Veel mogelijkheden voor onze schaatsers in 1970 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 37 21 FEBRUARI 1969 Pech hield Nederlanders nog een jaar van schaatskampioenschappen af il/LLEGEN YERSEKE de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De grote schaatswedstrijden zijn voor dit jaar weer achter de rug. De kampi oenschappen zijn niet door onze land genoten behaald, maar wel is hen de eer te beurt gevallen de meest gewaardeer de prestaties te hebben geleverd. Onze dames hebben erg met de ze nuwen moeten kampen nadat Elly v. d. Brom in Grenoble was gevallen en ver speelden daardoor vele kostbare secon den op de 500 meter. Een mentale kwes tie, die aantoonde dat onze toprijdsters nog niet voldoende opgewasesn zijn te gen tegenslagen. Wilskracht hebben de Nederlandse hardrijders wel getoond, maar bij hen waren het uitwendige om standigheden, die hen van de hoogste eer afhielden. Toch is duidelijk aangetoond, dat op dit moment de schaatswereld bij de he ren wordt beheerst door Noorwegen, Zweden en Nederland. Bij de wereld kampioenschappen in Deventer hadden alle drie landen al hun rijders bij de laatste zestien. Daar werden de Russen er volkomen uitgereden. Ook voor de Duitsers is het teleurstellend dat Zim merman zich niet bij de laatste zestien voor de strijd op de 10 km kon plaat sen. In Inzeil bij de Europese kampioen schappen had Kees Verkerk een hope loze achterstand op de concurrentie op gelopen, omdat hij onder veel ongunsti ger omstandigheden de 5 km moest rij den. De tweede dag revancheerde hij zich volkomen door de 1500 meter te winnen en op de 10 km zelfs een schit terend nieuw wereldrecord te rijden. Verprutst. Kees Verkerk leek ook de man, die Nederland aan een wereldtitel zou moe ten helpen. Verrassend was echter het uitstekende rijden van Ard Schenk en Peter Nottet, terwijl Bols liet zien weer helemaal de grote krachtrijder van wel eer te zijn na een aanslag op zijn con ditie door de griep. Op het nippertje wist Eddy Verheijen zich te scharen bij het selecte gezelschap voor de 10 km. Onze grote kleine man toonde echter weer eens zijn wisselvalligheid. Op de 500 meter verprutste hij eigenlijk al zijn kansen. Kees reed lang niet voluit. Hij had daar zeker een seconde sneller op moeten en kunnen rijden en die achter stand heeft hem de wereldtitel gekost. Zoals een val op de 1500 meter Ard Schenk liefst ongeveer 12 seconden kost te, ofwel 4 punten in het klassement. Nu kwam hij op de dertiende plaats, zonder die val zou hij vierde zijn ge worden. Eveneens met een val op de 1500 meter verspeelde Bols ongeveer drie seconden en de vijfde plaats in het klassement. Ondanks alles had men van Kees Ver kerk weer iets groots verwacht op de beulsachtige 10 km. Lange tijd leek het er op, dat het hem toch nog zou luk ken binnen de tijd van Jan Bols te blij ven en met het winnen van drie afstan den de wereldtitel voor eigen publiek in Deventer te pakken. Maar nadat zijn tegenstander en vriend Per Willy Gut- tormsen zijn achterstand had goedge maakt, ging het niet meer zo best met de Puttershoeker. Nieuwe sfeer. Toch mag terugziende op het seizoen worden gesteld, dat de nieuwe coach van de schaatsenrijders, Leen Pfommer, er in geslaagd is om een fijne ploeg te maken. En een goede sfeer is nodig voor goede resultaten. Resultaten waar mee wij zijn verwend. Ook dit jaar is weer duidelijk aan getoond, dat het peil met enorme spron gen omhoog gaat. Die grote stijging van de prestaties wordt wel aangetoond met de verbetering van drie wereldrecords. Daarvan nam Kees Verkerk er twee voor zijn rekening, ten koste van de Noren. Op de 1500 meter kwam hij in Davos tot 2 minuten, 2 seconden en in Inzeil resulteerde zijn fenomenale race op de 10 km in een tijd van 15 minuten 3,6 seconden. Bij die prestatie verbeteringen bleven onze dames niet achter. Daar zijn het vooral de naar voren gekomen Elly v. d. Brom en Ans Schut, die zich hebben aangediend als de opvolgsters van Stien Kaiser, die zich echter nog niet gewon nen wil geven en volgend seizoen het wereldkamipoenschap wil behalen. Zo wel Elly als Ans pakten een wereldre cord van Stien af op respectievelijk de 1000 en 3000 meter. Grote toekomst. Vooral bij de dames is er een heel legertjes meisjes, dat klaar staat om de stap naar de kernploeg te doen. En bij de heren is het ook een heel gevecht om een plaats in de ploeg waaruit de rijders voor de titelstrijden worden ge kozen. Dat is gunstig, want daaruit mogen we concluderen, dat ons land ook in de komende jaren rijders en rijdsters heeft, die ernstig meedingen naar de hoogste eer. Alleen zullen zowel de coach van de heren, Leen Pfommer, als die van de dames, Kees Broekman, meer aandacht moeten schenken aan sprint snelheid. Bij de dames zal er naar moeten wor den gewerkt, dat zij binnen de 46 46,5 seconden rijden op de 500 meter en bij de heren moet dat regelmatig binnen de 41 a 41,3 seconden worden. Toprijders als de Noorse-, Europese- en wereld kampioen Dag Fornaess en de Zweed Goeran Claesson rijden op die afstand omstreeks de 40,5 sec. en dat zal bij deze jonge knapen in de komende jaren nog sneller gaan. Met vertrouwen kunnen we de schaats- toekomst tegemoet zien. Pech weerhield onze landgenoten dit jaar van titels, maar toch mogen we in alle tomooien met het maximale aantal deelnemers aan de start komen. Bij de heren geldt hetzelfde voor de Noren en naar voren komende Zweden en bij de dames voor Russinnen en Noorse meisjes. Gelukkig is men er bij de schaatsbond van over tuigd, dat dit offers vraagt, maar we zien ook steeds meer kunstijsbanen oefenmogelijkheden) komen. (Nadruk verboden) TOM NODDY DE MEISJESVERSCHRIKKER We zouden de keurig geklede en „al gemeen beschaafd" sprekende heer in de verdachtenbank er niet op aangeke ken hebben, maar toen de officier van justitie zijn aanklacht afraffelde, be grepen we toch wel uit de veelheid van woorden, dat deze als heer vermomde persoon een vermetele aanrander moest zijn, die op een donkere en winderige avond als een struikrover uit het eike hakhout tevoorschijn was gesprongen om met duistere bedoelingen een twee tal schone maagden te doen schrikken en één van hen een eindweegs mee te sleuren; de andere hunkerend, doch niet temin griezelend achterlatend. Toevallig echter naderden op dat ogen blik twee potige boerenzoons, die een deuntje hadden meegeblazen in de fan fare, de plek des onheils. Zij vonden de overgebleven maagd, die op luide toon haar beklag deed over de onverlaat, en konden de kerel ondanks de duisternis nog tijdig te pakken krijgen. „Dat was maar gelukkig, hè?" zei de politierechter. „Heel ongelukkig", beaamde de heer. „Die jongens kwamen bijtijds voordat er iets gebeurd was". „Ja, die kwamen te vroeg. Heel jam mer". Nu trokken de magistraten achter de groene tafel de wenkbrauwen toch wel op. Maar de verdachte raakte niet van zijn stuk. „Als die andere niet zo gegild had..." „Welja", barstte de officier los, „dat maakt iemand nog een verwijt, dat hij zijn snode daad niet heeft kunnen vol voeren. Ziet u deze ongerepte meisjes toch eens aan, had u die dan onge stoord..." Maar de politierechter hamerde. Hij had in de stukken gebladerd en stelde de vraag die hij al eerder had moeten stellen: „Vertelt u dan eens, wat u van plan was?" „Nou ja, dat hadden ze allemaal al kunnen horen als dat kind niet zo ge gild had", antwoordde de heer in kwes tie. „Daarom zei ik al, jammer, die knapen kwamen te vroeg en niemand luisterde naar me. Alleen de eerste, die ik meevroeg". „Meevroeg?" „Ja, ik vroeg haar mee te komen en ze deed het direkt. Maar die vriendin van haar..." Grote verbazing in de rechtzaal. Ge fluister op de publieke tribune. Voeten geschuifel. Een kloppende hamer. „Zoals ik al bij de politie verklaard heb, was mijn vrouw in het donker mis gestapt, de sloot in, en toen heb ik me zo gehaast om hulp te halen, dat deze lieden geschrokken moeten zijn van mijn verschijnen. Maar hier, de juffrouw heeft me geholpen en weet dat het waar is..." De meegetroonde jongedame beves tigde onder ede, dat zij op de bewuste dag en plaats de verdachte op zijn eer ste verzoek onmiddellijk had gevolgd naar de waterkant om aldaar een haar onbekend vrouwspersoon aan te treffen, die zich gedeeltelijk onder slik en kroos bevond, doch zich na uit de sloot te zijn getrokken kenbaar maakte als wettige echtgenote van de hier versche nen heer. „Maar ja, toen hadden ze mij al mee getrokken en -geduwd naar de politie post en de wachtmeester daar wilde me niet geloven, omdat mijn vrouw er niet bij was", klonk het verder uit de mond van de kennelijk ten onrechte verdach te. „Ze is later wel naar de politie ge gaan om het uit te leggen, maar toen had ze al schone kleren aan en geloof den ze haar niet. Ze dachten zeker, dat ze het voor me opnam". De officier van justitie trachtte aan de getuigenverklaringen nog wat af te doen, door enkele strikvragen te stellen en bezwarende omstandigheden naar vo ren te brengen, zoals het doen schrik ken van twee argeloze meisjes en het meesleuren aan de arm, de struiken in. Maar de geschrokken vriendin moest achteraf bekennen dat zij wel een paar woorden als „help me" had opgevangen en dat meneer-hier beslist beleefd de takken opzij had gedaan voor haar vriendin, zodat er van onvrijwillig mee sleuren ook niet meer kon worden ge sproken. „Dus uw vrouw is in elk geval ge red", concludeerde de rechter. „O, als die ondertussen verdronken was, dan had ik die vlerken hier aan geklaagd. Dan stonden die hier op mijn KAPELLE TEL. (01102) 1223 plaats!" dreigde de meneer. „Wegens moord!" Het werd ontslag van rechtsvervol ging. Op verschillende gezichten teken de zich de teleurstelling af. (.Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met duze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Verhoging pensionkosten. Iemand die in een bejaardentehuis woont ver neemt dat de pensionprijs per 1 januari 1969 met 20,per week gestegen is. Is een dergelijke verhoging geoorloofd en zo niet, waar kan hij protesteren? 2. In hoeverre en tot welke bedragen mag een bejaarde, opgenomen in een bejaardentehuis, nog schenkingen doen aan zijn kinderen? Voor informatie over de toelaatbaar heid van de verhoging van de pension- prijs in een bejaardentehuis in Noord- Brabant, kunt u zich wenden tot Pro vinciale Staten, Waterstraat 16, Den Bosch, tel. (04100) 24011. Verder be paalt artikel 1 van de algemene bij standswet, dat de toegekende bijstand o.m. wordt afgestemd op het betoonde besef van verantwoordelijkheid voor de voorzieningen, die bestaan, terwijl vol gens artikel 1725 van het burgerlijk wet boek vaststaat dat schenkingen aan kin deren worden teruggevorderd, indien deze weigeren, nadat de schenker in ar moede vervallen is, in zijn levensonder houd te voorzien. Wij adviseren u dus zonder officiële schenkingen uw kapi taaltje in te teren tot het bescheiden vermogen dat buiten beschouwing gela ten wordt en dat in het algemeen voor echtparen 6000,en voor alleenstaan den 3600,bedraagt. Beroep. Ik ondervind enige moei lijkheden over het toekennen van een vestigingsvergunning. M.i. worden deze veroorzaakt door de Sociaal-Economi sche Raad. Is er een instantie waaraan de S.E.R. verantwoording schuldig is? Na een weigerende beslissing t.a.v. een vestigingsvergunning kunt u binnen een maand in beroep gaan bij het Col lege van Beroep voor het bedrijfsleven, Javastraat 68, Den Haag, telef. (070) 116120. Schrijfster. Heeft u het adres van de schrijfster H. J. van Nynatten-Dof- f egnies Dit luidt als volgt: Onder de Bos 141, Hulshorst (post Nunspeet). Huwelijksvoorwaarden. Kan men bij een tweede huwelijk niet meer op huwelijkse voorwaarden trouwen? Dit met het oog op de aanspraken van de kinderen uit het vorige huwelijk. Men kan zeker wel op huwelijsvoor- waarden trouwen. Men heeft diverse mogelijkheden -^en kan zelfs iedere ge meenschap van goederen, zoals inkom sten uitsluiten en daarbij kan ieder zich 't volledig eigen beheer over zijn eigen dommen voorbehouden. Daarbij is dan overeen te komen, hoe de kosten van de gemeenschappelijke huishouding zijn te verdelen. U moet het contract dan notarieel laten opmaken. Koningin Sirikit. Wat is de ge boortedatum van koningin Sirikit? Koningin Sirikit is 36 jaar oud. Haar geboortedatum is 12 augustus 1932. Oude munten. Wij bezitten enkele oude koperen munten uit de 16e en 17e eeuw die zwart zijn aangezet en ge deeltelijk onleesbaar. Hoe kan ik ze schoonkrijgen en leesbaar maken? Koperen munten verliezen hun waar de niet doordat zich een bruin of groen patina vormt. Integendeel, vaak geven deze kleuren de munt een mooi aanzien en maken ze hem waardevoller. Bescha diging door hard wrijven met doeken e.d. (om miTar te zwijgen van schuur papier) verlagen zeer sterk de waarde, zodra maar op de hoogste plaatsen van het relief de oude koperkleur zicht baar wordt. Ook chemicaliën bederven praktisch altijd de munt. Wij raden u aan geen andere middelen aan te wen den dan zeepsop van gewone zachte zeep (geen wasmiddelen!) ter verwijde ring van vet en vuil. Voorts kunt u de munt licht inwrijven met zuurvrije va seline. Hard geworden vuil wordt dan veelal zacht en kan na enige weken wellicht met een zachte doek weggewre- ven worden. Bromfiets. Tijdens een incident werd mijn bromfiets in beslag genomen door de politie. Het is nu al veertien dagen geleden en ik heb hem nog niet terug. Nu heb ik een verzoek gericht aan de officier van justitie. Heb ik hier goed aan gedaan? Als de bromfiets be schadigd wordt tijdens deze bewaring, heb ik dan recht op schadevergoeding Inderdaad hebt u er goed aan gedaan om uw verzoek tot de officier van jus titie te richten. Een andere mogelijkheid om de bromfiets sneller terug te krij gen bestaat niet. Mocht uw bromfiets beschadigd zijn, dan dient u een rapport hiervan op te maken en op de gebrui kelijke manier uw schade te claimen bij uw verzekeraar. Deze zal dan zo nodig met de politie in contact treden. U staat hier verder o.i. volkomen bui ten. Over evt. verbeurd verklaring be slist pas de rechter en daar tegen kunt u dan (binnen korte termijn) in beroep gaan. In dit geval is het raadzaam een advokaat in de arm te nemen. BIJZONDERE POSTZEGELS ONBEPAALD GELDIG Ten aanzien van de geldigheidsduur van postzegels zal voortaan geen onder scheid meer worden gemaakt tussen bij zondere zegels en zegels van de normale uitgifte. Alleen indien de omstandighe den dit nodig mochten maken, zullen nog bepaalde zegels uiteraard met inachtneming van een ruime aankondi gingstermijn buiten gebruik worden gesteld. Deze nieuwe regeling geldt voor alle zegels die op dit moment geldig zijn; t.w. Postcheque- en Girodienstzegel 1968, Zomerzegels 1968, Europazegels 1968, Wilhelmuszegel 1968, Luchtvaart zegels 1968 en Kinderzegels 1968 en uiteraard voor de nog uit te geven bij zondere postzegels. Bijzondere postzegels waren tot dus ver slechts geldig in het jaar van uit gifte en gedurende het daaropvolgende jaar. Werpt al uw bekommernis op Hem, want Hij zorgt voor u. 1 Petrus 5 7. Laat de Here aan uw leven mogen deelnemen. Laat Hem delen in uw vra gen, uw moeilijkheden, uw zorgen in alles, wat uw leven drukt of opbeurt. Ge kunt uw ervaringen niet kiezen; niet voor de ene ervaring uw leven openstellen en voor de andere sluiten. Ervaringen van elke aard komen tot u en nemen in uw leven plaats, doch ze zullen allen, geen enkele uitgezonderd, ten goede werken, als ge uw Heiland in alles laat delen. De Apostel spreekt hier over de be kommernis en niet over de vreugde van het leven. Zou hij dat doen, omdat het leven aan de eersten zo rijk is, of om dat hij weet, dat het niet gemakkelijk is, daarvoor een goed adres te vinden? Of is het wellicht, omdat hij weet, dat we zo geneigd zijn de zorgen en moei ten voor onszelf te houden tot scha de van ons zielleven? In elk geval: hij bemoedigt ons om met onze bekommernis tot onze Here te gaan: hij zorgt voor u! Ge moogt ook lezen het meer innige: Hem is aan u gelegen; ge ligt Hem aan het hart. Hij stelt belang in u; uw belangen hou den Hem innig bezig. Bespreek de moeilijke dingen open hartig piet de Heiland. Zorgen, die men voor zichzelf houdt, knagen het hart weg. Ieder mens heeft een vriend no dig, dat is iemand voor wie hij geen geheimen heeft. Zodra ge hebt bekend gemaakt, wat u drukt, verliest het zijn last. Wat ge alléén weet, drukt u neer. Het is wonderbaar te merken, hoe de zorgen verdwijnen, alleen reeds door er een ander in te laten delen. Wat we nodig hebben is een gelegenheid om ons eens uit te spreken en die gelegen heid hebt ge bij uw Heiland. Bij Hem zijn uw geheimen veilig; Hij luistert naar u met de belangstelling der liefde. De beste Vriend woont in de hemel. In de vertrouwelijke, verborgen omgang met Hem ligt grotere zegen, dan in wel ke aardse vriendschap ook. Maak de vriendschap, die de Heiland u aanbiedt, voor uzelf tot praktijk: ga tot Hem; betrek Hem in alles en er zal in uw hart een heilige stilte ontstaan. Ge behoort uzelf niet toe. Dat ver plicht en dat vertroost. Sta uzelf elke dag opnieuw aan Hem af; stel u Hem in alles ten dienste en gij zult ondervin den, dat de Here voor het Zijne opkomt en zorgt voor allen, die Hij voor Zijn rekening genomen heeft. Zo raakt ge uw zorgen aan de Heiland kwijt. (Uit een Dagboek) PLAATSELIJK NIEUWS Ra iff eisen bank in januari. Er werd in de maand januari gestort 564.277.83 en er werd terugbetaald een bedrag groot 354.183,39, zodat er een spaaroverschot was van 210.094,44. Het totaalbedrag aan spaargelden steeg hier door tot 12.265.703,87. Er werden 24 nieuwe spaarboekjes uitgegeven. Mutaties. Door zijn benoeming tot commies ter secretarie der gemeente Boskoop is dhr. M. D. Riedijk, op zijn verzoek, per 1 april a.s. eervol ontslag verleend als adjunct-commies ter secretarie alhier. Aan dhr. F. P. B. van Wijchen, tech nisch ambtenaar in vaste dienst, is ge rekend vanaf 1 januari 1969, de per soonlijke titel van adjunkt-direkteur van gemeentewerken toegekend. WEMELDINGE Van 23 februari1 maart 1969 Maandag 24 februari: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.47 8.14 1.19 1.36 Maandag 8.27 9.01 2.03 2.28 Dinsdag 9.18 10.04 3.03 3.33 Woensdag 10.33 11.30 4.10 4.48 Donderdag 12.07 5.29 6.03 Vrijdag 0.55 1.23 6.44 7.07 Zaterdag 1.57 2.29 7.36 9.57 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1