^{jjamoldinqsa fVJatoüs~ ^ijjaardtghedan BAAYENS OO voor uw BRIL HET STATUSSYMBOOL YERSEKE de speciaalzaak WEMELDINGE KRUININGEN Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Bijzondere raadsvergadering. In januari 1968 werd in het Dorps huis een korte raadsvergadering gehou den. Na afloop hiervan was er voor de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen en het naar voren brengen van wensen. Er kwamen die avond ver schillende zaken aan de orde. Het ge meentebestuur meent, dat een dergelijke bijeenkomst vatbaar is voor herhaling. De grote zaal van het Dorpshuis is be sproken tegen vrijdag 17 januari 1969. Op deze datum hoopt de raad een kor te agenda, die nog zal worden gepubli ceerd, af te werken en daarna met de belangstellenden te discussiëren over de gemeentezaken. Graag rekenen wij op belangstelling. Pianofonds. In het dorpshuis zou een goede piano op gezette tijden goed van pas komen. Enkele keren heeft een particulier zijn piano wel eens uitgeleend, omdat er in het dorpshuis voor een bepaalde uitvoe ring absoluut één nodig was. Het ver sjouwen van een zware piano is echter geen eenvoudig karwei. Bovendien heeft men de kans op beschadiging tijdens het vervoer. Een goede piano kost een hoop geld. Het eerste geld is er binnenkort. De vereniging „Het Kanaal" zal van de op brengst van een te houden verloting 250,in een apart potje storten. B. en W. hebben besloten het aandeel van de Zeeuwse collecte over 1967 en 1968, dat voor plaatselijke doeleinden mag worden besteed, er bij te doen. Zo zullen binnenkort de eerste 400,- aanwezig zijn op het spaarbankboekje, dat «hiervoor is geopend bij de Coöp. Raiffeisenbank. Indien er mensen zijn, die vinden dat de piano er vlug moet komen, kunnen zij er aan meewerken door er geld voor beschikbaar te stellen. Op de Raiffei senbank zal men opdrachten tot over schrijving zeker uitvoeren. Ook ter se cretarie is men graag bereid geld voor dit doel in ontvangst te nemen en te zorgen, dat het op de goede plaats komt. Woningen Spoorlaan. Van de 12 woningen die aan de Spoor laan in aanbouw zijn, zijn er voorlopig zeven onder de gegadigden verdeeld. Telefooncel op het Dorpsplein. In de vorige vergadering van de ge meenteraad heeft dhr. Zuijdwegt mee gedeeld, dat hij vaak ziet, dat inwoners van Wemeldinge naar de telefooncel op het Sluisplateau komen om vandaar uit te telefoneren. Hij vroeg aan B. en W. of het mogelijk was dat ook in het doip zelf, b.v. op hét Dorpsplein een open bare telefooncel werd geplaatst. Naar aanleiding hiervan is contact opgenomen met de P.T.T. De geluiden, die daar werden vernomen, waren ech ter niet zo moedgevend. Er zijn meer aanvragen om cellen. P.T.T. bekijkt waar ze het hardst nodig zijn. (Men zou ook kunnen zeggen waar ze het meest op brengen.) Er zijn niet veel dorpen van de grootte van Wemeldinge, waar een publieke telefooncel geplaatst is. De cel op de sluis spreekt ook een woordje mee in de beoordeling. B. en W. zullen zo spoedig mogelijk een aanvraag indienen en daarbij ar gumenten aanvoeren. Zo vond onlangs de dokter ook een telefooncel hard no dig. Nu wordt hij soms uit zijn bed ge roepen om b.v. midden in de nacht het kraambureau te bellen. Wel kan men zo nodig telefoneren vanuit het postkantoor, maar dan alleen wanneer het kantoor open is voor het publiek. Het wordt dus afwachten wat P.T.T. gaat doen en voorlopig maar bellen bij de buren of vanuit de cel op het Sluis plateau. Burgerlijke stand. Gehuwd: Johannis Daniël Veerhoek, 28 j. en Leontine Angenent, 21 j. Gevonden voorwerpen. Gevonden een lichtbruine handschoen. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Korfbalnieuws. Zaterdag j.l. speelden de junioren in de sporthal in Middelburg tegen Swift I. Tegen deze sterke ploeg konden zij niet op en verloren met 61. Tégen Blauw wit I ging het beter: een 21 over winning. De aspiranten speelden tegen K.V.L. B gelijk, 00 en wonnen van Stormvogels E met 20. De pupillen ging het ook goed af. Zij wonnen van K.V.L. B met 10 en deelden met Swift B de punten, 00. Auto's van de dijk. In de avond en nacht van vorige week zaterdag en zondag reden, waarschijn lijk tengevolge van het gladde wegdek, niet minder dan vier auto's van de Zanddijk af, vrijwel op dezelfde plaats. Het waren auto's bestuurd door mej. Sch. en de heren d. K., v. d. PI. en v. IJ. Voor de meesten liep het ongeluk alleen met materiële schade af, behal ve voor mevr. Van IJ.-S., die zich met inwendige kneuzingen onder doktersbe handeling moest stellen. Ferme jongens, stoere... Vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag vernielden een paar ferme knapen een aantal lampen van de be jaardenwoningen aan Boschburg. Een laffe daad, de verlichting van de wo ningen van bejaarden vernielen, waar voor alleen maar te hopen is, dat de politie er in zal slagen de daders te vinden. Aanrijding. Vorige week werd de bestelauto van bakker F. in de Damstraat aangereden door een personenauto bestuurd door dhr. O. Beide wagens liepen vrij veel schade op. Mishandeling. Toen vorige week vrijdagnacht dhr. M. van zijn werk thuis kwam en zijn bromfiets in de schuur achter de woning aan de Schotte wlide opbergen, liep hij zonder enige aanleiding een aantal klap pen op van de daar aanwezige Yerse- kenaren St. en N. Door de politie werd uiteraard proces-verbaal opgemaakt we gens mishandeling. Kerstvergadering N.C.V.B. Vrijdag 20 december heeft in een sfeervolle zaal van „De Haven" de af deling Yerseke van de N.C.V.B. haar kerstvergadering gehouden. De presi dente, mevr. De Jonge, hield een kerst meditatie. De liturgie werd gelezen door de dames Bierman, Snoep en Stomp. Na de pauze trad de toneelclub van de afdeling Krabbendijke op met een kerst- sepl. Onder leiding van mej. Stoel zong het dameskoor enige liederen. De avond werd besloten met het zingen van het Ere zij God. De volgende vergadering is vastgesteld op 30 januari. Majoor van Ast zal dan een lezing houden over „Kinderbescher ming vroeger en nu". Drie V.Z.O.S.-leden geslaagd. Met medewerking van de gymnastiek vereniging „Sparta" te Krabbendijke hebben aldaar nog drie leden van V.Z. O.S. het examen afgelegd voor 't vaar digheidsdiploma „gymnastiek". Deze drie jongedames waren in november we gens ziekte verhinderd hier op Yerseke aan het examen deel te nemen. Catrien Weststrate slaagde voor het diploma meisjes B-klasse, Forra de Koeyer en Ineke Kole slaagden beiden voor het di ploma turnsters 3e klasse B. Het totaal aantal geslaagden van V.Z.O.S. in 1968 is zodoende gekomen op 91, n.l. 46 meis jes en jongens en 45 dames en heren. V.Z.O.S. gaat weer beginnen. De kerst- en nieuwjaarsvakanties zijn weer voorbij en onze plaatselijke gym nastiekvereniging V.Z.O.S. gaat de les sen weer hervatten. De jeugdafdelingen gaan de oefeningen instuderen voor de jeugdzaaluitvoering en de openbare les sen welke zo omstreeks eind maart zul len worden gegeven, terwijl de meisjes en jongens aspirantenafdelingen de trai ningen hervatten voor opvoering en ver betering van de eigen geoefendheid i.v. m. demonstraties en wedstrijden, even als de damesafdelingen en de heren. Ook wordt met de meisjes en dames weer gestudeerd voor ritmische gym nastiek. Aangezien V.Z.O.S. dit jaar 75 jaar wordt, zullen er ongetwijfeld ver schillende evenementen worden georga niseerd, waarvoor de voorbereidingen reeds zijn begonnen. T.z.t. komen we hierop echter nog nader terug in ons blad. Zoals reeds in een advertentie ver meld werd, kunnen nieuwe leden vanaf vijf jaar zich weer aanmelden tijdens de lesuren of bij de direkteur, waar alle gewenste inlichtingen dienaangaande zijn te verkrijgen. Windhoos bracht schade aan bedrijven. Vermoedelijk heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een windhoos de pluimveebedrijven van dhr. C. Tramper en dhr. J. van Eenenaam getroffen. Vooral bij het bedrijf van dhr. Tramper „De aanhouder wint" is de schade zeer groot, daar het grootste gedeelte van de voorgevel en het dak zijn ingestort. Naar wij vernemen heeft ook de tribune van het sportveld te lijden gehad. ALOM BEKENDE - Ruime sortering monturen In de eenvoudigste als in de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking - Vlotte service Raadsvergadering. De Wemeldingsê *raad besloot tot aan koop van Bakkersboogaard en een ge deelte van de Bonzijboogaard. Het voor stel tot aankoop van Bakkersboogaard trof geen bedenkingen van de raad, daar dit een plan was om te komen tot de recreatieplannen-uitvoering voor de ko mende jaren. Deze boomgaard zal be stemd worden voor de bouw van bun galows en patiobüngalows op terreinen van 600 tot 800 m2. De prijs is als volgt getaxeerd: 1500 m5* liggende aan de weg voor 16,-- per m2 en 17.625 m2 voor 2,50 per m2; een totaal bedrag van 68.062,50. Het tweede voorstel, tot aan koop van een deej, van de Bonzijboom- gaard werd eveneens aanvaard. De prijs daarvan is voor 2610 m2 grenzende aan de wég 15,per m2 en 35.000 m2 2,a 2,50 per m2, totaal een be drag van 109.150,Deze boomgaard zal bestemd zijn voor de aanleg van twee sportvelden en een oefen veld. Voor het maken van plannen voor de aanleg van deze sportvelden werd in deze vergade ring een krediet verstrekt van 3000,-. De Ned. Heide Mij zal de opdracht krij gen deze plannen zo spoedig mogelijk te maken. Dhr. A. P. Schouwenaar sprak na dit besluit tot de raadsleden enkele dankwoorden namens alle belangheb benden en mede als voorzitter van de voetbalvereniging voor deze grote be slissing die genomen was in het belang van de sport in onS dorp. Aan het begin der vergadering deèlde de voorzitter me de dat de kleuterschool het Stationnetje volgende week opgeleverd zal worden. De stoffering zal geleverd worden door de firma Pieterse alhier, na een uitno diging tot inschrijving. Er werd een stuk bouwgrond verkocht aan dhr. L. W. Schipper aan de Bonzijweg, waar momenteel de bungalows van de Domei nen nog staan. Ook werd aan dhr. A. A. Donkelaar uit Amsterdam een stuk bouwgrond verkocht, gelegen aan de Brouwerijweg. De uitbreiding van het bejaardentehuis was gegund aan de Fa. Huibregtse alhier. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de in 1969 te houden vergaderingen van aandeelhouders van de N.V. Waterlei ding Maatschappij Midden Zeeland wer den benoemd dhrn. C. N. F. van Sas en J. Veerhoek. De woning Molenstraat 23 werd verhuurd aan mevr. J. T. van Vos- sen-Hoogesteger voor 21,85 per week en de woning Bierweg 13 werd ver huurd aan Math. Vleugel voor 14,25 per week. De comimssie die de begro ting had bestudeerd had een rapport opgesteld waarin zij akkoord-verklaring hadden gegeven. Bij de algemene be schouwingen gaf dhr. C. M. Dagevos een pluim aan B. en W. voor de gedurf de plannen voor 1969; verder gaf hij in overweging om de vergoeding voor de brandweermannen te verhogen, daar 1,50 per oefenavond volgens hem geen bedrag meer is voor deze tijd. Een raadslid ontvangt, al is het ook op vrij willige basis een hoger bedrag. Daar voor, aldus de burgemeester, is zijn ver antwoording ook groter. Toch moet men, aldus de voorzitter, niet te veel op de vergoeding letten maar aan de brand weerlieden hun wensen tegemoet komen. Daarom ook zijn wij verheugd dat u al len instemt met het j^lan dé: kleuter school tot een eigen home te maken van de brandweer. Dit 'hadden zij nodig en daar zijn ze blij meë. Geef hun goed materiaal en een goede accomodatie, dan zijn we een heel eind; maar het zal nader besproken worden met de andere gemeenten. Verder vond hij met het raadslid dhr. C. W. Bras het bedrag van 86,23 per leerling voor de bijzondere school te laag. Na een duidelijke uit eenzetting bleek dat er in bepaalde ge vallen toch nog mogelijkheden zijn om aan geld te komen bij de gemeente, als de bepalingen er maar zijn. Dhr. J. Da gevos bracht in de algemene beschou wingen zijn wensen naar voren die de parlevinkers trof bij de uitoefening van hun bedrijf. Is het mogelijk om ook bui tendijks wat te bereiken in de vorm van aanlegplaatsen voor de plezier- vaart? Dit is, aldus de voorzitter, al meerdere malen besproken maar zolang de Schelde open water is, is er beslist geen kans om buitendijks iets te berei ken. Het heeft wel onze aandacht, zie ook het plan Bakkesboogerd en Stor- mezandpolder. We gaan de kant van de recreatie op, hetgeen voor middenstan ders zeer zeker kansen biedt. Dhr. Bras sprak over de urgentie van de bouw van nieuwe scholen, maar dit heeft al zovele jaren onze aandacht, aldus de burgemeester, en zal het ook blijven houden. Er werd verder 4000,be schikbaar gesteld om de houten schuur die nu achter Vredebest staat te ver huizen naar de algemene begraafplaats voor het opbergen van het materiaal en het onderkomen van het personeel. De ze schuur komt vrij door de uitbreiding van Vredebest. Een spaarverordening voor het gemeentepersoneel werd vast gesteld. De regeling is aangepast aan de nieuwe regeling van het rijksperso neel. Er werd aan de chr. school voor volksonderwijs voor de aanschaffing van 125 psalmboekjes medewerking verleend in de financiën. De kosten zijn geraamd op 281,25. Bij de rondvraag bleek dat er op Wemeldinge een grote behoefte bestaat aan een openbare telefooncel in de kom der gemeente. Een spoedige aan vraag zal gedaan worden. Kerstfeest Vrije Evang. Gemeente. De bejaarden van de Vrije Evang. Ge meente hielden hun kerstmiddag in het gebouw van de zondagsschool aan de Chezeeweg. De leiding berustte bij de predikant Ds. G. van Bruggen; de kerst geschiedenis werd verteld door T. de Mul. Verder bestond het programma uit voordracht en zang. Dhr. Van Berghum las een eigengemaakt kerstgedicht voor. Dhr. G. Veerhoek besloot de goed be zochte en gezellige middag. Kerstmiddag bejaarden. Voor de bejaarden van Wemeldinge werd een kerstmiddag georganiseerd door de Ned. Herv. kerk, de afd. van de Plattelandsvrouwen en de afd. van de Vrouwenbond, welke gehouden werd in het dorpshuis. Een 150 bejaarden woonden dit kerstfeest bij. Ook waren aanwezig burgemeester C. N. F. van Sas en wethouder A. P. Schouwenaar. Het programma bestond uit een liturgie die verzorgd werd door mevr. Eckhardt, mevr. Venema en mevr. Florusse. Een zangkoortje van de Vrouwenbond zong kerstliederen, de vertellingen werden verzorgd door mevr. Maquelin uit Vlis- singen. De bejaarden hadden een gezel lige middag, die goed was georganiseerd. Kerstfeest. Eerste kerstdag werd in de Ned. Herv. kerk een kerstwijdingsdienst gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de muizekvereniging O.K.K. en het Ned. Herv. Kerkkoor, beide onder lei ding van de dirigent dhr. A. v. d. Cin- gel uit Goes. Voorganger in deze dienst was de plaatselijke predikant Ds. K. Ve nema, organist was dhr. C. Philipse. Er was een grote belangstelling voor deze wijdingsdenst. Tot slot zong men met begeleiding van O.K.K. het 'Ere zij God'. Plattelandsvrouwen. De afdeling Wemeldinge hield haar kerstavond, waarbij genodigden aanwe zig waren, in het sfeervol versierde dorpshuis. De bijeenkomst stond onder leiding van de presidente mevr. Eck- hardt-Dominicus. Er werd een kaarsen- spel opgevoerd, getiteld „Het Licht". Mevr. Dagevos-van Dalen bespeelde het orgel. Het kerstverhaal werd verteld door mevr. Speelziek-van Stee. Kerstavond N.C.V.B. Met een volle en leuk versierde zaal hield de N.C.V.B. dinsdag 17 december haar kerstavond. De presidente, mevr. Van der Lelie, sprak een openingswoord en ging voor in gebed. De meditatie werd verzorgd door mevr. Koppejan- Flack. De liturgie werd voorgedragen door de dames Van Paasschen, Quaak, Minnaar, Van Loo en Van Duivendijk. Mevr. Openneer-de Putter las een kerst verhaal voor. Declamatie was deze avond van mevr. Janse-van Nieuwen- huijse en mevr. Van der Lelie. Het koor tje bestond uit dubbel duet. Mevr. Leen- dertse-Moerman sprak het slotwoord en eindigde deze goed geslaagde avond met dankgebed. De volgende vergadering zal gehou den worden op 22 januari. Kerstfeestvieringen. Vorige week dinsdagavond vierde de Hervormde Vrouwengroep het Kerst feest in „Ons Dorpshuis". Na een in leiding door de presidente mevr. N. van Iwaarden-Dek, vertelde mevr. Blok- Wondergem het kerstverhaal. Ook be dankte mevr. Blok het bestuur voor het vele werk dat het afgelopen jaar weer verricht werd. Als blijk van waardering ontvingen de bestuursleden een kerst stukje. Woensdagmiddag was er, eveneens in het dorpshuis, een kerstmiddag voor de bejaarden. Ook dit werd door de Herv. Vrouwengroep georganiseerd en de lei ding was in handen van mevr. Van Iwaarden-Dek. Medewerking werd ver leend door een koor, samengesteld uit leden van de vrouwengroep en gediri geerd door dhr. Van der Peyl, en door koperblazers van E.M.M. Een toneel groep van de Plattelandsvrouwen afd. Kruiningen en omstreken voerde op voortreffelijke wijze het toneelspel „De strijd aan het witte front" op. Vervol gens was er natuurlijk de gezamenlijke koffiemaaltijd. De voorzitter van de be- jaardenbond, dhr. A. Dek, bedankte na mens alle bejaarden voor het gebodenè. Na deze kerstviering was het werk voor de Vrouwengroep nog niet gedaan. Donderdags werden de bejaarden van 80 jaar en de zieken bedacht met een kerstgeschenk. Geslaagd muziek-songfestival. Het comité concertfonds Kruiningen heeft m.m.v. Muziek Express voor de achtste maal met succes haar muziek- songfestival gehouden. De belangstel ling hiervoor in „Ons Dorpshuis" was in de morgenuren goed, terwijl in de na middag de animo van de zijde van het publiek geringer bleek te zijn. De jury werd geformeerd uit dhrn. Van den Berge alhier en Van Loenhout en Hart- hoorn uit Goes. Zij kenden de eerste prijs toe aan mej. Anja v. d. Avoort uit Breda, t.w. een waardebon van 200, plus de wisselbeker. Het was wethouder J. Laco die deze ceremonie protocolair verrichtte. Hem was mej. v. d. Avoort bijgebleven van het vorig jaar, omdat zij toen een liedje op fantastische wijze ten gehore bracht getiteld „Aan het strand van Cadzand" en dit gebied bij wethouder Laco, gezien het feit dat hij uit dit gebied afkomstig is, bijzonder geliefd is. Op zijn verzoek werd dit lied nogmaals ten gehore gebracht. De ove rige uitslag in de drie klassen, t.w. vo caal, instrumentaal en klavier luidt: Instrumentaal: 1. De Alzando's, Ber gen op Zoom, 209 punten; 2. Het Zee land Trio, Vlissingen, 192 pnt.; 3. Ria en Henk Hamelink, Sas van Gent, 192 pnt.; 4. Nelly v. d. Parel alhier, 187% pnt. Vocaal: 1. Anja van den Avoort, Bre da, 227 pnt.; 2. „The Lops", Leerdam, 197% pnt.; 3. B. de Crol, Oostburg, 194% pnt.; 4. Leo Vonk, alhier, 193% pnt.; 5. Cato Keijzer, Hansweert, 189 pnt.; 6. Roberta Henraat, ,Made, 186% pnt.; 7. Arnold Kwisthout, 183% pnt.; 8. Ingrid Teijsen, Putte, 180pnt.; 9. Christian Flowers, Moerdijk, 178% pnt.; 10. Romeo Fernandes, Amsterdam, 177 pnt. door GERRIT FRANSSEN 40) Het was rommelig van binnen, om dat er wie weet hoe lang niets aan ge daan was. En enkele vertrekken ston den vol met pakken en kisten, kasten en klappers, dozen vol papieren, oude, niet meer gebruikte machines. Op zich zelf niet erg. Je zorgde er voor dat het het huis uit ging, je hield grondig schoonmaak en het zou er meteen heel anders uitzien. De ramen waren hoog, maar groot. De kamers leuk, heel licht. Maar wat haar het meeste trok was de tuin. Blijkbaar hield iemand die bij, want het gras was al geschoren, bloemen bloeiden in vele kleuren, de vijver be vatte rimpeloos water en er zwommen goudvissen in. Achter in de tuin was een gezellig hoekje met een overkapping voor de regen of de zon. De paden wa ren goed onderhouden. In de vrucht bomen zaten mussen te sjilpen. Een paar grotere vogels hipten brutaal voor hun voeten. De rust deed hier weldadig aan. Slechts in de verte klonken er de ge wone stadsgeluiden: het optrekken van autos, een signaal. Ze hoorde een trein rijden. Hoog in de lucht raasden drie straaljagers heen. Vaag klonken een paar kinderstemmen, die waarschijnlijk in de nabijheid aan het spelen waren. Doch behalve het lawaai, dat de mus sen in de pereboom maakten, was het hier een oase. En dan te weten, dat je toch in de stad zat. Niet eens helemaal aan de rand. Ze keek omhoog, naar de fabriek. Die zou ze wel horen, als iedereen werkte. Maar daar was je gauw genoeg aan ge wend. Wat heerlijk zou het zijn, als hier kinderen speelden. Veilig en beschut. Nooit hoeven op te letten, of ze wel op de stoep bleven, omdat de bus langs reed, zoals op de Larixlaan, en al het andere autoverkeer. Dat was hier niet nodig. Een miniatuurparadijs. Als... als ze later kinderen had, zou ze zelf in de loggia kunnen zitten, of op het andere terras. De kinderen zouden zich hier kunnen vermaken, want er was ruimte genoeg. Ergens kon men een zandbad maken. En een schommel of een wip. Natuurlijk zou ze hier met Gert ge lukkig zijn. Overdag had je je gewone werk, maar 's middags, als alles aan kant was, zou ze met een boek heerlijk buiten kunnen zitten. Lezen of dromen. Tot Gert thuis zou komen om dan ge zellig samen te eten. Daarna bij elkaar zitten, naar de teevee kijken of naar de radio luisteren, of alleen maar ge zellig tegenover elkaar zitten, Gert met een krant en zelf met een boek. Samen koffie drinken, heel intiem met z'n tweetjes. En dan gearmd de trap op gaan, naar de slaapkamer... Hennie greep in een overvloeiend ge voel van geluk Gerts arm. „Wat is het hier mooi", fluisterde ze. De jongen knikte. „Ik vond het hier altijd prettig. Als kind al. Daar speelde ik meestal hij wees naar de uiterste hoek van de tuin. Ik had een autoped en een vliegende hollander. Of ik speelde met m'n trein. Kijk hij nam haar bij de arm en voerde haar verder de tuin in daar had ik mijn rails, langs het pad, en dan ginds met een boog weer terug,, vlak langs de vijver... dat was de zee. Daar moest dan in mijn fantasie iedereen uit stappen en ging de trein leeg verder. Kun je begrijpen, dat ik altijd nog met goede herinneringen terugdenk aan m'n jeugd? Ondanks, dat ik altijd alleen „Had je geen vrienden? Vriendjes?" „Soms. Maar ik was erg verlegen van aard. Waarschijnlijk ook, omdat ik al leen was. Wanneer ik een paar broers, of zusters had gehad, zou ik wel anders geworden zijn. Voor meisjes was ik bang. Ze plaagden me ook vaak, mis schien voelden ze aan, dat ik schuw van aard was in die tijd. Op school isoleer de ik me aanvankelijk. Ma merkte het en zocht toen zelf vrienden voor me uit. Soms vond ik het wel fijn, maar toch... het liefst speelde ik alleen. Ik had een grote fantasie en bedacht van alles". Gearmd liepen ze terug naar de wo ning. „Hier was ma's hoekje", wees hij. „Als ik buiten speelde, zat ze hier voor het raam en keek af en toe. Dan stak ik mijn hand op en zij ook. Ma en ik, we hebben elkaar immer goed kunnen be grijpen. Vader is veel nuchterder. Die noemde mijn geslotenheid en isoleren on natuurlijk voor een jongen. Misschien was het wel zo. Hij noemde me ook wel eens moederskindje. Maar hoe kon dat anders? Vader was in die dagen van 's morgens vroeg tot 's avonds in de fa briek. Of hij was op reis. Ik had na genoeg geen vrienden, alleen maar ma. Ik houd erg veel van haar, want zij heeft me een blijde, onbezorgde jeugd gegeven". Ze liepen verder. „Dit was altijd de eetkamer, omdat hij in verbinding staat met de keuken". Hij wees. „Kijk, daar heb je het dien luik. Ga maar eens mee, dan kun je de keuken ook zien. Die is wel modern. Een paar jaar voor we gingen verhuizen, is hij helemaal verbouwd". Hennie keek rond in de ruime keu ken, die van de modernste snufjes was voorzien. Voor de keuken zou niet veel aangeschaft behoeven te worden. Via een brede hal liet Gert haar twee kamertjes zien. „Hier was een klein privékantoortje van vader. En daarnaast ontving hij mensen thuis, als dat zo uitkwam. Goe de zakenrelaties bijvoorbeeld. Hoewel hij ze ook wel eens meenam naar bin nen. Boven zijn flinke kamers. Kom maar eens mee". Hennie betrad achter hem de over loop, waarop enkele kamers uitmond den. De meeste deuren stonden open. „Die twee vertrekken dienden als lo geerkamers", legde hij uit. „Dat was mijn kamertje... kom maar eens mee. Moet je zien, wat een mooi uitzicht, hè? Ginds zie je de spoorbaan. Ik zat hier vaak te kijken om naar de treinen te kijken. Het lijntje naar Boskoop maakt daar een scherpe bocht, zie je wel?

Scheldebode | 1968 | | pagina 2