NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND Groter kostendruk op dienstverlening p Huidverzorging- LANGS DE STRAAT OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 20 18 OKTOBER 1968 zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaél Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Het doorklinkend optimisme in de rijksbegroting 1969 en de troonrede geldt in feite niet voor alle groepen van ons volk. Zo bestaan er stellig zorgen over de toekomst van de ondernemingsgewij ze produktie. Grote bedrijven moeten hun structuur wijzigen en dynamisch blijven. Kleinere bedrijven moeten een kameleonachtig aanpassingsvermogen tonen aan de veranderde economische situatie of verdwijnen. De uittocht uit midden- en kleinbedrijf gaat in versnel de pas voort. In de eerste helft van 1968 gingen er ruim 2600 winkels dicht en sloten meer dan 1400 ambachtsbedrij- ven hun werkplaats. Nog ziet het er niet naar uit dat de wijzigingen in het ondernemingsbeeld aan een eind zijn gekomen. Het aantal fusies zal voortduren, waarbij nu eens het ene, dan weer het andere argument opgeld doet, maar waarbij in de meeste gevallen ongunstige kostenverhoudingen en structuurverschijnselen de hoofd oorzaken vormen. Bij kleinere bedrijven zijn het meestal de stijgende loonkosten, die de deur letterlijk en figuurlijk dicht doen. Sociaal. Dit proces zal voortgaan. Wij schij nen in Nederland een onstuitbaar ver langen te hebben naar verbetering van het sociaal patroon. Met name de zorg in ziekenhuizen met steeds meer tech nische hulpmiddelen, steeds meer gespe cialiseerde en dus duurdere doktoren drijft de kosten omhoog. Veel ziekenhuisverenigingen zullen hun premie per 1 januari met ca. 20 verhogen. De AOW/AWW premie, de ziekenfondswetpremie en die van de Alg. Wet Bijzondere Ziektekosten alsmede de bijdrage voor de Ziektewet en de wet arbeidsongeschiktheid gaan per 1 janu ari met 5 omhoog. Daarnaast duurt de aandrang voort om tot verdere ver korting van de arbeidsduur te geraken. De eerste 40-urige werkweekcontracten zijn er reeds. In de derde plaats zal de druk om verhoging van het reële loon aanhouden en nog nieuwe impulsen krij gen als de conjunctuur een stijgende lijn gaat vertonen. Meer loonuitbetaling vormt geen en kel bezwaar wanneer er maar grotere produktie tegenover staat. Bij vele ar beidsintensieve bedrijven is dat onmo gelijk. Als de produktiviteit in Neder land gemiddeld stijgt, betekent dit niet dat elk bedrijf meer produceert. Men schat de produktiviteitsstijging voor 1968 in ons land wel op 10 voor de industrie maar in de dienstensector (b.v. detailhandel en horeca) bedraagt deze nul. Men raakt in deze sector dus hoe langer hoe meer in een kostenspiraal. Een minderheid. De regering weet best wat er gaan de is, maar het kleinbedrijf blijft in de tocht staan omdat de groep politiek te klein is om er speciale maatregelen voor te treffen, die op korte termijn hout snij den. In plaats daarvan komen beloften op lange termijn zoals de toezegging van een speciale studie aan de fiscale positie van de zelfstandigen. Vanzelfsprekend had de regering de ze studie al jaren geleden kunnen laten doen maar met een belofte kan men weer de monden snoeren voor ten min ste een jaar. De overheid stelt zich voor eventueel aanwezige fiscale on evenwichtigheden tussen zelfstandigen en anderen weg te nemen. Hoe is het mogelijk, zouden wij haast zeggen. En voorts: worden alleen fiscale on evenwichtigheden weggenomen? Hoe zit het met de verschillen in sociale zeker heid tussen zelfstandigen en loontrek- kenden? Of gaat de minister van soci ale zaken bij een volgende begrotings geboorte op onderzoek uit? Nieuwe heffing. Intussen dreigen er nieuwe fiscale dis tels en doornen op het ondememerspad. Wij denken hier met name aan de loon- somheffing, die wordt overwogen. Vol gens de begrotingsstukken wordt deze heffing overwogen om met de opbrengst daarvan vestigingsplaatsverschillen tus sen het westen en de rest van het land te overbruggen. Het gaat er om de werkgelegenheid in oost-, noord- en zuid-Nederland te begunstigen. Daarvoor moeten middelen komen, die uit een loonsompot moeten komen. Er wordt straks een heffing ge legd op de uitbetaalde loonsom. Uit de ze heffing wordt dan een subsidie ver leend aan bedrijven in een bepaalde pro vincie of in bepaalde delen van het land. Het is wel de bedoeling om de heffing over het gehele land gelijk te doen zijn. Maar men kan de subsidie differenti ëren, zodat per saldo de een voor de ander betaalt. Gevaren. Het springt direkt in het oog dat hier allerlei economische gevaren dreigen. Allereerst wordt het arbeidsintensieve bedrijf het zwaarst getroffen. Wij we ten reeds lang dat de dienstverlenende bedrijven het meest arbeidsintensief zijn en dat er een sterke verschuiving plaats vindt in de toekomstige werkgelegen heid van de industrie naar de dienst verlening. Is het bij vergelijking van de arbeids- produktiviteitsstijging in de verschillen de sectoren van het bedrijfsleven niet meer aan te bevelen de bedrijven te treffen met de grootste produktiviteits stijging? Daarnaast ligt het voor de hand dat de exportpositie van ons be drijfsleven ernstig zal worden geschaad door zo'n heffing. Het is evenmin denkbeeldig dat de opbrengst van zo'n loonsomheffing hele maal niet wordt gebruikt voor het eli mineren van regionale vestigingsvoor delen, maar wordt gehanteerd om de investeringslust te temperen of voor versterking van de algemene middelen in het algemeen. Het zou beslist niet de eerste keer zijn dat zich een dergelijke ontwikkeling voordeed. Zij is zelfs zeer waarschijnlijk. Ongunstiger. Wij achten het gevaar niet gering dat het financieel-economisch klimaat van 'iet midden- en kleinbedrijf opnieuw on gunstiger zal worden wanneer deze nieu we belasting wordt ingevoerd. Gelukkig zal er eerst nog een diepgaand onder hoek komen naar het pro en contra, maar naar onze smaak is de overweging /an invoering niet vrijblijvend genoeg om niet reeds nu ongerustheid te to nen. Mocht de regering zich op het En gelse voorbeeld willen beroepen, dan moet ons van het hart dat het voor beeld van de Britse financieel-economi- sche politiek bepaald niet verheffend is. Intussen is het kosten-uitzicht op de naaste toekomst voor het bedrijfsleven zodanig, dat alle krachten zullen moe ten worden ingespannen om de bedrijfs kosten zoveel mogelijk te beperken en vooral de loonkosten. Daarmee zal de druk op de werkgelegenheid stellig groot blijven. (Nadruk verboden) Drs. A. v. MIERLO ALIDA DIRKJE Met hoog opgestoken haren, waaron der een zichtbaar valse knoet van iets afwijkende kleur, schreed ze naar vo ren, tot op twee passen van het ver afschuwde houten hekje. Het leek alsof zij de plaats verafschuwde waar zij, als verdachte in dit smadelijke proces, be hoorde te gaan staan. Alsof die plaats haar herinnerde aan spitsboeven en andlopers. En daar wenste zij zich ver re van te houden. De politierechter las al haar voorna men voor uit het dikke dossier, zodat iedereen kon horen dat ze Alida heette nplaats van Alice, en Dirkje inplaats van Detty, zoals zij zich zelve in de buurtschap altijd genoemd had. ,,U bent Alida Dirkje Elisabeth de J. geboren De B. vroeg de rechter ten overvloede. „Mevróüw De J." antwoordde ze, met de klemtoon op haar status. „En u hebt mevróüw Frederika Fa- bricia L.-de W. uitgescholden en be ledigd?" „Dat is de werkster", zei ze, alsof daarmee alles al verklaard was. „Mag ik dan geen mevrouw zeggen?" vroeg de magistraat. De verdachte haalde de schouders op. ,,U mag gerust een stapje naar voren komen, hoor. Ik eet u niet op". Het stapje bleef een ministapje en werd zeer spoedig weer ongedaan ge maakt door een halve schrede achter uit. „Wat hebt u eigenlijk gezegd tegen mevrouw L. „Tegen Frie heb ik de waarheid ge zegd. Dat schepsel..." „Frie? Wie is Frie? En wie bedoelt u met schepsel?" „Tegen mevrouw L. (met een verbe ten trek sprak ze het woord uit) heb ik alleen maar gezegd dat ze d'r werk moest doen en anders kon opkrassen. Ik betaal niet voor parasieten, die lui in een fauteuil hangen en wel koffie drin ken en bonbonnetjes van het schaaltje pikken, maar geen poot uitsteken in het huishouden. Düar betaal ik niet drie gulden per uur voor!" „Hebt u een aanklacht ingediend we gens diefstal?" „Nee, waarom?" „Dan mag u hier ook niet een ge tuige van diefstal betichten. Bovendien gebruikt u het woord parasieten en dat is ook een belediging voor deze getuige, die blijkens het politie-onderzoek op het moment van de belediging juist uw flat tot in de puntjes had schoongemaakt. Blijkens dit rapport hier, heeft ze zelfs méér gedaan dan dat waarvoor ze aan genomen was, zodat ze feitelijk meer dan drie gulden per uur verdiend had. Hoe kwam u er bij, om haar „rolpens" te noemen?" „Omdat ze met d'r volle dikke pens in een luie stoel gerold zat!" kreet de als dame vermomde vrouw uit en ze deed nóg een stap terug, vol walging van de Nederlandse rechtspraak. „Ik denk, dat u op dat moment met üw pens in die stoel had willen zitten en door haar bediend wilde worden", meesmuilde de rechter. De beklaagde deed verwoede pogingen om Vrouwe justitia te overbluffen met geringschattende opmerkingen over dienstboden en werkvrouwen die tegen woordig met een auto komen voorrijden en een arme werkgeefster het vel over de oren halen om alle afbetalingstermij nen voor d'r sjieke bedoeninkjes op te halen. Ze stapelde daarbij steeds meer beledigingen op elkaar, zodat de offi cier van justitie geen moeite had met het aandragen van de bewijzen van haar schuld. Honderd gulden boete eiste hij HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 voor het woord rolpens en voor nog vele andere toegiften. Óf drie weken gevan genisstraf. Maar de politierechter overwoog, dat rolpens geen scheldwoord is, doch een smakelijk vleesgerecht en dat de slanke mevrouw F. F. L.-de W. zich gevleid mocht voelen met de aanduiding die van oorsprong „rondbuik" betekende. Daar om schrapte hij dit ene woord en ver oordeelde hij mevrouw Alida Dirkje Eli sabeth de J.-de B. tot 90,subsidiair 18 dagen. Met opeen geklemde lippen ging ze heen. (Nadruk verboden) d' ARGENTY ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b({sluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogelqk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Faillissement. In mijn bezit zijn enkele op naam gestelde aandelen van een fabriek, waarvan de uitkomsten zo danig waren dat al meer dan 10 jaren daarop geen uitkeringen zijn gedaan. Na betalingsmoeilijkheden (ik meen faillis sement) heeft de fabriek nog enige tijd gewerkt en zijn thans de eigendommen verkocht en is de fabriek opgeheven. Is de fabriek niet wettelijk verplicht de aandeelhouders op de hoogte te houden van de financiële resultaten? Hoe gaat het bij een faillissement en bij een ver koop? Indien na verkoop en opheffing nog baten aanwezig zijn, wie zijn dan rechthebbenden De aandeelhouders worden via de ver gadering van aandeelhouders van de stand van zaken in de N.V. op de hoog te gehouden. Bericht van de vergade ring van aandeelhouders wordt aan de bekende aandeelhouders gezonden, ter- vijl tevens in de plaatselijke kranten de xandeelhoudersvergadering wordt be kend gemaakt. Artikel 55 der Faillis- sementswet zegt dat een N.V. wordt ontbonden door insolventie, nadat haar failissement is uitgesproken. De curator in het faillissement maakt de bezittin gen te gelde en keert de opbrengst aan de schuldeisers uit. Indien het failisse- ment baten opleverde, komen deze aan de aandeelhouders ten goede, tenzij de statuten der N.V. anders vermelden. In dien de N.V. is gefailleerd, dan moet de curator na beëindiging van het faillis sement ten kantore van het Handels register, waaronder de N.V. ressorteert, zijn rekening en verantwoording neer leggen, welke gedurende 3 maanden voor een ieder ter inzage ligt. U doet er dus verstandig aan eerst bij het Han delsregister nadere informaties in te winnen. Failissement. Bij het failissement van mijn werkgever werd mij slechts één week salaris uitbetaald inplaats van een maand en kreeg ik ook geen va kantiegeld. Wat staat mij te doen om mijn geld alsnog in te vorderen? De door u bedoelde wet is er nog niet. Bij een faillissement worden de gelden verdeeld, volgens wettelijke bepalingen. De wet onderscheidt dan tussen bevoor rechte- en gewone schuldeisers. Bij de bevoorrechte schuldeisers kent de wet verder hoger en lager bevoorrechte schuldeisers. Arbeidsloon is een bevoor rechte schuldvordering, maar staat ach ter bij b.v. hypotheek en belasting. Als het faillissement van uw werkgever niet door een gehomoleerd akkoord is ge ëindigd, dan behoudt u uw vordering op uw vroegere werkgever. Als u uw vor dering hebt opgegeven aan de curator en, deze uw vordering op de lijst van voorlopige erkende schuldeisers heeft geplaatst, dan kunt u aan de griffier van de rechtbank, die het faillissement heeft uitgesproken, vragen om een in executoriale vorm uitgegeven uittreksel van uw vordering, zoals die op de ve rificatievergadering is vastgelegd. Als uw vroegere werkgever dan weer ooit geld krijgt, kunt u trachten het van hem te krijgen. Ons excuus voor de vele vreemde woorden, maar de wet kent geen andere termen. Geelzucht. Men vertelde mij dat als iemand aan geelzucht geleden heeft, hij niet meer in aanmerking komt voor een betrekking in een tropisch land. Is dat juist? Volgens mededeling van de Rijksge neeskundige Dienst komt iemand, die aan geelzucht geleden heeft, in aan merking voor uitzending naar de tro pen, mits hij goed genezen is. Hij is dan zelfs immuun. Consiglia. Wat is de Nederlandse en de Franse vertaling van de Italiaan se meisjesnaam Consiglia? De Italiaanse meisjesnaam Consiglia betekent raadgeefster. En in het Frans vertaald geeft dat Conseillère, maar voor zover ons bekend wordt dit woord niet als persoonsnaam gebruikt. Een Nederlandse vorm van deze naam is er niet. Tuinvijver. Mijn gewapend beton nen tuinvijver verliest sinds ca. een jaar water. Scheurtjes in het beton zijn niet te ontdekken, terwijl ook de afvoer en de aanvoer van leidingwater (door de zijwand) geen tekenen van lekkage vertonen. Wat te doen? Het is goed mogelijk dat het beton poreus is geworden. Ook moet u er op letten, of de grond er onder mogelijk wat verzakt is. Ook is het de vraag of er een gewapende laag b.v. klei of leem met afdekking van asfaltpapier onder is aangebracht. Wij raden u aan de vij ver leeg te maken en de wanden goed op te laten drogen. Verder maakt u de wanden ruw door ze met een beitel wat uit te hakken en dan aan te smeren met een sterk mengsel van cement. Goed laten drogen en dan vol laten lopen. Helpt dit niet, dan doet u het beste de wanden flink uit te bikken, er een laag fijn kippegaas of steengaas over te leg gen en er dan een cementlaag van 25 cm overheen te gieten en aan te smeren. Muntverzamelaar. Kunt u opgeven in welk land de meeste muntverzame- laars voorkomen? Vindt u een bedrag van 125,voor een munt van Valen- tinianus II niet bijzonder weinig? Het is moeilijk te zeggen in welk land verhoudingsgewijs de meeste muntver- zamelaars zijn. De numismatiek is te genwoordig overal populair en ook in de grote steden van ons land zijn aanzien lijke munthandels en muntveilingen. Een zeldzame munt zal daar wellicht beter worden verkocht dan op een algemene kunstveiling, zoals van Sotheby. Overi gens is een prijs van 125,voor een munt van Valentinianus II niet zonder meer laag te noemen. De prijs van mun ten hangt zeer sterk af van de staat waarin ze bewaard zijn gebleven. Goed bewaarde (dus beter dan gemiddelde) stukken van hem kunnen variëren van rond 20,tot vele honderden guldens. De meeste behoren uiteraard niet tot de duurste. Wij kunnen er dus niet zonder meer aan beginnen, de waarde van uw munt te bepalen. Wanneer u hem wilt verkopen, raden wij u aan u tot de munthandel te wenden en bij meer za ken een prijs op te vragen. Voor de adressen mogen wij u naar de telefoon gidsen der grote steden verwijzen. En ik hief mijn ogen op en zag, en zie, daar waren vier hoornen. En de Here toonde mij vier smeden. Zacharia 1 18, 20. Bij het lezen van bovenstaande twee verzen treft ons aanstonds een bijzon derheid. Er staat, dat Zacharia vier hoornen zag, en dat de Here hem vier smeden toonde. En dit is maar niet een bijkomstigheid, die rustig over het hoofd gezien mag worden. Integendeel, hier mee is uitgedrukt, dat we de hoornen zó maar zien, terwijl we de smeden eerst ontdekken, wanneer de Here ze ons toont. De hoornen, dat zijn de wereldmach ten zij vallen zo maar op. Of men wil of niet de hoornen moet men zien. Zij laten zich in alles merken. Maar de smeden, de mannen, die herstellen, wat de wereldmachten neergeslagen hebben, vallen niet op. Op hun aanwezigheid moet men opmerkzaam gemaakt wor den. En vandaar dat onderscheid in de verzen 18 en 20: En ik hief mijn ogen op en zag vier hoornen. En de Here tóónde mij vier smeden. De vier hoornen gaan dus voorop. Za charia ziet ze duidelijk en met één oog opslag. En met dat éne woord schildert hij de verschrikkelijke ellende, die over zijn volk gekomen is. De hoorn is im mers het beeld van brute en brutale kracht. Met het woord hoorn is getypeerd de historie van de Kerk zowel van het Oude als van het Nieuwe Testament. Al 1e eeuwen door is er geweest de storm loop tegen 't volk des Heren, de storm- ^op van het wilde monster met zijn ge hoornde kop, dat alles wegstoot. Veel behoeft de tolkengel dan ook niet tot verklaring van dit visioen te zeggen. Hij kan volstaan met de opmerking: Dit zijn de hoornen, welke Juda, Israel en Jeruzalem verstrooid hebben. En dat Teldt voor alle tijden. Zodra Gods Ko ninkrijk op aarde terrein wint, is daar do macht van de duisternis, die met haar onstuimige hoomstoten dat Ko ninkrijk zoekt neer te werpen. Zacharia mag echter meer zien. De Here toont hem nog vier smeden. Het woord smid kan ook vertaald worden met: werkmeester. Hij slaat maar niet doelloos op het ijzer in, maar hij tracht met kunstenaarshand een kunststuk te vormen uit het stugge materiaal. Vier hoornen vier smeden. Tegen over elke verdervende macht heeft God een herstellende kracht gesteld. Hij gaf de opperste Kunstenaar, die van een stukgeslagen wereld een volmaakte kos mos, een heerlijk sieraad maakt. Wij zien alleen maar de hoornen. Maar de Here laat zien even zovele smeden. Wie dat gezien heeft, zingt: 'k Zal dit melden, 'k zal altijd Zingen Jacobs God ter eer, Slaan der bozen hoornen neer... (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 20—26 oktober 1968 Maandag 21 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.18 2.34 7.57 8.16 Maandag 3.00 3.13 8.34 8.54 Dinsdag 3.37 3.52 9.11 9.29 Woensdag 4.17 4.29 9.46 10.06 Donderdag 4.57 5.11 10.27 10.47 Vrijdag 5.39 5.52 11.10 11.31 Zaterdag 6.23 6.42 11.53 .-r- Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1968 | | pagina 1