NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Lintjesregen is gedeeltelijk tweedehands! OVERDENKING iWATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 45 18 APRIL 1969 KINDER MONTUREN Hl HEG EN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. 30 APRIL AANSTAANDE: RIJKSMUNT TE UTRECHT KNAPT GEBRUIKTE ONDERSCHEIDINGEN OP Zesduizend onderscheidingen worden er ongeveer per jaar uitgereikt in ons land, maar zeker duizend van de eretekenen zijn tweede- of derdehands. In de Rijksmunt te Utrecht worden namelijk elk jaar de ingenomen medailles en ordetekens van dat jaar overleden geridderden schoongemaakt, bijgevijld, op geknapt en opgepoetst en van een nieuw lintje voorzien. Wanneer de burge meesters dan op 30 april de kersvers onderscheiden burgers van hun gemeen te de uit Den Haag ontvangen eretekenen op de borst spelden, ontvangt een zesde van de gelukkigen een al één of meermalen gedragen exemplaar... De Kanselarij der Nederlandse Orden bezuinigt daarmee flinke bedragen uit de schaktist. Dat blijkt uit haar begroting. Per jaar wordt tussen de 10.000, en 20.000,aan opknapwerk besteed en zo'n 335.000,aan nieuw materi aal, maar in het laatste bedrag zijn ook de kosten opgenomen van étuis, oor konden en bijzondere medailles, zoals die voor brandweerkorpsen en B.B. ERETEKENEN VAN GESTORVENEN MOETEN TERUG De gedragen eretekenen komen van de overledenen. Wie een onderscheiding krijgt, ontvangt de daarbij behorende versierselen namelijk niet in eigendom, maar in bruikleen. Acht maanden na zijn dood krijgen zija nabestaanden een keurige brief van de Kanselarij, waarin om terugzending van de onderscheiding wordt gevraagd. Bij een begrafenis moet op het aan giftebiljet ook altijd worden vermeld of de overledene drager was van een Ne derlandse of een buitenlandse onder scheiding. Maar dat is niet het enige houvast voor de opknapdienst. Reeds bij verlening van een onderscheiding wordt er aantekening gehouden op de per soonskaart van de gelukkige. En die aantekening blijft de betrokkene dan verder achtervolgen, waar hij ook gaat of staat en in welke gemeente hij zich ook vestigt. Bovendien wordt de Kan selarij der Nederlandse Orden bij elke verhuizing verwittigt van het nieuwe adres. Het lintje krijgt geen kans te ontsnappen, zelfs niet in het buitenland. Toch is het achterhouden van de ere tekenen niet strafbaar. En het gebeurt wel eens, dat iemand de versierselen meekrijgt in zijn graf, of dat een we duwe ze bij enkele dierbare herinnerin gen bewaart. In dat geval worden de nabestaanden niet lastig gevallen. 9 van de 10. Ordetekens die ernstig zijn bescha digd, gaan rechtstreeks de smeltbak in en komen dan later als nieuw gegoten materiaal weer ter beschikking van de kanselarij. Maar van de tien gebruikte en teruggestuurde kruisen en medailles kunnen er zeker negen weer worden ge fatsoeneerd. Butsjes en krasjes worden snel weg gewerkt. Een exemplaar dat op een ste nen vloer viel, vertoont wel eens een deuk. Maar ook in het uitdeuken zijn de vaklui van 's Rijks Munt specialisten. De gouden medailles zijn niet te zacht om lang gebruikt te kunnen worden. In vertrouwen gezegd zijn het stevige zil veren exemplaren, die netjes verguld zijn. Is het goudlaagje door veelvuldig gebruik een beetje afgesleten, dan wordt zo'n exemplaar opnieuw verguld en klaar is Kees. De lintjes worden snel vuil. Die wor den dus allemaal vervangen door nieu we. Als de opknapdienst klaar is met zijn werk, zijn de behandelde sterren, kruisen en plakken door de leek niet meer van de nieuwe te onderscheiden. De burgemeester. Het heeft géén zin nu een „gebruikt lintje" aan te vragen, indien u ter ge legenheid van hare majesteits verjaar dag niet bedacht wordt met een nieuw. Zelfs de burgemeesters die de orde tekenen officieel moeten uitreiken, of doen uitreiken, weten niet wie zij een nieuw en wie zij een gedragen exem plaar op de trotste borst hangen. De „als nieuwe" exemplaren verkeren ogen schijnlijk in even goede staat als de werkelijke nieuwe en glanzen even mooi. Wie graag in het bezit wil komen van een onderscheiding zal dus toch de of ficiële weg moeten bewandelen. Of lie ver: laten bewandelen. Anderen kunnen hem voordragen voor een onderscheiding bij de burgemeester van zijn woonplaats. Dat kan zijn werkgever zijn, of het be stuur van een vereniging, een familie lid of een andere relatie. In eerste instantie bepaalt de burge meester of hij deze aanvrage al dan niet in behandeling zal nemen. Niemand kan deze autoriteit verplichten op de aanvrage te reageren. De burgemeester zal, als hij er gunstig over denkt, toch wel even laten nakijken ten gemeente huize of door de politie of de voorge- dragene niets op zijn kerfstok heeft, want als de man toevallig vroeger eens failliet gegaan is, of een misdrijf be ging, dan wel minder gunstig bekend staat of niet zo'n opvallende staat van dienst heeft dat een onderscheiding haal baar is, heeft het niet veel zin er moei te voor te doen. Geheim. Dat antecedentenonderzoek is uiter aard geheim. Er worden nooit mede delingen over gedaan, waarom iemand niet in aanmerking komt. Ook bestaat er nog een geheim boekje waarin staat aangegeven, welke onderscheidingen in bepaalde gevallen en in de bestaande maatschappelijke verhoudingen kunnen worden verleend. De burgemeester kan daar een eerste keus uit maken en dan zijn voorstel richten tot de commissa ris der koningin van zijn provincie. De commissaris laat de voorstellen stuk voor stuk door zijn kabinet bezien en dan vindt er nog wel eens een ver schuiving plaats of valt er iemand af. Want per provincie mogen er ook niet teveel aanvragen worden ingediend. Er wordt dus zorgvuldig afgewogen, wie nog wel en wie niet meer „in dé ter men" valt. En dan gaan de voorstellen voor de overblijvenden naar Den Haag. Daar be kijken de afdelingen Kabinet van elk ministerie de namen van de onder deze ministeries ressorterende personen. De wethouder komt terecht bij binnenland se zaken, de jubilerende hoofdonderwij zer bij onderwijs en wetenschappen, de dirigent van de fanfare die het stokje neerlegt bij cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, en de tuindersknecht die veertig jaar bij één baas werkte, bij landbouw en visserij. De knipkaart. Nadat de chefs-kabinet het rode pot lood hebben gehanteerd om uit te ko men met hun „potje" met decoratiepun- ten, stellen zij per ministerie een defi nitieve lijst op. Met de decoratiepunten moet zuinig worden omgesprongen, want er wordt nooit afgeweken van het aan tal punten per ministerie per jaar. Dat potje is precies een knipkaart van de autobuspassagier. Voor elke on derscheiding wordt een aantal knippen gegeven, voor de hoge meer dan voor de lage. Ook is het aantal per orde nog verschillend. De Militaire Willemsorde staat vele knippen hoger gewaardeerd dan de Nederlandse Leeuw en de Leeuw weer een knipje hoger dan de Orde van Oranje-Nassau. De Huisorde van Oranje Nassau vergt nog weer minder knipjes. Daaronder volgen dan nog allerlei mo gelijkheden als Bronzen Leeuw, Kruis van Verdiensten, diverse herinnerings- kruisen, eretekens, officierskruisen b.v. voor langdurige dienst of een bepaald dozijn jaren dienst, enz. Om toe te ko men met de knipkaart, krijgt iemand wel eens een rang lager. Als de knipkaarten uiteindelijk een flink eind geknipt zijn, wordt er gestopt en dan gaan de lijsten met het restant van de potjes naar de speciale commis sie uit de ministerraad die de naam draagt van decoratiecommissie. Drie ministers. Die decoratiecommissie gaat natuur lijk niet meer al die namen controleren die al op de lijst staan. Zij stelt vast of voldaan is aan alle geheime regels. En dan gaan de drie ministers die de com missie vormen, de allerhoogste onder scheidingen vaststellen. Per traditie hebben zitting in de de coratiecommissie de ministers van bui tenlandse zaken, van economische zaken (vandaar het opknappen van de oude exemplaren) en van marine (althans het departement waar marine onder ressor teert). Zij bepalen samen wie de zes grootkruisen krijgen, wie de drie com mandeurs worden, in de orde van de Nederlandse Leeuw, en wie de 45 com mandeurs, de 20 grootofficieren en de 20 grootkruisen zullen zijn in de orde van Oranje Nassau. 2200 Nederlanders met blanco strafblad kregen dan al ere medailles in brons, 2400 in zilver, 100 in goud, 600 werden ridder in de Orde van Oranje Nassau, 400 konden ridder worden in de Orde van de Nederlandse Leeuw. En zeker duizend van hen moeten het doen met een tweedehands ereteken... (Nadruk verboden) ook de eis stellen, dat de natuur zich aanpast. Niet alleen de mensen, maar ook de bomen hinken achter de gebeur tenissen aan. Dr. John Cain van het Economisch proefstation van de staat New York heeft v,erklaard dat het tijd wordt, dat de kweek ter hand wordt genomen van vruchtbomen die aan pluk en oogstmachines zijn aangepast. De klassieke vruchtbomen zijn daarvoor niet alle geschikt. De bomen zouden on geveer de vorm van een kerstboom moe ten hebben, niet meer dan drie meter hoog en met een grootste doorsnede van het loof van 2,5 m. De stam mag geen krommingen vertonen, maar moet kaarsrecht verlopen. Als de boomgaard uit dit soort bomen bestaat en Dr. Cain acht de kweek daarvan zeer wel mogelijk kunnen oogstmachines die met rubber beschermde grijparmen zijn toegerust, de vruchten zó van de boom halen en op een lopende band depone ren, waarna ze, eveneens automatisch, gesorteerd worden. De volgende stap is, dunkt ons, dat men bomen kweekt die de vruchten ook zelf verpakken.... (DIA) JEUGDIG EN STERK rr." W KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur APPELEN EN PEREN DER TOEKOMST Niet alleen de mens moet zich aan passen aan de sprongsgewijs vorderen de techniek, in het bijzonder de auto matisering, die in korte tijd een ge weldige ontwikkeling heeft getoond. Amerikaanse „futurologen" gaan nu ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Spaargeld. Als van een echtpaar de man of de vrouw komt te overlijden, hoe wordt dan het gezamenlijke spaar geld verdeeld als er ook kinderen zijn? Als de beide echtgenoten in gemeen schap van goedereh gehuwd zijn, dan vallen de spaargelden van een der echt genoten (niet van de kinderen) in de gemeenschappelijke boedel (ook al heeft de sparende echtgenoot er de beschik king over)Deze gelden worden dus bij de boedel getrokken ter verrekening van het erfdeel van elk der erfgenamen van de overleden echtgenoot. Is de langst levende de spaarder dan kan deze na tuurlijk voorlopig het boekje houden en er op staan dat hg of zij alleen daarvan afdraagt als dat nodig is ter verdeling van de nalatenschap. Meestal zal dit onnodig blijken te zijn want hij of zij behoudt de helft van de boedel en krijgt een kindsdeel van de andere helft. Bij testament kan zijn erfdeel worden ver groot. Mandarijnen. Enige tijd geleden heb ik mandarijnenpitten gezaaid die prima groeien. Wat kan ik er verder mee doen en hoe zijn ze te stekken? Welke soort grond moet ik nemen? Kweekt u de jonge plantjes maar ver der op. Topt u ze een paar keer in om een goed vertakte plant te krijgen en dan maar afwachten tot ze gaan bloeien en vrucht gaan dragen. Zaailingen ge ven nooit voor 100 de zelfde groei en vruchten als de moederplant, maar u kunt de beste (n) hiervan aanhouden. Bent u niet tevreden over de resulta ten dan kunt u ze inenten met een mooie gedrongen struik b.v. van de ook als kamerplant gekweekte dwergvorm, n.l. citrus sinensis. Ook kunt u ze stekken op bodemwarmte in het vroege voor jaar. Als grondsoort bloemistenaarde aangevuld met goede tuingrond of goed verteerde graszodengrond in de ver- houdin 1 3. Verder de nog wat ge droogde koemest er doorheen. Teruggave premies a.o.w. Waar, hoe en wanneer kan men via de be lastingdienst ingehouden premies a.o.w. terugkrijgen, als men principiële bezwa ren heeft tegen het ontvangen van ver zekeringsuitkeringen Eenmaal ingehouden a.o.w.-premies kan men op deze grond niet terugkrij gen. Wèl kunt u zich aanmelden als z.g. gemoedsbezwaarde. Er wordt dan geen a.o.w.-premie ingehouden, doch u moet wèl een gelijk bedrag aan loonbelasting méér betalen. Te zijner tijd kunt u dan toch de a.o.w.-uitkeringen krijgen, maar u hoeft ze niet aan te vragen als u dat niet wilt. Bejaardenverzekering. Ik ben 65 jaar en niet meer bg het ziekenfonds verzekerd. Welke andere verzekering kan ik nu sluiten? Ik heb wel eens iets gehoord van een speciale verzeke ring voor bejaarden, kunt u mij daar iets over vertellen Hoeveel bedraagt de premie? Aangezien u in het genot bent van een a.o.w.-uitkering wegens overschrij ding van de 65-jarige leeftijdsgrens, dient nagegaan te worden of u in aan merking kunt komen voor de bejaarden verzekering. Deze is volgens de zieken fondswet toegankelijk voor personen die een inkomen hebben van minder dan 7016,— per jaar volgens de normen op 1 januari 1969. Bij de vaststelling van het inkomen wordt rekening gê- houden met zowel de a.o.w.-uitkering en bedrijfspensioen als met inkomen uit vermogen, zoals spaargelden en eigen woningbezit. Als het ziekenfonds dit in uw geval doet, handelt het dus volko men wettelijk. Alleen over de juiste be dragen voor een en ander kunnen wij niet oordelen wegens gebrek aan ge gevens. U kunt echter een volledige spe cificatie aanvragen en die dan verge lijken met de hieronder volgende nor men voor de premiebetaling: 3,28 per week of 14,25 per maand bij een in komen tot 5322,6,56 per week of 28,50 per maand bij een inkomen tus sen 5322,en 6322,9,84 per week of 42,75 per maand bij een in komen tussen 6332,en 7016, Rente postgiro. Hoeveel rente kan ik krijgen op mijn postgirorekening? U kunt het gedeelte van uw giro tegoed, dat u niet onmiddellijk nodig hebt, rentegevend maken, door naast uw gewone postrekening een 3,48 rente rekening te openen. Nadere gegevens treft u aan in de brochure „Wat u met uw postrekening kunt doen", welke bij het postkantoor gratis verkrggbaar is. Mies Bouhuys. Graag een kleine levensgeschiedenis van Mies Bouhuys. De schrijfster Mies Bouhuys werd in 1927 geboren, ontving een opleiding voor onderwijzeres, maar heeft nooit voor de klas gestaan. Zij huwde met de schrijver Ed Hoornik. Haar eerste pu blicatie dateert van 1948, het was de gedichtenbundel Ariadne op Naxos", bekroond werd met de Reina Prinsen Geerligt-prijs en die in 1950 gevolgd werd door een bundel verhalen voor vol wassenen. Sindsdien verscheen een groot aantal kinderverhalen en kinder gedichten. Later volgden toneelstukjes voor de jeugd, waarvan „Stad op stel ten" (1952) werd bekroond met de Koe pelprijs. Verder schreef ze musicals en toneelstukken voor volwassenen die op gevoerd werden door de toneelgroep Centrum. Tenslotte noemen wij nog de televisieserie „Varen is fijner dan u denkt" en „Morgen gebeurt het". Mo menteel is het Amsteltoneel (adres: Raamstraat 35) op tournee met een muzikale komedie voor kinderen „Voet jes van de vloer". Hier zoudt u kunnen informeren wanneer en waar in uw om geving een voorstelling zou kunnen wor den bijgewoond. Geen ziekengeld meer? Mijn doch ter, die in verwachting is, zou door werken tot januari j.l., maar toen is ze in december ziek geworden. Ze is nog steeds thuis en voelt zich niet goed. De controlerend geneesheer zegt echter dat zij geen ziekengeld meer kan krijgen, hoewel zij van de specialist niet mag werken. Komt zij nu nog in aanmerking voor de zwangerschapsuitkering 6 we ken voor de bevalling en wanneer moet zij daarvoor verzekerd worden En heeft zij nu misschien toch recht op zie kengeld Als volgens de controlerend genees heer uw dochter haar werkzaamheden weer kan hervatten, dan dient zij dat althans enkele dagen te proberen en lukt het niet, dan kan zij zich opnieuw ziek melden. Wij maken u in verband met de naderende bevalling er op at tent, dat als zij meer dan zes weken vóór de vermoedelijke datum wil ophou den met werken, zij een vrgwillige zie kengeld verzekering kan sluiten om toch voor de zwangerschaps- en bevallings uitkering gedurende ten minste zes we ken voor en na de geboorte van het kind in aanmerking te komen. Daarvoor moet zij zich melden bg de bedrijfsver zekering bij wie ze verplicht verzekerd is (of was) uiterlijk een maand nadat zij met werken is opgehouden. B.T.W. Is het bedrag dat betaald wordt voor de stalling van een perso nenauto in een garage, ook onderworpen aan de BTW? Hoeveel bedraagt de B TW van overige garagewerkzaamheden Ja, ook hierop berust BTW en wel 12 Deze kwam in de plaats van de oude omzetbelasting, ad 4,8%, plus hetgeen reeds in de huur zat opgenomen wegens de bouw van de garage e.d. Dit laatste krijgt een ondernemer thans terug, zo dat er zuiver 12 overblijft. Op de overige garagewerkzaamheden is de B TW ook 12 En Abraham sloeg tenten op en kwam en woonde aan de eikebomen van Mamre, die bij Hebron zijn. Genesis 13 18 Lot is in de stad gaan wonen (Gen. 13 12). Hij heeft zich daar zo vast- genesteld, dat engelen er hem straks uit moeten trekken (Gen. 19). Maar Abraham heeft nooit in een stad ge woond. Hij sloeg tenten op. En hij sloeg tenten op bij Hebron. Hebron zou de meest geschikte woonplaats voor Abra ham geweest zijn. Daar zwierf hij tel kens heen. Maar hij woonde er niet. Hij woonde bij Hebron, niet in Hebron. Hg woonde bij de stad, niet in de stad. En waarom deed Abraham zo Waarom woonde Abraham hier beneden nooit in de stad? Wel, omdat hij, naar getuige nis van de Hebreën-brief, DE stad nog verwachtte. Want de stad van beneden is door mensen gebouwd en heeft daar om geen fundamenten. Kijk, daar re gent het vuur en sulfer op Sodom, de stad van Lot en ze wordt totaal omge woeld geen fundamenten. Maar van uit zijn tent bij Hebron ziet Abraham boven de vlammenzee, die de stad van beneden verteert, Hem komen, de Zoon der belofte, Jezus Christus, Die de fun damenten van de toekomstige stad leg gen zal en in nog wijder verten schouwt hij de stad zelf, de paarlenpoortenstad, het nieuwe Jeruzalem, nederdalende van God uit de hemel. Daarom woonde Abraham hier bene den ook slechts in tenten. W^-nt de tent zegt: we zijn hier niet thuis. De tent zegt: we zijn nog maar op reis. De tent zegt ook: „we hebljen hier geen blijven de stad, maar we zoeken de toekomen de". Onze plaats in het cultuurleven is overdrachtelijk gesproken ook die van de tent bij de stad. We mogen de cultuur niet ontvluchten. We mogen de wereld niet negeren. We moeten als Christenen bij de stad wonen, deelnemen aan kunst en wetenschap, aan de poli tiek en aan de handel. Doe zaken zo veel als ge wilt. Bezoek een mooi con cert, wanneer ge er zin in hebt. Maar... ga in dat alles niet op. Of liever, ga in dat alles niet onder. We moeten in de wereld zijn, maar niet van de wereld. Wij moeten bij de stad wonen, maar niet in de stad. We kunnen hier slechts kamperen. De spanning moet blijven tussen ons horizontale leven en ons ver- tikale leven. Vanuit onze tent moeten wij DE stad verwachten de stad van Jezus. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 20—27 april 1969 Donderdag 24 april: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 5.44 6.08 11.21 11.40 6.18 6.42 11.57 6.52 7.16 0.22 12.31 7.31 7.54 1.00 1.14 8.19 8.45 1.48 2.10 9.20 9.54 2.50 3.17 10.36 11.17 4.01 4.36

Scheldebode | 1969 | | pagina 1