De Staat grootste prijsopdrijver NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING i WATERSTANDEN. 35STE JAARGANG No. 36 14 FEBRUARI 1969 KINDER MONTUREN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Wat laat en feitelijk te laat zijn Twee de Kamer-leden in de kamercommissie van verkeer en waterstaat in verzet ge komen tegen de voorgenomen verhoging van posttarieven van de PTT. Een ver hoging die, wat het briefport betreft, neerkomt op 25 van 20 op 25 cent voor brieven tot 20 gram. Afgezien van het ja of nee van de noodzaak dezer verhoging, is het moment van invoering 1 februari j.l. wel bijzonder slecht gekozen. Een moment waarop, door de invoering van de BTW, het prijsniveau in ons land op wat wilde wijze omhoog schiet. Met ministerie van economische zaken belooft natuurlijk nauwlettend er op toe te zien, dat de prijzen niet hoger worden dan de enkele procenten die de BTW noodzakelijk maakt en betoogt «lat hij niet zal schromen om voor bepaalde branches een prijsstop af te kondigen wanneer de prijzen een extra verhoging ondergaan. Men kan deze situatie niet wegcijferen bij de beoordeling van de prijsverhoging bij de PTT. Het maakt een bijzonder on waarachtige indruk, dat het staats-mo- nopolistisch bedrijf in deze zelfde perio de wèl kan overgaan tot een verhoging van het posttarief met een kwart van de tot nu toe geldende prijs, terwijl het particuliere bedrijf bij eventuele prijs verhoging met één tiende ver buiten zijn boekje zou gaan en een prijsstop ris keert. Het moet hoe men het ook ver dedigt op iedereen de indruk maken dat hier met twee maten wordt gemeten. Dat de regering haar eigen ondernemin gen buiten en boven de wet stelt, alleen bij anderen wil toezien dat het algemeen belang niet wordt geschaad. o Des te meer wekt deze tariefsverho ging een scheve indruk, omdat de PTT in haar geheel (dank zij telefoon- en gi rodienst) een winst maakt van enkele tientallen miljoenen. Slechts omdat in dit geheel de postbestelling een verlies post oplevert, wil men het tarief hier voor weer eens flink verhogen. Dat be tekent dus, dat de PTT als geheel dan volgend jaar op een nog hogere winst zal kunnen bogen. Waartoe die winst dan wel wordt ge bruikt? Niet om de postbestelling dan volmaakter te laten verlopen. Neen, men wil juist, ondanks de tariefsver hoging, zo gauw mogelijk overal in het land de tweede bestelling laten verval len. Dat scheelt ook nog wel weer eens 15 miljoen! Met het meer verdiende geld wil de PTT dan wel wat sneller de zo winstgevende telefoondienst verbeteren, de wachtlijsten vlugger wegwerken, want dat stijgende aantal abonnees werkt er ook weer toe mee de winst te verbeteren. Die wachtlijsten hadden al lang weg gewerkt kunnen zijn, wanneer de rege ring de PTT zou hebben toegestaan normaal op de kapitaalmarkt leningen aan te gaan, zoals ieder normaal bedrijf zou doen. Maar neen, voor de PTT moe ten de investeringen uit de winst komen. Minister Bakker van verkeer en wa terstaat verdedigde de tariefsverhoging o.a. met het argument, dat het voor een gezin niet zoveel uitmaakt, hoogstens twee gulden per jaar meer, omdat ge middeld per gezin niet meer dan veer tig brieven per jaar worden verzonden. Een zwak argument, want de minister doet dan maar alsof hij niets weet van prijsverhogingen in andere sectoren en dat het al die posten bij elkaar zijn waardoor de levenskosten bijzonder stij gen. Over de portokosten van de kleine zakenman en de andere bedrijven prd&t hij liever niet! En waarom zou de postbestelling in geen geval onrendabel mogen werken? Mogen we van het rijk niet ook een beetje service verwachten? We betalen in Nederland flinke belasting, maar bo vendien moeten we flink schokken voor iedere dienst die een overheidsorgaan voor de burger verricht. Het miniemste afschrift of verklarinkje moet apart be taald worden. En wij altijd maar ge dacht, dat de overheid er was voor de burgerij en niet zozeer voor zichzelf. Zo dra in de particuliere sector een mono polie dreigt, wordt er van alles aan ge daan om dit te voorkomen, uit angst voor een te hoge prijs. Gezien de mani pulaties van dit staatsbedrijf bepaald niet ten onrechte. Daarom des te meer te veroordelen en af te wijzen. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) DE PARADIJSBOUWER De rijzige figuur met de grijze coif fure verdedigde vol vuur zijn persoonlijk aandeel in een omstreden metselwerk met de hoogdravende visie van een pro feet, die werd uitverkoren tot vervol making van de Schepping. ,,Als er mensen zijn, die de opdracht kregen het Hemelse Rijk uit te bouwen, dan mag het domme gezag daarbij geen beletselen in de weg leggen!" riep hij uit. „Wie zijt gij eigenlijk, dat gij wilt afbreken, wat gelovigen hebben opge bouwd?" „Wij zijn nog altijd degenen die be slissen wat wel en wat niet mag", ant woordde de politierechter nuchter, „en het zijn zeer wijze mannen, die de wet ten stellen voor gelovigen en voor on gelovigen en u zult zich ook aan die wetten hebben te houden. Wat wilde u eigenlijk bouwen? Een kerk?" „Niet ieder is geroepen de Here een tempel te bouwen, maar wel is ieder in staat tot meerdere glorie van Zijn Rijk bouwstenen aan te dragen ter vervol making van het Paradijs". „Juist, maar die bouwstenen die u aandroeg, had u gestolen". De grote grijze kuif trilde, toen de bouwprofeet met uitgestrekte arm ver kondigde: „Alles hier op aarde behoort aan Eén en Dezelfde..." „Dan moet u helemaal overal afblij ven, want dan is er niets van u bij. In elk geval behoorden die stenen aan een aannemer van een bouwwerk, dat stil lag en u hebt daar wederrechtelijk, al thans zonder toestemming, stenen van af gehaald om zelf in uw eigen achter tuintje iets te gaan metselen. En voor dat bouwen had u ook geen toestem ming gevraagd". „Isaias heeft geschreven, dat wij moe ten bouwen en in hoofdstuk 9 vers 9 zult gij vinden zijn tekst: de baksteen gevallen, we herbouwen met hardsteen!" „Maar in dit wetboek staat nog veel duidelijker geschreven: hij die enig goed dat een ander toebehoort, wegneemt met het oogmerk om het zich wederrechte lijk toe te eigenen, als schuldig aan diefstal kan worden gestraft met een gevangenisstraf van vier jaar!" De kuif leek iets te groeien, maar dat moest zijn doordat de grijze haren de neiging kregen ten berge te rijzen. De officier deed ook nog een ferme duit in 't zakje, door en passant op te merken, JEUGDIG EN STERK KAPELLE TEL. (01102) 1223 dat er blijkens de dagvaarding slechts sprake was van een ordinair schuurtje voor het opbergen van persoonlijke eigendommen van verdachte, zoals een tuinslang en enkele fietsen, hetgeen weinig of niets te maken kon hebben met de uitbouw van het Hemelse Ko ninkrijk, hoogstens met een zeer be scheiden aards paradijsje van deze ver dachte, en daarvoor was het niet nodig de profeten aan te halen. Hij gaf er daarom de voorkeur aan zich te bepalen tot 't Nederlandse wetboek van straf recht en eiste 120,boete of drie we ken gevangenisstraf en teruggave van de nog niet gebruikte stenen. „Gij kunt mij niet stenigen, als ge zelf zondig zijt!" waarschuwde de be klaagde. „Er wordt hier in dit zaaltje niemand gestenigd!" zei de politierechter. „U moet eens een boekje lezen over de rechtspleging in ons land. Dat is ge zonder dan die apocriefe teksten die u napluist en dan nog verkeerd citeert, ldn nu geef ik u het laatste woord voor een gewóón antwoord". Maar deze gezeten burger, die in een Luxe auto op klaarlichte dag stenen was gaan stelen voor vergroting van zijn eigen comfort, bleef brutaal een hogere bouwmeester inschakelen: „Vonnist niet en gij zult niet worden gevonnist, staat er in Lukas 6 vers 37!" begon hij en hij haalde de ene tekst aan na de andere tot de rechter ongeduldig de dreigende hamer deed vallen. „Ik ken een betere tekst. Wie een steen voortwentelt, op hem rolt die te rug. Dat staat in Spreuken 27. En: Gij zult niet stelen, staat er in de Tien Geboden. Ik veroordeel u tot 200, boete of vier weken gevangenisstraf. Onvoorwaardelijk, omdat u nóch aan de Nederlandse wet nóch aan deze geboden gehoorzaamt. En ga nu heen en zon dig niet weer". „Ik geef geen stéén terug", zei de zondaar en hij verliet met hoog geheven kuif de gerechtszaal. „Zo iemand zou je eigenlijk levens lang willen geven", mompelde de offi cier, „maar dan in zo'n klooster met een spreekverbod". (Nadruk verboden) d' ARGENTY STAND AARDONDERZOEK ZONDER SPOORELEMENTEN Bij uitgebreid z.g. volledig grond onderzoek wordt in bouwlandmonsters het kopergehalte en in grasland-mon sters de koper- én kobaltgehalten mede bepaald. Naast het advies over de be- kalking, de fosfaat- en kalibemesting en o.a. het advies over de bemesting met magnesium, wordt bij volledig grondonderzoek dus ook advies uitge bracht over de koper- en kobaltbemes- ting. Bij standaardonderzoek wordt géén onderzoek op spoorelementen uitgevoerd. In de landbouw wordt bij standaard- onderzoek slechts geadviseerd over de bekalking, de fosfaat- en kalibemesting, eventueel uitgebreid met een advies over de bemesting met magnesium zoals dat in het zuiden van ons land reeds ingang heeft gevonden. In de praktijk nu blijkt het volledige grondonderzoek vaak te worden ver ward met het standaardonderzoek. Het abonnement op grondonderzoek bij het Laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek geldt voor mi nimaal standaardonderzoek. Indien men met een dergelijk abonnement, in het belang van de gezondheid en produktie van het vee, een uitspraak wenst over de koper- en/of kobalttoestand, dient aanvullend onderzoek op spoorelemen ten te worden aangevraagd. De kosten van 't onderzoek op spoor elementen kan men zich op zand-gras- land besparen als nog nooit met koper en kobalt is bemest. Een bemesting met 400 kg koperslakkenbloem is op derge lijke grond zonder meer noodzakelijk om de koper-kobalttoestand in orde te brengen. Heeft men evenwel met koperslakken bloem bemest dan dient na 3 H jaar inderdaad door grondonderzoek te wor den nagegaan of het gehalte aan spoor elementen nog voldoende is. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Vaste plaatsen. Waarom houden notabelen en predikantsvrouwen in de kerk hun plaats en de leden van de kerk niet? Wij menen dat de oorzaak, althans gedeeltelijk, gezocht moet worden in een betrekkelijk scherp standsverschil, dat zich vroeger in grotere mate dan thans voordeed in een aantal kerken. Tegen woordig is dit echter aan het verdwij nen. Nu gelden de vaste zitplaatsen voor notabelen, predikantsvrouwen en hun kinderen nog zelden. Gedeeltelijk wor den ze bezet door degenen die zelf een kerkelijke funktie bekleden, maar steeds meer slechts voor hen, die op een be paalde dag dienst doen. Uitdrukking. Hoe is de uitdruk king nu eigenlijk: „Iemand een hart on der de riem steken" of „Iemand een riem onder het hart steken" Het oorspronkelijke gezegde is: „Ie mand een hart onder de riem steken", d.w.z. bemoedigen, móed inspreken. Het is een spreekwijze, ontleend aan het sol datenleven. Onder „hart" moet men ver staan moed (vgl. heb het hart eens dat te doen). Een soldaat, die onder zijn riem (die schuin van de schouder over zijn borst loopt) geen hart heeft, geen moed, is een lafaard: zo iemand moet een hart onder de riem gestoken wor den. Door invloed van „het hart (of de moed) zinkt hem in de schoenen", is men later ook gaan zeggen „Iemand een riem onder het hart steken", zodat het hart (de moed) niet kan zakken. Maar dat is onjuist. Grafzerk. Op het graf van een fa milielid van ons stond een mooie graf zerk. Die is ruim twee jaar geleden in stukken gebroken. Wie is nu verplicht deze te laten herstellen? Iemand van de familie moet in het bezit zijn van de grafrechten. Wendt u zich tot de directie van de begraaf plaats. In de desbetreffende akte staat vermeld wie tot het onderhoud verplicht is. Komt deze zijn verplichtingen niet behoorlijk na, dan moet u met deze wel overleg plegen. De directie kan u hier over alle inlichtingen geven. Rode kool. Hoe bewaart men des winters het beste rode kool? U maakt een gleuf in de grond van ca. 2 steken breed en een goede steek diep. U rooit de kool met wortel en al. Alles laat u er aan zitten, geen enkel blad verwijderen. Zet de kool op zijn kop in de gleuf, dus wortels en stronken bo ven. Met de uitgestoken grond bedekt u de kool zodat u een heuveltje krijgt. Bij harde vorst wat blad, stro of derge lijke er op om af te dekken. Gaat dit niet, dan kunt u de kool bewaren in een droge omgeving, liefst aan een touw tje ophangen. Aangetaste bladeren ver wijderen en geregeld controleren. Pond en ons. Waarom mag je in een winkel wel zeggen: een pond of een ons van dit of dat, maar mag er niet mee geadverteerd worden? Artikel 4 van de IJkwet geeft een uit voerige lijst van benamingen der ver schillende lengte-, vlakte- en inhouds maten, alle dus uit de meter berekend en van de gewichtsaanduidingen uit hbt kilogram berekend. In artikel 5 lid 1 van die wet staat te lezen dat het verboden is, in aankondigingen betreffende goe deren die bij de maat of gewicht wor den verkocht, hetzij in bladen, tijdschrif ten of aanplakbiljetten, op etiketten, welke aan de goederen of hun verpak king gehecht zijn, of deze vergezellen, dan wel op de verpakking zelf, hetzij in enig ander middel tot bekendmaking ter aanduiding van maat of gewicht gebruik te maken van andere aandui dingen (b.v. dus „ons", „pond", „mud" enz.), dan de ingevolge artikel 4 gel dende. Artikel 27 houdt strafbepalingen in op overtreding. Uit het spraakge bruik zijn deze woorden uiteraard veel moeilijker te weren. Olifant. fant? Hoe lang draagt een oli- Een olifant draagt 2024 maanden en de baby weegt ongeveer 100 kg bij de geboorte en is dan ca. 1 m hoog. Het duurt vele jaren voor de olifant volwassen is, pas na 910 jaar. Op de ze leeftijd pas kan zij jongen voort brengen. Beestjes. Sinds kort tref ik beest jes aan op de aarde van mijn plantjes. Door de microscoop bezien zijn ze wit en enigszins doorzichtig. In het achter lijf hebben ze een rode streep, die door de huid heen te zien is. Af en toe gaat er aan het eind van deze streep een stukje af, dit wordt naar buiten ver wijderd en de gehele streep schuift op. Ik weet niet of het eitjes of uitwerpse len zijn. De beestjes kunnen op het wa ter lopen. Weet u misschien hoe ze he ten en hoe ik ze kan verdelgen? Onze bewondering voor uw opmer kingsgave. We hebben hier te doen met de larven van de wortelduizendpoot scutigerella immacultata. Ze vreten aan de wortels waardoor de planten in groei achterblijven. Bestrijding: de grond be stuiven met lindaanstuif 0,7 Indien nodig herhalen. Ook de potkluiten 24 uur in warm water dompelen wil ze wel eens wegjagen. Ze hebben een rode streep en wat u gezien heeft was inder daad het uitstoten van uitwerpselen. Winst of verlies? Ruim een week na de kortste dag wordt het al enigs zins merkbaar dat de dagen gaan len gen. Tenminste 's avonds, 's Morgens lijkt het echter of we nog meer verlie zen dan winnen. Hoe zit dat toch? Dat het lengen van de dagen 's avonds meer merkbaar is dan 's morgens is geen gezichtsbedrog of suggestie, maar berust op wetenschappelijke waarne ming. Het K.N.M.I. te De Bilt deelde ons daarover mee dat na 22 december de verlenging aan de morgenzijde niet meer dan 1 minuut bedraagt, maar aan de avondzijde wel van 2 tot 4 minuten kan bedragen. Op 1 januari bijvoorbeeld bedroegen deze tijden resp. 0 en 4 mi nuten. Bladgoud. Hoe en in welke vorm dient bladgoud te worden aangebracht ter verfraaiing van de zijkanten van ijzeren siersmeedkrullen die voor onder houd opnieuw moeten worden geverfd en die aan weer en wind zijn blootge steld? De bewerking kan met het oog op een goed resultaat binnenshuis wor den verricht. Kan het bladgoud op het goed gedroogde verfwerk worden toege past of moet het rechtstreeks op het blanke ijzer worden aangebracht? Beide methoden worden toegepast. Het meest safe is het stuk dat met het bladgoud moet worden bedekt eerst schoon te maken (afbijtmiddel toepassen voor oude verfresten, daarna het geheel goed schoonmaken met metaalborstel, alles laten drogen en dan het bladgoqd aanbrengen). Ook op een goed geverfde en goed gedroogde ondergrond is het bladgoud aan te brengen. Als er ech ter niet goed is geschilderd (wat wij langs deze weg niet kunnen beoordelen) kan bij later bladderen uiteraard ook het bladgoud loslaten. En houdt uw wandel eerlijk on der de heidenen, opdat, in het geen zij kwalijk van u spreken als van kwaaddoeners, zij uit de goede werken, die zij in u zien, God verheerlijken mogen in de dag der bezoeking. 1 Petr. 2 12. Het woord „eerlijk" heeft hier in Pe trus' mond een „diepere" zin, dan wij gewoonlijk aan dat woord verbinden. „Eerlijk" is voor ons: ieder het zjjne geven; niets achter houden van wat een ander toekomt, of een ander het zjjne ontvreemden. Wie geen dief is, is in deze zin van het woord „eerlijk". Om de bedoeling van de Apostel te verstaan moeten we liever denken aan de uitdrukking: „eerlijk als goud", d. w.z.zo zuiver, zo louter als het goud is. Eerlijk is, wat zich geeft, zoals het is: hout als hout, ijzer als ijzer. En zo verlangt de Apostel het van de chris ten: hij moet zich openbaren en geven, als hetgeen hij is. Hij moet in alles uit komen als christen. De christen wordt hier niet opgeroe pen om andere dingen te doen, dan zijn omgeving. D&érom gaat het hier niet. Neen: hij moet zijn leven in een andere toonsoort zetten. Als hij doet, wat de anderen óók doen, moet hij het dnders doen; in een andere geest. We kunnen het rechte doen op een verkeerde ma nier. We kunnen rechtvaardig zijn of weldoen op een wijze, die schade doet aan de ziel. Het merkteken van de dis cipel des Heren is, dat, wat hij ook doet, hij het doet gelijk zijn Here, op des Heilands wijze en in des Heilands Geest. Te vasten heeft de Here Jezus Zijn discipelen evenmin geboden als verbo den. Hij heeft slechts gezegd, hóé zij het doen moesten, wanneer ze er toe overgingen. Ze mochten hun gezichten niet „mismaken", niet zwart maken. Een vastend discipel van Christus moet een stralende verschijning zijn. Christus leerde ons minder om wdt wij moeten bidden, dan hóé het geschieden moet. Geen goed ding is goed gedaan als het niet vrolijk, dankbaar gedaan wordt. Genade is iets aantrekkelijks niet slechts vanwege datgene wat ze schenkt, maar vanwege de wijze, waarop ze het geeft. Ze gaat in de Bijbel altijd ge paard met blijdschap en liefde. Niets is in de ogen van Christus goed gedaan, tenzij het liefdevol, blijmoedig en blijmakend gedaan is. Een christen heeft een hemels „meer" dan de we- reldling: dat is de liefde, waarin zijn daden gedoopt zijn. En nu staat er niet: Wandelt eerlijk, doch: Houdt uw wandel eerlijk. In beproevingen; in te genslagen; in rouw uw houding on der dat alles zij „eerlijk", drukke uw gemeenschap met Christus uit. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1622 februari 1969 Zondag 16 februari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.24 Maandag 4.11 Dinsdag 4.52 Woensdag 5.34 Donderdag 6.10 Vrijdag 6.42 Zaterdag 7.14 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later 3.47 9.08 9.26 4.34 9.56 10.14 5.19 10.36 10.53 5.54 11.17 11.31 6.28 11.52 7.03 0.06 12.23 7.36 0.42 12.57

Scheldebode | 1969 | | pagina 1