wijziging bijstandswet NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND 36STE JAARGANG /L No. >6^ 22 AUGUSTUS 1969 LANGS DE STRAAT GOUDEN OVERDENKING vroeger de scheldebode REDACTEUH ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. LEENBIJSTAND ONDER VERBAND VAN HYPOTHEEK MOGELIJK Verhaal als vermogen wordt weggeschonken Met de vervanging van de Armenwet door de Algemene Bijstandswet op 1 januari 1965 kwam de financiële bij standsverlening van overheidswege op principieel nieuwe grondslagen te rus ten. Voortaan zou iedere Nederlandse burger, die niet in de noodzakelijke kos ten van zijn bestaan kan voorzien, recht hebben op bijstand van de overheid. Hoewel het in deze wet neergelegde stel sel van hulpverlening in het algemeen goed voldoet, is in de praktijk gebleken dat het wenselijk is de bijstandswet op sommige punten te wijzigen. Door de staatssecretaris van het ministerie van C.R.M., mr. H. J. van de Poel en de mi nister van sociale zaken, de heer B. Roolvink, is daarom bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, dat een aantal wijzigingen van de bijstandswet beoogt. Volgens dit ontwerp zullen de gemeen ten verplicht worden gesteld hun richt lijnen openbaar te maken. Voorts wordt de mogelijkheid tot leenbijstand onder verband van hypotheek geopend. GEMEENTEN MOETEN RICHTLIJNEN PUBLICEREN De figuur van de bijstandsverlening onder verband van hypotheek was tot dusverre niet in de bijstandswet opge nomen. De overwegingen daartoe waren, dat bijstand een aanvullend karakter heeft en pas wordt verleend indien en voorzover de eigen middelen ter voor ziening in de noodzakelijke kosten van het bestaan ontbreken. In het nieuwe wetsontwerp wordt nu een bepaling voorgesteld, die een ver ruiming wil geven aan de mogelijkheden tot verlening van bijstand in gevallen, waarin het vermogen is belegd in een door een persoon of gezin zelf bewoonde woning. Tot dusverre kan in zulke ge vallen indien de individuele of gezins omstandigheden zulks uit bijstandsoog punt verantwoord maken, gunstig op de aanvrage worden beslist, ook indien de waarde van de woning het z.g. „beschei den vermogen" te boven gaat. Alsdan moet de bijstand worden verleend a fonds perdu. De algemene bijstandswet laat in deze gevallen geen leenbijstand toe. In de praktijk komt het echter dik wijls voor, dat een tegeldemaking of (verdere) bezwaring slechts met veel bezwaar kan worden verlangd, terwijl nochtans tot het buiten beschouwing laten van het vermogen, belegd in de eigen woning, redelijkerwijs geen aan leiding kan worden gevonden. De bij standsaanvrage moet dan worden afge wezen, hoe onbevredigend het ook is om de betrokkene niet te helpen. Winstpunt. In deze lancune hoopt men nu te kun nen voorzien door bijstand in de vorm van een geldlening onder verband van hypotheek. Daardoor kan het vermogen (eigen huis) tijdelijk buiten beschouwing worden gelaten. Deze wetswijziging, mits ze door de Kamer wordt bekrach tigd, achten wij stellig een winstpunt. Immers, in de praktijk is het nu een maal zo dat bij bezit van een zelfbe- woonde woning weliswaar middelen aanwezig zijn, maar dat veelal niet over deze middelen kan worden beschikt, om dat in redelijkheid tegeldemaking of (verdere) bezwaring van het huis niet kan worden verlangd. Een andere voorgestelde wetswijziging heeft betrekking op de openbaarmaking van bijstandsrichtlijnen door de verschil lende gemeenten. Er zijn nog talrijke gemeenten in Nederland, die hiermee nogal geheimzinnig doen en hun richt lijnen niet publiceren. Daarom is het goed dat de openbaarmaking van de bij standsrichtlijnen wettelijk zal worden voorgeschreven zodat bedoelde gemeen ten gedwongen worden datgene te doen, waartoe zij zonder dwang helaas niet zijn gekomen. Wij verwachten dat de Kamer de wijziging van de wet zal toe juichen, want het rechtskarakter van de bijstand vereist openheid en duidelijk heid bij de bijstandsverlening door de gemeenten. Schenking verhalen. Het wetsontwerp bevat bovendien enkele voorstellen tot wijziging van de verhaalsbepalingen. Er zal o.a. een ar tikel in de wet worden opgenomen, dat bepaalt dat de kosten van bijstand kun nen worden verhaald op degene aan wie de bijstandontvangende een schenking heeft gedaan, tenzij aannemelijk is dat ten tijde van de schenking de noodzaak bijstandsverlening nog niet kon worden voorzien. Deze bepaling achten wij van groot belang. In de praktijk komt liet bijvoor beeld dikwijls voor dat bejaarden die in een tehuis worden opgenomen, een deel van hun spaargeld gauw op naam van hun kinderen zetten en dan doodgemoe dereerd bij sociale zaken aankloppen voor bijstand om de verzorgingskosten te kunnen betalen. Het behoeft geen betoog dat dergelijk gedrag neerkomt op een misbruik maken van de bijstands wet. Het wordt dan ook hoog tijd dat tegen dergelijke praktijken wordt opge treden. Daarom zullen nu degenen, die de schenking hebben ontvangen, gedwon gen kunnen worden de kosten van bij stand te betalen. Het lijkt ons logisch dat de kosten op deze mensen, die feitelijk op die manier van de bijstand verlening aan derden, profiteren, kunnen worden verhaald. Iets anders is wanneer op het moment van de schenking iemand nog niet kon worden voorzien, dat hij eens genood zaakt zou zijn om bijstand aan te vra gen. Maar dat moet de persoon in kwes tie dan toch maar kunnen aantonen. Mr. A. BRONSBERGEN (Nadruk verboden). IK BEN DE VERDACHTE, ZEI GETUIGE „Ik ben geen getuige" zei de getuige, „ik ben de verdachte." Dat klonk verdacht, daar voor de groene tafel en de heren in hun broeie rig warme zwarte toga's tilden met een ruk het hoofd op, dat eerst over hun papieren hing. De verdachte zelf stond er nog, dat was een geruststelling. Die schuchtere en wat kalende kalme heer had ook niet geroepen dat hij een getuige was, maar had zich gelaten geschikt in zijn lot, al ontkende hij dan elke schuld. „Vertelt u dan maar wat u gedaan hebt" vroeg de politierechter. „Ik heb me verschrikkelijk kwaad ge maakt, edelachtbare. Ik wist niet meer wat ik deed. Ik heb links en rechts om me heen gemept. Ik moet als een dolle man te keer zijn gegaan. Ik was ontoe- reken ings vatbaar „En wie hebt u dan al zo geslagen?" ,,Ik wéét het niet meer, edelachtbare. Een woesteling was ik. Een rood waas kwam over m'n ogen en toen sloeg ik blindelings raak. Ik heb -het gedaan dus en niet die onschuldige daar!" En hij snikte zowaar van medelijden met de bijna onschuldig veroordeelde verdachte. „Maar de andere getuige heeft toch gezegd dat hij duidelijk gezien heeft..." „Dat moet gezichtsbedrog geweest zijn, edelachtbare, of ander bedrog, of die knaap is 't later bijgekomen toen het al gebeurd was, want toen hielp deze meneer die nou verdacht wordt, mijn slachtoffers overeind." „Nou praat u al over slachtoffers in het meervoud. In het proces-verbaal staat er maar één genoemd." „Die andere zijn allemaal weggerend voor de politie kwam, edelachtbare." „Dat lijkt mij een sterk verhaal" in terrumpeerde de officier, „er zijn méér getuigen die de verdachte bezig hebben gezien. En niemand heeft deze getuige zien slaan. En waarom zouden al die neergeslagen opeens zijn opgestaan en hard zijn weggelopen toen de politie kwam?" Het werd een ingewikkeld gesprek tussen magistraten en getuigen. De ge tuige die zei dat hij geen getuige was, hield het er op dat hij verdachte was omdat hij zoveel mensen geslagen had; de getuige zei dat hij getuige was ge tuigde dat de getuige die zich verdachte noemde geen verdachte kon zijn, omdat hij niemand geslagen had. En de ver dachte moest als getuige getuigen, dat beiden getuigen waren geweest en geen verdachte. Maar daar wilde de verdach te niet aan, want „dan ben ik automa tisch verdachte en zou ik schuld beken nen, en ik heb geen schuld." Nu werd de verbalisant naar voren geroepen. Een jonge politieman met wijsgerige blik achter dikomrande uile- bril. Hij wees zonneklaar de reeds ver dachte verdachte aan als ware verdach te. Jawel, hij had die man zien slaan. Hij had zijn slachtoffer zien vallen. En hij had heel nauwkeurig de personalia opgenomen van de man die sloeg en van de man die geslagen was en van enkele getuigen die het ook gezien had den. „Dus deze getuige heeft niet gesla gen?" vroeg de politierechter. „Neen edelachtbare, hij werd gesla gen. Hij was het slachtoffer." Er golfde een gons van verbazing door het muffe zaaltje. „Waarom zei u dat u zelf geslagen had?" vroeg de rechter nu aan de ge tuige die beweerde dat hij de verdachte was en die er nu van verdacht werd het slachtoffer van de verdachte te zijn. „Ik heb geslagen!" hield deze getuige nog- hardnekkig vol. „Heel hard. En ik ben begonnen. Toen de andere getuigen kwamen opdagen en deze agent er bij kwam kreeg ik misschien net een tik terug, maar ik ben begonnen en ik moet dus de verdachte zijn. En nou wil ik straf hebben, want ik heb er spijt van." Tenslotte verklaarde de werkelijke verdachte, dat dit de waarheid was. Deze man had mct-ter-daad het eerst geslagen. „Maar ik heb niet terug ge slagen, edelachtbare. Ik heb hem alleen maar van me afgeduwd." De officier van justitie sprak van be hoorlijk gedraai om zich er uit te red den en achtte de ten laste gelegde klap bewezen. Maar de politierechter vond het een ingewikkelde kwestie en gelast te een hernieuwd onderzoek. Wellicht komt die getuige dan toch nog terug als verdachte en de verdachte als ge- HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur tuige. Als dan de verdachte maar niet zegt dat hij alleen getuige is (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies oi elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Huwelijksbureau. Kunt u mij in lichten over het huwelijksbureau Metro- pa te Rotterdam? Een kennis staat daar al een paar jaar ingeschreven voor een huwelijkskandidaat, maar krijgt hele maal geen bericht. Hij heeft een flink bedrag inschrijfgeld betaald maar ze doen niets voor hem. De Gezinsraad heeft een onderzoek ingesteld naar de aktiviteiten van de commerciële huwelijksbureaus (hetgeen vil zeggen dat de levensbeschouwelijke bureaus (r.k., gereformeerd, ned. her vormd en humanistisch) niet in dat on derzoek zijn betrokken. Dat laatste is ook niet nodig, want aan de integriteit van deze bureaus wordt niet getwijfeld, aan de werkwijze van de andere echter des te meer. Wij raden u aan te trach ten inlichtingen over het door u ge noemde bureau te verkrijgen bij de se cretaris van de Gezinsraad, de heer O. Rees, correspondentieadres van deze in stelling is: Viviënstraat 20, Den Haag, tel. 070-550539. Bijverdiensten. Als iemand a.o.w.- uitkering ontvangt, hoeveel mag hij dan nog bijverdienen zonder inkomsten belasting te betalen? Is dit ook van toepassing op a.Q.w. plus renite van spaargelden Zodra iemand naast zijn a.o.w.-uitke- ring meer dan 400,per jaar aan ne veninkomsten geniet, (dit kan ook be staan uit rente van spaartegoed, huur waarde eigen huis e.d.) is hij verplicht een aangifteformulier voor de inkom stenbelasting in te dienen. Of hij dan ook al direct inkomstenbelasting ver schuldigd is hangt af van zijn verdere omstandigheden. Beplanting In Flevo. Hoe komt toch die mooie beplanting tot stand in de Flevopolder? Onlangs reden wij op de dijk en het viel ons op dat er zulke prachtige gele en paarse bloemen te zien waren. Zijn deze geplant of groeien ze zo maar? Zodra de polder op een bepaald peil is drooggevallen zijn de omstandigheden zeer geschikt voor de moerasandijvie, een vrij hoog groeiend gewas met gele bloemen. De zaadpluizen vliegen overal heen als kleine parachuutjes. Waar ze vandaan komen weten we niet, doch al leen als de omstandigheden gunstig zijn komen ze bij duizendtallen tevoorschijn. Er wordt ook blauwmaanzaad gezaaid en later plant men o.a riet als grond- verbeteraar. Verder zijn er nog wel meer moerasplanten, maar de moeras andijvie voert in de overgangstijd de boventoon. De bijen halen er veel honing uit van goede kwaliteit. Dunne pudding. Wanneer ik pud ding of vla maak en ik doe de eierdooier er apart in en dan later het eiwit, dan is de pudding de volgende dag dun. Hoe kan dit? Het eiwit verliest zeer spoedig de bin dende werking, dus dit mag u pas vlak voor het gebruik er doorheen klutsen, tot de vla of pudding gebonden is. Ge bruik ook liefst hiervoor een houten le pel, daar een metalen lepel verkeerde werkingen veroorzaakt. Ook kunt u in- plaats van door de koude pudding het eiwit stijfkloppen door de hete pudding. W.W. Hoeveel bedraagt de uitke ring van de w.w. Is er een bepaald maximum? Hoelang geniet een werklo ze uitkering en mag de werkloze met vakantie gaan in binnen- of buitenland Volgens de werkloosheid wordt de wachtgelduitkering ten laste van de be drijfsvereniging verstrekt gedurende ten hoogste 40 dagen, te rekenen naar maxi maal 5 dagen per week. De werkloos heidsuitkering wordt ten laste van het Algemeen Werkloosheidsfonds verstrekt gedurende ten hoogste 130 dagen daar over eventueel het aantal dagen waarin wachtgeld wordt genoten, in mindering wordt gebracht (eveneens max. 5 dagen per week). Na deze 130 dagen wordt de wet werkloosheidsvoorziening van toepassing, die in het algemeen wordt uitgevoerd door de sociale dienst der gemeenten. De werkloosheidsuitkering bedraagt 80% van het dagloon en de wachtgelduitkering moet tenminste 80% van het dagloon en de wachtgelduitke ring moet tenminste 80% bedragen, doch kan meer bedragen. Het maximum-dag loon voor de werkloosheidsuitkering is vastgesteld op 83,60. Vakantie in bin nenland kan genoten worden na overleg met het gewestelijk arbeidsbureau en mededeling van de verblijfplaats, zowel aan het bestuur van de bedrijfsvereni ging. In principe vervalt de uitkering tijdens verblijf in het buitenland, hoewel in verband met reeds gemaakte afspra ken wel eens dispensatie wordt verleend. Ook gaan de rechten op vakantietoeslag tijdens werkloosheid door. Diepvries. Ik ben er nog niet zo van overtuigd dat het gezond is groen ten e.d. uit de diepvries te gebruiken. Naar mijn mening gaan door het be- vriezèn de vitaminen grotendeels ver loren. Wat denkt u hiervan? In diepvriesgroenten enz. zitten juist veel vitaminen, veel meer dan in de weck of in het zout ingemaakte groen ten, mits aan enkele voorwaarden wordt voldaan: a. produkten zo vers mogelijk en van goede kwaliteit; b. diepvriezen tot minstens - 20 gr. C.; c. blancheren en koken niet te lang en zo snel mogelijk tot - 20 gr. C. af koelen. Zo behandeld gaan er zo weinig moge lijk vitaminen, vooral vitamine C, ver loren. Vakantietoeslag. Hoeveel is de va kantietoeslag voor iemand die in de confectieindustrie werkt, boven 24 jaar? In de confectie-industrie is het regel dat 4% vakantietoeslag vóór de zomer vakantie (die minstens 2 weken duurt, dus 2x5 werkdagen) en de overige 2% aan het eind van het jaar wordt uitbe taald. De overige van de totaal 15 da gen kunnen als snipperdagen worden opgenomen. Spreuk. Hoe luidt de spreuk „Door vrijheid verbonden" in het Latijn? De juiste vertaling in het latijn van het devies „Door vrijheid verbonden" luidt: Libertatt coniuncti. Potas. Destijds gaf u een recept voor mierenbestrijding met potas. Waar kan ik in vredesnaam potas kopen? Ik stroopte ettelijke drogisten, kwekeryen en bloemisterijen af, maar tevergeefs. Bij da soorten zaken waar u om potas hebt gevraagd bent u blijkbaar de apo theek vergeten. Wij adviseren u een apotheek eens met het recept te bezoe- xen, waai- u behalve dit produkt ook nadere inlichtingen kunt vragen. Gevonden voorwerp. Als men een voorwerp heeft gevonden en de eigenaar komt niet opdagen, wanneer wordt men dan eigenaar van dit voorwerp? Een bezitting kan nooit op andere wij ze van eigenaar verwisselen dan door verkoop, schenking of vererving. Door het vinden van een voorwerp kan men dus nooit eigenaar worden van wat men gevonden heeft. Men is verplicht bij het vinden van voorwerpen van enige waar de binnen tweemaal 24 uur aangifte te doen bij de politie en het gevondene kan in bewaring gegeven worden of meege nomen, naar keuze. Zodra de eigenaar komt opdagen, is men alleen verplicht het gevondene terug te geven. Gij onderhoudt mijn lot. Psalm 16 5 Er zijn van die dagen, waarop God ons meeneemt naar een hoge berg om van daaraf nog eens onze levensweg te overzien. Wij zien ons zelf nog eens als bruidspaar in de kerk, het eerste kindje, de dagen van strijd en zorg, ze gaan al len langs ons heen. En tenslotte vraagt de Here naar ons antwoord: wat ben Ik voor U geweest terwijl Hij wacht op ons danklied. Moeten wij vandaag niet dankend belijden: Gij onderhoudt mijn lot? Dit woord gaat voor ons leven als wij het bezien in oosters licht. Rondom het dorp liggen de gemeenschappelijke akkers die aan de burgers worden toe gewezen. Maar het éne stuk is veel gun stiger gelegen dan het ander: het één ligt beschaduwd, het ander in de felle zon; het één heeft vruchtbare aarde het ander is arm. Om het land billijk toe te wijzen, worden de akkers in percelen verdeeld, de namen der gegadigden wor den in een zak gedaan en straks haalt een kind een naam uit de zak, terwijl een akker wordt afgeroepen. Wiens naam te voorschijn komt, die ontvangt die bepaalde akker. Vroeger, als het lot goed gevallen was, juichte de vrome: „de meetsnoerjen zijn mij in liejflijke plaatsen gevallen", God gaf mij een heerlijk „lot" en Hij onderhoudt het te genover alle gevaren en vijanden. De Here heeft ook U een lot gegeven. Was het zeer ruim of minder royaal, de Here wist wat goed voor U was. Hij bepaalde Uw huwelijksweg, Uw gezin, Uw inkomsten, Uw uitgaven. Hij woog in de schaal van Zijn wijsheid af de zegen en de smart. Hij onderhield Uw lot, Hij heeft dag en nacht over U ge waakt, de vijanden op een afstand ge houden en Uw lot beveiligd. Kunt ge dan nu niet danken? Het gaat niet over een groter of kleiner lot; maar dat de Here het gaf, en dat Hij het onderhield, dat Zijn liefde elke mor gen nieuw was, dat Zijn hand U leidde van stap tot stap, dat is Uw hoogste rijkdom en diepste blijdschap. Daarom kunt ge danken: Gods meet snoeren vielen in ruime plaatsen en Hij geeft het uitzicht op een ander lot eeu wig in de hemelen. Er is veel reden om te danken. God onderhoudt mijn lot. WEMELDINGE Van 24 tot en met 30 augustus 1969 Woensdag 27 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 12.34 5.38 6.28 Maandag 1.13 1.48 7.10 7.45 Dinsdag 2.19 2.49 8.18 8.41 Woensdag 3.15 3.40 9.08 9.31 Donderdag 4.04 4.25 9.52 10.12 Vrydag 4.52 5.07 10.29 10.53 Zaterdag 5.32 5.47 11.07 11.28 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten

Scheldebode | 1969 | | pagina 1