Rentezegels afkopen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND WANNEER EN HOE LANGS DE STRAAT UW NIEUWJAARSGROET OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 27 6 DECEMBER 1968 KINDER MONTUREN ll/LLEGEN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Op 1 juli 1967, toen de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering van kracht werd, is een aanvang gemaakt met de z.g. afkoop van vroeger geplak te rentezegels. Degenen, voor wie eer tijds door de werkgever rentezegels zijn geplakt, kunnen een aanvraag indienen tot terugbetaling van de op hun ver zekering geboekte rentezegels. Naar ruwe schatting zullen in totaal ongeveer vier miljoen verzekeringen worden afgekocht, waarmee honderden miljoenen guldens gemoeid zullen zijn. De uitbetaling is daarom over een aan tal jaren verspreid. In het afgelopen jaar heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan dat talrijke mensen die voor terugbetaling in aanmerking kwamen, zich niet bij de raden van arbeid hebben gemeld. Daarom heeft het zin de gehele procedure van deze afkoop alsook de periodes van uitbetalingen nog eens uit een te zetten. Formulieren op eik postkantoor. Voorwaarde voor de afkoop is dat de verzekerde op 1 juli 1967 nog geen 36 jaar oud was. Mocht hij op die datum 36 jaar of ouder zijn, maar de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, dan vindt premierestitutie alleen plaats als een op 65-jarige leeftijd toe te ken nen ouderdomsrente minder dan 60, per jaar zal bedragen. Wanneer iemand recht heeft op een afkoopsom, maar vóór de aanvang van het uit het onderstaand overzicht af te leiden betalingsjaar over lijdt, komt het bedrag van de afkoop som ten goede aan diens erven. Uitbe taling vindt in dat geval plaats in het jaar van overlijden. Formulieren voor het indienen van een aanvraag voor afkoopsom invalidi teitswet (rentezegels) zijn verkrijgbaar bij de raden van arbeid en de postkan toren. De ingevulde formulieren dienen te worden ingeleverd bij de raad van arbeid waar men eertijds stond inge schreven. Rentenummer. In het aanvraagformulier wordt u ge vraagd uw rentenummer op te geven. Dat brengt vele mensen al in verwar ring, want wie kent zijn rentenummer nog, Daarom zij nog eens uitdrukkelijk gesteld, dat u zich hierover geen zor gen behoeft te maken. Wanneer u op het formulier uw naam, voornaam, ge boortedatum en geboorteplaats nauw keurig invult, zal de raad van arbeid uw rentenummer gemakkelijk op kun nen sporen. Anderen schijnen ten onrechte te me nen dat er geen afkoopmogelijkheid is, wanneer zij niet meer in het bezit zijn van de witte afrekeningskaart, waarop de laatste stand van de op hun verzeke ring geboekte rentezegels per 1 januari 1965 staat aangegeven. Deze veronder stelling is niet juist. Ook als deze kaart zoek is geraakt, kunt u gewoon een aanvraag indienen. Rente. Niet iedereen die vroeger rentezegels heeft geplakt, valt onder een van bo vengenoemde categorieën, die hun ver zekering kunnen afkopen. In een beperkt aantal gevallen kunnen aan de verzeke ring rechten worden ontleend op ouder domsrente, weduwen- of wezenrente. Verzekerden die voor 1 juli 1967 de 65-jarige leeftijd bereikten, hebben recht op een ouderdomsrente, berekend naar de duur van hun verzekering en het be drag van de geplakte zegels. Aan ver zekerden die op of na 1 juli 1967 de 65- jarige leeftijd bereikten of zullen be reiken, zal een ouderdomsrente worden toegekend, mits deze ten minste 60, per jaar bedraagt. Aan een weduwe die 65 jaar is en wier echtgenoot overleden is na 31 de cember 1964 kan een weduwenrente toe gekend worden. Is de echtgenoot over leden vóór 1 januari 1965, dan kan deze rente ingaan bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Aan een weduwe die blijvend invalide is, kan een weduwenrente worden toe gekend als hierop vóór 1 januari 1965 een aanspraak bestond. Recht op wezen rente bestaat voor kinderen beneden de 16 jaar na het overlijden van de vader, wanneer deze verzekerd was, of als de vader niet verzekerd was, wanneer de moeder het was. Recht op wezenrente bestaat alleen nog mits dit overlijden plaatsvond voor 1 januari 1965 en mits er ten minste veertig zegels zijn ge plakt. Reeds toegekende weduwen- en wezenrente blijven gehandhaafd. Wanneer afkoop? Tenslotte nog een overzicht van de pe riodes van uitbetaling betreffende de af koop van rentezegels. Wij vermelden het geboortejaar en tussen haakjes en pe riode van uitbetaling. Zij die geboren zijn in de periode 1 juli 1902 t/m 30 juni 1903 kregen hun rentezegels uitbetaald in de periode 1 juli 1967 t/m 30 juni 1968. Geboortejaar 1 juli 1903 t/m 31 de cember 1908, of 1944 t/m 1955 (1 juli 1968 t/m 30 juni 1969; geboortejaar 1909 t/m 1912 of 1941 t/m 1943 (1 juli 1969 t/m 30 juni 1970); geboortejaar 1937 t/m 1940 (1 juli 1970 t/m 30 juni 1971); geboortejaar 1913 en 1914 of 1934 t/m 1936 (1 juli 1971 t/m 30 juni 1972); ge boortejaar 1915 t/m 1918 of 1932 en 1933 (1 juli 1972 t/m 30 juni 1973); geboorte jaar 1919 t/m 1924 of 1931 (1 juli 1973 t/m 30 juni 1974)geboortejaar 1925 t/m 1930 (1 juli 1974 t/m 30 juni 1975). (Nadruk verboden) DE OFFICIËLE VERWOESTING ,,Ik zocht een persoonlijk iemand..." stamelde de kroongetuige in de trieste affaire van de „officiële verwoesting", die gisteren voor de groene tafel tot een triest einde kwam. „Hm, ik vind deze verdachte nou niet direkt een indrukwekkende persoonlijk heid", oordeelde de politierechter met een veelzeggende blik op de veelkleurige zoutzak die over het hekje hing. Het menselijk gedeelte in die zak steunde, maar het werd niet helemaal duidelijk of het uit protest was of van instem ming. ,,Een nieuwe zaak wordt toch altijd plechtig opengedraaid", vervolgde de wat aarzelende middenstander, die maar moeilijk de juiste woorden kon vinden voor dat wankele lessenaartje tegenover de indrukwekkende groene tafel met de heren in het dreigend zwart. „Dan komt de burgemeester de sleutel in het slot steken, of de koningin met een lint..." ,,En u kiest deze verlopen artiest uit, een notoire dronkaard die al meermalen is veroordeeld en een dik beschreven strafblad heeft!" „Nee meneer, ik zocht niet uit. Ik kréég hem thuis gestuurd". „Per postpakketje?" „Dan zeker als monster zonder waar de", wierp de officier er tussendoor. Maar dat hadden de magistraten toch verkeerd begrepen. De gloednieuwe mid- kenstander met het kersverse etablis sement „De Paradijsvogel" had vergeefs gepoogd de burgemeester of een wet houder voor de officiële opening van zijn eerste eigen zaak te strikken. Dit was mislukt, omdat de hoge heren belang rijker zaken hadden te openen, en ook iets lagere autoriteiten deelden de trot se eigenaar mede, geen belangstelling te hebben. Zij bezochten waarschijnlijk 3EUGDIG EN STERK KAPELLE TEL. (01102) 1223 liever het eigen stamcafé. Doch een „bevrienden zakenrelatie" fluisterde de koopman in, dat er in ons land theaterbureaus bestaan, die er hun werk van maken bekende sterren van radio en televisie te exploiteren. Voor weinig goede woorden maar veel geld willen deze acteurs en actrices zich wel eens beschikbaar stellen, om buiten hun abnormale honoraria nog iets bij te ver dienen. De pionierende ondernemer besloot een „persoonlijke artiest" aan te vra gen, schreef een brief op zijn prachtige nieuwe briefpapier en het theaterbureau kreeg de indruk met een grappige mil jonair te doen te hebben, die een kast van een hotel wilde inwijden met een gala-bal. Om te vermijden dat de ver goedingen van de ter beschikking staan de artiesten in het niet zouden vallen naast de andere uitgaven voor dit feest, schroefde de impressario hun buiten sporige eisen nog iets op en voegde hij als service de prijslijst voor begeleiden de orkesten er aan toe. Geschrokken schreef de beginnende paradijsvogelhouder terug, dat hij in z'n nieuwe ijssaion geen ruimte had voor een urenlange show met girls, theater orkest, internationale televisiesterren en de bij te leveren extra belichting en gri meurs. Hij vroeg maar een gewone deur opener. Toen stuurde het theaterbureau tegen vooruitbetaling van driehonderd nog niet verdiende guldens en misschien uit nijd een gewezen variéténummer, dat al vele jaren aan lager wal geraakt was om dat de vrouw verdovende middelen was gaan gebruiken en de man alleen nog maar dronk. Deze man werd verteld, dat hij zich na het plechtig openen van een nieuwe tent tegoed zou kunnen doen aan de nieuwe bar. Zonder betaling. En daar stoof dit sujet op af. Ook zonder betaling. „Nou ja, toen ie geen drank vond en alleen een gratis sorbet kreeg, begon hij de hele gloednieuwe inventaris te ver woesten", klonk het somber uit de mond van de nu niet meer zo trieste eige naar. Zo viel de plechtige plechtigheid in gruzelementen. Gelukkig bleef de ijs machine intact en kocht de jeugd sa mengestroomd voor de vernielde spie gelruit waarop slechts de letters IJS VOGEL waren overgebleven meer ijs jes dan de ijsbereider had durven hopen. Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk 16 december a.s. bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1-5 regels 2,50; elke regel meer ƒ0,40 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen, tel 01130- 1381 Yerseke, tel. 01131-1532 De vernielzuchtige „deuropener" ant woordde niet op de vragen. Hij bleek al weer flink aangeschoten te zijn en kreeg vier weken. Om zijn roes uit te slapen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VCOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met byslulting van een postzegel van 20 -cent voor doorzending van uw brief VVy willen u met deze adviezen zo goed mogeltyk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Machtiging. Als ik iemand een be wijs geef om geld van spaarbankboekje of beleggingsrekening te innen, kan dat ook geldig zijn bij het overlijden? Wij nemen aan dat n een ander een machtiging wilt verstrekken. In dat ge val kan deze ander slechts gedurende uw leven op grond van deze volmacht bedragen, namens u, innen. Na uw over lijden heeft de betrokken persoon geen volmacht meer om over de gelden te be schikken, daar dan de erfgenamen recht hebbenden zijn en de bewuste persoon dus een machtiging dienen te verstrek ken. Trapbekleding. Hoe kan ik mijn trap egaliseren en wat is de beste be dekking hiervoor? Het egaliseren van de traptreden kunt u op twee manieren verrichten. De ge makkelijkste manier is het gebruik van masonieplaatjes, een soort hardboard. Maar het kan ook door een latje tegen elke trede te slaan en de holten op te vullen met duriet-vloerkit K. Voor de beste methode van bedekking kunt u zich om advies wenden tot de firma Slotez, Badhoevelaan 84, Badhoevedorp, telefoon (02968) 3253, importeur van vloerbedekkingen. Er bestaan namelijk verschillende artikelen, waaronder het door u genoemde tapiflex in verschillen de kwaliteiten en prijzen, dat te verge lijken valt met balatum en linoleum, af hankelijk van het doel, bijvoorbeeld een kamertje waarin niet veel gelopen wordt en een trap, waarop veel gelopen wordt en verder tapison, dat aanmerkelijk duurder is, maar een tapijtsoort is. Molens. Waarom draaien de wie ken van molens allemaal dezelfde kant uit en altijd tegen de wijzers van de klok in? In het boekje „Molens", geschreven door Ir. Stokhuysen, de voorzitter van de „Hollendse Molen", vereniging tot be houd van molens in Nederland, Regu liersgracht 9, Amsterdam, tel. (020) 238703, wordt op blz. besproken, waar om de wieken van de molen altijd draai en in bedoelde richting. Als de mole naar de wieken moet „opzeilen" dan houdt hij zich met de linkerhand aan het hekwerk vast en verricht met de rechterhand zijn werk. De constructie is dus geheel op rechtshandigheid bere kend met als gevolg een vaste draai richting. Hanen. Bij ons verblijf in Portugal constateerden wij vele hanen van steen in verschillende grootte, welke als sou venir worden verkocht. Is de haan een soort symbool of behoort het bij de folklore De haan is een algemeen verbreid symbool van vruchtbaarheid en afweer van boze invloeden, vandaar de haantjes op de torens. Oudtijds schreef men de haan ook de magische kracht toe de zon te doen opgaan. In het plaatsje Bar- celos in het noorden van Portugal heeft de pottenbakkerij zich al gedurende heel lange tijd met de haan beziggehouden, welk voorbeeld ook in zuidelijker gele gen gebieden is gevolgd en waardoor de haan langzamerhand het symbool voor het toerisme is geworden. De teelt van zoveel hanen voor de consumptie valt o.m. te verklaren uit de bodemgesteld heid en het klimaat. Kinderpostzegels. Wanneer zijn de kinderpostzegels voor het eerst uitge komen In 1924 gaven de posterijen voor het eerst kinderzegels uit. Het waren drie zegels met een toeslag „Voor het Kind". De ontwerper van deze zegels was G. Rueter. Sindsdien is de uitgave jaarlijks herhaald met enige jaren onderbreking tijdens de oorlog. In 1923 werden de eerste weldadigheidszegels uitgegeven, die beschouwd worden als de „voorlo pers" van de kmderzegels. Deze waren voorzien van een afbeelding van Jan Toorop. Lood. Is lood inderdaad vergiftig en wat kunnen de gevolgen zijn van de ze vergiftiging Lood is een der zwaarste vergiften, waartegen dan ook in vele bedrijven voorzorgsmaatregelen worden genomen. Het in het lichaam terechtgekomen lood verbindt zich zeer gemakkelijk met de daarin aanwezige eiwitstoffen, waarna het als loodalbuminaat via het bloed in verscheidene organen, als hersenen, le ver en nieren wordt afgezet. Chronische loodvergiftiging, zoals die vroeger bij schilders en letterzetters veelvuldig voorkwam, is te herkennen aan een z.g. loodzoom langs het tandvlees, terwijl door verlamming een neerhangende hand ontstaat. Acute loodvergiftiging ver oorzaakt ernstige maagdarmontsteking. Adressen. Graag had ik de adres sen van Romy Schneider en Peter Alex ander. Het adres van Romy Schneider is Hil- deboldplatz 7, Köln of Herzogfilm, The- atinerstrasse 24, München, Deutschland. En het adres van Peter Alexander is Rechte Weinzeile 1 b/4, Wien 4, Oster- reich. Hechthout. Wat voor lijm moet ik gebruiken om hechthout (betontriplex) wat met betonolie is ingesmeerd en waartegen beton is gestort watervast te lijmen? Het gaat voornamelijk om de betonolie, want de betonstof kan ik er wel met een staalborstel afkrijgen. Die betonolie kan geen kwaad, dus daar behoeft u zich geen zorg over te maken. Als lijm kunt u gebruiken: a Cetaflex van Ceta-Bever; b. Bisonkit. Voor toepassing hiervan moet u goed de gebruiksaanwijzing op de bussen vol gen. De goddelozen, zegt mijn God, hebben geen vrede. Jes. 57 21. De Heilige Schrift brengt evangelie, blijde boodschap. Wil dit zeggen dat de bijbel predikt: alle mensen, zonder uit zondering, hoofd voor hoofd, worden be houden? Neen! En wij moeten het aan durven, die door het Woord getrokken scheidslijn te handhaven: er is een bre de en een smalle weg, er is een hemel en een hel, er zijn godvrezenden en er zijn goddelozen. Deze laatsten missen het allerkostbaarste en het meest be gerenswaardig goed: vrede. Dat is niet twijfelachtig. Jesaja, de profeet, beroept zich op de hoogste autoriteit: God. Hy heeft het zelf gezegd: de goddelozen hebben geen vrede, zegt mijn God. Ar men hebben geen geld; verminkten mis sen een hand of een voet. Dat is erg. Maar het allerergste is, geen vrede te hebben. Zij, die van God vervreemd zijn, zonder God in de wereld te leven, ge lijken een voortgedreven zee, wapt die kan niet rusten (vs. 20). Moeten we de goddelozen in kroeg of bordeel zoeken? Zeker, daar zullen ze zijn, maar we treffen ze ook aan onder de trouwe kerkmensen. Dè,n zijn we god deloos, indien God een klank voor ons is, en onze godsdienst louter vormen dienst. Tenzij wij wederom geboren zijn, leven wij zonder God, zonder Christus en dan ook zonder hoop en zonder vre de. De goddelozen willen het doorgaans niet weten en spreken van vrede en geen gevaar. Doch in stille, ernstige ogen blikken moet één, die zonder God leeft, erkennen: met al mijn geleerdheid en deugdzaamheid, overladen met lauwe ren en toegejuicht door een bewonde rende menigte derf ik het rijkste bezit: vrede, word ik verteerd door. een mar telende onrust. Zoek, mens, wie ge ook zijt, vermoeid en belast uw vrede alleen daar, waar gij vrede vinden kunt, alleen bij Hem, Die Vrede is en vrede geeft, vrede met God en vrede met het lot; bij de Vredevorst, Jezus Christus. Met Hem komt ge nooit teleurgesteld uit. Aan het onrustig hart biedt Hij een vrede, die alle verstand tè bovén gaat. Christus' gemeente kent die vrede, die 'thart in 't bangst gevaar doet blijven zonder vrezen, omdat ervaren wordt: Als Jezus zich in 't harte, Te ruste heeft gezet Laat eens een onweer komen Dat deze rust belet, Als 't kwaad versmelt in vrezen, Voor Zijn wezen. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 814 december 1968 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Vrijdag 13 december: Laatste Kwartier Zondag 5.29 5.46 11.11 11.26 Maandag 6.02 6.22 11.50 Dinsdag 6.39 6.58 0.05 12.29 Woensdag 7.17 7.41 0.45 1.09 Donderdag 8.00 8.31 1.26 1.56 Vrijdag 8.52 9.27 2.21 2.50 Zaterdag 9.49 10.30 3.21 3.52 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1