de mens houdt de rat in leven NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND BTonchi letten OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 24 15 NOVEMBER 1968 ALHOEWEL DE RAT ZIJN ERGSTE VIJAND IS nieuwe modellen Voor Babylijf de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. EEN HOPELOZE STRIJD Van alle dieren die op aarde leven heeft er niet één zoveel mensen gedood als de rat. De kwestie is, dat dit vieze knaagdier ziektekiemen bij zich draagt en dus verspreidt, zonder daar zelf onder te lijden. In deze tijd vindt men op de rat de verwekkers van de Ziekte van Weil (die open water levensgevaarlijk als zwem water maken), van paratyfus en brucellose. Verder draagt de rat dierziekten over zoals mond- en klauwzeer, varkenspest en de ziekte van Bang. Maar in de Middeleeuwen verspreidden de ratten de verschrikkelijke pest. Deze ziekte heeft toen nog altijd méér mensen gedood dan alle oorlogen en verscheuren de dieren bij elkaar. Werkelijk, vergeleken bij de rat is een haai, een krokodil, een dolle tijger of noem maar op een tamelijk onschuldig diertje. Een gezellig praatje wordt dit dus niet. Maar misschien is 't toch wel leerzaam. ER ZIJN VELE SOORTEN RATTEN Op het ogenblik is de rat zijn gewel dige schuld aan het inlossen. Men heeft n.l. albino's van de bruine rat gekweekt en die zijn als laboratoriumdieren be kend. Zij worden bij duizenden gekweekt en als proefkonijnen gebruikt. Zij wor den zo tam dat u er gerust mee spelen kunt. Er zijn overigens vele soorten ratten. Allereerst de bruine rat die overal voor komt waar voedsel te vinden is, maar vooral in huizen, sohuren, pakhuizen, enz. en die de mens dus vergezelt. Van de 100 lezers die wel eens een rat heb ben zien weglopen, zullen er 99 alleen de bruine rat gezien hebben. Hij kan baby's lelijk toetakelen en als hij in de benauwdheid komt zelfs een mens aan vallen. Op de tweede plaats is er de zwarte woelrat die als een mol in gangen in de grond leeft, vooral bij water. Deze rat is gedrongener, heeft een korte staart, oren die nauwelijks uit de vacht steken en is zwartbruin tot grijsbruin van kleur. Men dacht vroeger dat dit de rat was die in de Middeleeuwen de pest verspreidde, maar ofschoon hij vroeger talrijker was dan nu, is dat niet zozeer het geval. Hij houdt zich n.l. weinig bij de mensen op. Ten derde is er de zwarte huisrat, ook wel scheepsrat, blauwe rat of dak- rat genoemd. Deze heeft een hekel aan vocht en komt alleen in de droge stre ken van ons land voor. Deze rat en de bruine zijn de grote mensendoders uit het verleden. De vierde rattensoort is de muskus- of bisamrat, die 50 tot 60 cm lang kan worden en oorspronkelijk alleen in Ame rika voorkwam. Het dier heeft een mooie, dichte en donkerbruine vacht en daarom werd en wordt fel op hem ge jaagd. De dames die een bontmantel van bisam verkiezen, lopen dus in rat- tenvellen. In 1905 begon men in Tsjecho- Slowakije een paar dieren van dit soort te kweken. Later volgden bijna alle Europese landen. Maar zoals wel vanzelf spreekt ont snapten er af en toe dieren en deze vermeerderden zich schrikbarend omdat ze hier geen natuurlijke vijanden en wei nig mededingers vinden. Ze eten n.l. de onderste stengeldelen van water- en moerasplanten. In Amerika waar prak tisch geen dijken en lage polders voor komen, was men niet bang voor de bi samrat, maar in Europa wel. Het dier ondermijnt dijken en heeft al heel wat overstromingen veroorzaakt. De bestrij ding is dan ook internationaal opgezet, vanuit Parijs. De rat is n.l. al tijdens de oorlog in ons land doorgedrongen van uit België en nog steeds komen daar de meeste dieren vandaan. Op de bestrij ding gaan wij hier niet in; die wordt met kracht aangepakt d.m.v. vangpre- mies en rijksrattenvangers. Maar alleen Engeland en Ierland (eilanden) konden hem geheel uitroeien. Scheldwoord. In onze taal neemt de rat geen eer volle plaats in. Men is zo arm als een kerkrat, want in een kerk is geen voed sel te vinden. Een hotelrat is een boef en wie als de ratten het zinkende schip verlaat staat er niet best voor. Hij kan met Harry Mulisch een bericht aan de rattenkoning zenden. De naam „rat" is een eigenaardig woord. Het is Germaans, maar Prof. J. de Vries vermoedt, dat het dier pas met de volksverhuizing van uit het Oosten naar onze streken is ge komen en wel via Zuid-Rusland. De naam rat of rot betekent „knaag dier" (Latijns rodo ik knaag) en on ze verre voorouders moeten een soort gelijk werkwoord gehad hebben. Van daar ook het hoogst merkwaardige feit, dat de rat in de Germaanse, de Romaan se en de Keltische talen precies dezelf de naam heeft. De Gotische naam rat heeft geen verwanten in enige taal van het Oosten, waar d© rat vandaan is ge komen. De mens en de rat. De rat is bang en schuw. Hij verde digt zich alleen in doodsangst. Maar hij is listig, legt wintervoorraden aan en weet overal wel een gaatje te vinden waardoor hij naar binnen kan dringen. Het is waar, dat ratten paarsgewijs ieren stelen, d.w.z. dat de ene rat het ei met de voorpoten omvat terwijl de andere ei en collega aan de staart van de laatste wegsleept! Zou de mens afvallen vernietigen of diep begraven en zorgen dat de rat niet bij voedsel kon komen, dan zou met na me de bruine rat van gebrek uitsterven. Dit is zelfs in onze tijd nog niet be reikt en in de Middeleeuwen, toen zo veel gebouwen en schuren van hout wa ren, al helemaal niet. Men wist toen dat de pest een besmettelijke ziekte was, vermoedde zelfs dat de ratten haar over brachten maar slaagde er helemaal niet in de ratten goed te bestrijden. Katten en honden (plus de wilde klei ne roofdieren zoals bunzing, otter, we zel en hermelijn) bijten wel ratten dood, maar het vlees stinkt. Zelden of nooit zal een roofdier een rat oppeuzelen. En dat had tot gevolg dat de roofdieren nu niet zo heel erg achter de rat aanzaten. Poes pakt liever een vogeltje, want dat smaakt veel beter, ondanks de veren- hinder. Goede foxterriers kunnen ver beten rattenvangers zijn, maar in de ho len en nesten dringen zij niet door. Afschrikken. De mens ging de rat aanvankelijk te lijf met vallen of klemmen, vangkooien, kloosters en... bijzondere rattenvangers. Vroeger waren de klemmen en vang kooien zeer geliefd, want daarin kon men een rat levend vangen. Dat was waardevol, want dan maakte men ijlings een ketel kokend water gereed en ging met d© levende rat langs holen en ga ten. Telkens kreeg de arme rat een druppel kokend vocht op zijn huid, zo dat hij het uitgilde van de pijn tot hij stierf. Deze angst- en doodskreten maakten, dat de andere ratten ijlings de benen namen! Het gevolg was ech ter alleen, dat boer Jansen zijn ratten naar boer Pietersen joeg. Na verloop van tijd kwamen ze wel weer terug... In het noorden des lands gebruikte men rattenkloosters. Dat zijn houten kisten in de vorm van een glaskrat (ta melijk smal dus). Zo'n klooster vulde men met stro en wat graankorrels en zette het ergens neer waar ratten kwa men. De ratten vestigden zich al gauw in zo'n klooster. Was het zover dan sloot men de kleppen en liet het hele kloos ter in de vaart zinken. Zo verdronken de ratten. Na droging en uitschudden kon het klooster opnieuw worden ge bruikt. Hiermee kon men het ongedierte tamelijk goed in bedwang houden. Met de hand! Vroeger waren er in vele streken ook speciale rattenvangers. Deze pakten ratten met de hand, drukten tussen duim en wijsvinger de schedel (van het dier) in en wierpen ze in de kruiwagen. Wanneer deze vol was werd die in tri omf rondgereden! U vraagt natuurlijk of de ratten soms naar die vangers toe kwamen. Dat was inderdaad het geval. Ratten nestelen n.l. graag onder stenen of betonnen vloeren. De gangen staan echter veelal met elkaar in verbinding. De rattenvanger stopte eerst alle gaten dicht met een mengsel van leem en glas scherven en stampte dat goed aan. Maar één gat liet hij open en dat bewaakte hij, terwijl anderen met emmers water de gangen begonnen te vullen. Op' die wijze kwamen alle ratten één voor één naar boven waar de dood hun wachtte, of zij verdronken onder de vloer. De sage van de Rattenvanger van Hameln is een vermeniging van twee soorten vertelsels. De ene betreft een mythe: kinderen verdwijnen door magi sche kracht in rivier of bergwand. De andere is het gewone verhaal van de rattenvanger. Dat ratten echter door muziek bekoord worden is sage: het dier is volstrekt onmuzikaal. Sinds de vorige eeuw is men de rat ten met vergif te lijf gegaan en ook wel met suspensies van virussen en bacteri ën die de rat aantasten. Het gif over won en op den duur had men giffen die praktisch alleen voor knaagdieren scha delijk waren. Vóór het zover was zijn echter heel wat onhandelbare echtelie den door rattenkruid (arsenicumoxyde!) HORLOGES V00P MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 om zeep gebracht. Want het wapen der vrouw is het vergif... Kannibalen... Tegenwoordig kunt u op ieder ge meentehuis een pakje haverkorrels ha len dat met gif is doordrenkt. Daarvan hebben de ratten niet etrug. De Russen hebben echter de eer voor het eerst de biologische bestrijding van ratten te hebben ingevoerd. Dat deden zij aldus. Zij kweekten ratten in laboratoria, bij duizenden. De jonge mannetjes werden na het spenen gecastreerd. Dat kan men chemisch doen. Deze onvruchtbare man netjes kregen nu maandenlang niets anders te eten dan fijn gehakte soort genoten, die als overtollige exemplaren in de vleesmolen verdwenen, zoals oude ratten die niet meer vruchtbaar waren en het overschot aan vrouwtjesratten. Het gevolg was, dat de mannetjes rasechte kannibalen werden en tenslotte niets anders meer lustten dan ratte- vlees, dood of levend. Deze kannibalen liet men los op iedere plaats waar rat ten in het wild leefden. Het gevolg kunt u raden: de kannibalen drongen door in de holen en nesten van him wilde verwanten en peuzelden alles op wat hun voor de bek kwam. Zelfs de vrouwtjes spaarden zij niet. En daar zij zelf on vruchtbaar waren stierven zij zonder na komelingen te hebben verwekt, zodra de ratten „op" waren... Deze werkwijze bleek doeltreffend, maar duur te zijn. Wij houden ons daar om liever aan het gemeentegif. En mocht u dit een vies en giftig en wreed praatje vinden: zorg dan dat de ratten niets bereiken kunnen dat zij lusten. Want nog altijd geldt de waarheid, dat de mens de rat bestrijdt en hem tegelijk door zijn onnadenkendheid in leven houdt. Een rat doet alleen maar scha de; hij heeft geen enkel nut! (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bfyRuiting van een postzegel van 20 oent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogeltyk van dienst z\|n en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. W(J kunnen eohter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Toeslag. Een bejaard echtpaar volgt een streng vet- en zoutloos dieet. Als zij in een bejaardenflat waren ge trokken, zouden zij toeslag voor dit di eet hebben ontvangen. Nu dit niet door gaat, krijgen zij die toeslag niet. Is dat juist? Zonder verdere gegevens kunnen wij niet nagaan waarom de gemeente u deze toeslag nu weigert, al zal dit ver moedelijk wel met uw inkomen in ver band staan. Men zal redeneren dat u in eigen huishouden minder kosten hebt en dus die diëetkosten wel kunt dra gen. Bent u het met deze beslissing niet eens, dan kunt u zich tot B. en W. in uw gemeente wenden en valt de beslis sing daar ook in uw nadeel uit, dan kunt u nog in beroep gaan bij Gedepu teerde Staten. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Elektriciteit. Een paar weken ge leden viel het licht bij ons uit en na informatie bleek dat ze bij de buren wel licht hadden en een paar huizen ver derop weer niet en zo was het om en om. Zelfs hoorde ik dat ze bij iemand in de ene kamer wel en in de andere ka mer geen licht hadden. Hoe kan dit nu, de stroom komt toch door een en de zelfde kabel? In vrijwel geheel Nederland geschiedt de elektriciteitsvoorziening d.m.v. zo genaamde driefasen distributienetten. Hierbij worden vieraderige kabels met drie zogenaamde fase-geleiders en een zogenaamde nulleider toegepast. Kleine verbruikers worden nu op één fase aan gesloten, waarbij men alle verbruikers om en om over de fasen verdeelt, gro tere worden op drie fasen aangesloten. Ontstaat nu in het laagspanningsnet een storing (bijvoorbeeld een overbelasting) dan valt veelal slechts één fase uit, om dat de beveiliging van de drie fasen on afhankelijk van elkaar werkt. Alle op deze gestoorde fase aangesloten ver bruikers blijven spanning houden. Hier mede is tevens verklaard, dat bij een aangeslotene slechts een gedeelte van de verlichting uitviel, het betreft hier dus kennelijk een op drie fasen aange sloten verbruiker. Pemell Roberts, -r- Graag zou ik het privé-adres van Pernell Roberts weten (Adam uit Bonanza). Personen die meespelen in de Bo- nanza-serie kunt u het beste schrijven naar het volgende adres: Bonanza-fan- mail Department at N.B.C., 3000 W. Alameda, Burbank, Califomië. Huwelijksvoorwaarden. Wat is het nut van huwelijksvoorwaarden en hoe gaat dit in zijn werk? vraagt een a.s. bruidegom. De aanstaande echtgenoten dienen zich vóór het wettelijk huwelijk naar de notaris te begeven, die de akte in de gewenste vorm kan opmaken en die te vens desgewenst een testament kan op stellen, waarbij de man aan de vrouw een uitkering voor levensonderhoud schenkt, behalve haar erfdeel. Aangezien men bij huwelijksvoorwaarden desge wenst de vermogens gescheiden kan houden, kan men voorkomen dat de goederen van de ene echtgenoot in de nalatenschap van de andere vallen. Mocht de vrouw eerder overlijden, dan erft de man alles, tenzij de vrouw bij testament anders bepaalt. Wat de terug gave van loonbelasting betreft, hiervoor is de datum niet zozeer doorslaggevend. De echtgenote kan n.l. niet zonder meer de loonbelasting terugvorderen. Zij heeft echter de mogelijkheid een aanslag te vragen. Dat betekent dat zij wordt aan geslagen in tariefgroep II voor het in komen, dat zij in het huwelijksjaar vóór de huwelijksdatum heeft genoten. Dat moet zij aangeven op een aangiftebiljet dat zij op verzoek kan krijgen. Heeft zij tot het huwelijk niet meer dan 1500, aan loon genoten, dan blijft dit beneden het belastbaar minimum en is de ver schuldigde inkomstenbelasting dus ni hil. Daarop komt vervolgens de inge houden loonbelasting in mindering (geldt dus als vooruitbetaling) en dan krijgt zij dus een negatieve aanslag ten bedrage van die loonbelasting. Het ver zoek om een aanslag moet gedaan wor den binnen 6 maanden na afloop van het belastingjaar, waarin het huwelijk plaatsvond. Bestuursverkiezing. Lang ben ik aktief geweest in het verenigingsleven op allerlei gebied. Bij een periodiek af treden of een vakature in het bestuur was er steeds gelegenheid tot het stel len van (tegen)kandidaten. In belang rijke gevallen (op landelijk niveau) moest dit zelfs een poos voor de ver gadering gebeuren. In mijn tegenwoor dige woonplaats schijnt het de gewoonte te zijn, dat men een volkomen vrije stemming houdt, waarbij het kan gebeu ren, dat iemand gekozen wordt, die er allerminst op gerekend had en dit ook niet op prijs stelt. Daarentegen zou een geschikt persoon, die toevallig verhin derd was aanwezig te zijn, weinig of geen kans maken. Welk systeem ver dient naar uw mening de voorkeur? U schrijft ons niet om welke reden in uw tegenwoordige woonplaats het sy steem van de absoluut vrije verkiezing van bestuursleden nogal veelvuldig toe gepast wordt. U vestigt wel de aan dacht op een nadeel ervan, n.l. dat soms afwezige leden die bijzondere geschikt heid hebben, bij deze wijze van verkie zing gepasseerd worden. Het voordeel van deze methode lijkt ons, dat welbe wust te grote invloed van het bestuur door eenzijdige kandidaatstelling wordt tegengegaan. Het nadeel kan o.i. op geheven worden, door reglementair de mogelijkheid te openen ook op niet-aan- wezige verenigingsleden te mogen stem men, terwijl verder ook aanbeveling ver dient de eerste vrije verkiezing te doen volgen door een verkiezing uit een aan tal hooggeplaatsten, dat dubbel zo groot is als het aantal vakaturen. Tenslotte kunt u rechtstreeks voorstellen aan de besturen der verenigingen doen om zo nodig het reglement te wijzigen of te voren kandidaten te (doen) stellen voor bepaalde belangrijke of alle vrijkomen de zetels. Leger. Wat is de duur voor de eerste oefening in het leger voor de opleiding van officier? De minimumduur voor de eerste oefe ning in het leger bedraagt voor hen die opgeleid worden voor officier 18 maan den, voor hen die opgeleid worden voor onderofficier 15 maanden en voor de overigen 12 maanden. ftoestdrank in tabletvorm.95ct En zij beloofde een gelofte en zeide: Here der heirscharen... 1 Samuël 1 11a. In de stilte van het Heiligdom kwam Hanna tot bedaren. Allengs geraakte Peninna meer op de achtergroond. Bij de grote God van Israel werd Hanna kleiner dan klein. Stond zij machteloos tegenover een kwade behandeling, hier, in de lieflijke woning van de Here der heirscharen, gevoelde zij weer van Wie zij haar hulp moest verwachten. Was Hij niet de Here der heirscharen, de Here der legermachten, de geduchte Macht der machten? Tot wie kon zij beter vluchten dan tot Hem? Nu alles haar tegen was, en zij zich niet kon verdedigen, beriep zij zich op Hem. Als Hij voor haar streed, -behoefde zij voor niets en niemand meer te vrezen! Lezer, als gij u een bits woord zo aantrekt, komt dat ook, doordat gij te weinig in het Heiligdom komt? Gij hebt misschien gemeend, dat gij er wel te gen kon, en... zó was de maat vol. Pre cies eender staat het met onze kracht tegen de verleiding. De sterkte is Go- des. Ga niet alleen door 't leven. Want 't kan ons wel eens teveel worden. De sombere gedachten kunnen als een drom van zwarte geesten in gelederen voor ons staan, zie... er vliegt één op ons af, en nóg een, en nóg een. Als een klit hangen ze ons aan, wij kunnen ze maar niet van ons afschudden. Bij Hanna was het een menigte van stekelige woorden, verachtelijke blik ken, vergalde dagen, en ook wij kunnen worden gekweld door een legio van zor gen, waar wij weinig tegenover kunnen stellen. Als wij dan maar de achter grond zien. Ik voel mij aangegrepen Door zonden, fel benepen, Een heir niet t' overzien; Die ik veel minder dan Mijn hoofdhaar tellen kan; Zij doen mijn krachten vliên. Zo zong een geïnspireerd dichter, toen hij de „garde" van het vijandelijk leger zag. Stel daar nu tegenover de aanspraak van Hanna's gebed: Here der heirscha ren. Dat leger van zorgen en zonden is wel talrijk, maar de sommen van Gods gedachten van liefde zijn machtig vele, ontelbaar, meer dan de zandkorrels der zeeën. Als de God van de engelen en de sterren vóór ons is, dan... Al zie ik zelfs een leger mij omringen, nog vrees ik niet; 'k verlaat mij op de Heer! (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1723 november 1968 Woensdag 20 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. ▼.m. n.m. Zondag 0.42 1.05 6.27 6.54 Maandag 1.33 1.51 7.17 7.40 Dinsdag 2.18 2.37 8.01 8.23 Woensdag 3.04 3.22 8.41 9.03 Donderdag 3.51 4.09 9.25 9.48 Vrijdag 4.39 4.55 10.10 10.32 Zaterdag 5.28 5.45 11.00 11.21 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1