prijshetze onnodig Dampo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 33 24 JANUARI 1969 Bona fide zakenman wordt verdacht gemaakt nieuwe modellen llHLEQCN de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 26 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De prijzenslag inclusief BTW is be gonnen met een gedeeltelijke mislukking van de uitverkoop. Het publiek heeft zich in de laatste weken van het jaar waarschijnlijk moe gekocht. En er komt tenslotte een reactie op elke koopgolf. Het is alleen maar de vraag hoe lang die reactie duurt. De nieuwe omzetbelasting kent voor lopig alleen maar tegenstanders. Dat is begrijpelijk. De consumenten betalen de finitief meer, de producenten moeten voorlopig meer betalen en zullen aan het einde van het jaar wel zien welk systeem voordeliger is. Het onbehagen tegen de prijsstijging uit zich op verschillende wijzen. Men vindt ze terug in kreten als: „BTW Nee" en „BTW is uitbuiting", die op muren en schuttingen worden geschil derd. Vermoedelijk is dit een protest te gen de invoering ervan en gericht tegen de regering. Die is uiteindelijk verant woordelijk VerL c -d licht. Veel gevaarlijker zijn de misprijzende opmerkingen tegen zakenmensen. Soms zijn die direkt en dan begrijpen wij ten minste wat er bedoeld wordt. Meerma len zijn de verwijten tegen de handel ook indirect. Dat lijkt ongevaarlijk maar heeft tenslotte tot gevolg dat de hele handel in een kwaad daglicht wordt ge steld, hetgeen bepaald onbillijk moet worden genoemd. Meestal wordt daarbij een houding aangenomen alsof men alle prijsver-hoging, die uit de nieuwe situ atie per 1 januari voortvloeit, op de vin gers van één hand kan aflezen. Niets is minder waar. Uiteindelijk zijn er publikaties ge weest, zelfs van regeringswege, die al lerlei consumptie-artikelen in groepen indeelden en aangaven hoeveel verho ging er ingevolge de BTW-heffing zou komen. Men raadde daarnaast het pu bliek aan om prijsbewust te zijn en de prijzen in de gaten te houden. „Dat doet de Economische Controledienst ook!" zegt een pakkend zinnetje uit een pu- blikatie van het ministerie van econo mische zaken. Verdachtmaking. Hoezeer het ministerie van economi sche zaken zich ook gedwongen moge voelen op prijsmatiging aan te dringen, het heeft stellig niet het recht om te stellen dat het bona fide zakenleven het spiedend oog van de controledienst no dig heeft. Dat ruikt sterk naar een ver dachtmaking en een oproep om zich ne gatief in te stellen ten opzichte van de detaillist. In vele gevallen zijn de prijzen meer gestegen dan alleen ingevolge de BTW nodig zou zijn geweest. Er is immers omstreeks 1 januari nog veel meer ge beurd aan het economisch firmament. In de eerste plaats de belangrijke loons verhoging met zijn prijsstijgende gevol gen. Met name in de dienstverlenende bedrijfstakken is het onmogelijk een loonkostenstijging van 8 tot 9 door produktieverhoging op te vangen. Ergo volgt een doorberekening. De invoering van de exportbelasting van 4 in de Duitse bondsrepubliek heeft directe gevolgen voor het prijspeil van veel artikelen, die over Nederlandse toonbanken worden verkocht. De verho ging van het disconto door de Neder landse Bank heeft het lenen van geld duurder gemaakt voor het zakenleven. Voorts waren er vóór 1 januari al ver schillende prijsverhogende tendenzen merkbaar. Correctie. Als wij al die factoren samenvatten dan is het duidelijk dat veel zakenmen sen de kritieke datum van 1 januari aangegrepen hebben om tot een totale correctie van hun calculatie te komen. Men kan dat stellig het bedrijfsleven niet euvel duiden. Indien immers datzelfde bedrijfsleven door calculatiefouten gedwongen wordt de werkgelegenheidspoorten te sluiten, dan wordt het verwijt gehoord dat men niet eens calculeren kon of vergeten is met de tijd mee te gaan. De eerste op dracht van elke zakenman is waarbor gen te scheppen voor het voortbestaan van zijn zaak. Een juiste prijspolitiek is van dat beleid een onmisbaar onderdeel. Er is meer te zeggen over dat aan fiscale regels gebonden prijsbeleid. Wij krijgen de indruk dat noch de onder nemers noch de fiscale ambtenaren op 1 januari in staat waren de juiste ge volgen van de BTW te overzien. Offers. In zo'n klimaat is het onmogelijk dat er geen fouten worden gemaakt. In dit licht is het bovendien duidelijk dat de invoering van een geheel nieuw systeem van prijsvorming ook aanzienlijke of fers vraagt in de administratieve sec tor. Zo werden vele bedrijvep gedwongen om 1 januari 1969 te kiezen als de juis te datum om hun administratie te me chaniseren. Is het niet veelzeggend in dit verband dat de I.B.M. Nederland in 1968 een omzetstijging zag van liefst 52 en een winstgroei van 99 De hier duidelijk geïllustreerde investerin gen moeten toch in de prijs van het pro- dukt gevoeld worden? Indien deze ver anderingen op de duur nochtans zullen leiden tot lagere kostprijzen zal de con currentie 't prijspeil vanzelf weer druk ken. Daarnaast moet ermee gerekend worden dat niet alle bedrijven in staat zijn direct kostprijsverlagende methoden in te voeren. Ook hen rest niets anders dan doorberekening van de hogere kos ten. Gevolgen. De fiscale wijzigingen en andere aan passingen per 1 januari vragen van het bedrijfsleven een andere visie op hun zaken. Zij vragen echter ook aan de consument om een aanpassing' aan een nieuw bestedingspatroon. Want stap voor stap worden die indirecte belastin gen verzwaard, die als gevolg moeten hebben dat de directe lasten moeten verminderen. Van het laatste is echter nog geen sprake en toch zal onze regering ook dit beleidshoofdstuk moeten verwezen lijken. Vooral de middengroepen onder ons volk zullen daarbij gebaat zijn. Aan de voet is al enige verlichting geboden maar ook daar zullen verdere stappen nodig zijn. Als het voorts waar is dat het zich aan onze ogen ontplooiende marktpa- troon van steeds grotere eenheden de concurrentie niet zal schaden, dan mo gen wij over een korte tijd een verscher ping van de concurrentiestrijd verwach ten met een forse tegendruk op de prij zen. Met die hoop moeten wij de fei ten onder ogen zien en is er voor een prijshetze op dit moment nog geen re den. (Nadruk verboden) Drs. M. v. MIERLO BIJ VERKOUDHEDEN MET OLIEKACHEL IN DE OLIE De kachelsmid die zijn gespierde han den op de oude, al wat krakende balie legde, keek een beetje bedremmeld naar de witte beffen op de zwarte toga's. „Ken cola drinken ook al kwaad?" vroeg hij ongelovig. „Heeft uw dokter dat nooit verteld?" vroeg de politierechter op zijn beurt. „Ik móst 't juist drinken", klonk het verrassende antwoord. „Jawel, maar dat was verleden jaar, toen u wat opwekkends nodig had en omdat u geen koffie drinkt". „Ik mot dat drab niet", interrumpeer de de verdachte^ „as je veel onderweg bent, krijg je in 't ene bedoeninkje nog wateriger, of bitterder aftreksel dan in 't andere. En soms met vellen in de melk of de koffiedik er doorheen, nou, proost hoor. Geef mijn maar 'n heldere frisdrank". „Het gaat om de combinatie met de medicijnen die u nu inneemt. Daar mag u geen sterke drank bij nemen en ook geen cola". „Nou ja, dat van die sterke drank dat wist ik wel, maar daarom ben ik in 't volgende café juist overgestapt op de frisdrank". „Op cola, juist. En dat was toen he lemaal verkeerd, want met die sterke drank die u toen al binnen had na die medicijnen, werkte die cola ook nog eens verkeerd uit". „Maar daar gaat m'n bestelwagen toch nog niet van hikken..." „Die bestelwagen deugde helemé&l niet. Het rijden daarin was ronduit on verantwoordelijk. U hebt gehoord wat de officier zei: gladde banden, waarvan één finaal de draad stuk gereden, een losse uitlaatpijp, speling in 't stuurrad, ondeugdelijke richtingaanwijzers, ga zo maar door". „Ja, maar daarom heb ik 'm ook twee maal laten repareren onderweg!" „Jaja, en toen ging u zolang in een café zitten drinken". „Niet langer dan totdat die gemaakt was". „Nou, dan is er niet veel aan gerepa reerd, want u bent pas aangehouden bij de smederij toen die reparatiepauzes achter de rug waren en toen moest de wagen in beslag worden genomen. Bo vendien bleek u totaal niet in staat om een auto naar behoren te besturen. De auto kwam slingerend aanrijden!" „Ja, nee, dat kwam door die speling in het stuur". „U was helemaal in de olie". „Neenee, absoluut niet. Ik had een oliekachel opgehaald voor de reparatie. Die had gelekt en zo zat ik onder de olie". „U kon niet eens meer goed op uw benen staan". „Allicht niet, met zo'n zware kachel op je schouders. Ken dat dan?" „U zei portier tegen een agent". „Jawel, ik vroeg 'm even voor portier te spelen en de winkeldeur open te doen. Want ik had m'n beide handen nodig met die oliehaard, hè". ,,U hoeft hier helemaal niet met smoesjes aan te komen, want bij de bloedproef is een alcoholgehalte geme ten van 2,61 promille en dat is wel erg hoog". „Maar dat kwam dus van de cola, dat hebbu zelf gezei'd'. „De uitwerking van de alcohol is ver ergerd door de geneesmiddelen en die cola, maar dat wil niet zeggen dat u geen alcohol gebruikt hebt". „Twee glaasjes maar, dat kan geen kwaad, ik mag er vier hebben, zeggen ze". „Een normaal mens wel, maar u niet! De dokter heeft u gezegd géén alcohol te gebruiken nu u die medicijnen hebt". „Maar die pillen zijn niet zo lekker als zo'n glaasje..." „Dan moet u ophouden met die me dicijnen. Allebei tegelijk kan niet". De officier van justitie achtte na het getuigenverhoor de feiten bewezen. „Met 2,61 promille is het onverant woord rijden", zei hij, „hoe de verdach- HORLOGES V00P MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 te dat bereikt heeft is zijn zaak, maar hij was daarmee niet vertrouwd achter het stuur". En hij eiste twee weken ge vangenisstraf en ontzegging uit de rij bevoegdheid voor de duur van twaalf maanden. En voor de kapotte auto kwam er nog eens een boete van 75, of vijftien dagen hechtenis bij. „Geef mij maar een proeftijd van vijf jaar en dan die 2 weken voorwaarde lijk", zei de smid. „Daar zal ik eens over nadenken", beloofde, de rechter en hij bepaalde de uitspraak over veertien dagen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Knolvoet. Hoe ontstaat knolvoet en hoe kan men dit voorkomen of be strijden? Ik heb goed koolzaad gezaaid en vooraf het zaaibed ontsmet met Al- drin. In juli de koolplanten uitgeplant op een stuk grond waar de laatste 10 jaar geen koolplanten hebben gestaan. Toch werden de koolplanten in septem- ber-oktober slap en vielen om met on der aan de wortel een grote knobbel. Om zeker te zgn met wat voor ziekte u te maken heeft moet u die knobbels doorsnijden. Zitten er maden (wormen) in, dan heeft u te maken met de gal- boorsnuitkever. Deze legt eitjes in gaat jes, die geboord worden in de kool stengel. Hieruit ontwikkelen zich de larven of maden. Hiertegen kan men stuiven met verschillende middelen als tegen de koolvlieg. Zijn die bulten mas sief en aan de buitenkant als ze ouder worden rottig of slijmerig, dan heeft u te maken met de knolvoet, een slijm- zwam die zeer besmettelijk is en in de grond achterblijft. Volgend jaar moet u alle koolplanten, voordat u ze plant, in een oplossing dopen van sublimaat 1 1500. Daar sublimaat zeer vergiftig is, moet u hiervoor tabletten gebruiken, 1 tablet op IV2 liter water in een niet- metalen fust. Na het planten bij elke plant liter van genoemde oplossing gieten. Het helpt tevens tegen de ma den van de koolvlieg. Ter verbetering van de grond in oktober-november 15 kg kalkmergel per are door de grond heen- spitten. Vervolgens 7 k 8 kruiwagens verteerde stalmest 5 kg patenkali en 4 kg superfosfaat, alles per are in fe bruari onderspitten. Gedurende de groef eens een overbemesting geven van 2% k 3 kg kalkammonsalpeter per are. U kunt dit recept jaarlijks toepassen. Ver volgens zorgen voor een goede grond bewerking, eens in de 3 k 4 jaar 2 steek spitten, bovenlaag boven laten. Verder zorgen voor een goede ontwatering. Advokaat. Hoe maak ik zelf ad- vokaat U hebt nodig 9 eieren, 300 g suiker (Y2 stokje vanille), 1 brandewijn, iy2 dl water. U gaat als volgt te werk: het vanillestokje splijten en het merg er uit schrappen. De eieren met de suiker en het vanillemerg in een kom doen en de ze in een pan met heet water zetten. Met een garde kloppen totdat de massa dik is (ongeveer 15 minuten). Dan lang zamerhand de brandewijn er door klop pen en de massa blijven kloppen totdat deze gebonden is. Door steeds in dezelf de richting te kloppen beperkt u de kans op schiften. De advokaat in goed schoongemaakte flessen overdoen en de ze sluiten met een kurk. Rode glacé handschoenen. Hoe moet ik rode glacé handschoenen schoon maken Het is niet aan te bevelen om rode glacé handschoenen zelf te wassen. De ze soort handschoenen dient u, als u het zelf wilt doen, gewoon op te borste len en te wrijven met was in dezelfde kleur en/of daarna met talkpoeder. Be ter is het de glacé's naar een chemi sche wasserij te sturen. Lik op stuk. Wat betekent de term „lik op stuk"? Wat betekent daarin lik en wat stuk? Lik is een woord voor klap, onver wachte mep, slag in 't gezicht en stuk betekent o.m. gebied, terrein, onderwerp (op dit stuk op dit gebied). Lik op stuk is een Rotterdams gezegde waarin lik een snedig antwoord aanduidt, en stuk staat voor onderwerp. Dus wil iemand met deze uitdrukking zeggen, dat hij paraat is of dat er een slag vaardig antwoord is gegeven. Tijdelijke dienst. Het is bekend dat onderwijzeressen van lagere scholen in tijdelijke dienst overgaan, zodra ze in het huwelijk treden. Geldt dit ook voor leraressen aan middelbare- en nijver heidsscholen en is dit bij de wet vast gesteld of is dit geregeld door school besturen in reglementen of statuten? Ontslag uit vaste dienst bij het in het huwelijk treden van een onderwijzeres bij het lager onderwijs, of een lerares bij het middelbaar- en nijverheidsonder wijs, is niet gebaseerd op een wettelijke bepaling. In de gevallen dat dit plaats vindt moet deze bepaling dus in de akte van aanstelling vermeld zijn. Procenten. Met hoeveel procent is het leven duurder geworden van 1966- '67 en van 1967-'68 En hoeveel is de verwachting voor 1968-'69? Van 1966 op 1967 is het leven vol gens officiële gegevens 3,5 duurder geworden. Het percentage van 1967 op 1968 bedroeg 2,1 terwijl verwacht wordt dat het 5,5 zal bedragen voor het jaar 1969. Hoeveel? Hoeveel bijen huizen er nu eigenlijk in een bijenkorf? Dit aantal zal menigeen verbazen. Her zijn er geen honderden, ook geen twee- of drieduizend, maar wel twin tigduizend stuks! Schip in nood. Als een in nood ver kerend schip door de bemanning is ver laten, heeft iedereen dan het recht om het schip te bergen of moet daarvoor eerst vergunning worden aangevraagd? Als een schip door de bemanning ver laten is, mag men zonder daartoe ver gunning te hebben ontvangen, het schip bergen. Zijn echter de rechthebbenden op het schip tegenwoordig, dan is hun toestemming nodig. Rechthebbenden kunnen altijd de toestemming intrek ken, zij zijn dan hulploon verschuldigd, voor de reeds bewezen hulpwerkzaam heden. Zijn kapitein of rechthebbenden wel tegenwoordig, maar zijn zij des alniettemin niet in staat hun toestem ming te verlenen, of is het de reders niet bekend dat zij tegenwoordig zijn, dan mag men zonder toestemming hulp verlenen. Ook als niet blijkt wie de rechthebbende is mag men zonder toe stemming hulp verlenen. Lijdt het schip schipbreuk aan of op het vaste strand, dan moet de hulpverlening geschieden onder leiding van de strandvoogd, tenzij de hulp dringende haast heeft. Een ka pitein heeft altijd het recht op het ver laten schip terug te keren en het be stuur weer op zich te nemen. Het is dus niet zo dat het schip door iedereen in bezit kan worden genomen als er nie mand aan boord is. Vroeger toen de re geling anders was, gebeurde het wel dat men de bemanning in zee smeet om het schip in bezit te nemen. De tegenwoor dige regeling voorkomt dit gelukkig. Zij geldt echter voor Nederland en andere landen hebben een eigen wettelijke re gelingen. „En zo wie de eerste zal willen worden, die zij aller dienst knecht". Marcus 10 44 Jezus heeft voor de derde maal ern stig en dringend Zijn aanstaand lijden aangekondigd. Wat hebben de discipelen ervan be grepen? In elk geval zo weinig dat twee discipelen, Jacobus en Johannes, in die aankondiging of ondanks haar, vrijmoe digheid vinden voor zich de ereplaatsen op te eisen in het komend Koninkrijk. Dit is voor de overige tien discipelen weer aanleiding om verontwaardigd te worden: hoe durven zij dit te vragen?! En Jezus zegt, voor de zoveelste maal, dat zij het Koninkrijk Gods van een heel andere kant zullen moeten benade ren. Hierin gaat het niet om heersen, maar om dienen. Deze regels zijn geschreven terwijl de vredesconferentie te Parijs geopend werd. Hoe volkomen past daarop de ka rakteristiek, die Jezus geeft: „Gij weet dat degenen die geacht worden over sten der volken, heerschappij voeren over hen en hun groten gebruiken macht over hen". Het is altijd weer het oude, droeve liedje. Onder de schrjn van mooie leu zen, van recht en vrijheid en om een menswaardig bestaan, vecht men Ver beten om de macht. Want wie de groot ste is, kan de heerschappij voeren. Wat Jezus aan de wereld heeft ge schonken is niet de macht maar het of fer. Zijn leven heeft Hij gegeven tot een losprijs voor velen. Hij heeft niet ge nomen maar gegeven. Daarom, als alle aardse macht verpulverd is, zal de heer lijkheid zijn voor Hem en voor allen die Zijn offer hebben aanvaard en, door Zijn liefde gedrongen, bereid zijn om te dienen. Dat is de taak die Jezus aan de Zijnen geeft: „Aller dienstknecht". En daarin herkent men ook Zijn discipel. Stanley Jones vertelt van enkele chris tenen die in een heidens dorp in Voor- ïndië het evangelie wilden brengen. Gij wilt ons Jezus brengen, zeiden de men sen. Dat is niet nodig. Wrj hebben Hem verleden jaar gezien. Toen was er een pestepidemie en terwijl alle mensen weg vluchtten, bleven er een paar over om de zieken te helpen. Dat waren christe nen. Als zo eens de geest was op de vredesconferentie te Parijs... (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 26 januari1 februari 1969 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.11 9.46 2.50 3.20 Maandag 10.09 10.59 3.52 4.30 Dinsdag 11.26 5.02 5.38 Woensdag 0.18 12.43 6.12 6.42 Donderdag 1.29 1.52 7.10 7.34 Vrtjdag 2.25 2.43 8.03 8.20 Zaterdag 3.08 3.28 8.42 9.03 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1969 | | pagina 1