Er wordt misbruik gemaakt van sociale uitkeringen (WCflW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 42 28 MAART 1969 Uitvoeringsorganen kunnen ook efficiënt werken nieuwe modellen llULEOCN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Onze sociale uitkeringen zijn de laatste tijd herhaaldelijk in het nieuws ge weest. De steeds stijgende premies roepen zowel bij de werkgevers als bij de werknemers allerlei onlustgevoelens wakker. Wanneer dan nog blijkt, dat op vrij grote schaal misbruik van de sociale wetten wordt gemaakt, dan wordt dit ongenoegen alleen nog maar groter. Voorts staat het wel vast dat althans bij de uitvoering van de werknemersverzekeringen zoals de arbeidsongeschikt heidsverzekering, de werkloosheidswet, de ziektewet en de ziekenfondswet niet die optimale efficiency wordt betracht, die men redelijkerwijs zou mogen eisen. „SOCIALE RECHERCHE" INSTELLEN? Bij de gemeentelijke dienst van socia le zaken te Amsterdam meldde zich vo rig jaar een vrouw, die beweerde dat haar man was weggelopen en haar met drie kinderen had laten zitten. Zij vroeg om een uitkering krachtens de algeme ne bijstandswet en verkreeg deze grif. Later bleek dat haar man, die een sa laris van circa 17.000,per jaar ver diende, helemaal niet was weggelopen maar zich een nieuwe auto had aange schaft van de uitkering die zijn vrouw ontving. Deze vrouw zit nu in de gevangenis, maar hoevelen die misbruik maken van een sociale uitkering zitten daar mo menteel niet? Jaarlijks wordt er in Ne derland 13 miljard aan sociale uitke ringen verstrekt... Natuurlijk wordt het grootste deel van dit bedrag terecht uitgegeven, maar hoeveel verdwijnt er in verkeerde zakken? Bij de a.o.w. en a.w.w. doen zich geen fraudegevallen voor, evenmin als trou wens bij de wet bijzondere ziektekosten. Met de volksverzekeringen zit het dus wel goed. Maar heel anders ligt dat bij de z.g. werknemersverzekeringen, zoals de, ziektewet of de werkloosheidswet. Alleen al het feit dat het ziekteverzuim aanzienlijk daalt wanneer de conjunc tuur achteruitloopt en er dus moeilijker werk is te krijgen, duidt er reeds op dat er heel wat werknemers zijn, voor wie een lichte verkoudheid soms al aanleiding is om maar bij de kachel te blijven zitten. Natuurlijk is de werkloosheid een schrijnend probleem, maar helaas zijn er altijd werklozen, die elke week hun uit kering opstrijken maar overdag vrolijk allerlei goed betaalde karweitjes ver richten. De controle van de bedrijfsver enigingen is uiterst gering, dus waar om zou men niet... Gegoochel. In de Kamer heeft men gepleit voor de instelling van een „sociale recherche" als pendant van de reeds lang bestaan de fiscale recherche. Dit voorstel werd door minister Roolvink van de hand ge wezen. Hij meende dat het overgrote deel van de uitkeringsgerechtigden géén misbruik van hun rechten maakt en dat de instelling van een sociale recherche dus ook deze grote groep in diskrediet zou brengen. Dat is nog maar de vraag. Wij dachten dat de bonafide uitke ringstrekkers juist blij zouden moeten zijn met een instelling als de sociale re cherche. Nu krijgt iedereen, die van de werkloosheidswet of de ziektewet trekt, al heel gauw de naam dat hij misbruik maakt van de sociale uitkeringen. Door de misbruikers op te sporen, zouden de bonafide trekkers niet langer in een verdacht daglicht komen te staan. Overigens wordt er, vooral bij de bij standsuitkeringen, soms heel raar met uitkeringen gegoocheld, ook daar waar men van misbruik van de cliënt niet kan spreken. Een gehuwde vrouw die is op genomen in een psychiatrische inrich ting, mag vijf dagen per maand naar Frankrijk om haar familie te bezoeken. Maar de gemeente betaalt de verpleeg- prijs rustig door. Een opnieuw gehuwde gescheiden vrouw die halve dagen werkte, verdien de 65,per week. Zij kreeg een on geval met haar bromfiets. Zij werd ar beidsongeschikt verklaard en ontvangt nu 400,in de maand. Die vrouw staat natuurlijk niet te dringen om weer aan de slag te gaan... Honderd fondsen! Een heel ander chapiter is de uitvoe ring van de verschillende sociale ver zekeringswetten. Het is zeer twijfelach tig of hier wel de nodige efficiency wordt betracht en geen aanzienlijke kos tenbesparingen mogelijk zijn. Is het bij voorbeeld nodig dat er in ons kleine landje liefst 26 bedrijfsverenigingen zijn en maar eventjes 100 ziekenfondsen! Weliswaar laat een groot deel van de bedrijfsverenigingen hun administratie verrichten door het gemeenschappelijk administratiekantoor dat 25 districts kantoren heeft, maar sommige bedrijfs verenigingen willen deze administratie met alle geweld zelf verrichten. Wan neer ze eens van dit principe zouden afstappen, zou dat zeker aanzienlijke besparingen kunnen opleveren, mede gelet op de automatisering van de ad ministratieve apparatuur, waarvan alle bedrijfsverenigingen dan in de zelfde mate zouden kunnen profiteren. Bovendien wordt door dit grote aan tal bedrijfsverenigingen de onoverzich telijkheid van ons sociale zekerheids stelsel alleen maar bevorderd. Iedere be drijfsvereniging heeft weer zijn eigen regeltjes. Het is toch ronduit belache lijk, dat er in ons land ruim 90 ziekte wetpremies en 65 wachtgeldpremies zijn! Bij de ene bedrijfsvereniging wel wacht- dagen, bij de andere weer niet, hier geen vakantiebonnen, daar weer wel, enz. Minister Veldkamp, die zich momen teel bezig houdt met een studie over de vereenvoudiging van onze sociale wet geving, mag in de eerste plaats wel eens aandringen op een radicale wijziging van de Organisatiewet Sociale Verzeke ringen, waardoor in deze branche einde lijk eens efficiënter gewerkt zou kun nen worden. (Nadruk verboden) EEN PAARDENPAAR De paardenhandelaar die als paarden handelaar was gedagvaard, kwam wel voor het hekje, maar hij wenste geen paardenhandelaar genoemd te worden. „Ik handel niet in paarden, edelacht bare", beweerde hij alsof het allemaal al op grote aanplakbiljetten gedrukt stond en iedereen hem wel beter kende. „Ik heb nooit van m'n leven één veulen verkocht". „Een veulen misschien niet, maar een paard wel. En dan nog een paard met verborgen gebreken", meende de politie rechter. „Best&dt niet. Is 't er hier één getui ge die van mijn een paard gekocht heb? Die zou ik dan wel 'ns willen zien". Er verscheen een kordate dame voor de lessenaar, die haar sex-appael ver hulde in een wijde bontmantel waar al leen enkele minder aantrekkelijke kor date delen uitstaken. Ze zwoer haar eed als een beroepssergeant bij de huzaren. „Herkent u deze man?" vroeg de po litierechter. „Deze niet, maar die daar wel", en ze wees beschuldigend op één der ge tuigen die door de paardenhandelaar was meegetroond om te bewijzen dat hij géén paardenhandelaar was. Die getui ge werd prompt voor de groene tafel geroepen. „Wat is uw beroep?" vroeg de ma gistraat achter de tafel. Paar denhandelaar „En wat is het beroep van uw col lega?" „Pedon, edelachtbare, da's geen col lega. Da's een éérlijke hotelhouder". „O ja, dat is waar, paardenhandela ren zijn geen eerlijke mensen", conclu deerde de rechter gevat. „Nee nee, deze hotelhouder is toeval lig net zo eerlijk als ik", verbeterde de getuige. „Of net zo oneerlijk", vulde de offi cier aan. Het bleek, dat beide heren een ge wiekst spelletje hadden gespeeld met de koopster van een ziek paard. De paar denhandelaar speelde de hotelhouder en manegebezitter en ontving daar zijn klanten. Die imponeerde hij dan door er terloops op te wijzen, dat hij zijn ge renommeerde zaak niet op het spel kon zetten door een ondeugdelijk dier te ver kopen. Integendeel, zij kon altijd terug komen naar zijn hotel om het dier in te ruilen als er ook maar iets aan zou mankeren. En wat lette haar, om dan met de kinderen eens te komen logeren Hij bestelde nog koffie voor haar, met slagroom, deed weemoedig over 't mooie dier dat hij eigenlijk helemaal niet wil de missen, maar nam tenslotte genoe gen met een formidabele koopsom plus een prachtige pony van de koopster. Korte tijd later verzekerden kenners deze dame, dat de gekochte merrie leed aan cornage. Zij liet het onmiddellijk door een dierenarts onderzoeken, die een ernstige aantasting van de zenuwen constateerde en verlamming van de stembanden, die ademnood veroorzaak te bij enige spanning, verder een flin ke worminfectie en nog enkele minder belangrijke kwalen. Maar de hotelhou der bleek gevlogen en de werkelijke eigenaar van het hotel zei van niks te weten. Er kwam wel eens een veehan delaar in z'n gelagkamer, vertelde die, maar daar had hij niets mee te maken. En met diens zaken bemoeide hij zich helemaal niet. Nu kregen zij van de politierechter breed uitgemeten, wat er in artikel 326 van het Wetboek -an Strafrecht staat over wederrechtelijke bevoordeling door het aannemen van een valse naam of hoedanigheid, het toepassen van lastige kuntgrepen en een samenweefsel van verdichtsels. Want de rechter wilde niet aannemen, dat een paardenhandelaar als eigenaar in een hotel kan tronen en het personeel allerlei orders kan ge ven, als de werkelijke eigenaar daar niet van af zou weten en niet zou meedelen in de verkregen buit. „Ik stel voor, deze zaak aan te hou den voor nader onderzoek en beiden te doen dagvaarden wegens oplichting in vereniging en het niet vervangen van een geleverd dier met verborgen gebre ken door een gezond paard van de zelf de klasse", dreigde de officier. „Ik heb al een rotstrop aan de pony van haar", beweerde de paardenhande laar die beweerde dat hij zelf paarden handelaar was en de andere paarden handelaar hotelhouder. „Ze kan die merrie inruilen, maar dan met bijbeta ling!" „Dus u erkent daarmee, die transak- tie te hebben afgesloten!" stelde de rechter snel vast. De griffier noteerde het uitvoerig. „Maar die hotelhouder is ook paar denhandelaar" zei de kordate dame. „Bewijs het eens!" tartte de eigenaar van het gerenommeerde etablissement. „Toen ik de uitslag van de veearts kreeg heb ik het hotel opgebeld en daar werd me verteld dat ik u op de paar denmarkt kon vinden. Daar ben ik heen gereden en daar stond u over een paard HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur te onderhandelen. Doet u dan in paar den of niet?" De verdachte stond een ogenblik ver bluft te kijken. En de griffier noteer de voort. „En u wist ook meteen wie ik heb ben moest voor deze koop. U bracht me meteen naar uw compagnon". „Da's geen compagnon. Da's een zelf standige handelaar". „Dus u werkt allebei zelfstandig?" informeerde de politierechter zo langs zijn neus weg, „en allebei in paarden". „Jawel edelachtbare en niet in ver- eniToen zweeg hij verschrikt. De griffier noteerde voort. „Ik geloof dat we nu wel genoeg we ten. De zaak wordt aangehouden", be sliste de rechter en hij knikte de dame bemoedigend toe. (Nadruk verboden) d'ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bysluitlng van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ambtenarenblad. Kunt u mij een periodiek noemen waarin vakatures voor gemeente-ambtenaren geplaatst wor den In het weekblad van de Nederlandse Bond van gemeente-ambtenaren komt behalve vele advertenties een wekelijks bijgehouden vakaturelijst voor. Het wordt uitgegeven bij Samson, Alphen a/d Rijn, tel. (01720) 6633 en een jaar abonnement kost inclusief BTW 22, welk bedrag gestort kan worden op postrekening nummer 6204. Dit is een door een ambtenarenorganisatie uitge geven periodiek, maar deze verzamelt de gegevens voorkomend in andere pe riodieken, zodat u er met één kunt vol staan. Bovendien merken wij op dat vele gemeenten ook adverteren in plaat selijke- en streekbladen. Kampeerwagen. Wij kunnen een kampeer (vouw) wagen huren van 100,- tot 135,- per week. Hierbij wordt ech ter 12 BTW berekend, is dat wel juist? Als wij een nieuwe kopen, kun nen wij hem dan op dezelfde manier verhuren, dus ook met BTW? Als degene, die de kampeerwagen aan u verhuurt, ondernemer is, moet hij u inderdaad BTW in rekening brengen en die afdragen aan de staat. Als u de wagen zoq huren van een particulier zou die aan u geen BTW in rekening mogen brengen en die hoeft dat dus ook niet af te dragen. Bij de particulier zou de huur echter hoger zijn, want voor hem is de wagen duurder, omdat hij bij de aankoop ervan over de koop prijs BTW heeft moeten betalen, en dat in tegenstelling tot de ondernemer-ver huurder. Als u dus al als particulier BTW zou mogen vragen (wat dus niet zo is) dan zou u die moeten afdragen. Als u een wagen koopt en die wilt ver huren, mag u echter net zoveel vragen als u wilt. Analist of laborant. Noemt men iemand die in een labortorium werkt een analist of een laborant? Taalkundig is deze persoon een labo rant. Een analist is iemand, die bevoegd is tot het verrichten van scheikundige analyse en dergelijke onderzoekingen. In de praktijk zullen echter ook analisten over laboratoria beschikken. Geschiedenis. Op welk schip van de Armada was Medina Sidonia bevel hebber Don Alonso Pérez de Guzm&n el Bu- eno, hertog van Medina-Sidonai, was de kapitein-generaal van de Armada. Het vlaggeschip heette San Martin, één van de 65 galjoenen en zware oorlogs schepen, die tot de vloot behoorden, waartoe verder 25 hoeken van 300 tot 700 ton, 90 adviesboten van 70 tot 100 ton, 13 loggers, 4 galjassen en 4 ga leien behoorden. De San Martin mat 1000 ton en voerde 300 soldaten en 127 matrozen. Hij droeg 48 stuks geschut, veel kogels, 6440 kg kruit, 1058 kg lood en 128 kg lonten. Hertshoorn. Ik bezit een herts hoorn, een reusachtige plant met zeer grote bladeren. Nu komen hierop ech ter op de punten witte donzige plekken. Ik heb ze wel eens afgeknipt maar dan groeit het blad niet verder. Wat is de oorzaak De donzige vlekken op 't hertshoorn blad zijn de groeipunten, welke ver dwijnen zodra het blad volgroeid is, dus niet afknippen, maar laten zitten. Als de bladeren wat langer worden ont staan aan de achterkant van de punten eerst witte, later bruine kussentjes. Hierin groeien de sporen, te vergelijken met het zaad van de zaadplanten. Deze kunnen gezaaid worden, doch dat is meer een werkje voor de bloemist, daar die er beter voor ingericht is. Ga eens na of die witte vlekken ook schimmel- plekken zijn. Bijv. als de plant te nat gehouden wordt. Ontruiming. Als een particuliere woning in de agrarische sector door de gemeente onbewoonbaar wordt ver klaard, moet deze woning dan na ont ruiming gesloopt worden? Zo niet, wat kunnen wij dan doen om deze woning toch te laten slopen? Ons huis is n.l. tegen dit bouwval aangebouwd. Het gemeentebestuur deelde ons mee dat over eventuele afbraak van een on bewoonbaar verklaarde woning in eer ste instantie wordt beslist door de eige naar, zodat wij u adviseren bij deze hierover te informeren. De welstands commissie komt hieraan voorlopig nog niet te pas. Gebruikt© kleding. Kunt u mij het adres geven van een stichting of vereni ging die gebruikte baby- en kinderkle ding doorstuurt naar b.v. melaatsen? Mevrouw B. A. W. Thomas-Karvinus, Bakerbergseweg 13 IV, Arnhem, zorgt voor doorzending van kleren naar zen dingsziekenhuizen en leprozeninrichtin- gen. Schaatsen. Wat waren de wereld records schaatsen vanaf 1959 op de 1500 m voor heren? 1959, Sqaw Valley, Juhani Jarvinen, Finland, 2.06.3; 1966 Davos, Ard Schenk, Nederland, 2.06.2; 1967 Inzeil, Ard Schenk, Nederland, 2.05.3; 1967 Inzeil, Kees Verkerk, Nederland, 2.03.9; 1968 Davos, Magne Thomassen, Noorwegen, 2.02.5; 1969 Davos, Kees Verkerk, Ne derland, 2.02.0. Uitdrukking. Hoe komt men aan de uitdrukking: op de koffie komen? Zij kwamen op de koffie, d.w.z. zij bereikten hun doel niet, letterlijk: ze kwamen toen het eten al gedaan was. Ze kregen dus alleen nog maar een kop koffie, die immers bij de boeren altijd gereed stond. Lekespel. Wat is een lekespel? Een lekespel is een toneelspel voor niet-beroepsspelers, meestal een sociale of godsdienstige gedachte uitdrukkend. Wafels. Tot onze spijt is er in het onlangs gegeven antwoord over de be reiding van wafels in deze rubriek een fout geslopen. Bij de benodigdheden moet n.l. nog 7% gram gist worden opgenomen. Jezus, deze dingen gezegd heb bende, werd ontroerd in de geest, en betuigde en zeide: Voorwaar, voorwaar Ik zeg u, dat een van ulieden Mij zal ver raden. Johannes 13 21. Het eerste en tweede gedeelte van ons teksthoofdstuk vormen een scherpe tegenstelling; vs. 120 getuigt van de grote liefde van Christus, waarmee Hij Zijn jongeren liefheeft; van Zijn zelf vernedering, die allen de voeten wast, en alles, wat de Here zegt, klinkt be heerst en vol innerlijke kracht. Maar in het tweede gedeelte stormt het: Jezus Zelf wordt zeer ontroerd, de discipelen staan van hun ligkussens op, en tenslot te vertrekt Judas en de deur valt met een harde klap achter hem dicht; een toneel vol spanningen, waarin de men selijke hartstochten bruisen en dat ein digt in de duisternis van een mens, die ten verderve gaat. En toch is bij al die bewogenheid Je zus degene, die volkomen de leiding in handen heeft, en Zijn onuitsprekelijke liefde viert in al dit vreselijke gebeuren haar hoogste triomfen. Zelfs in Zijn houding tegenover Judas. Jezus is ont roerd in de geest, het doet Hem gru welijke pijn, dat één Zijner naaste vrien den, die met Hem brood eet, Hem zal verraden. De woorden willen Hem bijna niet over de lippen, ja, Hij schenkt Ju das nog een laatste kans, door hem nog maals de gelegenheid te geven zich te rug te trekken. Zo was het ook weer daareven, toen Hij na de voetwassing sprak: „Gijlieden zijt rein, maar niet allen". Zozeer was Hij met deernis met de rampzalige vervuld, dat Hij vlak hierna nog eenmaal sprak van een ver vuld worden der Schriften in het ver raden worden door een der intieme jon geren. Neen, als Judas verloren gaat, ligt het zeker niet aan Jezus' liefde. Judas is niet een stiefkind geweest, maar heeft zich tot het laatste toe mogen baden in de zonneschijn van Jezus' liefde. Jezus maakt het de mensen moeilijk om zich te verderven; Zijn geduld biedt steeds weer nieuwe kansen tot behoud. Maar als een mens dan toch verder gaat, ondanks die grote liefde, dan is zijn ondergang eigen schuld. Daarom verhard u niét, maar laat u leiden! (Uit een Dagboek) WEMELDEN GE Van 30 maart5 april 1969 Woensdag 2 april: Volle Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 1.23 1.52 7.06 7.27 2.16 2.39 7.55 8.11 2.55 3.18 8.35 8.49 3.31 3.54 9.08 9.21 4.06 4.29 9.39 9.52 4.42 5.03 10.13 10.26 5.15 5.40 10.49 11.05

Scheldebode | 1969 | | pagina 1