Bedrijfsvergelijking NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 1 6 JUNI 1969 Middel tot verbetering van de bedrijfsvoering EHE ihlLEGEN n.m. de scheldebode Vergelijking van bedrijfscijfers en uit wisseling van ervaringen met andere ondernemers in de branche kunnen de inzichten aanzienlijk verruimen. Het doel van zo'n vergelijking en uit wisseling is, het opsporen en daarna verhelpen van onvolkomenheden in de eigen bedrijfsvoering door toetsing van de eigen gegevens aan die van andere ondernemers in de branche. Dit kan zo wel schriftelijk als mondeling gebeuren. De schriftelijke methode wordt voor namelijk door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de praktijk gebracht. Het meest bekend zijn de omzet- en kostenstatistieken, die regelmatig worden gepubliceerd. Aan de hand daarvan kunnen ondernemers nagaan als althans hun administra tie dit mogelijk maakt hoe hun om zetten en kosten zich hebben ontwik keld ten opzichte van de gepubliceerde gegevens. Deze statistieken winnen uiteraard aan waarde naarmate het aan tal deelnemers daaraan toeneemt. Bij de mondelinge methode moet de deelnemer ervan uitgaan, dat hij geen individualist meer is. Deze methode vraagt van hem een mentale instelling, die openstaat voor samenwerking met anderen. Zij kan dan ook alleen maar slagen als de deelnemers bereid zijn na een eventuele periode van kennismaking met hun bedrijfscijfers op tafel komen en daarover met andere praten. Dit gebeurt dan in clubs, waaraan ongeveer 8 12 ondernemers deelne men. Daarbij moet natuurlijk aan enige voorwaarden worden voldaan. Zo moe ten zij, uiteraard, uit dezelfde branche komen. Bovendien mogen de bedrijfs- typen en de bedrijfsomvang niet teveel van elkaar afwijken. De vestigings plaatsen van de ondernemingen moeten zodanig zijn, dat de „operatie-gebieden" niet worden overlapt. Concurrentievrees is dan ongegrond. Een openlijk en ver trouwelijk gesprek is mogelijk. De praktijk heeft bewezen, dat de mondelinge ervaringsuitwisseling en vergelijking een belangrijk middel is om te komen tot verhoging van de pro- duktiviteit. Zij wordt ook in andere landen met succes toegepast. Ondernemers in het midden- en klein bedrijf in ons land doen reeds meer dan tien jaren aan mondelinge bedrijfsver gelijking. Honderden ondernemers heb ben in die tijd aan groepen deelgeno men en er de vruchten van geplukt. Nog ongeveer een honderdtal clubs zijn ak- tief, verspreid over verschillende bran ches. De organisatie van de clubs ge schiedt in de regel door de branche organisaties. In de loop van de jaren is een goede samenwerking tot stand gekomen tus sen deze branche-organisaties en de Hoofdafdeling Gewestelijke Aangelegen heden en Voorlichting van het Directo raat-Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme. Deze hoofd afdeling, met haar medewerkers, o.a. de rijksconsulenten voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme en enige staf leden, met medewerking van vakbon den bieden een behulpzame hand bij de opzet en de leiding van de groepen. De ze samenwerking is mogelijk, omdat er een volledig vertrouwen bestaat, over en weer. Zo'n „onderling vertrouwen" is een van de meest elementaire voorwaar den voor het slagen van een discussie groep. Daarom moet het samenstellen van een groep zorgvuldig gebeuren. Zoals hiervoor reeds opgemerkt, moet worden voorkomen, dat de deelnemers aan een groep in hetzelfde verzorgings gebied „opereren". Zij moeten verder bereid zijn elkaar als collega's die van elkaar kunnen en willen leren te ontmoeten. Na de eerste kennisma king moeten zij dus bereid zijn tot een openhartig gesprek over ieders manier van zaken doen, zoals de gevolgde werk wijze, de financieringsmethoden, enz. Dat het kan en zin heeft, wordt be wezen door het feit, dat reeds honder den ondernemers regelmatig met elkaar overleggen. Het oud-vaderlandse ge zegde „twee weten méér dan één" zou hierop van toepassing kunnen worden gebracht. Nog duidelijker is het mis schien, als wij de uitwisseling van er varingen, cijfers en ideeën vergelijken met het uitwisselen van geld, van gou den tientjes bijvoorbeeld. Het blijkt dan, dat bij de uitwisse ling van ervaringen ieder der deelnemers de beschikking krijgt over al de erva ringen die zijn ingebracht, terwijl bij de uitwisseling van gouden tientjes geen der betrokkenen rijker wordt dan hij van te voren was. De mogelijkheid bestaat dat een deelnemer denkt, dat hij geen waardevolle bijdrage aan het onderlinge gesprek kan leveren, omdat hij meent geen ideeën te hebben. De kans dat dit werkelijk zó zou zijn is echter uitermate gering. Dit komt, omdat de discussies steeds gebaseerd zijn op praktijk-ervaringen. En het mag als vaststaand worden aangenomen, dat iedere deelnemende ondernemer ervarin gen heeft. Iedereen kan dus aan het gesprek deelnemen en dikwijls zal blij ken, dat de ondervindingen van de col lega's in de groep in vele gevallen waar devolle tips bevatten en tot nieuwe ge zichtspunten voor ieders eigen bedrijfs voering kunnen leiden. Het spreekwoord „een gewaarschuwd man telt voor twee", is ook bij de er varingsuitwisseling van toepassing. U hoort hoe andere ondernemers in uw branche het doen en welke resultaten zij bereiken. Vergelijking met uw eigen „doen en laten" en de resultaten, die u daarmede hebt bereikt, moeten dan de eventuele tekortkomingen in uw bedrijfs voering aan het licht brengen. De opgedane ervaringen in de prak tijk brengen betekent dan „verbetering". Het spreekt wel vanzelf, dat voor het goed funktioneren van een groep goe de leiding nodig is. Hierin kan worden voorzien door een daadwerkelijke be langstelling en medewerking van de zijde van de betrokken branche-organi satie en vervolgens door het aanwijzen van een bekwame discussieleider. Deze kan de gesprekken richting geven en bevorderen dat ieders inbreng in de discussie goed tot zijn recht komt. Hij kan mede de programmering van de werkzaamheden en de documentatie van de deelnemers verzorgen. In overeen stemming met de doelstelling van de groep zal steeds worden getracht on derwerpen ter bespreking aan te voe ren, die voor de betreffende groep en de betrokken branche van belang zijn. Zoals reeds vermeld, willen de mede werkers van de Hoodafdeling Geweste lijke Aangelegenheden en Voorlichting van het Directoraat-Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme gaarne hun aandeel leveren bij het tot stand komen en leiden van dergelijke discussiegroepen. Bedrijfsbezoek. In de praktijk van de discussiegroe pen wordt ook aan bedrijfsbezoek ge daan. Sommige groepen hebben zelfs de gewoonte hun bijeenkomsten bij toer beurt bij een van de deelnemers in het bedrijf te houden. Bij zo'n gelegenheid becritiseert men dan in opbouwende zin eikaars bedrijf, de étalages, de winkelruimte en de inrichting daarvan, de werkplaats, de ligging van het magazijn, de opslag van de voorraad enz. Uit het bovenstaande hebt u kunnen lezen, dat „ervaringen van anderen" u veel kunnen leren. Het aloude gezegde „ervaring is de beste leermeester" blijft daarom nog steeds zijn waarde behou den. Maakt u deze „beste leermeester" dus ten nutte. Wilt u meer weten over discussie groepen in uw bedrijfstak, wendt u zich dan tot uw branche-organisatie of tot de Rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in uw provin cie (c.q. stad). STOUTE-BROODJESBAKKER Een amper twintigjarige broodbezor ger probeerde voor de politierechter vergeefs zoete broodjes te bakken. Het witte jasje had hij al verwisseld voor een flodderiger huisjasje van 's Rijks kleermaker, die het Huis van bewaring voorziet van degelijk werk. Maar in dat huis gaat de mode nu eenmaal langza mer dan er buiten. Toch speelde het witte jasje een rol in de historie. Een struise maagd van circa duizend weken vond het zo „stoer" staan, dat zij met de inhoud aan de zwier ging op een nabije kermis en daarna nog menigmaal de bakkers knecht het ietwat kinderlijk verblijde hoofd op hol bracht. De redenen daar van bleken echter van meer materiële aard. Want de aanvankelijk eerzame meelverwerker liet zijn melig minnespel van menig minzaam aangeboden cadeau gepaard gaan. Het ene geschenk volgde op het andere. Dat bracht zijn nog me liger baas tot wanhoop want het geld van de klanten kwam nog maar met de grootste moeite uit zijn vingers. Een maal was de minnende broodjesbrenger al veroordeeld. Nu stond hij opnieuw te recht wegens verduistering. „Je kunt dan hier wel zoete broodjes bakken, maar je bent een doortrapte stoute-broodjesbakker", oordeelde de po litierechter". ,,'tWas uitlokking, m'n edelachtbare". „Niemand heeft je gevraagd een gro te slee te huren en daarmee naar Parijs te rijden, ook zij niet". „Die slee was voor haar bestemd". „Neenee, daarmee probeerde je in druk te maken op haar ouders, maar zeg nou maar eerlijk dat je daar de bons kreeg en toen uit balorigheid naar 't zuiden reed". Eerlijkheid was er niet bij. De deeg- kneder verspilde al zijn klantengeld aan stokbrood en andere produkten van de Franse keuken, gaf handen vol geld uit aan benzine en alcoholia en kwam pas terug met een bus toeristen, die zich over de berooide knaap ontfermd had den. De officier wees op de ernst van het feit: op klaarlichte dag zonder betalen een auto huren en er met andermans geld vandoor gaan. Er stonden boven dien nog twee maanden voorwaardelijk wegens de vorige verduistering. Nu was hij alweer een maand in voorlopige hechtenis. „Vijf maanden met aftrek", luidde de eis. „Je hebt het laatste woord", zei de rechter. „Kijk 's hier, m'n edelachtbare, nou kan de officier wel zeggen dat 't een hoogst ernstig feit is omdat het alle maal overdag gepleegd is, maar vorige keer was 'tal zo ernstig, omdat het 's nachts in het donker was voorgeval len... Wanneer moet ik dan..." „Dat is de brutaliteit ten top!" riep de officier uit. „En dan ben ik door héAr op het slechte pad gebracht, m'n edelachtbare". „Daar wordt wel rekening mee ge houden, maar vergeet niet dat zij je om geen enkel cadeau gevraagd heeft. Je bent zelf aangekomen met die dure din gen en je hebt zelf het plan gemaakt om met een grote slee voor te komen en indruk te maken", vertelde de politie rechter. „Als ik haar niet ontmoet had, zou ik nou niet zo slecht zijn". „Dat staat te bezien. Dan had je mis schien een andere meid dure cadeaus gegeven. Of je was per vliegtuig naar Parijs getrokken". IDe meest moderne COLLIERS-HANGERS OQ] KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur „Of ik zou nog een hele goeje jongen zijn..." „Je kunt je best doen om weer een eerlijke jongen te wórden. Nu veroor deel ik je tot vijf maanden, onder af trek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met de bijzon dere bepaling, dat je alsnog de huur van die auto hebt te voldoen van de eer- te tot en met de laatste dag dat die weg geweest is". De jonge verdachte liet het hoofd zakken. Zitten vond hij blijkbaar niet zo erg, maar betalen voor een geleende auto vond hij overdreven en dat zei hij ook. Maar de hamer viel en na het von nis is geen enkel verweer meer moge lijk, tenzij in hoger beroep. En dat vond de meelman een beetje riskant. (Nadruk verboden) d' ARGENTY REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. zullen wonen. Nu wil mijn a.s. vrouw haar auto uit Frankrijk meebrengen en nog enkele cadeaus. Hoe moeten wij te werk gaan om geen moeilijkheden te krijgen bij de douane? Voor de invoer van cadeaus en evt. andere artikelen dient u voor gebruik te en nieuwe voorwerpen een lijst in duplo op te maken en die bij grens overgang te tonen. Voor de auto moet uw a.s. vrouw kunnen aantonen dat de wagen minstens 6 maanden in haar be zit zal blijven om vrijstelling van in voerrechten te verkrijgen. Ook moet in uw bezit zijn een bewijs van inschrijving in het bevolkingsregister van de toe komstige woonplaats. Er moet wel een nieuw kentekenbewijs worden aange vraagd, waarvoor u bij de grens het formulier en inlichtingen kunt vragen. Tenslotte moet het Franse rijbewijs worden omgezet in een Nederlandse rij bewijs. Prinses Anna. Met wie was prin ses Anna, de dochter van Johan Willem Friso, gehuwd en hoeveel kinderen had den zij? Prinses Anna, dochter van Johan Wil lem Friso, had geen nakomelingen. Haar huwelijk met Friedrich von Baden- Durlach eindigde tragisch. Hij stierf al vrij spoedig na de huwelijksvoltrekking en zij werd krankzinnig. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Werkloos. Is men verplicht om tijdens zijn werkloosheid elke soort ar beid aan te nemen die hem wordt aan geboden? Tot wie kan men zich wen den met klachten hierover? Om in aanmerking te blijven komen voor een uitkering krachtens de werk loosheidswet, behoeft u echt niet alle werkzaamheden te aanvaarden, die u worden aangeboden. De wet spreekt van „passende" arbeid en dat is natuurlijk een rekbaar begrip. Bovendien moet u kunnen aantonen in „voldoende" mate te hebben gezorgd voor het vinden van andere werkzaamheden, maar ook dat is rekbaar. U kunt dus een naar uw mening niet passende betrekking wei geren. Mocht u daarop een afwijzende beslissing ontvangen, dan kunt u bij het bestuur van de bedrijfsvereniging van wie u de werkloosheidsuitkering ontvangt een voor beroep vatbare be slissing aanvragen. Dan wordt uw ge val opnieuw bekeken en blijft men bij afwijzing, dan wordt op deze beslissing vermeld het adres van de Raad van Be roep, waartoe u zich kunt richten. Aan dit beroep zijn geen kosten verbonden. Roest. Ik heb een vijver -j- water val -f- fontein in mijn tuin. Nu vertonen het natuursteen en het beton een brui ne aanslag die veroorzaakt wordt door het ijzer in het water (uit eigen bron). Ik heb geprobeerd deze roest met na tronloog te verwijderen, maar had geen succes. Weet u een middel? Een zeer goed middel is zuringzout (vergif). U zult het misschien meerma len moeten toepassen, afhankelijk van de min of meer intense roestvorming. Het zuringzout wordt verdund aange wend. Volleybal. Wanneer is volleybal voor het eerst gespeeld en in welk land Het is ontstaan in Lolyoke in Massa- chusetz (Noord-Amerika)Ontwerper van het spel is William G. Morgan. De ze was physical director van de instel ling Young Men Christian Association. Het spel ontstond in 1895. Volley is een Engelse sportterm en betekent een bal terugslaan voordat deze op de grond heeft gestuit. Op 6-10-'47 werd de Ne derlandse Volleybalbond opgericht. Na de tweede wereldoorlog werd het spel in ons land populair. Geel geworden rieten wieg. Hoe kan een geel geworden rieten wieg weer worden schoongemaakt? U zult een vrij aardig resultaat be reiken door deze wieg te behandelen met sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen met schoon water en in de wind drogen. Staatsloterij. In welke tijd is de staatsloterij vrij geweest van loterijbe lasting? Ik zou n.l. graag willen weten wanneer de 100.000,in zijn geheel werd uitgekeerd. Vanaf januari 1965, aan het begin van de staatsloterij nieuwe stijl, tot en met augustus 1968 is de 100.000, vrij van belasting geweest. Van Iependaal. Zoudt u mij iets kunnen meedelen over Willem van Iependaal (geb. 1891) over wie ik de laatste tijd niets meer heb vernomen? Willem van Iependaal treedt wegens zijn hoge leeftijd niet meer voor de V.A.R.A. op. U zult waarschijnlijk vol doende gediend zijn met zijn adres, zodat u zich persoonlijk met hem in verbin ding kunt stellen. Het is Hoeflo 11, La ren (N.H.). Emigratie. Een kennis van mij is onlangs naar Australië gegaan op een contract van twee jaar, waarvoor hij een goedkope overtocht kon krijgen. Nu moet hij echter plotseling terug naar Nederland. Kan hij nu dit contract on gedaan maken en hoeveel kosten brengt dit met zich mee? Daar u niets meedeelt over de om standigheden die uw kennis nopen om uit Australië terug te keren, kunnen wy ook niets zeggen over de kansen die hij heeft om met zo weinig mogelijk kosten het tweejarig contract ongedaan te maken. In geval van overmacht is daar soms nog wel iets aan te doen. De enige methode om iets te bereiken is, dat hij de Nederlandse emigratie-atta ché, gevestigd in de hoofdplaats van de staat waar hij woont, om advies en be middeling bij de Australische autoritei ten vraagt. Grensvervoer. Binnenkort ga ik trouwen met een Frans meisje in Frank rijk. Na de huwelijksvoltrekking gaan wij naar Nederland waar wij voorlopig Op Uw woord zal ik het net uitwerpen. Lucas 5 5 Kleine Jan moet van moeder naar de bakker. Hij heeft wel tegengestribbeld, dat de bakker nu gesloten is, maar moeder gebiedt en hij gaat. Hij weet echter van te voren al, dat het niet gaat. En hij verheugt er zich al in, straks thuis te kunnen komen met de boodschap: „Ziet moeder wel, dat ik gelijk heb gehad? De bakker was na tuurlijk dicht". In deze gesteldheid vaart Petrus het meer op. Hij gaat. Natuurlijk. De Mees ter gebiedt. „Op Uw woord zal ik het net uitwerpen". Maar hij weet bij voor baat al, dat het mis gaat. Want vis sen, dat kun je alleen als het donker is. Overdag „bijten" de vissen niet. Overdag vist niemand. Wacht maar, straks zal het wel duidelijk worden, dat hij gelijk heeft gfchad. Hoe ik het weet, dat Petrus zo het meer opging? Wel, uit de verklaring, die hij straks zelf geeft. Dan roept hij uit: „Here, ga uit van mij, want ik ben een zondig mens". Wanneer hij in het geloof uitgegaan was, dan had hij dit niet gesproken. Dan had hij veeleer ver klaard: „Here Jezus, precies zoals ik dacht. Daar rekende ik ook op. Want als Gij iets gebiedt, dan gebeurt het altijd. Dan kun je zelfs vis vangen op klaarlichte dag". Maar dat zegt Petrus nu juist niet. Hij staat straks versla gen. Hij wordt in zijn ongeloof be schaamd. En hij gevoelt, dat hij zich Jezus daardoor onwaardig heeft ge maakt. Wij werpen ook zo vaak het net uit in ongeloof. In ons bidden bijvoorbeeld. Jezus heeft ons gezegd: „Bidt en u zal gegeven worden". Dus bidden we. Maar geloven we wel aan de verhoring? Neen, dikwijls helemaal niet. Eén voor beeld. We bidden om de bekering van ons afzwervend kind. Maar terwijl we bidden, weifelen we al. Want om onze jongen te veranderen, ach, daar komt zoveel bij te pas. Of dichter bij onze dagtekst. We wer pen ons net uit in de wereldzee. Want we doen aan Zending. En we doen aan Evangelisatie. Naar Jezus' woord. Maar feitelijk Geloven we feitelijk in ons werk? Gaan we er niet veelal van uit, dat er toch niets van terecht komt? O, ongelovige vissers, die we zijn. Die wel zeggen: „Op Uw woord, op Uw woord", maar die ons innerlijk niet aan dat woord vastklemmen. Wat moet God ons vaak beschamen! En wat is het maar heerlijk, dat Hij doet ver boven ons bidden en denken! (Uit een Dagboek) WE MELD INGE Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later 8—14 juni 1969 HOOGW- LAAGW. v.m. n.m. vjn. 10.10 10.36 3.19 3.53 11.15 11.41 4.36 5.09 12.20 5.45 6.13 0.34 1.23 6.43 7.05 1.42 2.14 7.31 7.49 2.30 2.57 8.11 8.28 3.12 3.40 8.47 9.08

Scheldebode | 1969 | | pagina 1