Goed plan voor huursubsidie NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN. 36STE JAARGANG No, 6 11 JULI 1969 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR s J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het huurbeleid blijft maar in een stop zitten en daarmee is ook het volkshuis- tingsbeleid vastgelopen. Het een hangt met het andere samen. Ook het natio nale krottenvraagstuk is er ten nauwste mee verbonden. De minister heeft zich eerst achter de verworpen huurbelasting verscholen en de bewoners verklaren steeds met een oorverdovend lawaai dat men geen hogere huur kan betalen van een laag inkomen. Intussen blijft de mening rond zweven dat bewoners gerechtigd zijn op kosten van de huiseigenaren te wonen en dat kan niet voortduren. Nu komt minister Schut met zijn huursubsidieplan. Dit houdt in dat aan huurders met een inkomen beneden ca. 15.500,een huurtoeslag uit de schat kist kan worden toegekend wanneer zij een te groot deel van hun inkomen moe ten verwonen. De minister gaat er van uit dat iedereen bereid moet zijn onge veer een zevende van zijn inkomen te verwonen, waarbij de lage inkomens trekkers onder dat zevende kunnen ko men en hogere bereid moeten zijn tot een zesde deel van hun salaris aan huur te offeren. Bijdrage Moet men door omstandigheden meer huur betalen, dan zou het rijk daarvan 90 voor de lagere en circa 60 van de hogere inkomens gaan betalen. Iedereen zou minimaal 75,per maand geheel voor eigen rekening moe ten nemen. Voorts zou ieder die meer dan 15.500,verdient, zelf maar een betaalbare huurwoning moeten vinden. De gedachten van de minister steunen op een advies van de Raad voor de Volkshuisvesting. Het subsidieplan van minister Schut zweeft al enige tijd boven het rijk der volkshuisvesting. Wat men ook moge denken van de daaraan verbonden ad ministratieve rompslomp, het uitgangs punt is het enige economisch juiste: huurhuizen moeten in beginsel betaald worden door degenen die er in wonen. Helpende hand Het sociale aspect van het plan is de gedachte dat wie er niet voor kan be talen, geholpen moet worden. Ook die gedachte is in beginsel juist met deze kanttekening dat men dan toch een wo ning moet opzoeken waarvan men zelf zoveel mogelijk kan betalen. Op dit moment kennen wij het sy steem van de bouwsubsidie door het rijk. Dit systeem heeft het nadeel dat na de bouw ook mensen die best een hogere huur kunen betalen, gaan profi teren van de subsidie. De overgang van de bouwsubsidie is niet eenvoudig. Zou men de bouwsub sidie ineens geheel gaan afschaffen, dan ontstaat er een huurstijging van ca. 80 en dit betekent dat zeer veel men sen een beroep op huursubsidie zouden moeten doen. De oplossing zal nu wel worden gezocht in een combinatie van bouwsubsidie met daarboven een huur subsidie. Vertraging Dit lijkt een bruikbaar systeem maar het verlengt naar onze mening de pro cedure die tot oplossing van het huur- vraagstuk moet leiden. Het vertraagt nl. de inpassing van een economisch verantwoorde huur in het gezinsbudget van de huurders en dat is toch het eind doel van elk beleid dat verantwoord is. Alle ander oplossingen versluieren de werkelijkheid en leiden enerzijds tot verstoring van een juist beeld op de huizenmarkt en anderzijds tot een voort durende ontwrichting Van de staats financiën. Wil de minister binnen afzienbare tijd geheel overstappen van bouwsubsi die naar huursubsidie, dan zou de Raad van Volkshuisvesting een nieuwe diep gaande en uitvoerige studie van het huisvestingsvraagstuk noodzakelijk ach ten. Er is niets tegen een zodanige studie, hoewel wij van mening zijn dat deze studie bij voortduring al diepgaand is. Vervolgens is het onmogelijk dat er een andere dan leconomisch aanvaardbare oplossing wordt. Wij hebben nu lang ge noeg met in de eerste plaats politiek aanvaardbare oplossingen gewerkt en het resultaat is een blijvende verstoring van de bouwmarkt tot schade van een voldoende huisvesting, vooral voor de jongere gezinnen. Strijdpunt Goede huisvesting kost geld en meest al een groter deel van het inkomen dan vele huurders thans betalen, terwijl an deren in nieuwere woningen een te groot deel van hun loon of salaris aan huur offeren. Aan deze wanverhouding naar beide zijden moet een einde komen. Men zou verwachten dat er algemeen zou worden gestreefd naar het betalen van een economisch verantwoorde huur. He laas wordt ook van deze gedachte al weer een politiek strijdpunt gemaakt. Er zijn politici die van mening zijn dat de betaling van een zesde tot een zevende van het inkomen aan huur voor de lagere inkomens een te grote belas ting zou zijn-. Dit zou betekenen dat huren van 80 tot 100 gulden per maand nog gesubsidieerd zouden moeten wor den. Het is duidelijk dat men op zulke lage huren nauwelijks een economisch verantwoord huisvestingsbeleid kan bou wen. Indien men er in bepaalde kringen naar streeft om ook van het huursubsi- diebeleid een vorm van indirecte inko mensoverdracht van hoge naar lage in komens te maken, is men verder dan ooit van de oplossing van het huisves tingsvraagstuk verwijderd. Andermans leer Huursubsidie zou alleen worden ver leend aan bewoners van huurwoningen die met rijkssteun zijn gebouwd. Dit betekent dat het rijk bereid is te stre ven naar een sluitend maken van haar eigen huur- en subsidierekening. Of de particuliere verhuurders die huurreke- ning sluitend krijgen, is blijkbaar geen punt van discussie. Ook in die sector moet er een oplos sing komen, want het is onaanvaardbaar dat eigenaren van oude huizen door overheidsdwang van jaar tot jaar een onvoldoende opbrengst van hun bezit krijgen terwijl de bewoners door de lage hüur een in wezen vertekend bestedings beeld van hun inkomen hebben. Het is altijd goed riemen snijden ge weest van een andermans leer. De hui zenmarkt leert dat dit op lang zicht tot economische ontwrichting leidt. Dat kan men in vele buurten met eigen ogen aanschouwen in de kwaliteit van het huizenbezit. drs. A. VAN MIERLO (Nadruk verboden) DE SNIPPERENDE SNIPPERAAR „Me snipperdag wier versnipperd, edelachtbare", klaagde de lamenterende loswerkman L. d. O., terwijl hij versnip perende handgebaren maakte en oplet tend rondkeek of iedereen wel begreep wat hij bedoelde. „U hebt er ook een paar kleren bij versnipperd", constateerde de politie rechter met een half oog in het dossier. ,,Ken wézen, ken best wezen, maar 'ti s een vakantiedag minder". „En wie z'n schuld is dat dan?" En toen volgde het verhaal van een getergd man over tergend langzame vrouwen, die 's morgens vroeg al gepakt en gezakt gereed zouden staan voor het gezellige dagje uit. Met prille zonne stralen, pic-nickoffer, zwempakken, zon nebrandolie en een weekblad om lui te liggen lezen. Maar even tergend tijdro vend vertelde deze verdachte van zijn vrouw en zijn dochter die uren nodig hadden om uit hun bed in haar kleren te stappen. ,,Een optutterij van heb ik jou daar, edelachtbare. D's most nog gedoest wor den, d'r hele velingewreven met zon nebrand, d'r gezichten mosten tot en met geschilderd worden, en wenkbrau wen geplukt, neusharen gekortwiekt, ogen beschaduwd en héle benen ge bruind. Toen mosten ze zich nog mèt d'r bikini in zo'n folterkorset wringen en al die andere fundamenten omgorden. Edelachtbare, ik had al drie uren op 't strand kennen leggen, voor die trut ten an d'r ontbijt begonnen. En toen mosten ze nog d'r lippen verven en d'r hddr gaan doen..." „Bent u toen begonnen met snippe ren?" „Nee, allenig met opheuen. Dat snip peren kwam pas toen ik lekker lui lag te wezen en me dochter lui lag te lézen. Ze verrekte 't om mij m'n eigen lijfblad terug te geven. Je begrijpt niet, waar ze het lef in d'r lijf vandaan haalt. Ik zei hier dat blad en ik greep het. Nou, en toen scheurde het". „Jawel, maar er is méér gescheurd!" „O, dat overhempie van die knul be doelt u, maar die is de moeite niet..." „Dat was de moeite wel, want dat was een nieuw en nogal duur over hemd". „Dan mottie aan 't strand maar niet zulke dure spullen dragen". „Nee, dan moet u uw vingers thuis houden en niet andermans kleding ver nielen". „Hij wou mij m'n blad weer afpak ken, en wat had ie er eigenlijk mee van doen? 'tWas mijn dochter, en mijn weekblad en mijn hand die dat blad greep en mijn vaderlijk gezag om die dochter van mijn manieren te leren". „Deze jongeman wilde u manieren le- HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN 'HlLLLQCN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur ren en heeft daar mishandeling van uw dochter weten te verhinderen. En we gens mishandeling zou u nog erger ge straft zijn dan nu voor deze vernieling, dus houdt u nu uw mond maar". De getuigen vertelden nog enkele pi kante bijzonderheden. De snipperende vader zou teveel bier hebben gedronken, hij had luidkeels op z'n dochter geschol den omdat ze met deze jongeman praat te en zij gezamenlijk in zee doken, hij had een paar kleine stenen naar hun hoofden gegooid om ze weg te krijgen van zijn plekje, dat ze toch bleven aan doen vanwege die dochter, en hij had niet alleen een overhemd verscheurd, maar bovendien een zonnebril vertrapt van z'n eigen echtgenote en een pakje brood in zee gegooid. De officier sprak een vernietigend re quisitoir uit. Hij achtte deze loswerk man totaal niet geschikt voor los werk en vrije snipperdagen, maar ried hem aan een vaste betrekking te zoeken als hij niet vast wou komen te zitten. Z'n handen zaten namelijk te los aan de werkman. Omdat hij het overhemd niet had willen vergoeden, eiste de officier nu veertig gulden boete, waarvan twin tig gulden voorwaardelijk, of vier da gen. Toen de scheurende snipperaar wat beteuterd het laatste woord kreeg, kon hij alleen maar uitbrengen: „Zal ik die mooie toga nou 's effetjes aan flarden scheuren?" De parketwachter loodste hem de zaal uit, terwijl de politierechter het vonnis uitsprak. Met de extra bepaling, dat het overhemd door de veroordeeld moet worden betaald. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst zyn en geven zo mogeiyic advies op elke vraag. YVy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ziekengeld. Een jongeman werd op 1 maart j.l. ontslagen als verkoper om dat hij teveel ziek was. Tijdens zijn werkloosheid werd hij opnieuw ziek. Wat krijgt hij nu als minimum uitge keerd en van wie ontvangt hij de uit kering Volgens de ziektewet zijn ook verze kerd degenen, die een uitkering ontvan gen ingevolge de werkloosheidswet. De ziektewet wordt uitgevoerd door de be drijfsvereniging, waartoe het bedrijf be hoort, waarbij men laatstelijk werkzaam was. Daar kunt u zich dus toe wenden voor nadere inlichtingen, die wij u niet kunnen verstrekken wegens gebrek aan gegevens. Ook kunt u zich zonodig wen den tot de sociale verzekeringsraad, die toezicht houdt op de bedrijfsverenigin gen en waarvan het adres is: Rutger Jan Schimmelpennincklaan 20, Den Haag, tel. 070-322850. Maar vergeet u vooral niet het registratienummer te vermelden. Waterstand en moerasandijvieHoe bepaalt men de waterhoogten, die soms lopen van 400 tot 4000? En hoe zijn de uitgestrekte vlakten moerasandijvie ont staan, die men momenteel goudgeel ziet bloeien in de drooggemalen Flevo-pol- ders? In ons land rekent men Normaal Amsterdams Peil A.P. De stand wordt bij een bepaalde stand van het water opgenomen; daarmee worden alle hoog ten of piepten vergeleken, beneden A.P. A.P.; boven A.P. A.P. In andere landen gaat men van andere standen uit. Zodra de grond vari de polder bij het uitmalen zover drooggelopen is, dat het nog wat moerassig is, komt bij massa's moerasandijvie op. De zaden drijven wel op het water of worden van grote af standen met hun pluiszaden aangevoerd. Met een vliegmachine wordt riet uitge zaaid, dat weer helpt het land spoedi ger droog te krijgen, zodat het binnen korte tijd voor de culturen- geschikt is. Oude grammofoonplaten. Ik heb een heleboel oude grammofoonplaten. Wie kan ik daar een plezier mee doen 't Liefst een of andere liefdadige instel ling. Wij adviseren u de grammofoonplaten die u van de hand wilt doen, te zenden aan de heer G. Janssen, directie-secre taris van het Landelijk Sociaal Chrita- tief Centrum, Luy henstraat 19, Den Bosch, tel. 04100-34134. Hij wil graag dat u van te voren nog even schriftelijk of telefonisch contact met hem opneemt. Ballpointvlek. Hoe kan ik uit de binnenkant van een lakjas ballpointinkt verwijderen? De vlek is doorgedrongen tot de buitenkant en is nu zichtbaar, Ballpointinkt is een van de moeilijkste stoffen om ergens uit te krijgen. U kunt wel de vlek er uit krijgen, maar de lak- laag van uw jas wordt dan vaak ook aangetast. Het middel is dan misschien nog erger dan de kwaal. U kunt het eens proberen met wasbenzine, een on schuldig middel. (Wel brandgevaarlijk!). Verder kunt u het nog eens proberen met alcohol of blanke spiritus. Daarna zonodig behandelen met wolbleekmiddel of citroenzuur. Doe dit alles echter proefsgewijs, dus b.v.. een klein plekje dat haast niet zichtbaar is. Maar het blijft zeer moeilijk. Minimumloon. Is het minimumloon van 140,per week het brutoloon of is daarin de toeslag huurcompensatie en a.o.w./a.w.w. inbegrepen Wij konden de door u gevraagde ge gevens niet vinden in het genoemde nummer van de Staatscocurant, wel echter die over loon in natura. Ze zou den toch alweer verouderd zijn, daar in middels het bedrag in maart j.l. gesteld is op 142,per week. Daarin zijn de huurcompensaties verwerkt, zodat dit echt het bruto-inkomen is, waarvan pre mies; zoals die voor de a.o.w./a.w.w. verzekering worden afgetrokken. Huur grond. Ik ben brugwachter en heb een huis van rijkswaterstaat. Nu hebben collega's en ik een garage bijge bouwd en moeten wij op die oppervlakte 15 gulden in het jaar betalen. Zijn wij dat verplicht? U zult inderdaad de gevraagde 15,- moeten betalen. Instelling. Ik ontvang een uitke ring invalidegeld van de Raad van Ar beid. Nu moet ik echter geheel met werken ophouden omdat mijn toestand is verslechterd. Daar ik de uitkering te laag vind (ik heb nooit enige verhoging gehad) vraag ik mij af of er een instel ling bestaat die mij hierbij belangeloos kan helpen. De wet op de arbeidsongeschiktheid wordt uitgevoerd door de erkende be drijfsverenigingen. Daar u ons niets meedeelt over de aard van het beroep dat u voorheen uitoefende, kunnen wij u daarvan geen adres verschaffen. U kunt daarover bij uw voormalige werk gever informaties inwinnen. Wel kun nen wij u het adres noemen van de in stantie die belast is met het toezicht op de bedrijfsverenigingen, nl. de Sociale Verzekeringsraad te Den Haag, Rutger Jan Schimmelpennincklaan 20, tel. 070- 323850. En ook het Gemeenschappelijk Administratiekantooqr, dat voor een groot aantal bedrijfsverenigingen de ad ministratie voert: Bos en Lommerplant soen 1, Amsterdam, tel. 020-2151551. Subsidie. -Ik ben bouwvakker en wil in mijn vrije tijd een woning bouwen. Kom ik dan nog in aanmerking voor subsidie? Als ik door evt. verhuizing mijn woning zal moeten verkopen, krijgt de koper dan de subsidie of is er een verkoopverbod op zulke gesubsidieerde woningen Het onderwerp waarover u vragen stelt, nl. de preihiebouw, heeft zoveel verschillende kanten, dat het ons met de weinige gevens die u ons verstrekt, niet mogelijk is een gedegen antwoord op te stellen. Wel kunnen wy u zeggen, dat u in principe ook recht hebt op een premie, evenals degene die zijn huis door een ander laat bouwen. Bij verhuizing heeft de nieuwe bewoner geen recht op de jaarlijkse uitkering, doch soms wel op de garantie. Soms wordt dan ook de voorwaarde gesteld, dat het huis binnen een periode van vijf jaar niet mag wor den verkocht. Wij adviseren u echter voor nadere inlichtingen over uw geval informaties in te winnen bij het gemeen tebestuur in de plaats, waar u de wo ning denkt te gaan bouwen. Vakantiegeld. Ik ben werkzaam in een verpleeginrichting als hulp m de keuken voor twee avonden per week. Heb ik ook recht op vakantievergoeding Daar er geen algemeen geldende c.a.o. is voor verpleeginrichtingen, kun nen wij geen antwoord op uw vraag geven, of u recht hebt op een vakantie toeslag. Dit zal moeten blijken uit de tekst van het persoonlijk arbeidscontract dat u hebt aangegaan. Sinds maart '69 geldt voor iedere werknemer in het al gemeen dat men recht heeft op een va kantietoeslag van 6% van het jaarloon. Mocht uw werkgever daartoe niet be- jeid zijn, dan kunt u zich wenden tot de bedrijfsvereniging voor de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belan gen, Bos en Lommerplantsoen, Amster dam, tel. 020-215151. Tot U, o Heer, hef ik mijn ziel °P- Psalm 25 1. In Psalm 25 wordt ons als voor ogen getekend het moeizame leven met z'n strijd en z'n zorg en z'n angst, met z'n zonde en schuld. Maar ook de levens rijkdom van Gods kinderen schittert hier. Deze weelde, dat ze heel dat moei zame leven naar de Here toedragen, dat ze alles, wat zich in hen beweegt, voor de trouwe en genadige Vader uitspre ken: Tot U, o Here, hef ik mijn ziel op. Wij komen telkens in allerlei moeite. De noden van het leven willen er ons dan onder krygen. Daarachter werkt de boze vijand, die ons met zich mee wil voeren. Wij staan vaak zo machteloos tegenover zijn machtig bedoelen. Alle moed zakt dan vaak ineen, de kracht raakt op. Wat kunnen wij dan nog? Er is dan nog slechts één ding te doen: Tot U, o Here, hef ik mijn moedeloze ziel op, bij U klaag ik het alles uit, voor U leg ik neer alles wat my in 't nauw drijft en kwelt. Maak my niet be-, schaamd, o Heer! Het leven is vaak zo raadselachtig. Wij begrijpen dan niets meer van God en Zijn weg met ons. 'tls alles zo te gendraads. Het verbijstert ons alles zo. Wat wil de Here toch met ons? Waar om geeft Hij de Boze nog zoveel macht Wat moet ik met al dat donkere en doorzichtloze Tot U, o Here, hef ik mijn gepijnigde ziel op, tot U draag ik ook die vertwijfeling, dat niet meer zien van Uw weg, Heer, ai maak mij Uwe wegen door Uw woord en Geest bekend, leer mij hóe die zijn gelegen en waarheen G'Uw treden wendt. Maar dan, de diepste nood, d e nood in al onze nood, het is onze zonde. On ze weinige verootmoediging onder de slaande hand Gods. Het onbekeerlijke van dat weerbarstige hart van ons. Dat lakse in onze dienst van God. Die zelf zucht, dat alleen maar aan onszelf den ken en naar onszelf toerekenen. Dat rekenen met zoveel en God vindt er maar geen of maar zo'n kleine plaats in. Wat zullen we mét al die ongerech tigheden van ons doen? Tot U, o Here, hef ik mijn zondige ziel op, al die over tredingen en eigenwilligheden, o Here, gedenk mijner zonden niet, gedenk mij ner naar Uw goedertierenheid. Zulk een opheffen der ziel uit de nood en de strijd en de angst en de schuld tot de Here, het is afstand doen van heel de wereld, het is het geloof. (Uit een Dagboek) YVEMELDIN GE Van 13—19 juli 1969 Maandag 14 juli: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 2.50 3.16 8.27 8.51 Maandag 3.35 3.58 9.08 9.35 Dinsdag 4.14 4.38 9.48 10.15 Woensdag 4.56 5.12 10.29 10.52 Donderdag 5.29 5.46 11.06 11.26 Vrijdag 6.02 6.16 11.37 11.58 Zaterdag 6.34 6.47 12.07 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1