Wel of geen dam in de Waddenzee? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT (btdlw 0VERDFNKING 36STE JAARGANG No. 7 18 JULI 1969 GOUDEN HERENRINGEN 'HllLCGEN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. VERBINDING MET DE WAL KAN WADDENEILAND TOT UNIEK RECRE ATIEGEBIED MAKEN, MAAR OOK SCHADE DOEN AAN DE NATUUR De veerdienst tussen Ameland en het vaste land vervoert jaarlijks een kwart miljoen passagiers. Maar in Friesland wordt al geruime tijd gesproken over de ontsluiting van het jaarlijks door dui zenden toeristen bezochte waddeneiland. De voordelen van een vaste verbinding zijn duidelijk: snel en flexibel contact met de vast wal wordt mogelijk en de tegenwoordige veerdienst, hoewel die aan redelijke eisen voldoet, leent zich niet voor het verwerken van een zéér geconcentreerde vervoersspits, zoals die juist voor de waddeneilanden in bijzon dere mate nodig is. De betekenis van een vaste verbinding met Ameland dient tevens gezien te worden tegen de ach tergrond van een groeiende recreatiebe hoefte, die er in de noordelijke provin cies bestaat. Daarom ijvert een commis sie, geformeerd uit figuren van het Friese bedrijfleven en de wetenschappe lijke wereld, voor de aanleg van een ca. 8 km lange verbindingsdam. Tegen deze commissie opponeert thans de inmiddels opgerichte Landelijke Ver eniging tot behoud van de Waddenzee. De argumenten zijn een nadere studie waard. ATTRACTIEF VOOR DE WEEK-ENDS „Voor de weekend-toerist van de toe komst is Ameland niet bereikbaar in dien er slechts een veerdienst bestaat", zei de voorzitter van de commissie die sindt 1961 ijvert voor een verbinding tus sen Ameland en de vaste wal, ons des tijds. Voor de recreatie van de toekomst geldt: men reist per auto, men komt met duizenden, men kan zich niet schei den van zijn auto. Tegen recreatie in deze vorm is geen veerboot opgewassen, voor haar is slechts een vaste verbin ding aanvaardbaar. Deze ingenieur meent dat de ontslui ting van Ameland een mogelijkheid biedt tot dagrecreatie in een vorm, die tot dusver in dit gebied nagenoeg voledig ontbrak. Mini-strand. De overmatige grote belangstelling voor bijvoorbeeld Terhome en Lemmer met hun minuscule strandjes vormt wel een bewijs voor de grote behoefte, die bestaat. Voor geheel Nederland opent deze dam extra mogelijkheden voor een vakantieverblijf. Op Ameland liggen im mers nog kilometers onontsloten strand. De aanleg van een dam zal het bezoek aan Ameland stellig vergroten, daarvan zijn de commissieleden overtuigd. De reis wordt gerieflijker, men kan bij slecht weer profiteren van de toeris tische waarden van de vaste wal en zonder extra kosten kan de auto wor den meegenomen. Vooral het korte be zoek, bijvoorbeeld tijdens de weekends, wordt op die wijze mogelijk. Het meeste bezoek kan men dan natuurlijk verwach ten uit Groningen en Leeuwarden, ste den met resp. 150.000 en 85.000 inwo ners, maar ook uit de rest van het land zullen heel wat weekendtoeristen er niet meer tegen opzien een reisje naar dit waddeneiland te maken. Wat zeggen afstanden tegenwoordig nog? De voorzitter van de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid vertelde ons: „Veertig jaar geleden lag Friesland nog aan het einde van de we reld. Nu ligt Harlingen 75 autominuten van Amsterdam." Vertraging. Een stafmedewerker van het Econo misch Technologisch Instituut voor Friesland, zet de bezwaren, die aan de huidige veerdienst op Ameland kleven, uiteen: „Het moderne verkeer vormt een continue stroom, een veer vaart met intervallen. Deze intervallen zijn vrij groot en dat leidt tot een weinig soepel verkeer met Ameland. Mist, extreme waterstanden en ijsgang zijn de vijanden van de veerdienst. Zij leiden tot vertraging. Daarom: een dam Maar 't watertransport van west naar oost en omgekeerd moet mogelijk zijn, waardoor ongewenste opwaaiing en dijk verhoging langs de kust worden voor komen. De hoogte kan zodanig worden gekozen, dat onder normale omstandig heden het verkeer zich ongestoord kan afwikkelen. Een andere oplossing is ook denkbaar, namelijk dat de dam geplaatst wordt in het kader van evt. inpoldering van de Waddenzee. Dan komen er twee dam men." En Ameland zelf? Door een deel van de bewoners van Ameland wordt0 gevreesd, dat de aan sluiting aan de wal een zekere ontwrich ting met zich mee zal brengen. Men neemt aan, dat het aantal dagjesmensen enorm zal toenemen. Men vreest dat dit schade zal toebrengen aan de natuurge bieden en dat de rust van het eiland ernstig zal worden verstoord. Bovendien zal het Amelands leeftpa- troon, dat nu een strikt eigen karakter bezit, door het contact met de vast wal danig veranderen. Bedreigd De Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee is fel tegen de plan nen van de technici van leer getrokken. Gesteld wordt dat het gehele Wadden gebied bedreigd wordt. In eerste instan tie door het tweedammenplan voor de inpoldering van het wad onder Ameland, maar vooral als het zou komen tot een algehele afdamming van de Waddenzee. Landaanwinst t.b.v. de landbouw mag voorhands als argument wel afgeschre ven worden als men nu al twijfelt aan het economisch verantwoord zijn van de inpoldering van de Markerwaard. En de noodzaak van het scheppen van nieu we recreatieterreinen is volgens de ver eniging het meest urgent in de directe omgevingvan onze wooncentra. Juist door hun geïsoleerde ligging vormen de eilanden zo'n uniek recreatiegebied, de maximum capaciteit is nog lang niet bereikt. Dan is er de grote slok-op de fensie; die heeft de wetenschap niet net zoveel recht op oefenterrein? Zelfs het argument van een betere verbinding met de vaste wal acht men een discutabel punt. Een gehouden en quête op Ameland wees uit dat een over tuigende meerderheid van de bevolking tegen de aanleg van een dergelijke dam is. Voor vele toeristen is het juist het eilandkarakter wat er een vakantie zo aantrekkelijk maakt; ook de boottocht wordt als een attractie beschouwd. Op hydrografisch gebied moet er nog veel onderzocht worden, maar zeker is, dat alleen al een enkele dam naar Ame land enorme gevolgen zal hebben voor het stromingspatroon, met konsekwen- ties als waterstandsverhoging hetgeen b.v. een directe aanslag inhoudt op het unieke natuurreservaat de Boschplaat op Terschelling. Pleisterplaats. En daarmee is het pijnlijke punt aan geboord: de natuur-wetenschapelijke waarde. Het belang van het behoud van belangrijke natuurgebieden is iets wat in Nederland altijd slecht wordt inge zien. De enorme voedselrijkdom van de waddenzee en -bodem, dankzij de wissel werking van eb en vloed (een telkens opnieuw binnenstromen van vers zee water met nieuw planktonisch voedsel van de talloze in de bodem levende la gere dieren maakt het tot de belang rijkste pleisterplaats voor watervogels uit noord- en oost-Europa, zelfs uit noord-Azië. Tevens speelt het gebied de rol van kinderkamer voor diverse soorten vis uit een zeer groot deel van de Noord zee. De haring hoort daarbij. Daarnaast is er de enorme mosselproduktie die met een totaalverdwijning wordt bedreigd. De Waddenzee is ook het enige gebied in Nederland waar nog zeehonden voor komen. In het Zeeuwse deltagebied zijn de zeehonden door de dammen verdre ven. Vooraanstaande mensen van de we tenschap zijn nu bijeen gebracht in een Werkgroep Waddengebied. Zij heeft al een uitvoerig rapport uitgebracht, dat velen zal overtuigen van de noodzaak van het behoud van ons kostbare wad- denbezit. (Nadruk verboden). DE KANNIBAAL Opa van de bouw stapte kregel naar de groene tafel, alsof hij het de rechter wel eens even zou vertellen. Die blik semse blagen hadden nu genoeg stuk gemaakt, vond hij. Zij groeven diepe kuilen in het zand, bouwden kastelen van de metselstenen, gebruikten de pan latten als zwaarden en gooiden boven dien de ruiten stuk. En hij, opa van de bouw, was de verantwoordelijk man. Daar had hij zijn bijnaam aan te dan ken, want 68 was hij geworden in eer en deugd, en nog kras genoeg om toe zicht te houden bij de nieuwbouw. De jeugd uit de buurt echter had wei nig ontzag voor opa van de bouw. Zij wachtte tot opa aan de andere kant van het blok nieuwe woningen rondscharrel de, om dan tevoorschijn te springen en te gaan spelen. Dat was ook gebeurd op die juni-dag, die in de dagvaarding stond. Opa zou toen Pieter hebben ge slagen, gekrabd, gebeten en aan het hoofdhaar getrokken waardoor deze jon gen pijnlijk werd aangedaan. „Ze kunnen wel zo veel op dat papier zetten," mopperde opa met de dagvaar ding zwaaiend, ,,'t is helemaal niet waar. Ik heb alleen maar gebeten!" Nu is dat op zichzelf al een strafbaar feit in een land als het onze, waar het kauwen op jongens niet behoort tot de erkende folklore. Maar de rechter vond dat er veel meer was bewezen dan al leen de deugdelijkheid van opa's gebit. Hij las voor uit het verbaal dat de ge troffen knaap, Pietje genaamd, heeft verklaard dat opa van de bouw hem met een lat heeft geslagen. „Hij liet zich op mij vallen en toen gingen we vech ten," heeft Pietje bij de politie gezegd. Opa hoorde dat hoofdschuddend aan, als iemand die het laatste vertrouwen in de waarheidsliefde van de tegenwoor dige jeugd verliest. Dan was er nog de verklaring van Pietjes vader. Die heeft gezegd dat opa vaak kinderen slaat. En bovendien heeft pa getuigd, dat opa als een kikker op Pietje sprong. Dit was het, deze kikkersprong, die opa zo verdacht maakte. Want hij was kras en lenig het zaaltje binnen gestapt, maar nu verschrompelde hij plotseling als de oude heks, die zich in een schone prinses had veranderd maar die niet genoeg van het tovermiddel had inge nomen zodat haar ware gedaante onver wacht te voorschijn kwam. Stijfjes en gebogen zei hij, dat een verstandig ie mand als de rechter zoiets toch zeker niet zou kunnen geloven van hem „een bejaarde man vol reumatiek en zenuw zinkings". Maar nu haalde de rechter een nieuw velletje van het procesver baal te voorschijn en dat deed de deur dicht. Dat was de verklaring van een voorbijganger. Die heeft gezien dat opa schuim op de mond had en dat hij Piet je in de arm beet. De officier stond nu op voor zijn re quisitoir, want schuimbekkende opa's, die op de kinderarmen kauwen als hon den op soepbotten zijn strafbaar voor de wet. Opa sputterde nog wat na over UNIEKE K0LLEKTIE t'r.fi W KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur zijn zenuwzinkings en zijn slechte tan den en dat schuim was allemaal fantasie of tabakssap, zei hij nog. Maar de offi cier achtte alles wettig en over tuigend bewezen. Opa van de bouw zal moeten betalen, vond hij. En hij eiste vijf en twintig gulden boete. Er had weinig aan gemankeerd of het schuim was weer op opa's mond geko men toen hij dat bedrag hoorde. Hij vond het maar verschrikkelijk dat ern stige, bejaarde mannen die hun plicht doen nog een boete op de koop toe krij gen; en dan nog tot een bedrag waar je vroeger weken lang voor moest wer ken. De rechter dêed er een tientje af. Vijftien gulden of drie dagen werd het. Maar opa wilde in hoger beroep. „Ik kan niet springen als een kikker", mop perde hij, „en ik kan dat niet betalen ook." En hij loerde naar de uit de toga stekende pols van de politierechter als of hij daar nu een goede knauw in wilde geven. WILLY H. HEIT LING. (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogel\jk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Wasautomaat. In 3 jaar tijd heb ik 33 manchetten en evenveel toe- en afvoerslangen van mijn automatische wasmachine versleten. Kan het zijn dat waterglas zo funest is voor deze onder delen. Ik was nl. goed voor een man die veel met waterglas werkt en dit dus ook op zijn kleren terechtkomt. Het is ons niet bekend of deeltjes wa terglas in het wasgoed een dergelijke slijtage kunnen veroorzaken. Wij advi seren u zich te wenden tot de Nederland se Consumentenbond, Leeghwaterplein 26, Den Haag, tel. 070-642900 die in het afgelopen jaar een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld op het gebied van was automaten, o.a. naar de uitwerking van de diverse wasmiddelen. Wellicht kan men u hier nader informeren. Passiebloem. Wat is de betekenis van deze Passiebloem en hoe moet ik hem na de bloei behandelen Men meent in de passieplant diverse dingen te zien omtrent het leven en lij den van Christus. De 10 blaadjes zijn de tien geboden, ook wel de tien apostelen (Judas en Petrus ontbreken). De vijf blaadjes met de uitstekende punten zijn de vijf vernederingen van Christus. De driekleurige krans is van buiten blauw; dit is de purperen mantel waar mede Christus van Pilatus naar Hero des werd gezonden. Het midden van de krans is wit: dat is het witte kleed voor de gang van Herodes naar Pilatus. Bin nenin is de krans bruin; de linnen rok zonder naad. De knop op de stengel is de spons. De drie nagels op de knop zijn de nagels, waarmee Christus werd gekruisigd. De drie knoppen van de stengel zijn de drie dobbelstenen, waar mee om de kleren van Christus werd gespeeld. De vorm van de bladeren is die van een lans, de ranken de gesels enz. De bloeitijd valt meestal in de zo mermaanden en tijdens de groei ver langt zij veel water op de aarde, soms wel 2x per dag en om de 14 dagen kunst- of natuurmest. In de winter rust ze en wordt ze aan de droge kant ge houden, terwijl bemesting achterwege blijft. In het voorjaar sterk terugsnoeien, waardoor weer krachtige jonge loten ontstaan en verpotten in voedzame grond, b.v. 2 delen bloemistengrond, 1 deel goede tuingrond, 1 deel verteerde stalmest en wat scherp zand. Tegen middagzon .'beschermen. In de zomer kan ze ook buiten op een wat bescha duwde plaats met pot en al ingegraven worden. Zonodig ook daar gieten en bij mesten. Mariniers. Toen onlangs aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise" als gevolg van een ont ploffing brand uitbrak, bevonden er zich toen mariniers onder de opvarenden, welke bij een eventuele actie ook te land ingezet konden worden (en beho ren zij in het algemeen tot de vaste be manning van een vliegdekschip) De miltaire attaché van de Ameri kaanse ambassade deelde ons mee, dat elke aircraft-carrier, dus ook de Enter prise, een detachement mariniers aan boord heeft. Ziekengeld. Wat is een z.g. ver lengde ziekengelduitkering Wie heeft hier recht op en wanneer? Op 1 juli 1967 werd de wet op de ar beidsongeschiktheid van kracht, waar door de interimwet invaliditeitsrente- trekkers (i.w.s.) werd ingetrokken. Voor die tijd ontvingen vele invalide werkne mers van hun bedrijfsvereniging nadat de uitkering volgens de ziektewet na 52 weken werd beëindigd boven hun i.w.s.-uitkering nog een z.g. verlengde ziekengelduitkering om het verschil met de komende w.a.o.-uitkering enigszins te overbruggen. Niettemin gingen som mige groepen werknemers met name de langdurige gevallen van invaliden sinds de invoering van de w.a.o. er op achter uit, waarom de Stichting van de Arbeid aan alle bedrijfsverenigingen adviseérde om die mensen, die op 30 juni 1967 ver lengd ziekengeld kregen het zelfde be drag te garanderen, zolang er in hun toestand niets veranderde, desnoods tot hun 65e jaar. In hoeverre de bedrijfs verenigingen dit advies hebben opge volgd staat nu te lezen in het artikel, dat u ons toezond waarbij wij de opmer- King maken dat hier van geen recht spraxe is t a.v. het verlengde zieKengeiü, omdat er nooit een premie is belaaid in verhouding tot een dergelijke totaaluit- xering. Levenslang. Wij hebben een me ningsverschil over levenslange gevan genisstraf. Ik heb iemand gexend die ïevensiang had en na 14 jaar uit de ge vangenis werd ontslagen. Myn kennis sen nouden vol dat iemand die levens lang heeft gexregen, minstens 30 jaar moet zitten. Wie heeft gelijk. Ais gevangenisstraf tydeiyk is, dan xan die tenminste één dag en ten hoog ste 15 jaar duren. In gevallen waarin op het misdrijf levenslange of tydelyxe gevangenisstraf ter keuze van de rech ter gesteld zijn en in die gevallen waar in wegens strafverhoging de tyd van 15 jaar wordt overschreden, kan de tij delijke gevangenisstraf voor ten hoog ste 20 achtereenvolgende jaren worden opgelegd. De levenslange gevangenisstraf kan alleen na toegestaan gratieverzoek meestal op 20 jaar gesteld worden. En indien dan voorwaardelijke invrijheids- stelling wordt toegepast, dan wordt de eigenlijke düur van de gevangenisstraf teruggebracht tot 2/3 van de tyd, dus ongeveer 14 jaar, hetgeeen overeenkomt met het bij bekende geval. En velen van degenen die het woord gehoord hadden, geloof den, en het getal der namen werd omtrent vyf duizend. Hand. 4 4. Wat een geweldig effect had die heili ge reclame voor Gods Koninkrijk. Twee apostelen lopen langs een kreupele be delaar. Ze staan stil, omdat die nood hun aanging. Ze verschuilen zich niet achter hetgeen ze niet hebben, zilver of goud, maar ze geven wat ze wél hebben door het geloof in Jezus Christus. En dan begint de verlamde stakker te lo pen, te springen, en God te loven. Zijn verlossing is zo werkelijk en zo feitelijk, dat die verlossing zelf de heilige recla me voor Gods Koninkrijk is. De kracht van Christus spreekt voor zichzelf. En wanneer de schare het geheim van die wonderlijke genezing zoekt in die twee dienstknechten, Petrus en Johannes, dan weert Petrus dat heftig af en wijst al leen naar Jezus Christus. Nu heeft deze apostel de mooiste ge legenheid het Woord van Christus te la ten horen, omdat de schare de kracht van Christus in die verloste man ziet. Hoe meer de wereld onze kracht in God ziet, des te meer zal zij naar het Woord van God willen horen. Wanneer wij wei nig of niets van de heerlijke verlossing en vernieuwing van ons leven laten zien, dan wendt de wereld zich geërgerd af van onze vrome praatjes. Alleen wie wat is, kan ook wat zeggen. Woorden kunnen makkelijker weersproken wor den, maar feiten vlak voor het oog en het geweten der mensen heel wat moei lijker. Daarom wil God in die weg, waar in door de kerk geïllustreerd wordt aan de wereld de kracht van het Woord Gods, de duizenden tot bekering bren gen. In één slag, in een heilige reclame van één uur, komen vijfduizend man nen tot het geloof en dan nog wie weet hoeveel vrouwen. En ook het woeden van de duivel, die de prediking van Pe trus en Johannes wreed verstoort door hen gevangen te nemen, kan niet ver hinderen dat de buit voor Gods Konin krijk zo overweldigend groot is. En het meest opzienbarende van dit alles was niet, dat een totaal hopeloos geval ge nezen werd voor de enkele jaren, die de man nog te leven had, maar dat mins tens vijfduizend mensen gered werden van de eeuwige dood. Dat is een gevan genisstraf, een geseling, een martelaars schap tot de dood best waard. Hoeveel mensen zijn op ons woord, dat Gods Woord verkondigde bekeerd? Za gen ze in ons, wat ze door ons hoorden? De wereld wil zien hetgeen ze hoort. Hier ligt onze onmacht, onze aanklacht, onze schuld. (Uit een dagboek) WE MELD INGE Van 20—26 juli 1969 Dinsdag 22 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 7.06 7.20 0.32 0.40 Maandag 7.40 7.56 1.03 1.15 Dinsdag 8.20 8.36 140 2.00 Woensdag 9.06 9.24 2.25 2.53 Donderdag 10.05 10.29 3.24 4.00 Vrijdag 11.20 11.51 4.35 5.17 Zaterdag 12.45 5.55 6.38 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1