jeugdige werklozen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT DdmP°bevrij<ft LAND- EN TUINBOUW OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 23 8 NOVEMBER 1968 hebben recht op uitkering groepsregeling de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 —-GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK: F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. BELANGRIJKE UITSPRAAK GEDEPUTEERDE STATEN In streken met een hoog werkloos heidspercentage (Groningen, Drente, Twente, Zuid-Limburg en sommige stre ken in Noord-Brabant) vindt men ook een groot aantal jeugdige werklozen. Het betreft hier voornamelijk jongeren van 15 jaar, die net van school komen en jongeren, die een diploma van een lagere technische school hebben behaald. Zij kunnen niet aan de slag komen. Hebben deze jongeren recht op een uitkering krachtens de groepsregeling werkloze werknemers? Sommige gemeentelijke diensten van sociale zaken hebben deze vraag met een categorisch „nee" beantwoord, al thans in die gevallen waar de ouders van de werkloze jongeren nog kinder bijslag ontvingen. Maar bij vele gemeen telijke diensten van sociale zaken wordt al heel gauw „nee" gezegd, zonder dat een dergelijke afwijzing redelijk is ge fundeerd. Deze instanties hebben nu eens flink de pin op de neus gekregen, want Gedeputeerde Staten van Limburg hebben in een beroepszaak duidelijk uit gesproken dat werkloze jongeren wèl recht op uitkering hebben, ongeacht het feit of hun ouders in het lopende kalen derkwartaal nog kinderbijslag ontvan gen. Ga in hoger beroep! Wanneer iemand de lagere school ver laat en buiten zijn schuld niet kan wor den opgenomen in het arbeidsproces, dan kan hij vanzelfsprekend geen recht doen gelden op een uitkering krachtens de werkloosheidswet. Wie voor een der gelijke uitkering in aanmerking wil ko men, moet eerst gedurende een bepaal de, in de wet vastgelegde termijn bij een werkgever hebben gewerkt en dat is met deze jongeren niet het geval. Hun probleem is, dat zij geen werk gever kunnen vinden. In dat geval kun nen zij echter wel recht doen gelden op een uitkering krachtens de groepsrege ling werkloze werknemers. Deze groeps regeling vormt een onderdeel van de bijstandswet en dat betekent, dat ver zoeken om een dergelijke uitkering aan de gemeente moeten worden gericht. Om voor een dergelijke uitkering in aanmerking te kunnen komen, moet de werkloze jongere zich als werkzoeken de laten inschrijven bij het gewestelijk arbeidsbureau. Motief. Toch hebben in de afgelopen maan den verschillende gemeenten besloten dat in een bepaald geval de werkloze jongere niet voor een uitkering krach tens bedoelde groepsregeling in aan merking komt. Het motief was, dat de ouders van de betrokkene gedurende het lopende kalenderkwartaal nog kinder bijslag voor hem ontvingen. Merkwaar digerwijs legden sommige werkloze jon geren zich lankmoedig bij een dergelij ke beslissing neer en kwamen pas na de afsluiting van het kalenderkwartaal weer bij de gemeentelijke dienst voor so ciale zaken opdagen. In enkele gevallen weigerde een so ciale dienst zelfs het verzoek om uit kering in behandeling te nemen, het geen weer eens het zoveelste bewijs vormt dat talrijke gemeentelijke ambte naren nog niet rijp zijn voor een goede uitvoering van de bijstandswet en rus tig doorgaan hun cliëntèle niet als men sen, maar als nummers te behandelen. Niet de geest van de bijstandswet vormt de impuls van hun optreden, maar alleen de letter. Maar in dit geval hebben zij het ook letterlijk mis. Ook al ontvangen de ouders van de betrokken werkloze jon gere kinderbijslag, dan vervalt daarmee geenszins het recht van deze jongere op een uitkering krachtens de groeps regeling werkloze ondernemers. Zelfstandig denken. Op het ministerie van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk wordt over deze materie anders gedacht. Daar hangt men de stelling aan, dat deze jongeren geen uitkering moet worden verstrekt zolang hun ouders nog kinderbijslag ontvangen. Nu heeft het ministerie van c.r.m. het volste recht om over zaken als deze bepaalde theorieën te verkondi gen, maar aan deze theorieën en stellin gen ligt geen wettelijke basis ten grond slag. Verschillende gemeentelijke dien sten van sociale zaken die de stellingen van dit ministerie zonder meer hebben aangenomen, zijn nu flink terecht gezet door een beroepsuitspraak van Gedepu teerde Staten van Limburg. Een vijftienjarige jongere, die de uit kering werd geweigerd op grond van het feit dat zijn ouders nog kinderbijslag ontvingen, ging op advies van zijn vak bond in hoger beroep. Gedeputeerde Sta ten stelden hem in het gelijk. Bovendien voegde dit beroepsorgaan aan deze uit spraak toe, dat een gemeente zelfstan dig een beslissing diende te nemen en zich niet moet beroepen op bepaalde theorieën, zoals die op het ministerie van c.r.m. worden gehuldigd. Kortom, zo meenden Gedeputeerde Staten, ge meenteambtenaren moeten eens leren om zelfstandig tot een oordeel te komen. Deze uitspraak van Gedeputeerde Sta ten kan voor duizenden werkloze jonge ren van belang zijn. In elk geval zullen diegenen die van het gemeentebestuur in hun woonplaats geen uitkering krij gen, er goed aan doen hoger beroep aan te tekenen bij Gedeputeerde Staten. Het mag verbazing wekken, dat vele werk loze jongeren en hun ouders daar de af gelopen maanden nooit aan hebben ge dacht. Wel mogen wij er op wijzen, dat dit beroep binnen dertig dagen na een afwijzende beschikking van de gemeen te moet worden ingediend. Mr. A. BRONSBERGEN (Nadruk verboden) DE DANS OM DE TAART Twee taarten lagen er gisteren op de groene tafel Eén verlokkelijk slagroom- witte schijfwolk met hier en daar vruchtjes om in te bijten, de andere dof verkleurd, met een gapend gat waarin een rafelig stuk karton en de restanten van een zaagselvulling zichtbaar wer den. „Zozo, dus dit is de man, en dat is zijn taart", sprak de politierechter, wij zend op de verschrompelde restanten van het fopgebak. „Dat was het begin, edelachtbare". „Ja, dat heb ik begrepen. Als het 't eind was geweest van de bruiloft stond u hier niet. Was dat nou wel nodig, om er zo'n drama van te maken 't Was toch een feestdag?" „Mooie feestdag", bromde de verdach te. „Je krijgt altijd gasten aan een brui loftsmaal die mek&ar wel op kunnen vreten". „Jawel, maar er komen ook gezellige mensen, die een grapje uithalen. Of had u niet begrepen, dat 't een grap was toen u die taart aansneed?" „Grè.p..." echode het als in een som bere grafkelder. „Als je weet, dat die komt van een paar pestkoppen die met plezier een moersleutel op je test laten vallen als je onderlangs loopt en die .met z'n drieën een hele bruidstaart hebben opgelikt..." Maar met dat laatste punt was de neerslachtige verdachte abuis. De ban ketbakker had een grote bruiloftstaart bezorgd in de werkplaats van deze ga ragehouder. Zijn knechts hadden die neus, keel,borst van vastzittend slgm lang verwachte taart snel omgeruild te gen een tevoren al prachtig nagemaakt exemplaar. De echte zetten zij bij de buurman-winkelier in de etalage. „De baas had 'm daar gewoon weer uit de etalage kenne hale", zei de eer ste getuigende monteur. „En dat kon ik niet", interrumpeerde de verdachte, „want ondertussen was de winkel gesloten en kon ik 'm alleen maar zien staan. En buurman was ner gens te vinden, dus kon ik niet in z'n etalage komen". „Buurman was best te vinden", ont hulde de tweede getuige, „die zat tus sen je eigen bruiloftsgasten". „Maar u bent uw buurman niet gaan zoeken en meteen gaan inbreken", con cludeerde de rechter. „Alleen de scharnieren even uit de deur, edelachtbare, met een schroeve- draaier en wat olie. Gebroken is er niks". „En toen werd u betrapt met de taart in uw handen". „Betrèpt? Betrapt zegt u? Als-ik m'n eigen taart terughaal van een plaats waar die niet thuishoort?" Maar het onweerlegbare feit lag er. De garagehouder had zonder toestem ming van de bewoner en wederrechtelijk na braak diens perceel betreden en daar uit een voorwerp weggenomen en hij was bij deze overtreding op heterdaad betrapt door drie getuigen. Eén van hen was de buurman, die de taart niet wil de afstaan als hij geen zoen van de bruid kreeg. Hij kreeg een vette slagroom- zoen van de bruidstaart. Deze werd on middellijk beantwoord met een uithaal die de taart achteruit stootte op een moment dat het hoofd van de garage houder zich nog in voorwaartse richting bewoog. Daarop likten de monteurs vol gens hun getuigenis een uiterst geringe hoeveelheid slagroom van de nu vrolijk dansende bruidstaart en tenslotte goot deze dansende bruidstaart een niet ge ringe hoeveelheid dlabbige olie over de zondagse kostuums van de drie brui loftsgasten. Gelukkig greep toen de ook genodigde opperwachtmeester in, in de wriemelende massa slagroom en olie, zodat een vechtpartij kon worden voor komen. Maar de garagehouder ging op de bon vanwege de inbraak en 't moed willig beschadigen van andermans kle ding. „Maar nou is alles keurig gestoomd en chemisch gereinigd", vertelden de ge tuigen. „Daarom hebben we een nieuwe taart meegebracht". „Da's twee maanden te laat", bromde het hoofd dat ook gereinigd was. Het bleef bij tien gulden boete, Om dat de schuldige al gestraft werd met een bruiloft zonder taart. (Nadruk verboden) d'ARGENTY HOUDT GROND EN TAAL GEZOND Vele jaren is men in berichten en ar tikelen over de bemesting met koper, kobalt en verschillende andere elemen ten de benaming sporenelementen tegen gekomen. Het is echter verheugend dat tegenwoordig steeds meer van spoor- elementen melding wordt gemaakt. Immers, volgens het „Groot Woorden boek der Nederlandse Taal" van Van Dale is sporenelement een germanisme, dat wil zeggen een in strijd met ons taaleigen uit het Duits overgenomen woord. KAPELLE TEL. (01102) 1223 Het gebruik van spoorelemen- t e n is echter om meer dan één reden van belang. Koper en kobalt zijn in klei ne hoeveelheden absoluut noodzakelijk voor een goede en gezonde ontwikkeling van plant en dier. Uit de resultaten van grondonderzoek blijkt op veel plaatsen evenwel nog stééds van tekorten aan koper en ko balt sprake te zijn. Men kent de kwaal maar doet te weinig aan de bestrijding ervan. Het najaar en de winter zijn voor de bestrijding van deze tekorten het meest geschikt. Indien u op zandgrasland nog geen koper heeft gestrooid geef dan ten minste 400 kg koperslakkenmeel per ha. Tekorten aan koper en kobalt kun nen door een bemesting met koperslak- kenbloem gelijktijdig worden opgeheven. Vergeet u bij de bemesting echter ook het bouwland niet! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met btyftluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief VVÜ willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens Bijstand. Ik ben een weduwe met drie kinderen en heb weduwenpensioen, kinderbijslag en 40,per maand van de ongevallenwet. Van de bijstand krijg ik per maand 15,15. Tot wie moet ik mij wenden om uit te vinden of ik niet op meer recht heb? Ik heb een eigen huis met nog 4500,hypotheek. Alvorens wij u van antwoord kunnen dienen zouden wij graag de beregening van uw uitkering door de sociale dienst willen ontvangen. Indien u die niet heeft kunt u die aanvragen, want daar hebt u recht op. Pas daarna kunnen wij een oordeel vormen over de normen die uw gemeente hanteert, vooral ook ten aan zien van uw woningbezit en wat daar mee in verband staat. Salvia's. Kunt u mij enige richt lijnen geven voor het kweken van sal via's Salvia's kunt u kweken vanaf febru ari op een warme voet. Als de kleine plantjes hanteerbaar zijn, ze verspenen in fijngezeefde bladgrond op ca. 2 cm onderlinge afstand. Zodra de plantjes groot genoeg zijn, oppotten in 8 tot 10 cm potten in goede bloemistengrond, nog steeds in de kas. Na afharden, dus veel luchten, kan na half mei buiten uit- geplant worden. De vuurrode salvia lijkt het beste voor perkbeplanting geschikt, omdat ze het beste uitkomen. Ze bloeien tot het late najaar. Zaailingen willen wel eens sterk variëren in hoogte, daar om de meest gedrongen planten gebrui ken. Een keer inknijpen geeft een meer vertakte plant. Oren. Kunt u mij zeggen waar de oren van een mol zich bevinden? Het gehoororgaan van een mol ligt opgesloten in het z.g. rotsbeen, dat ligt achter het scharniergewricht van de no- derkaak. Tengevolge van de adaptatie of aanpassing van het lichaam van de mol bij zijn graafwerk en zijn voortbe weging door een nauwe gang zijn alle uitstekende delen spoelvormig verwerkt. Daaraan zijn ook de oorschelpen opge offerd, zodat de oren uitwendig moeilijk te lokalisem zijn. Om dezelfde reden zijn de ogen ook zeer klein en wegge scholen achter de harde, glanzende be haring. Wat u gehoord heeft slaat ver- RED. moedelijk op de sprinkhaan, waarvan het gehoororgaan in de voorpoot zetelt, maar het bouwprincipe van het gehoor orgaan is bij de mens en alle landbewo- nende gewervelde dieren gelijk. Programmeur. Hoe kan ik compu terprogrammeur worden? Voor bezitters van het diploma h.b.s., gymnasium of een academische graad heeft de Stichting Studiecentrum voor administratie en automatisering een op leiding georganiseerd voor program meur, dus voor samensteller van pro gramma's voor elektronische admini-. stratiemachines. De duur van de oplei ding is 16 lesdagen met 2 lesdagen per week, welke gehouden worden in Ede- Wageningen, terwijl voor bepaalde ma chinetypen in verschillende plaatsen praktijkcursussen worden georganiseerd. Behalve door de stichting worden ook praktijkcursussen verzorgd door de le veranciers van de verschillende machi nes, zoals de I.B.M. (Internationale Be drijf smachine Maatschappij), Jan Hui zingslaan 257, Amsterdam en Buil Ne derland, Vliegtuigstraat 26, Amsterdam. Alleen dient opgemerkt te worden, dat deze cursussen slechts toegankelijk zijn voor personeelsleden, die daarvoor door de bedrijven worden opgegeven. Dit dient u dus eventueel met de directie van het bedrijf, waarin u werkzaam bent, te bespreken. Voorts bestaan er tweejarige cursussen ter opleiding voor het diploma wetenschappelijk rekenaar met een vereiste kennis van de wis- kundestof van gymnasium of h.b.s.-B. Deze worden verzorgd door het Mathe matisch Centrum, 2e Boerhavestraat 49, Amsterdam en door de Technische Ho gescholen in Delft en Eindhoven. Het aantal wekelijkse cursussen bedraagt 5 tot 7. Tenslotte verzorgen twee institu ten de schriftelijke opleiding en wel de L.O.I. (Leidse Onderwijsinstellingen), Zijsingel-Oosterkerstraat, Leiden, tele foon (01710) 31844 en 31845 en de P. B.N.A., Koninklijk Technicum, Velper- buitensingel 6, Arnhem, telefoon (08300) 52901. Schapenvacht. Ik ben in het bezit van een schapenvacht, afkomstig uit IJsland. De vacht wordt telkens aan de onderkant nat. Kunt u mij zeggen wat hiervan de oorzaak kan zijn? Alle tekenen wijzen er op, dat er zee water bij het schoonmaken van die scha penvacht is gebruikt. Het zout in dit zeewater, wat dus ook in die vacht over blijft, is hygroscopisch, d.w.z. dat het steeds vocht aantrekt. Vooral met deze natte zomer is daar kans op. Het beste is, die vacht zeer grondig met zoet wa ter uit te spoelen en dit telkens weer te doen, zodat er kans op is, dat dit zout er uit verdwenen is. Krijgt u er later weer last van, dan nog weer herhalen. Op deze manier zult u er later geen last van hebben. Na het natmaken de vacht telkens kneden, spoelen, kneden, enz. Mussen. Op mijn kippenfarm zit ten veel mussen. Mag ik deze doden met vergif Wij adviseren u eerst eens te infor meren of u in uw woonplaats wel met vergif mag werken om de mussen te doden. We weten wel, dat de mussen een grote plaag kunnen worden, vooral op een kippenboerderij. U loopt de kans als vergif niet gebruikt mag worden, dat u met de politie in aanraking komt, vooral nu er nogal reclame gemaakt wordt, giftige stoffen bij het bestrijden te weren. We raden u aan, niet meer voer voor de kippen uit te strooien, dan strikt noodzakelijk is, wat dus wil zeg gen dat al het voer opgepikt wordt. En wanneer u dan de mussen nog verjaagt, heeft u niet veel last meer. Verder de kisten, tonnen of dergelijke, waar het voer in opgeslagen is, goed gesloten houden. Ook kunt u de toename van het aantal mussen beperken door vanaf het vroege voorjaar de nesten te vestoren. Met vergif werken zou wel eens kun nen leiden tot sterfte onder de kippen en denk verder aan kinderen en aan vee. En ziet gij zijt hun als een lied der minnen, als een die schoon van stem is of die wel speelt; daarom horen zij uw woorden, maar zij doen ze niet. Ezechiël 33 32. Ezechiël was de mode-dominé! Waar men ook kwam, zijn naam was op ieders lippen. Geweldig, wat die man preken kan! Hebt u Ezechiël nog niet gehoord? Nu, dan moet u toch beslist eens meegaan! Een talent, dat de man heeft! En een mooie stem! Dit is nu eens 'n echte dominé! Zó loopt zijn gerucht door de straten... ■-gij zijt hun als iemand die liefdesliede ren zingt, schoon van stem en een ge oefend speler!" En elke keer, als Ezechiël optreedt, is het zo mogelijk nog voller en men kan 'n speld horen vallen zó luistert de saamgepakte schare in gespannen aan dacht wat 'n man! 'tWas wel eens anders geweest! „Het huis Israels wil naar u niet ho ren, want zij willen naar Mij niet ho ren", had de Here vroeger moeten kla gen. Maar dat is nu gelukkig voorbij! Intussen was dit slechts verandering aan de buitenkant! Ezechiël moest zich maar geen illu sies maken... hij had wel hun oor, maar niet hun hart. Want zo acht de He- re het nodig, z'n knecht in te lichten zij luisteren naar uw woorden, maar ze doen er niet naar. Door de schone vorm laten ze zich bekoren, deze kerkgan gers, maar de inhoud laten ze kalm lig gen. Ze knikken Ezechiël hevig toe. Prachtig gezegd. Ze applaudiseren luid, maar als de kerk uit is, gaan ze stie- kum of openlijk door met hun geniepig heden en bedriegerijen, met hatelijkhe den en lasterpraatjes. Gelijk het was in de dagen van Eze chiël, alzo zal het zijn in de dag van de Zoon des mensen. Zij aten en dron ken, zij bouwden en plantten, zij keur den dominé's, juichten die toe of becri- tiseerden ze al naar het viel, zij gokten en gierden, kibbelden en keven, zij luis terden naar het Woord, maar ze deden er niet naar, want aan het applaus der handen paarden zij niet het amen des harten. Elke toejuiching is ijdel, als wij geen daders des Woords geworden zijn. Zalig zijn zij, die het Woord Gods ho ren en het bewaren! (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 1016 november 1968 Woensdag 13 nov.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.24 6.36 12.06 Maandag 6.57 7.16 0.18 12.47 Dinsdag 7.36 8.03 1.01 1.33 Woensdag 8.30 9.05 1.56 2.30 Donderdag 9.34 10.19 2.59 3.34 Vrijdag 10.50 11.36 4.13 4.48 Zaterdag 12.05 5.22 5.58

Scheldebode | 1968 | | pagina 1