Thomasvaer en Pieternel Oudejaarsavond overpeinzingen van tfli/ Jl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 30 31 DECEMBER 1968 ïllLLLQLN Aan alle dingen komt een end REDACTEUR ADMINISTRATEUR J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 de scheldebode Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,95 per kwartaal Franco per post f 3,90 per halfjaar Advertentieprijs 1-25 mm f 4,25, verder 17 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Verschijnt des vrijdags UITGAVE DRUKKERIJ F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Pieternel Maar Thomasvaer, wat is dit jaar Weer snel voorbijgegaan, Zodat we nu haast ongemerkt Saam aan het einde staan. Thomasvaer Da's goed bekeken, Pieternel. We merken 't niet altijd, Maar twee en vijftig weken zijn Thans maar een kleinigheid. 'k Herinner me nog bijster best De eerste dag van 't jaar. Pieternel Wat is er weer heel veel geschied, Mijn beste Thomasvaer. Men duizelt er gedurig van, 't Is haast niet bij te houden. Wat is er veel veranderd, zeg, We horen tot de ouden. Thomasvaer En daarom steeds meer A.O.W., Maar Sijmen kan betalen. Waar moeten ze voor al dat volk Het geld tenslotte halen? Pieternel Dat vraag ik me gedurig af, De schatkist puilt niet uit. Er is weer een enorm tekort, Haast geen begroting sluit. Verlaging der belastingen Hoort er nog weinig bij; Het is met de financiën Heus nog geen koek en ei. Thomasvaer We leven stellig te royaal In deze weeldetijd. Gelukkig is er in ons land Thans volop bezigheid. Denk aan de jaren dertig eens: Een stroom van werkelozen. Dan gaat het nu in Nederland Als 't ware nog op rozen. Er is zelfs personeelstekort, Denk aan de scheepsbouw even. Na een depressie schijnt alom De zaak goed op te leven. Pieternel Nog menig vreemdeling toeft in 't land, Dat hoort er immers bij. Men moet er echt aan wennen, hoor, Neen, dat is niets voor mij. Gelukkig steekt ons eigen volk De handen uit de mouwen. Je moet eens zien, hoe men alom Veel huizen komt te bouwen. Thomasvaer En nog is er veel woningnood, Bij 't stijgen van de huren; Maar volgens de minister zal Dit niet zo lang meer duren. Veel huurders durven heel wat aan, Men wil gerieflijk wonen. Pieternel Gelukkig stegen ook dit jaar Voor velen weer de lonen! 't Gaat met de prijzen hand in hand. Het blijft maar een spiraal. Maar een en ander lijkt toch wel Een beetje abnormaal. Thomasvaer Ik ben geen econoom hoor, Piet, Ik weet er weinig van. Men zou haast denken dat het thans Geheel niet anders kan. Maar 't leven is wel peperduur En alle mensen klagen. Meer loon en minder zorgen dus Pieternel Plus wat meer vrije dagen. Maar 't schijnt me toch al welletjes, Er moeten grenzen zijn. Al vind ik de vakantietijd Ook wel bijzonder fijn. Maar 'k heb aan Holland dan genoeg, 't Is boven onze stand Dat we een verre reis gaan doen. 'k Begeer geen buitenland. Thomasvaer: Praat maar niet over rang en stand, Want dat heeft afgedaan. Je ziet vandaag de schilleboer Een luchtreis maken gaan. En wij, wij worden overstroomd Met horden vreemdelingen. Het is aan onze stranden vaak 'nDag elkaar verdringen. Dat is geen recreatie meer. Hoe kunnen zoveel mieren In bos en hei of aan het strand Nu nog behoorlijk tieren. P i et e r n e 1 Denk ook eens even aan 't verkeer, Het neemt schrikbarend toe. Men is het auto's kopen ook In Nederland niet moe. Maar... voor parkeren haast geen plaats. Nu noem ik Oudenrijn; Het schijnt dan daar toch eindelijk Wel voor elkaar te zijn. Men kan er nu met man en macht Behoorlijk dus passeren. Thomasvaer Maar of het daar afdoende is, Dat zal de tijd wel leren. In elk geval komt Nederland Veel tunnels nog tekort, Terwijl het in het spitsuur steeds Maar hopelozer wordt. Meer nieuwe wegen dient men dus Met spoed ook aan te leggen. Pieternel We kunnen van 't verkeersprobleem Het nodige wel zeggen, Het is nog heel niet opgelost. Denk aan de veiligheid, Het aantal doden stijgt enorm, Een teken van de tijd. De Metro is in Rotterdam Al heus niet meer bijzonder; Te zijner tijd duikt Amsterdam Wel heel behoorlijk onder. Thomasvaer Nu hebben we de Mammoetwet Op onderwijsgebied. Maar als ik zo eens alles hoor, Vlot alles nog zo niet. Het is me toch een beestje, hoor, Hij kwam dit jaar van stal Maar wijzigingen zijn er straks Zeer zeker zonder tal. Pieternel Studenten zijn geen makkelijk volk, Ze roeren zich erg graag; Ze deden het in Nederland, En in Parijs en Praag. Ze hadden weinig studiedrang, Ze doen graag potverteren; Door studiebeurzen kan dit bij Die dames en die heren. Maar veel meer rust was goed voor hen. Thomasvaer 'k Denk aan de jeugdproblemen. Men dient zo een en ander toch Wel ernstig op te nemen, Want daar ontkomt thans niemand aan. Een zorg op veler schouders. Pieternel En dat wel in de eerste plaats Op die van vele ouders. We doen veel aan ontwikkelingshulp, We helpen andere landen, Maar staan, als het de jeugd betreft, Zo vaak met lege handen. Thomasvaer Bankovervallen bij de vleet, En moorden zonder tal. Een mens vraagt zich gedurig af Wat dat nog worden zal. Men dreigt, men schiet, men knalt maar Hier telt geen mensenleven. [neer, Wild-West partijen in ons land En och, we schrikken even. Pieternel Er kan zo weinig aan gedaan, De geldkoorts hebben velen. En meestal doet men erger dan Als plunderen en stelen. Jouw geld is toch wel goed belegd, M'n waarde Thomasvaer? Aan rente krijg je aardig wat. Thomasvaer Wat baat al dat gespaar, Als onze gulden aldoor maar Weer flink in waarde zakt, Wat blijft er van je spaargeld dan Zodoende nog in takt? We wonen niet meer zo goedkoop. Bedenk eens, Pieternel, Er komt een dot belasting bij, Die datum nadert snel! Want onze huur is veel te laag, Een soort belasting dus. Pieternel En toch wil ik geen nieuwbouw huis, Het onze is zo knus. We gaan er liever maar niet uit, Dan maar belasting, hoor. Zo gaat het ook op woongebied Met heel veel plannen door. Thomasvaer: De boeren hadden 'tniet te best. Weg zijn de vette jaren. Denk aan de zomermaanden eens, Die regenachtig waren. Geen kip kon buiten af en toe. De herfst al idem zo; Men krijgt dan dus op deze wijs Het boer-zijn niet cadeau! P i et e rn e 1 Ze raken heel veel grond ook kwijt, Geen boer is hiermee blij. De wegenbouw treft hier de schuld, Plus huizenbouwerij. Thomasvaer Vandaag moet alles in het groot, Het kleine moet verdwijnen. Men trekt hier ook van hogerhand, Zeer gaarne zekere lijnen. P i e t e r n e 1 Alweer problemen tot en met. Maar zeg, nu moe. je horen. De twaalf slagen melden ons: Het nieuwe is geboren! Dus '68 is voorbij Met al haar lief en leed. Misschien dat nu mijn Thomasvaer nog wat te zeggen weet. Thomasvaer De beste wensen, Pietemei, Voor ons gehele volk. Dan ben ik vast en zeker ook In dezen wel jouw tolk. God zegene ons Nederland, Ook in het komend jaar. Beware ons voor ramp en leed, Geen oorlog drukk' ons zwaar. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", MARKT 19 TE KRUININGEN met btfsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Olieverf maken. Mijn hobby is schilderen, maar de verf is zo duur. Kan ik zelf olieverf maken? Olieverf kunt u inderdaad met de no dige moeite zelf maken, via vermenging van plantaardige, drogende olieën (zoals b.v. lijnolie en houtolie) met diverse verfstoffen. Het is binnen dit bestek on doenlijk om een volledig overzicht te geven van alle benodigde ingrediënten en hoeveelheden, doch in diverse hobby- boeken zijn de gegevens nog wel terug te vinden. U kunt u het best even met uw vraag telefonisch wenden tot een handel in kunstschildersbenodigdheden zoals b.v. de firma v. d. Linde, Rozen gracht, Amsterdam, of de fa. Swaak, Mariaplaats, Utrecht en informeren welk boekje ze hierover in voorraad hebben. Of u met zelf verf wrijven in de eerste tijd veel goedkoper uit bent dan wan neer u zich zou behelpen met b.v. de goedkope studie-olieverf valt overigens nog te bezien! Beeld. Graag had ik wat bijzonder heden over het beeld „Stenen Doms" in Rotterdam. Wij vermoeden dat u met de „Stenen Dorus" bedoelt het beeldje, dat ge plaatst is op het Doruspleintje in Rot terdam. Het is een beeld van Koos (Ja cobus Hendrikus) Speenhof (1869 1945), de schrijver en cabaretier, die als journalist in Rotterdam heeft gewerkt. Te zijner nagedachtenis heeft de Rot terdamse Kunstinrichting dit figuurtje door de beeldhouwder Adri Blok laten vervaardigen en het laten plaatsen. Mocht u toch nog iets anders bedoelen dan zouden wij dit graag vernemen met een nauwkeurige plaatsaanduiding. Waarde diploma's. Mijn dochter is een jaar in Londen werkzaam geweest als au-pair. Zij heeft hier cursussen ge volgd om zich te bekwamen in de En gelse taal, waardoor zij nu de diploma's heeft van de Society of Arts en Lower Cambridge. Binnenkort volgt het derde examen: Certificate of Proficiency. In Engeland wordt beweerd dat dit diplo ma hier in Nederland bepaalde onder- wijsbevoegdheden verschaft. Is dit zo? Welke waarde hebben deze diploma's? Het „certificate of proviciency", uit gaand van de universiteit van Cambrid ge is niet voldoende om les in de En gelse taal te mogen geven aan een Ne derlandse middelbare school. Voor een onderwijsbevoegdheid moet het buiten lands diploma op doctoraal niveau lig gen, dat behalve spreekvaardigheid o.m. ook voldoende kennis van literatuur, grammatica of fonetiek inhoudt. Algemene bijstandswet. Een lezer stelt enkele vragen over de werking van de algemene bijstandswet. De algemene bijstandswet is geen ver zekeringswet. Ze kent dan ook geen be paalde kring van verzekerden. Iedere Nederlander kan, als hij niet in de nood zakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, of wanneer kan worden aan genomen dat hij in deze situatie zal ko men te verkeren, aanspraak maken op financiële hulp krachtens deze wet. Een inkomensgrens voor het toekennen van bijstand is er niet. De 3600,die u noemt zijn dan ook niet als een derge lijke norm te beschouwen, maar het is het bedrag van een bescheiden vermo gen, dat voor een alleenstaande is vast gesteld en dat bij de bepaling van de uitkering buiten beschouwing gelaten wordt. Men mag dus wel meer bezitten om voor financiële hulp in aanmerking te kunnen komen, waarbij ieder geval afzonderlijk wordt beoordeeld. In onder scheiden gemeenten gelden uiteenlopen de uitvoeringsvoorschriften zodat bij verhuizing de uitkering niet automatisch hetzelfde blijft en men in de nieuwe ge meente bijstand opnieuw moet aanvra gen. Ten aanzien van uw laatste vraag kan worden gezegd dat de ene gemeente wel gebruik maakt van haar recht op verhaal op het nagelaten vermogen van een overledene die bijstand ontving, en de andere gemeente niet. Deze beginregel van een afscheidslied, dat zeer veel op bruiloften gezongen wordt, schoot mij te binnen toen ik mij tot schrijven zette voor mijn laatste stukje in De Scheldebode. Met ingang van 1 januari 1969 heb ik mijn belangen in ons blad overgedaan aan mijn compagnons, de heren Van der Peyl te Kruiningen. Daarmee beëin dig ik dan tevens mijn werk als redac teur. Meer dan 34 jaar heb ik dit werk gedaan. De ouderen uit Wemeldinge zullen zich nog wel het kleine gesten cilde blaadje weten te herinneren zoals dat voor de oorlog 1940-'45 verscheen. Een beetje verenigingsnieuws en wat advertenties. De uitgever was niet al leen uitgever, maar ook advertentie-op haler, typist, stencilaar en bezorger van dit blaadje. Het was in de tijd, dat de werklozen in Nederland tussen de 400.000 en een half miljoen geteld wer den en voor een vrijgezel was er toen geen steun of iets dergelijks. Toch sloeg het wel aan en de ver spreiding was gratis, dus werd het huis aan huis gelezen. De oorlog bracht, naarmate hij lan ger duurde, steeds meer de klad in de advertentie-opdrachten. En bovendien werd ook dit kleine blaadje door de be zetters in de gaten gehouden, want toen de volgende advertentie verscheen: DOOD MOETEN ZE! Totaal vernietigd moeten ze wor den, dat alles op- en kapotvreten- de gespuis en wij willen u daarbij gaarne helpen Koopt daarom uw MOTTEN TABLETTEN in de Drogisterij M. KOOMAN - DROGIST was het met de verschijning van De Scheldebode al rap bekeken. Blijkbaar was De Scheldebode voor de Duitsers te gevaarlijk. Het verschijningsverbod heb ik als een hoge onderscheiding beschouwd. Na de oorlog was het vechten voor de herverschijning met Militair Gezag, waar men meende te kunnen doen en laten wat zij wilden. Van die tijd af dateert ook het sa mengaan met de heer J. M. C. van der Peyl. Het werkgebied werd uitgebreid, de krant gedrukt en ondanks moeilijk heden zat er groei in. De ramp in 1953 was oorzaak dat de krant gestencild verscheen, totdat een collega drukker gevonden werd. Reeds eerder was een vruchtbare sa menwerking met de Yerseksche Courant tot stand gekomen, welke ook nu nog bestaat. Successen waren de rubrieken: Jeugd rubriek Wim van de Krant (jammer genoeg moest dit gestopt worden), Langs de straat en niet te vergeten „Met Raad en Daad". Vooral de laat ste rubriek sloeg aan. Soms kregen wij op de antwoorden vruchtbaar commen taar', soms zware ongemotiveerde kri tiek en ook wel lof. Juist by dit werk leert men de mens in zijn doen en laten kennen. Alleen daardoor was het werk er voor al hoogst interessant. Natuurlijk zal ik bij mijn werk dik wijls gefaald hebben; dat het mij ver geven worde. Ik wens de heren Van der Peyl, nu zij het blad geheel voor eigen rekening gaan exploiteren, veel succes toe. Allen die mij in de vele jaren gehol pen hebben om er iets van te maken, mijn hartelijke dank. Ook hoop ik het blad nog vele jaren te mogen lezen. Scheldebode, uitgevers, medewerkers en lezers: Goede vaart! J. A. WESTSTRATE „En hij kon aldaar geen kracht doen". Marcus 6:5. Dit is een van de vreselijke stukken uit het evangelie. Hier staat, dat Jezus machteloos gemaakt is. Aan het kruis is Hij ook machteloos gemaakt. Daar hebben zij Zijn handen vastgespijkerd, zodat Hij niet meer kon bewegen. Maar die machteloosheid aan het kruis is en kel schijn. De spijkers houden Hem niet vast, alle spijkers ter wereld zouden Hem niet vast kunnen houden. Wat Hem hier bindt, dat is Zijn liefde. Maar wat Hem in Zijn vaderland doet zeggen: „hier kan Ik geen kracht doen", zodat er in Zijn ziel alleen maar droeve ver wondering overblijft, dat is het verzet, de onwil van de mensen. Van welke mensen? Van de ongelovi gen, de onverschilligen, de doordraaiers, de misdadigers? Was het maar waar! Weet u, lezer, waar dit verzet begon nen is? Laten wij het tweede vers van Marcus 6 nog maar eens lezen: „En als het Sabbath geworden was, begon hij in de synagoge te leren: en velen, die hem hoorden, ontzetten zich, zeggende: van waar komen deze dingen, en wat wijs heid is dit die hem gegeven is? Is deze niet de timmerman, de Zoon van Maria, en de broeder van Jacobus en Joses, en van Judas en Simon? En zij werden aan hem geërgerd. Het Griekse woord voor ergernis, dat hier gebruikt wordt, is skandelon, vandaar ons woord schan daal. Het gaat hier dus over de vrome, tenminste over de kerkse mensen. De begrippen synagoge en kerk dekken el kaar in dit verband wel zo'n beetje. De kerkse mensen vinden dat optreden van Jezus ronduit gezegd een schan daal. Dit is een gedachte, die ons altijd weer met diepe ootmoed en heilige vrees moet vervullen. Moet dringen tot de vraag: wat ben ik, een vroom mens, een ijverig mens, een rechtzinnig mens en presenteer ik mij zo iedere dag aan de hemel? Als de Here mij nu maar zo wil aanvaarden, dan is de zaak in orde. En als Hij dat niet wil, danis het een schandaal? Begrijpen wij niet, dat wij precies hetzelfde doen als de mensen in Jezus' vaderland en dat wij Hem mach teloos maken. Want Hij kent geen vro me, of ijverige, of rechtzinnige mensen, Hij kent alleen maar mensen, d.w.z. zon daren. „Zij hebben allen gezondigd en derven de heerlijkheid Gods en worden om niet gerechtvaardigd". (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 111 januari 1969 Vrijdag 3 januari: Volle Maan Zaterdag 11 januari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. njn. v.m. n.m. Woensdag 1.57 2.17 7.36 8.00 Donderdag 2.43 3.02 8.19 8.40 Vrijdag 3.25 3.43 8.58 9.20 Zaterdag 4.03 4.22 9.42 9.59 Zondag 4.41 5.00 10.25 10.40 Maandag 5.17 5.35 11.01 11.16 Dinsdag 5.50 6.09 11.36 11.49 Woensdag 6.23 6.44 12.13 Donderdag 6.59 7.18 0.25 12.47 Vrijdag 7.34 7.58 1.02 1.21 Zaterdag 8.15 8.40 1.44 2.08 Te Hans weert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1