De slavenhandel begint «veer NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT V7II LEG EN, LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 36STE JAARGANG No. 10 8 AUGUSTUS 1969 Verschijnt des vrijdags de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De tijd van geruchten, halve waar heden, onwaarheden, maar zelfs van enige waarheden is weer aangebroken Penningmeesters hebben met coaches, managers en andere bestuursleden de financiële mogelijkheden bekeken en vooral de moeilijkheden. Daarbij lagen dan tevens de aankoopwensen ter dis cussie. Die transferperiode geeft in de voetbalwereld steeds weer heel wat op schudding. Vrijwel alle clubs zijn blij met de mogelijkheid om dan door ver koop van spelers de financiële situatie wat in het reine te brengen of door aankopen het team zodanig te verster ken, dat een sterkere positie wordt in genomen dan in het afgelopen seizoen. Teveel beperkingen vaan de eigen wil. Toch kan men uit esthetische over wegingen sterke bezwaren aanvoeren tegen het gesjacher met mensen. En omdat het hierbij gaat om voetballers die betaald willen worden, menen we dat zij gelijk iedereen die werkt om zijn geld te verdienen, ook als werkne mers onder de normale rechten en ge bruiken van de arbeidswetgeving horen te vallen. Men kan zich afvragen of het juist is dat de K.N.V.B. voor de prof- en semi- prof voetballers de zelfde regels han teert als voor de amateurs wanneer zij naar een andere club willen gaan. De K.N.V.B. legt de spelers en verenigingen daarbij bepaalde beperkende maatrege len op, die zijn ontstaan uit een be hoefte. Maar mensen die als hoofdberoep voetballer zijn, behoren toch onder de zelfde wetten en normen te vallen als ieder ander in zijn hoofdberoep heeft? Gelukkig is een groot aantal (semi) prof-voetballers georganiseerd in de vereniging van contractspelers V.V.C.S., die bij de algemene vakcentrale (het N.V.V.) is aangesloten. Het ontbreekt juist aan de kant van de betalende clubs aan een goede organisatievorm. Zoals bekend is het in de sectie betaald voet bal van de K.N.V.B. vaak herrie. Ster wil geen e.a.o. Als we nu voor de betaalde voetbal lers het zelfde zouden willen laten gel den als voor het gros van de arbeidende bevolking, dan zouden in de eerste plaats collectieve arbeidsovereenkomsten moeten worden opgesteld. Heel moeilijk is daarin een ster speler te plaatsen. Het grote nadeel van elke collectieve arbeidsovereenkomst is nu eenmaal, dat zij uitgaat van de grote groep middelmatigen, waarin degenen die daaronder vallen worden opgetrok- en. Maar degenen die boven de mid delmaat uitsteken, komen in een c.a.o. nooit aan hun trekken. Nu we in ons land zo'n 15 jaar erva ring hebben met het betaalde voetbal zijn al heel wat excessen verdwenen. Toch is de voetballerij nog een gebied waarin met enorme bedragen wordt ge gokt. Zie P.S.V. twee seizoenen geleden. Misrekening. De Eindhovenaren deden spectaculai re aankopen op de binnen- en buiten landse ^transfermarkt voor vele hon derdduizenden guldens. De tot dan bo ven de middelmaat in de eredivisie mee draaiende ploeg kreeg daarna anderhalf seizoen lang op geen stukken na een goed rendement van het bedrag dat in de spelers was geïnvesteerd. P.S.V. ontkwam vorig seizoen ternau wernood aan degradatie, de belangstel ling nam af en het Eindhovense voet- balbedrijf had financieël een slecht jaar. Ook dit jaar was nog niet best, maar als het de Eindhovenaren wat meezit in het komende toumooi om de Europa cup voor bekerwinnaars kunnen de re sultaten goed worden. Als slaven. Wat wij met een onding als transfer regeling zien, is niet fraai. Mensen wor den door de ene aan de andere werkge ver verkocht voor soms fantastisch ho ge bedragen. Die mensen houden van zo'n verkoop bruto 10% over. Bovendien verdienen de full-profs zeer behoorlijke salarissen en genieten zij een sociale en medische begeleiding als bij geen enkel bedrijf. Maar bijvoorbeeld pensioenvoor zieningen zijn er niet of nauwelijks. Ster-spelers hebben die ook niet nodig, maar voor de gewone goede voetballers zou zoiets later een uitkomst kunnen zijn. Momenteel worden voetballers weer gekocht en verkocht als slaven. Dit sy steem is moeilijk aan te tasten, omdat het in alle niet-communistische landen waar betaald voetbal wordt gespeeld, wordt bedreven. En in de beroepssport wordt veel van buitenlandse arbeids krachten gebruik gemaakt. Discriminatie. Toch zijn we op dit systeem tegen, al is het alleen maar omdat de mensen die toevallig geen groot voetbaltalent heb ben hierdoor worden gediscrimineerd. Als zij naar een andere werkgever wil len is dat een moeizame zaak. Het ene bedrijf verkoopt nu eenmaal geen werk krachten aan het andere. Volgens de arbeidswet is dat niet toegestaan, want dat wordt ronselen genoemd. In de voetballerij mag iets dergelijks wel. Heel wat betalende clubs zijn in een stichting ondergebracht. Of dat een ge lukkige constructie is durven we te be twijfelen. Vele van deze stichtingen worden al als een bedrijf geleid. Daar door kunnen de eventuele winsten ge heel worden gebruikt voor investeringen in het spelersmateriaal, het terrein, de accomodaties voor het publiek, de ver- zorgings-, kleed- en oefengelegenheid van de spelers. Transfers nodig. Maar helaas kunnen de meeste clubs niet rond komen van de toeschouwers recettes bij hun wedstrijden, zodat zij hun jaarlijkse verliezen moeten compen seren door veelal hun beste spelers te verkopen, als die daartoe genegen zijn. En dan kunnen zij alleen goedkopere be taalde spelers of amateurs kopen, waar door zij vrijwel nooit kwalitatief vol doende goede spelers bijeen kunnen krij gen om een werkelijk succesvolle club te worden. Het zijn vooral de financieël sterke clubs, die zich in de transferperiode wer kelijk kunnen versterken. En zij bepa len de krachtsverhoudingen aan zowel de top van de eredivisie als de eerste en tweede divisie. Als dergelijke clubs uit de eerste of tweede divisie niet rijk ge noeg zijn om zoveel goede spelers te kopen, dat zij in de eredivisie een goed figuur kunnen slaan, is het voor hen vaak voordeliger om in die eerste of tweede divisie te blijven. Vandaar dat van een soort oneerlijke concurrentie kan worden gesproken, die in het voordeel van de al rijke clubs werkt. Dat de konsekwenties van het transfersysteem ook lang niet altijd voor de voetballers prettig zijn, moge bekend worden geacht. TOM NODDY. (Nadruk verboden.) DE BRANDSTICHTER ,,'tWas maar een armzalig hoopje spaanders, edelachtbare" begon de ver dachte zijn eentonig en toch verrassend verweer. „Wat spaanders" klonk het terug, ,,'t Was een hoopje ouwe latten, edelachtbare", klonk het toen. Maar de officier van justitie liet het bij die oude laten niet ziten. ,,U hebt onverantwoordelijk gehandeld, u hebt in feite brand gesticht door hoogst roeke loos een vuur aan te leggen en te on derhouden..." ,,'t Waren maar 'n paar stoelen, edel achtbare". „...en dat in de onmiddelijke nabijheid van huizen en opstallen en opgaand hout, hetgeen ernstige gevaren kan op leveren..." ,,'t Kon geen kwaad, edelachtbare, die paar stoelen en zo'n tafeltje". „Kon geen kwaad, kon geen kwaad, het deed kwaad. U hebt met uw eigen ogen gezien hoe het rieten dak van uw buurman in brand raakte". „Dat dak? Da's gaan branden omdat er een glasscherf op lag." „Vertel nou geen sprookjes, man. Dat kun je de buren proberen wijs te ma ken, maar uit het onderzoek van de rijkspolitie is gebleken, dat vonken van dat hoog oplaaiende vuur van jou overal in de omgeving zijn terecht gekomen en dat vonken de oorzaak zijn geweest van de brand bij de buurman. De brand weercommandant heeft dat ook al in zijn rapport geschreven en alle betrok kenen hebben dat bevestigd. Bovendien is het verbranden van afval op die ma nier verboden en kan voor dat blote feit alleen al een veroordeling volgen." „En ik verbrand al jaren zo m'n rom mel. 't Is toch op m'n eigen erf." „Man, al zou je niet alleen je oude meubels verbranden, maar ook je nieu we meubilair en je hele huis in de fik steken, dan ben je nog strafbaar we gens brandstichting. En ik neem goede nota van deze ongevraagde verklaring, dat het strafbare feit bij herhaling is gepleegd." „En iedereen in het dorp doet het". „Niet iedereen" wist de politierechter, „mensen die verstandig zijn, doen het niet op zo'n gevaarlijke manier. Maar er wordt daar veel te veel verbrand. Ik geloof, dat de paasvuren wel uit deze streek afkomstig zullen zijn, want voor- HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN VV Mtl f KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrydagavond koopavond - Geopend tot 9 uur al in het voorjaar als de bomen ge snoeid zijn en de schoonmaak begint, verbrandt jan en alleman daar de tak ken en het overtollige houtwerk. Ik heb nog nooit zulke grote paasvuren gezien als daar." „Misschien een aanleiding om de folkloristen aan een verklaring van de Nederlandse paasvuren te helpen," dacht de officier. „Ik heb nog een slaapkamerameuble ment ook over, edelachtbare", klaagde de verdachte, „wat moet ik daar nou mee aan?" „Een pinkstervuur" zei iemand op de publieke tribune. Rekening houdend met de schade bij de buurman, welke de verdachte ook nog krijgt te vergoeden, eiste de offi cier 300,boete. De rechter maakte er 200,- van, subsidiair twintig dagen. „Dan kan ik voor 't andere spul beter een advertentie zetten", bromde de brandstichter en hij wendde zich meteen tot de perstribune. Maar de deurwaar der wees hem de deur. „Ja, zo kom ik er nooit af!" riep de brand, „Wat moet ik nu met een slaapkamerameublement „Als u daar nu eens in ging slapen?" suggereerde de rechter. „Volgende zaak" d' ARGENTY. (Nadruk verboden.) EEN AARDAPPEL DIE ZIJN NAAM EER AANDOET Dat het vreemd kan lopen met een aardappel vermeldt 't volgende verhaal. Pieter de Swart, een kleine landbou wer in een dorpje in Friesland houdt zich al van jongsaf bezig met het kwe ken van een nieuw aardappelras. Dit is een werk, dat merendeels door grote instituten wordt verricht en ogen schijnlijk heeft Pieter dan ook geen en kele kans op succes. Toch heeft hij twee grote voordelen, die deze instellingen ontbreekt; een kieskeurige vrouw die lekker kan koken en een geit. Terwijl nu in de wetenschappelijke in stituten naarstig veredeld wordt op aardappel-eigenschappen alsgrote oogst, omvatbaarheid voor ziekten, bruikbaarheid in het buitenland, om kort te gaan, allerlei eigenschappen waar de praktische huisvrouw geen boodschap aan heeft, gaat Pieter de Swart en zijn vrouw Hinke de aardap pelen toetsen op het gebruik in de Ne- derlanse keuken. Op smaak, de stevigheid na koken, de geschiktheid om te worden gebakken, de kleur, de knolvorm, gemakkelijk te schillen, de diepte van de putten enz. Wordt een pas gewonnen aardappelras door Hinke in de keuken niet goed be vonden, dan gaat het rechtstreeks naar de geit. Pas na tientallen jaren heeft het echtpaar succes. In 1953 introduceert Pieter de Swart bij het Instituut voor Rassenonderzoek een aardappel die voor de Nederlandse huisvrouw van zeer groot belang is, om dat dit ras aan al haar eisen tegemoet komt. Gemakkelijk te schillen, een kos telijke smaak, geschikt zowel om te ko ken als om te bakken, bloemig maar toch stevig op de schotel. Pieter de Swart heeft zyn nieuwe ras de zeer toepasselijke naam „Lekkerlan- der" gegeven. In ons land worden reeds door de Nederlandse boeren 500 ha. Lekkerlan- ders verbouwd en vindt het eindprodukt hiervan weg via de veiling en de groen teboer naar de Nederlandse huisvrouw. Dit nieuw ras mag zeker als een be langrijke aanwinst in ons aardappelsor timent worden beschouwd. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wjj willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Muur. Ik heb veel last van muur in mijn tuin. Hoe is dit te verdelgen? Aanwezigheid van muur wijst gewoon-, lijk op goede, stikstof rijke grond, maar het is lastig te verdelgen, vooral als het al flinke pollen vormt. Hoofdzaak bij de bestrijding is, dat u de onkruiden geen kans geeft zich te ontwikkelen, dus vroegtijdig schoffelen en wieden. Verder kunt u voor de directe bestrij ding verschillende chemische middelen gebruiken zoals bijv. simasin. Vraagt u er eens naar bij een vakman b.v. groen teteler of in een goede zaak in bestrij dingsmiddelen. U kunt daar advies vragen, want het hangt van de plaats van het onkruid af welk middel u moet gebruiken. U zou soms met het onkruid ook de gewassen doden (groenteteelt). Schelpen plakken. Ik wil een paar bloembakken beplakken met schelpen. Welke lijm moet ik gebruiken? U kunt de schelpen het best op de bloembakken plakken met tegelcement, een alabastineprodukt. Ook met alaba- stine gaat het goed. Gips is voor dit werk onbruikbaar. U kunt het ook bij wijze van proef eens proberen met een zeer sterke cement, deze is wat goed koper, maar het beste is nog het eerst genoemde middel. Foto's van satelieten. Hoe kan men de seinen die verschillende satelieten uitzenden omzetten in foto's Hoe spoort men dergelijke satelieten op Foto-overbrenging via satelieten ge beurt via z.g. „blips"; dat zijn codesei- nen, die de lijnen van de foto één voor één in een radio-impuls van variërende sterkte overbrengen. De elektrische ener gie van het radiosein wordt op het grondstation omgezet in lichtintensitei ten die op gevoelig fotopapier het beeld opbouwen. Wij nemen aan, dat u op het K.N.M.I. in De Bilt zo'n opneemappa- raat kunt zien. Het opsporen van de „blips" komt neer op het kennen van de seinfrekwentie en het bezitten van een ontvangtoestel dat gaat tot in de Giga Hertz. Als u kunt doordringen tot de laboratoria van het Europees Cen trum voor Ruimtetechnologie te Noord- wijk, dan kunt u satelietontvangst zien en frekwentiestaten vragen. Tinnen kannetje. Ik sluit een af beelding in van een tinnen kannetje dat ik in mijn bezit heb. Kunt u mij zeg gen wat het merk betekent en de let ters J.V.M. die er op staan? Het is al een heel oud kannetje. Het meest van belang op de afbeel dingen die u bij uw schrijven voegde is het merk. De tinnegieters brachten hun kwaliteitsmerken door middel van sta len slagstempels op hun gietprodukten aan en het was verboden ongemerkte stukken tinwerk te verkopen. Het merk dat op uw kannetje voorkomt is het z.g. „engelmerk", dat sinds de tweede helft van de zeventiende eeuw geldt als merk voor de beste kwaliteit tin. De engel draagt een palmtak in de ene hand en in de andere een bazuin. De houding is gaande, terwijl de figuur door een cirkel is omgeven. De letters J.V.M. zijn de initialen van J. van Mau- rik te Utrecht, Oude Gracht 31 (1774- 1835). Luiken. Waarom hebben de men sen in Frankrrjkij toch zoveel luiken voor de ramen? Doen ze dit met een speciaal doel? De Fransen zijn meer lichtschuw dan wij en sluiten de zon buiten. Dat wordt erger naarmate men verder zuidelijk komt. Een tweede reden is de angst voor misdaad. In Nederland waren vroe ger ook veel meer luiken voor de ramen, maar men is in Nederland op den duur minder beangst geworden voor misda digers, zodat de luiken op de meeste plaatsen in onbruik zijn geraakt. Vakantiegeld. Op hoeveel vakan tiegeld heeft huishoudelijk personeel het recht De vakantietoeslag voor huishoudelijk personeel bedraagt 6% van het jaarin- Komen, conform de wettelyke minimum vakantieregeling, die in maart j.l. van Kracht geworden is. Geldvordering. Ik kryg van iemand van 1955 nog geld en heb er al meer malen om gevraagd. Kan ik dat nog vorderen en waar moet ik mij hiervoor vervoegen U vermeldt niet in uw vraag of u van deze schuld een schriftelijk bewijs hebt, want dit is wel degelijk zeer belang rijk.1 Zonder zo'n bewijs zal het erg moei lijk zijn om het geld in te vorderen. Hebt u dit echter wel, dan kunt u deze persoon per aangetekend schrijven ma nen, om aan zijn verplichting te voldoen en u voor een bepaalde datum het geld terug betalen. U doet er goed «Ji.n van deze brief een afschrift te bewaren, als mede het strookje van de posterijen dat aantoont, dat u deze brief hebt ver zonden. Helpt dit niet, dan kunt u een deurwaarder in de arm nemen. Deze be rekent in de regel 10% van het te innen bedrag. Heeft de deurwaarder geen suc ces, dan kunt u, indien het minder dan 500,betreft, op formulieren (in de boekhandel verkrijgbaar) een verzoek richten tot de kantonrechter. De deur waarder kan u hierover nader inlichten. Ga heen in deze uw kracht, en gij zult Israël uit der Midianie- ten hand verlossen: heb Ik U niet gezonden. Richt. 6 14. Het vluchtende volk heeft geroepen tot de Here, en de Here haast zich tot hun hulp. Hij roept Gideon, die de jong ste is uit het gezin van zyn vader Joas, en wiens geslacht het kleinste is in de stam van Manasse. Hij roept hem ter wijl hij in heel zijn doen een beeld van 't vluchtende Israël is. Niet op de dors vloer, maar in de wijnpers, waar nie mand koren verwacht, is hij bezig een weinig graan uit de aren te kloppen. Hij doet het in het geheim, vanwege de"" vrees voor de Midianieten. Door deze Gideon zal de Here Israël verlossen; en hoeveel tegenwerpingen hy ook maakt, de Here beveelt hem heen te gaan, in deze zijn kracht! Dat is de kracht die er ligt in het Woord van Mijn bevel en Mijn belofte. Daaraan moet Gij genoeg hebben Gideon! Heb ik U niet gezonden? Deze Uw kracht! De kracht van het Woord van God. De wereld lacht om een dergelijke kracht. Wat geeft de wereld om een Woord van God? Maar wie gelooft weet dat er in het Woord van God meer kracht schuilt dan in de legerscharen der Midianieten, al zijn ze ook ontelbaar, gelijk sprink hanen in menigte. In Gods Woord schuilt een kracht, die sterker is dan de kracht van het zwaard en het getal. Want in het Woord Gods is God zelf tegenwoor dig. Zijn Woord is daarom zo met Macht Eens riep Hij door Zijn Woord alles uit het niet te voorschijn; daarna maakte Hij Zijn Woord tot vlees in Christus on ze Here; vervolgens wil Hij door het Woord van Christus alle dingen regeren. Waarlijk als onze kracht is het Woord van God, dan kunen we rustig heengaan in deze onze kracht. Straks zullen alle stemmen zwijgen en alle woorden ver vliegen, maar het Woord onze God be staat tot in de eeuwigheid. Laat die kracht u nooit ontroven. Staat vast in het Woord. Want door het Woord zijt ge sterk. Bevend voor het Woord des Heren staan we wel in volle activiteit en moeten we zelf heengaan en strijden, en doen wat onze hand vindt om te doen Maar we gaan gedragen door de belofte: Gij zult overwinnen; heb Ik U niet ge zonden? En dat Woord der Belofte: moet ons genoeg zyn, wat ook tegen ons is. WEMELDIN GE Van 10 tot en met 16 augustus 1969 Woensdag 13 augustus: Volle Maan. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 1.35 2.07 7.19 7.50 Maandag 2.31 2.55 8.09 8.36 Dinsdag 3.13 3.35 8.53 9.16 Woensdag 3.52 4.12 9.30 9.54 Donderdag 4.28 4.45 10.03 10.25 Vrijdag 5.06 5.17 10.37 10.57 Zaterdag 5.36 5.48 11.09 11.27 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1