NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 48 9 MEI 1969 .V.V.D.' in Reimerswaal 'if UI EC EN i>m f Vertel eens een verhaalin foto's mm VOOR BABY'S HUIDJE de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEVL - KRUININGEN N.V. Ik acht mij verplicht uw redaktie dank te zeggen voor overname van mijn initiatief om de politieke partijen wel ke nu in de onderscheidelijke gemeente raden zijn vertegenwoordigd, gelegen heid te geven in uw blad te schrijven over de toekomstige gemeente „Reimers waal". Ik hoop gaarne, dat alle partijen van deze gelegejnheid gebruik willen ma ken, temeer daar het mij gebleken is, dat t.a.v. de nieuw te vormen gemeente nogal wat misverstanden bestaan en het b.v. velen onbekend is, dat de ge meenteraad het hoofd van de gemeente is en de burgemeester door de Kroon wordt benoemd. Verder blijkt het o.m. lang niet algemeen bekend te zijn dat de gemeenteraad van Reimerswaal o.o.v. in de tweede helft van dit jaar zal moe ten worden gekozen op dezelfde wijze als voorheen gemeenteraadsverkiezingen plaats vonden. Het zal de lezers nu duidelijk zijn, dat tegen de verkiezingsdatum de ver schillende partijen onder het bezigen van duidelijke taal zich in de verkie zingsstrijd zullen werpen teneinde elk voor zich een zo sterk mogelijke ver tegenwoordiging in de nieuwe raad te verwerven. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat in ons land vrije verkiezin gen op democratische wijze plaats vin den. Het is beslist noodzakelijk, dat in bestuursorgafnen diverse partijen ver tegenwoordigd zijn. Bij herindeling van gemeenten wil het nog al eens voorkomen dat enkele plaatsen of bevolkingsgroepen daarin zich ongerust maken of hun belangen in het nieuw te vormen bestuursorgaan wel voldoende zullen worden behartigd, terwijl ook meermalen personen zich bij de kandidaatstelling gepasseerd voelen. Men heeft dan de neiging over te gaan tot het indienen van z.g. dorps- of vrije lijsten. In de gegeven omstandigheden en na bestudering van de beschikbare cijfers betrekking hebbende op het aantal stemmen hetwelk per dorp in Reimers waal kan worden uitgebracht moet in diening van dergelijke lijsten ten sterk ste ontraden worden, aangezien het niet mogelijk zal zijn per dorp voor een der gelijke lijst de vereiste kiesdeler te ha len, hetgeen tot gevolg heeft, dat de op deze lijsten uitgebrachte stemmen juist ten goede zullen komen aan die partij (en) waarvoor ze zeer zeker niet zijn bedoeld. De enige juiste en democratische hou ding is geen aktiviteiten te ontwikkelen wanneer men niet voor kandidaatstel ling in aanmerking kan komen. Reimerswaal zal in zijn geheel de best mogelijke behartiging krijgen wanneer de bevolking zuiver politiek gericht zal stemmen want men diene niet uit het oog te verliezen, dat deze raad zéér belangrijke besluiten zal hebben te ne men. Zo zal zij moeten besluiten wddr het gemeentehuis moet komen, zij zal de gemeentesecretaris, de gemeente-ont vanger, de directeur gemeentewerken e.a. moeten benoemen en nog meerdere vérstrekkende besluiten dienen te ne men. Gezien bovenstaande is het alleen verantwoord een raadszetel te aanvaar den wanneer men deze wil waar maken in die zin, dat men als raadslid zich de problemen en mogelijkheden Reimers waal betreffende terdege bewust dient te zijn en men bereid is zich voor deze gemeente geheel in te zetten. Uiteraard geldt hetzelfde voor de te benoemen burgemeester, de ambtenaren en de uit de raadsleden (17 stuks) te kiezen wethouders. Onjuiste benoemingen en keuzes kun nen inplaats van een opkomst van Rei merswaal te bewerkstelligen het tegen- overgesetlde in de hand werken. Reimerswaal zal eerder met proble men dan met voordeel biedende moge lijkheden worden geconfronteerd. Ril- land-Bath, Krabbendijke, Waarde en Kruiningen immers zijn in hoofdzaak op de landbouw aangewezen en het is alom bekend, dat mede door invloed van niet nader te noemen omstandigheden de bedrijfsresultaten de laatste jaren ver beneden de minimum benodigde uit komsten zijn gebleven. Nu moge het zijn, dat de landbouw bijzonder goed is georganiseerd en verschillende instan ties haar belangen voortreffelijk behan delen, toch blijft het noodzakelijk, dat een gemeentebestuur, zodra nodig en mogelijk, mede zal trachten de belan gen te bevoegder plaatse te behartigen. Hetzelfde geldt voor de cultures (vis serij) te Yerseke. Dit dorp is ondanks de tot heden bereikte resultaten, met de afsluiting van de Oosterschelde nog lang niet uit de moeilijkheden. Gelukki ge omstandigheden zijn, x dat hiervoor wettelijke regelingen worden nagestreefd en ook de organisaties de belangen van deze bedrijfstakken uiteraard het beste weten te verdedigen, maar tóch kan een gemeentelijke begeleiding, welke tot op heden steeds aanwezig is geweest, van zeer constructieve invloed zijn. Hans weert zal over enige jaren een groot gedeelte van de nu passerende scheepvaart moeten missen, hetgeen on der meer voor de op deze vaart gerich te middenstand van grote invloed zal blijken te zijn. Een gelukkige omstan digheid mag het heten, dat bedoelde scheepvaart toch de gemeente Reimers waal zal passeren, n.l. door de nieuwe ScheldeRijnverbinding bij Rilland- Bath, hetgeen o.m. voor bedoelde mid denstand uit Hansweert de mogelijk heden zou moeten bieden de bedrijven naar daar te verplaatsen. Deze veran deringen en het feit, dat Reimerswaal straks twee voor de internationale bin nenvaart bestemde kanalen in haar ge meente zal vinden, zullen, hoewel het beide Rijkskanalen zijn, gemeentelijke bemoeiingen niet uitsluiten. Na deze pessimistische aantekeningen moet worcien gewezen op de mogelijk heid tot industrievestiging aan het ka naal door Zuid-Beveland, hetgeen na opening van de nieuwe ScheldeRijn verbinding voor kleine industrie in het vooruitzicht is gesteld, terwijl het voor Reimerswaal ook van groot belang zal kunnen zijn, indien de vaste oververbin- ding met Zeeuws-Vlaanderen, de tunnel, via Reimerswaal zal worden verwezen lijkt. Hoewel vanzelfsprekend de landbouw alle mogelijkheden voor reorganisatie, zo die geboden worden, zal aangrijpen en te Yerseke de recreatiemogelijkheden nog verder zullen kunnen worden uit geput, waarbij de omschakeling op champignons en gevogelte niet onver meld mag blijven, zal de nieuwe ge meente zich van de aanvang aan direkt moeten richten, en zulks is bestuurlijk MODERN EN SIERL'JK vy KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur van zeer groot belang, op het reeds lang bestaande „Reimerswaalplan". Het is zonder meer duidelijk, dat nu het Westerscheldebekken door de mi nister is genoemd als alternatief voor de Hoekse Waard en de industriële ont wikkeling aan de Westerschei de zich zeer snel voltrekt, de kansen op ver wezenlijking van het „Reimerswaalplan" stijgen. De gemeente Reimerswaal zal de kans moeten aangrijpen plaats te bieden voor het aangenaam wonen en vertoeven, waarbij het gemeentebestuur door haar aktiviteiten en realisering van nieuwbouw zeer zal kunnen bijdragen. Een groter inwonertal zal ongetwijfeld voor het bedrijfsleven in het algemeen stimulerend werken om de inwoners consumptief aan zich te binden. Bovenstaande beschouwingen zijn van zelfsprekend niet volledig, maar de af deling Reimerswaal van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zou onder meer deze belangrijke zaken zo goed mogelijk behartigd willen zien. Zij hoopt dat de a.s. gemeenteraadsverkiezingen voor haar dermate gunstig mogen uit vallen, dat de door haar gestelde kan didaten door de kiezers als V.V.D.-frak- tie in de raad worden gebracht, ten einde te kunnen meewerken aan ver wezenlijking van een zo goed mogelijk leefbare gemeenschap en wanneer nodig tegenwicht te kunnen bieden wanneer deze leefbaarheid zou worden bedreigd. J. GRIEP Bestuurslid V.V.D. Reimerswaal en V.V.D.-raadslid gem. Kruiningen Hansweert, 29 april 1969 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Foto's overnemen. Ik meen dat men gedrukte foto's kan overnemen door wit papier te bestrijken met een mengsel van benzine en parafine en dit op de foto's te leggen, hier overheen te wrijven en hetzelfde te doen met het dan ontstane spiegelbeeld. Ik heb dit geprobeerd maar zonder resultaat. Weet u de juiste verhouding benzine en pa rafine Er is geen officiële methode voor het overnemen van gedrukte foto's, maar 't instituut grafische technieken, Gouw straat 1, Amsterdam, tel. (020) 94925, deelde ons het volgende mede: Het is misschien wel mogelijk dat het op de door u beschreven wijze gaat, maar hier voor lenen zich alleen diepdrukfoto's, zoals die voorkomen in geïllustreerde bladen, waarbij de gebruikte inkt niet oliehoudend is. Mocht u ook met deze foto's geen resultaat hebben, dan wordt u een xylolbehandeling aanbevolen. Deze stof is verkrijgbaar bij een drogist of apotheker. Godsdiensten. Mijn kennis van de diverse geloofsovertuigingen is te op pervlakkig. Kimt u mij titels, auteurs en uitgevers verschaffen van naslag werken, waarin ik een beeld krijg van de essentie van de vele geloofsrichtingen welke ons land rijk is? Wij kunnen u de volgende boeken noe men over de geloofsrichtingen in Ne derland en de wereldgodsdiensten: De kaart van kerkelijk Nederland (pocket- uitgave), door Dr. C. N. Impeta, uitg. Kok, Kampen; De grote godsdiensten der wereld, uitg. Gaade, prijs ca. 7, De vijf wereldreligies door Glasenapp, prijs ca. 25, Toneelstukken. Kunt u mij helpen aan een lijst van toneelstukken die in de Schouwburg van Amsterdam zijn ge speeld na de opvoering van Vondels Gijsbrecht van Aemstel, evt. met opgaaf van reden waarom dat speciale stuk ge speeld werd? Nadat de traditionele opvoering van Vondels Gijsbrecht van Aemstel ge staakt werd, is dit jaar op 1 januari een ander Oud-Hollands stuk opgevoerd en wel van Gerbrand Adriaansz. Brede- ro „De Spaanse Brabander" (1617), waarin de trots en de aanmatiging van de Zuidnederlandse avonturier belache lijk gemaakt is. Om de hoofdpersoon zijn door Bredero kostelijke Amsterdam se straattypen gegroepeerd. Deze op voering was als een experiment bedoeld HET VERHAAL VAN MOEDERDAG BIJVOORBEELD Moederdag is een uitvinding die al een vijftig jaar oud is. Zoals zoveel, dat bij ons inburgerde, kwam het uit Amerika tot ons. Dit doet vermoeden dat de commercie wél peet stond bij de geboorte van deze dag. Laat het zo zijn, de commercie heeft vaker iets waardevols tot stand gebracht bui ten het eigen werkgebied. Denk b.v. aan de Nobelprijs, de Rockefeller-foun dation, enz. Dat uit diezelfde hoek eén initiatief kwam ten bate van de meest miskende groep in onze samenleving is iets waar we alleen maar blij mee mogen zijn. Want een miskende groep zijn de moe ders bepaald wel. Stelt u zich maar eens voor: 6%-daagse werkweek (ook des zondags werkt moeder nog ten minste een halve dag), werkdagen van 10 uur en meer en dat tegen kost en inwoning en eventueel dan nog een nachtzoen op het moede hoofd. Met Moederdag hebben we tenminste een aanleiding gekregen iets terug te doen, iets extra's te doen. Een beetje extra attent zijn voor haar, die wij als zo vanzelfsprekend, op haar post vin den, wat helemaal niet zo vanzelfspre kend is. Maak er eens een fijn huiselijk ge beuren van en houd dat dan vast in een mini-foto-reportage: het verhaal van Moederdag, compleet in beeld ge bracht door de beste amateur-kiekert in huis, terwijl de anderen zich uitsloven, eendrachtig de linkerhanden uit de mou wen stekende om moeder een ontbyt op bed te brengen, compleeet met knal groen gekookt ei en thee (handjevol thee in de pot) waar je een olifanten huid mee kunt looien. Stop die kiekjes nu eens niet in een schoenendoos, maar plak ze in volgorde op een strook zwart papier en geef ze dan zo, als nog weer eens een attentie achteraf aan de hoofdrolspeelster van één dag. Gun haar de herinnering dat zij méér is dan een huishoudcomputer. Mammaaaaaa WéAr is me dit Wé.ar is me dat en waardoor dit stuk in de komende ja ren kan worden gevolgd, is nog niet bekend. Bontjas. Hoe kan ik een vet ge worden kraag van een bontjas reinigen en hoe kan ik hem het best bewaren in de zomermaanden? Mag dat in een plastic hoes? U kunt de kraag reinigen met tri of tetra. Het beste is echter de reiniging te doen plaatsvinden door een chemisch bedrijf dat zich ook op bontreiniging toelegt. U kunt uw bontmantel in een ruime mottenzak bewaren en om de paar maanden luchten, waarbij hij niet in de zon mag hangen. Plastic kunt u beter niet gebruiken, dan kan het bont niet „ademen". Ook kunt u de mantel in bewaring geven bij een bontwerker of een furcleanbehandeling doen geven. Door deze laatste behandeling wordt het bont met de eventuele voering stof-, vet- en motvry. Welgelukzalig is hij, die de God Jacobs tot zijn hulp heeft. Psalm 146 5a. De God Jacobs? Ik zet daar eerst een vraagteken achter. Ik vind dat vreselijk. De God Jacobs? Maar daar ben ik te fatsoen lijk voor. Als er nu stond: de God Ezau's dan zou er met mij nog te praten zijn. Maar Jacob, dat is zo'n bedrieger. Dat is zowat de slechtste man uit de Bijbel. En daar zou God zich mee bemoeien? Dan bedank ik voor de eer, dan is God mijn God niet. Dit vraagteken is dus zo ongeveer de grootste handicap om God te vinden. Waarom gaan velen aan God voorbij? En waarom gaat God aan velen voor bij? Omdat het niet aansluit. Omdat de combinatie: „God Jacobs" niet deugt. Wij zeggen: ik ben zo gemeen niet. Ik doe mijn plicht en ik doe mijn best, en ik wil, kort en goed, niet uitgemaakt worden voor een bedrieger. En God zegt: „Dan moet Ik u pas seren, want Ik ben alleen de God Ja cobs". De God Jacobs! Ik waag toch er een uitroepteken achter te zetten, en hoe langer ik naar dat woord zie, hoe sterker dat uitroep teken wordt. Allereerst, omdat iedereen daar bij kan. Met dit woord kan ik de straat op, en de achterbuurt in en ergens drie hoog een man opzoeken, die zelf zijn leven vergooid heeft. „De God Jacobs", dat kan ik daar neerhangen boven zijn verminkt leven waar niemand meer mee van doen wil hebben niemand, behalve God dan. Zo gaat dit woord glanzen, en ik wens het een plaats toe op het schrijfbureau van alle predikan ten en alle verpleegsters en alle sociale werksters en alle ouderlingen, en alle arbeiders in Gods Koninkrijk. Maar dan gaat dit woord ook al meer glanzen, de God Jacobs omdat ik daar ook zelf bjj kan. Een mens denkt altijd te hoog van zichzelf. Ik doe dat ook. Maar als ik mijzelf leer kennen, als Gods Geest mijn innerlijk verlicht, dan val ik om, dan val ik van mijn voet stuk af, en dan kan ik me soms zó schamen over mijn „verborgen kwaad", dat ik het uitschreeuw: „O, God, ik ben niet meer waardig Uw zoon genaamd te worden". En dan wordt het uiterma te zalig, dat er toch maar staat: „de God Jacobs". Dan komt er een zachte, vertroosten de, alles verdringende melodie in: de melodie van het kruis. „Want de Zoon des mensen is geko men, om te zoeken en zalig te maken dat verloren was" (Luc. 18:10). (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 11—17 mei 1969 Vrijdag 16 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. vjn. n.m. Zondag 11.58 5.14 5.47 Maandag 0.23 1.01 6.30 6.54 Dinsdag 1.23 1.55 7.20 7.38 Woensdag 2.16 2.41 8.04 8.18 Donderdag 2.55 3.22 8.38 8.55 Vrijdag 3.36 4.01 9.12 9.30 Zaterdag 4.13 4.38 9.47 10.06 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1