de blunder met de prijzen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT Huidverzorging OVERDENKING iWATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 47 2 MEI 1969 zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Gevaarlijke ontwikkeling de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De regering en haar economen en het Centraal Plan Bureau hebben zich wel deerlijk vergist in de gevolgen op de prijzen van de invoering van de BTW en de ongeveer gelijktijdig voorvallende vernieuwingen der c.a.o.'s met hogere lonen. De invoering van de BTW, zo gaf de regering voor bij de behandeling van dit voorstel in de Kamer, zou neerko men op ongeveer 1,1 procent van de kosten van levensonderhoud. Het is tot nu toe ongeveer vijf maal zoveel ge bleken en er zal nog wel iets bijkomen. Bij zo'n verschil in de voorgegeven be rekeningen en de praktische uitkomst vraagt men zich onwillekeurig af: zijn die berekeningen met opzet zo laag aangegeven, om daardoor de loonstij gingen te drukken? We kunnen 't nau welijks aannemen, want men weet dat ook bij de vakcentrales en Consumen tenbond de prijsstijgingen in het oog worden gehouden en latere rectificatie de politieke en sociale spanningen zou verhogen. Zoals zich dan nu ook open baart. Nu gaat een deel van het bedrijfsle ven ten aanzien van de grotere prijs verhogingen bepaald niet vrij uit. Reeds vóór de invoering van de BTW, in no vember en december van het afgelopen jaar, hebben talloze winkeliers de in hun zaken voorhanden zijnde artikelen reeds in prijs verhoogd, om er met ja nuari nog eens de BTW-opcenten op te zetten. Dat gebeurde vooral op textiel- gebied maar ook bij levens- en genot middelen. De hogere prijzen in januari en later kwamen dan niet neer op 4 tot 12 procent, zoals menigeen heeft kunnen constateren, vaak op 20 tot zelfs 30 procent toe! Zelfs de opruimingsprij- zen in januari lagen in menig geval ho ger dan de prijs in b.v. november nog was geweest. De handigsten hebben dankbaar ge bruik gemaakt van het feit dat het publiek er nu toch op voorbereid was dat alles duurder zou worden en heb ben de winstmarges maar wat vergroot. Maar, zo dacht de regering, de onder linge concurrentie zal al te sterke prijs verhogingen wel weer gauw doen ver dwijnen. Daarbij heeft de minister van econo mische zaken echter te weinig oog ge had voor de opgaande conjunctuur, die zich juist aan het afspelen was. De werkgelegenheid steeg weer sterk, de arbeidsmarkt werd krap, de looneisen konden wat worden opgeschroefd, waar tegen de werkgevers weinig weerstand konden bieden. De wat ruimere porte monnees deden de kooplust stijgen en minder letten op wat het kostte. De concurrentie bleek niet zo hevig en de noodzaak tot prijsverlaging niet zo groot. De opgaande conjunctuur in tegenstelling tot het moment waar op in Duitsland de BTW werd inge voerd heeft de regering parten ge speeld. Daardoor was het moment van invoering hier te lande bepaald ongun stig. De nu om politieke redenen noodza kelijk geworden en afgekondigde prijs- stop betekent niet veel meer dan een doekje voor het bloeden. Veel effect valt er, om praktische redenen, niet van te verwachten. Door de nog komende accijns- en belastingverhogingen en verdere maatregelen zal de inflatiespi raal zich nog verder voortzetten. En dat juist door een regering, die zich er volgens haar program op toe zcu leggen de inflatie te beperken. Dat is haar door een onjuiste timing van haar maatregelen en een te optimistisch inzicht in de gevolgen daarvan, volko men mislukt. Van de c.a.o.-loonsverho- gingen blijft inderdaad niet veel over. Maar het sterkst worden erdoor getrof fen zij die van een vast pensioen of an der inkomen moeten rondkomen. De voornemens tot belastingcorrectie op het inkomen worden er in tegenstelling tot wat de linkerzijde hierover denkt des te noodzakelijker door. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) DE EREPELZAKKEN „Meneer de officier van politie, d'r is nog niet iene erepel in een verkeerde zak terechtkommen", zei de aardappel handelaar breed gebarend. „Ja, u kunt dat een goede zak noe men", antwoordde de officier van justi tie, „maar ze kwamen in 't verkeerde kéélgat". En daarop ontspon zich een verward twistgesprek over goede erepels die vol gens de aardappelboer in de goede zak en volgens de heer officier in de ver keerde zak waren gestort, en verkeer de piepers die volgens deze magistraat in de goede zak en volgens de handelaar in de verkeerde zak waren opgezakt. En dat laatste moest goed zijn volgens de verdachte, want je mag de verkeerde spullen niet in een goede zak doen, want daar moeten de goede patatten in, en je mag ook geen goede waar in een verkeerde zak stoppen, dus moest je de verkeerde in de verkeerde zak opzak ken. „En toen zat u dan in de puree", zei de politierechter. „Niks in de puree", weerstreefde de aardappelzakkendrager, „mien spullen ben bést in orde en mien erepels stingen goed in de zakken". „Jaja, die aardappels stonden daar best. En ze stonden er ook in zakken', beaamde de politierechter, „maar ze hadden de juiste maat niet en daarom staat u hier". „Ze waren allegaar best aan de maat". „En hoe verklaart u dan, dat deze aardappels bij ontvangst niet aan de maat waren? Want daar gaat het nu om". „Ze waren best aan de maat. Alle gaar 35 en op". „Nee nee, hier staat 40 en hoger". „Dat dochten die controleurs, maar 't waren allegaar 35 en op. En daar was de pries naar geregeld, hè. De winke lier hep niks teveul betaald. En mien erepels stingen in de goede zakken. Maar die controleurs van oe, dèt waren verkeerde zakken. Die mosten hier ge daagd wezen. Die hebben van niet iene erepel nagaan, welk soort en welke maat ie most wezen". „Die controleurs hebben juist wèl in de zakken gekeken. Daar kwamen ze voor", zei de officier. „En in uw goede zakken..." „O ja, maar ze hebben heul niet na gaan wat ik lev'ren mos. En dat was 35 op. t)ie winkelier was zelf kommen om ze uit te zoeken. Mien hele schuur lag er vol van. Allegaar 35 en op. Maar daar gingen ze niet kieken". ,,'t Ging er niet om wat er in uw schuur lag, maar wat er afgeleverd werd", verklaarde de rechter. „Dus wè.t er in die goede zakken..." „Nou, dat ben dan de zélfde erepels, hè. Want ik kan moeilijk afleveren wat ik niet heb opslagen". „En wat stond er dan in die verkeer de zakken?" „Dat waren de verkeerde erepels. Die most die winkelier niet. Die heit ie ook niet kregen. Hij most de goede erepels en die stingen in de goede zakken". „En wat noemt u dan verkeerde aard appels?" „Nou, eh, andere". „Betere?" „Duurdere, ja. Maar die most ie niet. Ze bennen al duur zat". „Maat veertig en hoger?" „Bevobbeld". Na veel heen en weer gepraat besloot de politierechter eerst de controleurs eens nader aan de tand te voelen. De zitting werd verdaagd. „Tot de nieuwe erepels dan maar", zei de groothandelaar vriendelijk. (Nadruk verboden) d' ARGENTY Overal in de wereld stijgt de rente. In west-Duitsland is nu het disconto van 3 op 4 gebracht, zodat ook daar de algemene trend wordt gevolgd. Niet temin moet het deskundigen toch wel opvallen dat de rente in de bondsrepu bliek het laagste niveau heeft van alle landen in west-Europa. Gezien de li- kwiditeitspositie van de Westduitsers gaan grote concerns hun kapitaaldorst in Bonn of Keulen lessen. Hiermee wordt de financiële positie van de bondsrepu bliek versterkt. Wij weten dat op het vasteland van Europa de Westduitse economie de sterkste is. De onze is er voor een goed deel van afhankelijk. Door verschillen de omstandigheden dreigt die afhanke lijkheid nog toe te nemen. In de eerste plaats is een lage rente aanlokkelijk om tot vestiging van kapitaal-intensieve industrieën over te gaan. Daarmee worden zeer efficiënt werkende bedrij ven naar het „welvaartswonder" van Europa getrokken. De winsten van die bedrijven worden in zeer harde valuta gemaakt. Vervolgens worden Duitse in dustrieën door him voorspoed maar ook de relatief lage rente in hun eigen land tot investeringen geprikkeld, waardoor deze industrieën hypermodem worden en een grote concurrentiekracht ont plooien. Bij deze ontwikkeling over de oost grens constateren wij binnen de eigen grenzen een hogere rentevoet, een enor me druk op de lonen en een aantal maatregelen tot investeringsbeperking. Het is duidelijk dat er op deze wijze vanzelfsprekend een voorsprong wordt gegeven aan het Westduitse industrie apparaat. Nederland wordt in een posi tie gedrongen waarbij het voor een goed deel de toeleveraar wordt voor de West duitse economie. Dat wil voor onze in dustrie en werkgelegenheid zeggen dat wij een reserve-positie gaan innemen. In een beschikbaarheidsfunktie ontstaan echter veel vroeger werkgelegenheids vraagstukken dan wanneer men zelf de toon aangeeft. Ziehier een betreurens waardig zwak punt in de Nederlandse economie. l'1/lL£Q£N KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ouwel. Wat voor voedingswaarde zit er in ouwel en is het geschikt om te voeren aan paardei. en koeien? Ouwel is gebakken brood (wit), dat week gemaakt wordt en daarna ge droogd. Wanneer het niet beschimmeld is kan het zeer zeker als voer voor paarden en koeien worden gebruikt. De voedingswaarde zal in de buurt liggen van 77.5 zetmeelwaarde en 12.5 V.R.E. Vanzelfsprekend is het een zeer een zijdig voer. Ouwel is arm aan vitami nen en mineralen. Vakantie met huifkar. Ik heb eens iets gelezen over vakantie met een huif kar. Deze huifkarren zouden te huur zijn in Soest en je kon er mee van Soest naar Drente trekken. Graag zou ik het juiste adres willen weten. Het adres van de verhuurder van huifkarren voor vakantiedoeleinden in Soest is: de heer Jansen, Vredehof- straat 1. Wachtgeld. Tellen de jaren waarin men op wachtgeld is gesteld ook mee met het pensioen? Ik ben n.l. van sep tember 1921 tot augustus 1926 in ak- tieve militaire dienst geweest en op wachtgeld gesteld tot mei 1932. Er is nu een regeling dat iemand die een be paald aantal jaren beroepsmilitair is ge weest, hierover pensioen krijgt. Weet u op welk bedrag per jaar ik aanspraak kan maken? De pensioenregeling voor beroepsmili tairen komt in het kort hier op neer, dat men 5 jaar in aktieve dienst ge weest moet zijn en daar mankeert bij u net 1 maand aan. Wachttijd telt mee voor de bepaling van diensttijd, als het ontslag plaatsvond vóór 1 juli 1925 en dat is bij u ook niet het geval. Toch adviseren wij u zekerheidshalve zelf de afdeling pensioenen van het ministerie op te bellen, want er kunnen zich bij zondere omstandigheden voordoen, die ons niet bekend zijn en die van belang zijn voor de beoordeling. Het telefoon nummer is (070) 722722, toestel 1533. Nieuw-Guinea. Is het juist dat het huidige Australische Nieuw-Guinea vóór de eerste wereldoorlog Duits bezit was en zo ja, wie was de laatste gouverneur van dat gebied? Het oostelijk deel van Nieuw-Guinea bestaat uit twee delen, n.l. het zuidelijk deel, „het territorium Papua" en het noordelijk deel New-Guinea, waartussen de grens voor het grootste gedeelte ge vormd wordt door de kam van het cen trale bergland. Het noordelijk deel be staat uit het voormalige Kaiser Wil- helmsland, uit de Bismarck archipel, New-Britain, Bougainville en nog enige andere eilanden. De namen duiden ge deeltelijk al op het vroege bezit van de Deutsche Neu-Guinea Gesellschaft en la ter van de Duitse staat. Na 1921 werd het eerst mandaatgebied van Australië, terwijl het nu onder internationaal trust schap van de Verenigde Naties staat. In 1949 heeft Australië de beide delen tot een bestuurseenheid samengevoegd met Port Moresby als hoofdstad, waar bij voor het noordelijk gedeelte het trustschap erkend bleef. De laatste Duitse gouverneur over dit gebied was de waarnemend gouverneur Haber. Drank verkopen. Aan welke eisen moet men voldoen om witte jenever en andere dranksoorten te verkopen? Kunt u tevens een adres opgeven waar men zich kan melden om voor verkoop in aanmerking te komen? De vestigingseisen voor verkoop van gedistilleerde dranken via een gesloten huis zijn dezelfde als voor een slijters- bedrijf. De eisen zijn naast registratie bij een Kamer van Koophandel, het be zit van het vakdiploma en het midden standsdiploma en een bewijs van kre dietwaardigheid. Voor de studie voor het vakdiploma kunt u zich aanmelden bij het volgende adres: Stichting Slij tersbureau, Utrechtseweg 17, Amers foort, tel. (03490) 13450. Voor adressen van groothandelaars kunt u zich wen den tot het produktschap voor gedistil leerde dranken, Westmolenstraat 2 te Schiedam. Leeftijd grenenhout. Bij de sloop van een gedeelte van mijn ca. 200 jaar oude woning kwam een stuk grenenhout uit een z.g. staander vrij. Is het moge lijk een nauwkeurige ouderdomsbepaling van het hout te verkrijgen waardoor tevens een meer exacte bepaling van de ouderdom van het huis wordt verkre gen? Ik denk in dit verband aan een onderzoek door T.N.O. te Delft. De ouderdom van bomen bepaalt men aan het aantal z.g. jaarringen in het hout. Iedere jaarring (duidelijk zicht baar) betekent een jaar leeftijd. Als er dus van dat grenenhout nog een volle dige of halve doorsnee te bekomen is kunt u de leeftijd bepalen. Zijn de jaarringen erg onduidelijk, dan kunt u door glad- schuren en besmeren met olie deze veel duidelijker doen uitkomen. Tegenwoor dig heeft men methoden (T.N.O.) om langs andere wegen de ouderdom te bepalen. Brunfelscia. Twee jaar geleden heb ik een brunfelscia gehad, die vorig jaar mooi bloeide. Doch nu groeit hij niet erg en het blad gaat krullen. Ik sproei hem elke dag en hij staat gewoon in de warme kamer. Hoe moet ik hem weer gezond krijgen? De brunfelscia is een moeilijke ka merplant, vooral als ze te warm opge kweekt wordt. Beter is een zeer matig verwarmd vertrek. Tegen felle zon be schermen. Tijdens de rusttijd weinig gieten. De plant verdraagt geen sterke insnoer daar hij dan vaak slecht of in het geheel niet uitloopt. Dat krullen van het blad wijst op een verkeerde be handeling, veelal door teveel gieten, vooral als de plant slecht uitloopt. U geeft dan teveel van het goede, wat als gevolg heeft dat de plant dit niet ver werken kan waardoor de bladeren gaan krullen. Groenten met ijzer. Welke groen ten bevatten het meeste ijzer? Onder de groenten is peterselie het meest ijzerhoudend, 5 mg per 100 gram, dan volgt snijbiet 4, veldsla 4, spinazie 3, postelein 3 en doperwten 2. Planten hebben geringe hoeveelheden ijzer voor hun groei nodig en door het gebruik van plantaardig voedsel treedt het in het menselijk lichaam. Meestal in grote hoeveelheden, waardoor de mens per et maal in normale omstandigheden 25 mg ijzer afscheidt. Tenor. In de t.v.-uitzending van „The Messiah" zong een counter-tenor de solopartij. Zoudt u mij iets van dit fenomeen kunnen vertellen? Heeft zo'n man naast deze vrouwelijk getimbreerde stem ook een „gewone" stem? Een counter-tenor, haute-counter of tenorino is een zeer lichte en zeer hoge tenor. Een castraat-tenor was vroeger een zanger, die men had laten castre ren om zijn jongens )sopraanstem te behouden, zoals de castraten van de Sixtijnse kapel van het Vaticaan in Rome. Het betreft hier dus de speciale ontwikkeling en het behoud van het sopraan-register bij de mannenstem. Evenals een bas naast het borstregister gebruik kan maken van het falset- of kopregister om zo nu en dan hogere tonen voort te brengen, mits hg dit oefent, kan een tenor zonodig ook ge bruik maken althans gedeeltelijk van het borstregister, mits hij dit oefent. Een en ander staat in verband met de lengte van het gebruikte deel der stem banden, die bij een jongen nog geen mutatie of stemwisseling heeft gehad en half zo lang zijn als bij een volwassen man, waarom een jongens- en een vrou wenstem een octaaf hoger liggen dan bij de volwassen man. Bij de hoge to nen resonneren de holten in het hoofd en bij de lage tonen de borstholte mee ter versterking van het geluid. De lofzang is in stilheid tot U, o God. Psalm 65 2 Eigenlijk staat er: „De lofzang is stilheid tot U, o God". Wanneer iets ons verblijdt, gaan we er van zingen. Dan jubelt ons hart een leeuwerikslied, luid en krachtig gezon gen. Maar het kan ook anders. Wan neer iets ons buitengemeen verblijdt, kunnen we stil worden. Dan zingt ons hart ook, maar onze lippen zijn stom. Een jongen, die iets moois op zijn ver jaardag krijgt, juicht er van. Maar als het maar doorgaat en hij het ene ge schenk na het andere ontvangt, wordt hij tenslotte sprakeloos. In zijn hart voelt hij zich dan intens gelukkig, maar juichen doet hij niet meer. Nu neem ik u mee naar Gethsemané. Daar worstelt Jezus, om voor u de be ker van Gods toom te aanvaarden. Brengt dat geen jubellied op uw lip pen? Maar stil, ik neem u weer bij de hand, en we gaan naar Gabbatha. Daar werd Jezus onder de wereldlijke rechter veroordeeld, om u van het strenge oor deel Gods te bevrijden. Doet ons dat niet opnieuw juichen? Doch kom, we gaan voort, en we zetten ons neer op Golgotha tegenover het middelste kruis. Daar zonk Jezus weg in de duisternis der GodverlatenheidZingen we nu nog? Ja, wij zingen nu nog, maar onze lofzang is stilheid geworden. Jezus werd van God verlaten, opdat wij nooit meer van God verlaten zouden zijn. Dat is zo groot, zo rijk, dat we er sprakeloos van worden. En toch zingen we. Al on ze blijdschap is nu verinnigd tot een lofzang-in-stilheid. Het komt in ons leven meer aan op de lofzang van binnen dan op de lof zang naar buiten. We moeten zingende mensen zijn. Dat wil niet zeggen: men sen, die altijd bij het orgel zitten en immer jubelen, maar mensen die een zingend hart hebben. Die ook als het leed er is, én ook op het kerkhof, én ook als zij het uitsnikken van verdriet, een zingend hart hebben. Mensen, die het David naspreken: des nachts, zelfs des nachts zal Zijn lied bij mij zijn, het gebed tot de God mijns levens (Psalm 42 9). Als David midden in de nacht wakker wordt, hoort hij het lied weer. Wanneer wij vannacht om half twee even wakker worden, moeten wij het lied horen, de lofzang zingen, het ge bed tot de God van ons leven. O, zalig het zingende hart. (Uit een Dagboek) WE ME LD IN GE Van 410 mei 1969 Donderdag 8 mei: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 4.55 5.23 10.29 10.48 5.40 6.11 11.12 11.35 6.28 6.59 11.58 7.22 7.49 0.22 12.49 8.18 8.45 1.16 1.48 9.24 9.56 2.28 3.02 1041 11.14 3.51 4.28

Scheldebode | 1969 | | pagina 1