^{jjemoldingse ^JSatans- ^jjjaafdlQhadan BAAYENS Dampo Bfonchi letten r OO de speciaalzaak voor uw B R I anders dan andere 'A'A'A'A'A' Rattenbestrijding WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT ft RILLAND-BATH A ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder KRABBENDIJKE WAARDE Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentebestuur Getuigschrift. Nadat hij een cursus als pompbedien de bij de gemeentelijke vrijwillige brand weer had gevolgd kon aan dhr. A. P. Gijssel een getuigschrift worden uitge reikt. Gefeliciteerd! De andere pompbediener, dhr. Anth. Schouwenaar, volgde ook de cursus. Hij deed het meer om zijn kennis op te fris sen. Het getuigschrift had hg reeds in zijn bezit. Kenteken. Aan de Hervormde kerk en aan de gemeentetoren zijn bordjes bevestigd in blauwe en witte kleur. Deze bordjes zijn aangebracht op grond van het ver drag van 's-Gravenhage inzake de be scherming van culturele goederen in geval van een gewapend conflict. Zij dienen om te voorkomen dat kerk en toren door oorlogsgeweld zouden wor den verwoest. Goed beschouwd hebben zij slechts een beperkte betekenis, daar aansuizende granaten of neervallende bommen niet door een dergelijk bordje worden tegengehouden. Raadsvergadering. De gemeenteraad zal op woensdag 18 december 1968 's avonds om 8 uur in het gemeentehuis in het openbaar ver gaderen. In deze vergadering zal de be groting voor 1969 aan de orde komen. Begroting 1969. Wij hebben beloofd dat we nog wat zouden schrijven over de uitgavenkant van de gemeentebegroting voor 1969. Er zijn natuurlijk heel wat posten, die voor de secretarie alleen veel rekenwerk geven, maar waar door de gemeente raad niet zoveel aan te veranderen is. De salarissen van de ambtenaren en het onderwijzend personeel worden berekend naar algemene maatstaven. Rente en aflossing van geldleningen moeten be taald worden. Aangegane verplichtingen moeten worden nagekomen. Voor onder houd van de woningwetwoningen zijn vaste bedragen beschikbaar. Wanneer dit geld niet wordt uitgegeven, wordt het gereserveerd voor jaren waarin de onderhoudskosten hoger zijn. Uitbreiding van het aantal straatlantaarns betekent voor de volgende jaren hogere kosten van stroomverbruik en onderhoud. Maar er zijn ook posten, waarin het gemeentebestuur de vrije hand heeft. De posten, waar de raad kan zeggen: „dat doen we" of „dat doen we niet" en „dat moet nog maar eens wachten". Zo'n post is b.v. die, waarop geld is uitgetrokken voor het strandje aan de Nieuwendijk. B. en W. willen in 1969 1.000,uitgeven voor de aanvulling van het zand en bovendien willen zij te gen de dijk een betonnen trap laten ma ken van 1.250, Een nieuwe post, die voor het eerst in de begroting voorkomt, heet: „uit gaven in het belang van het historisch aanzien der gemeente". Raming 7.500,-. B. en W. stellen voor dit bedrag te stor ten in een apart fonds, waaruit bijdra gen kunnen worden verleend ter bevor dering van de bouw van passende wo ningen in de Dorpsstraat. Verwacht wordt, dat van de zijde van het Rijk ook in dit fonds zal worden bijgedragen. Indien het Rijk hetzelfde bedrag geeft als de gemeente, zal voor genoemd doel 15.000,beschikbaar zijn. Indien iemand in de Dorpsstraat wil bouwen en hij zou, omdat deze straat als beschermd dorpsgezicht is aangewe zen, door bepaalde voorzieningen duur der uitkomen, dan kan hij vragen de extra-kosten uit dit fonds te betalen. Het subsidie voor O.K.K. is al vele jaren 500,per jaar. Er wordt voor gesteld dit met ingang van 1969 te ver hogen tot 750, Op de post voor onvoorziene uitgaven is ruim 21.000,geraamd. Dit bedrag dient voor het dekken van tegenvallers en verder voor het opvangen van de las ten, die voortvloeien uit nieuwe kapi- taalswerken. Er staat heel wat op de lijst voor 1969: 1. aankoop van een deel van de Bonzij- boomgaard voor twee nieuwe sport velden en eventueel een klein oefen- veld; 2. herstraatwerk in de Prinses Beatrix- weg, de Molenstraat en de Prinses Julianastraat; 3. verbouwing van de oude kleuter school tot brandweergarage; 4. uitbreiding van de straatverlichting (3e fase) 5. verlichting van de speelwei; 6. het verplaatsen van de schuur achter Vredebest naar de algemene begraaf plaats; 7. aankoop van Bakkersboogerd voor de bouw van bungalows. B. en W. herinneren ook aan de bouw van een nieuwe kleuterschool, de bouw van een gymnastieklokaal met overdekt instruktiebad en de bouw van premie woningen door het Burgerlijk Armbe stuur. De bouw van nog meer wonin gen, zo mogelijk met garage, wordt overwogen. Met de Christelijke Woningstichting te Goes worden contacten onderhouden voor de bouw van z.g. keuzewoningen, waarvan de huur lager is dan die voor de nu in aanbouw zijnde huizen. De mogelijkheden voor de bouw hiervan zijn door de Rijksoverheid echter zeer beperkt. Plannen voor dé bouw van garage boxen achter de twaalf bejaardenwonin gen aan de Spoorlaan worden uitge werkt. Bij de samenstelling van de begroting hebben wij, zo schrijven B. en W., ge streefd naar een evenwichtige opbouw van het uitgavenpatroon. Niet alleen de zorg voor nieuwe objecten, maar ook het behoud en de verbetering van het reeds verworvene hebben de aandacht gehad. Het college ziet daarin een voort zetting van de lijn, die in de loop der jaren is gevolgd, namelijk medewerking aan de totstandkoming van goede om standigheden voor werken, wonen en recreatie. De ontwikkelingen in de fruit teelt vervullen het college met zorg. De uitvoering van het voorgestelde pro gramma zal veel inspanning vergen, zo wel van de bestuurders als van de amb tenaren. Voor wat de kapitaalswerken betreft, zal veel afhangen van de mate waarin de financieringsmiddelen be schikbaar komen. Tenslotte spreken B. en W. het vertrouwen uit, dat de raad met de verwezenlijking van de plannen zal kunnen instemmen. Burgerlijke stand. Geboren: Jan Nicolaas, zv. N. C. Ze- gers en H. J. de Schipper. Huwelijksaangifte: Hendrik Hoogeste- ger, 29 j. te Goes en Suzanna Neeltje Dane, 22 j.; Marinus Mijnsbergen, 28 j. te Kapelle en Catharina Wilhelmina Elisabeth Schot, 27 j. Gehuwd: Siegfried Karl Rudolf Porsch, 21 j. en Marianna Bertha Schipper, 18 j. Overleden: Adriaan Bruijnooge, 90 j., weduwnaar van M. Haaij. Gevonden voorwerpen. Gevonden een leren handschoen en een rol gaas. Inlichtingen ter gemeentese cretarie. ALOM BEKENDE Ruime sortering monturen in de eenvoudigste als In de meest luxueuse uitvoe ring Prima afwerking Vlotte service Coöp. Raiffeisenbank. Bij de Coöp. Raiffeisenbank werd in de maand november aan spaargeld ge stort tot een bedrag van 120.977,29 en terugbetaald 168.031,59. Het saldo aan 't eind der maand bedroeg 6.931.497,77. Er werden in november 9 boekjes uitge reikt. Voetbal. Wemeldinge II speelde thuis tegen Kloetinge V en had daarmee geen pro blemen, al bleek dit pas na de rust. Voor de rust was een wedstrijd gespeeld die het aanschouwen bijna niet waard der werkten Tony v. d. Linden en Truus v. d. Boomgaard mee met schriftlezing. Het orgel werd bespeeld door dhr. C. Philipse. De dienst werd georganiseerd door de Jeugddienstcommissie. was. Vele mooie kansen werden gran dioos gemist en de ruststand was 00. Na de rust dacht men er bij Wemeldin ge toch anders over en ging men doel punten maken. Karelse nam er twee voor zijn rekening, Vleugel ook twee en Bakker één, zodat toch nog een over winning werd behaald, zij het wat ge flatteerd. Wemeldinge I ging ten onder tegen Hoek met 71. Kinderpostzegelaktie. De 6e klas van de christelijke schip- persschool heeft een derde prijs gewon nen bij de verkoop van kinderpostzegels, bestaande uit een tweedaagse reis door Nederland met de gehele klas. Een mooie prijs en een leuke reis. Sint-Nicolaas. Sint-Nicolaas bracht ook een bezoek aan het kanaaldorp. Burgemeester C. N. F. van Sas ontving de goede Sint met z'n Piet, die aankwamen met de poli- tieboot in de westsluis. Daarna bezocht de Sint de scholen, het bejaardentehuis Vredebest, waar hij met gulle hand ver snaperingen aanbood. Muzikale rondgang. De muziekvereniging O.K.K. maakte zaterdag een mars door het dorp, waar bij het jeugdkorps voor het eerst in de mars met het korps meetrok. Dit kwam omdat de Sint donderdag aankwam. O. K.K. is anders altijd bij de ontvangst aanwezig. Jeugddienst. Zondagmorgen hield men in de Ned. Herv. kerk een jeugddienst, waarin Wi- ka Hiensch voorging, die sprak over het onderwerp „Zeg maar ja tegen het le ven". Verder zongen in deze dienst de Beth Cherem Singers uit Souburg. Ver- Schaaknieuws. In de thuiswedstrijd tegen Kamper land in de tweede klasse van de Zeeuw se schaakbond werd door het achttal van „De Zwart Dame" met 44 gelijk gespeeld. De uitslag was: C. M. Jansen -G. Heyboer 10; J. W. HasmanW. F. Burger y2y2W. ZuijdwegN. v. d. Maas 1-0; B. CokJ. v. d. Maas y2 r/z\ W. KarelseA. Aamoudse y2L. PoleijM. Westerweele 01; J. van OostenJ. Blankenburg 01; L. H. v. d. KallenM. Jansen y2 Door vijf spelers uit Kruiningen werd aan de schaaksimultaan-seance tegen de Nederlandse kampioen H. Ree deelgeno men. Deze spelers waren mevr. A. v. d. Kallen-Meijer, Wilma v. d. Kallen, Jan L. Minnaar, Theo Minnaar en Harry v. Iwaarden. De beide laatstgenoemden sloegen, hoewel ze allen verloren, in dit selecte gezelschap een zeer goed figuur. Geslaagd. Mej. Jozelien Krijger te 's-Gravenpol- dër slaagde voor de blauwe band judo. Haar opleiding ontving ze bij sport school Geelhoed. frioestdrank in tabletvorm.95ct Biljartnieuws. Na de nederlaag tegen V.O.G. uit Kloetinge, 368 tegen 316 punten, trad de „Korenbeurs" afgelopen vrijdag aan tegen Walsoorden. Deze vereniging was er danig op belust om revanche te ne men op de nederlaag welke zij kort geleden van „Korenbeurs" kregen. Het was voor Walsoorden wel spijtig, dat „Korenbeurs" nu net in deze wedstrijd tot zulke grote hoogte steeg. Een pun tentotaal van 483 was te machtig voor Walsoorden, deze bleven op 436 punten steken. Dit aantal van 483 caramboles heeft tot op heden nog geen enkele ver eniging weten te overtreffen. Met nog een wedstrijd voor de boeg tegen O.K. G. uit Hansweert, staat R.B.C. uit Ril land nog steeds aan de leiding. A.s. vrijdag speelt „Korenbeurs" een vriendschappelijke wedjstrijd tegen de Bond van Bejaarden. Raadsvergadering. Maandag 16 december komt de ge meenteraad bijeen en dit zal dan ver moedelijk wel de laatste vergadering van het jaar 1968 worden. Deze vergadering begint niet zoals gewoonlijk om 6 uur, maar om 7 uur.' De raad krijgt een agenda van 15 punten te verwerken, waarvan wij u de volgende noemen: Het voorstel tot vaststelling van een spaar- verordening 1969, i het voorstel tot ver koop van diverse perceeltjes bouwgrond, het voorstel van dhr. J. Krijger aan te kopen zijn perceel Nieuwstraat 2„ het voorstel tot aankoop van enkele perce len in het saneringsplan Oude Plein en omgeving, twee onteigeningsvoorstellen en het voorstel tot instelling van een ge meenschappelijke schoolraad voor het openbaar kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs. Binnenschip geramd: Drie doden. Grote verslagenheid heerste er vrij dag te Hansweert toen bekend werd dat het Nederlandse binnenschip „Marco", groot 348 ton, voor de haven van Hans- weert aangevaren was en direkt daarop gezonken. Slachtoffers van deze ramp zijn de 24-jarige schipper C. G. Beenen wiens ouders te Hansweert woonachtig zijn, zijn echtgenote mevr. Beenen-v. d. Jagt én hun 9 maanden oude dochtertje. Het scheepsdrama voltrok zich voor de ogen van de vader van de jonge schip persvrouw, dhr. L. v. d. Jagt uit Tho- len, schipper van het binnenvaartuig „Disponibel" (350 ton). Zij was het enige kind van het echtpaar Van der Jagt. Het ongeluk gebeurde vrijdagmorgen omstreeks half acht. Na te Hansweert het Sint-Nicolaasfeest te hebben gevierd vertrokken de schepen Marco en Dispo nibel uit de haven van Hansweert. Bei de schepen voeren tegelijk op. Zij zou den de vaargeul richting Terneuzen oversteken en lagen volgens de rijkspo litie te water te wachten tot het voorbij varende scheepvaartverkeer gepasseerd zou zijn. Schipper Van der Jagt, die met zijn vrouw aan boord was van de Dis ponibel vertelde 't volgende relaas over de toedracht: „,Het was vreselijk. Het ging allemaal zo ontzettend snel en ik ben niet bij machte om onder woorden te brengen wat er op dat moment in mij omging. Wij wpren beiden onderweg naar Frankrijk met een lading fosfaat en op dat bewuste ogenblik lagen we te wachten even buiten de haven van Hans weert totdat de Zweedse zeeboot Tas- manic zou zijn gepasseerd. Ineens zag ik de Zweed zwenken en in volle vaart op ons afkomen. Mijn eerste gedachte was: die vaart ons aan. Toen echter zag ik dat hij het schip van mijn doch ter aan de voorkant raakte. Het schip verhief zich bijna vertikaal uit het wa ter om direkt daarna in de diepte te verdwgnen. Vreselijk. Het was of mijn hart brak. Mijn vrouw heeft dit alles ook gezien. Het is niet uit te drukken wat zij als moeder van haar enigste kind op dat moment heeft meegemaakt. Op het moment van de ramp was mijn dochter bij mijn schoonzoon in de stuur hut. Ons kleinkind lag op dat moment waarschijnlijk nog te slapen". Het staat intussen vast dat een nog onbekend binnenvaartschip oorzaak is geweest van de aanvaring. De Zweedse Tasmanic is daarvoor uit moeten wij ken, met het bovengeschetste gevolg. Gezien het feit, dat de ouders van de heer Beenen te Hansweert woonachtig zijn en ook de familie Van der Jagt in Hansweert bijzonder goed bekend zijn, M caballero CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.60 was de verslagenheid des te groter. Het bergingsbedrijf van L. Polderman heeft zaterdag op de plaats des onheils gedoken. De duiker is circa, anderhalf uur in het vaartuig geweest, doch heeft geen der slachtoffers aangetroffen. Het schip ligt bij laag water op een diepte van 16 meter. Zondagmorgen werd ter hoogte van Kapelle het lijkje van het negen maan den oude kind opgevist. Feestavond r.-k. Vrouwengilde. In het dorpshuis Kaj Munk heeft het r.-k. Vrouwengilde een feestelijke bij eenkomst gehouden, waarop St.-Nicolaas als gast werd ontvangen, die natuurlijk vergezeld was van zijn onafscheidelijke zwarte Piet. Alle dames kregen een pakje aangeboden, terwijl er diverse versnaperingen werden geserveerd. Het werd een gezellige avond. Instuifavond. In het dorpshuis Kaj Munk werd een instuifavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Als band had men voor deze avond weten aan te trek ken „The Heatings" uit Tilburg. Ver der waren er op deze avond diverse vro lijke intermezzo's, nog staande in het teken van het Sint-Nicolaasfeest. Een ongetwijfeld geslaagde avond. Kinderzorgcollecte. Voor de stichting Kinderzorg te Mid delburg werd in de maand november een bedrag van 52,86 ingezameld. Kerknieuws. De predikant van de Ned. Herv. Ge meente alhier, Ds. B. van der Lelie, heeft een beroep ontvangen van de Herv. Gemeente te Schipluiden, ring Delft. Ds. van der Lelie en zijn echtgenote hebben het voornemen op donderdag 12 decem ber de gemeente Schipluiden te bezoe ken. Voetbal. De wedstrijd Hansweertse Boys tegen Koewacht I kon zondag geen doorgang vinden. Dit was te wijten aan een in Nederland niet zo vaak voorkomend ver schijnsel, n.l. dat de voetballers uit Z. Vlaanderen hun landgenoten op de Be- velanden niet konden bereiken ondanks de moderne tijd waarin wij leven. Mist kan contact tussen twee ploegen uit een land verhinderen de strijd op het veld op sportieve wijze uit te vechten. Dat een vaste oeververbinding geen utopie meer is, weet nagenoeg iedereen. Het tempo waarin een dergelijk plan voor een vaste oeververbinding gerealiseerd zal worden is echter wel zeer urgent en zou op de lijst van de meest urgente punten opgenomen dienen te worden. De uitvoering zal wellicht minder dan 225 miljoen gulden vergen, waarvoor de be slissing door de regering wèl in een moordend tempo genomen kon worden. BIJ VERKOUDHEDEN Missionaris naar Uganda. De Hansweertse missionaris van de orde van Mill Hill, de 67-jarige broeder Felix (Johan van der Borgt) gaat na een welverdiende vakantie in Nederland de reis naar Uganda opnieuw onderne men Hij gaat zijn verblijf van 35 jaar in dat land, alwaar door hem diverse werkzaamheden werden verricht, trach ten opnieuw met 5 jaar te verlengen. In de parochiekerk alhier had pastoor Schellekens nam namens de Hansweert - gegeven een predikatie te houden voor zijn missiewerk in de hoofdstad van Uganda, Kampala. Thans heeft hij even eens tijdens de eucharistieviering offici eel afscheid genomen van zijn dorpsge noten. Hij dankte hen tevens voor hun gulheid. De collecte had namelijk het mooie bedrag van 603,14 opgebracht, hetgeen voor broeder Felix een record was. Dat betekende voor hem een enor me stimulans zich gedragen te weten door de morele en geestelijke steun van de inwoners van Hansweert en hij sprak hun Gods beste wensen toe. Pastoor Schellekens nam namens de Hasnweert- se gemeenschap officieel afscheid van broeder Felix en wenste hem kracht toe zijn prachtig werk in Uganda te kunnen voortzetten. N.K.V.-vergadering. Maandagavond werd in het parochie huis voor de tweede maal een vergade ring gehouden dooi' de plaatselijke af deling van het N.K.V. De belangstelling was, in vergelijking met de voorgaan de vergadering, goed te noemen. 22 le den waren aanwezig die zich dienden uit te spreken over het voorstel van het be stuur de feestavond te vervangen door een serie van 5 contactavonden. Op de ze contactavonden zal het bestuur dan voor wat versnaperingen zorgen. Bij de stemming bleken 17 leden het voorstel van het bestuur te steunen terwijl er 4 voorstanders waren voor handhaving van de jaarlijkse feestavond en 1 stem blanco. In verband met vertrek naar el ders moest worden voorzien in de vaka- ture van secretaris. Met algemene stem men werd gekozen dhr. Rottier uit Krui ningen. De voorzitter, dhr. Z. J. Jansen, bracht dank aan de scheidende secreta ris dhr. L. Peute uit Biezelinge voor het werd t.b.v. de plaatselijke vakvereniging. Dhr. Peute zei altijd goed te hebben sa mengewerkt met het bestuur en ver heugde zich om het feit dat menings verschillen die zich hadden voorgedaan altijd naar een harmonieuze oplossing werden gevoerd. In januari a.s. zal de eerste contactavond op een nog nader te bepalen datum plaats vinden. Op de ze avond gaan de gedachten uit naar een bijzonder actueel plaatselijk onder werp. Hoger beroep aangetekend. De firma Jac. van Oord N.V. heeft ho ger beroep aangetekend tegen de be woners van Rilland, t.w. de Stations weg- en de Hoofdwegbewoners. Deze zaak komt 19 december a.s. voor in Am sterdam. Kerknieuws. Bij de Geref. Gemeente alhier is be roepen L. Huisman te Vlaardingen. Toverbalnieuws. Zaterdagavond 7 december hield men in het Cultureel Centrum in de Noord- weg een voordrachtsavond voor de jeugd van 1215 jaar. Er werden toneelstuk jes door de jongens en meisjes zelf be dacht opgevoerd. Het beviel de jeugd goed. Zaterdag 14 december hebben de teenagers het weer voor het zeggen. Er zullen dan volksdansen ten uitvoer ge bracht worden. Verder dansen op de platen van disc-jockey Hans Minnaar. Nog geen plannen... dan naar de ge zellige sfeer van De Toverbal. Voetbal. Zaterdagmiddag bezocht V.V.N. I uit Klundert de nogal natte en bevroren grasmat van v.v. Krabbendgke. In het begin had V.V.N. een overwicht, dat la ter helemaal veranderde nadat in de 22e minuut Breker een mooi doelpunt voor de thuisclub maakte. P. van Koe- veringe verhoogde de score uit een voor zet van linksbuiten Jobse. Na de rust had Krabbendijke het overwicht. Toch was het Wensen van V.V.N. die er in slaagde een tegenpunt te maken, zodat de eindstand 21 werd. Krabbendijke heeft nog steeds de leiding in haar af deling en er hangt al een bijna-kampi- oen-sfeer, alhoewel men nog heel wat voor de boeg heeft. Krabbendijke II ver loor met 40 van Rillandia III. Huize Nieulande-nieuws. Enige tijd geleden hield het mannen koor van de Geref. Gemeente te Yer- seke een gezellige avond bij de bejaar den in Huize Nieulande alhier. De schip pers zongen zo adembenemend, dat men ze graag elke avond zou willen horen. De geestelijke liederen vielen zeer goed bij de bewoners in de smaak. Op 6 december kwamen Sint en Piet bij de bejaarden op bezoek. Nadat de directrice de Sint welkom geheten had werd het grote boek tevoorschijn ge haald en er waren weinig bewoners die in de zak van Piet moesten. Nadat ieder een zijn pakketje had gekregen, werd er nog chocolademelk met een stukje banketstaaf genuttigd. Tenslotte zongen de bejaarden de Sint en Piet een af scheidslied toe. Raadsvergadering. De raad. kwam vorige week in spoed vergadering bijeen. Op de agenda stónd een verzoek van dhr. J. Sipkema om ontslag als onderwijzer aan de openbare lagere school in verband met zijn be noeming te Goes, wat hem eervol werd verleend. In de plaats van dhr. Sipke ma werd met ingang van 1 januari met algemene stemmen benoemd mej. N. M. de Ligny te Sas van Gent. Sint-Nicolaas op school. Donderdagmiddag bracht de goede Sint vergezeld van zijn knecht allereerst een bezoek aan de kleuterschool, om daar een praatje te maken met de kleu ters en verrassingen uit te delen. De leerlingen van de o.l.s. waren in het Hervormd Centrum bijeen, waar de Sint verwelkomd werd door het hoofd der school, dhr. C. van Leeuwen. Door de leerlingen van de le en 2e klas werd een toneelstukje voor hem ten beste ge geven, terwijl de zang begeleid werd door enige kinderen uit het jeugdkorps van „Vooruit". Het was een zeer mooie middag, waarbij ook rijkelijk cadeautjes en versnaperingen werden uitgedeeld. Ratten en muizen gelden in het alge meen als onaangename, griezelige en vieze dieren. De schade die met name

Scheldebode | 1968 | | pagina 2