NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN. lIlLLtQEN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE 35STE JAARGANG No. 3 20 JUNI 1969 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. DE ZIEKENHUISLIGGER De schriele en. verongelijkte figuur in het verdachtenbankje meende terstond te moeten protesteren tegen de dag vaarding. ,,Ik lag amper buiten het ziekenhuis, edelachtbare, en ik mos nog geopereerd worden!" „Ja, ja, daar gaat het juist over", mompelde de magistraat, bladerend in het lijvige dossier, „u hebt de zieken huizen wel wat aangedaan, hè?" Iedereen op de tribune spitste de oren. Belediging van een medemens is heel normaal in deze gerechtszaal en een klap of mishandeling van een ander mens ook, maar zou deze broodmagere stengel een heel ziekenhuis te lijf zijn gegaan „Uw beroep is mijnwerker?" „Was mijnwerker, edelachtbare. Maar ik moest als eerste afvloeien toen er minder kolen nodig waren". „Dat kan ik me voorstellen", zei de politierechter. „U hield niet van een be roep met werken er inMijnwerker kon u niet blijven, en lijnwerker bij de spoorwegen ging ook al niet. U zocht eigenlijk een beroep waarbij u niet hoefde te werken! Wat wilde u worden, lijntrèkker misschien?" Uit de stukken bleek, dat deze man zich een gloednieuw beroep had aange meten, waarbij in het geheel niet kon worden gewerkt. Hij werd ziekenhuis ligger. Geen dwarsligger, maar languit- ligger, als u begrijpt wat wij bedoe len. Het ambt van ziekenhuisligger komt in ons land slechts zelden voor. De of ficiële statistieken en beroepengidsen vermelden het niet eens. Er is geen be drijfskapitaal voor nodig, maar wel ge degen vakkennis en een dosis moed. „Dus zodra het weerbericht ging zeu ren over depressies en zo ging u voor de spiegel staan en bracht u zichzelf een flinke hoeveelheid krassen en schrammen toe", veronderstelde de of ficier. „Ik ben omver gereden, edelachtba re!" „Nee, dat bent u juist niet. U hebt bovendien geen aangifte gedaan van enige aanrijding en als u werkelijk ge wond was door een ongeval dan zou u toch naar de politie zijn gelopen, is het niet? Bovendien waren de schrammen elke keer weer vers..." „Ik had last van inwendige kneuzin gen!" „Dat zei u dan, ja, maar de dokto ren hebben helemaal niets gevonden dat er op leek. Geen kneuzing, geen breuk, geen maagzweertje, geen bloeding, niets". „Er zit een knagende, stekende pijn in m'n binnenste, dok... ik bedoel..." „Laat maar. U maakte er kennelijk een gewoonte van u flink toe te take len en dan bij een ziekenhuis op mee warige toon te vertellen, dat u het slachtoffer was van een ongeluk. En dan liet u zich door wat lieve zustertjes in een warm bedje vleien, u liet zich heerlijke lichte kostjes voorschotelenen in aangename kout met de omliggenden lekker verzorgen en vertroetelen. Dat was wel een prettige betrekking zo, als ziekenhuisligger, zeker?" „Maar... ik moest dan toch maar ge opereerd..." „Nee, dat moest niet. Dat zeiden de doktoren wel eens, maar dan vertrok u en probeerde het in een ander zieken huis. We hebben hier van al die zieken huizen de rapporten met de medische analyse en behandeling. Die zijn alle maal gelijkluidend, van temperatuur normaal tot eetlust opvallend normaal. En onverwacht vertrek na opperen mo gelijkheid van operatie. Of dacht u het beter te weten dan de heren doktoren en professoren van acht ziekenhuizen?" „Ze kunnen toch wat vinden als ze me gaan opereren!" „Goed, dat zullen we dan door de ge vangenisdokter eens laten doen. Die heeft daar dan enkele maanden de tijd voor, om u van binnen helemaal te on derzoeken". Nu voltrok zich bij de verdachte een opvallende metamorfose. Zijn gelaat werd nog grauwer, zijn kleine mond groeide uit tot een wijd vat, zijn tong kwam naar buiten omdat hij naar adem snakte en hij keek schichtig om naar de deur. Deze uitweg werd hem echter ver sperd door een breedgeschouderde par ketwacht. „Nee-nee", hijgde hij, „geen gevange nisdokter! Alstublieft!" „De gevangenis heeft anders een uit stekend hospitaal", wist de officier. „Mèt een grote operatiezaal. En als we u twaalf maanden geven..." Het werd na veel gekerm zes dagen hechtenis met een jaar rijkswerkinrich ting, wegens het rondzwerven zonder middelen van bestaan. De ziekenhuis- statistieken zullen volgend jaar beslist een gunstiger cijfer te zien geven. (Nadruk verboden) d' ARGENTY FOTOROUTE IN OOST ZEEUWSCH VLAANDEREN In nauwe samenwerking met de VW Oost Zeeuwsch Vlaanderen is een spe ciale Auto-fotoroute ingesteld in dat ge bied. De route vangt aan bij de aan komsthaven van het veer Perkpolder. In aansluiting op dit initiatief orga niseert de WV Oost Zeeuwsch Vlaan deren een fotowedstrijd „Zeeuwsch Vlaanderen, Oud en Nieuw", waarin de amateurs wordt gevraagd de contrast werking tussen het oude agrarische landschap en de nieuwe industriële en recreatieve ontwikkelingen in dit gebied als motief voor foto of dia te kiezen. Deze fotowedstrijd wordt georgani seerd in samenwerking met de Stich ting Amateurfotografie te Amsterdam. De deelname staat voor iedereen open, dus ook voor de toerist die de fotoroute gaat „rijden". Deze fotowedstrijd geldt tevens als voorronde voor Nederland van de Vier de Grote Europese Foto-, Dia- en Film- wedstrijd zoals georganiseerd door de Voorlichtingsdienst der E.E.G. te Brus sel. Foto's en dia's ingezonden naar de VVV Oost Zeeuwsch Vlaanderen wor den, na beoordeling aldaar, doorgezon den naar de nationale selectie te Am sterdam. Deelnemers hebben dus in fei te een dubbele kans op een prijs. Informaties hierover verstrekt de VW te Oost Zeeuwsch Vlaanderen per adres Gemeentehuis te Axel en de Stich ting Amateurfotografie, Singel 32, te Amsterdam. VRIJ PARKEREN BIJ DE PARKEERMETER Onder de gemakken, die supermark ten aanbieden, bevindt zich meer en meer de gelegenheid tot vrij parkeren. Winkelcentra die hun klanten de ge legenheid kunnen verschaffen, hun auto zonder moeite en gratis kwijt te raken vaak op een terrein met bewaking GOUDEN HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE ■fa* W KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrydagavond koopavond - Geopend tot 9 uur erbij hebben natuurlijk veel voor op hun concurrenten, die deze faciliteiten niet kunnen geven. In grote Amerikaan se steden, waar de nieuwe zaken bijna allemaal een parkeergelegenheid bezit ten, begon dit de oude concurrenten nogal te prikkelen: zij verloren een deel van de loop naar hun verkoopruimten. De winkelbedrijven zonder parkeergele genheid hebben er nu wat op gevon den. De parkeermeters in de omgeving zijn omgebouwd en wie nu in deze par keermeters zijn geld deponeert, ontvangt uit een bakje een plastic plaatje van een bepaalde kleur. Wanneer de koper in de winkel zijn keus heeft gemaakt en het plastic plaatje aan de man of vrouw achter de kassa toont, krijgt hij het in de parkeermeter gedeponeerde geld terug. Vrij parkeren bij de par keermeter. (DIA) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vakbladen. Kunt u een vakblad voor de meubelhandel noemen en een voor de kunsthandel?" Het enige vakblad voor de kunsthan del dat ons bekend is, is Der Kunst handel, een Duits blad. Het verdere adres is: Alfred Hüting Verlag, Heidei- berg, Deutschland. Het adres van het Vakblad voor meubelindustrie, woning inrichting e.d. is Loosduinseweg 1079, Den Haag. Dit blad verschijnt wekelijks. Salaris administratieve funktie. Om persoonlijke redenen wil ik mijn betrekking als vertegenwoordiger op geven en als administratief medewerker in een particulier bedrijf gaan werken. Wat zijn de salarissen of hoe zijn de salarisnormen in het particulier- of over heidsbedrijf En is er plaatsingsmoge lijkheid voor iemand van 40 jaar met h.b.s.-opleiding? Of er plaatsingsmogelijkheden zijn kunt u te weten komen door de adver tenties in alle kranten van dergelijke bedrijven na te speuren. Met uw oplei ding zult u naar onze mening een be hoorlijke kans hebben. Wat de salaris schalen betreft: hiervoor raden wij u aan het boekje „Wat verdienen wij in Nederland" aan te schaffen, dit geeft uitgebreide inlichtingen over de ver schillende inkomens van allerlei soorten bedrijven in ons land. De uitgeverij is Kluwer, Deventer, en de prijs van het boekje is 6,50. Vakantiegeld. In oktober 1968 werd ik aangenomen in vaste dienst op een kantoor als steno-typiste. Eind januari van dit jaar werd mij de betrekking op gezegd met het motief „economisch niet verantwoord". Kan ik nu aanspraak maken op de door de wet per 1 januari '69 vastgestelde 6 vakantietoelage over de maanden januari en februari van dit jaar? De algemene regeling, waarbij iedere werknemer recht heeft op 6 vakan tietoelage is pas van kracht geworden op 23 februari j.l., zodat u op grond daarvan geen rechten kunt ontlenen over de maanden januari en februari. Dat wil echter niet zeggen dat u in het geheel geen rechten heeft. Daar u ons niets meedeelde omtrent de aard der onderneming waaraan u werkzaam was, kunnen wij u daar slechts over inlichten als u daar ons van op de hoogte brengt. Als er een c.a.o. voor die bedrijfstak geldt, heeft u wellicht zelfs recht op vakantieslag over de gehele periode van uw dienstbetrekking. Heilige huizen. Wat is het verschil tussen een kapel, kerk, dom en kathe draal Onder een kapel wordt meestal ver staan een kleinere bedeplaats, gewoon lijk een gedeelte van een grotere kerk, paleis of klooster. Als klein bedehuis wordt ze dikwijls aan de kant van de weg aangetroffen. Een kerk is het be dehuis in zijn eenvoudige, meest aan getroffen vorm. Een basiliek is een kerk die langwerpig, rechthoekig van vorm is, gebouwd naar het model van de Ro meinse rechtszalen, het zijn dus gewoon lijk de eerste christelijke kerken. Dom en kathedraal dekken elkander eigen lijk, beide zijn bisschoppelijke kerken. Varentje. Abonnee stuurt ons een blad van een varen en vraagt naar de juiste naam en behandeling. Dit bekende varentje heet pelleae ro- tundifolia. Het houdt over het algemeen van een vochtige omgeving. Dit kunt u bereiken door geregeld te sproeien. De grond mag echter niet te nat zijn en ook niet te zwaar, b.v. 3 delen blad- aarde, 2 delen verteerde stalmest en 1 deel bosgrond of turfmolm. Het verdor ren van takjes en afvallen van blaadjes komt waarschijnlijk door te droge lucht (droge kamerlucht). Ook kan het zijn dat de plant te weinig water krijgt! Adres Biesheuvl. Waar woont mi nister Biesheuvel? Het adres van minister Biesheuvel is O. den Oudenlaan 8, Aerdenhout. Vakantiegeld H. Vanaf december 1968 werk ik in een bejaardentehuis als hulp in de huishouding. Ik ben 20 jaar en werk 5 dagen in de week van 8.45 tot 15.45 uur. Op hoeveel vakantiegeld kan ik rekenen? Eind juli ga ik met vakantie en ik wil graag weten op hoe veel geld ik recht heb. Volgens de salarisregeling voor per soneel in bejaardentehuizen 1969 geldt voor een huishoudelijke hulp (ingedeeld in salarisschaal 5) dat bij een werkweek van 5 dagen het aantal werkdagen ver lof 15 bedraagt, of met inbegrip van de zaterdag en zondag 3 weken per jaar. De werknemer, die in een kalenderjaar de leeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt, krijgt in dat jaar één dag ver lof extra, m.a.w. als u in 1969 de leef tijd van 20 jaar hebt bereikt, In dit ge val hebt u in een vol jaar dus recht op 16 verlofdagen, terwijl u voor december 1968 óf een dag extra krijgt, óf een dag salaris extra. De vakantietoeslag be draagt 6 van het jaarsalaris. Als de methode van toekenning achteraf wordt toegepast hebt u recht op 6 over de periode van 1 januari 1969 t/m 31 de cember '69, berekend naar het salaris in 1969 en y2 berekend naar het sa laris in 1968. Uw tegenwoordig salaris op 20-jarige leeftijd bedraagt per maand bruto 380,en de maandelijkse va kantietoeslag 22,80. In het eerste ge val ontvangt u in mei dus 6 x 22,80 136,80. In het tweede geval 273, vermeerderd met y2 van uw jaarsa laris over 1968, dat ons niet bekend is, maar dat u nu zelf wel zult kunnen be rekenen. Papieren guldens. Zijn er na 5 mei 1945 in Nederland nog papieren guldens gemaakt? Zo nee, waarom niet? Zo ja, tot wanneer? Inderdaad zijn na de bevrijding nog wel nieuwe papieren guldens en rijks daalders (z.g. zilverbons) uitgegeven, ook al voorzover dat nodig was ter ver vanging van vuilgeworden of bescha digde exemplaren die werden ingehou den. Na de invoering van de zilveren guldens en rijksdaalders zijn ze echter geleidelijk aan ingehouden, doch ze zijn nog steeds geldig. Uitkering. Kan een gehuwde vrouw die in verwachting is en nog voor halve dagen werkt aanspraak maken op een sociale uitkering indien zij dit werk op aanraden van de vroedvrouw moet be ëindigen De verzekering ingevolge de ziektewet houdt op zodra de dienstbetrekking be ëindigd wordt. Maar in dat geval kan zij zich vrywillig verzekeren, waarna zij aanspraak kan maken op een zwan- gerschaps- en op een bevallingsuitke ring. U hebt dan de zelfde rechten als wanneer u had kunnen blijven werken tot 6 weken vóór de vermoedelijke be vallingsdatum. Voor het sluiten van de ze vrijwillige verzekering dient u zich binnen een maand na beëindiging van uw dienstbetrekking aan te melden bij de bedrijfsvereniging waarbij uw werk gever is aangesloten. En om in aan merking te komen voor de genoemde uitkering dient u uiterlijk 6 weken vóór de vermoedelijke datum van bevalling aan de zelfde bedrijfsvereniging een ge neeskundige verklaring te doen toeko men. Streptocarpus. Ik heb streptocar- pus gezaaid en ook wel gestekt, aan vankelijk met veel succes. De laatste tijd echter krijgen deze planten dode punten aan de bladeren met als gevolg weinig bloemen en ineenschrompeling van de planten. Hoe komt dit en wat is er aan te doen? Uit uw gegevens zouden we opmaken dat het hier om een cultuurfout gaat, mits er natuurlijk geen ziekteverschijn selen zijn als b.v. schimmel e.d. Alles wijst er op, dat de waterhuishouding niet in orde is. Streptocarpus is zeer ge voelig voor een teveel aan water, dus b.v. door teveel gieten of dat de af voer onder in de pot verstopt is. Wij raden u aan de plant uit de pot te ne men. Nakijken op het voorkomen van eventuele rotte wortels, een potscherf op de bodem plaatsen en ze weer op potten in nieuwe grond, b.v. in een licht grondmengsel bestaande uit bloemisten- grond, turfmolm en scherp zand. Na het oppotten flink aangieten en dan voor lopig wachten met gieten tot er weer groei optreedt en voorlopig in de scha duw zetten. Bestrijdingsmiddelen zijn dus niet nodig. Schoonheden. Wat zijn precies de zeven schoonheden? Schoonheidsbeoordeling is een kwes tie van smaak. Smaak is een term met een geschiedenis: in de 17e en 18e eeuw betekende het woord weinig meer dan een zin voor goede vormen naar het voorbeeld van de oude klassieke kunst; bij sommigen duidde het meer op een gevoel van bevalligheid, maar bij Kant (Duits wijsgeer 17241804) is het strenger geformuleerd: een belangeloos oordeel, berustend op gevoelens van ge nieting, de zin voor het schone, of be ter zin voor de juiste verhouding tus sen de vorm der dingen en onze waar nemingsvermogens. De uiting van het smaakoordeel is in de loop der 20ste eeuw weer meer vernuchterd, waardoor andere normen worden gebezigd. In de tijd dat voor „gelaatsschoonheid" de uitdrukking „de zeven schoonheden" is ontstaan, waren deze normen: natuur lijk krullend (voorkeur blond) haar, een welgevormde mond, kersenrode lippen, hemelsblauwe ogen, kleine (niet uit staande) welgevormde oren, kuiltjes in de wangen en een kuiltje in de kin. Vader, geef mij het deel des goeds, dat mij toekomt. Lucas 15 12. Naar het erfrecht uit Jezus' dagen kreeg de oudste zoon de boerderij. De jongere broers mochten en dan nog met hem alleen de winst verdelen, datgene, wat voor de verdere exploitatie van het bedrijf gemist kon worden. Van daar dat die jongere broers heel dikwijls vóór vaders dood hun erfdeel opvroe gen, om vlug aan de slag te kunnen. Zo doet ook de jongste zoon uit deze gelijkenis. Zijn vraag is heel normaal, echt naar-het-leven, op zichzelf volko men gerechtvaardigd. En toch en dat is het geraffineerde steekt er in de ze vraag een worm en ligt er achter de ze vraag een hunkering naar zelfstan dig bezit. Het is de hunkering naar de zonde. De zonde is ook zo boeiend schoon. Ik waag het, te spreken van de pracht der zonde. De zonde is als de bekoorlijke sirenenzang van de zee meermin, die ons levensscheepje lokt naar de draaikolk van de Charybdis. De zonde is het Loreley-lied, dat in de avond de schipper paait naar rotsige kust. Over de brede weg waar de twinke lende zondehuizen staan, en we leven kunnen naar eigen wil over die bre de weg ligt een machtig-mooie gloed, vooral voor het jonge, van lusten tui melende hart. Die glans der zonde heeft deze jon geman gezien. Toen heeft hij gezegd: „Geef mij". En toen heeft hij tegelijker tijd dat begeren toegedekt met de ge rechtvaardigde en toch verraderlijke vraag: „Vader, geef mij het deel des goeds, dat mij toekomt". Vragen wij ook niet menigmaal zo? Ik denk aan velen van onze jonge men sen. Wat willen zij? Zij willen plezier, zij willen verlost worden van die ake lige controle thuis. Zij willen naar de grote stad; daar kunt je nog eens doen wat je wilt. Maar wat vragen ze? Ze vragen: „Vader, geef mij het deel, dat mij toe komt?" Ze vragen: „Ben ik niet oud genoeg om op eigen benen te staan?" Ze vragen: „Moet ik dan altijd op va ders zak teren?" En ze hebben nog ge lijk ook. Hun hart hunkert, hunkert op zondag avond naar de straat. Maar ze vra gen: „Vader, mag ik straks met m'.i vriend nog een eindje gaan wandelen?" En wat in dat jonge hart is, ach, het zit ook in ons oude hart. Zelfs nog in het hart van Gods kinderen. Wat ca moufleren wij de zonde vaak, onze eigen liefde, onze trots. Verloren zonen, die we zijn, indien God ons aan ons zelf zou overlaten. (Uit een Dagboek) Mavo -examens. Aan de christelijke Mavoschool alhier zijn geslaagd voor diploma B: Rietje Bakker S), Janneke Dieleman S), Jan Duinkerke (-|- S), Rens Griep en Ad Mieras (-f- S). Voor diploma A: Annemarie Adriaan- se, Carien Bakker M), Carla Holle mans, Els Jansen -f- M)Liza Lamper (+M), Jan Hieftje M), Adrie Schouwenaar M), Klazien van Se- ters (+M), Hanneke Zoetewey M S), Jeanet van Velzen (W), Henk Verkamman (W S), Wim Verwijs (W S), Addie Cysouw (W), Sjaak Filius (W -f- S), Nelleke Hovestadt (W -f- S), Liza van Iwaarden (W), Paul de Schip per (W S), Addie Slabbekoorn (W), Henk Tilman (W) en Frans Timmer man (W S). (W Wiskunde; S Scheikunde; M Middenstand.) Er werd dit jaar geen enkele kandi daat afgewezen. Geslaagd. De dames Rita de Rooy en Annie Nijs- sen slaagden voor kleuteronderwijs akte A te Middelburg. WEMELDINGE Van 22—28 juni 1969 Maandag 23 juni: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.16 8.33 1.39 1.55 Maandag 9.03 9.22 2.25 2.47 Dinsdag 9.57 10.17 3.19 3.51 Woensdag 10.57 11.24 4.20 4.55 Donderdag 12.10 5.29 6.02 Vrijdag 0.35 1.13 6.33 7.01 Zaterdag 1.35 2.13 7.29 7.55 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1969 | | pagina 1