bestraald voedsel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT miJIHiRRDT'S OVERDENKING i WATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 4 27 JUNI 1969 Een griezelige geschiedenis blijkt soms verre van onschuldig te zijn Bruint mèt en zonder zon zonnebrand HOOFDPIJN POEDERS de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Bestraalt men voedsel met gamma- of andere stralen, dan wordt het gro tendeels gesteriliseerd. Bovendien treden zulke veranderingen op, dat mikro-or- ganismen vrijwel geen kans meer krij gen het voedsel aan te tasten, ook niet bij kamertemperaturen. Dat lijkt zeer aantrekkelijk. Men bestraalt vlees, ver pakt het daarna en dan kan men het enkele jaren bewaren alsof het een boek was. Dit geeft grote besparingen omdat de „koelketen" van fabriek tot consument vervalt. Produkten die anders aan be derf onderhevig waren, worden stapel- produkten. Men kan zonder veel moeite voorraden vormen en dat zal de markt stabiliseren. Dat dit niet alleen voor de handel, maar óók voor de producent, dus de boer en de tuinder, van belang is ligt voor de hand. Geen zekerheid. Het bestralen van voedsel ter verduur zaming is het eerst tot ontwikkeling ge komen in Amerika, het land dat de eer ste atoombom uitvond en toepaste. Er bestaan bibliotheken vol over de werk wijze bij de tientallen produkten die men verduurzamen kan. Een nauwkeurige analyse van de werkelijke veranderingen die optreden bij voedsel dat bestraald wordt ontbreekt echter. In Nederland hebben wij het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw te Wageningen als instel ling waar men bestralingen uitvoert. Eén van de instellingen die daarvan ge bruik maakt, is het C.I.V.O., het Cen traal Instituut voor Voedingsonderzoek. Dit neemt ook proeven. Zo zal men wel dra beginnen aan een tweejarig onder zoek van bestraalde slachtkuikens. De proefdieren zijn 520 ratten en 32 hon den. Keuringsdienst. In de U.S.A. kent men de F.D.A., de Food and Drug Administration, een zeer omvangrijke rijksdienst. Hij controleert de kwaliteit van voedsel voor mens en dier en geeft voorschriften inzake de kwaliteit, de samenstelling, enz. Dus een soort Keuringsdienst voor Waren in het groot. Wil men in de U.S.A. bestraald voed sel op de markt brengen, dan moet men eerst strikt wetenschappelijk onderzoek uitvoeren en daarvan nauwkeurig rap port uitbrengen aan de F.D.A. Het F. D.A. kan zelf óók onderzoek verrichten, maar het spreekt wel vanzelf dat men niet alles in 100-voud kan herhalen wat het bedrijfsleven uitdoktert. Voor wie oplet ligt hier al een man co, maar daar willen wij overheen stap pen. Maar dat zelfs de machtige F.D.A., de grootste onderzoekingsorganisatie ter wereld op voedselgebied, nog niet in staat is om sluitend onderzoek te ver richten of te controleren moet toch wel tot nadenken stemmen. Geen bacon. In 1963 gaf de F.D.A. toestemming voor het op de markt brengen van be straald bacon in blik. In 1968 (dus nadat het publiek daar vijf jaar lang op ge- tracteerd werd!) is die ingetrokken. Van bacon naar ham is maar een klein stapje, dunkt ons. Welnu, het la boratorium van het Amerikaanse leger trok eigener beweging in juli 1968 een aanvrage in om bestraalde ham vrij te geven. Het F.D.A. had n.l. ontdekt, dat het bestraalde produkt een zeer signi ficante uitwerking had op (en wij vol gen het verslag, dat merkt u aan onze woordkeus) de voortplantingsfunkties van de proefdieren, mede vanwege de produktie van antimetabolieten (zeg maar vergiften), vanwege de mogelijk heid van een toenemende kans op oog- lensvertroebeling, op tumorvorming, gro tere mortaliteit, minder groei en op het aantal rode bloedcellen en hemoglobine. Eet smakelijk! Om te begrijpen hoe zoiets kan moet men de werkwijze van het F.D.A. ken nen. In 't kort zullen wij er wat over zeggen. Proefdieren. Overzien wij de proeven van het F.D. A., dan valt op dat hierbij allerlei proef dieren zijn, al naar de aard van het te proberen voedsel. Men let daarbij op van alles en nog wat: groei, voortplanting, orgaanveranderingen enz. Uit dit onder zoek (in veelvoud herhaald en lang ge noeg doorgezet) leidt men conclusies af. Uiteindelijk beslist het F.D.A. of het be straalde voedsel voor menselijk gebruik op de markt gebracht mag worden. Proeven met mensen zijn moeilijk te nemen. Men moet dus afgaan op de ge dragingen van dieren. Dat is alweer een manco en dat blijkt ook wel uit ver gunningen die na lange tijd van gebruik toch weer ingetrokken worden. Of nu de F.D.A. dit onderzoek uitvoert of de gro tere maatschappijen (veelal doen ze het beide) is niet zo belangrijk. Kernpunt van alles is dat vrijwel nimmer een slui tende analyse gemaakt kan worden van de werkelijke veranderingen die 'zich in bestraald voedsel voltrekken. De chemi cus die dit leest, zal meewarig glimla chen. Elke voedselsoort, behalve dan suikers en zouten, maar die bederven niet zo snel, is chemisch gezien ontzag lijk ingewikkeld. Het is echter geen verwijt aan hun adres, alleen een constatering. Deze lijkt ons in het belang van de hele zaak. Dit kernpunt is altijd verzwegen. Geen vlees! Het gevolg is nu, dat wij in een rap port van de Business and Defence Ser vices Administration van het Ameri kaanse ministerie van handel lezen, dat de bestraling van b.v. rundvlees slechts langzaam tot ontwikkeling zal komen, tenzij nieuwe technieken gevonden wor den. Wij voegen er aan toe, dat dit dan meteen geldt voor alle vleessoorten. Het rapport zegt verder, dat het nog wel 20 jaar zal duren eer bestraling van vlees (inclusief gevogelte) een vaste plaats zal hebben verworven onder de metho den ter verduurzaming. En dit omdat zoveel onzekerheden moeten worden weggenomen. Het zou goed zijn als men in Neder land, en dus ook in Wageningen, de be tekenis van dit alles eens overdacht. Dat men proeven neemt is goed. Maar wil men geen onherstelbare schade toe brengen aan het verbruik van de pro dukten van onze dierlijke veredeling dan zal men steevast moeten eisen: geen toe stemming voor in de handel brengen éér wij precies weten wat er met het voed sel gebeurt. Zolang wij het niet weten zij men met publikaties uiterst voorzichtig. Juist door de bestrijdingsmiddelen en de hetze daartegen is het publiek uiterst waak zaam en gevoelig geworden. Experimen ten kunnen goed zijn, nooit echter als de mens het proefdier wordt. beschermt tegen DE DAKENHOUWER De slager die met één hand het dak van een nieuwe auto ruïneerde, stond nu een beetje bedremmeld naar z'n na gels te turen voor de groene tafel. De officier van justitie sprak van grove machtswellust en schandelijke beledin gen. ,,Die beledigingen kwamen van de an dere kant, uwe edelware", weersprak de beklaagde. „De andere kant waarvan?" vroeg de politierechter. „Van de tegenpartij, uwe edelware". „O, van de andere kant van het dak dus. Nou, dat kan ik me voorstellen als je een auto in elkaar hengst. Dan zal er wel geprotesteerd worden. U doet aan karate zeker?" „Neenee, uw edelware, maar ik ben gewend het vlees te houwe!" „U moest gewend zijn uw handen thuis te houwe!" „Dat doe ik anders ook, uw edelwa re". „Schei nou eens uit met die edele wa ren, wij zijn geen vleeswaren. Wat had die auto u misdaan?" „Die auto stond dwars voor me uit rit, ede... Ie meneer". „Zozo, dat is dan meteen maar reden om naar buiten te stappen en zo'n auto van tienduizend gulden aan splinters te slaan". „Nééneenee, edele meneer, ik vroeg de bestuurder die wagen daar weg te zetten. Maar die ging aan het beledi gen. Móórdenaar, zei die, omdat ik nog bloed op me voorschoot had. En hij ver tikte het om die wagen een eindje ver der te zetten. Maar ik moest netjes blijven, 't Had een klant kunnen wezen". „Zozo, dus van uw klanten slaat u al leen maar de auto in elkaar; belédigen wilt u ze helemaal niet..." „Meneer de edele, ik heb nog nooit een klant beledigd en nog nooit een autodak beschadigd!" De parketwacht fluisterde hem iets in dat leek op edlachtbare, maar de sla ger luisterde maar half. MODERN EN SIERLIJK H/LLEGEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur „In het dossier staat, dat u de woor den „stinkende proleet" en „onderwe reldfiguur" gebruikt hebt". „Da's niet waar, edele gehaktware, die proleet liegt dat 't gedrukt staat, ik heb nog nooit van me leven een proleet ook werkelijk proleet genoemd. Ik moet aan me klandizie denken. Ze kennen morgen terugkomen om een kilo osse- haas te halen". De griffier kon tijdelijk niet meer schrijven en de politierechter verborg enige tijd zijn gezicht achter zijn papie ren. Geschrokken zei de parketwacht nu hardop: „U moet zeggen edelachtbare Maar de slager oreerde verder over lie gende proleten die van „d'rlui eigen vet" krijgen en ongestraft eerzame midden standers mogen belemmeren in de uit oefening van hun eerzame ambacht. De getuigen kwamen bevestigen, dat de man in de auto ook niet op z'n mond je was gevallen. Hij zou wel degelijk iets van moordenaar en bloedzuiger heb ben gezegd. „Maar daar staat helemaal niets over in het verbaal", constateerde de rechter verbaasd. „Ik ga geen klanten aanklagen", mompelde de verdachte vredig, „enne dat van die onderwereld zei ik allenig, omdat hij zo liederlijk schold. Toen zei ik: dat ken je allenig van onderwereld figuren verwachten. Maar toen bedoel de ik hèm toch niet". Maar de getuigen hadden begrepen, dat hij juist wel de autobestuurder op het oog had. En omdat hij die achter het glas niet op het oog kon treffen, had hij in z'n boosheid op het dak geslagen. Dat dak scheurde en de reparatie kostte enkele honderden guldens. De officier stond op en achtte het ten laste gelegde feit bewezen. Omdat de rekening van het dak inmiddels al be taald was, wilde hij volstaan met een eis van vijftig gulden boete onvoor waardelijk en nog eens vijftig gulden voorwaardelijk. „Dus honderd gulden", dacht de hou wende slager. „Nee, vijftig gulden nu en vijftig gul den als u het nóg eens doet", legde de politierechter uit. „Plus wat er dèn nog weer bijkomt". „Nee, zo reken ik nooit in me win kel, da's me te ingewikkeld", zei de vlees- en dakenhouwer. „Dan komen je klanten nooit terug". (Nadruk verboden) d' ARGENTY NIEMAND KEEK NAAR DE GEZICHTEN... De politie in Wisconsin (Verenigde Staten) zoekt twee meisjes, die in een voorstelling van Peter Pan voor de stu denten van de Staatsuniversiteit zijn op getreden in dezelfde kleding, of wil men ontkleding, waarin ze geboren zijn. Zich poedelnaakt vertonen is namelijk in de ze staat verboden en strafbaar met maximaal vijf jaar gevangenisstraf. Het arrestatiebevel voor de beide meisjes studenten ligt dan ook klaar. De moei lijkheid voor het Openbaar Ministerie is echter, dat terwijl iedereen het er over eens is dat de meisjes poedelnaakt op het toneel verschenen, niemand zich iets van hun gelaatstrekken herinnert (DIA) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z\jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Almentatie. Mijn echtgenote is weg gelopen en nam mijn 6 minderjarige kin deren mee. Inmiddels is scheiding van tafel en bed uitgesproken en ben ik ver oordeeld tot een alimentatie voor de kinderen van 90,per week. Mijn in komen is echter 147,Hoe kan ik nu bereiken dat ik kan volstaan met 45,- per week? De rechter die de scheiding van tafel en bed uitsrpak heeft de grootte van de alimentatie bepaald naar de omstan digheden en uw inkomen. Meent u dat dit bedrag voor uw draagkracht te hoog is, wendt u zich dan tot uw advokaat om vermindering van de alimentatie aan te vragen. Pensioen. Heb ik nog recht op pensioen? Mijn man trok 1915 fr. van Holland maar in september 1967 is hij overleden. Ik heb nog een minderjarig kind van 9 jaar. Geboren 21 februari 1960. Uw gegevens zijn te weinig om u te kunnen inlichten. Van welke instantie ontving uw man dit pensioen? Bent u getrouwd voor of na zijn pensionering? Wat was zijn uitkeringsnummer? Kort om als u ons alle noodzakelijke gegevens verstrekt, kunnen wij een en ander voor u navragen maar u kunt spoedshalve zich ook rechtstreeks tot de uitkerende instantie wenden. Militaire salarissen. Hoeveel is het salaris van een luitenant-kolonel en van een kolonel? Per 1 januari 1969 bedroeg het aan vangssalaris van een luitenant-kolonel 2021,per maand en het maximum salaris 3145,Deze bedragen zijn voor een kolonel respectievlijk 2662, en 3788,Per 1 juli 1969 worden deze bedragen met 2 verhoogd. Beestjes. Hierbij stuur ik u eni ge beestjes die ik regelmatig in de keu ken vind. Wat zijn het en zijn ze scha delijk Tot onze spijt kunnen wij u geen ant woord geven op uw vraag over beestjes daar het lucifersdoosje totaal kapot was in het omwikkelde papier. De inhoud was verdwenen en ook in de enveloppe was niets te vinden. Stuurt u ons s.v.p. andere beestjes, verpakt in een plastic doosje of kokertje, maar niet tussen plastic vellen, daar ze dan verrot zijn voordat wij ze krijgen. (Laten ook an dere hiervoor in aanmerking komende lezers en lezeressen het bovenstaande goed ter harte nemen: het gebeurt he laas maar al te vaak dat wij boven staand antwoord moeten geven; voor beide partijen betekent dit extra werk en kosten, niemand is er dus mee ge baat.) Beethoven-festival. Daar ik een liefhebber ben van Beethovens muziek vraag ik u of er ook een Beethoven- festival wordt gehouden ter nagedachte nis aan deze beroemde componist. Zijn geboortedag was 16-12-1770. Heeft u hier inlichtingen over? Volgend jaar van 17 juli tot en met 19 augustus zal het Wereldmuziekcon cours in Kerkrade worden gehouden. Dit muziekconcours zal in het teken staan van de 200ste geboortedag van Beethoven. Er zullen minstens 150 mu ziekkorpsen en orkesten uit binnen- en buitenland aan deelnemen, o.a. de Ant werpse Philharmonie, het Radio Filhar monisch Orkest uit Hilversum, de Ban- da Primitiva uit Spanje, de Hongaarse Philharmonie uit Boedapest en het or kest van de Garde Republicaine uit Pa rijs. Verder zullen de V.S., Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Zweden en Tsje- cho-Slowakije fanfarekorpsen en har monie-orkesten afvaardigen. De VW in Kerkrade zal u in de loop der tijd wel van nadere informatie kunnen voorzien. Ziekteverzekering. Onze zoon komt na enige jaren in het buitenland gewerkt te hebben volgende maand naar Neder land. Hij werkte bij een Nederlandse maatschappij, maar heeft zijn baantje opgezegd. Kan hij zich hier nu tegen ziekte verzekeren? Particulier is na tuurlijk veel te duur, daar hij bepaald geen kapitaal heeft om dat te betalen. Volgens de ziekenfondswet zijn slechts verplicht verzekerd de werknemers die in loondienst zijn met een maximum in komensgrens van 13.800, -. Uw zoon zal zich dus bij een ziekenfonds alleen vr(jwillig kunnen verzekeren tegen een premie van 40,per maand, met een wachttijd van twee maanden. Roltrap. In een groot warenhuis brak ik mgn naaldhak toen ik met de roltrap naar boven ging. De hak bleef namelijk tussen de spleten van de rol trap zitten en boven aangekomen kwam hij tussen de spleet waardoor de trap weer draait. Na een heftige ruk kregen we hem los maar mijn hak was hele maal geschaafd en gebroken. Mijn man en ik kregen ruzie over het feit of ik de directie van het warenhuis hiervoor verantwoordelijk kon stellen en om een vergoeding van schade kon eisen. Vol gens mijn man moet dit niet kunnen maar volgens mij wel. Wat zegt u er van? Dat uw hak brak doordat uw schoen in de roltrap bleef hangen is uw eigen schuld, daar kunt u de directie van het warenhuis niet voor verantwoordelijk stellen. Bovendien weten wij toevallig, dat er in dat warenhuis beneden aan de roltrap een bord staat waarop ver meld: „Dames, let op uw naaldhakken!" De directie heeft u dus gewaarschuwd! Opdat wij barmhartigheid mo gen verkrijgen, en genade vin den om geholpen te worden ter bekwamer tijd. Hebr. 4 16 Wanneer wij met vrijmoedigheid tot de troon der genade naderen, dan helpt God ons. Dat ten eerste. God gaat nooit onbewogen aan ons voorbij, gelijk de priester en de leviet dat deden uit de bekende gelijkenis. En God helpt ons met Zijn barmhar tigheid en genade. Dat ten tweede. De barmhartigheid, dat is Gods hel pende liefde. De genade, dat is Gods reddende liefde. Wij zijn ongelukkige mensen, maar wanneer wij onze smart aan God uit zeggen, dan spreekt Hij in Zijn barm hartigheid: „Vrees niet, want Ik ben met u. Wees niet verbaasd, want Ik ben uw God" (Jes. 41 10). Wij zijn ook schuldige mensen, maar wanneer wij God alles van onze zonden zeggen, dan spreekt Hij in Zijn genade: Vrees niet, „Ik ben het, die uw over tredingen uitdelg" (Jes. 43:25). Voor waar, „barmhartig en genadig is de Here" (Ps. 103 8). Dat staat vast. Maar dan helpt God ons met die barmhartig heid en genade ter bekwamer t ij d. En dat ten derde. Dat staat ook vast. Hij helpt ons, maar niet altoos direkt. Hij helpt ons, maar niet op onze tijd. Hij helpt ons, maar op het geschikte ogenblik. Hier valt licht door de gesloten he mel. Wij roepen misschien al zo lang tot God. Om uitkomst! Om verlossing! We schreeuwen het soms uit. Maar God hoort niet. Neen, God hoort niet, want Hij hoort alleen ter bekwamer tijd. Nooit te vroeg. Nooit op ons moment. Nooit wanneer wij denken: „Nu kan het niet meer". Dit moet ons wachten leren. Dit moet ons geduld leren en volharding. Al wordt het nog zo donker. Al duurt de druk nog zo lang. Al worden de wanden nog zo dik. Want Hij helpt ons toch. Hij helpt nooit te vroeg, maar ook nooit te laat. „De Here vertraagt de belofte niet" (2 Petr. 3:9). Hij zal haastiglijk recht doen Zijn uitverkore nen, die dag en nacht tot Hem roepen (Luc. 18 7, 8). Het kan erg benauwd voor u worden, maar de Heer zal uit komst geven. Tenzij wij geen vrijmoedig heid hebben en Hem niet alles zeggen. Dan klinkt Zijn streng verwijt in 't end: „Gaat weg! Ik heb u nooit gekend". Dan wordt het toch „te laat". O, laten wij dan komen. En God zal ons helpen, „voor het te laat is". Ter bekwamer tijd. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 29 juni—5 juli 1969 Zondag 29 juni: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.37 3.13 8.21 8.49 Maandag 3.35 4.10 9.14 9.44 Dinsdag 4.34 5.00 10.14 10.37 Woensdag 5.25 5.49 11.03 11.27 Donderdag 6.15 6.37 11.52 Vrijdag 7.05 7.27 0.12 12.38 Zaterdag 7.51 8.11 0.55 1.20 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1