DAMPO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Klaproosdag 1968 LANGS DE STRAAT anders dan andere OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 22 1 NOVEMBER 1968 'Hl LIEG EN ft Ü'A'A'AA verkouden de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. In de week van 4 tot en met 10 no vember met als hoogtepunt zaterdag 9 november „KLAPROOSDAG" wordt weer de traditionele Klaprooscol lecte gehouden. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Dit comité werd kort na de tweede wereldoorlog opgericht. De intiatiefne- mers waren getroffen door het feit, dat in de oorlogsjaren meer dan 30.000 le den van de gealliëerde bevrijdingslegers in ons land sneuvelden en hier werden begraven. Om dank te brengen voor dit offer van zoveel jonge levens, nam het co mité contact op met de nabestaanden in het buitenland. Bij die vaders en moeders, vrouwen en kinderen van de gesneuvelden, bleek de vurige wens te leven om naar Nederland te kunnen rei zen en hier het graf van zoon, man, va der of broer te zien. Om deze reizen mogelijk te maken, houdt het Nederlands Oorlogsgraven Comité elk jaar in november de Klap rooscollecte. Dank zij deze collecte werden sedert de bevrijding reeds ongeveer 41.500 oor logsnabestaanden in ons land ontvangen voor een bezoek aan één van de meer dan 540 kerkhoven, waarop in de jaren 1940 tot 1945 gealliëerde gevallenen werden begraven. Meestal komen zij in grote groepen, zoals onlangs met 130 personen uit de Verenigde Staten van Amerika en met 150 nabestaanden in één groep uit Ca nada, waarvoor extra vliegtuigen wer den gecharterd. Soms ook reizen zij in dividueel of met enkele lotgenoten naar Nederland. Éénmaal in ons land aangekomen, wordt alles voor hen geregeld en zijn zij, dank zij de opbrengst van de Klap rooscollecte, ten volle „gasten van het Nederlandse volk". Dit werk van het Nederlands Oor logsgraven Comité, dat enig ter wereld is, ondervindt in de voormalige gealli eerde landen grote waardering. Dit komt o.a. tot uiting door het feit, dat „The British Legion" de grote Brit se organisatie van oud-strijders en na bestaanden der gevallenen ook dit jaar weer aan 33 collectanten van de Klaprooscollecte 1968 een gratis reis naar en vakantie in Engeland aanbiedt. De gelukkigen drie uit elke provin cie worden door het lot aangewezen. Als loten dienen de legitimatiebewijzen voor de Klaprooscollecte. N0DEPN EN SIERL'JK KAPELLE TEL. (01102) 1223 remorrie binnenliet, ook al kwam die dan door de bijkeukendeur. En toen ik dat gezegd had, kwam die de volgende middag door de gang naar... naar m'n salon!" Het hoge woord was er uit. Een lang harige had zich dwars door.de verboden keuken de gang in gewaagd en had zich in de richting van haar salon be geven. Iemand die zij de toegang tot Haar Huis al meermalen luid en duide lijk had ontzegd. En daarom trok me vrouw haar modieuze schoen uit en stelde zich op vóór de deur van haar heiligdom. En van dat moment af ver schilden de getuigenverklaringen. Haar eigen gedienstige èn haar „galant" hiel den stijf en strak vol, dat mevrouw in eens, zonder enige aanleiding, met haar rechterschoen op het voorhoofd van haar bezoeker was gaan slaan. Maar me vrouw zelf en een nog bejaarder ver pleegster, die in dit huis op kamers woonde, wilden er op zweren, dat de ongenode gast in drift kwam aanstor men en de eerste klap had uitgedeeld. „Die ouwe taaie kon niet eens zo gauw de trap af komme, dus die het niks gesien", vertelde een hoogblonde Ria van amper zestien lentes. „Dat is \reemd", zei de politierech ter, „ik lees hier, dat jouw vrind juist voor deze hoofdverpleegster op de loop is gegaan..." „U ken wel soféél lese". „Vond jij dat wel dapper, dat je vrind op een oude vrouw afstapte en haar een oplawaai ging geven?' „Dat wou die niet, hij gong allenig effe frage waaróm asdat ie niet in de keuken moch komme. En toen mepte zij met d'r schoen en die hield ze al in d'r hand, dus ze was al van plan om te meppe". De getuigen bleven elkaar hardnekkig tegenspreken. De officier vond echter wel bewezen, dat beide partijen in het geding een klap hadden uitgedeeld, ook al stond nu niet vast wie er was be gonnen. „Er had natuurlijk rustig gepraat moeten worden", zei hij, „vooral in die Vredesweek. Men kan een personeelslid niet het recht ontzeggen, bezoek te ont vangen als dat bezoek netjes overdag komt. Bovendien kwam hij er toestem ming voor vragen". Hij eiste daarom tegen de hakketik- ster vijftig gulden boete en tegen de vrijer van het dienstmeisje vijfentwintig gulden boete. Mevrouw liep hoogrood aan. „Ik eis vrijspraak", snauwde zij. Maar de rechter, die misschien wel „voor waardelijk' had willen zeggen, verstrak te en vonniste onverbiddelijk. „Net goed foor die ouwe taart", fluis terde Ria, iets te luid. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bys lui ting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. YVy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. VREDE S WEEKTIK „En dat in de Vredesweek", sprak de politierechter afkeurend tot de opvallend jeugdig opgemaakte dame van iets over de middelbare leeftijd. „En moet ik dan alles maar toelaten in m'n huis", kaatste zij strijdlustig te rug. „Ik heb 'r vaak genoeg verteld, dat ik geen geflikflooi wil in m'n huis. En nozems duld ik helemaal niet in m'n huis. Dus als ik zo'n langharige ontdek in m'n huis, dan... dan..." „Dan trekt u uw schoen uit en slaat een naaldhak in zijn hoofd". „Naaldhakken zijn ouderwets", zei de hautaine verdachte op verachtelijke toon, „ik draag dit seizoen natuurlijk vierkante". „Maar een tik daarmee kan ook hard aankomen". „Een vuistslag van hèm ook". „Maar volgens getuige Ria hebt u 's avonds vol trots de bebloede hak van uw schoen aan kennissen laten zien". „En wat zegt dat? Hij zal misschien wel z'n bebloede knokkels aan z'n vrin den in de patattent hebben laten zien". „En als het nu om uw eigen dochter ging..." „O, wat een impertinentie, mijn doch ter met zo'n stuk ongeluk! In mijn huis!" „Wat voor kwaad deed hij u eigen lijk? Alleen maar dat hij in uw huis in de keuken kwam om met uw dienst meisje te praten?" „Alleen maar?" hijgde de nu zicht baar en hoorbaar oudere dame. „Ik duld dat soort helemaal niet en ik heb Ria duchtig de les gelezen dat ze zulk schor- Vijver. Ik heb een goudvisvijvertje gemaakt in mijn tuin. Wat moet op de bodem liggen Moet er leiding- of regen water in? Kan ik de vijver van binnen wit schilderen? De vijver heeft zeker een waterdich te bodem? Breng er dan een laagje grond in van 20 tot 25 cm dikte, b.v. goede tuingrond, liefst kleiachtig. Be dekt u de grond na het planten met een laagje rivierzand en laat dan voorzich tig de vijver vollopen. Het planten doet u het beste in het voorjaar. Geschikte planten zijn: Dotterbloem, waterviolier, watergentiaan, zwanebloem, pijlkruid, lisdodden, de kleinblijvende waterlelies, gele plomp. In een ondiep gedeelte hoog stens 2 k 3 planten, in een dieper ge deelte hoogstens 5 a 6 planten. Het wa ter niet verversen, wel zonodig bijvul len, liefst met regenwater, daar leiding water zeer voedselarm is en er tegen woordig vaak chemicaliën in zijn opge lost. Het beste is het vijvertje van een afvoerput en een toevoer te voorzien, aangezien in het najaar de meeste wa terplanten afsterven en degene die over blijven verminderen, door de kleinere hoeveelheid licht, hun zuurstofproduktie, nemen soms zelfs zuurstof op. Hierdoor wordt het biologisch evenwicht, waar mee het in een kleine vijver toch al niet zo goed gesteld is, verstoord. De afge storven plantendelen gaan rotten. In het water komen nitraten en nitrieten. Hierdoor sterven de vissen en het wa ter kan zwart worden. Het is het beste als u per vis 2025 liter water heeft. Vis wel te verstaan van 7 12 cm lang. In een nieuwe vijver de vissen een paar keer per week voer geven, in een oude vijver hoeft het niet meer zo vaak, al is het natuurlijk leuker de vissen te blijven voeren. Hiermee bereikt u dat de vissen tam worden. Als u goudvissen wilt kweken, maak dan in de vijver een ondiep gedeelte, waar het jonge goed zich beter thuisvoelt dan in het diepe gedeelte, daar hier de druk van het water erg groot is. Als u pas een vijver hebt gemaakt moet u er de eerste we ken geen planten of vissen in doen (tenminste als er cement is gebruikt) daar er in portland bestanddelen zitten, die eerst uit moeten werken, daar ze giftig zijn voor vis en plant. Enige ma len opnieuw vullen en water verversen voordat u de vijver gaat bevolken. Schil deren zouden wij u niet aanraden. Het geeft het geheel een onnatuurlijk voor komen en het houdt ook het bealgen tegen. Campion. Campion is een nogal veel voorkomend euvel in oudere of vochtige huizen. Het doet houtwerk ver rotten en muren afkerven. Weet u een eenvoudig bestrijdingsmiddel U bedoelt vermoedelijk de champig non, een soort paddestoel. Deze komt veel voor in vochtige omgeving en kan in korte tijd vloeren, balken enz. ver molmen. Wilt u succes met de bestrij ding hebben, dan moet allereerst de oorzaak weggenomen worden, dus veel luchten, ventileren, luchtroosters aan brengen, enz. Ook schoteltjes met on gebluste kalk in kelder e.d. zetten, daar deze kalk het vocht uit de omgeving wegneemt. Is de kalk vervloeid, dan nieuwe kalk gebruiken. Komt het vocht van buitenaf, door b.v. een slechte rio lering of afvoer van het regenwater, dan de muren blootleggen en met wa terglas insmeren. Kijk ook eens of de vloeren van de kamers soms direkt op het zand rusten. Dan het zand er min stens een halve meter weggraven en de planken vernieuwen en deze aan de on derkant de balken met timmermans- carbolineum insmeren. Alle middelen helpen niet als niet eerst de oorzaak (zaken) weggenomen wordt (en). Gedenkteken. Kunt u mij iets ver tellen over het monument Porta West- falica, dat staat in het Teutenburger- woud? De Westfaalse Poort is de ongeveer 700 meter brede doorgang van de Wezer tussen het Wezergebergte en het Wie- hengebergte bij Minden. Zoals begrijpe lijk is, zoekt een rivier als doorgang het relatief laagste punt in de bodem en dat ligt hier dus tussen de tv/ee ge noemde gebergten. De Porta Westfalica met zijn twee hoekzuilen, de Jakobsberg en de Wittekindsberg ligt enkele kilo meters zuidelijk van de stad Minden. Op de Wittekindsberg is tussen 1892 en 1896, volgens plan van de architect Bruno Schmitz het Keizer Wilhelm I monument gebouwd met een totale hoogte van 88 meter. Het uit ijzer ge goten standbeeld van de keizer is 7 me ter hoog en vervaardigd door professor Kaspar Zumbusch uit Wenen, die zelf geboren is in Westfalen. Wilhelm I werd CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 in 1797 geboren en was van 1871 tot zijn dood in 1888 keizer van het Duitse Rijk en opgevolgd door zijn zoon Wilhelm II, die ter ere van zijn vader het boven genoemde standbeeld liet bouwen. 1 Woelrat. Is een woelrat ook een vleeseter? Hoe kan men die dieren, die de wortels van de jonge aanplant (aard appelen) afvreten, verdelgen? Een woelrat is een planteneter; de kiezen vertonen prismatische email- plooien. Bestrijding: Het beste is een gezamenlijke bestrijding uit te voeren, dus uit de hele omgeving, want ieder voor zich helpt niet veel, als er veel voorkomen. Vraagt u eens inlichtingen op het gemeentehuis in uw woonplaats of schrijft u naar de directie Wild- en Vogelschade en Jacht van de directie van de Landbouw, le v. d. Boschstraat 4, Den Haag of tot de afdeling Ratten en Muizenbestrijding van de directie Faunabeheer, Geertjésweg 15, Wage- ningen. Verder kunt u op eigen grond de volgende maatregel nemen: zoek een gang op en plaats daarop een fuik. Hiervoor neemt u 2 meter kippengaas van 1 m breed. Knip dat gaas doormid den, dus 2x1 vierkante meter. Dan 1 van die vierkante meters gaat nogmaals doorknippen. Dan heeft u 1 vierkante meter gaas en 2 helften van zo'n vier kante meter. Dan stevig ijzerdraad om 3 hoepels van te maken, één op beide einden en één in het midden. Om die hoepels komt het stuk gaas van 1 vier kante meter, dus dit wordt een koker door de afgeknipte draden in elkaar te draaien. Dan maakt u van de 2 stuk ken gaas een z.g. puntzak. De punt van de zak blijft open (ongeveer 5 cm doorsnee). Die twee puntzakken schuift u in beide uiteinden van de koker, zo danig dat de punt van de zak ongeveer in het midden van de koker komt en vastmaken aan de koker met dun ijzer- draad. Plaats deze fuik voor de gevon den gang (geen lokmiddel gebruiken) en dek het geval af met ruige mest of kantgras of een baalzak. Jeruzalemskruis. Wat is een Jeru- zalemskruis Het Jeruzalemskruis is een combina tie van één groot verkort krukkenkruis met vier kleine krukkenkruizen in de hoeken. Paus Pschalis II verleende dit kruis in het jaar 1100 aan de kruisvaar ders als symbool van het Koninkrijk Jeruzalem. Oorsrponkelijk waren de kruizen van goud op een zilver veld. Verschillende adelijke families, die kruis vaarders onder hun leden telden, gingen er toe over het Jeruzalemskruis in ver schillende kleurencombinaties in hun blazoen te voeren. In de heraldiek wordt een T-vormig wapenfiguur aangeduid als kruk of hamerkruis en wegens de verwantschap aan deze figuur wordt het Jeruzalemskruis een krukkenkruis genoemd. Waarom de vier kleine krui zen in het wapen voorkomen is ons niet bekend, maar het Koninklijk Neder lands Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde is bereid tegen een maxi male vergoeding van 5,dit voor u uit te zoeken, als u dit schriftelijk aan vraagt. Het adres is: Bleijenburg 5 te 's-Gravenhage. Archeoloog. Waar kan men voor archeoloog studeren en wat voor oplei ding is daarvoor vereist? Voor archeoloog kan men studeren aan een der Rijksuniversiteiten te Lei den, Groningen, Utrecht, de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam of de R.K. Universiteit te Nijmegen. Als voor opleiding is vereist Gymnasium A of B. Harp en citer. Wilt u mij eens in lichten over de muziekinstrumenten harp en citer? Zijn deze moeilijk te be spelen en zijn ze erg duur? De harp is een uiterst moeilijk be speelbaar orkestinstrument. Om deze reden vooral wordt dit instrument ook door betrekkelijk weinig musici be speeld. In uw omgeving kan men opge leid worden aan de Stedelijke Muziek school in Breda, Catharinastraat 24. tel. (01600) 30487. Het inschrijfgeld be draagt 100,h 45,— lesgeld en dan nog de boeken, terwijl men als voor opleiding minstens het Mulo-diploma moet bezitten. De prijs van een harp ligt tussen 12.000,en 15.000,—. Voor de aankoop worden voor begaafde leer lingen wel eens beurzen ter beschikking gesteld door het Anjerfonds. Bij de citer liggen de zaken geheel anders. Er zijn verschillende soorten instrumenten, een kleine mandolineciter met 74 snaren kost 67,50 en een grote met 92 snaren 82,50. Een gitaarciter met 49 snaren kost 62,50 en een manueelciter speci aal voor begeleiding kost 77,50. Het spel is zeer gemakkelijk te leren, om dat de muziek geschreven is op kaar ten, die men onder de snaren schuift. Bij aankoop zijn 6 kaarten bij de prijs inbegrepen. Losse kaarten kosten 0,50. Er is een leerboek in 2 delen a 3, per deel. ...en noch hij, noch zijn heir heeft loon gehad vanwege Ty- rus, voor de dienst, die hij te gen haar gediend heeft. Ezechiël 29 18b. De man, waar het hier om gaat, is Nebukadnezar, koning van Babel. God had hem in Zijn dienst genomen, om Ty- rus af te straffen. Had men de wereld veroveraar gezegd, dat hij bij zijn ex peditie in loondienst van God stond, hij zou er hartelijk om gelachen hebben. Maar dit verandert niets aan het feit. Souverein neemt God de groten der aarde als arbeiders aan, om Z ij n plan nen uit te voeren. De Here, die als aller Oppervoogd deez' vernedert, die ver- noogt God laat echter niets voor niets doen. Elke arbeider is zijn loon waardig. Toen Nebukadnezar zijn opdracht ver- zuid had, en Tyrus ingenomen, is God sens aan het rekenen gegaan en kwam Hij tot de slotsom, dat Nebukadnezar en zijn soldaten tekort waren gekomen. Zelfs de bezetting van Tyrus was geen behoorlijke vergoeding voor de gepres- :eerde arbeid. Laat het nu waar zijn, dat Nebukadnezar geheel onwetend ïierin de Here heeft gediend, en dat er geen contract was gemaakt, de Here naakt daar geen misbruik van. Glori- 3us is God verheven boven alle handig heidjes, om het loon van de arbeider te bekorten. Nebukadnezar zal z'n loon rebben tot de laatste cent. De Here re cent secuur! Hij hééft z'n loon ook gekregen, want we lezen in het volgende vers: „Daar- im, zo spreekt de Here Here. Zie, Ik ga Nebukadnezar, de koning van Babel, Zgypteland geven, en hij gaat zijn pracht wegnemen en zijn buit wegha- en, en zijn roof roven, en zo wordt het :en beloning voor zijn leger". Wij mogen ons wel diep schamen voor mze God, deze serieuze Werkgever, die co stipt z'n loon uitkeerde. Hij kwam ook stipt al Zijn toezeggin gen jegens ons na! Er ontbreekt niets aan. En hoe staat het met ons? Gaven we steeds God wat Godes, en le keizer wat des keizers is? Deden we liemand iets te kort, om zó dit al ge schiedde, dit verzuim zo haastig moge- ijk te herstellen? Weest dan navolgers Gods, geliefde kinderen! (Uit een Dagboek) WEMELDINGE Van 39 november 1968 Dinsdag 5 ïiovember: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.20 2.37 8.01 8.24 Maandag 3.00 3.12 8.37 8.57 Dinsdag 3.37 3.49 9.08 9.28 Woensdag 4.12 4.23 9.42 9.59 Donderdag 4.44 4.52 10.17 10.31 Vrijdag 5.16 5.25 10.49 11.07 Zaterdag 5.49 5.58 11.26 11.42 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1