1969 brengthogere lasten wUqmpo NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 25 22 NOVEMBER 1968 GOUDEN Verdachtmakingen de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. KLEINE ZAKENMAN DE DUPE m Zeker de laagstbetaalden en de middengroepen zullen met weinig opgewektheid naar het nieuwe jaar uitzien. Het begrip „welvaartsstaat" wordt in deze kringen met hoongelach begroet en waarschijnlijk niet helemaal ten onrechte. Met ingang van 1 januari 1969 treedt de wet belasting toegevoegde waarde (B.T.W.) in werking, waardoor tal van produkten in prijs zullen stijgen. De sociale premies gaan met ongeveer 2 omhoog. Daar staat een belasting verlaging tegenover, die de laagstbetaalden weinig en de middengroepen in het geheel geen soelaas biedt. De loontrekkenden zullen er rekening mee moeten houden, dat de lonen slechts in zeer bescheiden mate mogen stijgen, en de zelf standigen zullen hun hogere lasten moeten compenseren door een verhoogde om zet, hetgeen bij de te verwachten prijsstijgingen niet mee zal vallen. SOCIALE PREMIES STIJGEN AANZIENLIJK Het is nog niet te overzien welke ge volgen de invoering van de B.T.W. op het algemeen prijsniveau zal hebben. Het staat wel vast dat een groot aan tal produkten duurder, soms aanzienlijk duurder zal worden. Dat geldt met na me voor verschillende goederen die voor het direkte levensonderhoud van essen tiële betekenis zijn, zoals b.v. textiel en schoeisel. In het bijzonder de grote ge zinnen zullen de gevolgen van de B.T. W. ondervinden. Daar staat dan wel een compensatie tegenover in de vorm van een overigens minimale verlaging van de loon- en in komstenbelasting, waar feitelijk alleen de laagstbetaalden enig profijt van heb ben. Hoe gering deze belastingverlaging is, blijkt uit de volgende cijfers: een on gehuwde met een inkomen van 3000, per jaar krijgt een belastingverminde ring van 2,8 Een ongehuwde met een inkomen van 9000,0,5 met een inkomen van 12.000,0,3 en is zijn inkomen 18.000,dan is de belasting vermindering slechts 0,1 Een gehuw de zonder kinderen krijgt bij een inko men van 12.000,0,5 belastingver mindering, evenals trouwens een ge huwde met twee kinderen. In de meeste gevallen komt deze belastingverlaging neer op enkele tientjes hoogstens en hiermee kan men zijn hogere uitgaven als gevolg van de prijsstijgingen niet compenseren. Vooral de middengroepen profiteren in het geheel niet van deze schamele belastingverlaging, terwijl juist deze groep het komende jaar op hogere las ten komt te zitten als gevolg van een stijging der sociale premies. Omhoog. De sociale premies zullen per 1 janu ari 1969 aanzienlijk sterker omhoog gaan dan aanvankelijk werd aangeno men. Er werd eerst gedacht aan een stijging, van circa 1 maar men kan op ruim het dubbele rekenen. De premie voor de wet bijzondere ziektekosten stijgt van 0,4 naar 1 de premie A.O. W. en A.W.W. gaat 0,2 omhoog, de kinderbijslag loontrekkenden zal 0,1 stijgen en onvermijdelijk is ook een ver hoging van de ziekenfondspremie met 0,3%.-De werkloosheidspremie zal niet stijgen, maar de premie voor de arbeids ongeschiktheid wel, n.l. met liefst 0,9 Het salarisbedrag, waarover sociale premies moeten worden betaald, zal ze ker ook stijgen. Een belangrijk deel van deze verhogingen is dus te wijten aan de premiestijging voor de nieuwe wetten arbeidsongeschiktheid en bijzondere ziektekosten. Deze premieverhogingen zullen voor al voor de middengroepen hard aanko men. P^BIJ VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND Addertje. Voor de loontrekkenden zit er wat de toch al geringe belastingverlaging be treft, nog een addertje onder het gras. Een deel van de sociale premies wordt door de werkgever betaald. Maar over dit werkgeversaandeel, voorzover het althans de wet bijzondere ziektekosten en de ziekenfondspremie betreft, moet de werknemer belasting betalen. In 1969 gaan de twee premies om hoog en ook het werkgeversaandeel in deze premies. Derhalve stijgt ook het bedrag, waarover de werknemer belas ting dient te betalen. Wat hij door de belastingverlaging minder aan belasting zou gaan betalen, komt er op een an dere manier weer bij. De zogenaamde belastingverlaging wordt op die manier direct weer opgeheven, men schiet er eenvoudig niets mee op. Bovendien zal de premiestijging de ruimte voor loonsverhogingen aanzien lijk inperken. Daarom ziet het er naar uit, dat de meeste loontrekkenden in 1969 hun reële inkomen eerder zien da len dan stijgen. Voor de zelfstandigen ziet het er evenmin hoopvol uit. De middenstanders worden opgescheept met een hoop adminstratieve rompslomp in gevolge de B.T.W., zij moeten voor zich zelf en hun personeel hogere sociale premies betalen en doordat alles duur der wordt, moeten zij bovendien niet re kenen op een hogere omzet. Tabak duurder. Er zijn tenslotte nog enkele bijkomen de factoren, die het leven duurder zul len maken. De verhoging van de accijns op sigaretten en tabak is vooral voor de „kleine man" een geduchte strop. Men kan natuurlijk zeggen dat het roken niet bevorderlijk is voor de gezondheid, maar gerookt wordt er toch en de prijs verhoging (een kwartje per pakje) komt bij de minst welvarenden het hardst aan. Door de prijsverhoging van de ben zine dreigt ook de kleine zakenman in de eerste plaats de dupe te worden: hij moet zich toch al veel opofferingen ge troosten om er het noodzakelijke bestel- wagentje op na te kunnen houden; straks wordt rijden misschien net te duur voor hem. Ook de huurverhoging levert een bij drage tot de lastenverhoging en voorts mag men verwachten dat ook vele ge meenten met ingang van het nieuwe jaar de bewoners confronteren met ho gere uitgaven voor reinigingsrechten en dergelijke. Al met al zal 1969 voor de meeste Nederlanders geen best jaartje worden, althans door een sociaal-econo mische bril bekeken. (Nadruk verboden) DE ZIEKTEWETLOPER Een onnozel klein verf spat je bracht een 35-jarige ijzervlechter G. v. E. voor het hekje. Niet omdat hij met verf ge morst zou hebben op het pas gestorte beton van een gloednieuw bouwwerk, maar omdat hij zes pond paling gesto len had uit andermans fuiken. „Dat verfspatje was rood, hè", ver telde de kroongetuige, „maar de palen waar m'n fuiken aan hangen waren wit. Ik moest dus op zoek naar iets roods op de plas. Nou, toen heb ik net zo lang gezocht en gezocht tot ik een rode roei boot vond. Daar heb ik eens in gekeken en daar lag zo'n zes pond paling in. Toen heb ik de politie gewaarschuwd en spoorde de eigenaar van 't bootje op". „Wat wilde u met die paling?" vroeg de politierechter aan de verdachte. „Opeten", zei de bouwvakker, „wat most ik er anders mee?" „Het lijkt mij waarschijnlijker, dat hij geregeld fuiken lichtte om de inhoud te verkopen en er zo wat bij te verdienen", dacht de officier. Maar dat denkbeeld wees de eigenaar van de rode roeiboot verontwaardigd van de hand. „Wat doet u dan voor de kost?" wil de de rechter weten. „Want zo veel ijzer vlecht u eigenlijk niet". „Kan kloppen. Ik löop in de ziekte wet", was het antwoord. „O, dus u eet van twee walletjes Overdag eet u van de ziektewet en 's nachts uit andermans fuiken!" „Da's net één keer gebeurd". „Nee, u bent pas één keer gesnapt. Andere nachten bent u óók met uw boot op de plas geweest hebben twee getui gen verklaard". „Toen ben ik wezen vissen!" „Jaja, dat bedoel ik ook..." De verdachte zuchtte alleen maar. „Of heeft de dokter u soms paling voorgeschreven „Nee, helemaal niet". „Dan hebt u de ziektewet ook nog opgelicht, hè? Wat scheelde er eigen lijk aan?" „Ik liep naar 't ziekenhuis". „Vreemde ziekte", interrumpeerde de officier. „Wat doen ze daar tegen?" „Ze hebben lelijke knobbels bij me weggehaald, ik weet niet wat 't precies is, want dat zeggen ze niet, maar ik hoefde van de dokter nog niet te wer ken". „Als u 's nachts geregeld kunt gaan roeien, bent u ook goed genoeg om overdag wat te doen", dacht de offi cier. „Maar dan was hij overdag natuurlijk te moe", zei de politierechter. HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE KAPELLE TEL. (01102) 1223 De officeir ging daar maar niet ver der op in. Hij sprak vernietigende woor den aan het adres van werkschuwe ele menten, die menen een gemakkelijk le ventje te kunnen lijden op andermans kosten en die aan de sociale verzorging niet genoeg hebben, maar dan ook nog zich tegoed willen doen aan de vis, die iemand anders voor zijn broodwinning heeft moeten vangen. Verder uitte hij waarderende woorden tot de kroonge tuige, die niet bij de gelichte fuiken bleef neerzitten, maar als een echte Sherlock Holmes aan het speuren was geslagen en de dader bij de politie kon aanwijzen. Tegen de bouwvakker eiste hij 150,boete of vijftien dagen hechtenis. De palingsnoeper kreeg het laatste woord, maar sputterde zo hevig tegen de onrechtvaardige behandeling en de verdachtmakingen en de onredelijke hoogte van de boete, dat de politierech ter er een eind aan moest maken. „Eén week dan. En ga ddar dan maar in de ziektewet zitten ook". Nadruk ve rbo dend' ARGENTY De nieuwste politieke stunt in de Tweede Kamer bestaat uit het stellen van vragen over de mogelijkheid van prijsstijgingen wanneer de B.T.W. na 1 januari m werking is getreden. Men meent zelfs te moeten aandringen op prijsmaatregelen, teneinde na invoering van de nieuwe omzetbelasting een slag vaardig beleid te kunnen voeren. Het is duidelijk dat al deze uitspra ken moeten dienen om consumenten, die straks meer moeten betalen, naar de mond te praten. Het bedrijfsleven moet straks als een collectiviteit van prijs- opdrijvers en „afzetters" worden ge presenteerd, mocht het prijsverloop on gunstiger zijn dan men verwacht. Noch de regering noch de kamerleden hoeven te proberen de verantwoorde lijkheid voor de B.T.W.-prijstsijging bij het bedrijfsleven op de schouders te leg gen. Die dragen zij zelf. De regering is van mening geweest dat de B.T.W. in Europees verband moest worden inge voerd en de Tweede Kamer heeft de voorstellen aangenomen. Het bedrijfsle ven zit met de zorgen inzake bevoor rading, administratie, juiste toepassing van het nieuwe systeem en straks met de gevolgen van de nieuwe afdracht. Dat men de kosten van het proces op de consumenten verhaalt is niet meer dan logisch. Het is zelfs een voorwaar de van idt systeem. Indien de B.T.W. zoveel prijsverande- ringen brengt dat het marktbeeld on doorzichtiger wordt, dan draagt de re gering daar eveneens de verantwoorde lijkheid voor. De Tweede Kamer even eens, inclusief de oppositie en niet het bedrijfsleven. Men heeft een aantal prijs- stabilisatoren, die bij het systeem van de verticale prijsbinding bestonden, be wust overboord geworpen. Ieder kan nu vragen wat hij wil. De concurrentie zal wel zorgen voor druk op het prijsniveau. Wat wil de regering dan nu weer met de verdachtmaking van het bedrijfsle ven? Laat men de hand in eigen mi nister- of kamerboezem steken! (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Ziekenfonds. Wanneer is men bij het Ziekenfonds verplicht verzekerd? Volgens de Ziekenfondswet zijn ver plicht verzekerd alle werknemers, die een vast overeengekomen loon verdie nen van niet meer dan 13.000,per jaar, ius ligt de grens 1.200,hoger dan u meent. En mocht iemand in een andere gemeente fnet hetzelfde totaal inkomen als u goedkoper verzekerd zijn voor zijn vrouw en twee kinderen dan u, dan is dat op twee manieren waar schijnlijk te verklaren, n.l. hij zou een van zijn inkomstenbronnen verzwegen hebben of hij woont in een gemeente waar de verplegingskosten lager liggen. Een scherp concurrerende verzekerings maatschappij Woudsend zou ingeval uw kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar zijn, 623,bij één boven de 18 jaar 758,en bij twee boven deze leeftijd 894,aan premie vragen, dus bent u met ruim 600,— nog goedkoper uit, hoewel u er al op moet rekenen, dat de premie na 1 januari 1969 weer verhoogd wordt. Augurken. Hoe moet ik augurken- planten behandelen om er zaad van te krijgen U kiest daarvoor goed ontwikkelde, gezonde planten uit en u laat per plant enige goed ontwikkelde vruchten zitten, geëigend aan het soort en u snoeit nog half ontwikkelde, slecht gevormde of zieke planten weg. U laat de vruchten zitten totdat ze door en door rijp, dus goudgeel geworden zijn. Daarna oogst u de vruchten, snijdt ze middendoor en u haalt de pitten (zaden) er uit. Deze doet u in water en laat ze gisten waar na de slijmvliezen enz. rondom de zaden gemakkelijk loslaten, desnoods met be hulp van wat zand. Daarna kunt u het zaad drogen. Hebreeuws. Bestaat er de mogelijk heid om een schriftelijke cursus He breeuws te volgen? Een gelegenheid, om althans schrifte lijk te beginnen met de studie van het Hebreeuws, om dan desgewenst later mondeling lessen te volgen, vindt u in Rotterdam. Deze cursus gaat uit van de Stichting voor de Hebreeuwse Taal en Letterkunde. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot mej. H. Aardoom, Vre- denoordlaan 52c, Rotterdam, tel. (010) 130247. Er zijn twee jaarcursussen, elk van 10 lessen 50, Invoerrechten. Mijn dochter trouwt zeer binnenkort met een Zwitser en zal zich dan in Zwitserland gaan vestigen. Wat moet er worden gedaan om haar spullen, alsook de eventuele cadeaus van vrienden en kennissen mee te ne men, zonder hiervoor invoerrechten te betalen? Uw a.s. schoonzoon dient bij het kan toor voor de invoerrechten in het kan ton van zijn toekomstige woonplaats een verzoek in te dienen voor vrijstelling van invoerrechten van alles wat uit Nederland meegenomen wordt, hetzij per auto, hetzij met de spoorwegen in kist (en) of koffer (s), als bagage. Daar voor is het nodig 2 lijsten in drievoud op te maken voor wat op deze twee manieren ingevoerd wordt. In Neder land moeten daarvoor ingevuld worden evt. twee gele modellen 61, verkrijgbaar op het kantoor voor invoerrechten en accijnzen. Deze wijze van vrijstelling ge schiedt dan volgens een internationale regeling op z.g. basis van wederkerig heid. Geloof. In Nederland bestaat een genootschap, Vergadering van Gelovi gen. Wat is dit voor een gemeenschap, wat is haar doelstelling, wanneer is ze opgericht en hoeveel leden telt zij? Een r.-k. meisje heeft verkering met een lid van dit genootschap. Kan zo iemand zich van zijn kerk losmaken, of worden hem bezwaren in de weg gelegd? De Vergaderingen der Gelovigen zijn groepen van christelijke gelovigen zon der hechte organisatie. Men kan hier dus niet van „kerk" spreken, zoals u doet. Ze zijn gesticht op voorbeeld van John Nelson Darbu (18001880), een Engels geestelijke, die met de Angli caanse kerk brak, waarom zij ook wel Darbysten worden genoemd. Ze verwer pen het kerkelijk instituut als zodanig en willen ook van geen belijdenisschrif ten weten, ze hebben een vrij sterke af keer van de kunst en de wetenschap, zelfs van de theologische wetenschap, omdat ieder gelovige uit zijn bijbel al leen kan weten hoe hij verlost en zalig kan worden. Ze passen alleen maar de doop voor volwassenen toe en vieren elke zondag avondmaal in de diensten, die niet door predikanten geleid wor den, maar door voorgangers, die zeg gen de Heilige Geest te hebben ontvan gen. Ze verwachten ook een spoedig einde van de wereld (Chiliasme). Deze vergaderingen vindt men behalve in Engeland ook in de Ver. Staten, Canada en West-Europa. In Nederland zijn ruim 100 vergaderingen met 6 7000 leden totaal. Verder kunt u vragen hoe of een lid van deze vergadering, dat u kent, persoonlijk over uw vragen denkt, want buiten de bijbel wordt hem niets voor geschreven. Zomerhuisje. Wat kan ik het beste gebruiken om afscheidingen te maken in mijn zomerhuisje? Voor het maken van enige afschei dingen in uw zomerhuisje wordt hout wel erg prijzig. Het goedkoopste is hard board k 2,50 per m2 (de beste kwa liteit), maar het is erg afhankelijk van de weersomstandigheden, waardoor er veel kans is op „trekken". Etemit is ongeveer tweemaal zo duur, maar het is zeer moeilijk te bewerken en hele maal niet met de zaag. Vandaar dat wij u spaanderplaat adviseren, dat bij 8 mm dikte 6,per m2 kost, waar tegenover staat dat u ook veel minder houten raamwerk nodig hebt, n.l. slechts om de 70 a 80 cm. Bovendien is het een zeer goede warmte-isolator, vanwe ge de poreusheid, waardoor er lucht in komt. De oppervlakte dient u tegen vuil te bewerken met bijvoorbeeld blanke lak of lijnolie, wat gemakkelijker gaat. zo Gij eenmaal de ellende Uwer dienstmaagd aanziet en mijner gedenkt, en Uw dienst maagd niet vergeet 1 Samuël 1 llm In haar bittere droefheid heeft Han- na niet als een razende tot haar kwel duivel gegild: Peninna houd op!, of haar man met verwijten overladen, maar de naam des Heren aangeroepen. God noemde ons Zijn naam, en luis tert naar die naam! De ongelukkige vrouw vroeg, of de Here haar eenmaal wilde aanzien. O, Hij ziet zo anders dan de mensen! Zij vroeg, of God haar in ontferming wilde aanzien. Gedenk mij ner, vergeet mij niet, zo bad, zo smeek te, zo bedelde zij. Hoe durfde ze? Let op, zij noemde zich driemaal: Uw dienst maagd. Onhoorbaar zacht, dicht nabij God, als een zalig geheim. Alsof zij wilde zeggen: van wie moet ik het an ders verwachten; ik ben toch van U! Wijst dit er niet op, dat het dienen van de Here in kalme dagen, ons een bijzondere gebedsopening geeft als het gaat stormen? Ook David bad eens: Wendt U tot mij, en zijt mij genadig; geef Uw knecht Uw sterkte, en verlos de zoon Uwer dienstmaagd. Och Here!, zeker, ik ben Uw knecht, een zoon Uwer dienstmaagd; Gij hebt mijn banden losgemaakt. Gelukkig wie zo kan bidden. Want bidden is een heilige kunst. Niet ten onrechte spreekt men van een oefen school des gebeds. Er kan een schreeuw zijn in de ruimte, naar een onbekende God!, maar die zijn oor afwendt van de wet te horen, diens gebed zelfs zal een gruwel zijn. De Ontfermer hoort de jon ge raven als zij roepen, maar laat Zich niet bespotten. De vijf dwaze maagden riepen: „Here, Here, doe ons open". Maar hij antwoordende zeide: „Ik ken u niet". Te laat! Te laat! Zij hadden Hem eerder met hun lampje moeten die nen. Ziedaar de ontzaggelijke ernst van het gebed. Wie hartelijk tot God na dert, vliedt van de zonde. Leer mij Uw welbehagen doen... want, ik ben Uw knecht, bad David. Hanna durfde zich Gods dienstmaagd noemen. Dat geeft vrijmoedigheid te vragen: ik ben de Uwe, behoud mij. (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 2430 november 1968 Woensdag 27 november: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 6.19 6.40 11.50 7.09 7.35 0.12 12.40 8.00 8.34 1.07 1.38 9.01 9.38 2.06 2.46 10.05 10.51 3.18 4.03 11.18 11.58 4.36 5.20 12.24 5.47 6.19

Scheldebode | 1968 | | pagina 1