IDE JURY NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT cta^flw OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 38 28 FEBRUARI 1969 ihLLEGEN vV de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Twee Kennedy-moordprocessen gaan dezer dagen van start, het proces om trent de moord op John F. Kennedey wordt gehouden in New Orleans en dat omtrent de moord op Robert Kennedy in Los Angeles. Vooral in de zaak tegen de moorde naar van „Bobby" hebhben diens ver dedigers de samenstelling van de jury lang opgehouden en daarmee weer eens de aandacht gevestigd op de funktie van de jury in de Amerikaanse rechtspraak. Iedere kiesgerechtigde burger kan ieder moment worden opgeroepen om zijn taak als lid van de jury in een of ander proces te vervullen. Hij diefit dat te beschouwen als een erezaak en kan niet weigeren. Het is de jury die beslist: schuldig of onschuldig. Ze kan soms een aanbeve ling doen voor clementie. Maar omtrent de strafmaat heeft ze niets te vertellen, die bepaalt de rechter. Voor vele Amerikaanse burgers is het een verre van prettig vooruitzicht als jurylid te moeten optreden, vooral wan neer het gaat om processen, die zich soms wekenlang voortslepen. Schone lei. Het allereerste vereiste voor een ju rylid is, dat het onbevooroordeeld is. Iemand, die een hekel aan negers heeft, wordt niet gekozen wanneer een neger terecht staat; wie principieel tegen de doodstraf is evenmin in een zaak, waar in eventueel de doodstraf kan worden geëist. De advokaten van de beklaagde kun nen, wanneer zij het proces wensen te rekken, of ook wanneer zij een extra deurtje voor hoger beroep willen open houden, op allerlei gronden bezwaar ma ken tegen de keus. Het jurylid mag met name geen opi nie hebben omtrent de onderhavige zaak. Hij moet als het ware met een schone lei beginnen. Is hij van mening, dat de beklaagde „het wel gedaan zal hebben", dan komt hij niet aan bod. Hij mag zelfs geen kranten gelezen hebben, waarin commentaar op de zaak wordt geleverd. Opgesloten. Is hij eenmaal gekozen, dan wordt op stringente wijze tegen iedere vorm van beïnvloeding gewaakt. Een jurylid mag tijdens de behandeling van de zaak met niemand spreken, geen krant lezen, de gerechtszaal niet verlaten, en op alles wat hij doet, houdt een gerechtsdienaar toezicht. Hij mag geen enkel contact met familie of vrienden onderhouden, hij kan niet naar zijn werk of zijn zaak. Doorgaans is daarmee een dag ge moeid. En dan is het jurylid er voor lopig voor jaren van af. Maar in de bei de hierboven genoemde moordprocessen kan het weken duren en dan betekent dat zoiets als gevangenisstraf, want al die tijd hebben de juryleden alleen maar aanspraak aan elkaar. Het gebouw, waarin zij eten en slapen, wordt be waakt, kranten krijgen ze niet te lezen als er ook maar iets mocht instaan over de rechtszaak. Intimidatie. Wanneer een jurylid tekort schiet door op een of andere wijze toch blijk te geven van vooringenomenheid of wan neer de verdedigers menen die te kun nen aantonen, als is het maar omdat een neef van de verdachte vroeger een nichtje van een jurylid de bons heeft gegeven, dan is er sprake van een „mis trial" en kan de hele faldera van voren af aan beginnen. Gangsters hebben hun eigen methoden om juryleden te beïnvloeden. Bij de be handeling zat een hele rij zware jon gens eenvoudig te zitten en de juryleden op te nemen, om deze er op die ma nier van te doordringen, dat, wanneer hun uitspraak ongunstig was, ze hun trekken wel thuis zouden krijgen. Deze vorm van zwijgende intimidatie heeft meermalen succes gehad. Eensgezind. Wanneer dan eindelijk de jury zich terugtrekt om te beraadslagen is het haar taak om tot een eensgezinde uit spraak te komen en ook dat kan lang duren. De voorzitter van de jury moet dit zien te bewerkstelligen. Naarmate het lang duurt, kunnen juryleden, wie het de keel begint uit te hangen, ge neigd zijn er een eind aan te maken, maar soms is het leven van de ver dachte er mee gemoeid en dan mag het feit, dat de jury wel eens huistoe wil, niet de doorslag geven. Eén koppig ju rylid kan de uitpraak zo heel lang op houden. En komt men niet tot overeen stemming (ook daarvoor kan één lid zorgen) dan moet er een nieuw proces komen. Het is een eer, de taak van jurylid te mogen vervullen, het brengt weinig en soms niets op, kost tijd en geld. Maar zowel in New Orleans als in Los An geles heeft men toch weer twaalf men sen gevonden, die er voor weken lang aan gaan zitten... (Nadrukverboden) HIJ MOCHT OOK NIKS... De los-werkman stond er wat sjofel tjes en chagrijnig bij in een duidelijke je-mag-hier-niks-meer-stemming. „Ik ken best rijpe, meneer. Opper best. 'k Heb al vier jaar les had. Assik 't nou nóg niet ken..." „Jawel, u kunt wel les gehad heb ben, maar u hebt nog altijd geen rij bewijs en daarom mag u niet alleen een auto besturen", zei de politierechter. „Da'k geen rijbewijs haald heb, legt niet amme manier van rijje". „O nee, waaraan dan?" „Omda'k nie leze en schrijve kan. Dè.t he'k nooit geleerd en daarom ken ik die theorie nie doen". „O, maar de laatste keer slaagde u juist wel voor de theorie, maar niet voor de praktijk!" wist de rechter. „Da's noppes. Ik straalde omdat die kerel me vroeg een autonummer op te leze. En die hufter wis da'k nie leze kon". „Dat was een proef voor de ogen. Maar u hoeft mij niets wijs te maken. Ik heb hier de uitslag van dat rij-exa- men". De rechter tikte op het dikke dos sier. „U maakte vijf kardinale fouten. Dus ondanks vier jaar les, kunt u wer kelijk nog niet rijden. En toch doet u het. Hoe komt dat?" „Die foute ware geeneens foute, dat waren die gekleurde stoplichte en 'k ben gewoon kleureblind. Dat zijn er wel meer". „Man, je bent levensgevaarlijk in het verkeer als je door rood licht rijdt!" „Dan motte ze d'r stop bij zette! Ik ken nie zien of 't rood of blauw is". „En je kunt niet lezen! Kom nou, je hebt vier jaar les, je zult al lang ge leerd hebben dat het rode licht het bo venste is en groen onderaan hangt". „Maar ken iemand nou als chauffeur z'n brood verdiene astie z'n rijbewijs niet krjjgt!" „Hoe kun je ooit chauffeur wórden als je de opschriften en de wegwijzers niet kunt lezen, de stoplichten niet kunt begrijpen en je rijbewijs niet eens kunt halen..." verbaasde de politierechter zich. „Bovendien mag een goede chauf feur niet drinken. En u bent aangehou den omdat u dronken was en het ver keer in gevaar bracht". „Ik was nie dronke. Mag 'n mens al helema&l niks meer drinke?" „U had zeven biertjes op en vier gla zen cognac. U reed zig-zaggend over de provinciale weg. Toen u aangehouden werd, slingerde u op de benen". „Ik ken best nog meer op zonder dronke te worde. En dattie auto zig zagde kwam omdat ik die auto nog nie kénde". „O ja, u had die auto zomaar weg genomen om mee te gaan rijden". „Niet zómaar, die auto was vamme buurman". „Maar die buurman wist nergens van. Dat noemen wij hier joy-riding". „Hoe dat nou noem kemmij nie schele, maar 't was geen diefstal. Ik heb die auto effe geleend. Of mag 'n mens ook al niks meer lene?" „Niet zonder toestemming, nee. En u hebt in elk geval benzine gestolen en niet terug gegeven. Daar staat een flin ke straf op". „Mag 'n mens ook al geen half liter tje bensiene meer lene?" „Dan blijft het toch nog een misdrijf om met zoveel op te gaan rijden en 't is ook een misdrijf om een andermans auto weg te pakken en daarin te gaan toe ren. U moet zien dat u zelf een auto koopt. Maar ja, dan zult u eerst wat regelmatiger moeten gaan werken en er geld voor bij elkaar moeten sparen". „Ik héb net een auto kocht". „Wat zegt u? En u hebt nog geen rijbewijs „Nee, maar dat krijg ik toch wel 'n keer. De auto he'k vast". „En dan zeker zo'n gammel, afge dankt wrak van een autokerkhof..." „Welnee, een nieuwe. Kijk maar voor de deur d'r staat ie". „Zozo, dus u bent er ook mee hier gekomen zonder rijbewijs. En hoe be taalt u nou die auto?" „Gewoon, op afbetaling". De magistraten keken elkaar eens aan en zuchtten. De officier stond op en eis te 200,boete, drie weken gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, ingaande op de datum van afgifte van het eerste rijbewijs... „Nou gaan ik in hógere troep", zei de los-werkman. Hij zette een pet op en ging. We verstarden allemaal, want het was een chauffeurspet. Nadruk verbodend' ARGENTY DIRECTEUR-ARTS BIJ DE PROVINCIALE RAAD VOOR DE VOLKSGEZONDEID IN ZEELAND In zijn laatste vergadering heeft de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland tot directeur-arts be noemd de heer J. M. S. Mol, arts te Bergen op Zoom. Deze benoeming vond plaats ter voor ziening in de vakature, ontstaan door het vertrek van de heer Th. A. Bos, arts, die zich als huisarts in Tholen vestigde. De heer Mol, die sedert 1960 als schoolarts en waarnemend gemeente geneesheer bij de Gemeentelijke Genees kundige Dienst te Bergen op Zoom werkzaam is, staat als erkend sociaal- geneeskundige ingeschreven in het re gister van de Sociaal-Geneeskundige Re gistratie-Commissie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. Hij vervult in Noord-Brabant en Bergen op Zoom een aantal funkties op sociaal-geneeskundig en maatschappelijk terrein, waaronder het voorzitterschap van de Vereniging van Schoolartsen in Noord-Brabant en Zeeland. Verwacht mag worden, dat de heer HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN iv w KAPELLE TEL. (01102) 1223 Mol zijn werkzaamheden als directeur arts van de Raad per 1 april 1969 zal kunnen beginnen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. de woorden in overigens normale zin nen. Deze woorden brengen u dan op het spoor van het woord dat u nodig hebt. Hierboven waren dat: uitgestoten, die „keten", „een ernstige", de dader. Kryptogram. Hoe lost men een kryptogram op? Kryptogrammen zijn de moeilijkste puzzels die er zijn, over het algemeen geschikt voor doorgewinterde puzze laars. Wij zullen proberen u uit te leg- gen.wat het is en hoe u te werk moet gaan voorzover dat mogelijk is. Er is namelijk geen sprake van een vaste re gel, die u naar de oplossing van ieder kryptogram kan voeren. 1. Het woord, dat u zoekt, is een syno niem van de opgave en is verborgen in een woord in de opgave of in ver schillende woorden tezamen. 2. Het woord, dat u zoekt, is verbor gen in de opgave, doch is niet een synoniem van een dier woorden maar komt overeen met de betekenis of strekking van de hele zin. 3. Het woord dat u zoekt zit verborgen in een ander woord, dat niet wordt genoemd doch meer algemeen wordt aangeduid door de zin of door een woord in die zin. Wij zullen nu trachten u enige voor beelden te geven om het bovenstaande te illustreren. 1. „Dan moet je Mam zien, dat is zo'n beminnelijke". De oplossing is, „min zame", een synoniem van beminne lijk. De letters vindt u terug in mam zien. 2. „Toen de boer thuiskwam, kon hij afdalen". De oplossing is „afladen", dat verborgen is in afdalen; ter ver duidelijking: als de boer thuis komt laadt hij (de kar) af. Het ziet er uit als een drukfout. 3. „Die Europeaan zit in een sport- term". De oplossing is: Est (uit Est land). Est is samengesteld uit de zelfde letters als de sportterm set, die bij het tennissen wordt gebruikt (een gedeelte van de wedstrijd). U ziet hoe u eerst een sportterm moet zoeken, die dezelfde letters heeft als de naam van een Europeaan. U moet dus als het ware naast een reeks sportter- men namen van nationaliteiten kunnen denken en zien of er overeenkomstige letters gebruikt worden. Wij zullen u nog enkele voorbeelden geven zodat u kunt zien waar de woor den verborgen zijn. Daaruit kunt u ten naaste bij afleiden hoe u denken moet om een kryptograma op te lossen. Ria en pa zijn samen uitgestoten. Opl. paria. Zie 1. Die keten is een aanduiding. Opl. te ken. Hier is geen verband. Het woordje „die" wijst u naar keten (teken). Wat een ernstige voor een boom. Opl. abeel. Abeel is een boomsoort. Indien u in deze zin het ongebruikelijke „een ernstige" weg laat krijgt u een normale vraag „wat voor een boom", waarop u dus een passende boomnaam (hier abeel) moet invullen. De dader is een reptiel. Opl. adder. Hier dus geen synoniem maar de naam van reptiel verwerkt in dader. U ziet hoeveel verschillende mogelijk heden er zijn, die niet in enkele regels vastgelegd kunnen worden. U moet over het algemeen zoeken naar de afwijken- Jeugdvakantie. Ik ben 16 jaar en werk in een bejaardentehuis. Heb ik recht op jeugdvakantie? Tot welke leef tijd duurt de jeugdvakantie? Sinds 1 oktober 1966 is in het bur gerlijk wetboek ingevoegd artikel 1638 bb, dat bepaalt, dat arbeiders die op 1 mei van het kalenderjaar de leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben, een vakantie moeten genieten van ten min ste driemaal het bedongen aantal ar beidsdagen per week. Twee weken daar van moeten aaneengesloten worden ge geven. De tijd van de vakantie moet worden bepaald in overleg met de werk nemer. Overleg is dus voorgeschreven, maar volgens de tekst heeft bij blij vend verschil van mening de werkge ver toch het laatste woord. Het aaneen gesloten gedeelte van de vakantie mag de werkgever niet vaststellen buiten de termijn van 1-5 tot 1-10, tenzij de werk nemer dit zelf verzoekt. IJzeren gordijn. Hoe loopt precies het ijzeren gordijn? Bezitten de wes terse landen alleen toegang tot west- Berlijn of ook een landstreek van een bepaalde breedte? De Berlijnse landcorridor staat vol ledig onder Oostduitse controle, terwijl Rusland zeggenschap heeft over de luchtcorridor. Het „ijzeren gordijn", een door de Duitse minister Paul Joseph Goebbels in de dertiger jaren al ge bezigde uitdrukking voor de hermetische afsluiting van de U.S.S.R. en de volks democratieën, dient om de culturele in vloed van de westerse wereld te weren, hoewel die tengevolge van de de-stalini- satie toch veld heeft gewonnen, en de ontsnapping van eigen burgers te voor komen. Het ijzeren gordijn loopt langs de grenzen van de Sowj et-Unie en haar satellietstaten,. Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Bulga rije. Frankrijk en N.A.V.O. In welk op zicht doet Frankrijk nog mee aan de N.A.V.O. In tijd van nood zal Frankrijk wel met de N.A.V.O.-landen meestrijden maar met het militaire samenspel tus sen die landen doe het niet meer mee. Er hebben geen Franse officieren meer zitting in de diverse hoofdkwartieren en de minister van defensie woont ook niet meer de vergaderingen bij van de mi nisters van defensie der 15 verbonden landen. Damesschaatsploeg. Wilt u in uw rubriek de adressen en de geboortedata van de aameskemschaatsploeg vermel den? Daar er wel meer belangstelling voor zal zijn voldoen wij gaarne aan uw ver zoek: Stien Kaiser, Roland Holstlaan 775, Delft, geb. 20-5-'58; Carry Geijsen, Kramatweg 42III, Amsterdam, geb. 11- l-'47; Ans Schut, Zwolseweg 191, Apel doorn, geb. 26-ll-'44; Willy Burgmeijer, O. Nieuwveenseweg 107, Nieuwveen, geb. 23-4-'47; Elly v. d. Brom, Wees- perzijde 87, Amsterdam, geb. 18-6-'49; Rieneke Demming, Dorpsstraat 21, Ter- wilde, geb. 15-5-'46. Verdienste. Iemand die vroeger een kruidenierszaak had, werkt nu bij zijn zoon in diezelfde zaak. Hij is 58 jaar oud en is reeds 5 jaar bij zijn zoon in dienst. Hij verdient netto 110,per week, hetgeen wij voor deze tijd wel bijzonder laag vinden. Hij heeft in die 5 jaar ook nog nooit opslag gehad. Is dit wel juist? Voor groep C, waarin werknemers in gedeeld zijn, met een volledige verkoop- funktie, bedraagt het minimum loon per week in een tweede klas gemeente 117,20. Voor groep D (plaatsvervan gend winkelchef) is het minimum week loon 137,50. Onder minimum week loon wordt verstaan het totale in een week verdiende brutoloon (met inbegrip van eventuele provisie) doch met uit zondering van overwerkvergoedingen, vakantietoeslagen, winstdelingsuitkerin- gen en andere uitkeringen, in welke vorm ook. Warenwet. Is men verplicht elk jaar 25,aan de warenwet te beta len als men alleen maar logies met ontbijt verstrekt? Volgens art. 13 en 33 van de waren wet, bevattende het besluit warenwet- recht, bedraagt dit recht voor een be drijf in de tweede klasse 25,per jaar. Het wordt geheven van bedrijven waar men maaltijden bereidt en ver koopt, in casu dus ook een ontbijt. Na dere inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Keuringsdienst voor Waren, Keizers gracht 732, Amsterdam, tel. (020)237525 En Ik, zo wanneer Ik van de aarde zal verhoogd zijn, zal hen allen tot Mij trekken. Johannes 12 32. Jezus' verhoging betekent Zijn kruis, Zijn hoog boven de menigte uitstekend kruis, boven op de heuvel Golgotha, zo als Mozes de koperen slang boven op een staak zette. Dat kruis is Jezus' troon: „het is van 't kruis, dat God re geert". En dat kruis trekt de mensen naar Jezus toe. Dat klinkt ongelooflijk en dwaas, want kruis en kroon zijn een onverzoenlijke tegenstelling, de diepste schande tegen over de hoogste eer. Een kruis stoot af, wij lopen er vandaan, hebben hoog stens medelijden met de rampzalige kruiseling. Maar Jezus en het Evangelie zetten alles precies andersom: dat vre selijke kruis wordt de plaats van heer lijkheid, en van dat kruis af trekt Jezus allen tot Zich. Dat kruis is onze radicale veroor deling; dat kruis openbaart ons onze zonde en dood in alle volkomenheid, en spreekt het vonnis uit over het verlo ren schepsel, dat in zijn boze verblin ding de Vorst des levens vermoordt. Maar dat kruis betekent ook de over winning op het rijk der duisternis, want God laat aan dat Kruis zijn eigen Zoon slaan en doet op Hem neerkomen de volle last van Zijn heilige toorn. Daar om is dat kruis ook de openbaring van de rijke liefde Gods en slaat de vijand schap des bozen tegen het kruis te plet ter. Hier triumfeert de liefde van Chris tus over alle haat en slechtheid. Gij leert Jezus niet goed kennen, als gij Hem volgt bij Zijn prediking of ga deslaat bij Zijn wonderen. Jezus aan het kruis: dat is Jezus zien, zoals Hij in waarheid is. Bij Jezus' kruis breekt het trotse hart; bij Jezus' kruis leert een hopeloos mens weer hopen. Hij roept allen tot het kruis, die ten dode verwond zijn door het slan gen venijn der zonde, en dat kruis is hun redding, hun genezing. Dat kruis is het verzamelpunt van allen, die ver loren zijn, want het is de weg tot God. Gij zoudt nooit recht weten kunnen, wat zonde is, als gij niet bij Jezus' kruis u zelf leert kennen. Gij zoudt nooit weten, wat reddende liefde is, als Jezus u niet door Zijn kruis tot Zich getrokken had. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 28 maart 1969 Dinsdag 4 maart: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.51 3.10 8.23 8.42 Maandag 3.28 3.46 9.03 9.18 Dinsdag 4.02 4.22 9.37 9.51 Woensdag 4.36 4.56 10.11 10.25 Donderdag 5.09 5.28 10.41 10.55 Vrijdag 5.40 5.59 11.15 11.30 Zaterdag 6.12 6.32 11.51

Scheldebode | 1969 | | pagina 1