De onbillijkheden hondhaven NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 36STE JAARGANG No. 5 4 JULI 1969 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het voornemen van de regering om de door de geldontwaarding en daar mee gepaard gaande loonstijgingen ont stane onbillijkheden in de loon- en in komstenbelasting te gaan redresseren ontmoet, vooral bij de oppositie, grote tegenkanting. Men zegt daar, dat er zo veel geld nodig is voor o.a. krotoprui- ming, kleinere klassen bij het lager on derwijs, uitbreiding van het hoger on derwijs en zo nog een aantal veel geld vergende wensen, dat het niet verant woord is belastingen te verlagen. De linkerzijde wil de onbillijkheden in deze sector van de belastingheffing dus handhaven; onbillijkheden die het hardst gevoeld worden in de lagere inkomens tussen 12 en 20 duizend gulden per jaar, waar de procentuele loonstijgingen vol gens de c.a.o. vaak geheel teniet worden gedaan door de hogere belasting die men dan moet gaan betalen en waar dus van een welvaartsvermeerdering geen spra ke is. Integendeel. Juist bij deze inkomens wordt de prijs verhoging van de noodzakelijke levens- kosten sterk gevoeld wegens het maar matig beschikbare budget. Enige luxe is er bij deze inkomens nog maar wei nig bij en die mogelijkheid wordt zelfs jaarlijks minder door de steeds stijgen de prijzen. Het is een loonklasse die nu al jaren lang het sterkst getroffen wordt door de progressie van de loon- en inkom stenbelasting, waardoor van de loons verhogingen maar bitter weinig en in sommige gevallen zelfs niets overblijft. Bij iedere verbetering via de c.a.o. wordt de positie van deze mensen, in vergelijking met de laagste en de ho gere inkomens, onvoordeliger. Een on billijkheid die de oppositie echter maar wil handhaven, want het staat veel so cialer om vlugger de krotten op te rui men, meer goedkope doch duur gesubsi dieerde woningen te bouwen en de kinde ren in kleinere klassen het abc te leren. Maar het enigszins opheffen van de on billijkheid brengt een mindere opbrengst van de inkomstenbelasting. Bij goed doorvoeren ervan zou het 900 miljoen minder opbrengst geven. Enkele bestedingsbelastingen dan verhogen wil de oppositie echter ook niet, want belastingverhoging maakt een nóg onsympathieker indruk op het kiezersvolk dan het handhaven van een onbillijke progressie in de direkte be lastingen. Wegens ons lidmaatschap van de E. E.G. dienen we ons van lieverlede steeds meer aan te sluiten bij het daarin af gesproken belastingstelsel van voorna melijk bestedingsbelastingen, hetgeen dus ook inhoudt een verminderen van de loon- en inkomstenbelasting. Maar dat punt van de E.E.G.-samenwerking past politiek momenteel helemaal niet in de plannen van de oppositie hier te lande. Daar wil men zich tegen alle afspraken in maar liever wat van distanciëren. Ook al heeft diezelfde op positie mede geijverd voor het totstand- brengen van de E.E.G. en zou zij die niet graag meer willen missen. Men ijvert maar voor meer staats uitgaven op allerlei gebied, al weet men dat daardoor de inflatie wordt bevor derd en de welvaartspositie van de z.g. lagere inkomens steeds schever komt te liggen. Maar de wensen die men ver wezenlijkt wil zien kunnen politiek zo goed aanslaan. En dat schijnt belangrij ker dan een stimulans geven tot een stoppen van de inflatiespiraal en het wegnemen van een door de lagere in komens het sterkst gevoelde onbillijk heid. Je kunt nu eenmaal niet verder sprin gen dan een polsstok lang is. Het par lement zou de uitgaven moeten aanpas sen aan de inkomsten, dus nieuwe voor zieningen, die meer geld vergen, moé ten uitstellen of over een langere tijds duur uitstrijken. Doch als men in de oppositie is, dan is het veel attraktie- ver om te vragen om méér voorzienin gen, méér verbeteringen en dat dan maar ten koste te laten gaan van uit gaven die bij het volk toch niet zo in de aandacht of de sympathie liggen, al zijn die minstens even noodzakelijk. En internationale verplichtingen leven he lemaal niet zo bij het volk, daar meent men dus op bepaalde tijdstippen gemak kelijk aan voorbij te kunnen gaan, om dat behalve de lagere inkomstentrek kers, ook de daar bovenuit komenden er enig voordeel van zouden hebben. Dat nooit. Dan maar de onbillijkheid handhaven. Dat staat politiek beter. Meent men. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) DE KOEKOEKSPOEDEL „Och edelachtbare, hij is wat driftig aangelegd", zei de getuige terwijl hij op de verdachte wees, „maar verder is het een beste kerel. Iedere gek heeft zijn gebrek. Zo kan ik nou weer geen hond dood maken. Iedereen heeft wel wat". Deze getuige, die geen hond kan dood maken, had nochtans van zijn harde echtgenote opdracht gekregen dat te doen. Hun dwergpoedel had kleine dwergjes gekregen. Vier jonge poedels had hij bij vrienden en bekenden kunnen onderbrengen. Ééntje was blijven lopen. Hoe moest hij die kwijt? „Doodmaken", zei de echtgenote hardvochtig. Dagenlang had de getuige daar te gen op gezien, vruchteloze pogingen doende om het onaangename karwei uit te besteden. Toen kwam deze verdachte op bezoek. Hij had zijn zoontje bij zich. „Zou jij dat leuke poedeltje wel wil len hebben, m'n jongske?" vroeg de ge tuige vleiend. Het jongske wilde wel, maar zijn vader wilde niet. Het jongske begon te huilen. „Stil maar", zei de getuige, „ik maak dat wel in orde". De jongen werd stil. De vader steeg in zijn auto en reed naar huis. Maar onderweg werd zijn achterdocht gewekt door wat armzalig gepiep uit de koffer bak. Argwanend stopte hij en keek. Uit de kofferruimte sprong opgewekt de jonge dwergpoedel te voorschijn, die ter dood was veroordeeld. Zoonlief nam jui chend het beestje in de armen en rende ermee huiswaarts. De verdachte echter riep lelijke woor den, keerde zijn wagen en ramde woe dend het tuinhek van de getuige. Op dat moment kwam de ijverige wacht meester langs fietsen. Hij informeerde belangstellend naar de redenen van dit onheuse optreden. „De lammeling!" riep de verdachte. „Ik moest zijn huis er bij in puin rijden!" De wachtmeester schreef alles zorgvuldig op en maakte een pro- ces-verbaal op wegens vernieling. On derwijl stonden de verdachte en de ge tuige bij het kapotte hek ruzie te ma ken, waarbij de verdachte riep dat de getuige een koekoeksei van een hond in zijn auto had gelegd. Gedurende deze twist kwam de hard vochtige echtgenote van de getuige naar buiten. Zij zag de ruziënde man nen, haalde hamer, spijkers en nijptang te voorschijn en zette het tweetal aan het werk om gezamenlijk het tuinhek te repareren. Gehoorzaam en nog wat nagrommend deden ze dat. Daarop dron ken zij een kop koffie in de keuken, en toen de verdachte uiteindelijk thuis kwam, bleek de jonge hond door zijn kinderen al als huisgenoot te zijn aan vaard. De bon was echter geschreven. Daar bleek geen ontkomen meer aan. Zo kwam de verdachte met de getuige broederlijk de rechtszaal binnen en zij voelden zich beiden even schuldig. „U begrijpt, dat u zoiets niet mag doen!" toornde de rechter. „Nou ja", deed de verdachte vergoei- lijkend, „het heeft me ook een beste cent gekost vanwege die deuk in mijn spatbord. Ik was nu eenmaal wat drif tig. Maar ik heb er wel iets van ge leerd. Een mens is nooit te oud om wat te leren". „Dan is een tientje lesgeld niet te veel", vond de officier van justitie. „Hoe gaat het nu met die hond?" vroeg de rechter. „Best", zei de verdachte, ,,'t is een lief beestje. We zijn er allemaal gek mee. Maar denk er om, meneer de rech ter, als hij ooit jongen krijgt, zet ik ze allemaal bij hém voor de deur". „Ik hoop dat we jullie tegen die tijd dan niet hier terugzien", wenste de po litierechter. En hij liet het bij het tientje van de officier. (Nadruk verboden) d' ARGENTY NIEUW IS EEN WOORD, DAT MEN ALTIJD GRAAG HOORT! We zitten weer midden in de tijd, dat vele natuurprodukten nieuw zijn. Er zijn verse aardbeien, tomaten, spinazie, wor telen, nieuwe aardappelen, enz. Waarom zijn al deze produkten als ze nieuw zijn zoveel lekkerder dan de goed speelt hier de smaak niet de voornaam- geconserveerde oogst Waarschijnlijk ste rol. Al deze nieuwe verse natuurprodukten zijn niet alleen frisser en lekkerder, ze zijn vooral gezonder. Deze verse produk ten zitten n.l. boordevol met vitaminen KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur en opbouwstoffen, waar ons lichaam na een lange sombere Hollandse winter juist zo'n behoefte aan heeft. Daarom zijn wij bereid voor deze ver se natuurprodukten ons wat extra moei te te getroosten om ze te bemachtigen en ook om er iets meer voor te betalen. Daarom ook geven ze iets feestelijks op tafel. Zoals alles waar we reikhalzend naar hebben uitgekeken. Bovendien kon digen ze een nieuw seizoen aan. Zijn nu deze nieuwe produkten alle maal zo gezond? Van een aardbei en een tomaat nemen wij dit voetstoots aan. Maar nu de aard- aardappel. Wist u dat een nieuwe aardappel evenveel vitamine C bevat als een to maat, dat hij ons daarnaast nog van vi tamine BI, B2 en antibellegra-vitamine voorziet, en voorts van de nodige mine ralen en spore-elementen en zelfs van een aantal eiwitten? Neen, het is geen wonder dat heel Nederland in juni reikhalzend zit uit te kijken naar de nieuwe aardappeloogst, vooral als de oude oogst wat rimpelig en blauw begint te worden. Jammer dat in het verleden het kwe ken van aardappelrassen met hoge op brengsten, grote weerstand tegen ziek ten, wel eens ten koste is gegaan van de voor de consument zo belangrijke smaak. Binnenkort komen na de eerste nieu we aardappelen, twee aardappelrassen op de markt, n.l. Doré en Lekkerlander, met een prima vorm en een kostelijke smaak. Voor de huisvrouw is het ver standig om eens naar deze rassen te vragen. In een volgend artikel komen wij hier op nader terug. ROLL-ON, ROLL OFF IN DE LUCHTVAART In de Verenigde Staten heeft een luchtvaartmaatschappij toestemming gevraagd van de desbetreffende autori teiten om vijf Lockheed 500-vliegtuigen, die het in bestelling heeft, in te richten voor het vervoer van passagiers met hun auto's. Per toestel zouden 46 auto's van nor male afmetingen kunnen worden ver voerd in de buik van de toestellen. De passagiers zouden een plaats vinden op een bovendek. Aldus kan de gehele fa milie met auto en al vrijwel alle delen van Amerika met elkaar verbinden. De toestellen zouden namelijk twaalf centra verbinden. De eerste Lockheed 500-toestellen zul len in 1973 in de lucht komen - (DIA") ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Gaskachels. Is het beter voor gas kachels om ze gedurende de zomer maanden op spaar te laten branden of is dit niet nodig? Tenzij de omstandigheden zeer ongun stig zijn is het beslist niet nodig een gaskachel het gehele jaar door op de spaarbrander te .laten staan. Bij warme dagen kimt u de kachel gerust hele maal uitdoen. Prepareren. Is er een tijdschrift of boek te koop waarin staat hoe je vogels op kunt zetten? Het prepareren van dieren vergt een vrij grote vaardigheid en kennis van zaken en is niet zo maar uit een tijd schrift te leren. Een goede handleiding kunt u via uw boekhandelaar bestellen bij de firma W. J. Thieme Cie te Zut- phen, maar u kunt beter eens een be zoek brengen aan een zoölogisch ate lier. Perzisch kleedje. Ik heb op een veiling een Perzisch bidkleedje gekocht, maar kan dit onmogelijk op tafel leg gen vanwege de sterke lucht die er aan hangt. Ik heb het zelfs een paar dagen buiten gehangen maar het helpt geen zier. Kunt u mij iets aanraden? De sterke lucht, afkomstig van het gekochte Perizsche kleedje is niet nor maal. Zonder nadere omschrijving van de geur kunnen wij echter niet aange ven wat de oorzaak hiervan wel zou kunnen zijn. Wij raden u echter aan om indien het weefsel niet al te teer is of in al te slechte toestand verkeert het eens te laten stomen bij een goed be drijf. Is het een kostbaar exemplaar, dan raden wij u aan uw probleem eens voor te leggen aan de conservator van een museum. Boudewijn en Fabiola. Wanneer zijn koning Boudewijn en koningin Fa biola jarig? Koningin Fabiola van België is gebo ren op 11 juni 1928 en koning Boude wijn op 7 september 1930. U kunt hen schrijven op de volgende wijze: Hunne (Hare, Zijne) Koninklijke Hoogheden (Hoogheid) de koning en koningin van België, Avenue du Pare, Laeken, België. Druk en temperatuur. Bij een druk van 110.000 atm. vormt zich diamant bij een temperatuur van 2730 bij 100 koolstof. Hoe meet men die tempera tuur en die druk? Bij de vervaardiging van synthetische diamant wordt gebruik gemaakt van electro-thermische thermometers en pie- zo-elektrische meetdozen. De tempera- tuursmeting berust op de meting van de elektrische weerstand van een moeilijk smeltbaar metaal, b.v. platina. Bij me ting van een hoge druk wordt gebruik gemaakt van het geleidingsvermogen van kwik, daar dit afhankelijk is van de druk. Erfscheiding. Hoe ver moet een boom of struik van een afscheiding staan en hoe hoog mag zo'n boom of struik worden? Volgens de wet moeten bomen min stens op een afstand van 2 meter van de erfscheiding worden gepoot, hoog- opgaande heggen of struiken op min stens 50 cm. Het kan wel zijn dat plaat selijke gebruiken en reglementen dit anders regelen, maar dat kunt u te we ten komen op het gemeentehuis. De eigenaar van het erf kan zijn buurman desnoods door een proces dwingen zich aan deze bepaling te houden. Edelsteen. Kunt u me zeggen wat toermalijn is? Toermalijn is een zogenaamd meng- kristal, d.w.z. dat het bestaat uit ver schillende stoffen, die onder invloed van gassen uit gesteenten zijn losgemaakt en tezamen het toermalijn vormen. Er zijn verschillende kleuren bekend die worden veroorzaakt door het overheer sen van een bepaalde stof. Kleurloze of zwak gekleurde door een weinig ijzer, rode door mangaan, groen door weinig ijzer, zwart door veel ijzer, rose door lithium. Toermalijn heeft een hardheids graad van 77,5 en is voorzover wij weten geschikt voor het maken van rin gen en sieraden. Het is natuurlijk mo gelijk, dat uw steen van een slechte kwaliteit is, of gemengd is met andere gesteenten zodat ze bros is en weinig geschikt voor verwerking. Het beste doet u deze steen ter beoordeling voor te leggen aan een juwelier, die voor u kan uitmaken wat de waarde is en of er iets van te maken valt. Uiteindelijk kan alleen een vakman hier een oordeel over vellen en per brief kunnen wij dit niet goed behandelen. Hemelse modder. Heeft u een goed recept om hemelse modder te maken? Voor hemelse modder hebt u 100 gram pure chocola (4 repen), 1 lepel water, 30 gram boter of margarine, 20 gram suiker èn 2 eieren nodig. Breek de cho colade in een steelpannetje en plaats dit in een pan met kokend water. Laat de chocolade zo met een lepel water smel ten. Roer de boter met suiker tot room. Voeg één voor één de eierdooiers toe. Klop de eiwitten, onder toevoeging van een mespuntje zout, zeer stijf op. Roer de weke chocolade door het botermeng- sel en leg dit mengsel op de stijve ei witten. Schep dit samen luchtig door elkaar. Dien dit toetje op in glazen bakjes of in platte coupes, eventueel gegarneerd met een toefje slagroom. Kandelaar. Ik ben in het bezit van een koperen kandelaar waarvan ik graag de herkomst zou willen weten. Kunt u ons helpen? Het spijt ons te moeten zeggen, dat wij geen expertise kunnen doen voor antieke voorwerpen. Hierbij is niet al leen de vorm, doch ook de toestand van het materiaal en het materiaal zelf van belang om te kunnen uitmaken of iets antiek is of niet en waar het vandaan komt. Het beste kunt u met deze kan delaar naar een antiquair, kunsthandel of museum gaan, waar men hem dan kan bestuderen. Bovendien is het beslist noodzakelijk dat de vakman het voor werp zelf ziet. Van een tekening is zo iets onmogelijk te beoordelen. Heft uw hoofden op, gij poor ten! en verheft u, gij eeuwige deuren! opdat de Koning der ere inga. Wie is die Koning der ere? De Here, sterk en gewel dig; de Here, geweldig in de strijd. Psalm 24 7 en 8. Als de ark des Heren, waarop God woonde tussen de Cherubs, de Sion zal worden binnengedragen, worden de oer oude poorten van de Jebusburcht opge roepen zich te openen en hun boven dorpels te verhogen, daar deze veel te laag zijn voor de majesteitelijke Koning der ere. Maar niet alleen deze éne keer, bij de optocht van de ark naar Sion, tel kens wéér was er in de geschiedenis van Gods heilsopenbaring de oproep: De Ko ning der ere komt, geeft Hem plaats! Zo was het bij Christus' komst naar deze aarde; zo was het bij Christus' he melvaart als Hij intrekt in het hemelse Sion; zo was het toen Christus door Zijn Geest beslag wilde leggen op de duizenden in Jeruzalem. Telkens weer was het: Plaats, plaats voor de Koning, verheft u, gij aloude deuren, opdat de Heer der heerlijkheid inga! Nog steeds weerklinkt die oproep. Ook tot ons. In deze zin: Doet de deu ren open, gij dichte zondaarsharten! en verheft u, gij engbekrompen levens, die door uw eigenzin en geldzin, door uw hoogmoed en kleingelovigheid veel te nauw en te laag zijt om Hem, de grote Koning, binnen te laten gaan. Bekeert u, doet weg wat Hem de toegang ver spert! Dan zal Koning Jezus, de Sterke en Geweldige in de strijd tegen alle boze machten, als uw Zaligmaker uw leven binnentrekken en er Zijn woon plaats nemen tot in eeuwigheid. En nu is dit het wondere, dat ver- slagene en benauwde harten, nederigen van geest voor Hem de meest-verheven poorten hebben; dat levens, die zonden belijden, wijd openstaan, zodat Hij daar als in het huis van Zacheüs wil binnen komen. En ook dit is het wondere, dat, wan neer gij die glorierijke Koning, de Heer der hemlse heirscharen, toegang bij ons vraagt, Hij komt als een bedelaar en zegt: Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop, doe Mij open. Als we dan openGix en Hij komt binnen de Koning der heerlijkheid hebben we binnengelaten, Hem, Die met Zijn geweldige kracht voor ons tegen alle boze vijanden strijdt en voor ons 't alles overwinnen zal. (Uit een Dagboek) WE MELD IN GE Van 6—12 juli 1969 Zondag 6 juli: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m Zondag 8.37 8.53 1.44 2.08 Maandag 9.24 9.42 2.41 3.05 Dinsdag 10.20 10.41 3.42 4.12 Woensdag 11.26 11.49 4.51 5.23 Donderdag 12.34 6.00 6.27 Vrijdag 0.58 1.36 6.57 7.21 Zaterdag 1.59 2.30 7.44 8.08 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1