Verkeerslichten moeten gevaar op Westerschelde nabij Hansweert keren NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 35 7 FEBRUARI 1969 de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Zoals wij ook in onze editie van 17 januari 1969 onder het artikeltje „Dood loert bij Hansweertse havenmond" heb ben gesuggereerd, vraagt het nemen van afdoende maatregelen om scheepvaart- ongelukken te voorkomen een onmiddel lijke oplossing. Het is Mr. F. G. A. Hu- ber, burgemeester van Goes en hoofd redacteur van het officieel orgaan van de vereniging Schuttevaer, die deze noodkreet opnieuw accentueert. Hij ver klaarde dat de moeilijkheden alleen kun nen worden opgelost zoals dit te doen gebruikelijk is op een verkeersknoop punt, n.l. door middel van verkeerslich ten. Van de zijde der binnenvaart is een beschuldiging geuit aan het adres van het Rijksloodswezen. Volgens hen zijn de moeilijkheden aldaar alleen op te lossen door het plaatsen van verkeers lichten. Binnenvaartloodsen Rijksloodsen Ook de binnenvaartloodsen kunnen het terrein van de kritiek niet ontvluch ten. In een radio-interview hebben twee vertegenwoordigers van de vereniging „De Nederlandse Loods" zich verweerd tegen de beschuldigingen dat zij zich meer bekommern om de vraag hoe laat zij weer bij moeder thuis kunnen zitten dan om de veiligheid op het water. Het was een binnenvaartschipper die deze uitlating eveneens voor de radio had gedaan. De situatie bij Hansweert, waar de binnenscheepvaart de oversteek naar Terneuzen via de Westerschelde maakt en daardoor het scheepvaartverkeer van Vlissingen naar Antwerpen kruist, werd aangeduid als de plaats waar de haast van de loodsen om in Antwerpen nog de trein naar huis te kunnen pakken, in de vorm van aanvaringen zichtbaar wordt. De heren Bannink en Verheij hebben hierop weerwerk geleverd. De heer Ban nink vond de beschuldiging volkomen ongemotiveerd. De primaire zorg van de binnenvaartloods is het schip veilig de haven van bestemming binnen te loodsen. De heer Verheij sprak namens de Rijksloodsen. De reglementen staan bij gevaarlijke situaties aan onze kant. Het kruisende scheepvaartverkeer, in dit geval het uitgaande en binnenkomen de verkeer voor de haven vah Hans- weert, heeft een uitwijkplicht. „Bij na dering van de haven van Hansweert ge dragen wij ons bijzonder voorzichtig, als of er een bord stond met het woord „school". De reputatie die de Wester schelde heeft als gevaarlijk vaarwater, is vooral te wijten aan de binnenvaart. Ik onderschrijf de wens die eerder is geuit, om voor de binnenvaart verplich te vaarbewijzen in te voeren. Pleidooi voor absolvatie van Rijksloodsen. Het was burgemeester Mr. Huber die de beschuldigingen van de binnenvaart- mensen aan de Rijksloodsen afwijst. „Hoe je de zaak ook bekijkt, de si tuatie bij Hansweert blijft gevaarlijk. Het zijn meestal omstandigheden die een rol buiten de partijen om speelt. Het is zo dat de binnenvaartschipper een uitwijkplicht heeft t.o.v. de zeescheep vaart. De snelheid van de zeevaart wordt door de binnenvaart echter wel eens foutief beoordeeld". De heer Huber is van mening, dat de situatie te Hansweert gezien moet wor den als een druk knooppunt in het ver keer op de weg. (Hier gaat de redena tie volgens R.W. mank.) Volgens Mr. Huber moet er niet langer gediscus- seerd worden over de plicht van degene die uit moet wijken en voorrang geven, maar over de maatregelen die kunnen leiden tot een veiliger situatie voor bei de partijen. Ik denk hierbij aan het treffen van verkeersmaatregelen en het toezicht daarop. Mening Rijkswaterstaat Wij hebben contact opgenomen met de Rijkshavenmeester Westerschelde de heer H. Edens, die kan worden aan gemerkt als een nautisch expert. Z.i. is de vergelijking die getrokken wordt met scheepvaart en landverkeer een verge lijking als tussen een appel en een peer. Beide zijn het vruchten, doch geheel van ander soort. Zo is het ook met het verkeer te water. Het is verkeer, doch niet vergelijkbaar met het verkeer te land. Het trekken van een stopstreep op het water is uitgesloten, terwijl een auto bij een bepaalde snelheid door rem men sterk in korte tijd deze vaart kan reduceren tot nul, terwijl dit bij de scheepvarat lang niet het geval is. In het plaatsen van lichten ziet hij dan ook volstrekt geen oplossing. Hij be treurde het ten zeerste dat ook de lood sen bij deze minder verkwikkelijke situ atie te Hansweert als schuldigen ter verantwoording worden geroepen. Pri mair blijft de kapitein verantwoordelijk aan boord van het zeeschip, doch volgt de aanwijzingen van de loods. De loods adviseert. Adviseert ook zijn snelheid bij het gevaarlijke punt te Hansweert. Bestaat er een alternatief? Laten wij er de aandacht wel op rich ten, dat een ieder datgene wat meer malen voor de havenmond te Hansweert zulke rampzalige gevolgen heeft gehad, het liefst zou elimineren. Daartoe dient dus een mogelijkheid te bestaan. Zoals gesuggereerd met verkeerslich ten is nautisch gezien niet realiseerbaar. Is er dan een alternatief zodat de vei ligheid in de toekomst groter zal wor den? Alvorens iets definitiefs ten aan zien daarvan genomen kan worden, zal zowel scheepvaart als binnenvaart bij zonder attent dienen te zijn en elk riscio moeten mijden. Het heeft de volledige aandacht en elk ongeval wat heeft plaats gevonden wordt geanalyseerd. Er wordt en is overleg gepleegd tussen de Directeur van het Loodswezen, de hoofdinspecteur van de scheepvaart en de districtscom mandant van de politie te water. Zodra de juiste toedracht van de ongevallen .klaar zal zijn geworden, zullen eerst maatregelen die afdoende blijken te zijn kunnen worden genomen. In de nabije toekomst dient men het accent bij de scheepvaart te leggen op accuratesse, waakzaamheid en voorzichtigheid. ORANJE-BITTERHEID BESTRAFT „Zonder Oranjevereniging zou er geen koninginnedag bestaan", zei de lichte lijk geraakte voorzitter van een wat somber getint oranje-comité uit een an dere gemeente in het arrondissement. „Het oranje-comité had met meerder heid van stemmen besloten géén fees telijkheden meer te organiseren, is dat zo?" vroeg de politierechter. „Schandalig genoeg, ja. Die willen het hare majesteit aandoen haar verjaardag in 1969 dnopgemerkt voorbij te laten gaan, edelachtbare, allenig omdat de fanfare zo moe was van het spelen vo rige keer en omdat een paar onderwij zers te lang de kinderen moesten bezig houden met kinderspelen". „Het was de laatste keer ook niet zo best georganiseerd..." „Wat wilt u met zo weinig subsidie dat we d'r nauwelijks een borreltje van kunnen nemen". „Maar die kinderen hoeven toch geen borreltje te hebben". „De kinderen niet, maar de fanfare wel en de onderwijzers klaagden ook al, dat ze te weinig kregen. En d'r moes ten prijzen komen voor de puzzelrit en voor de optocht..." „Maar dat allemaal geeft u nog niet het recht om iemand met een fles op het hoofd te slaan!" ,,'tWas een fles oranjebitter, edel achtbare". „Al was het slasaus, dan mocht u er nog niet mee gaan slaan!" „Mag dan de verjaardag van hare majesteit onze geëerbiedigde koningin niet eens meer doorgaan?" „O, wilt u daarom de wetten van on ze koningin overtreden?" „Edelachtbare, zonder oranjevereni ging kan onze koningin niet één ver jaardag meer vieren". „Gelukkig kan ik zonder oranjever eniging nog wel veroordelen". „Maar niet zonder koningin. Want u spreekt recht in naam der koningin en daar achter u moet het portret hangen van onze geliefde vorstin en zónder haar was er géén rechtbank en géén oranje vereniging en dan zou er geen recht ge daan worden in ons land en geen ko ninklijk goedgekeurde vereniging meer bestaan en ook haar verjaardag zou niet meer gevierd kunnen worden alom in den lande, want dat gebeurt juist door de oranjevereniging, edelachtbare". „Is het geen wonder, dat er al men sen naar de republiek verlangen?" vroeg de officier van justitie met een afkeu rende blik op deze oranjeklant. „Jaja", klonk het terug, „zónder oran je-vereniging zou Nederland een repu bliek zijn. Dat heb ik willen voorko men, edelachtbaren, daarom greep ik die fles". „Had hem maar leeggezopen", vond de officier. „Dat hèb ik gedaan", vertelde de voorzitter. „Dan moet ik hier de maximumstraf eisen..." „Wót? Voor een plichtsgetrouw die naar van hare majesteit, die waakt voor haar persoonlijke belangen en het land behoedt voor de republiek?" riep de verdachte uit vol (oranje)bitterheid. Tot ieders verrassing kwamen drie getuigen vertellen, dat het oranjecomité (nog) niet ter ziele was, maar alweer grote plannen uitbroedde voor de ko mende koninginnedagviering. „Maar wel zonder voorzitter, want die heit ons gekom... kom... gekomme- leprommeleteerd", deelde de secretaris mee. „Dus u hebt niet de republiek uitge roepen", stelde de rechter vast. „We zijn altegaar lo... eh, royaal aan hare majesteit", zei de penningmeester. „Maar ik niet!" riep de ex-voorzitter uit. „Dót neem ik niet!" „Wees jij maar trouw aan de fles", zei de vice-voorzitter, „met zo'n drinke broer wil de koningin vast niks te ma ken hebben". „Dat zullen we wel 's zien, dertig april. Dan maak ik toch een oranje feest". „Dan komen er twee feesten. Daar zal de koningin wel blij mee zijn..." De officier maakte een eind aan het geharrewar. Hij eiste veertien dagen ge vangenisstraf en wel voor het tijdvak van 21 april tot en met 5 mei „om te voorkomen dat er nog gekkere dingen gebeuren op de koninginnedag". „Ik zal me beklagen bij de koningin!" riep de verdachte uit. „Conform", zei de politierechter, „en u hebt veertien dagen tijd voor hoger beroep". De straat voor het gerechtsgebouw galmde nog enige tijd van het Oranje hoven voor de gemoederen tot bedaren kwamen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY UIERONTSTEKING VOORKOMEN Voorgaande publikaties lieten zien dat uierontstekingen ontstaan door een aan tal (ongunstige) factoren (of het sa menvallen daarvan!) Onjuist melken, niet goed functione ren van de melkmachine (slijtage), on hygiënische omgeving en ook bepaalde eigenschappen van de koe zelf (hang- uier, „losmelks"). Hierdoor kunnen uierontstekingen ontstaan welke zijn in te delen in: a. lichte gevallen, b. ernstige gevallen en c. chronische en/of zware gevallen. Aangezien wij ons momenteel in de stalperiode bevinden zal hierna speciaal aan de „droogstandtherapie" aandacht worden geschonken. Het is wetenschappelijk bewezen dat uierontstekingen volkomener genezen naarmate de werkzame stoffen langer KAPELLE TEL. (01102) 1223 in contact zijn met het klierweefsel. De ze stelling toegepast in de droogstand- periode laat al direkt een aantal voor delen zien. a. Doordat de genezing (beter is het te spreken van voorkóming) geschiedt tijdens de droogstand behoeft met de eisen van de zuivelfabriek geen re kening te worden gehouden. b. De uier wordt onder optimale con dities drooggezet en sluimerende uier ontstekingen krijgen geen kans zich te ontwikkelen. c. Het is daarom niet verwonderlijk dat onderzoekers gevonden hebben dat koeien welke met de juiste droogzet- injectoren zijn behandeld 10 20 meer melk geven dan niet behandel de dieren. Tot slot willen wij nog even stilstaan bij veel verbreide misverstanden bij het ge bruik van injectoren. Men hoort wel beweren dat de injec tor bijzonder grote hoeveelheden aktie- ve stof dient te bevatten. Dit is beslist niet altijd waar en maakt behandeling van uierontsteking vaak onnodig duur. De moderne antibiotica zijn zeer aktief, ook in zeer geringe hoeveelheid. Het zelfde kan ook gezegd worden van in jectoren van zeer grote afmetingen. Het is de vraag of vergroting van de dra ger (zalfbasis) de genezingskansen van de uierontstekingen zal doen toenemen. Bovendien is het belasten van het klier weefsel van de uier met grote hoeveel heden lichaamsvreemde stoffen te ont raden. Een ander gevaar is nog dat gro te injectoren uitnodigen tot het gebruik ervan bij meer dan een kwartier (of zelfs koe!). Het is duideliijk dat hier door juist smetstoffen van 't ene kwar tier in het andere worden overgebracht (of zelfs van de ene koe op de andere). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 25 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Australië. G. A. de W. herhaalt een vraag die reeds in november bij ons binnenkwam en deelt mede nog steeds geen antwoord te hebben ontvangen. Wij hebben uw vraag omgaand als volgt beantwoord: U kunt beginnen met te informeren bij het gemeentebestuur van de plaats waar uw kennis het laatst woonde. Voorts is er een Nederlands in formatiebureau in Australië, adres: I. B.M. Building, 7th floor, Kent Street 168—170, Sydney, Hoofd Drs. J. C. V. Meischke. Verder is er een Nederlandse ambassade in Canberra, 120 Empire Cir cuit, Yarralumla, Camberra A. C. T. Voorts zijn er diverse consulaten in ver schillende delen van het land gevestigd, maar aangezien u niet schrijft waar uw vriend precies woonde, zullen wij u de ze adressen niet alle opgeven. Huuropzegging. Iemand in Zuid- Beveland huurt een woning. De huis baas zegt de huur op, er is geen huur contract aanwezig. Na welke tijd moet hij de woning verlaten hebben? En als er wel een huurcontract is? Bij huur opzegging is het dan noodzakelijk dat men een officieel schrijven ontvangt, waarin staat dat de huur opgegeven is? Bij huuropzegging dient men één be talingstermijn als opzegtermijn in acht te nemen, tenzij er een contract is waar in dit anders is overeengekomen. Elke huuropzegging is geldig, mits zij dui delijk is. Beroept de huurder zich op huurbescherming en zou er eventueel over de ontruiming geprocedeerd moe ten worden, dan moet de huuropzegging wel worden aangetoond en is het dus raadzaam deze aangetekend te doen of door middel van een deurwaarder. Houtsnijwerk. Weet u een adres voor houtsnijwerk zoals naaidozen enz.? Wat wilt u precies weten, een win kel waar men benodigdheden voor hout snijwerk verkoopt, om dit zelf te gaan vervaardigen, of een zaak waar men dit werk kant en klaar verkoopt, of een adres waar men in opdracht houtsnij werk la,at vervaardigen? - Raadselboekje. Ik (9 jaar) zou zo graag een raadselboekje willen hebben waarin alleen raadsels staan, geen puz zels of spelletjes. Mijn papa is al in heel veel winkels geweest maar heeft niet zo'n boekje kunnen vinden. „Na heel veel moeite hebben wij ge lukkig iets voor je kunnen vinden en wel „Beste kinderen, zeg eens vlug", 400 raadsels met antwoorden van Lau- werse, uitg. Van Belkum, Prinsengracht 558, Amsterdam, tel. (020) 63963, prijs per deeltje 2,50 en „Ra, ra, wat is dat?" 101 kleuterraadsels (ook voor ouderen!) verzameld door mej. Nijkamp, uitg. Vermande, Ir. J. Dirkstraat 8 te IJmuiden, tel. (02550) 19013, prigs 2, „En daarbij gekomen zijnde, vond hij niets dan bladeren". Marcus 11 13b. Jezus brengt Zijn laatste dagen in Je ruzalem door, maar Zijn laatste nachten in Bethanië. Hij wil niet in de handen der mensen vallen voor „Zijn ure" ge komen is. Als Hij Behtanië verlaten heeft om naar Jeruzalem te reizen, over valt Hem de honger. Maar zie, in de verte staat een vijgeboom, die reeds bla deren heeft. Jezus gaat er heen, ver langend om vruchten te plukken en Zijn honger te stillen, maar Hij vindt enkel bladeren en geen vruchten. Nu vloekt Hij de vijgeboom: „Niemand ete enige vrucht meer van u in der eeuwigheid". Merkwaardige geschiedenis! Als wij oppervlakkig lezen, zijn wij geneigd om te vragen: Is Jezus zo teleurgesteld dat Hij zichzelf vergeet en driftig wordt? Marcus versterkt ons schijnbaar in de ze gedachte door zijn toevoeging: ,„want het was de tijd der vijgen niet". De vij geboom kan het dus niet helpen en Je zus' gedrag is onredelijk? Maar deze verklaring, die schijnbaar voor de hand ligt, is in verband met het geheel toch wel volkomen onaanvaardbaar. Inder daad, het was nog niet het vijgensei zoen dat bedoelt Marcus maar de boom leverde meermalen per jaar vruch ten. Een vijgeboom die vóór Pasen al in blad stond was een uitzondering en waar blaren waren, kon men redelijker wijs vruchten verwachten. Maar als die er niet zijn, tegen alle uiterlijke schijn in, is er dan wel één ding denkbaar, dat nuttelozer is dan een vijgeboom? Zo wordt de onvruchtbare boom voor Jezus het symbool voor Israël. Vlak voor Pa sen, alles is in de weer om straks het grote feest te vieren ter ere van Israëls God, maar het is alles uiterlijke vroom heid, vruchten ontbreken. En op de vruchten komt het aan, toen en nu. Niet zoals dikwijls gezegd wordt: het doet er niet toe wat men gelooft en belijdt, als de goede werken er maar zijn. De leer is van weinig betekenis, op het le ven komt het aan. Leer en leven zijn niet van elkaar te scheiden. Een kwa de boom kan geen goede vruchten voort brengen. Maar als de vruchten ontbre ken kan hij geen goede boom zijn. Hoe hard is het oordeel van Jezus over een boom met enkel bladeren! „Niet een eigelijk die tot Mij zegt He- re, Here, zal ingaan in het koninkrijk Gods, maar die daar doet de wil Mijns Vaders Die in de hemelen is". (Uit een Dagboek) VOOR VADER, MOEDER EN KIND Dikke konijnen. Wij hebben een aantal konijnen waarvan er de laatste tijd nogal eens eentje dood gaat. Eerst zijn ze kerngezond maar op een gegeven moment willen ze niet meer eten, ze krijgen dikke buiken en binnen 2 of 3v dagen zijn ze dood. We voeren ze ko nijnekorrel, rode wortels, hooi en water. De dieren lijden zeer waarschijnlijk aan een verstopping, ook wel trommel ziekte genoemd. Er komen in de dar men hard geworden stukken ontlasting voor. Op de opgezette buik met de vin ger tikken geeft een hol geluid. Soms kan men de knopen voelen. Men wijt deze ziekte wel aan een eenzijdige of te droge voedering. Men heeft later wel verkondigd, dat de coccidiose ook aan deel aan deze verstoppingen heeft. Wan neer u deze dikbuiken aantreft, zet ze dan onmiddellijk in een schoon hok. 's Zomers gewoon op het hout, 's winters op karig stro, dus niet in het vuile hok laten, want dan hebt u geen controle. De dierenarts heeft voor verstopping een middel dat driemaal daags moet worden ingenomen. Verstrekken van pe terselie of selderij is een oeroud bekend voorbehoedsmiddel. WEMELDINGE Van 915 februari 1969 Maandag 10 februari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.44 8.11 1.05 1.28 Maandag 8.25 8.59 1.52 2.19 Dinsdag 9.18 10.05 2.50 3.24 Woensdag 10.42 11.41 4.09 4.52 Donderdag 12.26 5.38 6.23 Vrijdag 1.12 1.52 7.05 7.38 Zaterdag 2.25 2.55 8.12 8.36 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1