wat wordt vergoed NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND LANGS DE STRAAT LAND- EN TUINBOUW Huidverzorging OVERDENKING 35STE JAARGANG No. 17 27 SEPTEMBER 1968 Ouderen moeten eventueel bijbetalen voor bijzondere ziektekosten Door nieuwe wet bijzondere ziektekosten zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder de scheldebode REDACTEUR J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 TELEFOON (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 1,80 per kwartaal Franco per post f 3,60 per halfjaar ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 TELEFOON (01130) 1381 GIRO 2 84 25 Advertentieprijs 1-25 mm f 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK F. VAN DER PEYL - KRUININGEN N.V. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.), de nieuwste „volks verzekering", beoogt de voordien niet verzekerbare risico's van ziektekosten voor iedere ingezetene te dekken. Er is al veel geschreven over de bijzonder heden van deze wet, maar meestal waren de uiteenzettingen nogal vaag, om dat de nodige uitvoeringsbeschikkingen er nog niet waren. Thans is er zoveel bekend, dat het mogelijk is een volledig beeld te geven van de situatie rondom deze wet. De A.W.B.Z. is een volksverzekering. Inkomen speelt geen rol. De wet geldt in beginsel voor alle ingezetenen, ook voor niet-Nederlanders (bijvoorbeeld bui tenlandse arbeiders) die aan de Nederlandse loonbelasting zijn onderworpen. GEEN DISCRIMINATIE VAN GEESTESZIEKEN MEER Ingevolge de A.W.B.Z. worden de kos ten vergoed bij verblijf in bepaalde soor ten inrichtingen, waarbij elke inrichting afzonderlijk door de A.W.B.Z. moet zijn erkend. Wordt de gevraagde erkenning niet verleend, dan komen de kosten van verblijf aldaar dus niet voor rekening van de A.W.B.Z. Het gaat bij de wet om verschillende soorten van inrichtingen: a. ziekenhuizen; b. verpleeginrichtingen c. inrichtingen voor geestelijk- en li chamelijk gehandicapten; d. zwakzinnigeninrichtingen; e. inrichtingen voor zintuigelijk gehan dicapten. Voor alle inrichtingen geldt dat alleen bij dag- en nachtverpleging de kosten voor rekening van de A.W.B.Z. komen. Alleen dag-, of alleen nachtverpleging wordt niet vergoed. Bijbetaling. De premie voor de A.W.B.Z. bedraagt momenteel 0,4 van het loon, resp. in komen (maximumgrens 15.350,Bij loontrekkenden komt zij voor rekening van de werkgever. De premie zal vol gend jaar vermoedelijk worden opge trokken tot circa 1 een fikse ver hoging dus. Personen van 65 jaar en ouder beta len geen premie. Maar deze groep zal straks in bepaalde gevallen moeten bij betalen. Deze betaling gaat pas in na dat men een jaar in een erkende inrich ting is verpleegd. Van gehuwde bejaar den wordt de bijdrage slechts geheven indien man en vrouw beiden 65 jaar of ouder zijn, beiden voor rekening van de A.W.B.Z. in een erkende inrichting zijn opgenomen en beiden bovendien langer dan 365 dagen in zo'n inrichting ver blijven. Deze bijdrage is voor ongehuwden ge steld op 197,per maand en voor gehuwden op 232,per maand (per echtpaar;. Gehuwden, die duurzaam ge scheiden leven, worden voor deze rege ling als ongehuwden beschouwd. Wat niet? Wat vergoedt de A.W.B.Z. niet? Ver goeding van de kosten van onderwijs en het eventueel aan de patiënten beschik baar stellen van kleed- en zakgeld ko men niet voor rekening van de A.W.B.Z. De wet voorziet ook niet in de dek king van de kosten van verpleging thuis, gezinshulp, dagziekenhuizen, kin derkolonietehuizen, verzorging in be jaardentehuizen e.d. Een aanvrage tot opneming in een in richting moet tijdig worden ingediend door of namens de betrokkene. Indien tijdig aanvragen niet mogelijk is ge weest, dan binnen d r ie dagen na de opneming, zon- en feestdagen niet mee gerekend. Bij deze aanvrage moet een verklaring van de behandelende arts worden overlegd. Verpleeginrichtingen. Bij verpleging en behandeling in zie kenhuizen komt het eerste jaar verple ging niet voor rekening van de A.W.B. Z. Is men in het ziekenfonds, dan heeft men uit dien hoofde zijn rechten. Bij de verpleeginrichtingen (waaron der de psychiatrische inrichtingen) ligt dat anders. Daar heeft men bij opneming onmiddellijk recht op vergoeding van de kosten via de A.W.B.Z. De verpleging wordt betaald zolang deze noodzakelijk is, dus voor onbepaalde tijd. De kunst en hulpmiddelen, die noodzakelijk zijn in verband met de in de inrichting toe gepaste behandeling, worden volledig vergoed. Deze regeling met betrekking tot de verpleeginrichtingen betekent een grote verbetering vergeleken met vroeger. Als men bij een ziekenfonds was verzekerd had men slechts voor een beperkte ter mijn en tot een bepaald bedrag recht op vergoeding van de kosten. Wie nu in een verpleeginrichting moet worden opgenomen, heeft vanwege de A.W.B.Z. van de eerste dag af recht en dan in beginsel voor de totale kosten. Gelukkig is er nu eindelijk eens een einde gekomen aan de discriminatie van geesteszieken. Vroeger moesten zij of hun familie de verpleging zelf betalen of moest sociale zaken bijspringen. Dank zij de invoering van de A.W.B.Z. wor den geesteszieken nu op dezelfde ma nier behandeld als zij, die wegens licha melijke kwalen in een verpleeginrichting verblijven. (Nadruk verboden) AMBTELIJKE VERGISSING „Twintig jaar te laat binnen ze ge- kommen, edel me achtbare", klaagde de tot tranen toe bewogen moeder van een struise, hip geklede dochter. „Twintig moeilijke jaren hebben ze me allenig la ten tobben en alle boontjes laten doppen en pas op 'tihoment dat ze mos gaan trouwen, kommen ze aanzetten datter een voogd had motten wezen. Toen kon d'r inenig geen huwelijk worden an- gegeven, omdat de handtekening van zo'n voogd ontbrak. D'r hebben ze me nóóit iets van gezeid in al die twintig jaar, dat ik mos rondscharrelen om an de kos te kommen. En hoeveel maal binnik nie om steun gewees bij sociale zaken! Geen mens heit me d'r één woord over gezeid. Bureeróten bin het!" Een „ambtelijk verzuim" had de of ficier van justitie het genoemd in zijn dagvaarding, twintig jaar geleden be gaan toen de verdachte als natuurlijk kind ter wereld was gekomen en in de registers van de burgerlijke stand werd ingeschreven met de achternaam van haar moeder. Die moeder wist niet be ter, of aan de aanmeldingsplicht van de geboorte was voldaan. Maar op het raad huis werd vergeten het justitiële appa raat in werking te stellen, dat in der gelijke gevallen via de voogdijraad en voogdijkamer van het kantongerecht een voogd moet aanstellen, die een wettelijk voorgeschreven „vaderlijk oogje" op de belangen van de pupil kan houden tij dens de minderjarigheid, en die toe stemming behoort te geven bij belang rijke stappen in het leven, zoals ook bij het aangaan van een huwelijk. „Dat alles geeft u nog niet het recht een valse handtekening te zetten", zei de politierechter. En zijn stem klonk opvallend vriendelijk. ,,'tWas er toch maar ééntje?" „Elke valse handtekening is een straf baar feit". „Maar ze had er maar ééntje nodig, om zelf een wettig huwelijk te kunnen sluiten vóór d'r kind geboren werd, edel me achtbare. As we toen nog hadden motten beginnen met die hele ambtena rij... met voogdijklas en voogdijhuis en voogdijrechter.en geen mins wou voogd zijn voor zo'n ka.want 't is een doodgoeie meid, edel me achtbare, maar een grote bèk dat ze je kan geven!" „Door die ene valse handtekening hebt u juist dat huwelijk onmogelijk en on geldig gemaakt. Als u trjdig voor een voogd had gezorgd, had dat huwelijk nog wel versneld kunnen plaatsvinden. Dan was het kind nog nèt wettig ge weest. Daar zorgen we dan ook nog wel voor!" legde de rechter uit. De geplaagde beklaagde hief haar ar men op en liet ze vertwijfeld weer zak ken: „Kennik dat allemaal weten, wat wèl en wat niet ken? Dat hebben ze me ook weer niet gezeid. Aan 't loketje werd mij alleen verteld, dat ik de hand tekening van de voogd er bij mos heb ben en anders kon het huwelijk niet doorgaan. Ik vraag: wélke voogd? Leg gen ze me uit, dat d'r al twintig jaar een voogd mot wezen voor 't schaap. Nóóit van gehoord, edel me achtbare. Nou, zeien ze, u zorgt maar voor die handtekening, anders kennen wij niet voor een huwelijk zorgen. Nou, zodoen de". „Tja, daar zitten we dan met een voorechtelijke geboorte èn een strafbaar feit van valsheid in geschrifte..." „Maar als u dan toch méé wil wer ken, dat zei u toch net, kennen we dat dan niet beter oplossen?" vroeg de na- ieve grootmoeder van amper 38 lentes. „Hoe oplossen?" „Nou, dan neem ik die handtekening terug en dan verklaar u alsnog dat de jongelui op tijd getrouwd bennen". „D&t kan helaas niet. Het hele dra ma is gebeurd. De handtekening is ge zet, het kind is geboren, het huwelijk kon niet voltrokken en er is nog niet eens een voogd om alsnog het huwelijk te doen aantekenen..." „Jawel, maar dat van twintig jaar geleden was toch ock een ambtelijke vergissing. Dan kennen de heren zich nou toch nog wel één keertje vergis sen? Eén foutje in de twintig jaar is toch zo erg niet?" Maar daar mocht de politierechter tot zijn grote spijt niet aan meewerken en de officier wilde van dergelijke taal he lemaal niets horep. Wel liet hij het bij een opvallend milde straf: honderd gul den boete, voorwaardelijk, met 'n proef tijd van één jaar. De rechter maakte er vijftig gulden van. (Nadruk verboden) d' ARGENT^ DE KEUZE VAN DE TREKKERBAND Dat Nederland op het gebied van trekkerbanden een aantal jaren voor ligt op haar buurlanden, is waarschijn lijk te wijten aan de vele boöemsoorten en -gesteldheden die hier voorhanden zijn, en aan de landbouw welke in ons land zo intensief wordt beijverd. De vraag naar meer pk's deed uit zien naar een trekkerband, die door min der slip, meer trekkracht zou geven. Zo werd 10 jaar geleden de eerste Ny- labourband vervaardigd. De resultaten van deze band lieten zich in de prak tijkervaringen meteen gunstig aanzien. Een tastbaar resultaat werd behaald bij proefnemingen door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisa- HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN KAPELLE TEL. (01102) 1223 tie, een overheidsinstantie die de uitslag hiervan heeft vastgelegd in een bulletin. Mede hierdoor maakte de Nylabour- band in de afgelopen jaren een storm achtige ontwikkeling door, dit als ge volg van vele tevreden gebruikers. Voortaan geen diepe slipsporen meer (dus geen structuurbederfeen belang rijk winstpunt! En als belangrijke bij zaak nog: De slijtage van dit profiel is in de praktijk gebleken dermate gun stiger, dat het alléén da&rdoor al eco nomisch verantwoord is om deze band te hebben. Toch blijven altijd nog enkelen ach ter, de keuze van de trekkerband vormt nu geen problemen meer, de voordelen mede door goedkopere trekkracht ver dienen meer aandacht! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 20 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Pensioenfonds. Kan ik het geld van het landbouw pensioenfonds afkopen? Hoe oud moet ik zijn voor een uitke ring? Aangezien wij niet over de ambtelijke gegevens beschikken van het door u be doelde pensioenfonds raden wij u aan u te wenden tot de administratie van het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw, Buitenrustweg 3, Den Haag, tel. (070) 609930. Pieck. Kunt u iets vertellen over de schilder Anton Pieck? Waar zijn schilderijen van hem te bezichtigen? Anton Franciscus Pieck, schilder, te kenaar en graficus, werd in 1895 te Den Helder geboren. Hij werd opgeleid aan de Haagse Academie en volgde de te kencursus Vaandrager. Zijn voornaam ste werk bestaat uit tekeningen en et sen en hij heeft vele kinderboeken en romans geïllustreerd. Vermeldenswaard zijn vooral ook de boeken „Bemin dan Amsterdam" en „Droom in de delta, het sprookje der lage landen in woord en beeld", die hij samen met F. Thomas deed verschijnen, uitgave A. M. C. Stok, Zuidhollandse Uitgeversmaatschappij. Op zijn talloze kruistochten door ons land en ook in zuid-Europa slaagde hij er steeds in het meest harmonische en schilderachtige te grijpen. Ook blijkt in zijn werk oog voor de zonnige en humo ristische zijde van de dingen, de mensen en de toestanden. Voor 't geval u eens een tentoonstelling zou willen zien, of kennis met hem zou willen maken, ge ven wij u hierbij zijn adres: Prins Mau- ritslaan 107, Overveen. Ook maken wij u nog attent op de Anton Pieck-kalen- der 1969, die 4,90 verkrijgbaar is. Linkshandig. Wordt een baby links- of rechtshandig geboren of heeft hij pas na de leeftijd van één jaar voorkeur voor links of rechts? Linkshandigheid komt bij ongeveer 5 der mannen en 3 der vrouwen voor, maar deze percentages zijn stij gende, daar men tegenwoordig niet meer alle leerlingen op de lagere school dwingt om rechtshandig te schrijven. Men neemt aan dat bij de geboorte on geveer de helft van alle kinderen in aanleg linkshandig zijn. Over de oorza ken ervan valt nog niet veel te zeggen. Wel staat vast, dat het een in bepaalde families voorkomende eigenschap is, zo dat van erfelijkheid kan worden gespro ken. Mocht u in lectuur hierover ge ïnteresseerd zijn, dan bevelen wij u aan: Michael Barsley, Linkshandigheid, we tenswaardigheden en curiosa voor links en rechtshandigen, a 9,50, uitgave W. de Haan, Hilversum, serie Phoenixboe- ken. Huurcontract. In verband met wij ziging van het oude huurcontract zal ons een nieuw contract worden aange boden. Nu zijn de kosten van deze over eenkomst voor de huurder. Is de huur der verplicht deze kosten te betalen of moet de woningstichting dat doen? Er is geen wettelijk voorschrift voor wat betreft de betaling van de kosten, verbonden aan een huurcontract. Hier beslist het antwoord op de vraag: wie is in een bepaald geval de belangheb bende. Bij het aangaan van een contract door een nieuwe bewoner is deze de be langhebbende en hij zal dus geen be zwaar maken. Maar bij vervanging van een contract door een nieuw is de ver huurder belanghebbende en is het van zelfsprekend, dat deze geen kosten aan de huurder declareert, tenzij dit gebeurt op grond van een bepaling in het oude huurcontract. Voetbal. Hoeveel ontvangt een amateurvoetballer wanneer hij bij een semi-profclub in Nederland komt en hoeveel ontvangt de vereniging die de amateurvoetballer afstaat Bij de overgang van een voetballer van een amateurclub naar een semi- profclub ontvangt de club die hem af staat 3000,Wat de speler zelf ont vangt is geen uniform bedrag, maar dat wordt bepaald door de club, die met hem een contract heeft afgesloten en dat hangt af van zijn kwaliteiten zowel als van de stand van de kas. Vakantie. Onze zoon werd dit jaar tewerkgesteld op de tekenkamer van een fabriek. Daar het fabriekje de eer ste 14 dagen van augustus gesloten was kreeg hij geen extra vakantie. Er werd hem echter geen loon doorbetaald gedu rende die 14 dagen. Onze zoon voelt zich een beetje genomen en ook wij zijn van mening dat hij toch zeker zijn ge wone weekloon doorbetaald had moeten krijgen. Wat denkt u daarover? Volgens de algemene regel (een c.a.o. geldt waarschijnlijk niet voor het be drijf, waarin uw zoon werkzaam is) heeft uw zoon recht op 1% dag vakan tie per gewerkte maand. Over vakantie toeslag valt na zo'n kort dienstverband nog niet te praten. Hij zou dat zijn werkgever na de vakantie kunnen mee delen. Als deze daarin niet toestemt, kan uw zoon, als hij zich bij één der hieronder vermelde adressen van de drie grote werknemersorganisaties aanmeldt als lid, zich verzekeren van rechtskun dige bijstand en bemiddeling. Ook als hij geen zin meer heeft om bij deze werk gever te blijven, adviseren wij hem zich toch te organiseren en alvorens ontslag te nemen eerst overleg te plegen met zijn bond. Maar misschien hoeft het niet zover te komen, als hij er eerst nog eens met zijn werkgever over spreekt. Hier volgen dan de adressen: Ned. Verbond van Vakverenigingen, Plein '40-'50 no. 1, Amsterdam-SlotermeerNed. Kath. Vakverbond, Oudenoord 12, Utrecht; Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, Maliebaan 8-8a, Utrecht. Gij ziet om naar veel, maar zie, gij bekomt weinig, en als gij het in huis gebracht hebt, zo blaas Ik daarin. Waarom dat spreekt de Here der heirscharen; om Mijns huizes wil, hetwelk woest is, en dat gij loopt elk voor zijn eigen huis. Haggaï 1 9. Wie Haggaï was, weten wij niet. Wordt ons nog wel eens iets mede gedeeld over de persoonlijke omstandig heden van andere profeten, bij Haggaï blijft dit alles volkomen in het duister. Haggaï kennen wij alleen uit zijn bood schap. Maar die boodschap is dan ook zó belangrijk en zó duidelijk, dat Haggaï volkomen in zijn boodschap opgaat. In het jaar 520 vóór Christus kwa men de Joden uit hun Babylonische ge vangenschap terug bij de puinhopen van de dode stad Jeruzalem. De straten wa ren gevuld met gruis en stenen, zoals een rivier met drijfijs. Buiten de stad zetten ze een aantal schamele hutten op. En zo gingen ze aan het werk. Maar alles liep tegen. Het éne jaar had den ze last van brandkoren. Een ander jaar stonden de vruchten wel goed, maar werd bijna alles docr hagelslag vernield. En in het derde jaar bracht God een droogte over het land, zodat geen enkel gewas de moeite van de landman beloonde. Ook de geldpositie werd hopeloos. Er werd wel goed ver diend, maar het leven werd zo duur, dat het leek, alsof de mensen hun loon ont vingen in een doorboorde buidel. Men was zijn loon zó maar kwijt. Aan de noord-oostkant van de stad lagen de puinhopen van de tempel. Sommigen zei den wel: „we moeten hier ook aan het opruimen. De tempel des Heren mag toch niet woest liggen". Maar de grote massa meende, dat het nu daarvoor de tijd nog niet was. Eerst moest men voor zichzelf zorgen. Later kreeg de tempel wel een beurt. Dan op de eerste dag van de zes de maand houdt Haggaï zijn eerste preek. Het was bij gelegenheid van een samenkomst in de open lucht. Er stond op het tempelplein alleen een brandof fer altaar. En verder puin en nog eens puin. Dan zegt Haggaï: Hebt ge dit voor de Here over? Is het wel de tijd om uw eigen huizen te bouwen en moet dit Huis woest blijven? Ziet ge niet, dat dit de oorzaak is van al uw tegenslagen Keert de volgorde eens om, bouwt eerst eens het Huis des He ren en ervaart dan eens, dat God u met zegeningen overladen zal. De Kerk voorop. Klagen wij ook niet, dat de goede, oude tijd niet weer terug komen wil? Maar zijn wij ook niet be zig met het onze? Staat voor ons de Kerk op de eerste plaats? Vergeet toch niet het woord van de Heiland: Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn ge rechtigheid. En alle deze dingen zullen u toegeworpen worden. (Uit een Dagboek) YVEMELDIN GE Van 29 september5 oktober 1968 Zondag 29 september: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.11 8.35 1.19 1.51 Maandag 9.16 10.03 2.23 3.09 Dinsdag 10.52 11.41 3.50 4.43 Woensdag 12.26 5.30 6.15 Donderdag 1.05 1.38 6.48 7.24 Vrijdag 2.07 2.30 7.45 8.11 Zaterdag 2.54 3.10 8.30 8.51

Scheldebode | 1968 | | pagina 1