bijstand en eigen woning NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING [WATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 2 13 JUNI 1969 de scheldebode WAARDE GOEDKOPE HUIZEN BUITEN BESCHOUWING LATEN? Wanneer iemand in aanmerking wil komen voor een uitkering krachtens de algemene bijstandswet, moet hij kunnen aantonen niet te beschikken over de middelen om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien. Heeft zo iemand een stevige bankrekening, dan kan hij redelijkerwijs niet verwachten dat hij voor een dergelijke uitkering in aanmerking komt. Er mag dan worden verlangd dat de persoon in kwestie eerst zijn eigen geld aanspreekt alvorens geld te vragen van de gemeenschap. Alleen wanneer hij slechts over een bescheiden vermogen beschikt, kan dat bij de behandeling van de bijstandsaan vrage buiten beschouwing worden ge laten. Maar hoe liggen de zaken, wan neer iemand bezitter van een huis is? Huis andere funktie dan banksaldo. Een bescheiden vermogen kan dus bij de behandeling van een verzoek om pe riodieke bijstand buiten beschouwing worden gelaten. Algemeen wordt aan vaard dat een vrij te laten vermogen voor een echtpaar wordt gesteld op 6.000,voor een alleenstaande op 3.600,en voor elk minderjarig kind, voorzover inwonend, op 1.200,Al les wat er méér is dient te worden aan gewend voor de bestrijding van de kos ten. Vóór iemand voor bijstand in aan merking komt dienen eerst ook alle mo gelijke vorderingen te worden gereali- seerd. Dat houdt in dat bijvoorbeeld bestaan de rechten op een lijfrente of een ver zekering e.d. geldend worden gemaakt. Pas als alle bronnen zijn opgedroogd kan op de bijstandswet een beroep wor den gedaan. Hoogstens kan in afwach ting van de effectuering van deze rech ten bijstand worden verleend in de vorm van een voorschot of fonds perdu. Maar hoe liggen de zaken, wanneer iemand de gelukkige bezitter is van een huis? Moet het eigen huis eerst zoveel mogelijk worden bezwaard voordat men voor een uitkering krachtens de bij standswet in aanmerking kan komen' Moet men wel of geen verschil maken tussen de waarde van een huis of de waarde van geldswaardige papieren! Onredelijke hardheid Velen menen dat men geen verschil moet maken wanneer het gaat om de waarde van een huis of de waarde van geldswaardige papieren. Zou iemand, die een huis bezit, dus bijstand aanvragen, dan zou men hem te allen tijde moeten verplichten eerst dat huis te bezwaren, zo redeneert men dan. Toch kunnen tegen deze redenering, hoe logisch ze op het eerste gezicht ook lijkt, enkele steekhoudende bezwaren worden ingebracht. De mentaliteit, die aan dit soort redeneringen ten grond slag ligt, achten wij namelijk zonder meer verkeerd. Er wordt hier rekening gehouden met de geest van de alge mene bijstandswet. Want wat deze wet in de eerste plaats beoogt is dat het menselijk individu in staat wordt gesteld zelfstandig in zijn bestaan te voorzien. Als nu eerst het huis moet worden „op gesoupeerd", waardoor rente- en aflos singsverplichtingen alsmaar hoger wor den, dan zal de bijstandbehoevende in een steeds onzelfstandiger positie gera ken. Een huis heeft nu eenmaal een totaal andere funktie dan een fors banksaldo. Het huis voorziet in een primaire le vensbehoefte van een mens. Als je hem dat afneemt of als hij zich terwille daar voor in de schulden moet steken, dan heeft hij letterlijk niets meer. Menigeen heeft zich na jaren van hard werken en sparen een huisje ver worven. Om dan deze mensen te dwin gen nog eens een flinke hypotheek te nemen voordat zij voor bijstand in aan merking komen, lijkt ons een evident voorbeeld van onredelijke hardheid. Opnieuw schulden. Vanzelfsprekend gaat het hier niet om mensen, die in „een kast van een huis" wonen. Bezitters van zulke pan den zal men in de wachtlokalen van een gemeentelijke sociale dienst ook niet aantreffen. Veelal gaat het hier om mensen die in de z.g. goedkope tijd een huisje hebben gekocht en er jaren over hebben gedaan om de lasten af te be talen. Het zou wel bijzonder hard zijn om van deze mensen te verlangen zich opnieuw in de schulden te steken. Hiermee is natuurlijk niet alles ge zegd over de problematiek van een eigen huis. Uiteraard kan de waarde van het huis niet onbeperkt buiten beschouwing blijven, maar o.i. zou er reeds veel ge wonnen zijn wanneer alle huizen die een waarde hebben van niet meer dan 20.000,22.000,buiten beschou wing werden gelaten. Dat zou dan door middel van een wetswijziging in de bij standswet moeten worden vastgelegd, zodat iedere gemeente verplicht zou zijn zich aan een dergelijke regel te houden. Verbetering woning. Een heel andere kwestie is, of de ge meente in bepaalde gevallen een huis eigenaar bijstand moet verlenen om zijn huis te verbeteren. Hierover kan men geen algemene regels opstellen, ieder ge val moet op zijn individuele bijzonder heden worden beoordeeld. Over deze kwesties bestaan er enkele (appèl)uitspraken van de Kroon. Zo vroeg een vrouw bijstand aan de ge meente om de bovenverdieping van haar woning te verbouwen om daarna door verhuur van de beschikbaar komende ruimte in haar onderhoud te voorzien. De Kroon wees dit verzoek af, aange zien redelijkerwijs niet kan worden ge zegd, dat bijstand in deze kosten tot een zelfstandige voorziening in het be staan door betrokkene verantwoord is. Een juiste beslissing, want gemeen schapsgeld dient niet te worden besteed om een soort kamerverhuurbedrijf te fi nancieren! Een andere appellant beoogde bijstand te verkrijgen in de kosten van verbete ring van zijn woning tot een bedrag van 8500,De bedoeling was dat de wo ning vochtvrij zou worden gemaakt, het geen in verband met de gezondheidstoe stand van de aanvrager als zeer nood zakelijk werd aangemerkt. De aanvra ger had zelf niet het geld om deze ver beteringen aan te brengen. In dit geval besliste de Kroon dat geen gewone bij stand, maar leenbijstand zou worden verstrekt. De aanvrager verdiende ge noeg om te zijner tijd dit bedrag te kun nen aflossen, maar men wilde hem zo gauw mogelijk helpen door middel van een leenbijstand tegen een rente van 6% (Nadruk verboden) haald en de kastenmaker bevestigde, dat hij ernstig op het hoofd was geraakt en daar een lichte hersenschudding van had over gehouden, waardoor hij ook een maand niet had kunnen werken. „En u gebruikte geen woorden waar aan zij een andere uitleg kon geven?" informeerde de politierechter voor alle zekerheid. „Neenee, ik kénde d'r. Bij dat mens kejje je geen grapjes veroorloven. An ders zeg ik nog wel '3 tegen een moe der: uw dochter heit een tweepersoons bed bij me besteld, mag ik effe d'r slaapkamer opmeten? Maar ik heb het hier allenig maar over boeken en een boekenkassie gehad". De 46-jarige jongedochter dorst niet veel te zeggen. Ze keek eerst schichtig achterom of haar moeder soms meeluis terde en toen ze haar stekelige ogen zag, kromp ze nog iets verder in elkaar en fluisterde: „As u Mdr straft, krijg ik 't op me brood". „Moet u dan soms de boete betalen?" „Ze zal 'twel afhoude van me zak geld". „Maar u verdient toch een eigen sa laris als verkoopster?" „Dat moet ik afgeven. Ik krijg zak geld van ma". De officier sprak schande van de an tieke en matriarchale toestand in deze huishouding en raadde deze „rijpe vrouw" aan het ouderlijk huis zo spoe dig mogelijk te verlaten en op kamers te gaan wonen, zodat ze ook de volle beschikking over haar loon zou hebben. Voor de achterdochtige moeder had hij geen goed woord over. „Als het geen zielige bejaarde betrof, zou ik gevangenisstraf eisen", sprak hij. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 0 uur Het werd tenslotte een boete van 200,- maar dan voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. „Om u te dwingen rustig te blijven", zei de politierechter. „En wee uw gebeente, als u nog één cent van uw dochter inhoudt". „Só helpen ze je kinders nou op het slechte pad", mokte het oudje, en ze ging mompelend heen, d'r jongste doch ter voor zich uitjagend... (Nadruk verboden) d' ARGENTY REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. zelve, noch de gesternten. Maar Geest brak Wet en stelde op de geslagen bres de Mens. Uit die Eersteling daalden de ontelbaren. Duchtend zijn hoge blik deinsden hun zwermen binnen de Wet terug en werden volken en stonden el kander naar het leven: onder nachtge- wolkten verward treurspel, dat Wereld heet. Sindsdien werd geen mens vrij dan ontboden van boven zijn dak, geen volk dan beheerst boven zijn torens. Blijve dat ons bij, verlost als wij worden uit het schrikbewind van een onderwereld. Niet onbeheerst, doch enkel beheerst van boven de wereld blijft vrijheid ons deel" (A. Roland Holst). I.Q. Wat betekent I.Q. Het I.Q. of Intelligentie Quotiënt is een getal waarmee men de graad van intelligentie van een persoon tracht aan te duiden. Vooropgesteld dient te wor den dat dit getal geenszins een zuiver en volledig beeld van de intelligentie geeft. Echter, men heeft nog geen be tere methode gevonden en aangezien dit getal ons tot nu toe betrekkelijk goede diensten bewees, wordt het dus voorals nog gebruikt. De I.Q. wordt nu bepaald op verschillende manieren. Eén ervan is de volgende formule: Mentale leeftijd x 100 I.Q. DE BEJAARDE MOEDER „Ik as moeder sijnde hep de sorg voor me dochter", riep de bezorgde, maar ook bejaarde a.o.w.-trekster uit voor het bij na even oude hekje. De politierechter knikte bedachtzaam, bladerde in het dossier op de groene tafel en ontdekte: „Maar uw dochter is al zes en veertig!" „Zou u willen dat uwes dochter een kind kreeg?" „O ja, mrjn oudste dochter heeft al vijf kinderen en m'n jongste drie. Maal ais u een voorstandster bent van ge boortebeperking. „Mehéér, hoe kimt u, in bijsijn van dat schaap!" Het schaap zat zedig, met neergesla gen ogen, in de getuigenbank. Niet op gemaakt, geen couture en geen coiffu re, maar sprankelend van nature, zij het dan een natuur op middelbare leeftijd. „Nou, 't is in elk geval geen lamme tje meer", overwoog de rechter keu rend, en mag een schaap niets van ge boortebeperking weten?" De oude moeder hapte naar adem. „U zult uw dochters toch ook niet toestaan n& elven thuis te komen". „Jawel, één komt er vaak 's morgens vroeg thuis. Die is nachtverpleegster. Maar daar góAt het niet over. Het gaat om die mishandeling van de jongeman daar. Die hebt u lelijk toegetakeld". „Jongeman, jongeman? Dat is een getrouwde kerel die een slippertje wou maken met mijn Elisabeth. Maar dat neem ik niet van die vieserd". „Ik vroeg u niet om nog meer bele digingen uit te kramen. U staat hier terecht omdat u moedwillig een bloem pot met een geranium hebt stuk gesla gen op het hoofd van deze meneer, die met goede bedoelingen naar uw huis kwam..." „Goeje bedoelingen? La-me nie la chen! Hij wou d'r slaapkamer in". „Jawel, om de maat te nemen voor een boekenkast. En hij vroeg u heel be leefd bij de voordeur of hij daar een mi nuutje binnen mocht". „En dach-u dattik dóór met open ogen in tuimelde? Jaja, een getrouwde kerel in d'r slaapkamer laten. Ik kèn dat slag". „En uw dochter was op dat moment niet eens thuis. Bovendien is zij meer derjarig en had deze meubelmaker u geen toestemming hoeven te vragen, als zij hem binnen had gelaten". „Geen toestemming? Wie is d'r hier de baas in huis, sij of ik?" „Hier ben ik de baas en nu houd u uw mond maar dicht. Ik weet al ge noeg". De getuigen werden naar voren ge ATJiE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Rijbewijs. Mijn rijbewijs zou op 24 juni a.s. verlengd moeten worden. Hoe lang blijft het rijbewijs nog geldig als ik het niet laat verlengen? Het rijbewijs moet een jaar na de vervaldatum verlengd worden. Is dat niet gebeurd, dat moet u opnieuw exa men doen. Met een verlopen rijbewijs mag u echter niet auto rijden. Met of zonder baard? Dit jaar gaan we met vijf man naar oost-Euro pa, waar we o.a. Tsjecho-Slowakrje gaan bezoeken. Nu werd ons bij de A.N.W.B. meegedeeld dat er in Tsjecho-Slowakije geen mannen met lange haren en/of baard worden toegelaten. Aangezien ik een baard draag zou ik graag willen vernemen of er een mogelijkheid bestaat om toch, langs legale weg, met baard dit land binnen te komen. Wij hebben bij de ambassade van Tsjecho-Slowakrje geïnformeerd over de eisen die bij grensoverschrijding aan baard en haar worden gesteld. Men deel de ons mee dat het hier gevallen be treft waarvan op de pasfoto geen baard en lang haar bij mannen voorkomt. De A.N.W.B. blijft evenwel bij het advies om geen baard en lang haar te dragen en de pasfoto daarmee tijdig in overeen stemming te brengen. Het kan natuur lijk gebeuren dat de grenswacht van u vergt naar een kapper te gaan en nieu we pasfoto's te laten maken en deze moeten door een officiële instantie in het paspoort worden vervangen en dat is net iets om uw vakantieschema in de war te brengen! Beestje. Bijgesloten beestjes heb ik gevonden in onze kamer. Wat zijn het en zijn ze schadelijk De toegezonden beestjes zijn nog niet volgroeide ovenvisjes. Thermobia fur- nosum. Dit insect is zeer gesteld op warmte (vandaar de naam). Komt veel voor in de nabijheid van bakkersovens en centrale verwarming. Leeft van meel en aanverwante artikelen. Vandaar dat men al deze zaken goed moet opbergen in blikken of plastic trommels. Leg wat gekookte stijfsel, rauwe aardappel- of bananenschil in een omgekeerde post papierdoos of iets dergelijks. U kunt ze dan daarin vangen omdat het nachtdie ren zijn. Ook kunt u in reten en kie ren een huishoudinsecticide druppen en ze daarna met gips (alabastine), cement of stopverf dichtmaken. Door de zeer langzame ontwikkeling doen ze gewoon lijk weinig schade. Ze komen soms over lopen van bakkerijen waar aan de be strijding niet veel wordt gedaan. Olympische spelen. Hoe worden de olympische spelen van 1972 voorbereid en waar worden deze spelen gehouden? De 20ste olympische spelen worden in 1972 in München gehouden. Over de voorbereiding valt in details nog niets te zeggen, daar het organisatiecomité zijn eerste bulletin nog moet uitgeven. De hoofdzaak komt neer op de bouw van een stadion en wat daarbij behoort en de a.s. samenstelling van het pro gramma, met wat daaraan vastzit. Randstad. Hoe komt men aan de naam Randstad Holland en waar lopen de grenzen van de Randstad? Met de Randstad Holland wordt be doeld het dichtbevolkte en geïndustriali seerde gebied van de grote steden in het westen, waarin liggen Amsterdam met de Zaanstreek, Leiden, Den Haag, het Westland, Rotterdam met het gebied rondom de Nieuwe Waterweg tot en met het eiland van Dordrecht, Gouda, Gor- kum, Leerdam en het westelijk deel van de provincie Utrecht met de strook langs het AmsterdamRijnkanaal en de stad Utrecht, alsmede het Gooi. In deze ag glomeratie van vrijwel aaneengebouwde bevolkingscentra woont en werkt de helft van de totale Nederlandse bevol king. De naam Randstad is ontstaan omdat dit gebied aan de rand van het land ligt en overwegend stadsbevolking heeft. De naam wordt reeds enkele tien tallen jaren gebezigd. Monument op de Dam. Welke tek sten staan er op het Monument op de Dam in Amsterdam? In welke taal zijn ze gesteld en wat betekenen ze in het Nederlands? Het gaat dus om de tek sten van Dr. J. D. Meerwaldt (vooraan) en de tekst van Prof. Dr. N. A. Donker sloot (achterwand). Op het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam zijn de volgende teksten aangebracht: Op de voorzijde, op de pyloon (gedenkzuil) in het La tijn, ,Hic ubi cor patriae monumentum corbidus intus quod gestant cives spec- tet ad astra Dei". Vertaling door Dr. J. D. Meerwaldt: „Hier, waar het hart des Nederlands is, moge het herinne ringsteken dat de burgers in het bin nenste huns harten dragen, opschouwen tot de sterren Gods". Op de achterzij de, boven de urnennissen: „Aarde, door offer gewijd, samengebracht uit gans het land, teken tot in verren tijd van heugenis en vasten band". (Prof. Dr. N. A. Donkersloot). Op de voorzijde van de wand van de urnenbewaarplaats: „Nim mer, van Erts tot Arend, was enig schepsel vrij onder de zon, noch de zon Chronologische leeftijd Want velen, zeg Ik u, zullen zoeken in te gaan, en zullen niet kunnen. Lucas 13 24b. Zullen zoeken. Dat is toekomstig. Jezus heeft het dus niet over mensen, die zoeken, die wel zoeken, maar niet vinden. Dat zou ons beklagenswaardig maken, en God tot een tyran. Ons tot sympathieke figuren, en God tot een onsympathieke figuur. Wij zoeken, maar God laat maar niet vinden. Arme wij en wrede God! Er staat echter: Velen zullen zoe ken en zullen niet kunnen. Jezus heeft het hier helemaal niet over zoe kende mensen, maar over mensen, die menen al lang gevonden te hebben. En die straks toekomstig zullen zoeken in te gaan. Namelijk lees het tekstverband maar verder „nadat, nadat de Heer des huizes zal opgestaan zijn en de deur zal gesloten hebben, en gij zult beginnen buiten te staan" (vs. 25). Tot diep in de nacht zit vader te wachten op de thuiskomst van zijn kinderen. Er zijn er, die op tijd komen; er zijn er ook, die wegblijven. Het éne uur na het andere verstrijkt, maar ze verschijnen niet. Eindelijk staat vader op, om de deur te sluiten. Zijn geduld is op. Wie nu nog aanklopt, wordt niet meer binnengelaten. Hij is onherroepe lijk te laat. Zulk een Vader is nu ook Christus. Hij wacht lang. Door de enge poort wandelen velen het Vaderhuis binnen. Maar eindelijk is het uur van binnenkomen voorbij, 't Wordt tijd voor het bruiloftsfeest. En Christus doet de deur van het Koninkrijk der Hemelen op het nachtslot. Maar dan... dan ko men diegenen, die altoos in de waan hebben geleefd, dat zij ook tot het Ko ninkrijk Gods behoorden maar die er in werkelijkheid geen deel aan hadden. Ze beginnen aan de deur te kloppen. Dan pas, als de deur gesloten is. Ze stor- nen op de deur af en roepen: „Here, Here, doe ons open". En als Jezus ge antwoord heeft: „Ik ken. u niet, van daar zrjt gij", dan zeggen zij: „Hoe is lat mogelijk Wij hebben immers in Uw tegenwoordigheid gegeten en gedron ken. Wij gingen trouw naar de kerk en geregeld naar het Avondmaal en nooit naar de bioscoop". Ja, zo was het. Maar ze deden het alles zonder waarachtige bekering. Daarom noemt Jezus hen straks: „Wer kers der ongerechtigheid" (vs. 27). Daarmee gaan hun maskers af. Ze zijn trouwe kerkmensen geweest, maar te gelijk zondedienaars. Ze gingen de enge poort niet door. O, bittere ontgooche ling. „Aldaar zal zijn wening en knersing der tanden" (vs. 28). „O God, wees mij, zondaar, genadig". (Uit een Dagboek) WE MELD IN GE Van 15—21 juni 1969 Zondag 15 juni: Nieuwe Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger v.m. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. 3.53 4.21 9.26 9.51 4.34 4.57 10.05 10.30 5.12 5.32 10.44 11.08 5.47 6.01 11.20 11.44 6.23 6.37 11.56 6.59 7.16 0.23 12.33 7.36 7.53 0.59 1.10

Scheldebode | 1969 | | pagina 1