Bondsstaat of statenbond? NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 34 31 JANUARI 1969 GOUDEN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. EUROPA OP DE TWEESPRONG Als de vorming van een nieuwe Euro pese Gemeenschap ter sprake komt, blijkt dat velen de noodzakelijkheid dur ven inzien. Over de praktische uitvoe ring verschilt men echter van mening. Wij treffen bij de voorstanders drie op vattingen aan: 1. De gouvernementalisten wensen een nauwe samenwerking tussen de re geringen (gouvernementen) in de vorm van een statenbond (confederatie)waar in een boven-nationaal orgaan geen uit voerende gezagsmacht heeft doch slechts dient als contactmiddel. Tot de gouver nementalisten behoren o.a. de Scandina- \^iërs, die niet verwikkeld wensen te geraken in zaken, waarmee zij krach tens hun geografische ligging niets te maken hebben. 2. De functionalisten zijn voor een bovennationaal gezagsterrein op die ter reinen waarop de aangesloten staten hun bevoegdheid hebben overgedragen (b.v. industrie, transport, landbouw e.d.). 3. De integrale federalisten willen een volledige integratie (éénwording) van souvereine staten in een supra-na- tionaal geheel: een bondsstaat of fede ratie, ofwel een soort Verenigde Staten van Europa. Zij heten ook wel constitu- tionaliyten, omdat zij streven naar een bovennationaal parlement. De staten. Dit houdt echter niet in, dat ó,lle mach«- van de staat dient te worden overgedragen. Deze stroming gaat na melijk uit van het subsidiariteitsbegin sel, waarbij aan lagere gemeenschap pen, i.e. de afzonderlijke staten, die ver antwoordelijkheden gelaten worden wel ke deze kunnen dragen. Hetgeen b.v. betekent dat gebieden als onderwijs, volksgezondheid e.d. voorlopig beslist piet voor overdracht aan een bovenna tionaal gezagsorgaan in aanmerking ko men. Dit sluit natuurlijk niét uit dat men samenwerking en uitwisseling op deze terreinen met kracht moet bevor deren. Want deze werpen veel nut af... Een duidelijk verschil ligt er tussen de begrippen bondsstaat en statenbond. Bij een statenbond hebben de bondsregeer- ders slechts (aan het gesloten verdrag ontleende) rechten en verplichtingen je gens de afzonderlijke, van de bond deel uitmakende staten (voorbeeld: de U.N.O., de Benelux). Bij een bondsstaat daaren tegen kan één centraal gezag (de cen trale regering) ook rechtstreeks ver plichtingen opleggen aan de burgers der in de bond deelhebbende staten, die fe deratief èn organisch met elkaar ver bonden zijn (voorbeeld van een bonds staat: de Verenigde Staten van Noord- Amerika) Met koningin. Laten we eerst hen geruststellen, die zich met angst in het hart afvragen of bij een Europese éénwording (integra tie) ons koningshuis zou moeten worden prijsgegeven. Dit is namelijk niet het geval. Het nationaal eigene van ieder land wil men laten bestaan. Ergo in ons land o.m. het koningshuis. Een en ander houdt wel in dat een soepele vorm van samenwerking geboden is. Zoals u wellicht bekend, is de gedach te van een Verenigd Europa niet nieuw. Eeuwenlang hebben staatslieden en fi losofen (wij denken o.a. aan Briand en Streseman) zich ermee bezig gehouden, doch steeds bleef het een onbereikbaar ideaal. Onbereikbaar, omdat de tegen stellingen in Europa tè groot waren en de prikkel om deze te overwinnen ont brak. Geen lijn. Maar na 1945 kwam de ommekeer... De toestand waarin de Europese landen verkeerden (economische en financiële problemen), met daarbij de bedreiging van het vrije westen door het communis tisch imperium, dwóng tot eenheid! Tijd voor rustige voorbereiding was er echter niet. Is het daarom een wonder dat men niet te werk ging volgens een duidelijk systeem, maar steeds greep naar dié maatregelen, welke op een be paald ogenblik op een bepaald terrein nodig en mogelijk schenen, zonder daar bij een vaste lijn te volgen? Aanvankelijk volgde men dus de weg van het functionalisme. Hierbij wist men op een beperkt terrein waar men aan toe was. Zo ontstond de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E.G. K.S.). Integratie in een bepaalde sector dwingt echter tot verdere integratie. Zo ontstonden o.m. de Westeuropese Unie (W.E.U.), de Europese Betalingsunie (E.B.U.), de Europese Organisatie voor Kernfysisch onderzoek, en later Euro tom en de Europese Econmische Ge meenschap (E.E.G.). De deelnemende re geringen hebben al veel geleerd uit deze verschillende vormen van samenwerking. Mr. N. W. A. VAN EIJK (Nadruk verboden) „VOGELTJE, WAT ZING JE VROEG!" „Poging tot inbraak" had de officier van justitie gesteld in zijn bloemrijke aanklacht, maar de heer met de mooie vogelnaam noemde dat „belachelijk" en „overdreven". Hij scheen er van over tuigd dat officieren van justitie de on schuldigste handelingen als staatsge vaarlijke misdaden bestempelen om de Nederlandse rechters te pressen, d© lichtste overtredingen op afgrijselijke wijze af te straffen, zodat zich nimmer meer een herhaling zou voordoen. „Wat deed u dan bij dat raam?" in formeerde de politierechter. „Ik kwam er langs, edelachtbare". „Om vier uur in de nacht?" „Ik was vroeg opgestaan, ik kon niet slapen". „Dan was u wel erg vroeg uit de ve ren". „Ja, daar ben ik een vogeltje voor". „Waarom wilde u daar inbreken?" „Edelachtbare, hebt u ooit een inbre ker horen zingen bij zijn werk?" „Ik ben er nooit bij geweest..." „Denkt u, dat een echte inbreker luid keels zingend ergens probeert binnen te dringen?" „Wilt u zeggen, dat u zong?" „Uit volle borst, als een echte..." En toen noemde hij z'n naam, die we beleefdheidshalve nooit vermelden bij rechtszittingen. De naam van een echte zangvogel. „O ja, en toen 'zei de agent: Vogeltje, wat zing je vroeg!" interrumpeerde de officier op de wijze van Toon Hermans' nieuwste carnavalslied. „Alleen is het dan erg jammer, meneer de president, dat de verbalisant van dat zingen hele maal niets in zijn proces-verbaal ver meld heeft". „Getuigen hebben u aangetroffen op het kozijn staande", vervolgde de rech ter, „met uw hand aan het bovenraam". „Daar hield ik me aan vast, anders zou ik van die vensterbank afgevallen zijn". „En hoe kwam dat raam open?" „Dat zullen ze van binnenuit wel een keer opengezet hebben". „D'r waren sporen van braak!" „Nou, dan konden ze 't eerst zeker niet openkrijgen". „Er is met een breekijzer van buiten af aan gewerkt en u stond daar bij dat raam op de vensterbank". „Ik heb niet eens een breekijzer, nooit gehad ook. Ik stond te zingen". De getuigen moesten hier opheldering brengen. Eén van hen had gemorrel ge hoord en was toen nummer twee gaan halen. Toen ze binnenshuis bij het raam kwamen, stond daar de verdachte met z'n rug naar het venster, met één hand aan de haak van het openstaande boven- raampje. Beide getuigen bevestigden, dat het bovenlicht dicht was voor ze gingen slapen. „Da's bar ongezond, slapen met dich te ramen", zei het gevogelte. „Iedereen houdt 's nachts een bovenraam op een kiertje. En ik ben niet weggerend". Dat klopte. Toen de politieman kwam, stond de vreemde vogel er nog steeds. „Een echte inbreker zou toch zeker gevlucht zijn?" „Een hele brutale juist niet", sneerde de officier. „Waarom zeg je niet, dat je naar m'n vrouw toe wou?" vroeg de eerste ge tuige. „Dat zou je wel willen, dan kon je nog van d'r af ook!" Alhoewel het niet helemaal uit de verf kwam, bleek er wel een zekere relatie te bestaan tussen de personen in het huis en de buitenstaander. Die twee hadden hem zelfs verwacht en zeiden juist daarom het raampje gesloten te hebben. „Dat mag u ook vertalen met: een valletje opgezet, edelachtbare", zong het vogeltje. „Zij hebben natuurlijk al met een breekijzer geprutst vóór ik kwam. Ik had geen breekijzer bij me. Ik stond alleen voor hun raam te zingen". Omdat de politieman bij de fouillering ook geen enkel werkstuk gevonden had, werd het vrijspraak. „Hallo!", zeiden ze alle drie en ze gingen vrolijk naar buiten. (Nadruk verboden) d' ARGENTY HOE VOORKOMT MEN UIERONTSTEKING In een vorig artikel hebben wij opge merkt, dat een juiste methode van ma chinaal en hand melken veel onheil kan voorkomen. Behalve de melktechniek, speelt de omgeving waarin de koe verkeert een rol. Vooral tijdens het melken komt de uier met smetstoffen in aanraking. Dit geschiedt via de handen van de melker, de gebruikte uierdoeken en de voerin gen van de tepelhouders. Waar komt uierontsteking het meest voor? In hoofdzaak bij oude dieren (bij vaarzen het minst). Ook de vorm van de uier is belangrijk. Hanguiers hebben een slechte naam. Dit geldt ook voor dieren die „losmelks" zijn. Hoeveel soorten uierontsteking zijn er? Men kan deze in drie vormen onder scheiden. a. De meest voorkomende maar minst opgemerkte is die waarbij de uier en de melk ogenschijnlijk normaal zijn, maar waarbij met speciale onderzoek methoden de verwekkers aangetoond kunnen worden. b. Uit de onder a. genoemde soort kan zich vrij snel een ernstige vorm ontr wikkelen. c. Het verloop van de ziekte kan een chronische vorm aannemen. Deze der de soort is de meest gevreesde. Wat er aan te doen? Hoewel het ontstaan van uierontste king door een juiste werkwijze bij het melken voor een belangrijk deel kan worden voorkomen, zullen er zich steeds omstandigheden voordoen waardoor de ze ziekte zal optreden. HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE 'Hl LIEGEN vu* W KAPELLE TEL (01102) 1223 Het verdient aanbeveling in zulke ge vallen of het vermoeden ervan, de die renarts te raadplegen. Geneesmiddelen Voor elk der drie aangegeven geval len van uierontsteking zijn speciale in- jectoren ontwikkeld. Rekening is gehouden met het eco nomisch belang van de veehouderij door dat elke soort injector een aangepaste uitscheidingstijd heeft waardoor de melk niet nodeloos lang behoeft te worden achtergeghouden. Het is echter aan de dierenarts te be slissen welke injector bij welke soort uierontsteking toegepast zal worden. Door een juiste behandeling kan veel kwaad worden voorkomen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Autocross. Onder welke voorwaar den kan ik meedoen aan autocross en tot wie moet ik mij richten? Voor nadere informatie over autocross of stockar-racing kunt u zich wenden tot de heer H. A. Stravers, voorzitter van de Ned. Stockar Racing Club (E. V.A.C.O.), Langenhorststraat 11, Voor schoten, tel. (01717) 5827. Nel van der Zee. Ik wil graag eni ge inlichtingen over de schrijfster Nel van der Zee. Haar boeken behoren tot de Witte Ravenserie en worden door de uitgeverij West-Friesland te Hoorn uit gegeven. De uitgeversmaatschappij West-Fries land beschikt niet (meer) over een bio grafie van mevrouw N. Kuyper-van der Zee Wij geven u hierbij haar adres, waarnaar u zelf uw verzoek om de ge wenste gegevens kunt richten: Herten- sprong 1, Eindhoven, tel. (040) 12484. Kinderdorp. Ik heb eens een arti kel gelezen over „Vrienden van het kin derdorp". Heeft u misschien het adres van deze organisatie? Het adres van de organisatie „Vrien den van de S.O.S.-kinderdorpen" werd op 7 januari bekend gemaakt tijdens de televisie-uitzending Scala. Het is: me vrouw Yvonne Meijer, Markveld 14, Ab coude, tel. (02946) 1302. Uitkering gedetineerde. Hoeveei uitkering krijgt een gehuwde gedetineer de dienstweigeraar, in het bezit zijnde van een premiewoning met hypotheek? Bestaat tijdens de detentie studie- en examenmogelijkheid en wat zijn de rijks bijdragen in dezen? Voor het onderhoud van een gedeti neerde dienstweigeraar dient men zich te wenden tot de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis in de plaats van inwoning. En een verzoek om te stude ren tijdens de detentie moet gericht wor den aan het hoofd van de directie ge vangeniswezen, ministerie van justitie, Koninginneweg 19, Den Haag. Deze aan vragen worden in ieder geval afzonder lijk bekeken. Snoep en tabak verkopen. Van de directie van het bejaardentehuis waar in ik woon heb ik toestemming gekre gen om aan de bewoners genotmiddelen zoals snoep en tabak te verkopen. Moet ik daar een vergunning voor hebben? Aan de verkoop van chocolade en sui kerwerken zijn geen bepaalde vestigings eisen verbonden, aan die van tabaks artikelen wel. Voor registratie kunt u zich wenden tot de kamer van koop handel in uw woonplaats. Munt. Ik heb een oude munt uit 1614, waarop aan de ene kant de aan duiding „2 s" staat en aan de andere een leeuw met een zwaard en nog iets. Weet u wat voor munt dit is en hoeveel hij waard is? Uw munt is een dubbeltje van Utrecht (Traictum) van 1614. In dat jaar wer den, op gezag van de staten-generaal van de republiek, deze nieuwe dubbeltjes ingevoerd in de Verenigde Nederlan den. In iedere provincie werden ze van ditzelfde type doch met verschillende provincienamen geslagen. De leeuw met zwaard en pijlenbundel (zeven pijlen om de zeven verenigde Nederlanden) is het wapen van de Unie, en nu het Neder landse wapen. De aanduiding 2 s be tekent: twee stuiver. De waarde van de munt hangt zeer sterk af van de kwa liteit en kan dan variëren van zeer ge ring of nihil tot ongeveer 6,voor een ongebruikt, goed geslagen exem plaar. Uiteraard staat deze waarde niet vast. Appels. Hoe komt de appel aan zijn zoete of zure smaak? De zoete smaak komt door het gehal te aan koolhydraten, dus zetmeel en sui kers. Tegen 't einde van de oogst wordt heel wat zetmeel in suiker omgezet. Dit is een zeer ingewikkeld scheikundig proces, onder invloed van temperatuur, de zon en de voeding, door het blad en vanuit de grond door de wortels. Bij zu re appels overheersen de zuren in de vrucht de zoete smaak door de suikers en men zegt: de appel is zuur. Deze zu re smaak is kenmerkend voor de ras sen, een zure goudreinet zal dus nooit zoet worden, als b.v. een bloemée. Dit wil echter nog niet zeggen, dat er in bloemée meer suiker zal zitten dan in de goudreinet. De zure smaak is dan, zoals we dat noemen progressief en de zoete smaak recessief, dus terugtredend, zonder dat de chemische samenstelling anders is. Bemesting enz. heeft daar geen grote invloed op, het is dus zuiver een rassenkwestie. Roomboter. Is roomboter van de zuivelfabriek geheel zoutloos? Nee, normale fabrieksboter is niet zoutloos. Er is in de handel echter wel zoutloze roomboter verkrijgbaar. Snackbar. Is een snackbar hetzelf de als een cafetaria? Hoe komt men aan dit woord? Nee, een snackbar is een eetgelegen heid, gebaseerd op het principe van zelfbediening. In een cafetaria wordt men bediend. Er zijn echter vele uit voeringen. Snackbar is een Engels woord en betekent „snel-lunch gelegenheid" en het is afgeleid van het werkwoord to snack (lunchen). Een „snack" betekent ook hetzelfde als „een-hapje-tussendoor om de honger te stillen". Kippen. Mijn kippen krijgen ge mengd voer en ook ochtendvoer. Maar wij hebben wel eens afval van brood en middageten. Is dat slecht voor kippen? Volgens mij is bruin brood gemaakt van tarwe. Brood is niet slecht voor kippen, mits goed droog, zodat het niet verschimme len kan. Ook resten van het middageten lusten de kippen wel graag, mits het niet verzuurd is en niet de nacht over blijft liggen, zodat het tot bederf kan overgaan. Verandering van spijs doet eten en dat geldt ook voor kippen. Wel moet u er aan denken, dat u dit voer niet boven het dagrantsoen mag geven, maar er het dagrantsoen mee moet ver minderen, b.v. van het gemengd hard voer voor wat het brood betreft en van het ochtendvoer wat het middageten betreft. Geeft u nooit groenvoer of der gelijke Langste rivier. Wat is de langste rivier van de wereld? De Mississippi, genoemd naar een In diaans woord dat „opnemend alle wa teren" betekent, vormt samen met de Missouri de langste stroom op aarde (6417 km). Het stroomgebied van deze rivier heeft met ca.- 25.0000 km water wegen eveneens het grootste systeem van binnenscheepvaart op aarde. „Uw geloof heeft u behouden". Marcus 10 52. Op de weg naar Jericho, even buiten de poort zit Bartimeüs. Hij is blind en omdat het medelijden met misdeelden gering was in Israel men mocht im mers niet barmhartiger zijn dan God daarom was hij een bedelaar. Hij heeft zo zijn vaste klanten, hij herkent de mensen aan hun voetstappen. Dan wordt de hand uitgestoken: een cent, alsje blieft, voor een arme blinde. Hij heeft van Jezus gehoord, die licht zou kunnen brengen in zijn grote duis ternis en de zekerheid is in zijn hart gegroeid dat hij bij Jezus redding zou kunnen vinden. Ach, wie heeft er tijd of lust om met zo'n tobber op stap te gaan? Maar nu krijgt hij zijn grote kans. Hoor, een mensenmassa verlaat de stad en komt in zijn richting. Wat gebeurt er? „Jezus van Nazareth gaat voorbij!" Aanstonds gaat hij roepen: „Gij Zone Davids, ontferm U mijner". En als de mensen hem bestraffen laat die be delaar zijn mond houden! hij roept door. Hij roept net zo lang tot Jezus hem hoort. Hem tot Zich roept en zegt: „Ga heen, uw geloof heeft u behouden". Ik heb eens gelezen van een schilder die dit tafereel heeft weergegeven en wien het vooral te doen was om het ge loof van Bartimeüs te schilderen. Dat was geen gemakkelijke taak, die hij echter op een buitengewoon originele wijze tot uitvoer heeft gebracht. Op de plaats waar de blinde gezeten had, lag op de schilderij diens stok. Die onmis bare stok, die in zijn leven de plaats van zijn ogen innam. Hij zou nooit op stap gaan zonder zijn stok. Maar nu Jezus hem riep, nu liet hij zijn stok liggen. Heel zijn ziel, heel zijn wezen is in volle overgave naar de Heer toege keerd: één bede, één belijdenis, zonder enige reserve. Nemen wij niet liever, als wij in de nood van ons leven tot Jezus gaan, on ze stok mee, voor het geval, dat het misgaat? Zijn wij niet dikwijls een aan fluit i|ng, een armzalige christenheid, juist door onze reserves? Welk een gro te heerlijkheid wacht er voor de ziel, die het helemaal waagt met Hem. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 2 Zondag 2 8 februari 1969 februari: Volle Maan HOOGW. v.m. n.m. LAAGW. v.m. n.m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert Te Yerseke 5 3.48 4.07 9.23 9.42 4.26 4.46 10.05 10.18 5.00 5.21 10.41 10.54 5.35 5.51 11.13 11.30 6.04 6.23 11.47 11.59 6.35 6.54 12.19 7.07 7.29 0.30 12.50 35 minuten vroeger minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1