden, om dit verschil te corrigeren. Zo wordt ver klaard, dat u hebt meegemaakt dat het Joodse jaar wel eens begon op 11 of 12 september. Mammoettand. Ben in het bezit van een mammoettand, opgevist uit de Noordzee. Hoe oud is dit fossiel en wat was het klimaat en de flora van het toen bestaande deel der aarde dat nu Noordzee is? 2. Wanneer is helium ont dekt, door wie en waar? Sir Joseph Norman, de Engelse astro noom en wiskundige, die leefde van 1836 tot 1920, ontdekte het helium in 1869. In 1868 was het al door Janssen waargenomen als een onbekende lijn in het spectrum brj de zorifclips in dit jaar Op aarde komt het voor in de lucht in verhouding van 1 op 250.000 volumen lucht en ook bijv. in aardgas en in enke le mineralen, zoals uraniniet. De mam moet, de elephas primigenius (of eerst- geworden), leefde ten zijde van het di luvium of pleistoceen, ongeveer een mil joen jaar geleden in Noord-Azië, in Europa tot zuidelijk van de Alpen en in Noord-Amerika. Tegen het einde van het pleistoceen rees in N.-Amerika en N.-Europa de bodem tengevolge van de drukvermindering op de aardkorst door het smelten van het landijs van Scandi navië. Ook in het begin van het pleisto ceen vond zo'n kleine rijzing plaats, waardoor het zuidoostelijk deel van de Noordzee kwam droog te liggen, zodat hiervoor*te verklaren valt, dat u een manmmoettand bezit, die opgevist is uit de Noordzee. Het klimaat en de plantengroei moeten toch overeenkomst vertoond hebben met het tegenwoordige Siberië, een steppenvegetatie dus. Naast fossielen van de mammoet, het reuzen- hert en de oeros, zijn ook plantenresten gevonden van Salexpolaris, een kleine heester, die op rotsachtige plaatsen voorkomt en de Betula nana, een dwerg heester op vochtige plaatsen; beide ty pische vertegenwoordigers van het ark- tisch toendragebied. Beelden. Indien gipsen beelden on der de gunstige omstandigheden be waard worden, hoe oud kunnen zij dan worden Indien ook de kwaliteit van het gips niets te wensen overlaat, kan men vrij wel rekenen op een onbeperkt aantal jaren. Want die on waardiglijk eet en drinkt, die eet en drinkt zich- zelven een oordeel. 1 Korinthe 11 29. Wie onwaardigljjk eetMaar dan mag ik toch zeker niet aanzitten aan het Heilig Avondmaal, want ik gevoel mij zo onwaardig. Dat is het antwoord van velen op deze tekst. Geen wonder ook, door het Avondmaal oefenen wij gemeenschap met onze verhoogde Hei land en zou ik daar aan kunnen zitten, ik, die zoveel verkeerdheid in mij vind? Er is immers geen plaats voor onwaar- digen, die een oordeel ontvangen, als zij het wagen daar te komen! Echter, zo staat het er niet. Hier wordt niet gesproken van mensen, die zich onwaardig weten en gevoelen, want het is juist zo, dat elke avond maalsgangen die niet diep ervan door drongen is, dat hij in zichzelf onwaardig is, verkeerd staat voor God. Elke ont moeting met God doet ons immers met Petrus uitroepen: Heere, ik ben het niet waard! Hier is onze tekst is het anders: on- waardiglijk eten, dat deden die mensen ■in Korinthe, die eerst zondigden aan de liefdemaaltijd en dan aanstonds aan het Avondmaal gingen. De liefdemaaltijd was prachtig bedoeld: diaconale verzor ging van de eerste rang; ieder bracht mee wat hij missen kon aan brood en andere pijzen, de arme broeder en zus ter behoefden niets te brengen. Dan werd aan een gemeenschappelijke maal tijd door alle broeders en zusters van het meegebrachte genoten. Maar wat gebeurde er: de rijke broeders en zus ters gingen apart zitten en gebruikten hun spijzen; terwijl de anderen met lede ogen mochten toezien; men at en dronk zelf over de grens heen, zodat Paulus schrijft: „en deze is hongerig en de an der is dronken" (vs 21). Dit was liefde loosheid in haar ellendigste vorm en dan ging men terstond daarop aan het Avondmaal! En dat nu noemt Christus: onwaardiglijk eten en drinken. Totaal onvoorbereid, zonder zelfbeproeving, le vend in de ongerechtigheid, en dan zon der enig berouw aangaan, dat is zware zonde! Wie zo eet, eet en drinkt zich een oordeel, in plaats van geloofsver sterking, ontvangt hij verharding in zijn verkeerdheid Wie zichzelf beproeft, zijn zonden bloot legt, ged*aan onrecht herstelt, het conflict met een broeder of zuster tot een oplosing tracht te brengen ën'dan aangaat als een onwaardige, die vindt een plaats aan 's Heren Tafel. Die ont vangt bij het brood dit heerlijke woord: mijn zoon, mijn dochter, Uw zonden zijn U vergeven! (Uit een dagboek.) WE MELD INGE Van 31 augustus t.m. 6 september 1969 Woensdag 3 sept.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 6.07 6.23 11.46 Maandag 6.42 6.55 0.01 12.20 Dips dag 7.19 7.31 0.37 12.54 Woensdag 7.55 8.10 1.15 3.38 Donderdag 8.40 9.04 2.05 2.35 Vrijdag 9.42 10.20 3.09 3.46 Zaterdag 11.07 11.51 4.24 5.06 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1