K^Dampo (hrdlW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Rattenbestrijding 35STE JAARGANG No. 31 10 JANUARI 1969 10 tips voor de grieptijd LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW Handenen Lippen ryw?PÜROL OVERDENKING de scheldebode REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Excl. 4% B.T.W. Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Zorg er voor, dat u met een sterk lichaam de grieptijd ingaat. Eet veel vitaminenrijke groenten en fruit (vooral sinaasappelen en ci troenen) en drink dagelijks enkele bekers melk, melkchcolodade of pap. Gebruik rozenbotteljam op de boter ham. Bezoek geen vergaderingen of an dere bijeenkomsten in een plaats waar reeds veel mensen aan griep lijden. Mijd drukke bussen en treinen als u zich op andere wijze kunt ver plaatsen in de griepperiode. Als u niet gewend bent met open raam te slapen, zet dan niet de ra men open om een frisse atmosfeer in huis te krijgen. U vat dan juist kou. U kunt wel het lichaam beginnen te harden, door u bij het baden eens afwisselend te besproeien met koe ler en warmer water dan u gewend bent. Draai tijdens deze douchebeurt de warmwaterkraan telkens even iets meer dicht en dan weer open. Droog u daarna met een grote hand doek flink ruig af. Met wat kinine kunt u wel een koortsaanval verzachten, maar geen griep uitbannen. Loop dus niet door „op kinine", want dan sloopt u uw krachten en vermindert u uw uit houdingsvermogen. Bovendien be smet u alle personen in uw omge ving. Verenigingen en organisaties die ook in andere maanden dezelfde ak- tiviteiten kunnen ontplooien, doen er verstandig aan in deze griep periode géén bijeenkomsten te or ganiseren. Grieppatiënten die de koortsaanval achter de rug .hebben, voelen zich al heel gauw weer „kiplekker". Zij moeten goed beseffen, dat de ziekte dan nog niet voorbij is en mogen dan nog niet in contact komen met gezonden. Blijf binnen zo lang de huisarts dat voorschrijft, ontvang geen ziekenbezoek. De telefoon is een prachtig middel om uw zaken af te doen, als u toch bepaalde mensen wilt spreken in de griepperiode. Mensen die zelf geen telefoon bezitten, kunt u via 000 be reiken met een telefonisch oproep bericht (t.o.b.) en op een bepaalde tijd laten bellen op uw kosten. Gebruik de geneesmiddelen die de huisarts aan de éérste grieppatiënt in een gezin voorschreef, niet auto matisch voor andere patiënten. Het zou best kunnen zijn, dat zij aan een heel andere ziekte lijden. Neem wel terstond de temperatuur op en herhaal dit om de drie uur. HIJ MOEST ZELF GROMMEN „Dat is niet zo mooi", sprak de po litierechter misprijzend, „een hond op hitsen en dan je beste vrienden laten bijten". „Da's helemaal mooi..." begon de ver dachte. „Nee, dat is niet mooi", herhaalde de rechter. „Maar dat is... Edelachtbare, die hond doet geen mens kwaad. Die hele aan klacht lijkt nergens naar. Dat lieve dier kruipt van angst in een hoek als-t-ie iemand ziet aankomen". „Die aanklacht is anders gebaseerd op de verklaringen van een beëdigd po litieman en van verscheidene getuigen", interrumpeerde de officier van justitie, die zich in zijn ambtseer gekwetst voel de. „Maar die mensen kennen m'n hond niet eens", riep de gedaagde honden belastingbetaler uit. Een alledaagse man met het ovale gezicht, de blauwe ogen en het beginnend grijzend haar van de doorsnee hondenbelastingbetaler. Goed in 't pak. Welwillend naar voren getre den, maar overrompeld door een vernie tigende aanklacht van de officier, die hem bestempelde als bloeddorstige men senhater, die zijn kannibalistische trek ken botvierde door een kolos van een bloedhond met valse voorwendselen en met voorbedachten rade op te hitsen tot het uitmoorden van vfeedzame dorps gemeenschappen „Edelachtbare, gisteravond nog... toen liep ik bij heldere maan mét Ingeborg nog laat..." „Die bijzonderheden over uw meisje en de maneschijn doen niet ter zake", onderbrak de politierechter. „Meisje? Ik heb het over Ingeborg, m'n sint-bernhard". VOORNAME MODELLEN 'Hl HEG EN /•r,> f KAPELLE TEL. (01102) 1223 „O, gaat u verder". „Ze komt uit het negende nest, daar om kreeg ze een naam met een I en vandaar de naam Ingeborg". „U had het over gisteravond. Wie beet ze toen?" „Wie?" „Dat meisje... ik bedoel Ingeborg, uw sint-bernhard". „Ze beet helemaal niet. Ze kan niet eens bijten. Ze is veel te bang. Ze durf de niet meekomen, omdat er verderop een hond op de stoep stond. Die hond zag ons niet eens aankomen, maar In geborg dorst geen stap meer te verzet ten. Toen moest ik brommen". „De gevangenis in? Hoezo?" „Nee, ik bedoel grommen. Ik moest doen of ik de hond was, begrijpt u wel? Ingeborg dorst geen kik te geven en dorst niet vooruit of achteruit. Toen heb ik zélf gegromd. Nou, dat hielp. Die andere hond keek op, zag ons en nam de benen. Toen konden we doorlopen". „Maar deze aanklacht handelt niet over gisteravond, maar over die dag in oktober toen deze hond twee van uw vrienden heeft gebeten. Of hebt u toen ook zelf gebeten?" „Edelachtbare, het zijn mijn vrienden niet. Het zijn m'n grootste vijanden. Al les wat zij tegen de politie verklaard hebben, is gelogen. Van a tot z". „Zijn ze die avond niet bij u op be zoek geweest?" „Aan de deur geweest, maar niet bin nen. Ik heb ze d'r niet in gelaten". „Dan heeft de hond ze verjaagd?" „Ingeborg? Kom nou, die kruipt van angst achter een stoel als 't er gebeld wordt. Die heeft zich niet laten zien". „Hoe kwamen die mensen dan aan die verwondingen „Ze schrokken toen ik zei, dat ik de hond zou halen. Toen namen ze de be nen, maar 't was al goed donker en ze vielen in de prikkeldraadomheining. Met die wonden zijn ze naar de poitie ge lopen". Er waren gelukkig nog andere getui gen dan de beide boosdoeners met de kennelijk valse aanklacht. Buren van de hondenbezitter wisten te vertellen, dat ze de mannen bij het weggaan hadden horen razen en tieren over „dat ver vloekte prikkeldraad". Zij schetsten bo vendien de sint-bernhard als een lief, aanhankelijk toch toevali'g zeer schuw dier, dat iedereen uit de weg ging. Toen moest de officier zijn aanklacht intrek ken en ontslag van rechtsvervolging vor deren. „Gelukkig maar, dat u zelf zo goed van u af kunt bijten", zei de politie rechter. (Nadruk verboden) d' ARGENTY NIEUWE VLASRASSEN Het sortiment vlasrassen is weer uit gebreid met twee nieuwe rassen, n.l. Hera en Primo. Op de officiële proefvelden van 1968 (ongerepelde opbrengst) stonden deze rassen op de eerste en tweede plaats, terwijl voor stevigheid bij normale stik stofbemesting Hera 9% kreeg; bij een extra stikstofgift een 9. Prima kreeg in beide gevallen 9. Hera is een kwaliteitsvlas over goede vlasgronden. Resistent tegen roest en zwartstip. Hoge vertakking, waardoor gemakkelijk machinaal trekken. Hoge stro-opbrengsten. Vezelgehalte en kwa liteit zijn goed. Hoge zaadopbrengst. Primo is geschikt voor alle vlasgron den, zeer vlotte groeier. Resistent tegen brand, roest en zwartstip. Zeer hoge stro-opbrengsten met een goed vezelge halte van goede tot zeer goede kwali- teite. Zeer goede zaadopbrengst. Prima vraagt minder stikstof dan Hera. De bruine rat is een stevig gebouwd dier met een vrij spitse snuit, duidelijk zichtbare oren en een lange vrij dikke staart. De rug is meestal grijsbruin van kleur, de buik is lichter gekleurd. Het is een alleseter. Zij komt vrij algemeen voor, doch pre fereert een waterrijke omgeving, graaft gangen en zwemt goed. Zij vertoeft des winters veelal binnenshuis, bij voorkeur in benedenverdiepingen en onder vloe ren. (Dit in tegenstelling met de zwar te rat, die bij voorkeur op zolders leeft, niet graaft en zelden buiten wordt aan getroffen) Het is met name de bruine rat waar dit seizoen de bestrijdingsaktie op Zuid- Beveland tegen gericht zal zijn. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19, KRUININGEN met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Gouden munt. Ik bezit een gouden munt, zo groot als een kwartje. Aan de ene kant staat het hoofd van een man en er omheen staat te lezen: Edwardus VII D.G. Britt. Omn. Rex F. D. Ind. Imp. Aan de andere kant staat een rui ter te paard, met daaronder 1910. Wat is de waarde van deze munt? Uw munt is een halve souvereign pond) van Engeland, van koning Ed ward VII (1901—1910). Hij kan in Lon den zijn geslagen of in Sydney. In het laatste geval een S op de grond onder de ruiter te paard, in het eerste geval staat er niets. Deze ruiter stelt St. Joris voor, die een draak doodt. Is de munt zeer goed bewaard, dan kunt u een in Londen geslagen stuk stellen op rond 35,en als het nog perfect is op 45,Is hij in Sydney geslagen, dan op rond 30 meer. Dit zijn de handels- prijzen. De inkoopsprijs van de handel zal wellicht (veel) lager liggen en een redelijke ruilwaarde voor particulieren ergens daar tussenin. Postzegelboeken. Bestaat er een boek over de geschiedenis van de post zegel van het begin tot op heden? Het boek „Het Nederlandse Post wezen vroeger en nu", door Ten Brink, uitg. Wereldbibliotheek, bevat in kort bestek het onderwerp door u genoemd. Dezelfde schrijver heeft ook geschreven de uitgave van het staatsbedrijf der P. T.T. „Postzegelgeschiedenis van het Ne derlandse postwezen", waarvan het eer ste deel uitverkocht is en een tweede deel binnenkort uitkomt, terwijl er meer delen zullen volgen. Verder maken wij u nog attent op de volgende lectuur: „Postzegels schrijven geschiedenis", uit gave Daamen, Den Haag,, Over postze gels gesproken", door Alfred Schwenz- feger, uitg. Spaarnestad en „Postzegel- kunde en Postwezen", uitg. Ned. Maand blad voor Filatelie. Ontwikkelingshulp in plaats van dienst? Bestaat er een mogelijkheid om uitgezonden te worden voor ontwik kelingshulp i.p.v. in dienst te gaan? Zo ja, waar kan ik me aanmelden en voor welke duur? Hoe wordt er geselec teerd In het algemeen is het nog niet zo ver, dat het ministerie van defensie een dienstplichtige op zijn verzoek in plaats van hem onder de wapenen te roepen hem uitzendt voor dienstverrichtingen bij de hulpverlening aan onderontwik kelde gebieden. Voor deze diensten zijn praktisch altijd mensen nodig, die ge studeerd hebben in takken van weten schap, die nodig zijn in deze gebieden. Ze hebben al jarenlang uitstel van mi litaire dienst gehad en in hun geval kan het ministerie van buitenlandse za ken nog verder uitstel vragen in ver band met hun uitzending. Na een ver blijf van enige jaren buitenlands wordt hun meestal vrijstelling van dienstplicht verleend wegens z.g. alternatieve dienst plicht, d.w.z. ingevolge keuze uit twee mogelijkheden. Ook bestaat er een kans je voor iemand die wegens gewetens bezwaren vrijstelling van militaire dienstplicht heeft ontvangen, om de ver vangende diensttijd door te brengen in een of andere sector van het maat schappelijk leven op grond van zijn spe ciale ontwikkeling, maar dan altijd in het binnenland. Sterling. Is „sterling zilver" het zelfde als echt zilver of is het een idee van de een of andere fabriek? De oorspronkelijke betekenis van het Engelse bijvoeglijke naamwoord „ster ling" in betrekking tot munten en edele metalen is echt, onvervalst, zuiver. Zo kon er worden gesproken van sterling zilver, zowel als van sterling gold. Het is afkomstig van het zelfstandig naam woord sterling, waarmee wordt aange duid een zilveren muntstuk. Waarschijn lijk is deze naam te verklaren als „ster retje", zoals dit voorkwam op sommi ge Normandische munten, die na de in val der Normandiërs onder leiding van Willem de Veroveraar in 1066 in En geland wettig betaalmiddel zijn geweest. Presidenten. Hoe heten de presi denten van Ierland en IJsland? De president van de republiek Ierland is sinds 1959 Eamon de Valera en de president van de republiek IJsland is sinds 1954 Asgeir Asgeirsson. Televisie. Hoe komt het toch dat veel belangrijke televisieprogramma's uitgezonden worden op het tweede net, dat lang niet iedereen kan ontvangen. Op het eerste net krijgt men hoogstens eens een voetbalwedstrijd te zien. De Nederlandse Televisie Stichting heeft tot taak de door de minister aan de zendgemachtigde instanties toegewe zen zendtijd in te delen en ze te ver delen over het eerste en tweede net. Sinds de invoering van het tweede net heeft men zoveel mogelijk bij die ver deling gedacht aan de groep tv-bezitters die alleen maar via het eerste net kon den kijken, en welke groep toen veel groter was dan thans, .nu ze ca. 15 uitmaken van het totaal aantal tv-be zitters. In het N.T.S.-bestuur zijn ook vertegenwoordigers opgenomen van alle omroepverenigingen, zodat de N.T.S. die tevens als programmamaker optreedt, in dit opzicht gelijkstaat aan de andere zendgemachtigden. Samen zorgen zij dat programma's als „Inburgeren", familie programma's, Sint-Nicolaasintocht, Eu rovisie-uitzendingen, regeringsverklarin gen e.d. altijd via Nederland I worden uitgezonden. In elk geval is op I meer te zien dan alleen voetbal! Voor wat betreft uw eigen wensen kunt u zich dus wenden met name tot de programma coördinatiecommissie, postbus 10, Hil versum. Overigens zij nog opgemerkt dat van technisch standpunt bekeken over enige jaren wanneer op alle (nieu we) toestellen ontvangst via beide net ten normaal is, 't door u genoemde pro bleem tot het verleden behoort. Goede brieven schrijven. Kunt u mij een werkje opgeven waarin wenken worden gegeven over goede opstelling van brieven? Wij kunnen u de titels noemen van drie boekjes die waarschijnlijk voor uw doel geschikt zijn: „Briefstellen", door Geerling, uitg. Van Goor 4,75 en „Hoe schrijf ik goede brieven", van de Belgische uitgever Snoeck te Glut h 2,25. Verder nog „Goede brieven schrij ven" van A. Hesp, uitg. Born N.V. te Amsterdam. Ree-Gees fanclub. Hoe kun je lid worden van de Bee-Gees fanclub en kost. het nog iets? Het adres van de Bee-Gees fanclub is Smaragdhorst 96, Den Haag. Over de kosten kunt u aan dit adres zelf in lichtingen vragen. Operatiezuster. Welke opleiding- heeft men nodig om operatiezuster te worden? Wat is haar taak? Moet ze na de operatie ook zelf de instrumenten schoonmaken? Ik heb gehoord dat ze zelfs muren en vloeren moet schrobben. Is het noodzakelijk dat ze vreemde ta len spreekt? Operatiezuster kan men worden na het behalen van diploma A en de twee jarige opleiding, theoretisch zowel als praktisch op de operatiekamer. Er is momenteel een mogelijkheid in studie om een aparte tweejarige opleiding te creëren voor operatie-assistente, zonder dat men eerst diploma A heeft behaald, waarbij deze assistentes aan de eigen lijke verpleging niet deelnemen. Het schoonmaken van instrumentarium en meubilair behoort zeer zeker tot haar werkzaamheden, maar in kleinere zie kenhuizen waar geen volledige huishou delijke ploeg is, kan het ook wel eens gebeuren, dat er enkele bezigheden van meer huishoudelijke aard bijkomen. Ver der is het gewenst enige kennis te heb ben van vreemde talen, die al aanwezig is bij de jongere verpleegsters, die als vooropleiding minstens mulo A gehad moeten hebben. B.T.W. Ik heb in december een nieuw ameublement gekocht en dit op de tiende betaald. Daar er echter nog een andere bekleding op moet worden gemaakt, kan het pas in januari worden afgeleverd. Nu is het toch niet zo dat ik B.T.W. op dit ameublement moet be talen U zult onder de B.T.W. vallen wan neer het ameublement in 1969 wordt ge leverd. Het moment van levering en niet dat van bestelling is in deze n.l. beslissend. Wet van Parkinson. Wat houdt de wet van Parkinson in? Ik las dat Ne derland beloond is met de Parkinson- prijs wegens goed gedrag, omdat wij het meest doelmatige land zijn. „Parkinson's Law..." is de titel van een boek, uitgegeven en geschreven in 1958 door Cyril N. Parkinson, een En gelse historicus en socioloog. Van 1950 tot 1956 was hij professor in de geschie denis te Singapore en werd daarna het zelfde in Selinois. In zijn boek stelt hij dat elke organisatie, ongeacht de toe neming of vermindering van de te ver richten arbeid, het aantal van zijn werk nemers per jaar met 5 ziet stijgen. En de koning zond terstond een scherprechter, en gebood zijn hoofd te brengen. Deze nu ging henen en onthoofde hem in de gevangenis. Marcus 6 27. Wij hebben de geschiedenis weer eens gelezen, voor de zoveelste maal. Jo hannes de Doper is weer eens onthoofd... en nu gaan wij over tot de orde van de dag. Wij kunnen het in elk geval niet helpen, dat Johannes onthoofd werd en die Herodes is toch wel een erg slechte man. Een dronken koning, die speelt met het leven van een man Gods. Hoe durft hij Maar, lezer, er is ook nog een andere reaktie denkbaar, niet; hoe is 't moge lijk, dat hij dit durft, maar hoe is het mogelijk, dat God dit toelaat? Herodes leeft in ongeoorloofde ver houding met Herodias, de vrouw van zijn broeder. Velen ergeren zich daar aan in Israel. Want echtscheiding is geen zeldzaamheid in Israel, denk maar aan het gesprek van Jezus over schei ding en scheidsbrief en Jezus' veroor deling daarbij van „de hardigheid des harten". Maar men staat dan toch op een scheidsbrief; formeel moet de zaak in orde zijn. Herodes geeft om dit alles niets meer en dat ergert velen. Er is echter maar één, die de moed heeft zijn ergernis openlijk uit te spreken. Naar Herodes toe te gaan en te zeggen: „het is u niet geoorloofd de huisvrouw uws broeders te hebben". Het is u niet geoorloofd... in Gods naam! Dat was voor Johannes een zware gang, een moeilijke bood schap, maar de gehoorzaamheid eist het. En nu: de ongehoorzamen gaan vrij uit en de gehoorzame gaat de gevangenis in. De laffen leven en de man Gods ver liest zijn hoofd. Kan God dit dan niet verhinderen, kan God daar in die god deloze feestzaal niet ingrijpen? Een wenk van Hem en Herodes sterft. Wat is die vraag oud en wat is die vraag nieuw. Hebben wij niet hetzelfde be leefd, alleen onder andere namen? Zet voor Herodes Hitier, zet voor Johannes, ja, wien wilt ge noemen? Zou God het weten? Hier helpt geen verklaren. Elke poging daartoe is in diepste wezen on geloof. Verklaren is vermenselijken. Hier helpt alleen: zwijgen en aanbidden, in de geloofszekerheid, die in Jesaja 55 wordt uitgesproken: Gods gedachten zijn niet alleen anders dan onze ge dachten, maar ook hoger dan onze ge dachten. (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 1218 januari 1969 Zaterdag 18 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.58 9.32 2.32 2.59 Maandag 9.53 10.40 3.16 4.06 Dinsdag 11.11 4.45 5.20 Woensdag 0.02 12.34 6.00 6.35 Donderdag 1.18 1.45 7.13 7.42 Vrijdag 2.22 2.51 8.13 8.41 Zaterdag 3.23 3.49 9.08 9.33

Scheldebode | 1969 | | pagina 1