meer communicatie nodig NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 40 14 MAART 1969 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Onlangs vroeg iemand ons waar nu toch de miljoenen blijven, die „de gas bel", de exploitatie van het aardgas, de staat moeten opleveren en wat daar mee gedaan wordt. Wij moesten het ant woord schuldig blijven en deskundigen die wij er naar vroeger, konden ons ook geen concreet antwoord geven. Men doet daar nogal geheimzinnig over. Heel simpel gesteld is die gasbel toch eigenlijk iets van ons allemaal, van het Nederlandse volk. Er is hevig over ge juicht toen indertijd die aardgasvondst ontdekt werd in ons aan bodemschatten zo arm land. Dat zou zoveel voordelen gaan opleveren aan (ook) het rijk, dat we in onze gedachten al rekening hiel den met daardoor mogelijke belasting verlagingen, stabilisering van de geld waarde of andere merkbare meevallers. Het is voor de gewone man echter een fata morgana gebleken. Belastingen worden toch verhoogd, de ontwaarding van de gulden blijft voortgaan en het Nederlandse volk weet niet wat er met de in onze aarde gevonden „schat" eigenlijk gebeurt. Het mag alleen maar de gasrekening betalen Maar zo zijn er een heleboel zich in de overheidssfeer bevindende zaken te noemen, waar het volk niet van weet hoe het daarmee staat en waaróm het gaat zoals het gaat; wat de overheid op dit gebied doet; waarom en waartoe het leidt. Er heerst een groot gebrek aan com municatie tussen overheid en volk. Waar een volksvertegenwoordiging niets aan toe of af doet, waar een vrije pers slechts gedeeltelijk in kan voorzien, om dat er teveel onder de roos gehouden wordt. We stellen jaarlijks honderden miljoe nen beschikbaar voor hulp aan onder ontwikkelde landen. Misschien vernemen de kamerleden bij de behandeling van de begroting wat er mee werd en zal worden gedaan. Maar tot welke resulta ten leiden die honderden miljoenen dan Daar zouden we als contribuant toch zo graag eens een sappig relaas over ver nemen. Niet een paar droge ambtenaar- lijke zinnen met enkele dorre cijfers, van: zoveel miljoen voor een object daar en daar, en daarmee uit. Neen, na één of twee jaar moet men ons weten te ver tellen wat dat ontwikkelingsland er nu aan heeft gehad, wat er door die mil joenen verbetred is. En ook als er niets door verbeterd is, als de miljoenen in een bodemloos vat zijn verzonken, ja juist dón hebben wij er recht op dat te weten. Maar wij horen niets meer over de honderden miljoenen die we moeten op brengen voor ontwikkelingshulp, zelfs niet nu bepaalde groeperingen aandrin gen op sterke verhoging daarvan. Daar door ook loopt vrijwel niemand in Ne derland, behalve wat politici, erg warm voor maar steeds meer hulp aan ontwik kelingslanden, al kan het misschien erg nuttig zijn. De overheid leeft natuurlijk in een glazen kooi. Kritiek op een regering is altijd erg gemakkelijk en een oppositie beoefent het beroepshalve. Dient dat niet juist mede een aanleiding te zijn voor de overheid om eens wat meer aan public relation te doen? Zeker, het kan zo gauw de indruk doen vestigen van een propaganda-mi- nisterie en daaraan zit voor ons altijd een dictatoriaal luchtje. Maar wanneer het nu maar in de ware public-relation sfeer wordt gehouden, d.w.z. een ver klaring wordt gegeven van een aantal onduidelgke zaken, een begrijpelijke ver melding van de feiten die anders niet aan de oppervlakte treden, zodat het volk wordt voor- en vooral ingelicht. Liefst door mensen die trouwhartig uit de doeken doen wat er van die miljoe nen wordt gedaan en met die conces sies in de Noordzee, met de gelden uit de wegenbelasting en waartoe de mil joenen voor de ontwikkelingshulp heb ben geleid, dan zouden we toch tot een zekere communicatie komen. Misschien wordt het dan duidelijk waaróm inge zamelde gelden voor Biafra naar Ni- gerië werden gestuurd. Dan zou er een begrijpender sfeer kunnen groeien tus sen overheid en volk. Natuurlijk zullen de oppositie en mis schien ook wel medestanders in die pu- blikaties weer talloze punten voor kri tiek vinden. Daar moet men dan maar eens minder bang voor worden. We moeten eens af van de angst die de Ne derlandse politiek beheerst en die b.v. een Biesheuvel telkens weer een slag om de arm doet houden als het over belastingcorrectie gaat. Méér communi catie vermindert die angst. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) MODERN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 1223 Vrijdagavond koopavond - Geopend tot 9 uur EEN RARE SCHUTTER „Ik ben altegaar onschuldig", sprak de verdachte in het groene pak en zijn stem klonk als die van een toneelspeler die na een lange oudejaarsavond met teveel oliebollen de Gijsbrecht gaat de clameren. „Er zijn hier anders al heel wat schul digen veroordeeld die óók begonnen met het idee dat ze önschuldig waren", ant woordde de politierechter. „Maar ik had permissie". „U had permissie, zo, permissie om schuldig te zijn?" „Néé!" kreet de groen uitgedoste kun stenaar, „permissie om te jagen". „Dan moet u goed begrijpen, dat u géén permissie hebt om hier een on waarheid te vertellen. Is dat duidelijk?" „Ik vertel u geen onwaarheid. Als ik zeg dat ik permissie had, dan hód ik die permissie. Vraagt u dat maar na aan..." Maar de hamer roffelde. De verdachte had eerst nog te antwoorden op de ge bruikelijke vragen over zijn persoon en zo kwamen we aan de weet, dat hij Hein heette, in de wandeling geen magere-, maar Lange Hein genoemd werd, 48 jaar oud was en het beroep uitoefende van aanspreker. Maar het sprak meer aan, dat deze aanspreker in zijn vrije tijd een hartstochtelijk jager was en zelfs nog tussen twee begrafenissen in een dubbelloops jachtgeweer hanteerde om een snip of een waterhoen te ver schalken. „En zo hebt u in november op die maandagochtend gedacht: kom, ik ga 'ns even een paar eenden schieten voor ik aan 't werk ga", veronderstelde de politierechter. „Ik liep met m'n spuit langs dat pad en toen zag ik dat koppel daar. Nou en toen ben ik nog heel naar de boer ge lopen om permissie te vragen. En die heit permissie gegeven. Zo waar as ik hier voor u sta". „En u kon zomaar voor niets die een den schieten en meenemen?' „Nee, natuurlijk niet. Ik heb er voor betaald. Vijf gulden nog wel". „Maar wist de boer op welke dieren u ging schieten?" „Nou ja, d'r waren maar twee een den..." „En hoeveel eenden bezat die boer?" „Die zal d'r wel meer gehad hebben". „Had u er dan ooit eerder eenden ge zien?" Er werd achter het oor gekrabd en onder de groene das. „Daar niet". „Juist, daar niet. De boer had name lijk geen eenden". „En ik heb ze zelf geschoten". „Ja, daarom staat u hier. Omdat u zo'n rare schutter bent". „En ik had permissie om ze te schie ten en 't was op zijn land!" „Neenee, nou moeten we de zaak goed stellen. U stond op zijn land. Maar die eenden zwommen n het water nóóst dat land, want ze waren van zijn buur man". „Maar gij góf me permisse en dus mocht ik schieten!" „Die boer kon u wel permissie geven om bij zijn buurman brand te stichten, maar daarom móg u daar nog geen brand stichten. Voor vijf en twintig gul den had hij u misschien de koeien van die buurman laten lieerpaffen. Mag dat dan ook?" De getuigen kwaihen naar voren om te bevestigen, dat Lange Hein de een den van de buurman met veel moeite vleugellam had geschoten en ze toen had meegenomen in zijn weitas. Maar de boer die volgens de verdachte vijf gul den had opgestreken, kon zich van het héle voorval niets herinneren. „,En u gaf me nog permissie",, zweet te de nu helemaal groene aanspreker. „Permissie of niet", zei de officier, „er is een strafbaar feit begaan. Of een ander daarvoor toestemming geeft of niet, is niet van belang. De verdachte alleen is verantwoordelijk voor zijn da den". En na een uitvoerig requisitoir eiste hij tweehonderd gulden boete. „Dat is honderd gulden per eend!" riep de amateurjager uit. „Dat had u van tevoren uit kunnen rekenen", antwoordde de rechter. „Maar ja, gezien de omstandigheden zal ik er de helft afdoen. Honderd gulden dan". „Maar ik hód permissie", zei het groentje. (Nadruk verboden) d'ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Huurverhoging. Mag de huisbaas de huur met 6 verhogen in verband met de BTW? Wanneer er in april een werkelijke huurverhoging komt, moet ik die betalen Dus ook van de nu ge vraagde BTW, zodat het dan een dub bele verhoging wordt? Uit uw schrijven maken wij indirekt op, dat u een woningwetwoning bewoont, daar u spreekt van een facultatieve ver hoging van de huur per 1 april a.s. In dat geval mag de huiseigenaar geen an dere verhoging meer toepassen. Valt uw huis niet onder deze bepaling van de huurwet, dan is de eigenaar vrij om de huur te verhogen, maar dan niet op grond van de BTW en dan is hij ook niet gebonden aan de 4 per 1 april. Mocht er aanleiding toe bestaan, dan kunt u zich altijd om inlichtingen wen den tot de huuradviescommissie in Mid delburg, Seissingel 4, tel. (01180) 4053. Zaagset. Abonné vraagt een ver taling van de Engelse gebruiksaanwij zing bij een pas gekochte zaagset. Hier volgt de door u gewenste ver taling: Nr. 249-4-tandig „Tuf-flex" (merknaam) blad voor dunne metalen, gootpijp, aluminium dakbedekking, blad- staal, Bx kabel, metalen lijstwerk, dun buiswerk, gegalvaniseerde platen, me talen latten enz. Nr. 109-10-tandig „Tuf- flex" blad voor staal, gips, hard rubber, gietijzer, been, spijkers, plastics, bouten, asbest, planken enz. Nr. 279-7-tandig, buigbaar blad voor hard en zacht hout, vezelboard, tri- en multiplex, metsel- plaatwerk, kurkplaat en andere zachte materialen. Rode achterlicht. Wanneer is het rode achterlicht voor een fiets verplicht gesteld Op 1 januari 1938 werd het rode ach terlicht voor rijwielen verplicht gesteld. &-teken. Wat is de herkomst van het &-teken en wanneer is het in Ne derland doorgedrongen? Het &-teken is de Karolingische af korting van het Latijnse voegwoord et en). Het werd reeds toegepast door de monniken vóór de boekdrukkunst, zo als vele afkortingen. Deze afkorting bleek grote levensvatbaarheid te heb ben en werd al dadelijk na de uitvinding van de boekdrukkunst toegepast bij het drukwerk. Er bestaan 1600 variaties van, waarvan er 288 voorkomen in het boek van Jan Tschichold „Formen Wandlungen der Et-Zeichen", dat aan wezig is in de bibliotheek van de letter gieterij Tetterode, Bilderdijkstraat 163, Amsterdam. Voetbal. In welk jaar speelde de voetballer André Roosenburg voor het eerst in het Nederlands elftal een inter landwedstrijd? (dus geen trainingsgwed- strijd) en welke interlandwedstrijd was dit? André Roosenburg (geb. 1923) debu teerde in de wedstrijd NoorwegenNe derland (12) in Noorwegen. Van de zijde van de K.N.V.B. te Den Haag wer den wij er op geattendeerd, dat deze en andere gegevens te vinden zijn in het Handboek van de K.N.V.B. supple ment, dat in uw bezit kan komen door overschrijving van 10,80 op de giro rekening 58928. Diploma's. Wanneer mag men de naam gediplomeerd boekhouder en be lastingconsulent gebruiken? Welke di ploma's heeft men hier voor nodig? De Nederlandse Federatie van Belas tingconsulenten organiseert cursussen voor de opleiding tot dit beroep. Het adres is Surinamestraat 17, Den Haag, tel. (070) 116914. En over de opleiding tot gediplomeerd boekhouder kunt u in lichtingen vragen bij de Stichting Ned. Associatie voor Praktijkexamens, Deur- loostraat 122, Amsterdam, tel. (020) 725918. Ze bra vinken. Wij hebben in sep tember van het vorige jaar een paar zebravinken gekregen, zeer drukke vo gels. Waar komt die soort vandaan? Ze hebben nu al vijf eieren gelegd, hoe krijgen we die uitgebroed? Kunnen ze bij elkaar blijven? Onder de naam zebravinken wordt een grote groep gestreepte vinken be grepen. Volgens het werkje van A. Rut gers „Vogels in huis", uitgave Prisma, komen in deze groep steeds meer nieu we kleuren. Vooral vanuit Japan komen steeds meer kruisingen tot ons, doch ook uit Australië, het zijn dus tropische vogels en ze hebben de naam drukke vogels te zijn, waardoor het vaak moei lijk is ze met andere, kalmere soorten in één volière te houden. Er zijn vinke- soorten, waarvan zowel de pop als het mannetje om beurten de eieren bebroe den, u moet het dus maar eens aan kijken, of dat zo is. Is het mannetje de rustverstoorder, dan deze zo spoedig mogelijk verwijderen. Zorg voor nest gelegenheid, b.v. door het aanbrengen van een beplanting, halmen en vezels, en voldoende groenvoer, insectenvoer enz., terwijl ook nestkastjes vaak dank baar geaccepteerd worden. Tandtechnicus. Mijn zoon heeft een opleiding van 4 jaar l.t.s., afdeling fijn metaal. Hij is 16 jaar en zou graag op geleid willen worden tot tandtechnicus. Waar kan hij opgeleid worden, hoeveel bedragen de kosten en wat zijn de ves tigingseisen enz. Er is een schriftelijke opleiding voor tandtechnicus (theorie), waarvan de cursusduur 4 5 jaar bedraagt. Deze gaat uit van de Stichting Vakopleiding examens en voorlichting tandtechnici, Wassenaarseweg 9, Den Haag, tel. (070) 244560. De praktische opleiding ge schiedt in het bedrijf. Voor de vestiging worden drie eisen gesteld: het bezit van het middenstandsdiploma, het vakdiplo ma en kredietwaardigheid. Inschrijving bij de Kamer van Koophandel, waaron der de woonplaats ressorteert. Vrijheidsbeeld. Kunt u mij enige bijzonderheden verstrekken over 't vrij heidsbeeld voor New-York? Het vrijheidsbeeld van Amerika is ontworpen door de beeldhouwer Frédé- ric Bartholdi. en is door de Franse re dering aan het Amerikaanse volk aan geboden ter gelegenheid van de hon derdste jaardag van de onafhankelijk heid van Amerika. Het beeld staat op Bedloe's Island in de haven van New- York en het stelt een vrouwenfiguur voor, die de vlammende vrijheidstoorts draagt. Binnen in het beeld is een trap die van de voet tot bijna aan de top loopt. Het beeld is dus hol en gegoten van 3 cm dik metaal. Het weegt 225.000 kg. Het steekt bijna 100 m boven de ha ven uit en op het voetstuk staat een inscriptie met een gedicht van Emma Lazarus. Rauwe rode kool. Hoe is de berei ding van rauwe rode kool? Rode kool kan rauw gegeten worden en verwerkt tot een slaatje of tot een stamppot. Hiervoor wordt de kool zeer fijn geschaafd, gesneden of geraspt, fij ner dan wanneer hij gekookt zou wor den. Verwerkt u de kool tot een slaa tje, dan kan hij bijv. naar smaak wor den gecombineerd met geraspte appel en/of fijngesneden witte kool, witlof, an dijvie of veldsla. Wordt de kool tot een stamppot verwerkt, dan wordt hij kort voor het opdienen door aardappelpuree gemengd. Naar wens kunt u ter verho ging van de smaak gefruite uien, azijn en specerijen toevoegen. Het slaatje gar neren met plakjes ei, tomaat, augurk en mayonaise. Rauwe rode kool is zeer rijk aan vitamine C. Gemeenschap van goederen. Wan neer man en vrouw gehuwd zijn in ge meenschap van goederen en zij geven beiden te kennen dat zij die gemeen schap willen veranderen en er voor elk een aparte staat van te willen maken, is dat mogelijk? Tot wie moeten zij zich dan wenden om dat doel te bereiken? Tijdens het huwelijk, indien dat ten minste drie jaar heeft geduurd, kunnen alsnog huwelijkse voorwaarden worden gemaakt, e.e.a. onder waarborging van rechten van schuldeisers. Begeeft u zich hiervoor naar de notaris. Naar aanlei ding van een andere door u gestelde vraag vermelden wij voorts, dat indien één van beide echtgenoten sterft, dat gene wat deze heeft gehad, vererft. Het is dan niet zo, dat dit alleen gaat naar de kinderen. Ook de langstlevende echt genoot is één van de erfgenamen, indien deze althans niet bij testament is uit gesloten. IN DE BLOEI VAN HET LEVEN Chirurgen, die zich met hartziekten en eventueel ook met harttransplanta ties bezighouden, hebben zich in Was hington tijdens een congres beraden over de vraag, wie het eerste in aanmerking komt voor een dergelijke transplantatie, wanneer er bijv. twee patiënten zich aanmelden, maar slechts één hart be schikbaar is. De beslissing van het con gres in deze delicate kwestie was: „de man in de bloei van het leven" gaat vóór. Dit klinkt heel logisch, maar de ze uitspraak geeft alleen dan geen grond tot twijfel, wanneer de kandida ten bijv. resp. 70 en 20 jaar oud zijn. Wanneer de keus zou gaan tussen een werkzaam gezinshoofd van 40 en een jongmens van 20 jaar, heeft de richt lijn geen enkele waarde. Hier zou mis schien juist de oudste, als bruikbaar lid van de maatschappij de voorkeur ver dienen boven de man, die zijn maat schappelijke waarde nog zal moeten waarmaken. Hoe het ook zij, het ant woord in Washington is in de medische kringen met een schouderophalen be groet. Men is er geen stap verder mee gekomen. (DIA). Ik heb u een voorbeeld gegeven, opdat gelijkerwijs Ik u gedaan heb, gijlieden ook doet. Johannes 13 15. In de voetwassing heeft Jezus aan Zijn discipelen een voorbeeld gegeven van dienende liefde, en omdat Hij, hun Here en Meester, zich voor dit nederige werk niet te hoog geacht heeft, zijn zij op grond van dit voorbeeld ook ver plicht, elkander in liefde te dienen. Nu kunnen wij op twee verkeerde ma nieren met dit voorbeeld gaan omsprin gen. Ten eerste kunnen wij dit woord bewonderen, aanbevelen en zelfs menen, dat wij met een beetje vriendelijkheid en beleefdheid al een heel eind op weg zijn met te doen, zoals Jezus heeft be volen. Dat is een oppervlakkigheid en gemis aan zelfkennis, die verraadt, dat wij de ernst van Jezus' daad in geen enkel opzicht begrepen hebben. Maar het is ook mogelijk, dat wij dit woord ter zijde leggen, omdat het ons toch nooit zal gelukken om te doen als Jezus. Wij zijn nu eenmaal zelfzuchtige mensen, wij willen niet op de tweede plaats staan, en daarom is dit voorbeeld van Jezus voor ons onbreikbaar. Dat is de rechtzinnige manier om ons aan de klem van Gods Woord te onttrekken, en met de belijdenis van onze onmacht en verdorvenheid hebben wij ons listig van Gods heilige eisen ontheven ver klaard. Daar is slechts één goede weg: ons te laten dienen door Jezus! Door Hem, die alle macht en heerlijkheid heeft af gelegd om anderen te kunnen dienen. Wie het in het geloof ervaren heeft, dat die liefde alleen zijn behoud is, die kan zich niet meer ontworstelen aan de greep van onze tekst. Hij komt er nooit mee klaar, maar hij is er ook nooit van los. In zijn omgang met zijn huisgenoten, vrienden en vijanden staart hem altjjd weer aan dit voorbeeld van Jezus, oor delend en bestraffend, maar ook loute rend en reddend. Indien gq deze dingen weet, zalig zijt gij, zo ge ze doet! (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1622 maart 1969 Dinsdag 18 maart: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. vun. n.m. Zondag 2.21 2.48 8.09 8.29 Maandag 3.09 3.34 8.55 9.12 Dinsdag 3.51 4.16 9.35 9.49 Woensdag 4.31 4.53 10.05 10.21 Donderdag 5.06 5.25 10.38 10.55 Vrijdag 5.38 6.00 11.14 11.33 Zaterdag 6.11 6.31 11.49 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1