HET RECHT OM TE STAKEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING WATERSTANDEN 35STE JAARGANG No. 49 16 MEI 1969 GAAT VERGEZELD VAN HET RECHT VAN ONTSLAG OP STAANDE VOET REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 26 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. de scheldebode ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief WU willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Dertien maanden hebben de ministers Polak (justitie) en Roolvink (sociale zaken) nodig gehad om een goed uit gewerkt advies van de Sociaal Economi sche Raad om te zetten in wetsontwer pen. Wat zich in die maanden achter de schermen heeft afgespeeld laat zich alleen maar raden. Wel kan worden vastgesteld dat hier en daar nog altijd een grote angst voor een wettelijk sta kingsrecht bestaat, vooral als daaraan niet een verplichte arbitrage is gekop peld. Hoe het ook zij, in de betrokken wetsontwerpen wordt staking als een recht erkend: zónder verplichte bemid deling en zónder verplichte arbitrage. Vakbonden mogen met inachtneming van bepaalde spelregels stakingen or ganiseren. De deelnemers aan een ge organiseerde staking zijn ontheven van hun arbeidsverplichting. Bij iedere (dreigende georganiseerde) staking benoemt de voorzitter van de Sociaal Economische Raad een commis sie van onderzoek, die echter niet in de staking mag ingrijpen. Bij wilde stakin gen kêtn zo'n commissie worden inge steld. De taak van deze commissie is zich op de hoogte te stellen van de oor zaken, de omvang en de vermoedelijke gevolgen van een staking. Bemiddeling. De commissie is dus inderdaad in de eerste plaats een commissie van onder zoek. Zij is evenwel ook bevoegd moge lijkheden na te gaan om tot voorkoming of beëindiging van de staking te ko men. Langs de weg van vrijwillig over leg kan zij alles doen wat zij ter be reiking van het doel dienstig acht. De COGNAC VOOR DE BLOEMEN ,,Ik drinke?" vroeg de verbaasde schildersknecht met de verfspatjes nog op kin en konen. „Dat kènne ze nooit gezien hebbe". „Toch hebben de getuigen het ge zien", onthulde de politierechter. „Dan motte ze hebbe staan glure, want assik drink, doen ik 't stiekem zonder dat een gewoon mens het kan zien". „Dan zijn deze getuigen heel bijzon dere mensen. Ze zagen u een hele fle3 cognac achter elkaar leegdrinken". „Dat kenniet. Ik drink van me leve nooit geen kejak. Ik kóóp geeneens ke- jak, dus dan kennik 'tniet drinke ook. Assik kejak drink, word ik me te draaierig, daar kennik niet tege". „Maar u kocht 'tniet, u nam die fles van het buffet op dat feestje". „Dan zallet wel geen echte kejak ge- wees benne. Echte kejak word ik stom- dronke van". „Ja, u was er ook stomdronken van geworden, dus dat klopt dan wel". „Enne op dat fésie heb ik helem&al niet gedronke. Dan doen ik altijd als of". „Zo, waar hebt u dan de inhoud van die fles cognac gelaten?" „Die heb ik over de bloeme gekieperd. Dat doe ik altijd assik te veel krijg aan- gebode, of asset kejak of ander gekleurd spul is, want daar kennik nie tege. Daar word ik kotsmisselijk van. Geef mijn maar een recht op en neer". „Dus u drinkt wel!" „Allenig zuivere klare, edelachtbare, en as niemand 't ziet". „Dus zodra u alléén denkt te zijn, drinkt u?" „Neenee, edelachtbare meneer, allenig as ik me eenzaam en alleen-verlaten voel, snappu. Een keertje as m'n vrouw d'r met een ander vandoor is of sukke gelegenhede". „Dan gaat uw vrouw d'r zeker öm de dag vandoor..." „Nee, edelachtbare, ze is 'ter allèng vandoor maar ze is nog niet teruggeko- me. En dan wortat me wel es effetjes te veel, ziet u". „En dan gooit u de drank toch niet allemaal over de bloemen, want u bent werkelijk heel erg te keer gegaan op dat feestje". „O, maar dat was 'n heel andere ge legenheid, meester. Toen had ik oog op 'n juffie en die ging d'r met een ander tussenuit. 'tKèn weze, dat ik toen 'n slokkie uit een fles genome heb, maar dan zonder te wete dat 't kejak was". „Hèhè, nou zijn we toch waar We we zen willen. U geeft toe uit die fles te hebben gedronken omdat u een soort liefdesverdriet kreeg. En in die dron ken toestand erna hebt u de versiering omlaag getrokken, de klok stuk gesla gen, het hele buffet met uw armen schoon gemaaid, een paar gasten ge slagen en geschopt, iemands japon open partijen zijn evenwel niet verplicht eni ge vorm van door de commissie gead viseerde bemiddeling te aanvaarden. Met andere woorden: de taak van de com missie rust op een basis van vrijwillig heid van alle partijen. De uitsluiting wordt niet wettelijk ge regeld. De werkgever mag volgens de voorgestelde regeling of geen enkele öf alle stakers op staande voet ontslaan. Hij zal niet (zoals in de praktijk nogal eens gebeurde) de „opruiers" kunnen wegsturen en de anderen in dienst hou den. Overheidspersoneel niet. In wezen is het o.i. een vreemde zaak, dat een wet, die het „ongeoorloofde" van een staking wegneemt, tóch het ontslag op staande voet in zo'n geval handhaaft. Zou het parlement met deze bepaling akkoord gaan, dan zal dit o.i. alleen maar betekenen dat stakingen alleen dan beëindigd zullen worden als de garantie is verkregen dat alle ont slagen stakers weer in dienst zullen worden genomen. De ingediende wetsontwerpen gelden niet voor het overheidspersoneel. Voor ambtenaren blijft de staking nog steeds taboe. Het zal ons benieuwen hoe de regering over deze kwestie denkt. Wel licht zal men zeggen: een overheids dienst mag door een staking niet ont wricht worden! Maar is dat bij een door staking stilgelegd vitaal bedrijf buiten de overheidssfeer niet eveneens het ge val? En daar mag wèl gestaakt wor- denMr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden) KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur gescheurd en een stapel grammofonpla- ten de trap af gegooid". „Hoho, over die stapel plate ben ik gestruikeld. Die lage zomaar op de grond voor me voete. Japonne kom ik nooit aan. En de klok begon zelf te slaan, toen heb ik teruggeslage". „Maar de schade hebt u nog nooit vergoed!" „Ammenooitniet. 'kHeb heel geen scha gemaakt, hoe kennik die dan ver goede?" „U maakte schade toen u dronken was van die cognac". ,,'kHeb ommers heel geen kejak ge dronke, man. Die ligt over de bloeme". „Dus dan hebben de bloemen alle flessen en glazen van dat buffet ge veegd..." „Dat ken wel weze ja, want ik heb 'tnie gedaan". „Maar die klok hebt u wel geslagen, zei u net nog". „Nee, ik zei: die klok heb geslage". „U weet niet eens wat u zegt", zei de politierechter wrevelig en hij gaf het woord aan de getuigen. Die verklaarden plechtig en onder ede, dat de schilders knecht niet alleen slaande ruzie met de slaande klok kreeg, maar ook met zijn gastvrouw, die hij met frisdrank be goot omdat zij een frisse-bloemetjesjurk droeg. De sterke dranken had hij ech ter wel degelijk in het eigen keelgat ge goten en het buffet ging aan gruzels, omdat de gastheer weigerde hem nog méér cognac te schenken. De officier sprak misprijzende woor den over het misselijke gedraai van de ze verdachte, die kennelijk alweer te veel klare gedronken had voor zijn komst naar de rechtszaal. Hij eiste zes tig gulden boete of twaalf dagen hech tenis en de uitspraak was conform. „Stomme gluurders ook", siste de smeurder. (Nadruk verboden) d' ARGENTY Mieren. Hoe komen mieren in mijn broodtrommel die in een kastje staat, het vierde kastje van onderen gerekend. Ik heb de rand van de broodtrommel met plakband dichtgemaakt, maar ze zaten er toch weer in. Mieren kruipen door de kleinste kie ren en het is dus erg moeilijk ze te ver wijderen. Afdoende is alleen als men de nesten opzoekt en de mieren, larven en eieren hierin doodt. Het beste is de nes ten op te zoeken door na te gaan waar de mieren geregeld lopen. Volgt u die paadjes dan vindt u het wel. Het nest met kokend water overgieten. Grotere nesten openleggen en bestrooien of be gieten met een insecticide. Ook kunt u de mieren zelf gebruiken om het nest met inhoud te doden. U maakt daartoe een strooimiddel van 100 gram fijne bo rax, 50 gram bloem van zwavel, droog gemengd en strooit dit 's avonds bij droog weer op de mierenpaadjes. De mieren brengen dit dan zelf in het nest. Enige avonden herhalen. Het is voor de mens onschadelijk. Indijking. Kunt u mij vertellen wanneer de volgende polders op Zuid- Beveland zijn ingedijkt? Reigerbergpol- der, le Bathpolder, 2e Bathpolder, Fre- derika-, Zimmerman-, Emmanuel-, Da mes- en Hogerwaardpolder. Achter de namen der gevraagde pol ders vindt u de indijkingsjaartallen: Reigerbergpolder 1773, le Bathpolder 1856, 2e Bathpolder 1863, Frederikapol- der 1851, Zimmermanpolder 1884, Em- manuelpolder 1864, Damespolder 1885 en Hogerwaardpolder 1914. School. Enige tijd geleden las ik het verslag van de opening der Stam- periusschool te Wilhelminadorp. Wat waren de werkelijke namen van de bei de andere Japen? En van de oude veld wachter, benevens zijn geboorte- en sterftedatum En van de vader van de schrijver? In welk jaar werd de heer H. A. Hanken directeur? De volgende gegevens werden ons verstrekt door de u welbekende heer wethouder C. Burger, Kerkstraat 2a, Wilhelminadorp. Hij is gaarne bereid u ook persoonlijk verdere inlichtingen te verstrekken. De drie „Japen" waren Ja cob van de bakker (Stamperius), Ja cob van de schipper (Ossewade) en Ja cob van de dominee (Doorenbos), de grootvader van Clinge Doorenbos. De veldwachter heette Arnoldi. Ook over hem kunt u rechtstreeks hij de heer Burger meer te weten komen. De heer Hanken werd directeur van de Wilhel- minapolder in het jaar 1894. Gazon. Een lezer heeft moeilijk heden met het onderhouden van zijn gazon en vraagt ons om advies. Kunnen een rij populieren achter zijn huis de oorzaak zijn van kale plekken? Die populieren doen er natuurlijk geen goed aan, maar zijn toch niet de oor zaak van het wegvallen van het zaad. Hoofdzaak is een goede voorbehande ling, dus mesten, spitten en wachten met zaaien tot de grond ingeklonken is, zodat u na opkomst later geen dellen in de zode krijgt. Zaaien: mengen met b.v. eerst zand zodat u goed kunt zien waar u zaait en vooral gelijkmatig zaaien. Verder verdient het aanbeveling wat zaad achter te houden om eventu ele kale plekken weer in te zaaien en dezelfde grassoort of mengsel te hou den. Gedurende de zomer bij donker weer mesten met b.v. 2 y2 kg per are kalkammonsalpeter of A.S.F.-korrels 15 x 18 x 20. Vooral direkt ingieten of sproeien om brandvlekken te voorko men. Herhaal dit b.v. nog een keer. In het najaar een laag gezuiverde com post of verteerde stalmest uitstrooien voor beschutting en bemesting. Testament. Ik wil mijn bezittingen in geld en goederen nalaten aan bepaal de personen. Moet er hiervoor een tes tament worden gemaakt? Hoe moet ik te werk gaan? En wat zijn de kosten? Is het verplicht om eventueel een no taris te betalen? Voor afzonderlijke bezittingen is een stuk papier, zelf geschreven, zelf ge dateerd en zelf ondertekend, voldoende. Inderdaad is er als het om een na latenschap in geld gaat, een testament nodig. Dat kost natuurlijk een paar tientjes. U kunt tevoren bij de notaris informeren hoeveel het kost. Misschien is de notaris bereid pro deo te helpen met vergoeding van een kleinigheid, dan kunt u bij het gemeentehuis een bewijs van onvermogen vragen en u dan wen den tot de kamer van toezicht p/a ar rondissementsrechtbank en dan wordt u kosteloos hulp toegewezen. Duikboten. Duikboten hebben twee soorten machines: electro- en diesel motoren. Welke worden voor onder wa ter gebruikt? De voortbeweging van een duikboot heeft op verschillende manieren plaats. De dieselmotoren zijn afhankelijk van buitenluchtzuurstof en kunnen daarom slechts gebruikt worden aan de opper vlakte of op periscoopdiepte, waarbij lucht aangezogen wordt door de z.g. snuiver, een lange pijp die tot periscoop hoogte kan worden opgestoken. De elec- tromotoren worden gebruikt hij grotere diepten, waarbij de stroom geleverd wordt door batterijen, die door de die selmotoren worden opgeladen, wanneer deze in werking zijn. Een nieuwere methode van voortstuwing heeft plaats door middel van de Walther turbine, waarbij langdurige onderwatervaarten mogelijk zijn. Het bezwaar hiervan is, dat zij door het gebruik van H202 tot explossies kan leiden. De ideale metho de is die van de atoomvoortstuwing die omdat zij onafhankelijk is van de bui tenluchtzuurstof, onafgebroken lange vaarten mogelijk maakt, zowel onder als boven water, zonder dat dieselmoto ren en de daarvoor noodzakelijke brand- stofhoevelheden behoeven te worden meegevoerd. Kadastrale huurwaarde. Wat ver staat men onder „belastbare opbrengst van de kadastrale huurwaarde" van een perceel? Naar die „opbrengst" worden n.l. in onze gemeente de reinigingsrech ten geheven. Dit betekent dit jaar voor mij een verhoging van de rechten met liefst 200 De belastbare opbrengst, vermeld in de kadastrale leggers, is vanouds de maatstaf waarnaar de grondbelasting wordt geheven. Deze belastbare op brengst is geschat naar maatstaven uit 1898. De bedragen zelf raken thans dus kant noch wal, doch in him onderlinge verhouding moet natuurlijk wel een lo gisch verband zitten. Vele gemeenten gebruiken deze cijfers als basis voor gemeentelijke belastingen en rechten, naar regels die dan per gemeente kun nen verschillen. Ammonia. Zijn ammoniadampen schadelijk voor de gezondheid? Ammoniadampen zijn zeker schade lijk voor de gezondheid. Speciaal de slijmvliezen van keel, neus en ogen wor den er door aangetast. Inademing dient dus zeker te worden vermeden. De ont- wikkelbak moet dus steeds goed worden afgesloten en de vloeistof zoveel moge lijk in gesloten flessen met glazen stop (kurk en gummi worden er zelf door aangetast!) worden bewaard. Vanzelf sprekend moet de ruimte waarin wordt ontwikkeld, goed worden geventileerd. Of de hoofdpijn, waarover u klaagt, in derdaad genoemde oorzaak heeft, is van hieruit niet te beoordelen. Wendt u zich daarvoor zo spoedig mogelijk tot uw huisarts. Voedingswaarde. Vermindert de voedingswaarde van een „groen" ge kookt ei? Ja, niet alleen van „groen" gekookte eieren vermindert de voedingswaarde, maar van alles wat lang kookt. Denk echter niet dat de voedingswaarde van dat „groen" gekookte eitje geheel ver dwenen is. Erfenis. Mijn vader huwde inder tijd na het overlijden van mijn moeder voor de tweede keer. Toen vader kwam te overlijden hebben wij ons deel uit zijn nalatenschap gehad. Nu is mijn tweede moeder overleden. Heb ik nog recht op een deel van haar nalatenschap? Uit het eerste huwelijk waren er vier kin deren, uit het tweede twee. Omdat u geen bloedverwant bent van uw stiefmoeder, erft u van haar niet. Van haar erven alleen de eigen kinde ren. Zaag vijlen. Waar moet men be ginnen een zaag te vijlen, bij de punt of bij het handvat? Normaal begint u een zaag te vijlen vanaf het handvat. U vijlt dan eerst alle oneven tanden, draait de zaag dan om, waarna de even tanden een beurt krij gen. Zijn er tanden afgebroken of is de zaag erg bot, dan eerst met een platte vijl alle tanden op gelijke hoogte afvij len, er zorg voor dragende, dat de plaats van de tanden zichtbaar blijft. U moet er op letten dat de zaag niet hol wordt, enigszins bol is geen bezwaar. Dus niet alleen het midden, maar ook de uit einden onder handen nemen! Naam tweede dubbeldeksveerboot: PRINS WILLEM ALEXANDER De tweede dubbeldeksveerboot van de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land zal „Prins Willem Alexander' he ten. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben het provinciaal bestuur toestem ming gegeven de naam van hun oudste kind aan het schip te geven. De nieuwe dubbeldekker zal op 5 juli a.s. op de werf „N.V. De Merwede" te Hardinxveld-Giessendam, waar ook de eerste dubbeldekker „Prinses Christi na" is gebouwd, te water worden ge laten. Het nieuwe schip zal in eerste in stantie worden ingezet op de lijn Krui- ningenPerkpolder over de Wester- schelde. Hoe groot zijn uwe werken, o Here. Psalm 104 24a. Een Frans sterrenkundige moet eens gezegd hebben: „Ik heb de gehele ster renhemel doorzocht, maar van God ner gens een spoor gevonden". Hoe onein dig ver stond deze man af van de dich ter van de 104de Psalm, die bij het schouwen van de gevariëerde rijkdom van het scheppingsleven in volslagen adoratie uitriep: „Hoe groot zijn Uwe werken, o Here". Niet alleen eeuwen, maar werelden scheiden hen. Deze Franse sterrenkundige zag het wonder niet meer. Hij kende alleen zijn telescoop. En zo zijn er in onze zake lijke eeuw zovelen, die alleen hun te lescoop kennen of hun microscoop of hun spectroscoop, die enkel bewonde ring hebben voor de ontdekking van de atoombom en een vlucht naar Amerika in luttele uren. Dat kan de mens! Is het niet geweldig? Met een bommetje als een voetbal een ganse stad in puin leggen? Straks na kantoortijd even op en neer naar Londen voor de laatste film? Maar de hoge sterren ziet hij niet meer. En voor de nog oneindig hogere God beeft hij niet meer. Zijn werken, Zijn wijsheid, Zijn scheppingen zijn hem een gesloten boek. Dat ganse werelden in vliegende vaart door de afgronden van het heelal snellen, dat, om maar een greep te doen, de aarde alleen al elke dag 2 y2 miljoen km aflegt, dat is honderdduizend km per uur, en dat het licht nog sneller wiekt en driehonderd duizend km per seconde haalt, dat doet hem niet meer duizelen. God werkt ook zo stil, zo gracieus, zo zonder enig la waai en zonder enige reclame. Als wtj iets maken, dan maakt het altijd leven. In onze fabrieken stampen de machines en ratelen de vliegwielen. De werkers en de werksters kunnen niets van el kaar verstaan en moeten zich met de vingertaai behelpen. Maar Gods schep ping is geen fabriek, doch een tempel. Er wentelen raderen van een niet te wegen gewicht zon, maan en ster ren maar zonder dat er iets bij knarst; er worden duizelingwekkende afstanden afgelegd, maar zonder dat men er iets van hoort. Daarom is hier alleen plaats voor de begenadigde mens. Hij moet afstand gedaan hebben van alle roem en van alle lichtreclame, die zijn eigen glorie uitstalt. In een tem pel behoren enkel aanbidders. Daar is God alleen groot. En daar wordt het lied geboren, waar Psalm 104 mee ein digt: „De zondaars zullen van de aar de verdaan worden, en de goddelozen zullen niet meer zijn". (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 18—24 mei 1969 Zaterdag 24 mei: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. vm. n.m. Zondag 4.47 5.14 10.20 10.43 Maandag 5.25 5.51 10.57 11.23 Dinsdag 6.01 6.27 11.35 11.59 Woensdag 6.38 7.02 12.12 Donderdag 7.18 7.40 0.42 12.52 Vrijdag 8.00 8.23 1.24 1.39 Zaterdag 8.52 9.13 2.13 2.38 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1