D<rnip°bevrijcll Bronchi letten NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Wit, groen en rood, symbolische kerstkleuren LAND- EN TUINBOUW LANGS DE STRAAT OVERDENKING i WATERSTANDEN, 35STE JAARGANG No. 29 20 DECEMBER 1968 Terwijl het vuur de kaars verteert ftoestdrank in tabletvorm.95ct 'illLLEGCN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N V In de strijd tussen het licht en de duisternis overwint als bij toerbeurt dan de een, dan de ander. Rond Midwinter, als de overheersing van de duisternis het zwaarst is geweest, breekt het eer ste lichtschijnsel weer door als blijk van de naderende overwinning van het licht. De duisternis gaf zich echter niet voet stoots gewonnen en de bescheiden sche mering moest van oudsher worden ge steund door een kunstmatig, maar le vend licht. Een hemelwaarts gericht vlammetje, een vurige bloem op een rechte kaars-stengel. Was het kaarslicht in de Middeleeuwen nog een luxe verlichting voor de edelen op de kastelen, met daarnaast de min der kostbare toorts, in onze elektrisch verlicht wereld worden alleen al in ons land zo tegen Kerstmis 80.000.000 kaar sen ontstoken. Levend licht, dat door de beweeglijke gloed sfeer en huiselijk heid, warmte en gezelligheid geeft in een barre, kille wereld, waarin symbo len onmisbaar zijn om illusies te bewa ren. En dan is dat zacht schijnende vlam metje nog maar een bleek schimmetje van het vuur, dat voor de holenmens de enige bron van licht en warmte beteken de. Van de miljoenen kaarsen sieren er steeds minder de kerstboom. De elek trisch verlichte „ever green" is een con stant brandende schemerlamp gewor den, die men zelfs kan vergeten uit te doen. De kaarsen zelf zijn zeer decoratief en fraai gevormd, beschilderd of door en door gekleurd. Zij zijn dan ook veel al zeer en zeer kostbaar. Dikwijls is de prijs meer afhankelijk van grootte en vorm dan van kwaliteit. Zij worden in ons land meestal uit het buitenland in gevoerd. En zij zijn niet altijd samenge steld uit zuivere stearine (zoals die voor de Goudse kaarsen in de fabrieken ver vaardigd wordt uit destructie vetten) maar veelal vermengd met paraffine. De sierkaarsen, blok- of bolvormig, als een lantaarn of kunstig gedraaid, bran den dan ook niet zo goed als de tra- ditinonele witte kaarsen. De kleurstof doet er evenmin goed aan. De alleraar digste kaarsen, in de vorm van hertjes, kerstengeltjes, kabouters, bieden, een maal aangestoken, maar een triest beeld. De katoenen pit laat dan eerst de kop jes glanzend oplichten, om deze vervol gens langzaam maar onherroepelijk te laten verdwijnen. Ook in kaarsen is er een zekere mo de te bespeuren. Zo winnen de witte kerstboomkaarsjes het nu weer van de gekleurde. De symboliek van de spar. De data 25 en 26 december voor het kerstfeest als geboortefeest van Chris tus zijn ingesteld in de 4e eeuw. Het komt, wat het tijdstip betreft, overeen met het Joodse feest der Tempelreini ging in het jaar 165 voor Christus en ook met het heidense feest ter ere van Saturnus, de god van de landbouw. Bru- malia, het feest van de kortste dag, was door Julius Caesar op 25 december gt steld. De Germaanse joeltijd in joe zou het woord wheel, wiel, rad, zonnc rad te herkennen zijn was geste van 25 december tot 6 januari en be tekende voor zon, mens en dier een tij* van rust. Het feest van Christus' ge boorte kwam in de plaats voor het oude zonnefeest, van welk laatste martetak, hulst, kerstkrans en sparreboom (die nauw verwant is aan de meiboom en de palmpaas) nog overblijfselen zijn. Al eeuwen en eeuwen is sparregroen het symbool van jong leven. Het gebruik om de kerstboom op te sieren te verlichten is nog niet zo oud; het stamt uit Duitsland uit het begin van de vorige eeuw. In Engeland her leefden de kerstgebruiken onder de re gering van koningin Victoria en weldra werden de kerstbomen daar algemener in de huizen. Voor de houtvesters was het lang niet altijd een makkelijke taak, de bossen te bewaken. De kerstbomen, die op de markt kwamen, moesten van een speciaal merk zijn voorzien, ten te ken, dat ze niet „gekaapt" waren. De kribbe. In zuidelijke landen wint de kerst kribbe het nog ruimschoots van de kerstboom, maar zelfs in Spanje ver schijnen de laatste jaren meer bomen. België kent naast de kerstbomen „le vende kerstkribben", waarin het kerst evangelie zorgvuldig wordt uitgebeeld. Volgens een oude legende groeiden uit droog, verdord hout rode rozen om het mensdom te herinneren aan het nieuwe leven. Daarom bestaat er ook een tra ditie om de kerstboom te sieren met rode rozen en witte kaarsen, en zilve ren en gouden slingers, die eindigen in de vijfpuntige ster, de ster van David, die alweer een symbool is en de mens voorstelt. En zoals te lezen staat onder een prent van Jan Luyken van de Kaar temaak er! Terwijl het vuur de kaars verteert, Zo wordt het huis met licht vereerd. Dat was het doelwit van het maken; O aardse mens van vlees en bloed, God wil het licht uit uw gemoed Door 's lichaams sterven en verzaken. En zo blijft dan de eeuwige wisselwer king van licht en duisternis. (Nadruk verboden) honderd gulden boete of twintig dagen. Met de bepaling, dat de aangerichte schade moet worden vergoed. „En w&dr mot ik dan m'n auto neer zetten?" vroeg het bleke geraamte. „D'r is een pracht parkeerplaats voor de gevangenis", zei de officier. „Daar kan hij de eerste drie weken wel staan, en als u wilt ldnger (Nadruk verboden) d' ARGENTY DE ANTI-NIKS „Hij stond op, meneer de president", vertelde de wat bleek uitgevallen win kelier voor het langzamerhand even verveloze hekje en uit zijn toch al smal le mouw schoof een nog veel smallere wtite hand, waarvan de benige wijsvin ger in de richting van de getuigenbank priemde. Het werd doodstil in de recht zaal, want ieder wachtte in spanning op de ontknoping van het drama dat zich op dat moment in het stille steegje zou hebben afgespeeld. „Hij stond op, ja. En toen?' infor meerde de politierechter. „Toen ging hij weer zitten, meneer de president. Ik vraég u, toen ging hij weer zitten!" „U vraagt me niks", zei de rechter. „Maar ik vraag me af, waarom u bij iemand die alleen maar opstaat en weer gaat zitten, de winkelinventaris gaat kort en klein slaan!" „Maar hij dee niks", meneer de pre sident. „Héél niks!" „Ja, daar ben ik juist van overtuigd. Hij deed niks en hij heeft u helemaal niks gedaan, dus wat bezielt u dan om bij hem binnen te stormen en de boel te gaan vernielen? Of bent u soms Anti- Nix?" „Hij ging exprès weer zitten, meneer de pre „Ja, of hij nu expres ging zitten of per ongeluk ging staan en per ongeluk weer zitten, hij bleef achter zijn eigen ramen en hij heeft u niet geslagen en niet eens uitgescholden. Er is helemaal niets gebeurd. Hoe haalt u het dan in uw hoofd om deze getuige een grote schade te gaan berokkenen? Dat moet u mij nou eens uitleggen". „Niks gebeurd? Niks gebeurd?" her haalde de verdachte verongelijkt, „d'r had wat motten gebeuren!" „Zo, en wat had er dan moeten ge beuren? Had uw buurman u soms eerst moeten slaan? Of in uw winkel iets ka pot moeten maken?" „Néé, meneer de president, hij had natuurlijk z'n auto weg motten zetten uit dat steegje". „O, lalala, kwam u hem dat vertel len toen u de boel in elkaar timmerde. Dus als u bij mij op bezoek komt en de pendule op de grond smijt en m'n mooi ste delftsblauwe vaas in gruzels gooit, dan hoof ik alleen maar m'n auto even te verzetten. Anders niet..." „Maar die kar van hem versperde de hele steeg, meneer de president". „Ja, dat doet die auto van u ook al tijd. U parkeert hem volgens het po litierapport elke dag in een voor het openbaar verkeer bestemde straat op zodanige wijze, dat de doorgang voor al le andere vierwielige voertuigen ver sperd wordt". „D'r komt nooit geen mens door, me neer de president. Sinds jaar en dag stal ik daar m'n bestelwagen naast de zaak voor het laden en lossen. Anders kan ik niet bij m'n zaak komen, as van wege het wachtverbod in de straat voor de winkel. Maar altijd kunnen we daar na£st malkander staan. En nou die ene dag stond die rare kar van hem midden in de steeg inplaats van aan zijn kant. Ik vroeg hem drie keer om z'n wagen weg te zetten. Maar hij kwam alleen overend om te kijken of het een klant was en toen hij zag dat ik 'twas, ging hij weer zitten". „Maar u hebt hem ook uitgemaakt voor a-socialist. Geen wonder, dat hij dan niks meer voor u doen wil „Misschien heeft-ie me verkeerd ver staan door het raam De officier vond het welletjes en eis te honderdvijftig gulden boete wegens belediging en vernieling. De politierech ter liet de belediging, die volgens hem niet wettelijk bewezen was, er af en von niste de slopende middenstander met GRASZAADTEELT Gedurende de laatste 15 jaar heeft het Nederlandse graszaad een uitsteken de naam opgebouwd op de wereldgras markt. Vooral voor de gazongrassen werd een hoogwaardige kwaliteit ge teeld. De graszaadteelt past bijzonder goed in het bouwplan. De finaciële uit komst van de graszaadteelt behoeft voor vele andere landbouwprodukten niet on der te doen. Hierbij komt nog de struk- tuurverbeterende waarde van de gras zaadstoppel, die in deze tijd van ver doorgevoerde mechanisatie op ieder be drijf van onschatbare waarde is. Het laat zich aanzien, dat de gras zaadteelt een goede toekomst tegemoet gaat. Met de nieuwe EEG-regelingen in zicht, ziet het er naar uit, dat er zeer goede afzetmogelijkheden komen in de EEG voor het in Nederland geteelde gaszaad. Naar het zich laat aanzien, zal er straks geen graszaad uit derde landen onbeperkt in de EEG ingevoerd kunnen worden. In het verleden werd graszaad uit sluitend geteeld op participatie-basis zonder bodemprijzen. Thans zijn ver- vni w KAPELLE TEL. (01102) 1223 schillende graszaadfirmas ertoe overge gaan hieraan aantrekkelijke minimum prijzen te verbinden. Hierdoor wordt de teelt van graszaad voor de teler aan trekkelijk. Een bekend zaadteeltbedrijf in het zuid-westen van ons land, heeft mini mumprijzen ingesteld voor Prato Veld- beemdgras k 2,25 per kg, Golfrood Roodzwenkgras 2,65 per kg en Daw son Roodzwenkgras uitlopervormend 1,90 per kg. Hieruit blijkt, dat de gras zaadfirma's het volste vertrouwen heb ben in de graszaadteelt en dat deze teelt voor de verbouwer weer mogelijk heden biedt. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Poedersuiker maken. Ik maal wel eens kristalsuiker fijn in de elektrische koffiemolen om daar dan poedersuiker van te krijgen. Nu zei laatst een kennis van me, dat dit gevaarlijk kan zijn. Is dat zo? Wat kan er dan gebeuren? Daar het hier niet om chemische re- akties gaat, kan er o.i. niets met uw koffiemolen gebeuren. Ook de motor van de molen is voldoende afgeschermd, zo dat de zeer fijne poedersuiker er niet kan binnendringen om op die manier schade te veroorzaken. Het enige, wat er mee zou kunnen gebeuren is, dat de poedersuiker vochtig wordt en dan gaat aankoeken; Wie mag grond gebruiken? Wij wonen in een blokje huizen van vijf. De ze huizen zijn in een driehoek gebouwd. De huizen zijn alle hetzelfde, doch de een heeft iets meer grond dan de ander. Onze achtertuintjes grenzen aan elkaar. Nu heeft verleden jaar no. 4 een stukje grond in bruikleen gekregen van no. 1. Inmiddels hebben wij (no. 3) een gara ge met uitrit dat bewuste stukje grond gekocht van no. 1. No. 4 heeft die grond echter flink benut en heeft daar voor eerst zijn stenen scheidsmuur ge sloopt zodat men de indruk krijgt, dat die grond nu bij zijn huis hoort. Verder heeft hij er verschillende dingen ge plaatst, o.a. een stenen kolenhok en nog is no. 4 steeds bezig met andere dingen te plaatsen, zoals een volière e.d. Hij betaalt hiervoor geen vergoeding. Ook bestaat er geen contract of iets van die aard. Het is dus zuiver een mondelinge overeenkomst geweest tussen no. 1 en no. 4. Nu is onze vraag: Kunnen wij dit stuk grond ten allen tijde opeisen zon der dat no. 4 enig recht kan laten gel den? In het burgerlijk wetboek staat onder art. 1777 uitdrukkelijk vermeld dat bruikleen slechts voor een bepaalde tijd kan worden aangegaan. U dient dus na te gaan voor welke periode de vorige eigenaar het door u bedoelde stuk grond aan de eigenaar van pand no. 4 in bruikleen heeft gegeven. Is dit voor on bepaalde tijd, dan is er wellicht geen sprake van bruikleen doch van een an der beding. Indien de bruikleen in dit geval vaststaat dan bent u als nieuwe eigenaar aan de door de vorige eigenaar met de bruikiener gesloten overeenkomst niet gebonden. Wij adviseren u de eige naar van pand 4 per aangetekend schrij ven. waarvan u zelf een kopie behoudt te sommeren uw eigendom voor een be paalde tijd te ontruimen en voor herstel der afrastering zorg te dragen. Wordt aan deze sommatie geen gevolg gege ven, dan doet u er verstandig aan zich tot een goed advokaat te wenden en hem te verzoeken al die maatregelen te willen nemen welke nodig zijn om de verstoring van uw eigendom te beëindi gen. Bankbiljet. Ik bezit een duizend- kronenbiljet Wien 2 januari 1902 serie 1713 no. 13256. Heeft dit biljet nog waarde Deze bankbiljetten zijn in de inflatie periode na de eerste wereldoorlog zo goed als waardeloos geworden, zodat ze in grote massa's niet zijn ingeleverd. Er bestaan er daarom nog zoveel van, dat ze ook bijna geen verzamelwaarde heb ben. Alleen zeer goed bewaarde bank biljetten kunnen wellicht enige dubbel tjes opbrengen. neus, keel,borst van vastzittend slijm Compost. Hoe kan ik zelf compost maken voor de bloementuin en wanneer moet die gestrooid worden? Verzamel alle tuinvuil als bladeren, onkruid (zonder zaad) enz., meng dat met de korte mest en werk dat in de loop van voorjaar en zomer flink door elkaar. U kunt dan in het najaar be schikken over een goede en goedkope meststof, voor allerlei doeleinden ge schikt. U moet er wel om denken dat u er geen zieke planten in doet. Toe voeging van gier of beer verhoogt de waarde. Reductie N.S. Bestaan er bij de Nederlandse Spoorwegen reducties voor mensen, ouder dan 65 jaar? De N.S. heben inderdaad voor bejaar den die de 65-jarige leeftijd bereikt heb ben, een gereduceerd vervoerstarief, op basis van vastrecht en halve pry zen voor de reizen. De vastrechtkaarten kos ten 20,per 3 maanden, terwijl voor echtparen, waarvan de man 65 jaar of ouder is, 30,wordt berekend. Het hoofdkantoor van de N.S. zal u desge wenst informatiemateriaal toezenden en een aanmeldingsformulier. Watermeter. Bij wie en wanneer, om welke redenen plaatst de waterlei dingmaatschappij een meter? De waterleidingmaatschappij in uw gemeente heeft het recht om in panden, waarvan men aanneemt, dat het ver bruik uitgaat boven de norm, die vast gesteld is op grond van de oppervlakte van de woning, een meter te plaatsen om eventueel meerverbruik in rekening te kunnen brengen. Hiervan wordt niet vooraf schriftelijk kennis gegeven, maar als de monteurs op een tijd die in hun werkschema past aankomen op een voor u ongelegen tijdstip, dan kunt u altijd een afspraak maken op een geschikter ogenblik. Foto's van vliegtuigen. Waar kan ik foto's van vliegtuigen uit de eerste en tweede wereldoorlog krijgen? Voor deze foto's kunt u het beste te recht in het boek: Aircraft of 1914-'18 War, door Thetford and Riding, uitge ver Harborough Publ. Com. Lun., Har- leyford, Marlow, Buckshire. En de se rie (thans 10 deeltjes) Warplanes of se cond worldwar by William Green, uitga ve Mc Donald, London. Bovendien kunt u zonodig nog terecht bij het foto-ar chief Avia, Jozef Israëlplein 8, Den Haag, tel. (070) 247252. Adres aktiecomité. Wat is het adres van het aktiecomité „West-Papoea" Dit adres luidt: De heer N. Jouwe, Poptahof Noord 299, Delft, tel. (01730) 32123. Men roept tot mij uit Seïr: Wach ter, wat is er van de nacht; wach ter, wat is er van de nacht? De wachter zeide: De morgenstond is gekomen, en het is nog nacht. Jes. 21 11,12. In normale tijden denkt de goddeloze wereld, evenmin als de vrome wereld er aan, bij de profeet om raad te vra gen, het profetisch woord te raadple gen. Bittere nood is menigmaal een mid del in de hand van de Almachtige om harten week en ontvankelijk te maken, om één, die zich leermeester waant, een bescheiden plaats als een deemoedig leerling te doen zoeken. Een gezant schap uit Seïr, een groep nakomelingen van Ezau, Edomieten, die zeer vijandig stonden tegenover de nazaten van Jacob, tijgt naar Juda, om Jesaja's oordeel te vernemen over de toenmalige toestand van land en volk. Men roept; 't klinkt als een klacht van één, die in zwarte golven dreigt te verzinken. Zeg ons toch: mogen we nog hopen? Is de nacht bijna voorbij of zal de duisternis nog dreigender, verstikkender worden? Wachter, wat is er van de nacht? 't Is een vraag, die de eeuwen door ge daan werd in benauwde perioden in het volkeren leven zowel als in het persoon lijk bestaan. Beter echter dan met deze vraag te gaan tot waarzeggers en dui velskunstenaars is het, acht te geven op het profetische woord, dat zéér vast is. Zomin als Jesaja de bewoners van Seïr honend huiswaarts zond, stelt dit woord teleur. Het predikt ons: de mor genstond is gekomen. Want Christus, de Opgang uit de Hoogte, is geboren. Het licht der lichten is opgegaan. Nacht daalde over de aarde, toen Adam viel. Maar wie, die Christus leerde kennen, weet niet, dat Hij de nacht uit het hart heeft verdreven? Toch is het op aarde nog nacht, omdat de mensen de duister nis liever hebben gehad dan het licht. Want hun werken waren boos. 't Is nog nacht. Dat is niet Gods, maar 's men sen schuld. Op de morgenstond, waar in de natuurlijke mens roemt: rijke ver standelijke kennis, cultuurschatten, won derbaarlijke technische vooruitgang, volgt geen stralende dag, doch een nacht van verderf en ondergang. Op de mor genstond, die gloren ging, toen het Woord vlees werd, volgt eindelijk de vol le dag van eeuwig licht voor allen, die Gods naam vrezen en over wie de Zon der gerechtigheid opging. Zij zijn op reis naar het land, waar geen inwoner zal zeggen: ik ben ziek, en waar geen nacht meer wezen zal. (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 22—31 december 1968 Donderdag 26 dec.: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.16 5.41 10.59 11.20 Maandag 6.04 6.33 11.48 Dinsdag 6.55 7.20 0.10 12.35 Woensdag 7.42 8.11 0.57 1.18 Donderdag 8.28 8.59 1.44 2.16 Vrijdag 9.16 9.51 2.40 3.14 Zaterdag 10.11 10.53 3.43 4.24 Zondag 11.30 4.52 5.30 Maandag 0.02 12.26 5.58 6.27 Dinsdag 1.06 1.24 6.50 7.15 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1