Hoe werkt de N.A.V.O.? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING iWATERSTANDEN, 35STE JAARGANG 21 MAART 1969 Niet alle strijdkrachten staan onder N.A.V.O.-bevel KINDER- MONTUREN if/LIEGEN No. 41 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Iedereen spreekt over de N.A.V.O. en heeft er zijn mening over, voor of te gen. Maar weinigen weten hoe deze Noordatlantische Verdragsorganisatie werkt en wat zij precies doet. Het hoogste orgaan in de N.A.V.O. is de Noordatlantische Raad. Deze bestaat uit de ministers van de aangesloten landen. Welke minister of ministers na mens een lid-staat aan de bijeenkomsten deelnemen, hangt van de agenda der besprekingen af. Om zorg te dragen dat de raad ten allen tijde terstond kan bijeenkomen heeft iedere lid-staat een permanente ambassadeur benoemd of aangewezen om zijn regering te verte genwoordigen. In deze vorm vergadert de N.A.V.O. onder voorzitterschap van de secretaris-generaal meer dan eens per week. Daarnaast worden geregeld informele bijeenkomsten gehouden om de wederzijdse standpunten over vele on derwerpen te leren kennen. Enkele ma len per jaar komen de ministers zelf bijeen. De raad beschikt over een aantal commissies en werkgroepen die van ad vies dienen en over een secretariaat, dat uit diverse secties bestaat. Tezamen vormen deze het burger-apparaat van de organisatie. Militaire staf. Veel uitgebreider is het militaire ap paraat. Aan- het hoofd daarvan staat het Militair Comité, waarin de stafchefs van de verdagspartners (met uitzonde ring van IJsland dat door een burger lijke autoriteit mag worden vertegen woordigd) zitting hebben. Evenals bij de Noordatlantische Raad is ook hier het benoemen van permanente vertegen woordigers noodzakelijk gebleken. Hoewel in de N.A.V.O. evenals in de Verenigde Naties de „souvereine gelijkheid" van alle lidstaten geldt, loopt natuurlijk de militaire kracht der partners sterk uiteen. Het Militair Co mité bezit daarom een soort dagelijks bestuur, de z.g. „Standing Group" is als zodanig in de Noordatlantische Raad vertegenwoordigd. Zij heeft een aantal militaire instanties onder haar bevel. Het N.A.V.O.-bevel. Het territoir dat door de N.A.V.O. wordt bestreken, is onderverdeeld in vier bevelsgebieden. Hierbij dient te worden bedacht dat de strijdkrachten der lid staten niet zonder meer onder N.A.V.O.- commando staan. We moeten een onderscheid maken tussen de drie categorieën van strijd krachten: zij die in vredestijd aan de N.A.V.O. zijn toegewezen, zij die zijn aangewezen om in oorlogstijd onder N. A.V.O.-bevel te worden geplaatst en zij die onder nationaal bevel blijven. Nederland ligt in het eerste bevels- gebied (ook wel het Eurppese bevels- gebied genaamd), dat zich uitstrekt over het grondgebied van de Noordkaap tot Noord-Afrika en van de Atlantische Oceaan tot de oostgrens van Turkije, met uitzondering echter van Algerije, Portugal en het Verenigd Koninkrijk (wier verdediging een nationale verant woordelijkheid is). Het opperbevel in de ze sector berust bij S.A.C.E.U.R (Su preme Allied Commander Europe). Antwoord. De eerste arbeid, welke de N.A.V.O. ter hand heeft genomen, was te zorgen voor standaardisering van de wapens van een „geïntegreerd leger". Bovendien zou een gemeenschappelijke infrastruc tuur (vliegvelden, magazijnen e.d.) wor den opgebouwd. De N.A.V.O. kan beschouwd worden als het militaire antwoord van het wes ten op de Russische uitdaging door de communistische staatsgreep te Praag in 1948. Men mag haar betekenis niet on derschatten. De omstandigheden gebie den nu eenmaal dat de Europese landen ook op militair terrein de handen ineen slaan. Hetgeen o.m. betekent dat ook Nederland zijn bijdrage moet leve ren. De N.A.V.O. heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een van de belang rijkste factoren in de wereldpolitiek. Zónder haar zou het staatkundig on afhankelijk voortbestaan der kleinere de mocratieën in Europa moeilijk, zo niet onmogelijk zijn geweest. De N.A.V.O. is ook voor Nederland een onmisbare or ganisatie. Mr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden) SCHERP RECHT De erg oude heer met de weinige witte haren als een armetierig kransje om het hoogrood aangelopen aangelaat, stapte naar het hekje als een ter dood veroordeelde op weg naar het schavot. „Het is verschrikkelijk, op mijn leef tijd... nog terécht te moeten saan..." „Kom, kom", zei de politierechter, „u hebt het er zelf wel naar gemaakt". „Nog nóóit van m'n leven heb ik ook maar iets met de politie van doen ge had!" „Dan hebt u nu die schade zeker wil len inhalen". „U bent wel scherp, meneer de rech ter... u bent te scherp... Ik heb m'n hele leven niets misdaan en ik zal de paar laatste jaren óók niets verkeerds doen. Daar ben ik te fatsoenlijk voor". De officier van justitie las een dag vaarding voor die er niet om loog. Op zettelijke mishandeling van een kind door dit met kracht tegen een betonnen muur te werpen, weggewandeld zonder verder naar het slachtoffer om te zien en belediging van een ambtenaar in funktie. „Daar is allemaal geen wóórd van waar, meneer de scherprechter". „En u hebt het erkend!" „Dat is gelogen!" „U zegt?" „Dat is niet waar, dat zeg ik, en als iemand iets verklaart, willens en we tens, dat niet waar is, dan liegt die ke rel met opzet". „Het proces-verbaal is opgemaakt door een ambtsedig ambtenaar". ,Dan is dat een meinedig ambtenaar, maar hij liegt het, zo waar als ik hier voor u sta!" En de oude heer kreeg gelegenheid te vertellen wat er werkelijk gebeurd was. Hij had zitten dommelen in zijn stoel. Er werd gebeld en hij ging kijken. Er stond een jongetje voor de deur dat om geld vroeg, maar hij had nee gezegd en deed de deur dicht. Toen spoog dat jongetje door de brievenbus. De heer vertelde, dat hij de deur weer opendeed en het jongetje de les ging lezen. De knaap stapte van schrik achteruit en viel met zijn hoofd tegen een stenen paaltje van de tuinafscheiding. De heer zei: Dat komt er van. En ging weer zitten dommelen. Een uur later kwam de politie. Hij zou die jongen tegen de muur gegooid hebben. De heer had verontwaardigd uitgeroepen: welja, ik heb het natuur lijk gedaan. Ik zal daar een kleine jon gen met zijn hoofd tegen een muur slaan. Hij had geweigerd er verder nog één woord aan vuil te maken. Toen schreef de politieman een proces-ver baal en daarin stonden de woorden van de verdachte aldus opgetekend: „Ja, ik heb het gedaan. Ik heb de kleine jon gen met zijn hoofd tegen de muur ge slagen". Maar nu werden de getuigen ge hoord. De politieman bleef er bij, dat de oude man wel degelijk bekend had. Het motief voor zijn daad zou hij ook nog hebben opgegeven: de jongen had zijn brievenbus bevuild en hem uitge scholden, toen hij daar iets van zei. Een buurvrouw had gezien, dat de knaap achteruit tuimelde en met het hoofd te gen de stenen sloeg en had de politie verteld, dat de jongen geduwd of ge gooid was. Nu stond ze, in het gezicht van de grijze boze buurman, wel wat te weifelen. Precies gezien had ze het niet, maar dat jong zou toch uit zichzelf niet zo'n plek uitzoeken om te gaan lig gen „Truida, wéét goed wat je zegt, meid" dreigde de bejaarde. „Je kwam pas te voorschijn toen de politie aanbelde. Je hebt er geen fluit van gezien". „U hebt deze politieman ook bele digd", overwoog de rechter. „Kan het anders? Die vent liegt en hij wil het nog volhouden ook. Ik heb nog nóóit iemand iets gedaan. Nog geen grote vent iets, laat staan een kind. En ik kan dus nooit bekend heb ben. Die hele bekentenis heeft ie uit z'n duim gezogen. Ik wil m'n recht. Ik ga hier niet voor het oog van de hele we reld als een misdadiger terecht staan omdat een ander me verkeerde woorden in de mond legt". De politieman werd nogmaals onder vraagd, maar hij twijfelde niet. De of ficier twijfelde al evenmin. Hij noemde de verdachte niet alleen een gevaarlijk recalcitrant heerschap, maar ook bij zonder eigenwijs en lafhartig door op een eenmaal afgelegde bekentenis terug te komen. De mishandeling wenste hij gestraft te zien met een week gevange nisstraf voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar, en wegens de beledi ging van de ambtenaar in funktie eiste hij nog eens honderd gulden boete of tien dagen ónvoorwaardelijk. En hij waarschuwde de gedaagde, dat hij ver plicht kon worden tot betaling van de rekening van dokterskosten enz. „U hebt het laatste woord", zei de politierechter, „maar dan wel graag zonder verdere beledigingen". „Dan kan ik me niet verweren ook..." sprak de zichtbaar aangedane heer van stand. „Alles berust op een onware zin in een verdraaid proces-verbaal, dat op gemaakt is door een oneerlijke politie man. Als ik de man beledig door dat te zeggen, dan blijf ik aan het beledigen, want die kerel wil zijn leugens niet goedmaken en ik hang als ik slik wat hij beweerd heeft. Maar ik zeg u, me neer de scherprechter, dat ik onschul dig ben en dat ik nooit of te nimmer iemand geslagen of gegooid heb. En dat ik ook nog nooit een woord gelogen heb. En dat ik dus ook niets bekend kan hebben wat ik niet gedaan zou hebben, anders stond ik nou te liegen. En ik lieg niet. U kunt het iedereen vragen, ik ben een doodgemoedereerd mens, ik ben altijd kalm geweest en ik ben m'n hele leven lang goudeerlijk ge weest. Die meinedige schurk daar staat te liegen en ik eis dat u die vent ver oordeelt inplaats van mij!" De hamer tikte heftig op het groene laken. „Zo gaat het niet", kapte de rechter af. „Ik veroordeel u tot één week voor waardelijk met één jaar proeftijd en vijftig gulden boete, maar u kunt in hoger beroep gaan. Dan schakelt u maar een advokaat in om voor u te pleiten. Denk er om, u hebt er maar veertien dagen tijd voor". En de hamer viel. Er werd druk gemompeld en veront- JEUGDIG EN STERK KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uut waardigd geroezemoesd op de publieke tribune. Vrouwe Justitia is nog niet vol maakt. De oude heer was een hartver lamming nabij en moest voorzichtig naar een taxi worden geholpen. De getuigen de politieman keurde zijn slachtoffer geen blik meer waardig en knetterde huiswaarts op een rijksbromfiets. Tij dens de maaltijd zou hij zijn vrouw wel eens ambtsedig juist verslag uitbren gen van alles wat deze verdachte ter zitting gezegd had... (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogel\jk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. delen u de wafels bakt. Een goed re cept laten wij hieronder volgen: 500 g bloem, 500 g witte suiker, 1 ei, 1 lepel gesmolten boter, iets kaneel of citroen olie. De suiker moet in kokend water opgelost worden, terwijl het beslag dun gehouden moet worden. Pedicure. Mijn pedicure heeft haar tarief opeens met 2,per behande ling verhoogd, n.a.v. de prijsverhogin gen van de laatste tijd. Is dit wel ge rechtvaardigd Tot wie kan ik mij wen den met klachten? Het beroep van pedicure is vrij. Zij mag dus naar eigen goeddunken een prijsverhoging instellen. Als u deze pe dicure te duur vindt, kunt u beter een goedkoper adres zoeken. Staarten. Laat de staart van een muis of rat los in noodgevallen, b.v. wanneer men ze bij de staart grijpt? Wanneer ze niet al te ruw aangepakt worden verliezen ze hun staart niet. Bij ruw aanpakken laat de huid wel eens los en houdt u het losse staartvel in de hand. Een rat is niet in staat zich naar boven te werken om zich te verdedigen, een muis kan dat wel. Het is met hen niet zo als met de hagedis, die in nood zijn staart in de steek laat. Adres. Wat is het adres van John ny Hoes? Het adres van de platenmaatschappij Telstar van Johnny Hoes is St. Maar- tenslaan 1, Weert, tel. (04950) 2620. Contact. Hoe kan ik nader kennis maken met Joodse gemeenschappen in het noorden van het land? En waar kan ik studiemateriaal over het zionisme en de staat Israel verkrijgen? Voor nader contact met Joodse ge meenschappen in het noorden van ons land kunt u inlichtingen vragen bij de heer M. Vleesblok, Boven Oosterdiep in Veendam. Studiemateriraal over het zionisme en de staat Israel kunt u ver krijgen bij de Centrale Israel-aktie en het Jewish Agency for Israel, beide in stanties p/a Joh. Vermeerstraat 22, Am sterdam. Godsdienst. Welke gódsdienst be leed wijlen koningin Astrid der Belgen voor haar huwelijk? Was zij geparen teerd aan het huis der Bemadottes? Koningin Astrid van België was in derdaad een telg uit het Huis Bernadot- te, dat sinds 1810 de Zweedse konings troon bezet. Zij was de dochter van prins Karl van Zweden, een broer van Gustaf V, die in 1950 overleed. Prinses Astrid was lid van de Lutherse staats kerk en is dat ook bij haar huwelijk met prins Leopold van België in 1926 gebleven. In 1930 is koningin Astrid evenwel tot het roomskatholicisme over gegaan. Wafels. Als wij wafels bakken, worden ze gauw slap. Hoe komt dat? Wij weten niet, van welke bestand- Namen. Kunt u mij de betekenis van de twee eigennamen Anna en Geer- truida meedelen? Anna komt van Annetta (Hebreeuws Channah) en betekent de genade. Geer- truida ofwel Gerda (Germaans Ger-trut) is de spierkrachtige. Abe. Kunt u mij zeggen hoe oud Abe Lenstra nu is? De heer Lenstra is in 1920 geboren. Hij is dus 49 jaar. Geweren. Wat is een brengun en wat is een stengun? Een brengun is een lichte mitrailleur en een stengun is een soort snelvuur geweer, waarmee meestal onderofficie ren bewapend worden. Vogelhandel. Heeft men diploma's of een vergunning nodig om een vogel park vogelhandel te beginnen? Kan men er ook subsidie voor krijgen? Ik kan n.l. 1 hecatare grond hiervoor ko pen. Voor de vestiging van een vogelhan del is vereist: het middenstandsdiploma (in het bezit van één dergenen, die de zaak drijven), het vakdiploma, waarvoor opleidt de Stichting Divebo, Wolwevers- gaarde 10 Den Haag) en kredietwaar digheid (beoordeeld door de regionale kamer van koophandel). Voor een even tuele vergunning van de plaatselijke autoriteiten en een overheidssubsidie voor het vestigen van een vogelpark dient u zich te wenden tot de gemeen tebestuur van de plaats van inwoning. Niet aanvaarde a.o.w. Waar blijven de a.o.w.-uitkeringen die niet worden aanvaard wegens gemoedsbezwaren Worden zij soms voor het een of ander doel aangewend? Worden de reeds be taalde premies aan de betrokken per sonen terugbetaald? De a.o.w.-uitkeringen die niet worden aangevraagd en waarvan de bedragen dus niet worden uitgekeerd blijven in het fonds, dat uit de premies is ge vormd. Daar dit fonds op zich al on toereikend is draagt de staat er ook in bij. Door de niet aanvaarde bedragen wordt het tekort kleiner, en het zal er dus op neerkomen dat de staatsbijdrage ook zoveel kleiner kan zijn. Velen, die principiële bezwaren hebben tegen het ontvangen van verzekeringsuitkeringen, hebben er geen bezwaar tegen de be taalde premie of de als verhogingsaan slag betaalde inkomstenbelasting terug te ontvangen. Dat kunnen zij dan aan vragen. Zij krijgen dan, naarmate zij a.o.w. hadden kunnen krijgen, hun pre mie of verhogingsaanslagen terug, tot het bedrag dat zij betaald hebben. Mensentype in Zwabisclie alpen. In de zomer van 1968 waren wij in de Zwa- bische alpen met vakantie. Als centrum hadden we de plaats Urach uitgezocht. Nuis het mij opgevallen dat de mensen daar over het algemeen donker van kleur zijn (donkere huidskleur met zwart haar. Hoe is dit mogelijk, terwijl de Duitsers over het algemeen toch licht van kleur zijn? Oorspronkelijk woonden de Germanen alleen maar in noord-Duitsland tüssen de Weser en de Weichsel, terwijl weste lijk en zuidelijk van hen de Kelten woonden, die teruggedrongen werden, waardoor in het zuiden een gemengd Keltisch-Germaanse bevolking ontstond, zodat de blonde Duitser daar niet het dominerende type is. In de middeleeu wen werden door de Frankische konin gen o.m. de zuidelijke stammen, zoals de Thüringers, de Beieren en de Zwa- ben tot meer eenheid gebracht, terwijl in het noorden dit het geval werd met de Friezen en de Saksen. Zoals u uit dit historisch overzicht kunt zien is de be volking van Duitsland allerminst te beschouwen als een etnogolische een heid. Dat u in Zwaben zeer donkere ty pen hebt opgemerkt, hetgeen ook hier en daar voorkomt in Rijnland, is te verklaren uit het feit dat tijdens het Romeinse rijk hier vrij grote Romeinse kolonisatie heeft plaatsgehad, die zijn sporen nog heeft nagelaten in het uiter lijk van daar levende groepen. Hij is om onze overtredingen verwond; om onze ongerechtig heid is Hij verbrijzeld; de straf, die ons de vrede aanbrengt, was op Hem, en door Zijn strie men is ons genezing geworden. Jesaja 53 5. Verwond, verbrijzeld, gestraft en ge striemd tekent ons de profeet de lij dende Knecht des Heren. O, zie dat van pijn vertrokken gelaat, waar druppelen bloeds afleken! O, zie die ogen, donker van zieiesmart; dat arme lichaam, door felle geselslagen rood gestriemd; die doorboorde handen en voeten! Waarom al die ellende? En nu komt er een heel onverwacht antwoord in onze tekst: om onze overtredingen, om onze ongerechtigheden; Hij draagt de straf, die wij hadden verdiend, en Hij ondergaat de slagen, die ons moes ten treffen. Wie zijn het, die dat erkennen? Dat zijn mensen, die zich diep voor God schamen over hun boos en verdorven hart; die zich schuldig weten tegenover de Rechter van hemel en aarde. Men sen, die hun Schepper hebben onteerd en Zijn geboden overtreden; eigenwijze en eigengerechtigde schapen, die in hun grote verblinding zich aan de zwaarste straffen hebben blootgesteld. Zij erken nen dat met groot berouw en hun hart krimpt van smart ineen, als zij zien op de verbrijzelde en verwonde Jezus, die in hun plaats dit alles ondergaat. Maar zij zijn ook vervuld van innige dankbaarheid. Zij aanbidden Hem, die Zich voor hen heeft overgegeven; zij roemen in Zijn wonden, zij loven Hem voor Zijn striemen. Want nu weten zij, dat, dank zij hun Middelaar, hun over tredingen zijn bedekt en hun ongerech tigheden zijn vergeven. Omdat Hjj voor hen de straf heeft ondergaan, is er vre de voor hen bereid, verzoeening, vrij spraak voor eeuwig. Nu zijn de wonden hunner ziel genezen door deze Heiland. En zij kunnen slechts één levensdoel hebben: om de Here te verheerlijken, Hem te dienen en groot te maken, en om allen, die vermoeid en verwond zijn toe te roepen: O, zie naar Golgotha! Daar is redding, genezing, vergeving! Wie dat gelooft, is gered. (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 2329 maart 1969 Woensdag 26 maart: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.44 7.05 0.11 12.24 Maandag 7.15 7.41 0.50 1.00 Dinsdag 7.52 8.24 1.29 1.45 Woensdag 8.45 9.23 2.21 2.47 Donderdag 9.58 10.46 3.28 3.58 Vrijdag 11.31 4.46 5.20 Zaterdag 0.18 12.50 6.05 6.31 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1