Anti-Hongeraktie 1968 Dampo <£d NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT VOOR DE HUISVROUW IVUlll'IF. OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 19 11 OKTOBER 1968 de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. Aanhakend aan de Olympische Spe len, die deze maand in Mexico plaats vinden, wordt onder het motto „Wed loop voor de wereldwelvaart" dit jaar voor de zevende maal de anti-hongerak- tie in Nederland gehouden. De anti-hongeraktie maakt deel uit van de tachtig landen omvattende „Free dom from Hunger Campaign" (FFHC). Toen in 1960 de Voedsel- en Landbouw organisatie van de V.N. (FAO) ertoe overging particulieren te betrekken bij de hulpverlening aan ontwikkelingslan den door middel van de FFHC werd in de eerste plaats gedacht aan verbete ring van de levensomstandigheden op lange termijn. Direkte hongersnood is wel eens bestreden met geld van de FFHC, maar het voornaamste doel van de campagne is in de ontwikkelingslan den de wedloop tussen bevolkingsgroei en voedselproduktie ten gunste van laatstgenoemde te beslissen. De FFHC tracht dit doel te bereiken door het uit voeren van projekten, zoals opleiding en training van landbouwers, verbetering van landbouwmethoden o.a. door ge bruik van water, kunstmest en betere zaaizaden, verbetering en intensivering van de visserij, verbetering van distri butiesystemen, herverdeling van de landbouwgrond en stimulering van co- operaties. In Nederland wordt de „Freedom from Hunger Compaign" geleid door een spe ciaal anti-hongeraktie comité. Dit comi té is samengesteld uit vertegenwoordi gers van het Nederlands FAO-comité en de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale bijstand (NOVIB). Bijna ieder jaar wordt door de NOVIB in samenwerking met het Unesco Cen trum Nederland en het Nederlands Co mité Unicef een nationale inzameling gehouden. Uit de opbrengst van deze collecte worden projekten die op de voedselverbetering in de breedste zin in de ontwikkelingslanden zijn gericht, ge financierd. De NOVIB voert de aktie met behulp van haar wijdvertakt net van plaatselij ke aktie-comité's (ruim duizend). In de jaren 19601967 konden op deze wijze 8,8 miljoen gulden in ontwikkelingspro- jekten worden gestoken. De totale we- reldcampagne leverde tot dusver 2,1 miljard gulden op. Het geld moet in feite uit een twin tigtal rijke landen komen, want al be reikt de FFHC tachtig landen, drievier de deel daarvan behoort tot de arme lan den, ook wel „de derde wereld" genoemd. Door de groeiende schuldenlast en ver mindering van de vraag naar grond stoffen op de wereldmarkt, ziet het er momenteel niet best uit voor die derde wereld. Na de opleving van 1967 op 1968 valt volgens het Internationale Monetaire Fonds nu een teruglopende vraag naar grondstoffen te verwachten. Bij het uit blijven van grondstoffenovereenkomsten, zoals die voor koffie, zal de prijs die de ontwikkelingslanden voor hun land- bouwprodukten maken, scherp dalen. De FFHC zal daar direkt de gevolgen van ondervinden. Immers, wanneer in Afri ka, Azië en Latijns Amerika onvoldoen de deviezen binnenkomen om landbouw- en andere werktuigen in het buitenland te kopen, zullen die eens te meer via de ontwikkelingssamenwerking moeten worden aangeschaft. Voorbeelden hier van zijn projekten die dit jaar door de NOVIB en het Nederlands FAO-comité in de anti-hongeraktie worden opgeno men. 2,6 miljoen gulden nodig. In de week van 2127 oktober a.s. zal door middel van affiches, een aktie- krant, artikelen in de pers en via ra dio en televisie de aandacht op de anti- hongeraktie worden gevestigd. In de anti-hongeraktie krant geven bekende sportjournalisten hun mening over de relatie tussen sport en ontwik kelingssamenwerking. De NCRV zal op 20 oktober a.s. om 20.30 uur een televisieprogramma uit zenden over het erfgewassenprojekt in Dahomey. Om alle projekten te kunnen finan cieren is een bedrag van 2,6- miljoen gulden nodig. Wij doen een dringend beroep op het Nederlandse volk om de inspanningen van de gehele wereld in de anti-honger aktie dit jaar op royale wijze te ver sterken. Ons volk kan zijn zin voor so lidariteit en rechtvaardigheid in de an ti-hongeraktie bewijzen door een wezen lijk aandeel hierin te nemen. BIJ VERKOUDHEDEN HOEPLA „Ik wou alleen maar een foto laten maken", verklaarde de bedeesde ver dachte, „maar toen... Hoepla!" „En moest u toen dat foto-apparaat vernielen?" vroeg de politierechter. „Dat dee ik niet, dat kwam door die Hoepla!" De rijzige veertiger in modieus grijs tweedkostuum voelde zich geroepen aan het jubileum van de n.v., waarvan hij directeur was, een gedenkboek te wij den. Daarom schreef hij de belangwek kende feiten uit de roemruchte geschie denis van het bedrijf over uit de no tulenboeken van de aandeelhoudersver gaderingen en spoedde hij zich naar een gerecommandeerde reclamefotograaf om foto's te laten maken van alle afdelin gen in het algemeen en van hem als directeur in het bijzonder. Maar op het moment, dat hij de speciaalzaak betrad, stond de speciale zakenman die hij moest hebben in de studio achter gesloten deu ren, omdat er zéér speciale opnamen moesten worden gemaakt. „Gaat u maar even in de wachtka mer", zei de juffrouw van de receptie. Toen de reizende rijzige veertiger daar niets vermoedend binnentrad, zat er al een jongedame een krant te lezen. „Ik zocht naar lectuur", vertelde hij aarzelend. „Toen zei die ehdame: Neemt u deze krant maar, ik heb hem al uit. Maar die juffrouw had nog veel méér uit. Ik keek midden in d'r vel... Het was een naaktmodel, edelachtbare. Zo'n Hoepla, weet u wel, met alleen een krant aan, die ze weglegt". „En schrok u toen zo, dat u een foto apparaat vernielde?" „Ze zat van top tot teen onder de schmink, edelachtbare". „Dan hebt u haar wel nauwkeurig opgenomen..." „En ze trok zich niets van mij aan!" Dat verstond de politierechter ver keerd. „Ze hoefde niets aan te trekken", leg de hij uit, „ze moest nog poseren en ze was meerderjarig, dus dat mocht". „In de studio hing ze zich vol met allerlei reclamedingen, maar in de wacht kamer zat ze helemaal zónder". „Dan had u in die studio moeten gaan zitten". „Dat hèb ik gedaan en daarom werd die fotograaf boos. Die wilde me er uit slaan, maar ik moest dat van die foto's nog bespreken. En toen viel opeens dat toestel om". Tot zijn schrik kwam een der getui gen met een paar foto's aandragen, die een heel ander beeld gaven van de si tuatie. Het waren de verprutste opna men van de zéér speciale opdracht en zij toonden de verdachte met zeer spe ciale bedoelingen in de buurt van de foto-modellen. De officier vond het een duidelijk ge val van huisvredebreuk en gezien de bekentenis van de verdachte, dat hij in de studio was doorgedrongen en zich daar niet had willen verwijderen, achtte hij ook de vernieling bewezen. Hij vor derde honderd gulden boete of tien da gen. „Ik heb dat dure toestel ook al moe ten betalen", klaagde de directeur van de n.v. Tot zijn geluk kon hij de kwi tantie laten zien, daardoor maakte de rechter er voorwaardelijk van met een proeftijd van een jaar. De publieke tri bune bleef vergeefs uitkijken naar juf frouw Hoepla. Ze hoefde niet te getui gen. Wellicht om te voorkomen, dat er in de rechtszaal iets vernield zou wor den. (Nadruk verboden) d' ARGENTY KAMERPLANTEN IN NAJAAR EN WINTER Nu de aktiviteiten in de tuin terug lopen kunt u weer wat meer tijd beste den aan de kamerplanten. Vooral in het najaar verdienen de planten uw aandacht ten volle. In dit seizoen zetten diverse insekten als luis en witte vlieg hun eitjes af op de on derkant van de bladeren en op de tak jes. Bij de behaaglijke temperatuur in de kamer 's winters komen de insekten uit de eitjes. De jonge insekten voeden zich met de sappen uit de plant en kunnen zo verschillende ziekten overbrengen, zoals bijv. de ziekte van Viren. Uitermate gevoelig voor aantasting door insekten zijn bijv. Geranium, Hi biscus, Hedera, Gloxinia en Cineraria. De veiligste en meest afdoende me thode om kamerplanten te vrijwaren van insekten is het gebruik van een Orga- Fleur spuitbus. Eén druk op de knop, de nevel verstuift over de plant en de insekten hebben geen enkele kans meer. Zodra de insekten zijn verdwenen, fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloe men ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. De Orga-Fleur spuitbus heeft de vol gende voordelen: steeds direkt voor gebruik gereed; men behoeft het middel niet aan te raken; veilig voor mens en dier. Voorkom aantasting van uw potplan ten. Spuit op niet minder dan 30 cm van de plant. Het overdadig bespuiten van planten of geopende bloemen, die veel gevoeliger zijn, dient te worden vermeden. Hul de plant slechts in een fijne nevel en spuit van onder naar bo ven. Na de bespuiting blijft op de p*lant een onzichtbare neerslag van het in- sektendodend middel achter. Let u voor al ook op de onderkant van de blade ren. Hier bevinden zich meestal de mees te insekten. De meest moderne COLLIERS-HANGERS KAPELLE TEL. (01102) 1223 Indien de plant sterk aangetast is, deze dan tijdelijk apart zetten. N.B.: Aangezien eitjes op geregelde tijden afgezet worden en dus ook op verschillende tijdstippen uitkomen is het nuttig de bespuiting één of tweemaal om de 10 dagen te herhalen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Papegaai. Wij willen een amazone papegaai kopen met gele kop. Kunt u mij daar over inlichten? Het vaderland van de Geelvoorhoofd Amazone papegaai is het noorden en westen van Zuid-Amerika met het eiland Trinidad. Kleur van man en pop: groen met zwart omzoomde veren. Het voor hoofd is geel; donkergroene oogstreep. De veren om de poten zijn roodachtig geel, de onderkant van de staart is geel groen, de bovenkant groen met gele punten. De vleugelboog is rood, de rand om de vleugel geel, bij de flanken over gaand in rood. De eerste vier handpen- nen zijn rood, de andere zwartblauw. Armpennen inet zwartblauwe toppen, de veren zelf blauw. De ogen zijn rood, om de iris een gele band. De snavel is don kerbruin met een rode vlek, de poten zijn blauwwit tot grijs. De lengte is 37 40 cm, de lengte van de staart 1014 cm. Deze vogels zijn gemakkelijk te vangen want het zijn slechte vliegers, al kunnen ze voor papegaaien goed lopen. Zij houden zich het meeste op in bossen met grote rivieren, waar ze in grote troepen worden aangetroffen. In de paartijd wordt het groepsverband ver broken. De papegaai kan zeer oud wor den. Er zijn gevallen bekend dat er één meer dan honderd jaar in het bezit van een familie was. De voeding dient te bestaan uit vruchten als peren, bananen, dadels, bessen, rozijnen, haver, mais, no ten en zaden (hennep, zonnepitten, boek weit, kanariezaad), geweekt oud brood, gekookte eieren en beschuit en verse toppen van bomen als populieren, vrucht bomen, linden. Geef af en toe een stuk sepia, eierschaal, scherp zand of kalk en een druppeltje levertraan door het voer. 's Zomers laten de papegaaien zich graag flink nat regenen en in droge pe rioden verdient het aanbeveling de die ren eenmaal in de week met de tuin- spuit nat te spuiten én ze in het natte gras te laten rollen. Procesrecht. Graag zou ik worden ingelicht over de rechtspraakvorm „Kort geding". Een kort geding is een procedure, die gevoerd wordt voor de president van een arrondissementsrechtbank. Een kort geding (aldus de wet) gaat over zaken, waarin „wegens onverwijlde spüed, een onmiddellijke voorziening" wordt ver eist. In een kort geding kan dus nooit een tussen twee personen hangende rechtsstrijd principieel worden uitge maakt. Gemakshalve geven wij u een voorbeeld: Tussen twee huurlieden be staat verschil van mening over een strookje grond. Ieder beweert dat de strook hem in eigendom behoort en als goede buren maken ze daarover elkaar iet leven zuur. Als het nu zo erg wordt, dat moord en doodslag dreigt, kan (in kort geding) gevraagd worden, dat de ander van de grondstrook wegblijft. De president van de rechtbank zegt dan echter: „Ik verbied u de toegang tot die strook, totdat de rechtbank defini tief over het eigendomsrecht zal hebben beslist en ik gelast dus de ander om binnen een maand na heden de eigen- domsvordering bij de rechtbank in te stellen". Het kort geding dient dus om, op korte termijn, een onmogelijk te handhaven (en op het eerste gezicht on rechtmatige) toestand op te heffen, tot dat op de gewone manier door de ge wone rechter de zaak is afgedaan. De zaken in kort geding worden aange bracht bij dagvaarding (dus bij deur- waardersexploit) en bijstand van een procureur is nodig voor de eiser. Degene die in kort geding is opgeroepen, kan zelf zijn verdediging voeren. Ook kun nen de rechtzoekenden, maar dit komt praktisch niet voor, tezamen naar de president stappen en hem een voorlopi ge beslissing in kort geding vragen. Het door u genoemde geval van principaal en makelaar zal dan ook, naar onze me ning, niet voor een behandeling in kort geding in aanmerking komen. Het ge schil tussen principaal en makelaar komt dus voor de gewone rechter (de arron dissementsrechtbank) of, indien de ma kelaarsreglementen zulks bepalen, voor een arbitragecommissie. Natuurbescherming. Met het oog op mijn studie zou ik graag in contact komen met verenigingen op het gebied van natuurbescherming. Kunt u mij aan enkele adressen helpen? Hier volgen de bij ons bekende ver enigingen op het gebied van de natuur studie en natuurbescherming. Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, Herengracht 540, Amster dam, telef. (020) 246212. Op hetzelfde adres is gevestigd de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming, de overkoepelende organisatie van ruim 100 andere organisaties op dit terrein. Als u daarmee contact opneemt spaart dat u veel ander werk. Niettemin noemen we er nog enkele van de groot ste: Wereldfederatie tot bescherming van dieren, Rapenburg 55, Leiden, tel. (01710) 22362; Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag, tel. (070) 112755; Nederlandse Vereniging tot be scherming van vogels, De Ruyterkade 100, Amsterdam, tel. (020) 66646. Nooduitgang. Is in een openbare gelegenheid, bijvoorbeeld een cafetaria, een nooduitgang verplicht? Zo ja, waar kan men zich vervoegen als deze ont breekt Openbare gelegenheden zoals schouw burgen, bioscopen en feestzalen moeten op last van de brandweer voorzien zijn van een nooduitgang. Dit geldt in het algemeen niet voor cafetaria's, waarin het publiek alleen maar even in- en uit loopt als in een winkel. Maar zodra het het karakter gaat dragen van een eet huis (je) komen de zaken anders te lig gen, terwijl daarbij ook een rol speelt de ligging en indeling van het pand. Nadere inlichtingen kunt u altijd beko men bij het gemeentebestuur, waarvan de burgemeester qua funktie hoofd is van de brandweer. Edelweiss. Uit Zwitserland hebben wij Edelweiss meegebracht. Kunnen we die in ons land verder opkweken? Edelweiss kunt u zeer goed in ons land overhouden. Een goede vasteplan- tenkweker verkoopt ook deze plantjes. Wel moet u er op rekenen dat ze hier altijd wat hoger groeien dan in Zwit serland en dat ze niet zo stralend wit zullen zijn. Ze willen hier wel, mits de grond wat aan de droge kant is, op natte grond willen ze niet. B.v. in een rotstuin tussen de stenen en op wat kalkrijke grond. De plant kan beter te gen een droge, strenge winter dan te gen teveel nattigheid. Gips. Uit een in gips gezet tegel tableau wil ik de middelste zes tegels halen. In het gips is ter versteviging een skelet van kippengaas. Kan ik dit gips nu zacht maken waardoor ik de te gels er uit kan lichten? Zacht maken van gips is niet moge lijk, daarvoor zijn nog geen middelen beschikbaar. Gebruik een goede ijzer zaag, waarmee u in het gaas en door het gips kunt zagen. Het beste is de langste zijde van de tegels door te za gen en vervolgens de dwarsrijen enz., waardoor u gemakkelijk de afzonderlij ke tegels kunt losmaken. De tegels kunt u van het gips reinigen door ze met een plamuurmes of dergelijke af te schu ren. Wij hebben het land doorwan deld, en zie, het ganse land zit en het is stil. Zacharia 1 11b. Zacharia profeteert in dezelfde tijd als Haggaï. Er waren nu achttien jaren verlopen, sinds men uit Babel was te ruggekomen. Evenwel was er van de schitterende toekomst, die de profeten hadden voorspeld, nog niets te zien. Vij anden deden al het mogelijke om de bouw van de stadsmuur en van de tem pel tegen te houden. De moed zonk dan ook het volk in de schoenen men wist niet meer, hoe het moest. Dan gaat Za charia preken. Hij gaat vertellen, dat hij gezichten heeft gezien. Eerst heeft hij gezien een grote rui terstoet: mannen, gezeten op rode, brui ne en witte paarden. Deze trekken over de ganse aarde en komen in één cen traal gelegen punt samen om rapport uit te brengen. En dat rapport is niet zo heel gunstig. Het luidt: Wij hebben het ganse land doorwandeld, en zie, het ganse land zit en het is stil. Ongunstig is dit rapport. Er moest immers grote beweging zijn. De profeten hadden voor zegd, dat de Messiaanse heilstijd niet komen zou, vóór er een geweldige be weging jn de volkerenwereld te zien zou zijn. Vele volken zouden komen om de Here der heirscharen te Jeruzalem te zoeken en om het aangezicht des He ren te smeken. Echter van dat alles hebben de engelen niets kunnen consta teren. Het ganse land is stil. Er is geen beweging naar Jeruzalem. Dat komt na tuurlijk, omdat er geen beweging uit Jeruzalem is. Men was in Jeruzalem druk bezig met zijn eigen zaken. Men had geen tijd voor de bouw van het Huis des Heren. Maar dan kan ook niemand de volken ongelijk geven, wanneer zij geen behoefte hebben om naar Jeruza lem te komen. Dat is nu juist de ellen de: het ganse land zit en het is stil. Vandaag doorkruisen ook engelenpa trouilles de ganse aarde. Wat kunnen zij nu van Jeruzalem rapporteren? Ze ker, er is beweging genoeg in de we reld. De volken komen niet tot rust. En in de Kerk heerst ook hevige onrust. Maar is dit de beweging, die de Heilige Geest bedoelt? Is de Kerk druk bezig met dankbaarheidswerken Predikt zij het evangelie aan alle creaturen? Is er nog wel beweging naar de Kerk toe? Maar hoe zou dat kunnen, als er geen beweging is van de Kerk uit? Er is volop reden vandaag, dat wij ons bekeren. De rust van het kerkhof mag bij ons niet heersen, waar wij we ten, dat de Here over Jeruzalem en over Zion ijvert met een grote ijver! (Uit een Dagboek) WEMELDIN GE Van 13—19 oktober 1968 Maandag 14 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.19 7.36 0.41 1.04 Maandag 8.00 8.27 1.24 1.54 Dinsdag 8.56 9.41 2.24 3.01 Woensdag 10.21 11.09 3.39 4.18 Donderdag 11.54 4.58 5.37 Vrijdag 0.35 1.07 6.11 6.46 Zaterdag 1.36 1.57 7.12 7.36

Scheldebode | 1968 | | pagina 1