Discriminatie in fruitteelt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LEIDT TOT ONDERGANG! LANGS DE STRAAT LAND- EN TUIND0UW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 26 29 NOVEMBER 1968 Vil LBO EN de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG -ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Dat de gouden jaren voor de tuinbouw voorbij zijn, is bekend. Met name in de fruitteelt begint een wanhoopsstemming te heersen. Het vorige jaar beleefden wij een appeldrama, dit jaar was het mi sère met de peren, al heeft de interven tie het allerergste voorkomen. Gewoonlijk stelt men, dat beurtjaren tot prijsbederf moeten leiden. Hadden wij vorig jaar de perenoogst van dit jaar gehad en dit jaar de appels van vorig jaar, dan was er weinig reden tot klagen geweest. Aan zulke natuur- - verschijnselen is niets te doen. Maar waar wèl wat aan te doen is, zijn de onrechtvaardigheden die de fruitteler treffen vanwege zijn plaats in de E.E.G. De fruitteler als ondernemer. Nog altijd is de fruitteelt een arbeids intensief bedrijf èn een kapitaalinten sief bedrijf ook. Het plukken van goed fruit kan niet gemechaniseerd worden al is er bij de bessen wel veel bereikt. Voor het machinaal plukken van appels en peren zijn er machines ontworpen, maar tot uitwerken en beproeven schijnt het niet te kunnen komen. Ladders en plukstellingen moeten het voorlopig blij ven doen. De pluklonen hebben onze kersen teelt praktisch ten gronde gericht, maar eenzelfde ramp dreigt bij de bessen. De beteelde oppervlakte klein fruit in Ne derland daalde van 4.717 ha in 1960 tot 2.316 ha in 1966 en het aantal bedrij ven van 19.607 tot 10.967, terwijl nadien deze getallen nog weer kleiner gewor den zijn. De belangrijkste oorzaak is, dat onze minimumlonen veel hoger zijn dan die in België, Frankrijk en Italië, om over de -landen in het oostblok maar te zwijgen, want daar speelt de kost prijs al helemaal geen rol. Bovendien houden wij ons aan loonregelingen, ter wijl andere landen er met de pet naar gooien. Door onze al te grote nauwge zetheid bij het opvolgen van richtlijnen werken wij ons zelf uit de markt. Een goed voorbeeld is de prijs voor bestrijdingsmiddelen, dus middelen te gen ziekten en onkruid. Die is bij ons precies tweemaal zo hoog als in België, Italië en Frankrijk. Want elk middel moet een keur van de P.D. hebben. Dit is ingesteld ter bescherming van de kweker (die er geen prijs op stelt) èn van de fabrikant of importeur. Aan de grens wordt nauwlettend toegezien, dat elke zending bestrijdingsmiddelen een P.D.-nummer heeft. Zo niet dan wordt de invoer verboden. In de moderne fruitteelt spuit men bijna het jaar rond en de onnodig dure bestrijdingsmiddelen verlagen het ren dement van de fruitteelt sterk. Lonen en lasten. In Italië betaalt de staat 90 procent van alle sociale lasten; in Nederland is dat 10 procent! Frankrijk en België zit ten er tussenin met 25 procent. Deze lasten wegen zeer zwaar als men veel plukkers moet betalen. Klaagt men daarover dan is het antwoord veelal, dat men in Italië veel meer belasting be taalt dan bij ons. Dat lijkt ook zo om dat bij ons 27 procent van het nationale inkomen in de schatkist verdwijnt. On langs heeft een deskundige uitgerekend, dat dit in Italië 110 procent zou zijn. U zegt natuurlijk dat dit niet kan! Inder daad, maar die 110 procent gelden al leen wanneer de Italiaanse regering al le verschuldigde belastingpenningen binnen kreeg. In de praktijk schijnt dat tussen de 10 en 25 procent te zweven en vandaar dat men steeds nieuwe fis cale vondsten moet doen om toch nog voldoende in de schatkist te harken. Onze fruittelers hebben daar last van. Want de natuurdruiven en de perziken van Italië worden hier zó goedkoop verkocht, dat onze fruitteelt daar grote hinder van ondervindt. Ware nu alleen het feit doorslaggevend dat de produk- tiekosten ginds zo laag zijn, dan had men daar vrede mee. Nu niet! Onze voorlichting dan? Gewoonlijk stelt men, dat de Neder landse fruitteler een grote voorsprong heeft op zijn E.E.G.-collega's doordat voorlichting en onderzoek hier zo voor treffelijk georganiseerd zijn. Dat is waar, maar het praktische effect valt tegen. De gewone rayonassistent zit des maandags op het consulentschap, heeft dinsdag een excursie, woensdag een be spreking, donderdag moet hij ergens les geven en op vrijdag moet hij nogal eens uitrusten of een snipperdag opnemen. Frequent bezoek aan de bedrijven komt steeds minder voor. Ons onderzoek is voortreffelijk. Zelfs zó voortreffelijk, dat België kan vol staan met 10 procent van ons onder zoek. Men bepaalt zich daar tot de soorten, irassen, grondsoorten en kli maten die afwijken van de onze. De rest neemt men wel van ons over. Wrj heb ben busladingen vol Belgen en Duitsers ontvangen om hun te leren hoe goed wij bepaalde rassen (golden delicious!) kwe ken. Thans kunnen zij het óók en is de markt voorgoed bedorven... In plaats van rooipremies geeft men elders aanplantpremies om de kwaal te verergeren, vervoerssubsidies en toela gen op de bouw van koelhuizen. Tot overmaat van ramp plukt de fiscus onze fruittelers kaal in een goed jaar. In Frankrijk zou men zoveel voordeliger appels kunnen telen dan in Nederland. Het mag op zijn minst betwijfeld wor den! Nachtvorst, droogte en schilverru- wing treden daar veel vaker op dan bij ons. Maar wèl kan de Frans fruitkwe ker een grote inplanting geheel uit de winst van één jaar bekostigen, zodat hij die lasten niet meer heeft. Bij ons mag men slechts gedurende een lange reeks van jaren op de inplanting af schrijven. Landbouw tegen industrie. Bezien we de invoer uit derde lan den, dan is er letterlijk geen enkel pro- dukt waarvoor de E.E.G. zelfvoorzie nend is. Zelfs de helft van alle voe- dingsvetten wordt nog ingevoerd! Bij het fruit zien wij precies hetzelfde. Nu zijn zuidvruchten niet te keren, maar een enkel voorbeeld toont ons waar het om gaat. De produktiekosten van zwarte bes sen bedragen thans 1,50 per kg. Vorig jaar behaalden goede telers gemi'Ield 1,72. Doordat de oogst per ha maar 70 procent was van die van 1967 en om dat er nogal wat gerooid was, ver wachtte men dit jaar een zeer goede prijs. Die kwam niet, want Joego-Sla- vië voorzag de fabrieken van bessen. Naar verluidt was dit een transactie in ruil voor uitvoer van industriële pro- dukten. Zo is ook de handel met de Oostbloklanden wel te verklaren. Op zichzelf zijn zulke ruilingen nut tig. Het gaat er echter om, dat de fruitkweker weet wat hem dat kost en dat hem de schade vergoed wordt. De volstrekt irreële prijzen waartegen lan den met staatshandel soms leveren, mo gen nooit de norm zijn. De fruitkweker heeft recht op een redelijke afzet en dito beloning. Hier raken wij een van de kernpun ten uit het hele E.E.G.-landbouwbeleid. Men kan wel spreken over de miljarden die dat kost, maar men berekene dan óók eens hoeveel opgeofferd is ten be hoeve van industriële handel. Het gaat niet op de agrariërs te benadelen door invoer van overschotten of irreële aan biedingen. Daarnaast zijn wij in de E.E.G. al te precies en te konsekwent geweest. Het was een konsekwentie die ten onder gang voerde. Met name de teelt van klein fruit dreigt hiervan nog verder de dupe te worden. Blijkbaar begrijpt men in ons land onvoldoende dat men in de E.E.G. slechts mee kan komen als het spel eerlijk gespeeld wordt! Heft men de discriminatie niet op, dan ge ven wij een flink deel van onze fruit teelt prijs aan de ondergang. (Nadruk verboden) KAT EN LOEDER „Ken ik het hellepe dat die ouwe kas ten zo dicht op mekaar staan?" riep de uiterlijk zo bevallige en als jonge dame verklede verdachte uit. Haar tien zorgvuldig gemanicuurde vingers wer den halverwege ten hemel geheven, maar omdat toen een imitatie-slangen leren handtasje haar arm dreigde te ontglippen, keerden haar handen snel terug op aarde. „Dit is een zeer aanvallige dame", vertelde de officier van justitie, „met erg losse handen en met lange nagels". „Als twee huizen dicht bij elkaar staan, hoeft u nog niet handtastelijk te worden", dacht de politierechter. Maar de 22-jarige uiterlijk zo schone wist het beter dan de grijze magistraat. Volgens haar uitleg was ze gewend de ramen van haar overbuurvrouw dicht te druk ken als zij de hare moest openen, om dat er geen ruimte was voor beide open slaande vensters tegelijk. En als de an der toch de ramen weer openstiet en bijvoorbeeld het tafellaken uitschudde, slierde zij daarmee gelijk de vazen met bloemen in de kamer van de gedaagde omver. De beide dames lazen ook el- kaars krant en eikaars vrouwenblad mee door het raam. En als de één bij het ontbijt geen suiker meer had voor de koffie, pakte ze met één hand door het raam de volle suikerpot van de an dere gedekte tafel. „Dan is er nog geen reden om te krabben", zei de rechter. „O zeker, mot je meemaken!" klonk het schamper. „Zal ik bij uwes 'n keer tje de kornètbief van uwes brood pikke as uwes zit te ete, zo met een arm door het raam. Zal ik 's kijke wat u dan doet". Ze griste naar de hamer op de groe ne tafel, maar de rechter was haar voor en tikte er mee op haar lange vingers. „Au, verrek, m'n r.agels..." schold ze en haar namaak-pythonleer gleed lager en lager. „Eén te barste", ontdekte ze. „U ziet het", zei de officier, ,,'t Is geen katje om zonder hamer aan te pakken". „Mot ik dan maar tolereren dat zo'n loeder me voor dweil uitmaakt?" „Bent u dat dan niet?" informeerde de politierechter en hij nam veelbeteke nend de stukken ter hand die op de groe ne tafel lagen uitgespreid. Een vuur rode blos drong door de matte schmink- laag heen. „Dat beweert dat loeder", stiet ze ten slotte uit. „Die kijkt me teveel in m'n slaapkamer ook". Het loeder mocht plaatsnemen achter de lessenaar voor de getuigen. Ze vul de een grote japon uit de afdeling Moei lijke Figuren van het confectiemagazijn en haar gezicht ging grotendeels schuil achter een gordijn van zwartgeverfde spaghettislierten. „Het gong allemaal om dat mans persoon", hoorden we nu. „Die kon z'n eigenste huis niet meer in. Toen kwam ie door mijn kamer om effies over te stappen". „Gelogen!" kreet de slanke. „Ze hèt 't aangelegd met 'm. Ik zag ze wel bezig". „Zeg jij maar niks", repliceerde de Geweldige. „Jij hebt het veel te druk met die andere kerels die..." Een driftig hamergeklop ontnam bei den het woord. De réchter stelde afge meten vragen en liet ze even afgemeten beantwoorden. Voor hem was alleen van belang dat er verwondingen waren toegebracht en wie dat had gedaan. Het bleef echter bij de krabben van het slanke katje. Want er was geen aan klacht ingediend wegens belediging. De voormalige echtgenoot van de kat ge tuigde ook nog tegen z'n gewezen vrouw en toen vond de officier de tijd geko men om een voorwaardelijke gevange nisstraf te eisen van veertien dagen met een proeftijd van een jaar. „Ken ik mooi me nagel weer an late groeie", berustte de verdachte. (Nadruk verboden) d' ARGENTY HET NUT VAN DE COMPUTER Het laboratorium voor grondonder zoek te Oosterbeek maakt, zoals bekend is, gebruik van een computer. Alle ge gevens van elk onderzocht monster wor den ingevoerd in de computer en deze vergelijkt ze met het „schema" van de landelijke Adviesbasis, reeds in het in strument aanwezig. Een snelschrijver vult dan, eveneens elektronisch, het be kende formulier in en dit gaat, in een keurig mapje met opdruk „Dit is uw rapport" naar de inzender terug. Deze weet dan waar hij moet bemesten. En met hoeveel. Een bijkomend nut is, dat de gege vens van die vele monsters, ingezonden uit alle delen van het land, in de com puter blijven en, in bepaalde volgorde, er ook weer uit kunnen worden ge haald. Zo kan men bijv. de computer op dracht geven: zoek streeksgewijs de cij fers bij elkaar van het onderzoek op magnesium. Men heeft dit onlangs ge- vdaan, voor grasland op zandgrond. Van de uitkomst is men geschrokken. Van alle monsters, uit het noorden van het land, wees meer dan de helft een magnesium-toestand „laag" aan; uit het midden en zuiden zelfs 80 Dit afgelopen jaar was weer een echt „kop- ziektejaar" en de ernstige gevallen de den zich juist daar voor, waar geen en kele voorzorg was genomen. De een voudigste voorzorg is: een magnesium bemesting met kieseriet, in februari maart. Daarmee kunnen, zeker op het zand, grote risico's worden voorkomen. De computer denkt niet, hij waarschuwt alleen. Dat is zijn nut. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ziekengeld. Hoe lang moet een hulp in de huishouding in een zieken huis werken voordat zij recht heeft op ziekengeld? Hoe lang kan men in de ziektewet ingeschreven zijn en valt de persoon dan automatisch in de w.a.o. En hoe lang voorziet die wet van uit kering Zoals bij iedere verzekering is men krachtens de ziektewet verzekerd van af het moment dat men premie betaalt en dat is hier het geval wanneer men in loondienst treedt. En volgens de wet op de .arbeidsongeschiktheidsverzekering heeft iedèr recht op uitkering, die de 65-jarige leeftijd nog niet heeft bereikt, bij een arbeidsongeschiktheid van 15 of meer, welke tijdens de verzekering is ontstaan met inachtneming van een wachttijd van 52 weken, overeenkomen de met een maximum uitkeringstermijn van de ziektewet. De w.a.o.-uitkering sluit dus in het algemeen aan bij de uitkering krachtens de ziektewet, in welk geval men de eerstgenoemde uit kering niet behoeft aan te vragen. De gene, die niet in het genot van zieken geld is, moet wel een aanvraag om w. a.o.-uitkering indienen. De uitkering ein digt bij een daling van de arbeidsonge schiktheid tot beneden de 15 bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd en bij overlijden. Volledigheidshalve vermelden wij nog dat niet verzekerd zijn zij aan wie door het rijk terzake van een ar beidsverhouding invaliditeitspensioen is toegekend en zij, die doorgaans op min der dan drie dagen per week in de huis houding werkzaam zijn. Vingervlugheid. Hoe kan men de vingervlugheid bevorderen? Hoe kan men het contact tussen hersens en vin gers bevorderen b.v. bij het bespelen van een blaasinstrument? Er bestaan geen bijzondere middelen om door verbetering van het contact tussen hersenen en vingers de vinger vlugheid bij het bespelen van bijvoor beeld een blaasinstrument te bevorde ren. Het enige middel is studeren en nog eens studeren, waarvoor veel zelf controle nodig is, waarbij de liefde voor de muziek u in staat moet stellen veel tijd te besteden aan de vingertechniek. De methode bestaat in dezelfde fraze langzaam beginnen en herhalen in een steeds sneller tempo. Reinigen. Op welke manier kan ik het beste mijn plastic aquarium en plas tic bak van de vogelkooi schoon hou den? Het enige wat u kan en mag doen om uw plastic aquarium en plastic bak van de vogelkooi schoon te houden, is deze te behandelen met een zacht spons met lauw water. Klimplanten. Kunt u mij enige in lichtingen verstrekken over de blauwe regen en de kamperfoelie? De blauwe regen is een klimplant en vraagt veel ruimte. De eerste jaren groeit deze sterk en pas als de groei wat bedaart, worden er z.g. kortloten gevormd, die gaan bloeien. Dus niet snoeien en alleen indien nodig wat uit dunnen. Zoek een plaats waar hij te genop kan groeien. Kamperfoelie. Indien het een klimplant is ook een steunsel hiervoor zoeken. Deze plant heeft min der ruimte nodig dan de blauwe regen. Wordt de plant van onder te kaal, dan de kop flink terugsnoeien,-waardoor er aan de voet weer nieuwe scheuten ko men. Verder niet snoeien, alleen uitdun nen. Vlijtig Liesje. Mijn Vlijtig Liesje zit vol witte korreltjes. Wat is dat? Uw Vlijtig Liesje heet Impatiens. U behoeft zich om die witte suikerachti ge korreltjes onderaan de bladsteel niet bezorgd te maken, want dat zijn kleine kliertjes die eigen zijn aan de plant. Bij sterke groei en veel water ziet men er meer dan bij zwakke groei en weinig water. Het is dus geen ziekte, maar een KAPELLE TEL. (01102) 1223 planteneigenschap. In het water dat ver dampt zitten stoffen opgelost, die later uitkristalliseren. Diepvrieskast. Wat is het stroom verbruik van diepvrieskasten Het stroomverbruik van een diep- vrieskast is wat men noemt een „cen- cenkwestie". Voor een kast van 250 li eer is het ca. 2,5 en voor een kast van 100 liter is het ca. 3 KW per etmaal. Dood, waar is uw prikkel. 1 Corinthe 15 55. Wat is de dood een vreselijke macht. Wij hadden zo gaarne onze geliefde bij ons gehouden, maar wij moesten weer loos toezien, hoe het leven van onze geliefde werd weggescheurd. Toen viel er een grote leegte in ons leven; wij zoeken het overal, maar kunnen het niet vinden. Zo bezien blijft de dood een vijand, een monster die ons met zijn giftige angel wondt en voor altijd bezeert, een rover, die het liefste van ons wegneemt en ons in verterend heimwee achterlaat. Ook als onze geliefden in Jezus ontsla pen zijn, kan de pijn om hun sterven toch nog zo diep en zo fel zijn. Maar de Here Jezus helpt ons klaar te komen met het probleem van de dood. Zeker, die dood is ook nu nog een verschrikking, maar in het geloof ga ik het sterven toch anders zien. Door Jezus dood is de dood zo geheel anders geworden. De dood was een monster, met een prikkel, een gfitige angel die hij in het leven van de mensen sloeg. Die angel deed zo'n pijn omdat daarin de vloek van God over onze zonde door werkte. Maar weet ge wat er nu ge beurd is? Wanneer een bij een mens steekt, moet zij haar angel in het vlees achterlaten. Zij kan voor de tweede maal geen pijn meer doen! Welnu, de dood heeft eenmaal Jezus gewond met zijn angel en Hem doen lijden onder de vloek over ons leven; maar toen heeft Jezus hem die angel ontnomen. Daarom kun nen wij vandaag jubelen: dood, waar is uw prikkel, uw angel! De dood is to taal van karakter veranderd; geen vij and meer, maar een dienstknecht van Jezus, geen rover meer die ons het liefste ontneemt, maar een vriend, die de onzen tot Jezus brengt. Onze geliefde is nu thuis en heeft de wens van het hart verkregen; als wij de rijkdom kon den zien, waarin hij, waarin zij thans delen mag, dan zouden onze tranen op drogen! Maar het gemis dan, o dat gemis!" Christus staat aan de deur en Hij klopt; Hij wil de ledige plaats vervullen en alles voor u zijn! Hij, die uw geliefde heeft leren sterven, zal u leren leven en u verder leiden van kracht tot kracht. Geef uw geliefden over aan Jezus, Hij is hun vreugde, maar ga zelf met Jezus verder, Hij is uw vrede. In Hem onze Heiland vinden wq elkaar, Christus die onze kracht is, is ook het leven voor hen die zijn heengegaan. Dood, waar is uw prikkel! Uw angel is vergaan! (Uit een Dagboek) WE ME LD INGE Van 17 december 1968 Donderdag 5 december: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.58 1.20 6.42 7.11 Maandag 1.48 2.04 7.29 7.52 Dinsdag 2.29 2.44 8.06 8.27 Woensdag 3.08 3.23 8.39 9.02 Donderdag 3.45 4.01 9.19 9.39 Vrijdag 4.21 4.36 9.57 10.16 Zaterdag 4.56 5.10 10.37 10.52 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1