^yjatmldingsa fVJatdns- lUTaordtgbeden BAAYENS DO de speciaalzaak veer uw BRIL Heugafelt Heugaflor tapijt tegels HET STATUSSYMBOOL YERSEKE WEMELDINGE anders dan andere KRUININGEN RILLAND-BATH KRABBENDIJKE Fa. J. KOLE - Yerseke Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Kleuterschool. Het gemeentebestuur stelt graag alle belangstellenden in de gelegenheid de nieuwe kleuterschool te bezichtigen en wel op vrijdag 28 februari '69, 's avonds tussen half acht en half tien. Raadsvergadering. De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeenkomen op vrijdag 7 maart a.s. 's avonds om 8 uur. Bij de ingeko men stukken bevindt zich het bericht, dat de nieuwe verordening op de hef fing en invordering van schoolgeld voor de gemeentelijke kleuterschool is goed gekeurd. Aan besluiten tot het uitlenen van geld aan het Burgerlijk Armbestuur voor de uitbreiding van Vredebest en tot het beschikbaarstellen van een kre diet voor de verbetering van de straat verlichting is goedkeuring onthouden wegens het ontbreken van de nodige vaste financieringsmiddelen. Bij de goed keuring van raadsbesluiten als deze zijn Gedeputeerde Staten aan een bepaalde termijn gebonden. Indien Gedeputeerde Staten niet tijdig een beslissing zouden hebben genomen, zouden de besluiten automatisch zijn goedgekeurd, ook al zou het geld om te betalen er niet zijn. Onthouding van goedkeuring betekent dus niet, dat gedeputeerde staten het niet eens zijn met de plannen. Zodra er wel voldoende geld is, mag op goedkeu ring gerekend worden. Verder is ingekomen het laatste jaar verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Door de nieuwe leerplichtwet, die per 1 januari 1969 in werking is getreden, is deze commissie opgeheven. De laatste jaren behoefde zij praktisch niet meer op te treden. De tijd, dat schoolkinderen werden thuis gehouden om te werken of op de broer tjes en zusjes te passen is voorbij. De rekening van inkomsten en uit gaven over 1967 zal worden aangebo den. De inkomsten op de gewone dienst bedragen 1.702.025,03. De uitgaven 1.706.545,50. Er is een nadelig slot van 4520,47. Wanneer alles binnen het tijdvak waarover de rekening loopt, zou zijn ontvangen en betaald, zou het te kort 9405,49 zijn geweest. Op de ka- pitaaldienst is er een tekort van 164.057,08. Tot dit bedrag ontbreken nog vaste financieringsmiddelen voor diverse kapitaalsuitgaven. Op de agenda staan voorts diverse voorstellen tot vaststelling van vergoe dingsbedragen voor de plaatselijke scho len over de jaren 1963 t/m 1967. Als uitvloeisel uit een discussie in een vorige vergadering is er een voor stel van B. en W. tot verhoging van het bedrag per leerling voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs voor 1969. Dit bedrag werd op 18 december 1968 bepaald op 86,23. Enkele raads leden hadden toen bezwaren. Na over leg met de inspecteur van het lager on derwijs wordt thans voorgesteld het be drag nader te bepalen op 100,— per leerling. Indien de raad dit voorstel aanvaardt zal ook de school voor chris telijk volksonderwijs automatisch 100,- per leerling krijgen. B. en W. stellen voor aan de stich ting Beheer Landbouwgronden diverse percelen bouwland te verkopen, t,w. een perceel in de Negengemeten voor 8600,per ha, twee percelen in de Negengemeten voor 9650,per ha, een perceel aan het Keepweegje voor 10.500,per ha, een perceel aan de Hoogeweg voor 10.000,per ha„ een perceel aan de oostzgde van het kanaal voor 9600,per ha, een perceel aan de oostzijde van 't kanaal voor 10.200,- per ha, percelen in de Negengemeten voor 9850,per ha, percelen in de Koudenpolder voor 6600, en 7800, per ha en een perceel in de gemeente Yerseke voor 8400,per ha. Met betrekking tot de verbetering van de straatverlichting stellen B. en W. voor een krediet beschikbaar te stel len van 24.000,Hiermee zou dan kunnen worden uitgevoerd een gedeelte van het plan, waaraan blijkens de inge komen stukken wegens het ontbreken van financieringsmiddelen goedkeuring is onthouden. B. en W. willen nu pro beren het plan in gedeelten te laten uitvoeren. Strandje. Het bestuur van de afdeling Wemel- dinge van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer is van plan het strandje aan de Nieuwendijk te zuiveren van al lerlei rommel. Hiermee zal een begin worden gemaakt bij laag water op za terdag 1 maart a.s. 's morgens om half negen. De heren A. Florusse en C. Tis- sink hebben de leiding. Bij hen zijn ook eventueel nadere inlichtingen te verkrij gen. Het spreekwoord zegt: „Vele handen maken licht werk". Dit geldt ook bij schoonmaken van strandjes. Ieder die bereid is zaterdag 1 maart a.s. de handen uit de mouwen te steken is hartelijk welkom op het strandje aan de Nieuwèndijk. Gereedschap is niet nodig. Wel een paar waterdichte laar zen. Burgerlijke stand. Geboren: Andries Cornells Jan, zv. C. J. Vink en H. T. Wassink. Huwelijksaangifte: Simon de Vos, 20 j. en Jacoba Johanna Weststrate, 19 j. Gevonden voorwerpen. Gevonden een bos sleutels en een paar leerboekjes. Inlichtingen ter gemeente secretarie. Eerste steen voor „Vredelust". Vorige week donderdag werd offici eel de eerste steen gelegd voor het nieuwe bejaardentehuis „Vredelust" aan de Damstraat, door de voorzitter van het bestuur der instelling, burgemeester Pijl Hogeweg. Naast het bestuur waren aanwezig enkele leden van de gemeen teraad, een vertegenwoordiger van de afd. Yerseke van de Bond van Bejaar den, enige toekomstige bewoners van het nieuwe tehuis, die thans nog in het noodgebouw aan de Azalealaan verblij ven en de aannemers en architect. Na de plechtigheid kwam het gezelschap bijeen in de raadzaal van het gemeente huis, waar dhr. Pijl Hogeweg een over zicht gaf van de totstandkoming van deze bouw. De plannen dateren reeds van enkele jaren geleden, doch door di verse omstandigheden kon men niet aan de slag komen. Hij wees er op dat het getal 20 een magisch getal voor „Vre delust" is geworden, want 20 december 1967 werd door Gedeputeerde Staten van Zeeland toestemming verleend tot de bouw, op 20 maart 1968 had de aanbe steding plaats en werd de bouw ge gund aan het Bouwbedrijf v/h D. van der Poel N.V. te Oudelande, op 20 mei 1968 werd met de bouw begonnen, nu op 20 februari 1969 legt men de eer ste steen, terwijl de opening van het gebouw is gepland op 20 maart 1970, dan wel op 20 april, indien er wat te genslagen zouden komen. De totale stichtingskosten inclusief de inventaris bedragen 2.400.000,Het tehuis heeft 65 kamers, waarvan 59 éénpersoonska mers en 6 tweepersoonskamers. Archi tect is dhr. J. A. de Bruijne te Goes. Het oude „Vredelust", dat op dezelfde plaats heeft gestaan waar nu het nieu we komt, had 22 bedden, het nieuwe heeft er 71. De burgemeester merkte verder nog op dat het nieuwe „Vrede lust" zal behoren tot de modernste in het land, waarbij rekening is gehouden met de ontwikkelingen die de laatste jaren wat de bejaardenverzorging be treft, hebben plaats gevonden. De voor zitter van de bejaardenbond, dhr. B. J. Kole, feliciteerde het bestuur met de plannen voor dit mooie gebouw. Wij zrjn de laatste jaren wel vooruit ge gaan meende hij, daarbij wijzend op de bejaardenwoningen aan Boschburg en Azalealaan. Hij hoopte dat het bestuur er in zal slagen straks voor het nieuwe gebouw ook voldoende personeel aan te kunnen trekken. De architect dhr. De Bruijne wenste het bestuur veel geluk namens bouwbureau en aannemers en hoopte dat men er in zal slagen het gebouw op de gestelde datum af te le veren. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door wethou der Pekaar, die er zijn vreugde over uitsprak dat wij in Yerseke zulk een mo dern gebouw zullen krijgen. Het oude „Vredelust" was destijds een voorbeeld voor vele gemeenten, wellicht zal ook het nieuwe dit zijn. Hij bracht dank aan de leiding van het oude „Vrede lust", de bewoners voelen er zich dade lijk thuis en hebben het er allen goed. Namens de bewoners van „Vredelust" werd het woord gevoerd door dhr. C. Sonke, die de wens uitsprak dat zij al len straks konden verhuizen naar de Damstraat. Vermeldenswaard is wel het feit dat een der huidige bewoners, dhr. C. Staal, op 14 maart a.s. 40 jaar in „Vredelust" zal wonen. Namens het personeel van „Vredelust" werden ge lukwensen uitgesproken door dhr. De Keijzer, die het bestuur dank bracht Voor de aandacht die men steeds geeft aan het bejaardentehuis. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Afscheid directeur van Vrede-Best. De heer en mevrouw Potter namen afscheid van de bejaarden van het rust huis Vrede-Best. De afscheidsbijeen komst vond plaats in de recreatiezaal van het tehuis. De bijeenkomst stond onder leiding van' de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, dhr. C. N. F. van Sas. Deze prf^s de vele werkzaam heden door het echtpaar Potter verricht in het gebouw. De;bewoners van Vrede- Best boden ook geschenken aan aan het echtpaar. De nieuwe directeur, dhr. De Klerk, sprak eveneens tot het echtpaar. Dr. A. J. Eckhar&t voerde het woord namens het Ned. Rode Kruis afdeling Wemeldinge. De avond werd verder in gezelligheid doorgebracht. Dhr. Potter moest om gezondheidsredenen zijn werk zaamheden als directeur beëindigen. Hij sprak tot slot nog enkele woorden tot alle aanwezigen en bracht dank voor deze avond. W.I.K. De gymnastiekvereniging W..IK. al hier hield haar jaarvergadering onder leiding van haar: voorzitter, dhr. M. Hout. Uit het verslag van de secretaris bleek dat de vereniging nog steeds groeit, ongeveer 225 leden. Bij de ver antwoording van de penningmeesteresse bleek dat de financiën er gezond voor staan. Bij de bestuursverkiezing werden L. Zuvdwegt en mevr. M. Hamelink- Weststrate herkozen, resp, als secreta ris en commissaris. De winteruitvoering voor de jeugdleden is vastgesteld op za terdagmiddag 15 maart om 14.30 uur. Uitvoering. Donderdag- en vrijdagavond gaf de muziekvereniging O.K.K. een uitvoering in het dorpshuis. Rij de opening sprak de voorzitter, dhr. A. P. Schouwenaar, waarna het muzikale gedeelte werd af gewerkt. Allereerst de aspiranten on der leiding van dhr. J. Mannaert. Zij brachten op leuke wijze 4 nummers. Daarna het juniorenkorps, eveneens on- 'der leiding van dhr. J. Mannaert. Zij speelden 3 nummérs. Vervolgens trad het seniorenkorps op onder leiding van dhr. A. v. d. Cingel. Zij brachten op fraaie wijze een aantal muzieknummers ten gehore. Na de pauze trad de toneel vereniging „Platogo" uit Goes voor het voetlicht met het blijspel „Altijd zonne- CdDclliei cabaliero caballero caballero caballero schijn", een spel in drie bedrijven. Na de uitvoering bleef men tot in de kleine uurtjes bijeen voor een dansje op de to nen van „The Four Tak" uit Ouden bosch. Vergadering ringlijders. De ringrijderijvereniging „Ons Genoe gen" hield haar jaarvergadering. Op 1 juli hoopt de vereniging haar 50-jarig bestaan te vieren. In verband hiermede werd het bestuur met 2 personen uit gebreid om de plannen ten uitvoer te helpen brengen, want dit zal niet on opgemerkt voorbij mogen gaan. Op 28 juni zal er een wedstrijd georganiseerd worden, waarvoor weer een loterij op touw gezet zal worden. Vergadering VW. De WV afdeling Wemeldinge hield in café „De Schelde" haar jaarvergade ring. De evenementencommissie bestaat uit dhrn. A. Witkam, J. van Es, M. Hout en C. Tossing. Zij hebben een voorlopig programma voor de zomer, zoals hengelwedstrijd, bromfiets-voetbal, bromfietsdemonstraties, voetbalwedstrij den en muziekconcerten op de campings. Dit alles onder voorbehoud van mede werking van de verenigingen, 't Strand aan de Nieuwendijk zal verbeterd wor den en een afbakening zal gemaakt wor den. Dhr. Tissing zoekt voor deze uit voering medewerkers. Bij de ingang van het dorp zal een bord geplaatst worden met belangrijke gegevens over Wemel dinge. Het ledental van de afdeling be draagt nu 62. De penningmeester had een nadelig saldo over 1968, namelijk 247,55. Dhrn. A. Florusse en J. Dage vos werden in het bestuur herkozen, dhr. A. Witkam als vertegenwoordiger in het algemeen bestuur van de VVV Zuid-Beveland. Schaken. Voor de competitie van de tweede klasse van de Zeeuwse Schaak Bond is De Zwarte Dame maandagavond naar Vlissingen II geweest. Ondanks dat nog een partij gearbitreerd moet worden, wordt het toch een nederlaag. De uit slag was: C. M. JansenA. Mast 10; W. ZuydwegJ. Lagendijk 01; J. W. HasmanP. A. C. Bikker 01; L. H. v. d. Kallen—D. J. Blom B. Cok M. C. Breem V2V2; J. VerhaagenM. Vermet y2y2J. van OostenC. P. Perent afgebr.; L. PoleijD. Antheunis- se 01. De voorlopige uitslag is dus 2%—4%. Jaarfeest C.J.V. Zaterdag hield de C.J.V. haar jaar feest in het dorpshuis „Luctor et Emer- go". Het programma was in televisie stijl, o.a. volksdansen, musical, fabeltjes krant, laatste nieuws, quiz, enz. enz. Weegbrugvereniging. De weegbrugvereniging Krabbendijke kwam dezer dagen onder leiding van de voorzitter dhr. K. van Nieuwenhuyzen in vergadering bijeen. Bij de bestuurs verkiezing werden de bestuursleden D. P. Woutersen en J. Zandijk herkozen. Het aantal op de weegbrug gewogen kilogrammen was over 1967 6,3 miljoen en over 1968 5,7 miljoeh. Gemeenteavond. In de consistoriekamer van de Her vormde kerk werd dinsdagavond een ge meenteavond gehouden. Na een ope nings- en welkomstwoord door Ds. G. van Noordennen werd de verkiezing ge houden voor een ouderling-kerkvoogd in de vakature O. S. van Dijk. Gekozen werd dhr. M. A. Geense. Hierna werden onder de aanwezige gemeenteleden en- AGENDA In deze rubriek kunnen verenigingen of organisaties hun hoogtijdagen doen ver melden. Zij dienen deze hiertoe door te geven aan Redactie „De Scheldebode", Markt, Kruiningen, telef. (01130) 1381. KRUININGEN: Vrijdag 28 februari: Operetteconcert, zangver. „Crescendo" en orkestver. Apollo" - Dorpshuis. Vrijdag 7 en zaterdag 8 maart: Bazaar E.M.M. middenstandsshow - Dorps huis. Zaterdag 8 maart: Eerste Den Inkel- loop - Aanvang 14.30 uur. Zaterdag 15 maart: Kindervoorstellin gen winkeliersvereniging - Dorpshuis. Vrijdag 21 maart: Uitvoering „Excel sior" - Dorpshuis. Zaterdag 29 maart: Uitvoering gymna stiekvereniging - Dorpshuis. Woensdag 30 april: Oranjefeest - Dorps huis. Donderdag 15 mei: Z.W.B. - Startbureau Dorpshuis. HANSWEERT: Zaterdag 1 maart: Instuif - Kaj Munk. Telefoon 1372 kele oude Statenbijbels en lampen ver kocht, welke vroeger in de kerk in ge bruik zijn geweest. Het hiervoor ont vangen bedrag van 847,50 komt ten bate van het bouwfonds. Verder werd medegedeeld dat de in de gemeente ge houden aktie voor ditzelfde doel heeft opgebracht 3677,35. Met de reeds eer der ontvangen bedragen komt men nu op het totaal van 5457,—. In het na jaar zal men een verkoopavond houden van handwerkjes enz., eveneens ten bate van het bouwfonds. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord sloot ouder ling J. Nieuwenhuize deze goed bezoch te gemeenteavond. Biljartclub. Vrijdagavond j.l. rolden de ballen weer op het groene laken in het koffie huis alhier. De thuisclub O.N.D.A. speel de tegen O.K.K. uit Kwadendamme. De ze wedstrijd was er één van het neder- laagtournooi. O.N.D.A. won met 393 363. Er werd zeer goed gespeeld, voor al door J. Poortvliet, die 108 libre-ca- raboles maakte in 20 beurten. Er wordt weer een wedstrijd gespeeld op 28 fe bruari en wel tegen Avontuur uit De Blauwe Steen te Goes. O.N.D.A. speelt nog 6 wedstrijden in dit nederlaagtour- nooi. Spelregelwedstrijd. Dinsdagavond werd in het Cultureel Centrum een spelregelwedstrijd gehou den. Onder de 50 aanwezigen waren bestuursleden en leden van de voetbal verenigingen Krabbendijke en Rillandia. Deze avond waren zij tegenstanders van elkaar, niet op de grasmat, maar in een zaal met sfeer. Eerst begon de gespreks leider, gebruik makend van een pro jectiecamera, enkele spelregels uit te leggen. Na de pauze werden van iedere club 10 jongeren gevraagd, waaraan men vragen stelde, via de dia's. De uit eindelijke score was 585 tegen 618 pun ten. Er werd uiterst sportief gespeeld. De deelnemers van de v.v. Rillandia komen nu in de finale. door GERRIT FRANS SEN 45) Een onverwachte kascontrole had uit gemaakt, dat er een deficit was van ruim vierduizend gulden. Overvest was een te slechte toneelspeler om niet bij het eerste verhoor door de mand te val len. Hij had een paar maal enkele be dragen „geleend" met de bedoeling ze zo spoedig mogelijk terug te leggen, in ieder geval voor de najaarscontrole. De tussentijdse controle bracht het kas tekort binnen een uur aan het licht. Tot grote ontzetting van de meeste perso neelsleden zagen ze de man, die nog maar enkele maanden tevoren zijn zil veren jubileum had gevierd en aan wie alle mogelijke lof was toegezwaaid voor onkreukbaarheid, accuratesse, plichts besef en nog een tiental andere deug den, tussen twee rechercheurs het bank gebouw verlaten. Directeur Slaterus maakte de moei lijke gang naar de Larixlaan om de vrouw van zijn boekhouder persoonlijk in te lichten over de catastrofe. Op de een of andere manier achtte hij dit te behoren tot een van zrjn plichten. Maar de uitwerking van zijn jobstij ding was van die aard, dht hij zelf vol komen van de kaart raakte. Mevrouw Overvest wilde het aanvankelijk niet ge loven. Haar man gefraudeerd? Frits, het toonbeeld van correctheid en ver antwoordelijkheidsbesef. Had hij pas niet zijn 25-jarig jubiluem gevierd en was toen iedereen niet uitermate vriendelijk tegen hem geweest? Maar toen Slate rus nog een paar keer met een ernstig gezicht benadrukte, dat er een kastekort was van enkele duizenden guldens en dat haar man daarom op het politie bureau verbleef, barstte ze in een ze nuwachtige huilbui uit, omdat de vei lige wereld, waarin ze nu drie en twin tig jaar ongeschokt had geleefd, plot seling onder haar voeten ineenstortte. De tweeling, die plichtsgetrouw voor hun lege borden zaten te wachten tot pap thuis zou komen, zagen tot hun on uitsprekelijke schrik, dat mam ver schrikkelijk huilde, waarna ze op hun beurt twee kelen opzetten. Wat ben ik begonnen? dacht de di recteur. Waar zijn de andere kinderen? Ik kan deze vrouw niet alleen laten in zo'n toestand. Onhandig probeerde hij haar te troosten: „Het zal zo'n vaart niet lopen, mevrouw, u moet niet ter stond het ergste denken. Misschien valt het allemaal nog mee. U weet zeker niet, of hij hier nog geld in huis heeft? Als hij een deel van het tekort kan aanzuiveren, zou er misschien te praten zijn over een regeling voor wat de rest betreft. O nee, u weet er natuurlijk niets van. Dus dan weet u evenmin, wat hij met het geld gedaan heeft? Nee, van zelf niet. Ik zie wel, dat u volkomen onbekend bent eh..." Hij bleef een half uurtje, probeerde ook de twee jongens te kalmeren, liep naar de keuken om een glas water te halen en suste vele malen de geschokte vrouw. „Op mijn medewerking kunt u reke nen, mevrouw, wat ik er aan kan doen, zal ik niet nalaten. Misschien is er een mouw aan te passen. Ik moet me hier over echter eerst verstaan met het hoofdkantoor in Amsterdam. Het is ge lukkig niet zo'n groot bedrag..." Op straat wiste hij zich het zweet van het gezicht. Ellendig, als je zo'n vrouw moet vertellen, dat haar man is ge arresteerd wegens fraude. Waarom heeft die stommeling het gedaan? Hij heeft toch zeker een behoorlijk salaris? Vijf en twintig jaar een voorbeeld van alle anderen en dan ineens springt hij uit het gareel. In de woning bleef een volkomen ver slagen vrouw achter. Wat moet ik nu doen, dacht ze. Hennie en Tonia zijn er niet en Jaap zit helemaal in Ede. Hoe kan ik mijn kinderen bereiken Ik weet niet eens hun vakantie-adressen. Wat moet ik doen? De kinderen waren enigszins gekal meerd. Die moesten eerst eten hebben, begreep ze. Op het moment kan ik toch niets doen. Het veel te lang opgestane eten smaakte haar niet. Ze schoof al gauw haar bord opzij en keek toe, hoe de twee jongens, die de hele scène intussen vergeten waren, hun borden leeg aten. Ze kleedde hen uit en liet hen nog een poosje in hun pyama in de kamer spe len, waarna ze de tafel afruime en in de keuken afwaste. Opnieuw moest ze haar tranen terugdringen, anders be gonnen de kinderen ook weer. Bij het naar bed brengen vroeg Flip: „Waarom komt pap niet thuis, mam?" „Pap heeft zich vergist met rekenen, nu moet hij eerst natellen, tot het weer goed is". Flip knikte begrijpend. „Moeten wij op school ook wel eens. Rekenen is moeilijk, hè mam?" „Ja, kind", zuchtte ze, haar hart vol van ellende. Terug in de kamer liep ze handen wringend heen en weer. Ik moet wat doen, dacht ze. Maar wat? Wat kan ik doen? Ik kan niet weg, ik kan de tweelingen niet alleen in huis laten. Hoe moet ik de kinderen op de hoogte stel len? Ze moeten het toch weten? Of moet ik het proberen te verzwijgen? Zou het niet in de kranten komen? Ik weet niet, wat ik moet doen... Om negen uur liep ze op haar tenen naar boven. De tweeling sliep rustig en vast. Ik moet Jaap telefoneren, dacht ze. Hij weet misschien, wat ik moet doen. Hoe moet dat nu in huis, nu Frits er niet is? Zo stil mogelijk verliet ze de woning. In de vallende schemering liep ze de laan af naar de telefooncel aan het eind van de straat op de hoek. Ze had geen idee, hoe ze zich in verbinding moest stellen met Jaaps kazerne. Ze kon nooit de naam onthouden en er waren er meer. Hoe moet dat nu? In de cel vond ze na lang zoeken de naam, die haar nu weer te binnen schoot. Elen man meldde zich en ze vroeg naar de soldaat eerste klas Over vest, Jaap Overvest. Ze moest hem aan de telefoon hebben, 't Was erg belangrijk, heel erg belangrijk. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1969 | | pagina 2