NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Nog grotere druk op kleine zakenleven LANGS DE STRAAT OVERDENKING 36STE JAARGANG No. 9 1 AUGUSTUS 1969 Verschijnt des vrijdags KINDER- MONTUREN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De economische druk op het midden- en kleinbedrijf wordt steeds groter. Voor een klein bedrijf is de groeifactor van veel groter betekenis dan voor een groot omdat een kleine ondernemer slechts bereid is een laag consumptieniveau te aanvaarden wanneer zij uitzicht heeft op betere jaren. Die vooruitzichten lijken steeds min der gunstig en worden direct beïndvloed door de economische en daarvan speci aal de monetaire politiek van de over heid. Deze is er op gericht de inflatie te bestrijden en treft daarvoor een aantal maatregelen. Een van die maatregelen is de kredietrestrictie, die tot gevolg heeft dat er met moeite bankleningen kunnen worden gesloten. De zwakste schakels in de leningsketen zijn daar van de dupe en die liggen vanzelfspre kend bij de kleinere bedrijven. Het gebrek aan voldoende vreemd geld heeft echter tot gevolg dat econo misch noodzakelijke uitbreidingen ach terwege moeten blijven of uitgesteld moeten worden. Voorts ontstaan er li- kwiditeitsproblemen, die wellicht met bankkrediet oplosbaar zouden zijn, maar nu bedrijfsbeëindiging tot gevolg heb ben. Rente stijgt. Een volgende nadelige factor is ge legen in de hoogte van de rente zelf. Die heeft in Nederland een ongekend niveau bereikt waardoor met name klei ne zakenmensen van het opnemen van vreemd geld worden weerhouden. Die hoge rente wordt ook al veroor zaakt door de anti-inflatiemaatregelen met name van de Ver. Staten. Onder druk van kredietbeperkingen heerst daar een geweldige kapitaalhonger, waardoor de Amerikanen trachten om geld in Eu ropa te lenen. Miljarden eurodollars verhuizen naar de overkant van de oce aan en daardoor wordt de rente in Eu ropa opgevoerd. De grotere bedrijven kunnen kredietoperaties uitvoeren bui ten de banken om. Zij komen dus eer der aan geld en zij betalen er door gaans een lagere rente voor. De con clusie is derhalve dat midden- en klein bedrijven worden getroffen. Belasting. Juist de middeninkomers worden ern stig door de hoge tarieven getroffen. Het is daarom dubbel betreurenswaar dig dat na het jongste S.E.R.-advies de regering vermoedelijk het volgend jaar slechts met een lichte verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zal komen. Hoe de vertegenwoordigers van mid den- en kleinbedrijf zich bij deze ge dachte in de Sociaal-Economische Raad hebben kunnen neerleggen, is een raad sel. Het lijkt er op alsof de gedachten- bepaling in dit college hoe langer hoe meer door werknemersvertegenwoordi gers wordt beheerst. Dat gebeurt dan onder dreiging met sociale onrust. Hier kan men handig gebruik maken van de verdeeldheid onder de midden standsvertegenwoordigers, die veel te veel onder partij-politieke druk staan en zich te weinig laten leiden door het be lang van het kleine en middelgrote za kenleven. De Franse middenstanders weten zich beter te weren. Een volgend Prijsstop. anti-inflatiemiddel heeft de regering gezocht in de prijs stop, die veel te lang gaat duren en waarvan ook het kleine zakenleven het eerste slachtoffer dreigt te worden. Aangezien dit deel van het bedrijfsle ven het minst onder optimale kosten- verhoudingen werkt, wordt hier de winst door de prijsstop het sterkst be dreigd. Want de lonen, sociale lasten, prijzen van grond- en hulpstoffen zijn meestal wel omhoog gegaan, voordat de prijsstop inging, maar aanpassing van de eindprijs is niet mogelijk. In dit licht moet ook de weigering worden gezien van de werkgevers in het kappersbedrijf om een nieuwe c.a.o. te ondertekenen, toen de kapperstarie ven niet omhoog mochten. Andere za kenmensen worden gedwongen de pro- duktie van bepaalde artikelen stop te zetten omdat er geen lonende opbrengst meer mogelijk is. Men dwingt daarnaast winkeliers en ambachtsmensen om slech tere kwaliteiten aan de markt te bren gen of te vervaardigen. De consument wordt daardoor dan getroffen en in een later stadium wordt dan met name de kleine zakenman van knoeien beschul digd. Verandering. Loonstijging en prijsstop bevorderen de structurele wijziging van het econo misch leven. Als immers de lonen om hoog gaan en de prijzen gelijk moeten blijven, zal men alles doen om de loon- factor zoveel mogelijk te drukken. Dit werkt de komst van nieuwe distributie- technieken in de hand waardoor weer aanpassing moet plaatsvinden en de kapitaalvernietiging door afschrijving op oude distributievormen wordt bevorderd. Het publiek is echter gewend geraakt aan een dynamisch marktverkeer, waar door nieuwe presentatie, zelfs al is zij minder economisch, wel wordt geappre cieerd. Ook hierdoor wordt de kleine ondernemer steeds opgejaagd om een nieuwe markt te scheppen. Juist op dit gebied heeft de kleine zakenman, wanneer hij inventief is, een grote voorsprong op het grote bedrijf. Maar niet iedereen kan voldoende dy namiet opbrengen. En het klimaat voor het midden- en kleinbedrijf is allerminst gunstig. Vestigingseisen. Ook de overheid munt niet uit door het bieden van stimulerende middelen. In dit verband wordt de komst van de nieuwe middenstandsnota met ongeduld verbeid. De vestigingswet zal moeten worden aangepast. Het vraagstuk van het or delijk economisch verkeer vraagt om een oplossing. De stadssaneringen moe ten worden versneld. Het onderwijs voor midden- en kleinbedrijf vraagt om een beter opleidingskader en om meer re search teneinde de toekomstige ontwik keling beter te kunnen peilen. Wanneer wij zien naar de krenterige houding van minister Roolvink ten aanzien van de verbetering van de kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen, dan geldt met name voor de politici dat zij met de mond wel de toekomst van het zelf standig zijn belijden, maar deze gedach te met hun hart niet dienen. En deze latente tegendruk van beleidsmensen vormt een vertragende factor op zich zelf. Drs. A. VAN MIERLO (Nadruk verboden). DE MAN VAN ALLE WALLETJES De musicus bleek tot die nijvere le den van het gilde der toonkustenaars te behoren die roem en eer op het po dium versmadend langs straten en plei nen de jachtende massa op een stukje muziek vergasten. Nauwelijks twee we ken geleden hadden we hem ook nog gehacf, omdat hij zijn buurman een kopje op het hoofd had gegooid. „Ik wilde al leen maar voor de leut met een beetje water gooien", zei hij toen, „maar per ongeluk vloog het kopje uit mijn hand". Nu moest hij terecht staan wegens heling, subsidiair diefstal, meer subsi- diair-medeplichtigheid aan diefstal. De officier had hem dus middels de dag vaarding drie vallen gezet. Maar de musicus ontsprong de dans. De politie had een man aangehouden, die in de prille ochtenduren met een bakfiets links van de weg reed. Hij ging op de bon voor die verkeersover treding, maar toen het vrachtje werd bekeken, bleek de bakfiets beladen te zijn met gestolen zink. Het was ont vreemd van het huis, dat de musicus had gehuurd. En de musicus fietste pal achter de man met de bakfiets. Dus werd ook hij door de politie ingerekend, als zijnde een oude bekeüde. In hete termen bezwoer hij zijn on schuld. „Ik wist nergens van!" riep hij in goed gespeelde vertwijfeling, „ik mag toch fietsen waar ik wil. Ik heb die man wel met die bakfiets zien rijden, maar geen haar op mijn hoofd dacht er aan dat het zink van mijn eigen dak zou zijn. Die man is bij mij in de kost. Hij heeft dat zink natuurlijk van het dak gehaald toen ik een keer niet thuis was". „Dus u bent behalve musicus nog pen sionhouder ook?" informeerde de rech ter. „Wis en waarachtig edelachtbare! Ik eet van alle walletjes. Ik heb een groot huis gehuurd en nu heb ik kostgangers". „Deze meneer had anders geen viool bij hem toen hij daar fietste, en het was nog maar nauwelijks licht", waagde de agent voorzichtig in het midden te brengen toen hij zag dat het mis ging met het bewijs. „Maar ik was wel onderweg om te spelen", zei de verdachte vlot. „De viool had ik de vorige dag laten opbergen bij het bagageloket van 't station". De zaak werd nog eens van alle kan ten bekeken. Zeventien veroordelingen vermeldde het strafblad. Nog geen twee maanden geleden was hij uit de gevan genis gekomen. Maar het achttiende vonnis werd vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. „Dank u edelachtbare, dank u zeer!" zei de violist zwierig, en hij haastte zich het zaaltje uit. Enkele minuten later stond hij in de gang van het gerechtsgebouw druk te gen een getuige uit een andere zaak te praten. Tegen de muur stonden wat grote pakken. Op de grond had hij een tapijt uitgespreid. „Ik ben maar een gewone zeeman" zei hij, ,,en u weet hoe wij, zeelieden zijn. Een fles jenever en wat handgeld als we gaan passagieren en dan zijn we al lang lekker. Dit vloer kleed hebben we gesmokkeld uit Smyr na. Echt kemelshaar en hermelijn. Sa men met mijn kameraden hebben we de centen bij elkaar gelegd om het te kun nen kopen. Ik heb er nog een gouden tand voor uit mijn mond moeten trek ken om het te kunnen betalen. Nu moet ik 't kwijt, want de schuit ligt alweer klaar voor de volgende reis. Ik zal 't u goedkoop laten. Ik zal 't u bij wijze van spreken cadeau geven, als ik 't maar kwijt ben. Want wij zeelui, kijken niet op een paar centen. Als wij maar lol hebben in het leven De transactie ging niet door. De bode van het gerechtsgebouw kwam er aan te pas en samen met de parketwacht gooide die tenslotte de musicus-kostbaas- zeeman-tapijtenhandelaar de deur uit. WILLY H. HEITLING. JEUGDIG EN STERK 'H/UEQEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACT IE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag, wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Pedicure. In ors blad werd enige tijd geleden een vraag gesteld over het al of niet geoorloofd zijn van prijsver hogingen van een pedicurebehandeling. Ons antwoord hierop was dat het be roep van pedicure vrij is zodat de pedi cure naar eigen goeddunken een prijs verhoging mag instellen. Op het tijdstip dat dit antwoord werd samengesteld was het echter nog niet bekend dat in nr. 47 van de Nederlandse Staatscou rant van 7 maart 1969 een prijzenbe- schikking pedicures 1969 zou worden opgenomen waarin de prijzen worden ge regeld. Voor de goede orde vermelden wij hieruit enige belangrijke punten: art. 1 Het is een ieder verboden pedi curewerkzaamheden aan te bieden, te verrichten dan wel zich te verbinden deze te verrichten tegen een hogere prijs dan die, waartegen hij een gelijke werkzaamheid in een overeenkomstig geval op 1 oktober 1968 heeft verricht of zou hebben verricht, vermeerderd met een toeslag van 9%. In de toelich ting wordt gezegd dat er in een sterk overwegend aantal gevallen grotere prijsverhogingen worden toegepast dan algemeen aanvaard kan worden (b.t.w. prijsbeleid door de regering). Daarom is met een aantal betrokken organisa ties overeenstemming verkregen tot een verhoging van bovenstaande 9%. Daar echter de meeste pedicures ongeorgani seerd zijn kan een correctie van het on derhavige prijsbedrag slechts worden bereikt door het vaststellen van een prijsmaatregel zoals bij dat overleg kwam vast te staan. Deze maatregel geldt zowel voor behandeling thuis als bij de pedicure. Rijksdaalder. Ik heb nog een zil veren rijksdaalder van 1845 en vraag me af hoeveel deze waard is. Weet u het? De waarde van munten hangt zeer sterk af van de staat waarin ze be waard zijn gebleven. Is uw rijksdaalder van 1845 stempelnieuw, dus perfect, dan kunt u hem o.i. op 60,stellen; is hij niet meer perfect, door een vlekje of krasje, doch vertoont hij nog geen slij tage, dan op 45,Is er enige slijtage op de hoogste punten van het reliëf (dus nog maar weinig), dan op 30,Is er wat meer slijtage, dan op rond 17,50. Is er veel slijtage, doch alles nog net leesbaar, dan op 10,Bedoeld zijn hierboven ruil- of verkoopwaarden tus sen particulieren. Verkoopprijzen van de handel zullen lager liggen; inkoopprij zen aanzienlijk hoger. Kandelaar. Wat is het symbool en hoe is het gebruik van de zevenarmi- ge kandelaar in de synagoge en wan neer wordt die gebrukt en evenzo van de Maccabeeënlamp De zevenarmge kandelaar in de syna goge der Joden houdt de gedachtenis vast aan de kandelaar van goud in de tempel te Jeruzalem (Exodus 37 17). De kandelaar bevindt zich in de nabij heid van de wetsrollenkast. Daardoor wordt aangeduid, dat de Wet van God het leven van de mens verlicht. De Mac- zal gaan. Waar is het weer het mooist in die tijd? De klimatologische omstandigheden in april verschillen op Mallorca en in het zuidelijk gedeelte van Joego-Slavië niet zo erg veel. De gemiddelde temperatuur bedraagt in het voorjaar plm. 15» C. Bijij het doen van uw keuze tussen deze twee reisobjecten behoeft u o.i. geen re kening te houden met deze factor. P.A.C. Graag zou ik het adres willen hebben van de Pionier Automo biel Club die regelmatig sterritten orga niseert in binnen- en buitenland, ook op het circuit van Zandvoort. ±iet adres van de Pionier Automooiei Club is: Zuidereind 547D 's-Graveland (tel. 02150-60959). Zilver. Ik ben in het bezit van een antiek zilveren vleesvork en mes (voor zien van zilverkeurmerk) van het fa brikaat Christofle a Paris. Welke waar de hebben deze thans, ze zijn onbescha digd en zien er goed onderhouden uit. Door het vierkante merkje op uw vleesvork en mes bent u wel enigszins misleid, wat ook de bedoeling ervan is. „Christofle" is namelijk geen echt zil ver, maar een wit metaal, iets harder dan zilver, waarvan ook veelal „hotel zilver" gemaakt is. Dit Christofle Pa ris kan wel oud zjjn, de fabricage is in het begin van de 19e eeuw begon nen, maar op grond van het boven staande heeft het geen waarde als an tiek. cabeeënlamp of Godslamp stelt het eeu wige licht voor, het licht van Gods ge nade en waarheid. Dit licht behoort permanent te branden. Hierin komt de lamp dus overeen met de altijd bran dende Godslamp in de r.k. kerken. Inktvlekken. Hoe kan ik inktvlek ken uit cocosmatten verwijderen? Het is in erge mate. Een lastig werkje. Men heeft wel eens succes met oxaalzuur. De vlekken moe ten hiermee bestrooid worden. Dan wor den ze soms bruin (roestkleur). Deze laatste moeten zonodig bewerkt worden met zuringzout ((oppassen, want dit is vergiftig). Goed naspoelen met water. Er is enig risico verbonden aan dit laatste middel, dus de behandeling met oxaalzuur maar eerst toepassen en daar na goed naspoelen, desnoods herhalen. Lekkage. 's Winters hebben we veel last van lekkage op de bovenka mers. De pannen kunnen niet van het dak daar ze van buiten aangesmeerd zijn. Onder de sporen is hardboard be vestigd. Als het zo doorgaat gaat het hele plafond er aan. Wat moeten we doen? Er is onvoldoende ventilatie aanwezig daar het hardboard direct tegen de spo ren bevestigd is. Het was beter geweest dat er wat ruimte tussen pannendak en board aangebracht was, want de lucht die er tussen gekomen was, zou hebben voorkomen dat er dan een lek in de vorm van condens- en smeltwater op trad. Zijn er ook dakramen aanwezig om veel te luchten, zodat er gelegenheid is het overtollige water te laten ver dampen? Er zal geen gevaar meer zijn voor vrieskou als u zorgt voor een lucht laag. Wanneer u er tegen opziet de hele boel los te maken kunt u ook een laag zachtboard aanbrengen met een luchtlaag tussen hard- en zachtboard b.v. door middel van latten. Zachtboard ab sorbeert het vocht en dan zult u geen last meer hebben van lekkage. Verder veel luchten. Huurverhoging. Mag de huisbaas de huur met 6% verhogen in verband met de b.t.w.? Wanneer er in april een werkelijke huurverhoging komt, moet ik die betalen? Dus ook van de nu ge vraagde b.t.w., zodat het dan een dub bele verhoging wordt? Uit uw schrijven maken wij direkt op, dat u een woningwetwoning bewoont, daar u spreekt van een facultatieve ver hoging van de huur per 1 april a.s. In dat geval mag de huiseigenaar geen an dere verhoging meer toepassen. Valt uw huis niet onder deze bepalingen van de huurwet, dan is de eigenaar vrij om de huur te verhogen, maar dan niet op grond van de b.t.w. en dan is hij ook niet gebonden aan de 4% per 1 april. Mocht er aanleiding toe bestaan, dan kunt u zich altijd om inlichtingen wen den tot de huuradviescommissie in uw ressort. Vakantiekeuze. Ik ga in april met vakantie maar ben het nog niet met me zelf eens of ik naar Mallorca of naar het zuidelijk gedeelte van Joego-Slavië Maar de kinderen Israëls deden wat kwaad was in de ogen des Heren; zo gaf hen de Here in de hand der Midianieten, zeven jaren. Richt 6 1. Er is oorzaak en gevolg. Menselijke oorzaken en menselijke gevolgen. Maar de Here regeert daarin. Als de kinderen Israëls die zoveel gunsten hadden ge noten, de Here vergeten en uit hun le ven bannen, komt er kwaad. Het doen van kwaad baart kwaad. Wie God los laat wordt door God aan de Midianieten overgegeven voor een tijd. God doet dat De Midianieten zijn instrumenten in de hand des Heren. De Here zelf is tegen zijn volk. En als het nu door de Here niet meer wordt geholpen, tracht het zichzelf te helpen, maar ach, dat helpen wordt een vluchten. Een vluchten in steenrotsen en holen. En een volk dat vlucht, dat is: een volk dat de weer stand ajfgelegd heeft, wordt al meer vervolgd. De vijanden worden al talrij ker. Bij de Midianieten komen de Ame- lekieten en die van het Oosten. En het weerloze volk mergelen ze uit: ze bren gen hun kudden mee en die eten op wat Israël nog steelsgewijs gezaaid heeft. En er is geen die helpt! Dat kan ook niet, want God zelf strijdt tegen Israël, zeven jaar. God doet dat een bepaalde tijd. Als we in de druk zitten klagen we: wanneer komt het einde? Maar het einde is door God bepaald. En 't komt, maar niet dan na zeven jaar; niet, na dat de druk zó zwaar geworden is, dat de kinderen Israëls weer gaan roepen tot de Here, d.i. met belijdenis van schuld weer leren pleiten op Gods be loften in Zijn Verbond gegeven. Dan gaan de zeven jaren voorbij! Dan breekt het licht door in de duisternis! Dan weerklinkt weer het Woord Gods, en is daar een profeet die herinnert aan de trouw van God. En al blijft de druk dan nog, als in de druk het Woord Gods tot een steun is, dan is het lijden reeds voorbij. Geen lijden toch is zwaarder dan dat, wat gedragen moet worden zon der de gemeenschap met de Here. Maar als Zijn licht weer schijnt en Zijn Woord weer steunt, dan is er kracht! En daar toe wil de Here in zijn trouw, dat is in Christus, Zijn volk weer brengen door de druk der Midianieten en Amelekieten of wie het dan ook zijn. Mogelijk ook door de druk in uw leven. Klaag er de Here niet in aan, maar let op Zyn roep stem er in. WE ME LD IN GE Van 39 augustus 1969 Dinsdag 5 augustus: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 7.17 7.33 0.34 0.51 Maandag 7.57 8.11 1.09 1.31 Dinsdag 8.39 8.51 1.55 2.20 Woensdag 9.27 9.46 2.52 3.19 Donderdag 10.32 11.00 3.57 4.30 Vrijdag 11 50 v 5.09 5.48 Zaterdag 0.24 1.05 6.20 6.55 Te Yerseke 5 minuten later iTe Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1