TOEKOMSTIG REIMERSWAAL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LAND- EN TUINBOUW LANGS DE STRAAT OVERDENKING WATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 50 23 MEI 1969 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Aan u, redactie van dit blad, mijn dank voor uw uitnodiging iets over het toekomstige Reimerswaal te schrijven. Na alles wat hierover reeds gepubli ceerd is in pers en tijdschriften, zal het niet meevallen hier nog een wijs woord over te zeggen. Toch wil ik trachten enige losse gedachten op zo'n eenvoudig mogelijke wijze over bovengenoemd on derwerp aan dit papier toe te vertrou wen, hoewel ik als A.R.-man doordron gen ben van de betrekkelijkheid van menselijke overwegingen. Eerst iets over 't samenvoegen van gemeenten in het algemeen. U begrijpt, dat hieraan niet alleen voordelen, maar ook zwakke kanten kunnen zitten. Ik leg hierbij de nadruk op kunnen, want door deze te onder kennen kan men hier van 't begin af extra aandacht aan besteden. Moeilijkheden kunnen m.i. optreden bij het contact tussen bestuurders en gemeenteleden, het gevaar bestaat dat de afstand tussen deze groepen te groot wordt. Ik kan mij indenken dat de da gelijkse bestuurders zich zo door hun taken en plichten (w.o. vele represen tatieve) in beslag laten nemen, dat er te weinig overblijft voor hun eigen ge meenteleden. Door het houden van spreekuren in alle bij herindeling be trokken gemeenten, zou dit bezwaar op te lossen zijn. Verder vrees ik dat er iets van het dorpseigene, de gemoedelijkheid waar mee men thans behandeld wordt door de ambtenaren, die werkzaam zijn bij de gemeentelijke instellingen, verlorer. zal gaan. Men hoort vaak de klacht, dat men in de grotere plaatsen als een nummer van het ene loket naar het andere gestuurd wordt zonder dat men de instantie of de man te pakken krijgt die men nodig heeft. Daar men ook te weinig weet van eigen rechten en plich ten, kan dit tot vele moeilijkheden aan leiding geven. Daarom zal de aanstel ling van een „sociale ambtenaar" (om budsman) deze moet onafhankelijk kunnen optreden hiervoor een oplos sing bieden, hoewel men in het alge meen met het aanstellen van ambtena ren voorzichtig moet zijn. Bij velen heerst n.l. de vrees dat de voordelen van een herindeling verloren zullen gaan aan een zich steeds vergrotend ambte narenapparaat. Een deskundige voor- en doorlichting zal hierbij dus noodzakelijk zijn. Voorlopig zullen echter de gewone lopende zaken in 't eigen dorp afgehan deld kunnen worden. Wat het nieuwe Reimerswaal betreft zullen de dichtbevolkte Zeeuwse wegen in de aanvangsperiode een belemmering kunnen vormen om zich van het eigen dorp naar de kerngemeente te begeven. Door de aanleg van de nieuwe wegen zal dit euvel spoedig tot het verleden behoren. Als voordeel van herindeling zie ik, dat de concurrentiesfeer tussen de ge meenten onderling gaat verdwijnen, waardoor een beter samenspel ontstaat en een grotere en betere inbreng wordt verkregen bij de overheidsinstanties waarmee de nieuwe gemeente te maken zal krijgen. Vermeerdering van het aantal inwo ners leidt bij exploitatie en stichting van verschillende voorzieningen tot la gere kosten per inwoner. De mogelijk heden hiertoe zullen dus aanzienlijk stijgen, b.v. op medisch gebied in de verre toekomst een streekziekenhuis, op onderwijsgebied middelbare- en ho gere scholen, verder nog op 't gebied van bejaardenzorg, recreatie, sport, ver enigingsleven, jeugdwerk, woningbouw enz., kortom op alle terreinen waarop een gemeente werkzaam moet zijn. Zoals gezegd krijgt men door het werken in grotere eenheden een aan zienlijke besparing van kosten. Een klein voorbeeldje kan dit duidelijk maken. Stel exploitatie van een zwembad op 25000,per jaar. Op 5000 inwoners is het 5,per inwoner, op 17000 inwoners 1,50 per inwoner. Tenslotte zou ik nog willen opmer ken, dat de grotere grondoppervlakte van de toekomstige gemeente een be tere planning mogelijk maakt voor hui zenbouw, industrie, havens, enz. Ze be horen daar te komen, waar de omstan digheden het gunstigste zijn. Na deze beknopte en onvolledige be schouwing over herindeling in 't alge meen iets over het toekomstige Rei merswaal. De dorpen die straks deze nieuwe gemeenschap gaan vormen, hebben voor 't merendeel goede voorzieningen en zien er tamelijk welvarend uit. Maar ondanks dat bestaan er nog heel wat problemen. Naast de meest voorkomen de, u allen wel bekend, omdat u er da gelijks mee te maken heeft, wil ik nog enige specfieke noemen. De nu nog typische agrarische dor pen Kruiningen, Krabbendijke, Rilland- Bath en Waarde krijgen en hebben de gevolgen te dragen van de herstructu rering (slechte verbindingen) en de economische achteruitgang in de land en tuinbouw, evenals Yerseke dat tobt met de visserijcultures (gevolgen Delta plan). Dit schept voor deze plaatsen werkgelegenheids-, omschakelings- en problemen op sociaal terrein. Met de zelfde moeilijkheden krijgt Hansweert te maken wanneer de scheepvaart dcor het kanaal gaat verminderen. Hoewel de betrokken gemeenten alles wat mo gelijk is hieraan trachten te doen, zal men hopenlijk in groter verband nog betere oplossingen kunnen vinden, b.v. aantrekking kleine industrieën. Door de snelle maatschappelijke ver anderingen krijgt Reimerswaal te ma ken met nieuwe perspectieven, ik denk hierbij aan de recreatie, toerisme, in het bijzonder watersport (ieder jaar neemt het aantal beoefenaren in ons land met 15 toe)ook de nieuwe tun nelverbinding met Zeeuws-Vlaanderen kan hier een grote rol gaan spelen, even als de aanleg van het ScheldeRijnka naal door de Kreekrakdam en het nog steeds onzekere Reimerswaalplan. De toekomstige bewoners van Rei merswaal krijgen naast problemen, te maken met vele nieuwe vooruitzichten, die indien ze gerealiseerd worden, zul len bijdragen tot een gunstig klimaat om in te leven, te wonen en te werken. Moge aan de door u gekozen bestuur ders wijsheid en inzicht geschonken worden om er gezamenlijk met u iets goeds van te maken. J. A. NIEUWENHUIJSE A.R. raadslid Kruiningen MELKREINIGING MET NIEUWE FILTER Steeds wordt de leverancier van melk er op gewezen, dat zijn produkt aan de eisen van de hoogste reinheid moet vol doen, wil hij hiervoor ook de hoogste prijs ontvangen. Van het grootste be lang is, dat hij tracht te bereiken, dat zijn melk aan de fabriek vooral wat reinheid betreft in klasse 1 terecht komt. Het is evenwel niet zo eenvoudig om melk van de hoogste kwaliteit af te leveren. Thans is er een nieuwe Firet-Record melkfilter ontwikkeld, waardoor het mogelijk is geworden een produkt af te leveren, dat aan de hoogste eisen vol doet. Men heeft in het nieuwe melkfilter Firet-Record alle goede eigenschappen van het non-woven filtermateriaal ver enigd. Dus nu geen stukspoelen van fil terschijf zoals voorheen het geval was. Het op de punten vuilvang, door- stroomheid, vezelvastheid, hanteerbaar heid in de praktijk en het laboratorium onderzoek van deze filter, hebben de bruikbaarheid voldoende bewezen. Vee houders, die aan uitvoerige proeven hun medewerking verleenden, waren zeer enthousiast over deze nieuwe vinding en bereikte resultaten. Door samenwerking in de zuivelwe- reld is men weer een stap vooruit, waar van de veehouder kan profiteren. FORCE MINEUR Het gebeurde in het krukdroge, on verwacht zonnige lenteweertje van dit voorjaar. De machinist zou op een zoele avond naar de repetitie van de zang vereniging gaan. In de gang neuriede hij al een wijsje uit de cantate, die bin nenkort zou worden uitgevoerd. Maar wat overstemde daar de lieflijke melo die van de cantate? Het klateren van leidingwater! En wie klaterde daar zo afschuwelijk? Buurvrouw natuurlijk! Die spoot met een tuinslang haar straatje schoon. Nu dient hier te worden vermeld, dat de vrouw van de leerling-machinist pas vol schoonmaakwoede de ramen had ge zeemd. Waarschijnlijk had de man moe ten helpen water dragen, want hij had vroege dienst die dag. Zodoende was hij erg zuinig op die ruiten. En hij deelde de spuitende dame mede, dat zij niet op de ramen moest spatten. De klaterende buurvrouw met het moderne haar reageerde op deze op merking met een gebaar. Dat staat on omstotelijk vast. Uit de ene getuigen verklaring viel op te maken dat zij met haar ene hand op een bepaald lichaams deel sloeg; uit een andere verklaring zou kunnen blijken, dat ze met het ge kapte hoofd een heftige beweging maak te. In ieder geval betekende dit gebaar dat buurman er in kon, als hij een kaartje had, zoals dat heet. Dit alles deed buurman de zangver eniging, mitsgaders de melodie van de cantate vergeten. Als een dondergod in zijn zondagse pak schreed hij op de spuitende dame toe. Maar onderweg kreeg hij de volle lading. Het zondagse pak werd nat tot aan de schoudervul ling, de schone boord klef om zijn nek en ook de keurige scheiding werd weg gespoten. Op dit punt begonnen de verklaringen weer enigszins verward te worden. De leerling-machinist z; i, dat hij na aldus bevochtigd te zijn, deze buurvrouw de tuinslang ontrukte. Uit eigen beweging viel ze daarbij op de grond, zo beweer de hij. Buurvrouw verklaarde daaren tegen, dat buurman pas naderhand nat werd, omdat hij de slang ongevraagd beetpakte en op zichzelf richte. Vervol gens zou zij, buurvrouw, een flinke op lawaai hebben gekregen. Machinisten hebben over het algemeen een behoor lijk ontwikkeld spierstelsel, dat is be kend. Het is duidelijk, dat buurman heftig ontkende buurvrouw te hebben mishan deld. 't Was force-mineur geweest, zei hij. Buurvrouw gebruikte haar krachti ge stem om de rechter te overtuigen van buurmans krachtdadig optreden te gen weerloze vrouwen die straatjes schoon spuiten. De machinist kreeg twee tientjes boete. Hij had voordeliger een werkvrouw kunnen nemen, om die ra- HORLOGES nieuwe modellen V00P MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur men nog eens over te lappen. Misschien had buurvrouw het wel willen doen voor de helft van het bedrag (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. vingskosten aftrekbaar. Deze reiskosten kunnen echter wel tot de verwervings kosten behoren indien zij uit de woning nood voortvloeien of wanneer het een niet-dagelijks reizen betreft of wanneer de plaats van het werk niet een vaste plaats is. Is dit zo, dan behoren de kos ten van het ongeluk ook tot de verwer vingskosten, indien zij niet in een te indirect verband tot het verwerven van het loon staan, doordat er een andere indirectere (b.v. drankmisbruik) oor zaak van het ongeluk aanwezig is. Adressen. Kunt u mij de adressen geven van John Woodhouse en van Im- ca Marina? Johnnie Holshuysen (John Wood house) Dennenlaan 23, Nieuw-Loos- arecht. Imca-Marina: N. Anslrjnstraat 35, Amsterdam. Uitweg. In mijn koopakte staat dat ik de huidige gebruikers toestemming moet verlenen desgewenst gebruik te maken van een uitweg van 3 m om van het bij hen in gebruik zijnde perceel te komen en te gaan naar weg A, welk recht vervalt zodra zij dit perceel niet meer tezamen of alleen in gebruik heb ben. Kunnen gebruikers zich altijd die daad aanmatigen Kunnen zij ook an deren toegang verlenen? Kan de uitweg ook zijn langs de zijkant van het per ceel, zodat niet midden door het per ceel gereden wordt? Kan er ook aan weg A een draaibaar houten hek ge plaatst worden voor vrijheid? Uw brief is ons niet erg duidelijk. Er valt niet uit te lezen of er sprake is van een erfdienstbaarheid of van een persoonlijk recht. Slechts indien u ons de gehele inhoud van de koopakte op zendt kan dienaangaande zekerheid ko men. Wij gaan er dus van uit, dat er geen erfdienstbaarheid is, dan is het antwoord op uw vragen: 1. De gebrui kers (dat zijn dus alleen zij die gebrui kers waren ten tijde van de door u be doelde akte) kunnen de uitweg gebrui ken wanneer zij wensen. 2. Zij kunnen aan anderen zulk recht niet verschaf fen. 3. De gebruikers moeten van de uitweg gebruik maken op de voor u minst bezwarende wijze. U kunt ze dus een strook aanwijzen waarlangs zij moe ten trekken. 4. Als u voor afsluiting van uw grond een hek laat plaatsen, moet dit door de gebruikers te allen tij de gemakkelijk zijn te openen. Brandweer. Als je lid van de brandweer bent, moet je daarmee op houden op je 55ste? Onze commandant gaat nog steeds mee terwijl hij 58 ie. Wat kan daarvan de reden zijn? In verband met de vorming van de nieuwe gemeente Reimerswaal, zal de huidige commandant van de brandweer in Yerseke begin 1970 officieel van zijn funktie worden ontheven. Thans is hij nog aangebleven om zijn opvolger in te werken. Schade. A rijdt 's avonds van zijn werk naar huis. Onderweg overkomt hem een aanrijding. Gevolg: grote ma teriële schade die gedeeltelijk (schuld lag bij A) door w.a. wordt gedragen. Mag A de overgebleven eigen schade- kosten op belastingaangiftepapieren aangeven onder bijzondere lasten? (Hij ging toch immers in dienstbetrekking van werk naar huis?) De kosten voor het zich van huis naar het werk begeven en terug worden als regel aangemerkt als privé-uitga- ven, en dus niet als verwervingkosten van het loon. Dit volgens de recht spraak van de Hoge Raad, dus van de hoogste rechter in het land. Dit geldt voor het als regel dagelijks naar zijn werk en terug reizen. Dat daarom toch een zekere aftrek wordt verleend doet aan dit principe niets af. De schade in kwestie behoort nu dus mede tot de privé-uitgaven en dus niet als verwer- Recht op vakantie. Ik heb een agenturenkantoor met sinds 8 april '68 een meerderjarige vrouwelijke employé, uitsluitend voor de ochtenduren. Op hoe veel dagen vakantie kan zij aanspraak maken Aangezien voor uw branche (nog) geen bindende c.a.o. bestaat, geldt voor u de minimum-vakantieregeling, zoals die is neergelegd in art. 1638bb van het Burgerlijk Wetboek, waarin het aantal vakantiedagen per jaar is bepaald op minstens tweemaal het bedongen aan tal arbeidsdagen per week, hetgeen in het door u genoemde geval neerkomt op twee weken vakantie (vrije midda gen en weekends inbegrepen). Wij ma ken er u bovendien op attent dat met ingang van 1 januari 1969 de vakantie toeslag van minimaal 6 voor alle be drijven verplicht is gesteld. José. Is het juist om van de naam Johanna als roepnaam José af te lei den? Officieel is dit niet juist. Van de naam Johanna zijn vele roepnamen af geleid, maar uitgerekend deze niet. Wij noemen u een aantal afleidingen van de ze naam. In ons land b.v. Hanna, Jan na, Jo, Joke, Jantje, Janet. In Frank rijk Jeanne, in het Engels Joan, Jane, Jennet, Jinny, Jone en in het Italiaans Giovanna. José is een afleiding van Jo sephine, een geheel andere naam dus. Oorlogsslachtoffers. Hoeveel doden zijn er tijdens de eerste wereldoorlog gevallen Het aantal slachtoffers tijdens de eer ste wereldoorlog ligt tussen de 9 en 10 miljoen. In de meest bekende boeken over deze oorlog wordt dit aantal ge noemd. Het betreft hier slechts een ru we schatting, want hoeveel doden er precies zijn gevallen, heeft men nooit precies kunnen vaststellen. Speldjes. De speldjes uit mijn ver zameling worden bruin en zwart. Hoe krijg ik ze schoon? Wanneer de speldjes van koper zijn, of een soortgelijk metaal, dan zijn ze schoon te maken met koperpoets. An ders met een goed schuurmiddel, dat niet kan krassen. Wel heel voorzichtig te werk gaan, opdat de speldjes niet worden beschadigd. Clinge Doorenbos. Bij welke uit geverij zijn de liedjes van Clinge Doo renbos uitgegeven? De firma Scheltens Giltay te Am sterdam heeft het grootste deel van de liedjes van Clinge Doorenbos uitgege ven; ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag verscheen bij de drukkerij De Boer in Hilversum een bundeltje vers jes onder de titel „Twee woorden". As. Heeft as van hout en papier ook waarde als mest voor potplanten? De bemestingswaarde van hout- en papieras is, ook voor potplanten, zeer gering. Alle organische verbindingen zijn er uit verbrand. De samenstelling van houtas is (gemiddeld) afhankelijk van houtsoort 1025 kali en daar naast nog 0.608.3 fosforzuur. Van papier zal het niet veel verschillen, daar hout veelal een bestanddeel is van pa pier. Voor potgrond kunt u wat door de potgrond mengen, zodat u een flinke kaligift geeft en hiermee dus rekening moet houden met de overige bemesting. Kanarie. Hoe oud kan een kanarie worden? Onze vogel is 17 jaar. Ongeveer 10 tot 15 jaar is de gemid delde leeftijd van een kanarie. Uw vo geltje maakt een uitzondering met zijn 17 jaren. De mieren zijn een onsterk volk, evenwel bereiden ze in de zomer hun spijs. Spreuken 30 25. In Gods wijde wereld wriemelen de mieren. Een onsterk volk. Een kinder voetje trapt er zo tientallen dood. Toch een volk, waar veel van te leren valt. Sla ze maar eens aandachtig gade. Kniel maar eens neer bij de mieren. Wat zijn ze druk. Wat hebben ze een haast. Rusteloos snellen ze voort; de één al vlugger dan de ander. Dat is leerzaam voor luie mensen, zegt het Spreuken- boek. Laten zij er een voorbeeld aan nemen. Maar... de mieren zijn ook nog met een andere wijsheid voorzien. Ze bereiden in de zomer hun spijs. Straks in de winter valt er niets meer voor hen te verkrijgen. Maar dan hebben ze toch genoeg. Want in de zomer maken ze voorraad. Daartoe werken ze des zo mers zelfs 16 uren op een dag. Als iemand, dan heeft Jezus Christus deze mierenwijsheid verstaan. Hij werk te hier op aarde... voor dc eeuwigheid. Heel Zijn leven diende, Zijn zomerleven, om ons in de winter van Gods toorn niet te laten verkommeren. En Hij roept ook ons toe: „Zie naar de mieren. Zorg vooruit". Ik denk nu direkt aan onze broeders in" het concentratiekamp. Ze hadden geen bijbel meer. En geen psalmboek. En toch zongen zij en troostten zij zich zelf en anderen met Jezus' woord. Dat kon, omdat ze in de zomer verzameld hadden. De mierenwijsheid hield hen in het concentratiekamp er boven op. Ik denk natuurlijk ook aan onze jon ge mensen. Ze moeten voorraad maken. En dan vooral geestelijke voorraad. Ze zijn voor het leven niet klaar, omdat ze eindexamen H.B.S. halen of typen kunnen. Het zou wat. Ze zijn voor het leven eerst klaar als zij kloeke belijders van Jezus Christus geworden zijn, en weten, wat Hij van hen eist, op elk le vensgebied. Het is met de toekomst van onze kerk gedaan, wanneer de jeugd geen studie meer maakt van de begin selen van Gods Woord. Daarom moeten onze jonge mensen naar een jeugdver eniging, waar ze principieel voor het leven gevormd worden. En daarom moe ten wij als ouders hen daar vroeg naar toe sturen. Kijk naar de mieren en zorg vooruit. Eindelijk denk ik ook nog aan ons allen zonder onderscheid. Eens komen wij voor Gods troon. Dan is de voor bereiding van dit leven afgelopen. Dan moeten we klaar zijn. O, zorg vooruit. Bereid uw huis. Ga met uw leven naar Jezus. Strijd om in te gaan door de enge poort. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 25—31 mei 1969 Zaterdag 31 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.52 10.18 3.13 3.44 Maandag 10.59 11.23 4.19 4.37 Dinsdag 12.03 5.27 5.57 Woensdag 0.26 1.03 6.24 6.51 Donderdag 1.22 1.53 7.15 7.37 Vrijdag 2.13 2.42 7.58 8.19 Zaterdag 3.00 3.32 8.41 9.05

Scheldebode | 1969 | | pagina 1