Visie op de nieuwe gemeente Reimerswaal NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING iWATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 51 30 MEI 1969 GOUDEN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Toen mij gevraagd werd mijn visie op de nieuwe gemeente Reimerswaal te geven, heb ik wel enigszins aarzelend hier tegenover gestaan. Het geven van een politieke visie op de nieuwe gemeente nadat reeds enkele anderen voordien dit in dit blad hebben gedaan is, wanneer men niet in herha ling wil treden van wat deze voorgan gers hebben gezegd, wel vrij moeilijk. Toch wil ik dit wel trachten zoveel mo gelijk te voorkomen. Persoonlijk ben ik van mening dat men in de gemeenteraad niet op de al lereerste plaats politieke stokpaardjes moet berijden, maar als gemeenteraads lid de belangen van de gemeente en ge meentenaren in 't oog dient te houden en niet het partijpolitieke belang moet dienen. De partijpolitiek wordt gemaakt in de politieke partijen en behoort mijns inziens op landelijk niveau uitgevochten te worden en niet in de gemeenteraad. Dit is geen doublure van de Tweede Kamer. Doet men dit toch, dan ont aardt de gemeenteraadsvergadering in dorpspolitiek. Het is natuurlijk logisch dat men aan gesloten als lid bij een politieke partij, een bepaalde visie heeft op de maat schappijstructuur en zich bij het nemen van beslissingen hierdoor zal laten lei den. Iedere politieke partij zoekt natuur lijk het hoogst mogelijk aantal zetels in de raad te krijgen om daardoor zijn in vloed op het besturen van de gemeente zo groot mogelijk te doen zijn. Dit mag natuurlijk nooit ontaarden in het op leggen van zijn ideeën en verlangens aan anderen, waardoor deze zich voe len tekort gedaan en in een dwangpo sitie geplaatst. Het besturen van de nieuwe gemeente Reimerswaal lijkt mij echter de eerste jaren zeker geen gemakkelijke zaak. Het zal zeker grote zorgen baren en zeker niet eenvoudig zijn om op korte termijn van de vijf gemeenten in Oost Zuid-Beveland een hechte eenheid te makenHiervoor is zeer zeker een kjrachtig en voortvarend gemeentebe stuur noodzakelijk. Dit is temeer nood zakelijk omdat op vrij korte termijn grote structurele veranderingen in Oost Zuid-Beveland voor de deur staan. Het gemeentebestuur wordt gecon fronteerd met de dichting van de Oos- terschelde, waardoor de visserij in Yer- seke grote schade lijdt. De opheffing van de douane aan de Beneluxgrens, de Schelde-Rijnverbinding waardoor Hans- weert ernstig schade lijdt en geen en kele wettelijke regeling voor vergoedin gen hiervoor is getroffen, hiervoor zul len zeker compensaties moeten worden gegeven, wil Hansweert geen crepeer- geval worden. De aanleg van de Westerscheldetun- nel, die naar nu wel vaststaat in deze gemeente zal komen, zal ook grote ver anderingen veroorzaken en voor vele inwoners moeilijkheden veroorzaken. De fruitcultures in deze gemeente maken moeilijke tijden mee en vragen zeer zeker de aandacht van het ge meentebestuur en nog vele andere pro blemen zouden te noemen zijn waarvoor het zeker noodzakelijk is, dat de ge meente wordt bestuurd door voortvaren de mensen, van burgemeester en ge meenteraad tot en met alle ambtenaren toe. Er zullen in de nieuwe raad men sen moeten zitten die kunnen oordelen over problemen van ruimtelijke orde ning, bestemmingsplannen, sanerings plannen. Hieraan moet toch ook in de oude dorpskernen nog veel gebeuren, willen deze leefbaar blijven en met hun tijd meegaan. Ook de riolering vraagt de aandacht. Een persleiding van Yerseke naar de Westerschelde gaat miljoenen kosten, maar zal er in 't belang van de gemeen te moeten komen. Bij de hearing over de herindeling door de vaste commissie uit de Tweede Kamer en ook bij de behandeling van de herindelingswet is wel gebleken dat men ook in de Tweede Kamer weinig gelooft in een doorsteek bij Waarde naar Reimerswaal, veel meer verwacht men dat het kanaal door Zuid-Beveland verbreed zal worden, wat ook weer de nodige zorgen zal meebrengen voor het gemeentebestuur om voor tijdige ver vangende woningbouw te Hansweert te zorgen. Bovendien zal het dan zeer te betreuren zijn dat men niet het stand punt dat de oude raad van Kruiningen innam is gevolgd, waarbij gevraagd werd het kanaal in te delen in zijn ge heel bij het grondgebied van één ge meente. Wanneer echter de planologen gelijk hebben en Reimerswaal zou in het jaar 2000 ongeveer 50 a 60.000 inwoners tel len (persoonlijk geloof ik meer dat het rond 20 25.000 zal schommelen), dan zal er nog veel moeten gebeuren in een kort tijdsbestek. Op korte termijn rijzen echter ook nog veel vragen. Op 31 december 1969 verliezen n.l. alle ambtenaren van de onderscheiden gemeenten hun werkgever en treden dan, behalve de secretarissen en ont vangers, die op wachtgeld kunnen gaan, op 2 januari 1970 in dienst bij de nieu we gemeente, waarvan op die morgen nog maar zijn de gekozen gemeenteraad en hoogstwaarschijnlijk een burgemees ter en waarnemend secretaris en ont vanger. Er bestaat dus een grote kans dat dit nieuwe gemeentebestuur niet de capaciteiten kent van alle ambtenaren, zodat zij niet op de goede plaatsen te werk gesteld worden. Wil men inde overgangstijd een cha os voorkomen dan zal het m.i. ook in het belang van alle gemeentenaren zijn dat reeds nu de oude gemeentebesturen overleg gaan plegen over de toekomsti ge opzet van de secretarie en de amb tenaren voorlopig naar gelang hun ca paciteiten en eigen voorkeur van deze ambtenaren voorlopig in te delen, opdat het werk op de gezamenlijke secretarie met zo weinig mogelijk schokken ver loopt. Uiteraard heeft het nieuwe gemeente bestuur alle beslissingsbevoegdheid om te bepalen waar het gemeentehuis komt en welk werk de nieuwe ambtenaren gaan doen. Ook zou het toch wel aan te. bevelen zijn dat de oude gemeenten een concept begroting zouden maken, waaruit na januari zo snel mogelijk de totale be groting van Reimerswaal zou kunnen worden samengesteld. Het nieuwe ge meentebestuur neemt natuurlijk alle be slissingen, maar het zou toch wel goed zijn, dat dit in de eerste tijd niet met allerlei kleinigheden overbelast werd. Wanneer wij ons voorstellen dat de nieuwe gemeente 17.000 inwoners zal gaan tellen en wij gaan vergelijken met een stadje van 17.000 inwoners welke voorzieningen daar normaal worden ge acht op cultureel gebied, bij sport, on derwijs en recreatie, dan moeten wij ons niet verhelen dat wij veel te kort komen. Het feit van de verspreide ker nen zal natuurlijk altijd wel een belet sel vormen om snel tot dergelijke voor zieningen te komen, maar toch mogen wij de moed niet verliezen en gezamen lijk deze taak aanpakken om van de nu gescheiden gemeenschappen een eenheid te maken waarin iedere kern tot zijn recht komt en zich niet tekort gedaan voelt ten opzichte van de andere dor pen, maar waarin ieder zich burger voelt van de gemeente Reimerswaal. Veel zal er van afhangen wie de kie zers in de gemeenteraad kiezen. Maar in 't verleden is altijd toch gebleken dat Oost Zuid-Beveland niet achteraan kwam en dat de bewoners altijd vol doende ondernemingsgeest bezaten om met hun tijd mee te gaan. Ik verwacht dan ook niets anders dan dat zij zullen zorgen dat er een gemeentebestuur komt met mensen die kennis en erva ring hebben en zich willen inzetten voor het belang van onze gemeente, die naar mijn stellige overtuiging een grote toe komst tegemoet gaat. E. A. SUY Voorz. afd. Hansweert K.V.P. een geliefkoosde bron van ruzies, on der ons gezegd. De verdachte stapte op de buurman toe, riep enkele krasse ter men en stuurde hem terug. De buur man begaf zich daarna naar de dokter om zich te laten opkalefateren, want hij bleek er niet zonder kleerscheuren te zijn afgekomen. „Mishandeling?" riep de verdachte, terwijl hij de pruim weer naar de an dere kant duwde, „geen sprake van mis handeling". „Hoe noem je zoiets dan, een hef ko zing soms?" vroeg de officier. „Ik heb hem alleen maar geaaid", zei de verdachte. „Maar aaien mag ook niet", zei de officier, „tenminste niet onder alle om standigheden en bij iedereen". „Mijn buurman is iedereen niet", riep de verdachte brutaal. „En dat is een van de redenen, waar om je hem niet mag aaien", zei de of ficier, want het O.M. heeft niet gemak kelijk ongelijk. Vijfentwintig gulden boete werd er geëist. Dit bracht de verdachte tot die pe wanhoop. Hij brak in snikken uit, rukte aan zijn kleding, zwaaide met zijn handen en bezwoer de deurwaarder, de pers, de parketwacht en iedereen die het maar horen wilde, dat hij een dergelijk bedrag onmogelijk zou kunnen betalen, dat zijn vrouw en kinderen nu moesten verhongeren en dat het leven hem geen knoop meer waard was. De rechter maakte er toen twintig van. De jeremi ade werd ogenblikkelijk gestaakt. „Da's vijf gulden verdiend met het naar hier komen", constateerde de ver dachte tevreden. „Maar dat kost je een dag. Verdien je maar vijf gulden per dag?" infor meerde de officier. „Dat niet", luidde 't antwoord, „maar ik heb er een dag vakantie voor geno men". „Dus eigenlijk betaalt de baas deze wintersport van u!" meende de officier. De verdachte knipoogde tevreden. HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur „Als ik de vakantietoeslag er bij re ken, hou ik nog geld over", zei hij slim. Nu riep een stem van de tribune: „Geloof d'r maar niks van, rechter, van dat geklaag. Hij zit best bij kas, die binnenvetter!" De rechter hamerde om stilte. De verdachte zag verstoord om. „Binnenvetters kunnen toch ook wel eens slecht bij kas zitten", zei hij lako- niek en stapte de zaal uit. Direkt ach ter hem volgde de man van de tribune. Hij had een boel pleisters op zijn ge zicht. Buiten hees de verdachte opnieuw zijn broek op en klom daarna in een room kleurige wagen van sprookjesachtige afmetingen. Met een vriendelijk knikje naar het raam van de rechtszaal gleed hij geruisloos weg. (Nadruk verboden) wijst). Indien uw broer op deze oproe pingen niet verschijnt, kan de rechtbank verklaren, dat er „rechtsvermoeden van overlijden" bestaat, hetgeen met over lijden is gelijk te stellen. Voor het in stellen van de vordering stelt de wet als eis een afwezigheid van vijf jaar zonder orde op zaken te hebben gesteld of te ken van leven te hebben gegeven. Het geen in uw geval geheel klopt. Indien de erfenis de moeite waard is, zult u toch wel een advokaat vinden, die ook voor u een behoorlijk bedrag overlaat. Eenheidsklassen. Welke diploma's moet ik hebben om op een jachtwerf eenheidsklassen en zeüjachten te bou wen Ik wil me specialiseren in een heidsklassen. Ik zit nu op de h.a.v.o. Voor het bouwen van eenheidsklassen en zeiljachten kan men alleen maar een praktijkopleiding volgen aan een der in Nederland bestaande werven. Volledige inlichtingen kunt u daarvoor aanvra gen bij de Ned. Ver. voor Handel en In dustrie op het gebied van de Water sport (Hiswa), Keizersgracht 412, Am sterdam, tel. (020) 221307. Duits blad. Bestaat er in Duitsland een christelijk nieuws-, dag- of week blad en zo ja, wie is de uitgever? Het redactie-adres van „Das Evange lische Sonntagsblatt" is Verlag Hausi- sisch Drück-Verlaghaus2 Hamburg 13, Mittelweg 111. Het blad bevat een rui me informatie over 't Duits-protestants kerkelijk leven. AANVULLING De heer J. A. Nieuwenhutjse, A.R. raadslid te Kruiningen, meldde ons, dat hij nog graag het volgende zag geplaatst als aanvulling op zijn visie over toekom stig Reimerswaal, geplaatst in ons num mer van 23 mei 1969. Tussen de negende en tiende alinea gelieve u te lezen: Ook het aanstellen van een maatschappelijk werkster kan gerealiseerd worden. Voorts sloeg de opmerking (slechte verbindingen) in de veertiende alinea niet op de genoemde groep gemeenten, maar op Waarde. DE BINNENVETTER De verdachte stak zijn beide duimen achter de band van zijn broek, trok het touw wat omhoog, dat dit nuttige kle dingstuk vergeefs op peil trachtte te houden, plantte links en rechts een voet neer en verschoof zijn pruim van de ene wang naar de andere. Toen stond hij klaar voor de srijd, zoals men dat noemt. De eigenlijke strijd was al eerder ge leverd. Dat gebeurde toen de buurman over het land van de verdachte liep: ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. beurt. Indien u alleen een nieuw onder gebit wenst, krijgt u een vergoeding van 38,50. Voor een heel nieuw gebit 68,U kunt verder overleggen met uw tandarts. Analist. Welke diploma's en wel ke opleiding moet ik hebben om ana list te kunnen worden? Voor volledige inlichtingen over het beroep van analist kunt u zich wenden tot de Koninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging, Bumierstraat 1, Den Haag, tel. (070) 111567. Scheiding. -Hoe ver moet een me tershoge beukeboom van een scheiding staan? Door zo'n boom van de buurman is het n.l. maandenlang donker in onze kamer. Hij heeft al twee jaar lang be loofd er iets aan te doen, maar er komt niets van. De boom staat 1.80 m van de erfscheiding maar er staan ook nog bossen dichterbij. Voor een boom is de afstand 2 me ter. Het kan zijn dat er in uw gemeente een plaatselijk gebruik is dat andere afstanden bepaalt, maar dat zal men waarschijnlijk op het gemeentehuis wel weten, anders weet de notaris het ook. In elk geval heeft u recht te eisen dat overhangende takken worden afgehakt. Doet uw buurman dit niet, dan mag u zelf de takken boven uw terrein en dak afhouwen. De afstand van 0.5 m is, af gezien van andere gemeentelijke ver ordeningen, geldend voor struiken, bos jes e.d. Vlek. Ik heb een vlek in een roze jurk verwijderd met brandewijn en de jurk gestreken toen hij nog vochtig was. Nu is er een hele grote witte vlek ontstaan die er niet uit te krijgen is. De kleurstof zal niet bestand zijn ge weest tegen de alcohol en is plaatselijk verdwenen. Gaat u eens met de jurk naar een stomerij die verfgoederen aan neemt en informeert u of het mogelijk is de jurk te verven, dan kunt u haar weer dragen. Nieuw kunstgebit. Ik heb een jaar geleden een ontstoken tandwortel onder mijn gebit laten trekken en vanaf die tijd past mijn gebit niet meer. Ik heb mijn kunstgebit 12 jaar geleden ge kregen. Kom ik nu in aanmerking voor vergoeding van het ziekenfonds of aan vullingsfonds voor een nieuw? U maakt inderdaad een goede kans op een gedeeltelijke tegemoetkoming in de kosten voor een nieuw kunstgebit, daar dit gewoonlijk na 10 12 jaar ge- Adres vereniging. Kunt u mij hel pen aan het adres van de „Vereniging tot steun en tijdelijke vervanging van de huisvrouw" Het adres van de „Vereniging tot steun en tijdelijke vervanging van de huisvrouw" is Lorentzkade 512, Haar lem, tel. (023) 43584. Goedkope margarine. In tegenstel ling tot andere levensmiddelen wordt de margarine steeds goedkoper, hoe ver klaart u dat? De grondstofprrjzen zijn gedaald, zo dat de officiële prijzen ook lager kon den worden vastgesteld in overleg met de overheid. De grotere prijsverlagingen zijn echter gevolg van een complex van oorzaken, waarvan we enkele noemen: concurrentie tegen de goedkope Duitse margarine, gebruik van margarine als lokartikel, zoals ook blijkt uit de ons door u toegezonden advertentie naar aanleiding van de opening van een zaak, b.v. een daling in prijs van bepaalde merken, die inderdaad minder in kwa liteit zijn dan de duurdere. Erfenisprocedure. - Mijn jongste broer zit in Canada en wij hebben sinds elf jaar niets van hem vernomen. Inmiddels is mijn moeder overleden en zijn erf deel staat dus nu al tien jaar op een bank. Het wordt beheerd door een van mijn broers, die ook steeds daarvoor re kening en verantwoording moet afleg gen bij de kantonrechter. Daar mijn broer zonder ruzie is weggegaan zijn wij er vast van overtuigd, dat hem iets is overkomen. Welke procedure kunnen we nu het beste volgen om zijn erfenis onder ons te verdelen? Geld voor een dure advokaat bezitten wij niet. De erven moeten een verklaring van vermoedelijk overlijden vragen aan de rechtbank van de laatste woonplaats van uw broer. U zult dit niet zonder bijstand van een advokaat kunnen doen. Uw broer moet drie maal per openbare dagvaarding worden opgeroepen, d.w.z. dat de dagvaarding wordt gepubliceerd in nieuwsbladen (die de rechtbank aan- De spinnekop grijpt met de han den, en is in de paleizen der ko ningen. Spreuken 30 28. Eerst iets over de tekst. Het He breeuwse woord voor „spinnekop" moet worden overgezet door „hagedis". Voorts vertalen de meesten tegenwoordig het werkwoord „grijpen" in de lijdende vorm. Eindelijk is ook hier met het laat ste lid, evenals in de voorafgaande ver zen, een tegenstelling bedoeld. Zo krijgen we: „De hagedis laat zich grijpen met de handen, nochtans is zij in de paleizen der koningen". Het Oosten is rijk aan hagedissen. Het zijn griezelige beestjes, die in de huizen langs de muren omhoog kruipen en gemakkelijk met de hand kunnen worden gepakt. Toch doet men dat niet. Want deze hagedissen zijn: „Levende vliegenvangers". Ze zijn echte insecten- doders. Daarom laat men ze zelfs in de paleizen der koningen begaan. Gods kinderen, die als de mieren en als de klipdassen en als de sprinkhanen zijn, vinden him beeld ook in de hage dissen. Ze zijn even verachtelijk. De we reld haalt de neus voor hen op. En toch slaat men hen niet dood. Toch geeft men hun hun bestaan. Want ze zijn in- sectendoders. Zij houden veel tegen. Daar is een jongen op de fabriek. Hij gelooft! Daar lacht de baas wat om, maar... hij kan hem goed gebruiken. Want hij heeft een goede invloed. En hij zal niet zo spoedig overgaan tot sta ken! Zo is die jongen de hagedis, die tot het paleis van de koning doordringt. Daar is een gelovig meisje werkzaam in een echt liberaal gezin. Meneer en me vrouw gaan nooit naar de kerk, en ze spotten er onder elkaar mee, als het meisje wel gaat. Zelfs tweemaal per zondag. Maar het mag. Het mag gerust. Ze mag op dinsdag ook best naar de meisjesvereniging. Graag zelfs. Want zo'n meisjes zal lang zo gemakkelijk niet iets van je wegnemen. Het gebeurt wel dat ook christelijke meisjes zulks doen. Maar er is toch veel minder kans op. En zo is dat meisje de hagedis, die tot het paleis van de koning doordringt. Laat ons er blij om zijn. De wereld wil ons graag missen, maar de wereld, kan ons niet missen. De wereld stort in elkaar, als wij er niet zijn. Wij zijn de insectendoders. Wij zijn de eigenlijke cultuurdragers. Al zijt ge nog nooit in een bioscoop geweest, gij zijt de cultuur drager. Als ge maar werkelijk van Jezus zijt... Anders is uw roem ijdel. „Want die roemt, roeme in de Here". (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1—7 juni 1969 Zaterdag 7 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. vjn. n.m. Zondag 3.51 4.20 9.28 9.49 Maandag 4.42 5.11 10.21 10.41 Dinsdag 5.35 6.02 11.08 11.30 Woensdag 6.29 6.55 11.56 Donderdag 7.22 7.48 0.21 12.48 Vrijdag 8.16 8.37 1.11 1.40 Zaterdag 9.10 9.30 2.12 2.42 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1