Roken tijdens zwangerschap chfdl&L NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT VfILL to EN OVERDENKING WATERSTANDEN. 36STE JAARGANG No. 8 25 JULI 1969 onnodig risico voor het pasgeboren kind de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het merendeel van de aanstaande moeders is er nu zo langzamerhand wel van doordrongen dat er gedurende de zwangerschap zo min mogelijk genees middelen moeten worden ingenomen op dat het nog ongeboren kind daar geen nadelige gevolgen van kan ondervinden. De vrouw die in verwachting is zal de medicijnen voorschrijvende arts of specialist voorzover deze niet van deze gezegende omstandigheid op de hoogte is ongetwijfeld over dit feit inlichten, opdat de desbetreffende me dicus de voor- en nadelen van een me- dicamenteuse behandeling tegen elkaar kan afwegen. Wordt er in zo'n geval besloten om wel tot geneesmiddelengebruik over te gaan, dan is er geen verder reden tot bezorgdheid. De dokter is zo deskundig op het gebied van de farmacologie dat hij alle verantwoording voor zulk een beslissing kan dragen. Tijdens de zwangerschap zijn alle huis middeltjes van de apotheek, van de drogist, uit het medicijnkastje tegen moeheid, koorts, zwaarmoedigheid, pij nen, lusteloosheid, ontstekingen, onpas selijkheid enz. beslist uit den boze: dat weten zoals gezegd de meeste da mes nu al wel. Veel minder bekendheid. Maar dat het roken van sigaretten de ongeboren kinderen aan een onnodig risico blootstelt is iets dat veel minder bekendheid geniet. Dat is ook wel te begrijpen, want het is pas in de laatste jaren vast komen te staan dat roken gedurende de zwangerschap een rem mende invloed heeft op de groei van de vrucht. De British Medical Journal heeft aan dat onderwerp kortgeleden 'n overzichts artikel gewijd, waarin de resultaten van de verschillende onderzoekingen op dit gebied zijn samengevat'. De auteur van dit artikel begint met enkele algemene beschouwingen en geeft enkele cijfers over groei en gewicht van de foetus die op zichzelf al wetenswaardig zijn. In de laatste drie maanden van de zwangerschap wordt de groei van het kind o.a. bepaald door het geslacht, het aantal voorafgegane zwangerschappen, de groote van de moeder en het aantal kinderen dat zich tegelijkertijd in de baarmoeder bevindt. Geslacht. Wat betreft het geslacht: (-— op tijd) geboiren meisjes zijn gemiddeld 140 gram lichter dan jongens en wat betreft het aantal voorafgegane zwan gerschappen: eerstgeborenen wegen ge middeld 110 gram minder dan tweede kinderen. Voorts zijn kinderen van klei ne moeders vaak 450 gram (en soms zelfs nog meer) lichter dan die van gro tere moeders. En dan de twee- en meerlingen: een tweeling kind van 38 weken weegt ge middeld 680 gram minder dan een enkel kind en een drielingenkind weegt weer gemiddeld 340 gram minder dan een tweeling kind. Het zijn niet alleen deze omstandig heden die een verminderde foetale groei tot gevolg kunnen hebben, de oorzaak kan ook gelegen zijn in bepaalde ziek ten van de moeder en eveneens in be staande afwijkingen bij het groeiende kind zelf. Tegen de meeste van al deze groeiremmende factoren is niet zo erg veel te doen. Een vaststaand feit. De retardatie door het roken is wel te beïnvloeden en wel door tijdens de zwangerschap niet te roken. Vertraging in de groei van het ongeboren kind kan thans wel bewezen worden genoemd. Eerst waren het dierexperimenten en later onderzoekingen bij mensen, waar door duidelijk is aangetoond dat tabak een verminderd geboortgewicht tot ge volg heeft. Het zijn vooral Rusell, Taylor en Law die uitgebreide onderzoekingen op dit gebied hebben verricht. De geconsta teerde verschillen in geboortegewicht tussen kinderen van rokende en die van niet-rokende moeders kon niet worden verklaard door pariteit hoeveelste zwangerschap), niet door de duur van de zwangerschap, niet de grootte, de maatschappelijke klasse, de leeftijd, de opvoeding of het al dan niet werken van de moeder. Door het roken tijdens de zwanger schap ontstaat er een gemiddelde groei- remming van 170 gram. De mate van de groeiremming hangt nauw samen met de mate waarin gedurende de zwan gerschap wordt gerookt. Het is niet van invloed of er vóór de zwangerschap is gerookt. Roken waarmee de aanstaan de moeder vroegtijdig in de zwanger schap ophoudt heeft tot gevolg dat er nog een normale foetale groei kan wor den verwacht. Gewichtstoename gelijk. Vanzelfsprekend heeft men zich af gevraagd hoe deze invloed van het ro ken op het geboortegewicht nu moet worden verklaard. Allereerst is er ge dacht aan het feit dat niet-rokende mensen meer eten vooral suikerhou dend voedsel dan rokers. Maar op de helft van de zwangerschap bleek er geen verschil in lichaamsgewicht tus sen niet-rokende vrouwen te bestaan en in de daaropvolgende tien weken bleek de gewichtstoename in beide groepen gelijk te zijn. Het schijnt overigens dat de voedsel- hoeveelheid die de aanstaande moeder tot zich neemt wel sterk gereduceerd moet zijn voordat er remming van de foetale groei optreedt. Vandaar dat men de invloed van het roken in een andere richting is gaan zoeken. Zo wordt door Law verondersteld dat roken de bloed- toevoer naar de placenta doet vermin deren en dat het kind zodoende niet voldoende voedingsstoffen krijgt. Dit is slechts een veronderstelling, maar voor deze hemodynamische hypo these over de invloed van nicotine op het cardio-vasculaire systeem en dan speciaal op het vasculaire systeem in de placenta is wel steun te vinden in dier-experiment. Ook hier geldt: beter één hypothese in de hand dan tien vraagtekens in de lucht. Precies weet men het dus nog niet. Levenskansen. Een andere vraag is of de tengevolge van het roken kleinere kinderen een verminderde kans op een normale ont wikkeling hebben. Als regel liggen die kansen bij kinderen met een laag ge boortegewicht inderdaad minder gunstig. Desondanks meent men te hebben vast gesteld dat de kleine baby's van rokende moeders er toch wel beter aan toe zijn dan door andere oorzaken te lichte kin deren. Het roken door vrouwen neemt hand over hand toe, sommigen zijn er zelfs aan verslaafd. Als een moeder die tij dens de zwangerschap stug sigaretten heeft gerookt een te klein kind krijgt dient allereerst te worden verondersteld dat de oorzaak van het te lage geboorte gewicht bij het roken moet worden ge zocht. Dan is er wat deze kwestie betreft nog een merkwaardige paradox. In vroeger dagen toen er door vrouwen niet of nauwelijks gerookt werd was „het vernauwde bekken" een groter ob stetrisch probleem dan tegenwoordig. In de tijd dat tangverlossingen en chirur gisch ingrijpen bij de bevalling veel gro tere risico's met zich meebrachten dan thans een remming van de foetale groei door roken misschien nog weinig voor deel hebben gehad! Rapport. Nu, in een tijd dat het vernauwde bekken door een behoorlijke rachitis- profylaxe heel wat minder vaak voor komt en in een tijd waarin men in de obstetrie heel wat gemakkelijker over dit vernauwde bekken clenkt omdat eventueel daarmee samenhangende kunstverlossingen met weinig complica ties verlopen, in die tijd presenteren veel vrouwen aan degeen die de bevalling moet leiden, als gevolg van roken in de zwangerschap een (te) klein kind. Dat de kinderen van rokende moeders inderdaad vóór, tijdens en na de beval ling minder goede kansen hebben is in getallen en procenten neergelegd in een rapport van British Perinatal Mortality Survey. En de conclusie van dit alles: veel vrouwen roken tegenwoordig en zij riskeren daarmee niet alleen het optre den van longkanker en van hart- en vaatziekten. Zij dienen wel te beseffen dat zij door roken tijdens de zwanger- schop ook hun ongeboren kind aan een onnodig risico blootstellen. (Nadruk verboden) EEN SLAKKENDIEF „Zo'n deining om die paar onnozele slakken", riep de boer uit en hij hief zijn zondagse pet omhoog alsof hij de politierechter persoonlijk wilde laten zien, dat er geen slijmerige slak in rond kroop. „Leg die pet maar even weg", advi seerde de magistraat, „het gaat om heel wat meer slakken dan een pet vol". Dat vertelde de officier van justitie in amb telijke. volzinnen. Terwijl de zondagse lege pet ronddraaide tussen tien vereelte vingers, vernamen wij hoe opzettelijk en met welke oogmerken deze verdachte op geraffineerde wijze te werk was ge gaan om zich wederrechtelijk en zonder toestemming van de eigenaar in het be zit te stellen van een voorraad slakken. „Die krengen lagen daar zonder dat er iemand naar omkeek!" kreet de land bouwer en hij plukte van plankenkoorts pluizen uit zijn pet. „Precies twee dagen", wist de officier, „en toen er iemand naar omkeek was de helft verdwenen". „Iedereen kan er wat van af gegraaid rebben. Die berg lag daar onbewaakt"! En gestaag dwarrelden er pluisjes naar omlaag. „Maar een. heel spoor slakkengruis leidde naar uw land", repliceerde de of ficier", en grondmonsters hebben bewe zen, dat het percentage slakken in uw grond wel opweegt tegen de verduister de hoeveelheid op de openbare weg". Wij begrepen nu, dat deze slakken hoogovenslakken waren, die in verkrui melde toestand als wegverharding en in gemalen staat als kunstmest op lichte en zure gronden kunnen worden aange wend. Deze boer bezat vele hectaren zure grond en blijkbaar te weinig kilogram men kunstmest. Hij zal zich wel in de zelfde vereelte handen hebben gewreven die nu de pet plukten, toen werklieden van een officiële instantie zomaar vlak bij de oprit naar zijn boerderij een aar dig vrachtje hoogovenslakken afwierpen. ,,'t Was nog geen kruiwagen vol", pro testeerde de boer. Terwijl hij nog hevi ger aan zijn pet begon te rukken, las de politierechter een rapport voor van het laboratorium voor grondonderzoek en zo te horen moesten het wel tien kruiwagens met een kop d'r op geweest zijn. „Nou, en wat kost zo'n vrachtje he lemaal?" vroeg de agrariër brutaal. „Dat had maar een paar tientjes hoe ven te kosten als u het eerlijk bij de coöperatie besteld had", hernam de staande magistraat, „maar nu u weder rechtelijk en ten eigen bate een partij slakken verduisterde, waarvan u wist of kon vermoeden dat ze anderen toe behoorde, eis ik een boete van tweehon derd gulden". „Krak" zei de pet en „Wat?" schreeuwde de landman, „Voor die rom mel? De beesten halen d'r hun poten aan open". MODERN EN SIERLUK KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur „Dat had u ook wel eerder kunnen bedenken. Niemand heeft u gevraagd die slakken weg te nemen", merkte de rechter droog op. „En u hebt ze ook nog niet vergoed of teruggebracht aan de eigenaarU zult hem de werkelijke waarde dus ook nog eens moeten ver goeden". Nu scheurde de zondagse pet finaal doormidden. Dat verhoogde de schade voor de verdachte met nog eens twaalf gulden. En omdat hij dat zo beteuterd zei, werd de boete uiteindelijk bepaald op honderd gulden. „Maar die partij slakken moet u nog vergoeden", waar schuwde de politierechter. Uit een hevig gebrom verstonden we .ets van „de po't op". „Wat zegt u daar?" riep de politierechter dreigend, alsof hij de uitspraak nog kon herroe pen. „Ik mot de pot op", baste de boer en hij haastt zich naar de gang, twee helften van een geruite pet achterlatend voor de balie.d' ARGENTY. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst z\jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Zwembad. Wij hebben een voeder silo die we willen gaan gebruiken als zwembad (afm. 5 m middellijn en 1.40 m diep). Wat moeten wij aan het water toevoegen om dit zuiver te houden en hoe dikwijls moet het worden ververst? Over een filtersysteem voor het rein houden van het water in een zwembad kunt u inlichtingen vragen bij: Egdom n.v., Strijkviertal 7, De Meem (tel. 03406-2104). Ook kunt u gebruik maken van chloorbleekloog, dat in kannetjes van 20 1. wordt geleverd door de fa. H. G. Hoogenboom, chemietechniek, Oude gracht 288, Utrecht (tel. 030-11813). Over de juiste mengverhouding van zoutzuur en loog, meestal 1 op 3, en de overige gebruiksaanwijzingen kimt u bij deze firma nader informeren. Speciale ziekteverzekering. Er be staat nog niet zo heel lang een ziekte verzekering voor kleine zelfstandigen, ongeacht welke leeftijd, tegen een jaar premie van ongeveer 400,per jaar. Welke maatschappij is dat? U zult met de ziektekostenverzekering voor kleine zelfstandigen wel bedoelen de N.O.Z. (Nederlandse Onderlinge ziek tekostenverzekering), die openstaat niet alleen voor kleine zelfstandigen van wie het inkomen ligt boven de inkomens grens van de ziekenfondsverzekering en die thans 13.800,bedraagt. Deze speciale verzekering, die u bij iedere verzekeringsmaatschappij kunt aangaan, beoogt aan hen, die op grond van hun gezondheidstoestand op gevorderde leef tijd niet, niet voldoende of niet zonder uitsluitingen verzekerd kunnen worden, zonder selectie een redelijke dekking te bieden op basis van ziekenhuisverple- ging, in de laagste klasse, op voorwaar de dat men niet is opgenomen op het tijdstip van aanvrage. De premie was in '67 396 per jaar per persoon, maar is nu opgelopen tot 468, A.O.W. en A.W.W. Wanneer zijn de uitkringen van de a.o.w. begonnen? En hoeveel heeft een weduwe zonder kinderen tot en met 1968? De a.o.w. is begonnen 1 januari 1957. De a.w.w. is echter eerst 1 oktober '59 aangevangen. Een door u bedoelde we duwe heeft sindsdien ontvangen, inclu sief enkele incidentele uitkeringen en gerekend t.m. 1969: 21.415,94. Brandend maagzuur. J. v. D. te A. wil een zelfbedachte vinding aanbie den aan de Nederlandse artsen. U wilt uw „uitvinding" niet per ad vertentie aan de medische wereld pre senteren omdat u de voorkeur geeft aan een persoonlijke benadering van de doktoren. Hoe u dat aan moet pakken? Wel, in het Geneeskundige Jaarboek H vindt u alle door u gewenste adressen. Het is een uitgave van H.W. Blok v.h. van Hengel, Schiedamsevest 51, Rotter- da-2. Denkt u er wel aan dat u alleen het tweede deel nodig heeft (dat is met 35,al prijzig genoeg), want het eerste deel behandelt uitsluitend ge neesmiddelen. Op uw vraag of u succes met uw project zult hebben durven wij geen antwoord te geven: dat kan de toekomst leren. Het lijkt ons overigens wel beter als u de benaming uitvinding maar verder laat vallen. Er is helaas maar weinig nieuws onder onze zon: ook uw systeem is al eens eerder zij het in een wat andere vorm gepropa geerd. Voorts dient u te bedenken, dat uw brief of proefzending niet de enige is die de artsen zal bereiken. Zij ont vangen dagelijks tal van nieuwe aan biedingen en monsters geneesmiddelen buiten de normale post. Bovendien zijn er veel artsenbezoekers op pad die wel een tas met speciale instrumentent of nieuwe preparaten hij zich hebben. Uw i reclamecampagne moet dus wel goed worden voorbereid. Erfenis. Wat kost een schatting van een erfenis? Er is nl. verschil van mening over de grootte ervan. De vader overleden en buiten de kinderen zijn er nog twee kinderen van een overleden dochter. Voor hen is getekend op een bedrag van 8.000,maar volgens de kinderen is het bedrag van de erfenis wel 5.000,hoger. Hoe komen die twee kleinkinderen nu aan een recht vaardig deel? De voogd of voogdes moet voor de belangen van de kinderen opkomen. Als de belangen, zoals u stelt, zo gioot zijn, dan zal er, gezien de houding van par tijen (zoals u schrijft) niet anders op zitten dan dat aan de rechtbank een bevel tot boedelscheiding wordt ge vraagd. De rechtbank geeft het bevel en benoemt gelijktijdig een notaris, ten overstaan van wie de werkzaamheden van de boedelscheiding moeten plaats hebben. Voor de notaris moeten dus worden vastgesteld de bestanddelen van de boedel daarvan. Telkenmale als ge rechtigden over een bepaald punt (dus ook de taxatie) blijven verschillen, wordt dit punt ter beslissing aan de rechtbank weer voorgelegd. Voor degene (n) die niet komt (komen) of alle medewerking weigert (weigeren) is, bij het bovenge noemde bevel van de rechtbank, een z.g. onzijdig .persoon benoemd, die voor en namens de wegblijver (s) of weigeraar (s) beslist. Het bevel en andere procedures voor de rechtbank vereisen de bijstand van een advocaat-procureur. Het kan een langdurige en kostbare geschiedenis worden. Zij nu ziende de vrijmoedigheid van Petrus en Johannes en ver- Inemende dat zij ongeleerde en eenvoudige mensen waren, ver wonderen zich en kenden hen dat zij met Jezus geweest waren. Hand. 4 13. Om materieel de meerdere te zijn be hoeven we werkelijk niet formeel de meerdere te zijn. Om rechter te zijn be- hieven we niet in de rechtstoel met een indrukwekkende toga en plechtig ge baar te zitten, dat kan ook vanuit de beklaagdenbank. Toen Christus gebon den en mishandeld als de minste en meest verachte onder de mensenkinde ren voor zijn rechter stond, was Hij de rechter. En wie één plant met Christus wordt in Zijn lijden en Kruis, in zijn smaad en aanklacht, wordt ook één plant met Hem in Zijn glorie en overwinning. Dat zien wij, wanneer Petrus en Johannes als eenvoudige, ongeletterde mensen voor dat indrukwekkende college van oversten, schriftgeleerden, proifessoren en rechter staan. De eerste zin van Petrus is al zo raak, dat de pijl trilt in het hart van heel de vergadering. „Gij oversten des volks en gij ouderlingen Israëls, wij worden ge rechtelijk onderzocht overeen mis daad?, neen een weldaad aan een kran- ken mens geschied". Wat een fijne iro- jnie. Hoe staan die heren ineens be schaamd. Wat een figuur slaan ze ei genlijk. Toch buit Petrus dit niet op wereldse manier uit. Het staat alles in dienst van iets dat hoger is dan het zich persoonlijk vrijpleiten; n.l. in dienst van Jezus Christus. Vrijmoedig getuigt deze gewezen vissersman uit Galilea. Dat maakt toch indruk. Het bonst op de deuren van hun geweten. Petrus is niet in het defensief, want „de aanval is de beste verdediging". Formeel is Pe trus de aangeklaagde, maar in werke lijkheid is hij de aanklager. Naar de vorm is dat hoge college de rechtbank, maar metterdaad zitten ze allen in het beklaagdenbankje. Met verbazing en in nerlijke onrust luisteren ze toe. Om als kerk en als kerkmensen beslag op de gewetens der mensen te leggen, behoe ven wij geen brillante geleerden, geen scherpzinnige juristen, geen mannen te zijn, die de belangrijkste sleutelposities van het leven innemen, ja dat denken we helaas te veel in ons veruitwendigde en verwereldlijkte leven, maar daarvoor hebben wij als eenvoudige ongeletterde mensen alleen nodig de liefde van Chris tus en het geloof, dat de Heilige Geest ons „in die ure" doet spreken. De we reld moet door ons optreden, ons leven en ons woord verbaasd staan en ons kennen als degenen, die „met Jezus ge weest zijn". Hoe zijn wij met Jezus ge weest in de kerk, in onze doop, in de Woordbediening? Is onze verdediging een aanval? (Uit een dagboek) WE ME LD IN GE Van 27 juli tot en met 2 augustus Dinsdag 29 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 1.15 1.54 7.12 7.45 Maandag 2.21 2.57 7.12 7.45 Dindsag 3.22 3.54 9.10 9.40 Woensdag 4.18 4.45 10.03 10.32 Donderdag 5.12 5.32 10.51 11.19 Vrijdag 5.55 6.14 11.33 11.57 Zaterdag 6.36 6.55 12.17 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1