Reklame staat voor niets NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT 'if/llEOEN OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 43 4 APRIL 1969 Maar er zijn grenzen, die niet overschreden mogen worden de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. In Amerika loopt men de kans, dat men zonder het zelf te weten volge stouwd wordt met reclame. Men is n.l. in staat commerciële televisie-uitzendin gen zo te verzorgen, dat de reclame niet stoort, ja bijna onmerkbaar is, doch een veel groter effect sorteert. Tijdens de show flitst er gedurende een onderdeel van een seconde iets over het beeldscherm, dat geen kijker kan identificeren. Het programma gaat ge woon door. Zo'n kleine storing valt niet op en de vertoning wordt niet onder broken om op een ongelegen ogenblik de loftrompet van een of ander artikel te steken. Neen, niemand bemerkte er iets van dat er in een onderdeel van een seconde heel even de naam van een be kend merk op de buis stond. Geen mens kon zich op dat moment realiseren wat het was en niemand dacht er dus ver der over na. Heeft zo'n reclame dan wel nut? Ja wel, wis en waarachtig. Er is vrijwel geen betere doordringing te bedenken dan deze bliksemschichtreclame. Wat gebeurt er? U neemt de reclame niet bewust waar, dus stoort zij u niet. Maar die flits in een onderdeel van een seconde wordt door uw onderbewustzijn wel de gelijk opgemerkt en geïdentificeerd, met als gevolg, dat de leuze zich ogenblik kelijk in uw onderbewuste vastzet. Onder bepaalde omstandigheden komt het bewuste merk naar voren. U hebt zelf geen idee waar het vandaan komt, maar het is er. Om een voorbeeld te noemen: tijdens een interessant programma, waar een groot publiek vol belangstelling naar zit te kijken, verschijnt één tiende se conde de naam „Omega" op het scherm. Stel, dat Omega een bekend merk tand pasta is. U hebt de naam eigenlijk niet gezien en u bent zich helemaal niet be wust van de reclame, maar uw on*'.er bewustzijn nam die naam wel waai er dddr blijft deze scherpe korte flits Lars gen. De assoc atie Na enige tijd komt u in een w nke] om tandpasta te kopen en zie, z-.ndei dat u weet waaróm u daar nu sp-jciaa aan denkt, dringt het woord „Omega' dat nu eenmaal met tandpasta v ;rbon den is, aan uw bewustzijn op. D ior dt gedachte aan tandpasta komt i .it het onderbewuste automatisch het merk „Omega" naar boven omdat dit ,u een maal met tandpasta in verbant staat Onbewust bent u geneigd dezv tand pasta te kopen. Daar speculeert dezt vorm van reclame op. Een zeer geraffi neerd systeem. De Amerikanen zijn er twaalf jaar geleden al toe overgegaan, omdat ge bleken is, dat het publiek langzamer hand de gewone reclamevorm beu werd. Lange of korte reclameverhaaltjes met opsomming van alle goede kwaliteiten van het betrokken merk hadden geen invloed meer, de kijkers bleken im muun, plat gewalsd door de reclame. Zelfs mooie meisjes verliezen haar aan- trekkingsgkracht, evenals de kleurrijke shows. Men ziet ze graag, maar let niet meer op de daarbij behorende reclame. De grote publiciteitsmanagers hebben het anders geprobeerd. Op de belang rijke stations werden luidsprekers ge ïnstalleerd, die non-stop klinkende re clamezinnen over de perrons brulden. Op die manier wilde men door het pant ser van het publiek heen beuken. Het resultaat was één enorm protest en te recht. Deze vorm van reclame is on menselijk. Niet alleen op de stations werd men verplicht er naar te luisteren, doch ook de luidsprekers in trams en bussen, stadions en schouwburgen, kort om alle openbare gelegenheden, schal den regelmatig luidruchtige slogans uit. De weg terug. De Amerikanen zijn op hun schreden teruggekeerd en begrepen dat zij het publiek zo niet konden winnen. Zij heb ben het tijdelijk over een andere boeg gegooid en lieten alle fraaie aanbevelin gen achterwege. Men adverteerde niet meer met zin nen als: „Omega tandpasta is de meest voortreffelijke, de zachtste, de heerlijk ste, de beschermer van uw gebit" enz., doch ging er toe over de dingen heel gewoon af te schilderen in de vorm van: „Omega is gewone tandpasta", zoals een zeepproducent het deed voor zijn zeep, door te adverteren: „Onze zeep is huis-, ~uui- ei. keukenzeep!" Deze vorm had een onverwacht gunstig resultaat. Het publien was alle loftuitingen beu en ■verd gepakt door de eenvoud. Maar ook dit is weer ten einde. Elke keer zoeken en vaak vinden de -eclamulieden andere wegen. Terecht stijgen geweldige protesten op tegen de „blikst mschichtreclame" want al is zij op het moment van de uitzending niet storend, ze is immoreel. Men is geen neester meer over zichzelf en waar olijft het einde wanneer zoiets ook op politiek terrein wordt toegepast? Wer kelijk een gevaarlijk soort reclame, waar men onbewust en onbeschermd aan overgeleverd werd. (Nadruk verboden) KRAAMVROUW EN KRAAMHEER De kraamvrouw die gisteren samen met haar kraamheer voor de balie moest verschijnen, bracht niet de geur mee van kaneel en van beschuit met muis jes, maar een onmiskenbare baklucht van frituren en de wat weeë wasem van een slechte kwaliteit spijsolie. „Beroep?" informeerde de politie rechter ambtshalve. „Wij zijn ondernemers van een ho recabedrijf". „U hebt een patatkraam, jawel. En wat gebeurde daar die zondagavond?" „We kregen visite van wat jongelui, edelachtbare", zei de kraamvrouw. „Zo, kraamvisite dus. Maar 't ging daar niet zo rustig t oe, hè, in uw kraamkamer?" „De hele inventaris ging d'r aan..." „Ja, ja, de hele kraaminrichting", knikte de rechter, die blijkbaar wel een lijstje toepasselijke woorden in het hoofd had. „En u had de kraamwagen niet verzekerd?" „Nee, hoe gaat dat... Die wagen was net nieuw ingericht". „Des te meer reden voor een nieuwe kraamverzekering' „D'r was die week nog niets van ge komen, omdat ik ziek lag", liet nu de patatkraamheer zich horen. „O, lag u in 'tkraambed?" vroeg de politierechter. „Ik had koorts..." „Kraamherenkoorts dus. Dan had u zeker nog koorts toen dat kraambezoek kwam en was u daarom zo verhit ge raakt?" De directeur van het rijdend aard appelrestaurant bevestigde dit en voeg de er aan toe, dat het eerst wel, maar later niet gewenste bezoek gore taal uitsloeg tegen zijn echtgenote en tot handtastelijkheden wenste over te gaan. „Nou, echtgenote..." aarzelde de po litierechter en raadpleegde de stukken. „Laten we zeggen kraamgenote". „Kraambedgenote dan zeker", inter rumpeerde de officier. De nog jonge patatfritesbakster bloosde tot over haar oren. Het was duidelijk, dat meneer géén verdediging kon baseren op wet telijke huwelijksrechten en dat het de bezoekers vrij had gestaan te flirten met deze juridisch vrije vrijster. Noch tans had de heer des kraamhuizes een flinke pollepel gepakt en op de vrijmoe dige rivalen doen neerkomen, toen de ze zijn uitverkorene trachtten te stre len. Het kraambezoek van toen getuigde thans, dat de kraamheer zeer zware dreigementen uitkraamde. Uit zelfver dediging probeerden zij hem de pollepel te ontwringen. Daarbij werd de lepe laar eerst tegen zijn lepelrek en later in zijn patat gekwakt en toen hij daar uit lichtelijk aangebrand en rokend op stond, zou hij zelf zijn kraaminrichting hebben afgebroken om met de onderde len z'n kraamvisite te verjagen. En zijn kraamgenote zou zich daar vrijwillig bij aangesloten hebben, zodat zij tegelijk als medeplchtige voor mishandeling te rechtstond. De officier sprak van zware mishan deling en voorbedachten rade. De eige naar zou de jongens al langer een lesje hebben willen leren en stond door een kier van het zeil te loeren hoe zij z'n helpster probeerden te paaien. „Het liefst had ie gezien, dat ze haar aangerand hadden", sprak de officier, „maar daarvoor waren deze argeloze jongens veel te netjes. Tegen dat bruut geweld van dit heerschap neem ik ech ter stelling. Zijn aanslag was op niets gebaseerd en had volkomen achterwege kunnen blijven. Tegen hèm eis ik daar om honderd gulden boete of tien da gen onvoorwaardelijk. Tegen héAr zal ik volstaan met vijftig gulden boete of vijf dagen voorwaardelijk en een proef tijd van een jaar". „U hebt het laatste woord", zei de politierchter tegen de kramers. „Ik had levend kunnen verbranden!" memoreerde de friteur. „Wie z'n gat brandt, moet maar op de blaren zitten. Is het anders niet Dan vonnis ik conform". „We gaan in hoger beroep", zei de vrijwillige vrijster uit het kraampje. „Akkoord", zei de rechter. „Kunnen ze daar ook eens lachen". Nadruk verbodend' ARGENTY IDENTITEITSBEWIJS VOOR AANHANGWAGENS VERPLICHT Wanneer men met een aanhangwa gen met een gewicht van minder dan 750 kilo inclusief inventaris naar het buitenland gaat, heeft men een identiteitsbewijs nodig. Tot 1 oktober a.s. kan echter worden volstaan met een aankoopkwitantie. Daarna is het identiteitsbewijs ver plicht. Dit bewijs geldt voor alle soor ten aanhangwagens, zoals caravans, kampeer- en bagagewagens. Voor aan hangwagens bóven de 750 kilo is al een document (registratiebewijs) vereist, dat ook als identiteitsbewijs mag gel den. Het identiteitsbewijs is nodig om bij terugkeer in Nederland de douane te kunnen aantonen dat de aanhangwagen in Nederland is vervaardigd, dan wel de verschuldigde invoerrechten en/of omzetbelasting zijn betaald. Dit bewijs kan bij het kantoor van invoerrechten en accijnzen in de woonplaats worden aangevraagdg. Pogingen van ANWB-zijde hebben er toe geleid, dat het grensdokument is afgeschaft voor de tijdelijke invoer van de in het buitenland geregistreerde aanhangwagens, die de Benelux bezoe ken. Het aantal klachten van buitenlan ders over de noodzaak van het grens- document nam de laatste jaren hand over hand toe. Soms werden toeristen met caravans zelfs aangeraden de Be nelux te mijden. De Nederlandse toerist, die naar of door Frankrijk reist met een caravan heeft nog steeds een grens- document nodig. De hoop is gerecht vaardigd, dat ook Frankrijk binnen af zienbare tijd het grensdocument zal la ten vervallen. WORDT DE DONKERE KAMER OVERBODIG? Kiekjes, die u op de filmrol hebt ge schoten in de huiskamer, zo maar bui ten of met vakantie, worden in de don kere kamer ontwikkeld. U doet dat meestal niet zelf, want u beschikt niet over zo'n vertrek en uw fotohandelaar doet het graag en goed. Wat zoudt u er van denken, wanneer de industrie van fotografische artikelen een methode uit vond, waarbij u juist door het toelaten van licht de beelden van uw film zicht baar zoudt kunnen maken? Wel, in het laboratorium van een der grootste on dernemingen op dit gebied, is men aan het experimenteren met een nieuw soort film, die ontwikkeld wordt door haar bloot te stellen aan licht, dank zij een speciale halogeen-zilver-emulsie. Maar alvorens dit te doen, moet zij gedurende 2 tot 4 seconden worden blootgesteld aan een temperatuur van 225245 graden KAPELLE TEL (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur Celcius. De huis-, tuin- en keukenfoto graaf, die niet beschikt over een ver warmingsapparatuur die dat kan pres teren, zal dus voorlopig niet hard ach ter deze nieuwe film aanlopen als zij op de markt verschijnt. Wel verwacht men grote belangstelling van de ge bruikers van computers en andere elek tronische apparaten, die de gegevens van hun apparatuur fotografisch willen vastleggen en op die manier de men selijke registratie van die gegevens ont lopen. Misschien kan deze methode nog worden verbeterd en kan binnen afzien bare tijd de amateur met zijn toestel eveneens foto's maken, die hij ontwik kelt door de filmrol eenvoudig aan het licht bloot te stellen. (DIA). LOF EN HOON VOOR DE MODERNE SECRETARESSE Aan welke eisen zou de ideale secre taresse moeten voldoen? Wel, volgens de bekende definitie moet ze charme hebben van een mo dern jong meisje, de omgangsvormen van een vrouw van de wereld, de zorg vuldigheid van een goede dienstbode, de nuchterheid van een politie-agent en het arbeidsvermogen van een werkpaard. Vele werkgevers geloven niet aan haar bestaan trouwens, welke idealen wor den ooit verwezenlijkt? Gelukkig is niet iedereen zo cynisch als de man, die de praktijk aldus beschreef. Hij zei: „De meeste secretaressen hebben de nuch terheid van het moderne jonge meisje, de charme van een politie-agent, de om gangsvormen van een dienstmeisje, de zorgvuldigheid van een werkpaard en het arbeidsvermogen van een vrouw van de wereld!" De waarheid ligt gelukkig maar in het midden. Overigens heeft de zo zwartgallig be schreven tegenpool van de ideale secre taresse althans één ding voor: ze zal niet gauw in de caricatuur verschijnen als de jongedame, die er een gewoonte van maakt op de knie van de baas te gaan zitten, of althans op het blad van zijn schrijftafel... (DIA). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Hoefbevangenheid. Is hoefbevan- genheid bij een pony of paard een ver borgen gebrek? Deze hoefbevangenheid kan een ver borgen gebrek zijn, doch door het ver der uitgroeien van het kraakbeen kan het uiteindelijk zichtbaar worden en tot kreupelheid leiden. Volgens het burger lijk wetboek moet dat bij de aankoop af verkoop meegedeeld worden, daar dit een koopvernietigend gebrek is. Wordt het na ver- of aankoop geconstateerd, dan is het beste een minnelijke schik king te treffen. Verder verwijzen wij u naar de veeartsenijkundige dienst, b.v. een in uw omgeving wonende rijks veearts. Dienstplicht. Is een werkgever wettelijk verplicht de werknemer na het vervullen van de militaire dienst plicht weer in dienst te nemen? Ja, die verplichting bestaat. Als de werkgever echter geen werk heeft voor betrokkene, dan doet die werkgever er goed aan vroegtijdig een ontslagaan vrage in te dienen bij het gewestelijk ar beidsbureau. Wordt het verzoek dan aanvaard, dan wordt betrokkene opge nomen in de w.w. en krijgt hij dus toch zijn inkomen. Is de werkgever met de aanvrage te laat, dan moet hij be talen totdat op zijn te laat ingediende aanvraag een beslissing is genomen. Het is wat betreft deze gevalletjes steeds aan te bevelen dat de ene partij de andere op de hoogte houdt, men voorkomt daardoor moeilijkheden. De werknemer mag niet langer dan twee dagen wachten na zijn ontslag uit mi litaire dienst met zich weer te presen teren bij zijn werkgever. Ook dient vast te staan, dat de werknemer voor zijn opkomst in militaire dienst minstens 90 dagen in dienst is geweest bij zijn werkgever, wil hij enig recht kunnen doen gelden op de beurs van de werk gever. Zich direkt in verbinding stel len met het gewestelijk arbeidskantoor is altijd aan te bevelen, want de nodige lijsten enz. moeten worden ingevuld en dat alles kost tijd. Recht op inboedel. Hebben by eventueel overlijden van mijn man onze kinderen recht op de inboedel Geld be zitten wij niet. Wij nemen aan dat u en uw man niet onder huwelijkse voorwaarden zyn ge trouwd. In dat geval is er algehele ge meenschap: alles is van u en uw man tezamen. Sterft hy, dan is wegens deze gemeenschap de helft van u, de andere helft maakt de nalatenschap uit, welke tussen u en de kinderen gelyk verdeeld kan worden. Zy hebben dus slechts recht op een deel van de inboedel. Wanneer zij het met u eens worden, dan behoeft er geen verdeling te komen en blyft al les zoals het is. Zo'n overeenkomst kan voor 5 jaren maximaal worden geslo ten. Daama kan echter weer voor een gelijke termijn besloten worden om al les onverdeeld te houden. Amaryllis. Hoe moet ik een ama ryllis behandelen? Nu de plant uitgebloeid is, wordt het water geven stopgezet en de bol droog, op een niet te koele plaats bewaard. Zodra de bloemknop weer tevoorschijn Komt, geeft u meer water en een lich te plaats op het zuiden. Bovendien eens in de week wat kamermest geven. De bladeren vormen zich later. In die tyd begint de groeitijd, dus moet de bol goed verzorgd worden. De plant mag ook naar buiten als het weer warmer wordt. U plaatst hem dan op een be schut plekje. En als zij de lofzang gezongen hadden, gingen zij uit naar de Olijfberg. Matth. 26 30 Een lofzang op de weg naar het kruis, hoe rijmt zich dat met elkaar? En dan welk een lofzang! Bij het Pa scha zong men immers de psalmen 115 118, het grote Hallelujah voor al Gods goedertierenheden en het laatste vers luidde: „Gij zijt mijn God, U zal ik lo ven!" Hoe kunnen de discipelen na al les wat Jezus gezegd heeft, die liederen op hun lippen nemen? Sterker nog: hoe kan Jezus zelf met het kruis voor ogen, daarmee instemmen? In die lofzang heeft Jezus het diepste doel van Zijn lijden geopenbaard: Zyn ganse leven was één zoeken van de ere Gods, maar ook Zyn sterven zal God groot maken. Daarom kan Hij Gods lof bezingen in het aangezicht van de dood, en die oude psalmen worden volle wer kelijkheid in Hem. En Hij kan ook zingen onder het kruis omdat Hij ziet op de vreugde, die Hem is voorgesteld. Hij is zich ten volle be wust van lijden en dood, maar ook van overwinning en leven; de diepste ne derlaag zal de grootste zegepraal wor den. Hij gaat afdalen in de zwarte nacht van zonde en verdoemenis, maar niet om daarin ten onder te gaan, maar om de vijand te overwinnen, en al de Zij nen tot overwinning te voeren. Hij heeft gezongen onder het kruis, omdat Hij reeds aanschouwde die grote schare, die door Zijn kruis het leven zou ontvan gen. Zingen onder het kruis, dat heeft de Heiland gedaan, omdat Hij in Zijn bit terst lijden nog zag op de goedertie renheid des Vaders. En nu is dit het wonder Zijner liefde, dat Hij ook aan al de Zijnen diezelfde kunst leert. Hij geeft psalmen in de nacht, bij alle beproeving en moeite toch blijdschap. Kent gij dat grote wonder? Gij zijt geslagen door het leven, uw wonden doen u pijn, gij kunt niet meer echt- blij zijn. Dat is uw kruis. Maar Jezus kan u leren danken onder dat kruis. Dat is het werk van de H. Geest, die het oog opent voor de goederetierenheden des Heren, en ons die moeilijke les bij het kruis van Christus leert. Vergeet het nooit in uw bitterste nood, dat uw Heiland met een lofzang op dè lippen naar Golgotha is gegaan. (Uit een Dagboek) WE MELD IN GE Van 6—12 april 1969 Woensdag 9 april: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 5.51 6.15 11.30 11.46 6.33 6.56 12.12 7.17 7.41 0.27 12.56 8.09 8.39 1.17 1.53 9.18 10.00 2.28 3.09 10.48 11.37 4.00 4.46 12.20 5.35 6.14

Scheldebode | 1969 | | pagina 1